PDA

View Full Version : TRE πως να κανεις τα GSXR και τα TLR-S ακομα πιο γρηγορα.....!!!!1



anco
24/05/2005, 18:56
GSXR - Hayabusa

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=10534&item=7975697670&rd=1


Hayabusa - GSXR


http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=10534&item=7976526398&rd=1


SV - ΤLR - TLS

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=10534&item=7976526477&rd=1


:wave2:

Εδω το πουλανε 150 ευρω με την δικαιολογια δυναμομετρηση πριν και μετα.....

Υπολογιστε και 5-10 λιρες το πολυ μεταφορικα.


wave2:

Loudovikos
25/05/2005, 10:45
Χμμμμμ....ενδιαφέρον!! Τι ακριβώς κανεί όμως??
Αντι-κόφτης δεν είναι??:confused:

stako
25/05/2005, 11:12
"However this limits the power and smoothness of your bike in the first half turn of the throttle in gears one through to four, but it still allows full timing at full throttle, as you shift up through the gears the amount of throttle needed to access the advance curve decreases until you make it into fifth gear and then its gone."

Δηλαδή για να καταλάβω, όλα τα μοτέλα έχουν διαφοερτικό χάρτη μέχρι το μισό του γκαζιού για τις πρώτες 4 ταχύτητες? Δηλαδή βγάζουν πιο ομαλά τη δύναμη? Και αν ανοίξεις τέρμα το γκάζι τότε έχουν άλλο χάρτη που βγάζει όλη τη δύναμη έτσι κι αλλιώς?

Να υποθέσω ότι αυτό δεν ισχύει για το δικό μου που είναι με 100 αλογάκια μόνο???

anco
25/05/2005, 20:17
Oχι.....

Το Hayabusa στην προκειμενη περιπτωση εχει την 5η πιο δυνατη ταχυτητα (θανατος....) απλα 1η2α3η τις εχει με περιορισμενη ιπποδυναμη (ας ξεκιναει γρηγορα το μοτερ) εχουν αλλο χαρτη στην τροφοδοσια και στην αναφλεξη.

Γί'αυτο τον λογο γραφει "race use only" κανει ολες τις ταχυτητες να δινουν το 100% τους (αυτα με την normal ηλεκτρονικη) στους αγωνες ειναι ολα στο 101% και εχουν race kit.

Προσοχη η μηχανη γινεται δυστροπη και τα καπακια και οι σουζες γινονται μονιμα. (Απο το 750+) στο 600 το κανει απο τις μεσαιες και πανω πιο ζωντανο.

Τελος στα μεγαλα GSXR 1000 και 1300 ειναι και αντικοφτης στα χλμ. δηλαδη 300+.



:beer:

stako
26/05/2005, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Oχι.....

Το Hayabusa στην προκειμενη περιπτωση εχει την 5η πιο δυνατη ταχυτητα (θανατος....) απλα 1η2α3η τις εχει με περιορισμενη ιπποδυναμη (ας ξεκιναει γρηγορα το μοτερ) εχουν αλλο χαρτη στην τροφοδοσια και στην αναφλεξη.

Γί'αυτο τον λογο γραφει "race use only" κανει ολες τις ταχυτητες να δινουν το 100% τους (αυτα με την normal ηλεκτρονικη) στους αγωνες ειναι ολα στο 101% και εχουν race kit.

Προσοχη η μηχανη γινεται δυστροπη και τα καπακια και οι σουζες γινονται μονιμα. (Απο το 750+) στο 600 το κανει απο τις μεσαιες και πανω πιο ζωντανο.

Τελος στα μεγαλα GSXR 1000 και 1300 ειναι και αντικοφτης στα χλμ. δηλαδη 300+.



:beer:

Σηκώνει συζήτηση το θέμα, καλυτερα να τα πούμε από κοντά κάποια στιγμή......

Πάς Δέλεαρ ή βόλτες με το forum γενικότερα???

:beer:

gixxerpap
26/05/2005, 22:34
με απλα λογια, κανει τη μηχανη να πηγαινει περιπου οπως θα πηγαινε με καρμπυρατερ!!!

η κανω λάθος?

anco
26/05/2005, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Σηκώνει συζήτηση το θέμα, καλυτερα να τα πούμε από κοντά κάποια στιγμή......

Πάς Δέλεαρ ή βόλτες με το forum γενικότερα???

:beer:

και τα 2 αλλα το Suzuki δεν το εχω αυτη την στιγμη ειμαι μονο με το KLR και ετσει μονο Δελεαρ.

Ναι κανει πιο αποτομο το γκαζι και βγαζει τους περιορισμους σε ταχυτητα και (τα γνωστα σπινιαρισματα και σουζακια)

AFTER
27/05/2005, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
με απλα λογια, κανει τη μηχανη να πηγαινει περιπου οπως θα πηγαινε με καρμπυρατερ!!!

η κανω λάθος?

με απλα λογια,κανει την μηχανη να λειτουργει με την ποσοτητα μιγματος που μελετησε ο κατασκευαστης ωστε να εχει την μεγιστη αποδοση!

Ειναι σαν να εχεις ενα βουλωμενο ποτηστηρι και ξαφνικα να ανοιξουν ολες οι τρυπες

:wave2:

anco
27/05/2005, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
με απλα λογια,κανει την μηχανη να λειτουργει με την ποσοτητα μιγματος που μελετησε ο κατασκευαστης ωστε να εχει την μεγιστη αποδοση!

Ειναι σαν να εχεις ενα βουλωμενο ποτηστηρι και ξαφνικα να ανοιξουν ολες οι τρυπες

:wave2:

Κατι σαν αυτο, αλλα και πηραζει και τα ρευματα και τους περιορισμους στην ιππποδυναμη.

Π.Χ αν εχει οριο για ασφαλεια (οδηγησης) να βγαζει το GSXR 1000 μεχρι τις 8000 στροφες καποια ομαλη δυναμη και να χανει 5 αλογα και παραπανω , εδω το κανει και βγαζει ολα τα αλογα χωρις καθυστερησεις και περιορισμους.

gtsiros
01/07/2005, 18:50
ένα θέλω να ρωτήσω...

ΑΜΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ SUZUKI ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ; ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ;


18555

johnpagr
01/07/2005, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
ένα θέλω να ρωτήσω...

ΑΜΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ SUZUKI ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ; ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ;


To TRE apelef8erwnei thn isxi ths ypodynamhs stis prwtes taxythtes ths mhxanhs (1h,2a,3h) sthn ecu kai aporyptei ton kofth. Apef8inete sta montela pou egrapse o anco

gtsiros
02/07/2005, 20:01
johnpag, έκανα πλάκα... νομίζω είναι προφανές... το είδες το suzuki στο οποίο αναφερόμουν...:bawl: :wacko:

free rider
02/07/2005, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
johnpag, έκανα πλάκα... νομίζω είναι προφανές... το είδες το suzuki στο οποίο αναφερόμουν...:bawl: :wacko:

καλά τα πάς...
τσιράκο αρχίζεις και μπάινεις στο κλίμα...


ομως πρέπει να χαλαρώσεις πιο πολύ...

πιο ελεύθερα πιο ελεύθερα..


πιο χύμααααααααααα


:wave2: :wave2: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

johnpagr
02/07/2005, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
johnpag, έκανα πλάκα... νομίζω είναι προφανές... το είδες το suzuki στο οποίο αναφερόμουν...:bawl: :wacko:


to katalava ....

:D


alla me merikes PSILOmetatropes ..... kaneis den kserei .. ;)

bwrei na exeis thn NOS katw apo thn sela ... :D


:lol: :rotflmao: :rotflmao: