PDA

View Full Version : βέλτιστο μέγεθος και ανάλυση οθόνης gps



abc
17/12/2009, 20:57
θέλω να εξοπλίσω την μηχανή με gps.
και ρωτάω όσους έχουν σχετική εμπειρία ποιο είναι το πιο βολικό στη πράξη μέγεθος οθόνης και ποια ανάλυση.

θα το δουλεύω χωρίς ακουστικό οπότε θα πρέπει οι όποιες ενδείξεις εμφανίζονται στην οθόνη να είναι αξιοποιήσιμες εν κινήσει.

θα το έχω στηριγμένο με ram mount περίπου 5εκ μέσα απο την ζελατίνα.

giovani64
18/12/2009, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από abc
θέλω να εξοπλίσω την μηχανή με gps.
και ρωτάω όσους έχουν σχετική εμπειρία ποιο είναι το πιο βολικό στη πράξη μέγεθος οθόνης και ποια ανάλυση.

θα το δουλεύω χωρίς ακουστικό οπότε θα πρέπει οι όποιες ενδείξεις εμφανίζονται στην οθόνη να είναι αξιοποιήσιμες εν κινήσει.

θα το έχω στηριγμένο με ram mount περίπου 5εκ μέσα απο την ζελατίνα.

εχω το navigon 2110 max και πηρα και γω το ram mount. το gps εχει οθονη 4.3" . καλο σαν μεγεθος αλλα δυστυχως δεν καθεται καθολου καλα μεσα στην αδιαβροχη βαση. αναγκαστηκα να παρω 2 βασεις. η μια ειναι τεραστια και η αλλη δεν το χωραει. αν θελεις πες μου να ανεβασω φωτο για να το δεις.

rizlaaa
18/12/2009, 08:31
Προσωπικά έχω το mio 350. Ανάλυση οθόνης 320χ240. Αρκετά ικανοποιητική και χωρίς να είναι κουμούτσα το "μηχανάκι".

Βέβαια το καλύτερο είναι να πάς σε ένα κατάστημα που τα έχουν στημένα, να τα δείς live. Εχουν βγεί αρκετά μοντέλα, που μέχρι και εγώ έχω χάσει τον μπούσουλα...

Πάντως εγώ το δουλεύω μόνο με ακουστικό... ακόμα και οπτική επαφή να έχεις, χωρίς χρήση ακουστικού θα είναι δύσκολο και εκτός αυτού κινδυνεύεις κιόλας.

Ασε που άμα πιάσει βροχή, θα πρέπει να το μαζεύεις...

Μπορείς βέβαια να προσαρμόσεις και ένα ακουστικό ασύρματο, οπότε θα είσαι ο.κ.

fournas
18/12/2009, 15:50
πηρα αυτο (http://www.skroutz.gr/s/40158/Tibo-A4050.html) και ειναι αδιαβρωχο,αντικραδασμικο και εχει βαση μοτο...

καλες αγορες :beer:

abc
18/12/2009, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από rizlaaa

Βέβαια το καλύτερο είναι να πάς σε ένα κατάστημα που τα έχουν στημένα, να τα δείς live.
βασικά αυτό δεν είναι και πολύ αξιόπιστη λύση.
το λέω γιατί έχω ένα pda 3,5' οθόνη 640x480 καθώς και το ΕΤΕΝ Χ500 2,8 αν θυμάμαι καλά με 320χ240.
το 2,8 κάνει μπαμ οτι δεν είναι αρκετό βέβαια.
η 3,5 απο την άλλη δεν ξέρω. σαν μέγεθος δεν είναι κακή αλλά έχει υψηλή ανάλυση για το μέγεθος της και μάλλον θα δυσκολεύει στη χρήση.

δεν έχω βάσεις για αυτά και δεν τα έχω τεστάρει στη πράξη. με μια ματιά, εγώ, δεν μπορώ να σχηματίσω άποψη για τα σημαντικά χαρακτηριστικά σχετικά με τη χρήση.

μάλλον δεν θα πάρω αδιάβροχη θήκη γιατί θα γίνει πολύ μεγάλο το συνολικό μέγεθος. επιπλέον στη βροχή δεν οδηγώ συχνά ή αν οδηγώ ξέρω ήδη που πηγαίνω.


είναι κάποιος που μπορεί να το δουλέψει με γάντια?


τα 4,3 και πάνω παίζουν κυρίως στην 480x272
ενώ κάτω απο 4 στην 320x240
αυτό μεταφράζεται σε πιο wide format στην οθόνη. ρωτάω λοιπόν είναι χρησιμοποιήσιμο το εξτρά πλάτος ή τσάμπα πάει το εμβαδό για χρήση στη μοτό?

rizlaaa
18/12/2009, 21:31
Ας πώ δύο πράγματα.... Ασχολούμαι με τα gps τουλάχιστον δύο χρόνια.

Εκτός αυτού, έχω την τιμή, να είμαι συντονιστής, σε ένα απο τα μεγαλύτερα και ίσως πιο αξιόπιστα forum, που ασχολούνται με gps... Iσως τελευταία να τα έχω παρατήσει λίγο, γιατί έχω μπλέξει με τον μοντελισμό, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να γνωρίζω κάτι παραπάνω...

Τά μηχανάκια gps, να ξέρετε ότι χωρίζονται σε δύο κατηγορίες.. pda και pna. Τά πρώτα αφορούν μηχανάκια που μπορείς να έχεις παράλληλα και ένα "μικρό" laptop, ενώ τα δεύτερα είναι καθαρά για πλοήγηση, χωρίς πολλές δυνατότητες για περαιτέρω extras.

Οσο αφορά την ανάλυση της οθόνης, μπορεί να έχει ένα λόγο. Ομως δεν είναι και τόσο απαραίτητο.

Αν μιλάμε για πλοήγηση με αυτοκίνητο, ότι και να έχεις καλό είναι..
Αν μιλάμε για πλοήγηση με μηχανή, δεν νομίζω ότι παίζει και ιδιαίτερο ρόλο.

Αυτό που ενδιαφέρει τον μοτοσυκλετιστή, είναι να έχει κυρίως ακουστική επαφή με το gps.
Οι λόγοι είναι πολλοί. Δέν μιλάμε απλά για πλοήγηση, αλλά και για extras. Τά extras μπορεί να είναι, απο κάμερες διαχείρισης κυκλοφορίας............μέχρι και ποιά βενζινάδικα έχουν νοθευμένη βενζίνα.

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι, εκτός απο την ευκολία που σου προσφέρει το gps, έχεις παράλληλα και ένα κάρο ενημερώσεις, για τό τί υπάρχει γύρω σου.

Γιά παράδειγμα, άν το gps σου είναι ενημερωμένο, σε μιά διαδρομή απο Αθήνα - Κόρινθο, θα σε ενημερώσει για όλα τα βενζινάδικα που θα συναντήσεις στην διαδρομή σου, ποιά είναι αυτά που κατά καιρούς, έχουν σταμπαριστεί, ότι πουλούσαν νοθευμένη βενζίνα.

Ακόμη άν το θέλεις, μπορούν να σε ενημερώνουν κατά την διάρκεια της διαδρομής σου, που υπάρχουν κάμερες η μπλόκα...

Επίσης μπορείτε να έχετε αποθηκευμένα για παράδειγμα τα συνεργεία μοτοσυκλετών που θα βρίσκονται στην διαδρομή σας, ώστε ανα πάσα στιγμή να τα έχετε εύκαιρα..

Καί όχι μόνο να τα έχετε εύκαιρα, αλλά στην πορεία της διαδρομή σας, να τα αναφέρει προφορικά.. (Παράδειγμα), "σε 3 χιλιόμετρα κατάστημα YAMAHA"..... και άλλα τέτοια.

Νοσοκομεία-κλινικές-φαγάδικα-βενζινάδικα-συνεργεία-Δ.Ο.Υ-αστυνομικά τμήματα-ταβέρνες-club-εκκλησίες- διανυκτερεύοντα φαρμακεία...........και ότι άλλο μπορεί να χωρέσει ο νούς, μπορείτε να το έχετε αποθηκευμένο στο cps, και άνα πάσα στιγμή να το βρίσκετε.

Αρα καλό είναι, να έχετε με κάποιο τρόπο, φωνητική ειδοποίηση... Γιατί ποτέ ένα "σηματάκι", πού θα εμφανιστεί στήν οθόνη του cps, όταν πηγαίνεις με 140 χιλιόμετρα, θα βοηθήσει να κατανοήσετε τί γίνεται παρακάτω..........

Η ακουστική ειδοποίηση, είναι άλλο πράγμα.... Βέβαια θέλει και κάποια εξικοίωση...
Ολα θέλουν τον χρόνο τους....:winka: