PDA

View Full Version : Γραναζωμα



mankam
21/12/2009, 13:39
καλησπερα ,μετα απο αρκετες ωρες στο φορουμ αλλα και στο ιντερνετ με αφορμη οτι θελω να κοντυνω το γραναζωμα στο zzr με επιασε πονοκεφαλος απο αυτα που διαβασα,σας παραθετω μερικα αποσπασματα απο αυτα που βρηκα στο δικο μας φορουμ.



Δεν το κόντυνε.Το μάκρυνε.Με μεγαλύτερο γρανάζι μπροστά μακραίνει,οπως και όταν βάλεις μικρότερο γρανάζι πίσω. -------------------------------------------------------------------------------------------------------
Το μπροστινό δεν ξέρω πόσα έχει,αλλά αφού δεν θες να κοντύνει υπερβολικά βαλε +1 πισω ή +2 πίσω γιατί με το -1 μπροστά κονταίνει πολύ. Μπορείς επίσης να βάλεις -1 μπροστά και -1 πίσω επίσης αν είσαι ανώμαλος αρκετά.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
me to -1 brosta mia xara tha eisai etsi to exo kani kai ego den katalavenis diafora :P ego tha protina -1brosta +1piso na xeris otan kanis -1 brosta einai san na vazis peripou 2,75 + sto piso ------------------------------------------------------------------------------------------------------
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ είναι σωστό να μην υπάρχει ακέραια σχέση τελικής μετάδοσης, για να μην έρχονται σε επαφή τα ίδια δόντια με τους αντίστοιχους κρίκους. ΠΡΑΚΤΙΚΑ δεν προλαβαίνει να χαλάσει κανένα σετ αλυσίδας - γραναζιών γι'αυτό τον λόγο (διαπιστωμένο και σε χωμάτινες συνθήκες). Αν τώρα αλλαχτεί η σχέση μετάδοσης με μικρότερο μπροστινό έχουμε : φθηνή και εύκολη αλλαγή - γρηγορότερη φθορά αλυσίδας λόγω μικρότερου τόξου αναδίπλωσης. Με μεγαλύτερο πισινό έχουμε : ακριβότερη και δυσκολότερη αλλαγή, μεγαλύτερο μη αναρτόμενο βάρος τροχού - μακροζωία αλυσίδας λόγω μεγαλύτερου τόξου αναδίπλωσης. Αυτό που μάλλον δεν λαμβάνουμε υπόψη είναι το ότι με κοντύτερο γρανάζωμα (1 δόντι μπροστά ή 2-3 δόντια πίσω) το μηχανάκι όντως θα αποκτήσει "νεύρο", θα γεμίζει πιο άνετα και γρήγορα τις ταχύτητες αλλά στην 6η ΔΕΝ θα βγάλει μεγαλύτερη τελική γιατί ενώ θα μπαίνει στην μέγιστη ισχύ του, ο πίσω τροχός θα περιστρέφεται με λιγότερες στροφές από πριν άρα και με λιγότερα χλμ/ώρα.

τελικα αυτο που κατεληξα ειναι οτι αν θελουμε να κοντινουμε τις σχεσεις αλλαζουμε το μπροστινο γραναζι με μικροτερο η το πισω γραναζι με μεγαλυτερο η ακομα και συνδιασμο των δυο αλλα με την λογικη που αναφερω μικρο μπροστα μεγαλο πισω.
Ισχυει τελικα αυτο? ακομα τι συμβαινει με την ακέραια σχέση τελικής μετάδοσης που αναφερει ο φιλος και αν παιζει ρολο?

byron
21/12/2009, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
Ισχυει τελικα αυτο? ακομα τι συμβαινει με την ακέραια σχέση τελικής μετάδοσης που αναφερει ο φιλος και αν παιζει ρολο?

Σωστά τα λέει ο φίλος, αλλά μην ξεχνάς ότι με μακρύ γρανάζωμα είναι πολύ πιθανόν να ΜΗΝ μπορεί ο κινητήρας να ανεβάσει τις θεωρητικές στροφές που απαιτούνται για την τελική του.
Στα υπόλοιπα, καλά τα κατάλαβες. :wave2:

OldMan
21/12/2009, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
τι συμβαινει με την ακέραια σχέση τελικής μετάδοσης που αναφερει ο φιλος και αν παιζει ρολο?
Ο συγκεκριμμένος "φίλος" είναι λίγο περίεργος, οπότε μην δίνεις και πολύ σημασία ... :winka:

mankam
21/12/2009, 14:07
θα μοιραστω τη σκεψη μου μαζι σας οποτε αν κανω λαθος με διορθωνετε.
βασικα αυτο που μας ενδιαφερει για να ξερουμε που βαδιζουμε ειναι το πηλικο του μπροστινου γραναζιου με το πισω, οσο μεγαλυτερο ειναι τοσο ποιο κοντο, οποτε με βαση τα μαμα:

17/45=2,64

μια προταση που βρηκα απο εξωτερικο δοκιμασμενη απο καποιον:

16/44=2.75

και μερικα δικα μου παραδειγματα:

17/47=2,76 εδω αλλαζοντας το πισω μονο πλησιαζει το προηγουμενο παραδειγμα

17/48=2,82

16/45=2,81

βασικα θυμαμαι το προηγουμενο zzr1100 που ειχα στην αμερικανικη εκδοση(zx11) ειχε πισω 47 δοντια (μπροστα δεν ελυσα ποτε να δω) αλλα ειχε τρομερο ρεπριζ και ανεβαζε τρελλα στροφες και ετσι σκεφτομαι να το αλλαξω,υποψιν σε τελικες δεν νομιζω οτι ειχα δει να υστερει τοτε μαλλον η ροπη στην εκτη ταχυτητα γεμιζε παραπανω στροφες στο στροφομετρο και εβγαζε τα ιδια χλμ τελικης.

mankam
21/12/2009, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σωστά τα λέει ο φίλος, αλλά μην ξεχνάς ότι με μακρύ γρανάζωμα είναι πολύ πιθανόν να ΜΗΝ μπορεί ο κινητήρας να ανεβάσει τις θεωρητικές στροφές που απαιτούνται για την τελική του.
Στα υπόλοιπα, καλά τα κατάλαβες. :wave2:
να το κοντινω θελω φιλε μου ειναι ηδη αεροπορεια! :wave2:

byron
21/12/2009, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
να το κοντινω θελω φιλε μου ειναι ηδη αεροπορεια! :wave2:

Αφού φορτώνει όπως λές αέρα και την 6η, γιατί να το κοντύνεις? :confused:

Tpap
21/12/2009, 15:59
τι θέλει να κάνει ακριβώς ο ποιητής...?

:confused: ???

mankam
21/12/2009, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αφού φορτώνει όπως λές αέρα και την 6η, γιατί να το κοντύνεις? :confused:
λογω ηλικιας, βραζει τι αιμα μου:a39:

THEOD
21/12/2009, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
λογω ηλικιας, βραζει τι αιμα μου:a39:


Φίλε μου ΑΝ ήδη η τελευταία σου σχέση κοκκινίζει στην ΕΥΘΕΙΑ, τότε με το να το κοντύνεις το μόνο που θα καταφέρεις είναι να αποκτήσεις ένα πιο ΑΡΓΟ μηχανάκι (και όχι μόνο στις τελικές....), που παράλληλα θα είναι κουραστικό στην οδήγηση από τις πολλές αλλαγές ταχυτήτων, και ταυτόχρονα θα καίει περισσότερο και θα ταλαιπωρεί την μετάδοση χωρίς λόγο...

Τώρα στα θέματα βρασμού...τι να πω - δεν είμαι ειδικός.... :winka:

mankam
21/12/2009, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Φίλε μου ΑΝ ήδη η τελευταία σου σχέση κοκκινίζει στην ΕΥΘΕΙΑ, τότε με το να το κοντύνεις το μόνο που θα καταφέρεις είναι να αποκτήσεις ένα πιο ΑΡΓΟ μηχανάκι (και όχι μόνο στις τελικές....), που παράλληλα θα είναι κουραστικό στην οδήγηση από τις πολλές αλλαγές ταχυτήτων, και ταυτόχρονα θα καίει περισσότερο και θα ταλαιπωρεί την μετάδοση χωρίς λόγο...

Τώρα στα θέματα βρασμού...τι να πω - δεν είμαι ειδικός.... :winka:
οχι δεν κοκκκινιζει σε τελικη,λεγοντας αεροπορια προηγουμενως εννουσα οτι ειναι πολυ μακρυ ,πριν απο λιγο λυθηκε το μυστηριο ελυσα εμπρος γραναζι ειναι οντως μαμα 17 δοντια, το πισω ομως αντι 45 που λενε ολα τα βιβλια ειναι 44! αρα γιαυτο μου εκανε τρομερη εντυπωση σε ρεπριζ σε σχεση με το προηγουμενο zzr που ειχα,λεω να παραγγειλω ενα πισω μονο με 47 δοντια (δοκιμασμενη λυση)μια που η αλυσιδα και τα γραναζια που φοραει τωρα ειναι σχεδον καινουργια,εψαξα ιντερνετ και βρηκα μονο απο αμερικη jt με $40 υπαρχει κανενας εδω ελλαδα να ρωτησω?

DrBig
21/12/2009, 17:54
Το αν θα κοντινεις/μακρυνεις την τελικη σχεση μεταδοσης αλλαζοντας το μπροστινο, το πισω η και τα δυο γραναζια, εχει να κανει κυριως με το αν θες να διατηρησεις τους ιδιους αριθμους κρικων στην αλυσιδα σου. Αυτο γενικα ειναι κατι που δε σε συμφερει να αλλαξεις.
Συνηθως, το μπροστινο εχει το 1/3 των δοντιων απ'οτι το πισω, οποτε ενα δοντι κατω μπροστα ισοδυναμει με τρια δοντια πανω στο πισω. Στην πρωτη περιπτωση ομως κρατας την ιδια αλυσιδα, ενω στη δευτερη θες +2 κρικους.
Το συνηθες -1 μπρος +2 πισω (που διατηρει το ιδιο μηκος αλυσιδας) επιφερει αρκετα μεγαλη αλλαγη στην τελικη σχεση, που μπορει να μην ειναι του γουστου σου.

mankam
21/12/2009, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Το αν θα κοντινεις/μακρυνεις την τελικη σχεση μεταδοσης αλλαζοντας το μπροστινο, το πισω η και τα δυο γραναζια, εχει να κανει κυριως με το αν θες να διατηρησεις τους ιδιους αριθμους κρικων στην αλυσιδα σου. Αυτο γενικα ειναι κατι που δε σε συμφερει να αλλαξεις.
Συνηθως, το μπροστινο εχει το 1/3 των δοντιων απ'οτι το πισω, οποτε ενα δοντι κατω μπροστα ισοδυναμει με τρια δοντια πανω στο πισω. Στην πρωτη περιπτωση ομως κρατας την ιδια αλυσιδα, ενω στη δευτερη θες +2 κρικους.
Το συνηθες -1 μπρος +2 πισω (που διατηρει το ιδιο μηκος αλυσιδας) επιφερει αρκετα μεγαλη αλλαγη στην τελικη σχεση, που μπορει να μην ειναι του γουστου σου.
Δεν ηξερα αυτη την παραμετρο με το μηκος αλυσιδας,και λογικα απο 44 σε 47 που θελω να παω μιλαμε για 3 δοντια παραπανω,ασε που δεν εχω κρικους απο την αλυσιδα εξτρα οποτε πρεπει να το σκεφτω καλυτερα,οχι οτι δεν θα το αλλαξω δηλαδη:a45:
DrBig ευχαριστω για την αναλυση:a012:

OldMan
22/12/2009, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
Δεν ηξερα αυτη την παραμετρο με το μηκος αλυσιδας,και λογικα απο 44 σε 47 που θελω να παω μιλαμε για 3 δοντια παραπανω..
Δεν είναι απόλυτο...
(εξαρτάται από το περιθώριο που έχουν οι ρεγουλατόροι της αλυσίδας - αλλά μπαίνει και ο παράγοντας "μεταξόνιο", οπότε φοβάμαι ότι θα μπλέξουμε...)...:winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
,ασε που δεν εχω κρικους απο την αλυσιδα εξτρα
Δηλ. αν είχες τι θα έκανες ..?? :look: :hypnotize

mankam
22/12/2009, 12:10
Δεν είναι απόλυτο... (εξαρτάται από το περιθώριο που έχουν οι ρεγουλατόροι της αλυσίδας - αλλά μπαίνει και ο παράγοντας "μεταξόνιο", οπότε φοβάμαι ότι θα μπλέξουμε...)...
οι ρεγουλες εχουν περιθωρεια οσο αφορα το μεταξονιο, αν ειναι παντα μεσα στα ορια της ρεγουλας δεν υπαρχει προβλημα νομιζω,μπορει και να παρει το 47ρι γραναζι.
το θεμα ειναι οτι το μηχανακι για καποιο λογο φορουσε γραναζι με ενα δοντι λιγοτερο απο οτι λεει το εργοστασιο 44 αντι 45 και μπροστα 17 μαμα.
γραναζια jt βρηκα να κανω συνδιασμους μπροστα 16-17 ,πισω 44,45,47,48,50.
το νουμερο που με βολευει ομως 46 δεν το βρηκα και για να εξηγησω:
θελω να πετυχω λιγο κοντυτερη σχεση και με βαση το μαμα:

Final Reduction Ratio (45/17) 2.647

οι αμεσως κοντινοτεροι συνδιασμοι χωρις να το παρακανω ειναι:

(47/17) 2.76 αλλαζοντας μονο το πισω (δεν ξερω αν θα με παρει η αλυσιδα)
(44/16) 2.75 αλλαζοντας και τα 2 γραναζια( με βαση αυτα που ειπαν οι προηγουμενοι φιλοι μαλλον με παιρνει)
θα μου αρεσε το (46/17) 2.70 αλλα δεν βρισκω 46 γραναζι!



Δηλ. αν είχες τι θα έκανες ..??

γραψε λαθος οι αλυσιδες αυτες ειναι στανταρ και κλειστες νομιζω 110 κρικους:smilea:

OldMan
22/12/2009, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
γραψε λαθος οι αλυσιδες αυτες ειναι στανταρ και κλειστες νομιζω 110 κρικους:smilea:
Να χαρώ τον λεβέντη μου ..:beer:
(και να μην μας έρθει κανένας ΖούΖουΡας στο κεφάλι από σπασμένη αλυσίδα την ώρα που πίνουμε τον καφέ μας στο Almira Beach στην Παραλία...):winka:


Τώρα για τα γρανάζια, το βασικότερο είναι το πόσα χλμ έχουν στην πλάτη τους τα παλιά...

Αν είναι αρκετά φθαρμένα, άλλαξέ τα και τα 2 σετ με καινούρια αλυσίδα (προτίμησε το 44/16 για να σου έρθει φτηνότερη η αλυσίδα - αλλά να έχεις υπόψιν ότι σε μικρότερα γρανάζια η φθορά της αλυσίδας είναι μεγαλύτερη...) :wave2: