PDA

View Full Version : Ευτυχώς φορούσα γάντια



sergiosm
17/12/2009, 20:19
Το σκηνικό σύνηθες:

Κυρία (60+) ανοίγει την πόρτα του ταξί χωρίς καν να δώσει σημασία.

Με τη διαφορά ότι όταν την άνοιξε ήμουν στα 20 εκατοστά (από την πόρτα) και όπως καταλαβαίνετε έπεσα πάνω της.

Ευτυχώς, πήγαινα με 10 και φορούσα και γάντια

Και λεώ ευτυχώς γιατι έπεσα με τα δάχτυλα του αριστερού χεριού πάνω στην κόχγη της πόρτας.
Αποτέλεσμα: γρατζούνισμα στο ... μεσαίο δάχτυλο και λίγος πόνος για κανά μισάωρο.

Αν όμως δεν φορούσα τα γάντια, φοβάμαι ότι τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα...

Και βέβαια η κυρία να λέει ότι δεν φταίει και όχι μόνο αυτό αλλά να μην ρωτά καν αν χτύπησα.

Από την άλλη μεριά ο ταξιτζής (νέος γύρω στα 25) ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΣ.
Κατέβηκε να δει αν χτύπησα, προσφέρθηκε να με πάει όπου ήθελα (αν ήθελα) μου ζήτησε συγγνώμη (αν και του είχα πει ότι δεν φταίει για τη μαλακία της άλλης)

Το λάθος βέβαια το δικό του ήταν ότι είχε σταματήσει για να την κατεβάσει σε σημείο όχι ιδιαίτερα εμφανές ότι θα την κατεβάσει (ήταν στην γωνία Καρνεάδου και Μαρασλή, αλλά είχε αφήσει αρκετό χώρο στα δεξία).
Εντωμεταξύ, είχε μεν ανάψει τα alarm, όμως το αριστερό δεν δούλευε και δεν φαινόταν.
Το δικό μου λάθος ήταν ότι πήγα να τον περάσω από δεξια.

Τέσπα, δεν το έβαλα για να κρίνω το περιστατικό, αλλά για τα ΓΑΝΤΙΑ

Φοράτε τα, σωζουν ... δάχτυλα.


:wave2:

BLiTzER
17/12/2009, 20:25
Όπως και να χει, φταις. Ειδικά από τη στιγμή που είδες δεξί φλας και έσπευσες να προσπεράσεις από δεξιά.

Ευτυχώς, απέφυγες τα χειρότερα.

Αυτό, βέβαια, δεν αναιρεί το γεγονός ότι οι - κατά συντριπτική πλειοψηφία - ταξιτζήδες είναι ζώα και οι πελάτες τους ακόμη περισσότερο.

Tpap
17/12/2009, 20:31
Φταίει πάντα αυτός που ανοίγει πόρτα.

Και για την ακρίβεια ο οδηγός, που επέτρεψε σε επιβάτη να ανοίξει πόρτα, χωρίς προηγουμένως να του δώσει το ΟΚ. :wave2:

(Θα μπορούσε να ήταν ποδήλατο, ή οτιδήποτε χωρούσε δεξιά...)

BLiTzER
17/12/2009, 20:32
Στην ίδια λωρίδα? Από δεξιά κιόλας? Σε ποια χώρα?

SVX
17/12/2009, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Στην ίδια λωρίδα? Από δεξιά κιόλας? Σε ποια χώρα?

ΑΥτος φταιει που ανοιγει την πορτα


ο αιφνιδιασμος δεν ειναι φυσικη συμπεριφορα στον ΚΟΚ

απλα επειδη στην Ελλαδα δεν ισχυει ουτε το ΣΤΟΠ ουτε το κοκκινο, πρεπει να αντοιμετωπιζουμε ολες τις πορτες σαν ανοιχτες( να συνυπολογιζουμε δηλαδη το μηκος αυτο ΚΑΙ να μην γλυφουμε την πλευρα του αμαξιου)

LogOutGoRide
17/12/2009, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Τέσπα, δεν το έβαλα για να κρίνω το περιστατικό, αλλά για τα ΓΑΝΤΙΑ

Φοράτε τα, σωζουν ... δάχτυλα.


:wave2:

Περαστικά .Ευτυχώς που δεν χτύπησες παραπάνω .

Πάντα γάντια χειμώνα καλοκαίρι

Ποτέ ξανά ''στραβές''

:beer:

BLiTzER
17/12/2009, 20:38
Έχει αλλάξει κάτι που δεν ξέρω? Θα χαρώ, βέβαια, αν έχω άδικο. Τελευταία φορά που υπήρξα μάρτυρας παρόμοιου ατυχήματος, με ενημέρωσαν ότι δε βρίσκεις δίκιο.

sergiosm
17/12/2009, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Όπως και να χει, φταις. Ειδικά από τη στιγμή που είδες δεξί φλας και έσπευσες να προσπεράσεις από δεξιά.

Ευτυχώς, απέφυγες τα χειρότερα.

Αυτό, βέβαια, δεν αναιρεί το γεγονός ότι οι - κατά συντριπτική πλειοψηφία - ταξιτζήδες είναι ζώα και οι πελάτες τους ακόμη περισσότερο.

Κοίτα ήταν σταματημένος στη διασταύρωση (δεν είχε κλίση ήταν σε ευθεία γραμμή). Αν ήταν εν κινήσει δεν θα τον προσπερνούσα.
Το δεξί φλας έδινε απλά την εντύπωση ότι ήθελε να στρίψει δεξιά στην Μαρασλή.
Επειδή λοιπόν και εγώ θα έστρυβα δεξιά και επειδή είχε πολύ χώρο από δεξιά του τον πέρασα (ή τουλάχιστον αυτό θα έκανα αν δεν διέκοπτε την πορεία μου η πόρτα) για να στρίψω.

Κατά την άποψή μου φταίει η τύπισσα (και όχι ο ταξιτζής γιατί δεν περίμενε την άδειά του για να ανοίξει την πόρτα, αλλά την άνοιξε μόνη της) γιατί όταν την άνοιξε η ρόδα μου ήταν στα 20 εκατοστά από αυτήν.
Ήμουν ήδη δίπλα της και ΔΕΝ έπρεπε να την ανοίξει.

Όπως και να έχει όμως.

Επαναλαμβάνω:
το thread το άνοιξα για να καταδείξω την χρησιμότητα των ΓΑΝΤΙΩΝ

:wave2:

sergiosm
17/12/2009, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Περαστικά .Ευτυχώς που δεν χτύπησες παραπάνω .

Πάντα γάντια χειμώνα καλοκαίρι

Ποτέ ξανά ''στραβές''

:beer:

Πέρασε ήδη ακριβώς επειδή φορούσα τα γαντια

:beer: :beer:

BLiTzER
17/12/2009, 20:42
Ναι, μωρέ, δεν απάντησα για να στην πω. Απλή φιλική συμβουλή ήταν, επειδή αναφέρεις ότι είδες δεξί φλας και παρολαυτά χώθηκες δεξιά. Μαλακίτσες κάνουμε όλοι :)

chris_honda
17/12/2009, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΑΥτος φταιει που ανοιγει την πορτα


ο αιφνιδιασμος δεν ειναι φυσικη συμπεριφορα στον ΚΟΚ

απλα επειδη στην Ελλαδα δεν ισχυει ουτε το ΣΤΟΠ ουτε το κοκκινο, πρεπει να αντοιμετωπιζουμε ολες τις πορτες σαν ανοιχτες( να συνυπολογιζουμε δηλαδη το μηκος αυτο ΚΑΙ να μην γλυφουμε την πλευρα του αμαξιου)


+600 :beer:

sergiosm
17/12/2009, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Ναι, μωρέ, δεν απάντησα για να στην πω. Απλή φιλική συμβουλή ήταν, επειδή αναφέρεις ότι είδες δεξί φλας και παρολαυτά χώθηκες δεξιά. Μαλακίτσες κάνουμε όλοι :)


Ναι ρε συ,
δεν το το πείρα ότι μου την λες.
Άλλωστε, το έγγραψα και εγώ

Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Το δικό μου λάθος ήταν ότι πήγα να τον περάσω από δεξια.

Αν και θεωρώ ότι έχει ευθύνη η τύπισσα (τώρα θα ήταν 100 - 0, ή κάτι άλλο, είναι και θέμα εκτίμησης).

:winka:
:wave2:

blackbusa
17/12/2009, 20:57
περαστικα ειναι....αλλα για να μαθαινουμε και κατι...ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΡΗΤΟΣ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ ΣΕ ΔΡΟΜΟ ΜΙΑΣ ΛΩΡΙΔΑΣ...ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΦΛΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΡΙΨΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟ ΠΡΟΠΟΡΕΥΟΜΕΝΟ ΟΧΗΜΑ...

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

sergiosm
17/12/2009, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
περαστικα ειναι....αλλα για να μαθαινουμε και κατι...ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΡΗΤΟΣ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ ΣΕ ΔΡΟΜΟ ΜΙΑΣ ΛΩΡΙΔΑΣ...ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΦΛΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΡΙΨΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟ ΠΡΟΠΟΡΕΥΟΜΕΝΟ ΟΧΗΜΑ...

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Σύμφωνοι,
απαγορεύεται όμως και να ανοίγεις πόρτες χωρίς έλεγχο.
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Και εδώ που τα λέμε. Στη μία λωρίδα απαγορεύεται η προσπέραση γενικώς ...

byron
17/12/2009, 21:21
'Ολα καλά :beer: :beer:

makis206
17/12/2009, 21:56
Ποτέ ξανά αναποδιές Σέργιε!:beer:

GiannisBlessed
17/12/2009, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
περαστικα ειναι....αλλα για να μαθαινουμε και κατι...ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΡΗΤΟΣ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ ΣΕ ΔΡΟΜΟ ΜΙΑΣ ΛΩΡΙΔΑΣ...ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΦΛΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΡΙΨΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟ ΠΡΟΠΟΡΕΥΟΜΕΝΟ ΟΧΗΜΑ...

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
ναι αλλα αν ηταν αλαρμ και ειχε καει το δεξι φλας ετσι ωστε να μοιαζει σαν να θελει να στριψει αριστερα?ποτε δεν μπορει να γινει στραβη και να φταιει ενας και μονο παραγοντας.
ακομα και απο γκρεμο να πηδηξεις θα φταιει.
1)οτι πηδηξες
2)οτι δεν ειχες αλεξιπτωτο
3)η βαρυτητα
4)το ειδος του εδαφους( και πολλα αλλα):uplate:
εμεις προσπαθουμε για να την βγαλουμε καθαρη να καλυπτουμε οσο γινεται οσο πιο πολλους παραγωντες.το καλυτερο δλδ ειναι να μην βγαινουμε απο το σπιτι φυσικα αλλα δεν γινεται.γι'αυτο δεν θα σου πω "μην παιρνας δεξια απο ενα οχημα οταν εχει βγαλει αριστερο φλας γιατι μπορει να ειναι αλαρμ, κολλημενο φλας, μαλακας οδηγος κτλ κτλ."
μπραβο φιλε που την γλυτωσες αυτο με τις πορτες μπορει να εχει πολυ χειροτερη καταληξη ομως ολα ειναι ρισκο ακομα και οταν φουλαρεις το ρεζερβουαρ και απλα μερικοι ειναι τυχεροι και αλλοι ατυχοι...:beer:

blackbusa
17/12/2009, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
ναι αλλα αν ηταν αλαρμ και ειχε καει το δεξι φλας ετσι ωστε να μοιαζει σαν να θελει να στριψει αριστερα?ποτε δεν μπορει να γινει στραβη και να φταιει ενας και μονο παραγοντας.
ακομα και απο γκρεμο να πηδηξεις θα φταιει.
1)οτι πηδηξες
2)οτι δεν ειχες αλεξιπτωτο
3)η βαρυτητα
4)το ειδος του εδαφους( και πολλα αλλα):uplate:
εμεις προσπαθουμε για να την βγαλουμε καθαρη να καλυπτουμε οσο γινεται οσο πιο πολλους παραγωντες.το καλυτερο δλδ ειναι να μην βγαινουμε απο το σπιτι φυσικα αλλα δεν γινεται.γι'αυτο δεν θα σου πω "μην παιρνας δεξια απο ενα οχημα οταν εχει βγαλει αριστερο φλας γιατι μπορει να ειναι αλαρμ, κολλημενο φλας, μαλακας οδηγος κτλ κτλ."
μπραβο φιλε που την γλυτωσες αυτο με τις πορτες μπορει να εχει πολυ χειροτερη καταληξη ομως ολα ειναι ρισκο ακομα και οταν φουλαρεις το ρεζερβουαρ και απλα μερικοι ειναι τυχεροι και αλλοι ατυχοι...:beer:

o KOK το λεει ρητα...και δεν εχει αν και ισως...το παραδειγμα σου δεν το ''επιασα'' και βασικα δεν μπαινω καν στον κοπο...προσπαθουμε να την βγαλουμε καθαρη απο τους μαλακες που κυκλοφορουν...και μεσα σε αυτους ειμαστε και εμεις που κανουμε διηθησεις....περναμε απο δεξια...απο αριστερα...κλπ κλπ...

:wave2:

div400
17/12/2009, 23:21
ο ΚΟΚ λέει ρητά ότι δεν προσπερνάμε απο δεξιά όπως λέει επίσης ότι ΠΡΙΝ ανοίξουμε την πόρτα του οχήματος βεβαιωνόμαστε ότι δεν υπάρχει όχημα/κίνδυνος....

ΑΛΛΑ, εφόσον εκ των πραγμάτων ο ΚΟΚ έχει γίνει ''εργαλείο'' καταλογισμού της ευθύνης ΜΕΤΑ το ατύχημα το σημαντικό είναι ότι ΗΤΑΝ ''ΛΑΘΟΣ'' του φίλου μας να περάσει από δεξιά σταματημένο όχημα και μάλιστα ταξί!
και λάθος του θα ήταν ακόμα και εάν νομικά είχε τον ΚΟΚ με το μέρος του γιατί όπως και να 'χει ο μοτο/της πάντα είναι αυτός που πληρώνει την νύφη....


το καλό είναι ότι δεν έπαθε τίποτα και έχει την ευκαιρία να μάθει (να μάθουμε και εμείς) από το λάθος του και την επόμενη φορά θα είναι πιο υποψιασμένος...

devil's animal
17/12/2009, 23:27
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
περαστικα...αν και νομιζω οτι εχει ηδη περασει...
:wave2:

sergiosm
17/12/2009, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
ο ΚΟΚ λέει ρητά ότι δεν προσπερνάμε απο δεξιά όπως λέει επίσης ότι ΠΡΙΝ ανοίξουμε την πόρτα του οχήματος βεβαιωνόμαστε ότι δεν υπάρχει όχημα/κίνδυνος....

ΑΛΛΑ, εφόσον εκ των πραγμάτων ο ΚΟΚ έχει γίνει ''εργαλείο'' καταλογισμού της ευθύνης ΜΕΤΑ το ατύχημα το σημαντικό είναι ότι ΗΤΑΝ ''ΛΑΘΟΣ'' του φίλου μας να περάσει από δεξιά σταματημένο όχημα και μάλιστα ταξί!
και λάθος του θα ήταν ακόμα και εάν νομικά είχε τον ΚΟΚ με το μέρος του γιατί όπως και να 'χει ο μοτο/της πάντα είναι αυτός που πληρώνει την νύφη....


το καλό είναι ότι δεν έπαθε τίποτα και έχει την ευκαιρία να μάθει (να μάθουμε και εμείς) από το λάθος του και την επόμενη φορά θα είναι πιο υποψιασμένος...


:beer: :beer: :beer:


και για να μην ξεχνάμε τον λόγο του thread


Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Τέσπα, δεν το έβαλα για να κρίνω το περιστατικό, αλλά για τα ΓΑΝΤΙΑ

Φοράτε τα, σωζουν ... δάχτυλα.

vangelis 64
17/12/2009, 23:54
Περαστικά σου και να πω και κάτι...

Υπεύθυνος για το άνοιγμα τής πόρτας τού επιβάτη,είναι ο οδηγός τού ταξί.Έχει την υποχρέωση να ελέγξει,πρωτού επιτρέψει στον επιβάτη ν' ανοίξει την πόρτα.

Κατά τ' άλλα...εξοπλισμός και ξανά μανά εξοπλισμός:beer: :beer: :beer: :beer:

blackbusa
18/12/2009, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
ο ΚΟΚ λέει ρητά ότι δεν προσπερνάμε απο δεξιά όπως λέει επίσης ότι ΠΡΙΝ ανοίξουμε την πόρτα του οχήματος βεβαιωνόμαστε ότι δεν υπάρχει όχημα/κίνδυνος....

ΑΛΛΑ, εφόσον εκ των πραγμάτων ο ΚΟΚ έχει γίνει ''εργαλείο'' καταλογισμού της ευθύνης ΜΕΤΑ το ατύχημα το σημαντικό είναι ότι ΗΤΑΝ ''ΛΑΘΟΣ'' του φίλου μας να περάσει από δεξιά σταματημένο όχημα και μάλιστα ταξί!
και λάθος του θα ήταν ακόμα και εάν νομικά είχε τον ΚΟΚ με το μέρος του γιατί όπως και να 'χει ο μοτο/της πάντα είναι αυτός που πληρώνει την νύφη....


το καλό είναι ότι δεν έπαθε τίποτα και έχει την ευκαιρία να μάθει (να μάθουμε και εμείς) από το λάθος του και την επόμενη φορά θα είναι πιο υποψιασμένος...

ΚΟΚ...ΑΡΘΡΟ 17...ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 2...

2. To πρoσπέρασμα επιτρέπεται, κατά κανόνα, από τα αριστερά. Kατ’
εξαίρεση, τo πρoσπέρασμα επιτρέπεται από τα δεξιά αν o πρoπoρευόμενoς
oδηγός έχει δώσει σήμα ότι πρoτίθεται να στρίψει αριστερά και έχει μετακι-
νήσει τo όχημα ή τα ζώα τoυ πρoς την πλευρά αυτήν...

αυτο για τον ελεγχο πριν ανοιξουμε την πορτα και δεν θυμαμαι που ειναι και βαριεμε να το ψαξω....ΑΛΛΑ....ξαναλεω ΑΛΛΑ...:lol: αφορα την πλευρα του αυτοκινητου οπου ειναι εκτεθημενη στην κινηση του δρομου....πχ παρκαρω/σταματαω στην αριστερη πλευρα του δρομου (μονοδρομου εννοειτε) προσεχω απο δεξια...για αυτο ειμαι 90% σιγουρος...εχουν περασει και πολλα χρονια απο τοτε που τα αναγνωσα...:alien:

νταξ τσιτσιμπιθρουλινη μου???:blush:

και βεβαια δεν θελω να την πω σε κανεναν...το αντιθετο θα ελεγα...αλλα με την σωστη παρατηρηση/προτροπη να φοραμε παντα γαντια να μαθαινουμε και λιγο απο τον ΚΟΚ...οσοι δεν τον ξερουμε...

:wave2:

div400
18/12/2009, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
....
νταξ τσιτσιμπιθρουλινη μου???:blush:

....

τα ίδια λέμε, ζουζουνοσκουλικάκι μου :blush: :blush:

GiannisBlessed
18/12/2009, 01:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
o KOK το λεει ρητα...και δεν εχει αν και ισως...το παραδειγμα σου δεν το ''επιασα'' και βασικα δεν μπαινω καν στον κοπο...προσπαθουμε να την βγαλουμε καθαρη απο τους μαλακες που κυκλοφορουν...και μεσα σε αυτους ειμαστε και εμεις που κανουμε διηθησεις....περναμε απο δεξια...απο αριστερα...κλπ κλπ...

:wave2:
αυτο λεω...τα ιδια με εσενα.
εμεις οι μαλακες ειμαστε που πηδαμε απο τον γκρεμο...μπορουμε να πηδηξουμε με αλεξιπτωτο(πχ να εχουμε εγκατεστημενα φρενα στο μοτο,να φοραμε κρανος)

να μην πηδηξουμε αν απο κατω στο εδαφος εχει σταλαγμητες γιατι αντι για προσγειωση θα γινουμε σουβλακια(να μην τρεχουμε και περναμε διπλα απο τα ταξι).

να μην παμε χωρις αλεξιπτωτο να πηδηξουμε με την ελπιδα οτι η βαρυτητα θα μας την χαρισει(κρανος)η βαρυτητα ειναι δεδομενο οτι αν πηδηξεις θα σε τραβηξει.... θα επιταχυνεις και θα σκοτωθεις.ετσι λοιπον ειναι (σχεδον αλλα πρεπει να θεωρειται) δεδομενο οτι θα πεσεις και με την μηχανη και το κρανος θα χρειαστει...

αυτα ειναι παραγοντες που μπορουμε να ελενξουμε με συγκεκριμενες ενεργειες πριν πηδηξουμε (βγουμε βολτα)
αλλα μερικες φορες πεφτεις και τελικα δεν πανε ολα καλα μα το εδαφος...μα ο αερας...μα η βλακεια σου...μα η βαρυτητα..(οδηγος ταξι,κυρια,φλας καμενο,εσυ,μεγαλη πορτα,σκυλος, μεθυσμενος κ ολα τα καλα)...τι να κανεις?συμβαινουν αυτα...:sad:
απλα για να γινει το κακο συνηθως δεν φτανει μονο ενας παραγωντας.δλδ οσες φορες και να ανοιξουν τα αυτοκινητα τις πορτες τους εσυ αν δεν κανεις προσπερασεις και δυηθησεις δεν εχεις προβλημα.
πηδωντας απο τον γκρεμο τα αποδεχεσαι ολα αυτα....ετσι τα αποδεχεσαι οταν καβαλας και οταν κανεις διηθηση κτλ.
θελει αρκετη τυχη για να γυρναμε πισω καθε μερα...ποσες φορες θα ειχαμε σκοτωθει αν ειχαμε ξεκινησει απο το σπιτι 1 λεπτο αργοτερα η νωριτερα?δεν το ξερουμε για αυτο δεν βλεπουμε την τυχη....παιζει και αυτη ρολο με την σειρα της...
ετσι μπορει απλα γεμιζοντας το ρεζερβουαρ σου απο στατικο ηλεκτρισμο να γινεις λαμπαδα....και μπορει απο σπασμενο μοτερ με οσα θες στο κοντερ να σταματησεις και να μην παθεις τπτ.

υ.γ. το "εσυ" ειναι γενικο... δεν αναφερομαι σε εσενα προσωπικα..:wave2:

vangelis 64
18/12/2009, 01:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
και μπορει απο σπασμενο μοτερ με οσα θες στο κοντερ να σταματησεις και να μην παθεις τπτ.

υ.γ. το "εσυ" ειναι γενικο... δεν αναφερομαι σε εσενα προσωπικα..:wave2: Μωρέ σ' αυτόν αναφέρεσαι αλλά δεν το ξέρεις.

Πάνο,θα γελάσω,δεν μπορώ....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

GiannisBlessed
18/12/2009, 01:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Μωρέ σ' αυτόν αναφέρεσαι αλλά δεν το ξέρεις.

Πάνο,θα γελάσω,δεν μπορώ....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:cry:

XJR_Billy
18/12/2009, 07:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΑΥτος φταιει που ανοιγει την πορτα


ο αιφνιδιασμος δεν ειναι φυσικη συμπεριφορα στον ΚΟΚ

απλα επειδη στην Ελλαδα δεν ισχυει ουτε το ΣΤΟΠ ουτε το κοκκινο, πρεπει να αντοιμετωπιζουμε ολες τις πορτες σαν ανοιχτες( να συνυπολογιζουμε δηλαδη το μηκος αυτο ΚΑΙ να μην γλυφουμε την πλευρα του αμαξιου)

+660

Σέργιο όλα καλά, ευτυχώς δεν είχες χειρότερα φιλαράκι !!:beer: :beer: :wave2:

Ο MONTATORE Σβουξ θα'πρεπε ίσως να επιμεληθεί ένα κειμενάκι με κάποιες unofficial τεχνικές οδήγησης, γιατί τον βρίσκω πάρα πολύ σωστό και έγκυρο. :beer: :wave2:

S705
18/12/2009, 08:14
Αφού γλίτωσες τα χειρότερα

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=78360&highlight=S705

cityfly
18/12/2009, 10:22
Καταρχήν περαστικά Σέργιε

κατά δεύτερον από δικό μου περιστατικό με άνοιγμα πόρτας που με πέτυχε ενώ πέρναγα από δεξιά αποζημειώθηκα κανονικότατα από την ασφαλιστική αμέσως χωρίς μουρμούρες χωρίς τίποτα

το προσπέρασμα που λέει ο κοκ από αριστερά μήπως αφορά την περίπτωση που και τα δύο αυτοκίνητα είναι εν κινήσει;

MG
18/12/2009, 10:31
αυτο ηθελα να πω κι εγω και με προλαβε ο φιλος απο πανω...

ενα φιλαρακι μου με παπι την πατησε ετσι κι οταν ανοιξε η δεξια πορτα τον βρηκε στο τιμονι εκ κινησει....

αποζημειωθηκε απο την ασφαλεια του ταξιτζη αν κι αυτος ειχε κανει αρνητικη δηλωση...


δε σημαινει βεβαια οτι ειναι σωστο να περναμε απο δεξια... :winka:

mreth
18/12/2009, 10:45
Ακριβώς το ίδιο μου έτυχε χθες το μεσημέρι. Σταματημένο ταξί σε μονόδρομο, είχε αφήσει μεγαλύτερο κενό από δεξιά παρά από αριστερά (απ' όπου δε χωρούσα). Αν και το σκέφτηκα ότι δεν είναι το σωστότερο να προσπεράσω από δεξιά, πριν περάσω σταμάτησα (ώστε να προλάβει να με δει ο οδηγός από τους καθρέφτες) και πήγαινα πολύ αργά. Παρόλα αυτά η πόρτα άνοιξε ακριβώς την ώρα που περνούσα... Ευτυχώς δεν έπαθα τίποτα (μόνο τον αστράγαλο χτύπησα λίγο αλλά πέρασε) και ο οδηγός και η κυρία ήταν ΟΚ απέναντί μου. Πάντως αν πάθαινε κάποια ζημιά η μηχανή ή χτυπούσα δεν θα ήξερα πώς να το χειριστώ... Δεδομένου ότι είχε αναμένα αλάρμ και ότι απαγορεύεται η προσπέραση από δεξιά, θα δικαιούμουν αποζημίωση από την ασφαλιστική του; Εσείς που λέτε ότι σε αντίστοιχες περιπτώσεις αποζημιωθήκατε πού το στηρίζετε:confused: (πιο πολύ εγκυκλοπαιδικά ρωτάω, μια και το πάθημα μου έγινε μάθημα!)

Cpt. Haddock
18/12/2009, 10:56
Υπάρχει συνυπαιτιότητα σε τέτοιες περιπτώσεις. :wave2:

mreth
18/12/2009, 11:13
Δηλαδή; Η δική μου ασφαλιστική πληρώνει τη ζημιά στην πόρτα και η δική του τη ζημιά της μηχανής;

Cpt. Haddock
18/12/2009, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mreth
Δηλαδή; Η δική μου ασφαλιστική πληρώνει τη ζημιά στην πόρτα και η δική του τη ζημιά της μηχανής;

Δεν είμαι σίγουρος για το settlement (που λένε στο χωριό μου :p ), αλλά ίσως.

Κάτι ανάλογο ισχύει και στη διήθηση εαν σε κλείσει καποιος ή ανοιξει πόρτα. Φταις λόγω διήθησης, φταίει που δεν έλεγξε πριν κανει οτιδήποτε

:beer:

(αυτός ο Σεργιος γιατί δε μιλάει; :smokin: )

sergiosm
18/12/2009, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
(αυτός ο Σεργιος γιατί δε μιλάει; :smokin: )

Δεν μιλάει γιατί για ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ άνοιξε το thread:
Για τα ΓΑΝΤΙΑ.


Τέσπα,

το άρθρο 30 του ΚΟΚ λέει:

"1. Απαγορεύεται σε όλους να ανοίγουν ή να αφήνουν τις πόρτες του οχήματος ανοικτές ή να εισέρχονται εξέρχονται αυτού, αν προηγουμένως δεν βεβαιωθούν ότι, εκ των ενεργειών τους, δεν προκαλείται κίνδυνος στους χρήστες της οδού."

Αυτό δηλαδή που ΔΕΝ έκανε η ... γιαγιά.

Άρα παρανόμησε.

Τώρα εγώ πάλι πήγα να περάσω από δεξιά, που ΕΠΙΣΗΣ απαγορεύεται.

Άρα και οι δύο είμαστε παράνομοι.

Το θέμα όμως είναι πια από τις δύο παρανομίες προκάλεσε το ατύχημα.

Για μένα, με δεδομένες τις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ συνθήκες, το προκάλεσε το άνοιγμα της πόρτας.
Η γιαγιά έχει με τα δεδομένα της περίπτωσης μας υπαιτιότητα (αν δεν την άνοιγε δεν θα είχε συμβεί).
Το θέμα είναι αν εγώ έχω ή όχι συνυπαιτιότητα.
Αν δεν πέρναγα από δεξιά σίγουρα δεν θα είχε συμβεί.
Αν όμως πέρναγα και δεν την άνοιγε πάλι δεν θα είχε συμβεί.

Άρα στην ουσία η "ειδοποιός διαφορά" (ο ... "αιτιώδης σύνδεσμος") είναι το άνοιγμα της πόρτας.

Τώρα, αυτό ισχύει στην ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ περίπτωση με τα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ πραγματικά περιστατικά.
Αν ήταν αλλιώς τα πράγματα (ας πούμε την είχε ΗΔΗ ανοίξει και ΜΕΤΑ έπεφτα πάνω της) θα ήταν αλλιώς και το θέμα της υπαιτιότητας.

Σε κάθε περίπτωση όμως, τα περιστατικά αυτά είναι ανοιχτά σε περισσότερες ερμηνείες.

Λοιπόν, για να ξαναπάμε στο θέμα μας:

ΓΑΝΤΙΑ και πάλι ΓΑΝΤΙΑ

:wave2:

SVX
18/12/2009, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
ΓΑΝΤΙΑ και πάλι ΓΑΝΤΙΑ

:wave2:

+645

Ακομα και για τα χαλικια που μας "χαριζουν " οι φιλοι μας φορτηγατζηδες με τα αναγομωμενα........ ξες πως τσουζει :look:

guzzistas
18/12/2009, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Υπάρχει συνυπαιτιότητα σε τέτοιες περιπτώσεις. :wave2:

ακριβώς.

TROOPER
18/12/2009, 15:57
ΟΙΜΕ!!!!!

ξεκολατε ρε ποιος φταιει και ποιος οχι!

τελος καλο μαν.:beer:

cityfly
18/12/2009, 20:05
απορώ γιατί δεν παίρνετε τη γνώμη κάποιου που του έτυχε το ίδιο και το θέμα πήγε στις ασφαλιστικές

πέρασα από δεξιά σταματημένο ταξί
άνοιξε η πόρτα έπεσα πάνω της
και τόσο η δική μου όσο και η δική του ασφαλιστική είπαν αμέσως ότι φταίει το ταξί
(ο επιβάτης βασικά αλλά ο ταξιτζής την πληρώνει)

και αποζημειώθηκα κανονικά για όλες τις ζημιές που ήταν
τιμόνι, το κομμάτι από το μικρο φέρινγκ που έσπασε, το bagster και το μπουφάν

γιατί το κουβεντιάζουμε κι άλλο;

αφήστε που το θέμα είπαμε είναι τα γάντια δεν υπάρχει λόγος να προσδιοριστεί υπαιτιότητα, κανένας δεν έπαθε τίποτα

the who
19/12/2009, 11:36
Περαστικα Σεργιε και παντα γαντακια.Παντως για να ανοιξε η πορτα και να χωραγες κι εσυ (εστω κι απο δεξια) σημαινει πως ο ταριφας ηταν πολυ μακρια απο το πεζοδρομιο πραγμα που απαγορευεται απο τον ΚΟΚ.:wave2:

blackbusa
19/12/2009, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Παντως για να ανοιξε η πορτα και να χωραγες κι εσυ (εστω κι απο δεξια) σημαινει πως ο ταριφας ηταν πολυ μακρια απο το πεζοδρομιο πραγμα που απαγορευεται απο τον ΚΟΚ.:wave2:

+ 14876cc (τοσα πρεπει να εγινα τα κυβικα μετα το αλεσμα...:lol: )

the who
19/12/2009, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
+ 14876cc (τοσα πρεπει να εγινα τα κυβικα μετα το αλεσμα...:lol: )

Μικρε εσυ να εισαι καλα κι απο μοτορια για αλεσμα ειναι γεματος ο τοπος.(κ@ριολη ΤΩΡΑ σ εχω με το ματρακα μου :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

TROOPER
19/12/2009, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Μικρε εσυ να εισαι καλα κι απο μοτορια για αλεσμα ειναι γεματος ο τοπος.(κ@ριολη ΤΩΡΑ σ εχω με το ματρακα μου :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

ναι γιατι πριν δεν τον ειχες νομιζεις :lol: :lol: :lol: :lol:

the who
20/12/2009, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ναι γιατι πριν δεν τον ειχες νομιζεις :lol: :lol: :lol: :lol:

Γαυγισες κατι μπουμπη?:rotflmao: :rotflmao: Εδω εχω εσενα,δεν θαχω τον Πανουλη?

TROOPER
20/12/2009, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Γαυγισες κατι μπουμπη?:rotflmao: :rotflmao: Εδω εχω εσενα,δεν θαχω τον Πανουλη?

ναι φιφι και ξερεις αν ειμαι καλο η κακο σκυλι (για να σε βοηθησω ζω ακομα).κατα τ αλλα ελα λιζαααααα ΜΠΑΝΑΝΑΑΑΑΑΑ!!!!!

:wave2: