PDA

View Full Version : Ολεσ Οι Μαλακιεσ Που Γραφονται Για Κτμ..



DUKASII
25/05/2005, 08:31
ΣΕ ΑΛΛΑ ΠΟΣΤ...ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΧΑΜΕ Η ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΤΜ...ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΠΙΑΝΕΙ ΠΙΚΡΑ...ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΜΑΣ...

ΘΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΕΔΩ...ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΛΑΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΥΣΗΧΙΑ ΜΑΣ.!

ΛΟΙΠΟΝ...ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΤΑΚΑ ΤΟΥ ΑΦΡΟ.....

lipon magkes ir8ate edo na ek8iasete kapies mixanes ke kala kanete exete to kolima sas tin apopsi sas ke tin lete milata omos apaksiotika ke koroideftika xoris epixirimata i perisoteroi
ke pios o ducas pou ton perisotero kero to KTM tou itan sinergio[AYTO ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΡΕ ΑΦΡΕ..ΟΤΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΕΓΚΥΡΕΣ ΠΗΓΕΣ???ΟΤΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ..Η ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΕ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ...Ο ΑΦΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΣΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΣΤΗ ΣΥΓΚΡΟΥ ΜΕ ΜΙΝΙ???]ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΨΗ ΕΣΥ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΗΧΑΝΑΚΙ???ΠΩΣ ΑΠΟΚΤΗΣΕΣ??ΤΙ ΕΙΣΑΙ ΤΖΕΝΤΑΙ???

lipon i KTM den ine kenouria eteria ine gnosti apo palia den dikeouste na milate mono esis i kenourioi odigi ke apedefti ala ke emis i pio palioi ke kapos pio pedemeni

ego den 8a po pola pigente se kapio KTM kapiou filous sas ke eno ine stamatimeno anikste ligo apotoma to gkazi
afto pou 8a gini ine na anevoun poli grigora i strofes megali apokrisi tou gkaziou ke na tremi to xeri sas san kompreser
polistrofo ke kradasmi sto forte
to kenourio ducu to 950 ine oreo mixanima kamia sxesi me ta saravala ls8 ala exi psomia na fai afti i eteria
min ksexnate oti tora mpike sta GP ke tora ekane ta prota tis vimata stin texnognosia
8a perasoun arketa xronia mexri na doume ena KTM tis prokopis

ke afto den to sizitao idika me tipous pou exoun KTM ke ine kolimenoi ke tipota den 8eoroun elatoma se aftes tis mixanes

to ipa ke monos mou oti afta pou leo xorane krisis ke epikrisis ala opios ek8iazi edo mesa ales mixanes xoris epixirimata 8a pigeni sta skoupidia

ke rotao ine ke g@mo ta polistrofa ta KTM?
exoune tous foverous kradasmous?
ine kanenas me lc8 gia mia kontra a8ina livadia na doume pios 8a ftasi protos

afta ta oliga
parakalo mono sovares apopsis

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΕΡΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΖΗΛΕΥΟΥΝΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΦΡΙΚΑΝΟΙ...

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ!

ΕΓΩ ΑΝ ΕΙΧΑ ΕΝΑ LC-8...KAI ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ...ΣΕ ΛΙΓΟ...

ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΩ ΤΟΝ ΑΦΡΟ ΜΙΑ ΕΒΡΟ ΚΑΙ ΠΙΣΩ...ΜΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ...[ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΑ ΕΞΤΡΑ ΠΟΥ ΒΑΖΕΤΕ ΣΤΑ ΑΦΡΙΚΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΓΙΝΟΥΝ ΜΗΧΑΝΕΣ...] ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΗ..ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΜΠΡΙΚΙ ΓΙΑ ΚΑΦΕΔΕΣ..!

sas
25/05/2005, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII

ΕΓΩ ΑΝ ΕΙΧΑ ΕΝΑ LC-8...KAI ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ...ΣΕ ΛΙΓΟ...


Τι ωραία νέα είναι αυτά!!!!:beer:

crs-k
25/05/2005, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
......................
ΕΓΩ ΑΝ ΕΙΧΑ ΕΝΑ LC-8...KAI ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ...ΣΕ ΛΙΓΟ...
.....................


:rolleyes:

Βαμημενα χρεη ... :sick:


Αντε με το καλο ρε! :smilea: :wave2:

ktm640lc4
25/05/2005, 09:13
Καλημερα.

Γιατι ρε παιδια? Μια χαρα μηχανακια ειναι τα ΚΤΜ.
Ποιον πειραζει που εχουν κραδασμους???

Οταν και αν παω 50 ή 60 και με αξιωσει ο θεος να καβαλαω ακομα, τοτε ισω με ενοχλησουν οι κραδασμοι.

Εγω το εχω 3 χρονια κοντα και (φτου σκορδα) δεν εχει παθει τιποτα. Το προσεχω ναι μεν αλλα δεν πηρα καφετιερα. Μηχανη πηρα. Και το αντιστοιχο της HONDA ΑΝ είχε ετσι θα ηταν.

Δεν ειπε κανεις οτι η ΚΤΜ μπηκε στα GP και θα διαλυσει κοσμο. Υπαρχουν αλλες κατηγοριες που η HONDA δεν ξερει καν. Γραφω για τα Supermoto championship.
Mια χαρα εταιρια ειναι και μαγκια της που κοιταει και αλλου.

Καθε εταιρια σεβαστη, δεν βριζω καμια εγω. Ο καθενας με τις αναγκες του.

ΑΝ δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει.


Φιλικα οπως παντα :)

OldMan
25/05/2005, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
....Ποιον πειραζει που εχουν κραδασμους??? ...

:lol: :wave2: :lol:

Vibrations Positive... (που έλεγε και ο μακαρίτης ο Marley)

:lol: :beer: :lol:

OldMan
25/05/2005, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
..Η ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΕ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ...Ο ΑΦΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥΣΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΣΤΗ ΣΥΓΚΡΟΥ ΜΕ ΜΙΝΙ???..!

:confused: :confused: :confused:

Γιατί ρε Dukas μπλέκεις τα ΓΕΓΟΝΟΤΑ με τις υποθέσεις ???

:lol: :beer: :lol:

ktm640lc4
26/05/2005, 09:40
VIBRATIONS POSITIVE.

FRAPE SHAKER.

POWER MACHINE.



(Ασχετο, πως μπορω να βαλω μια φοτο εδω?)

Μαγεία.

:beer: :) :D ;)

GST
26/05/2005, 11:01
για οποιον δεν γουσταρει ας πιει μια κοκα-κολα:lol: :wave2:


15161

S16
02/06/2005, 22:18
Παιδια εχω βρει ενα KTM 640 SM το οποιο ειναι μαλλον 2001 μοντελο.
Το μηχανακι ειναι αριστο εξωτερικα και απο οσο ακουσα δουλευει μια χαρα.
Επισης φοραει Akrapovic απο λαιμους και εχει κομμενο φιλτροκουτι.
Υπαρχει κατι συγκεκριμενο πραγμα που πρεπει να προσεξω;
Βαλβιδες καθε ποτε ρυθμιζεται;
Ποσα αλογα λετε οτι ειναι το μηχανακι;

Επισης φοραει μαυρες ζαντες (μαλλον απο το εργοστασιο). Ξερει κανεις αν η πισω ειναι 5";

Για πειτε ρε μαγκες να το κανω το βημα;

Δημητρης.:wave2:

DUKASII
03/06/2005, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Παιδια εχω βρει ενα KTM 640 SM το οποιο ειναι μαλλον 2001 μοντελο.
Το μηχανακι ειναι αριστο εξωτερικα και απο οσο ακουσα δουλευει μια χαρα.
Επισης φοραει Akrapovic απο λαιμους και εχει κομμενο φιλτροκουτι.
Υπαρχει κατι συγκεκριμενο πραγμα που πρεπει να προσεξω;
Βαλβιδες καθε ποτε ρυθμιζεται;
Ποσα αλογα λετε οτι ειναι το μηχανακι;

Επισης φοραει μαυρες ζαντες (μαλλον απο το εργοστασιο). Ξερει κανεις αν η πισω ειναι 5";

Για πειτε ρε μαγκες να το κανω το βημα;

Δημητρης.:wave2:

Για ολα αυτα που ρωτας...

1/βαλβιδες καθε 6000 χιλ. ..
2/αν φοραει μονο ακραποβιτς..υπολογιζε γυρω στα 51 αλογα στη ροδα[2001 μοντελο χωρις τη καινουρια κεφαλη]
3/αυτο που πρεπει να προσεξεισ ειναι τυχον σημαδια απο πτωσεις..[οπως μαρσπιεδες..τιμονι...πλαστικα κτλ..] να προσεξεις αν οι βιδες του μοτερ ειναι δουλεμενες..και αν ναι να ρωτησεις το γιατι..να κοιταξεις τις αναρτησεις..ΔΕΣ και τους δισκους...των φρενων..
και ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ..ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ...ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ!
ακομα το οτι φοραει μαυρες ζαντες ...[δεν ειναι εργοστασιακες..] παει να πει πως ητανε εντουρο και το εκανε μονος του σμ..
ΤΟ ΑΝ ΦΟΡΑΕΙ 5 ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ..

ΑΑΑ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΡΥΠΙΕΣ ΒΙΔΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ Η ΑΣΦΑΛΙΣΗ..ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝΕ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ..μιας και αυτο δειχνει χρηση σε αγώνες..!!

η γνώμη μου ειναι φιλε να το κοιταξεις καλα πριν το παρεις..και για να εχουμε μια ιδεα πες μας και τη τιμη του..ποσα χιλ εχει τι χρωμα ειναι...κτλ!

S16
03/06/2005, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Για ολα αυτα που ρωτας...

1/βαλβιδες καθε 6000 χιλ. ..
2/αν φοραει μονο ακραποβιτς..υπολογιζε γυρω στα 51 αλογα στη ροδα[2001 μοντελο χωρις τη καινουρια κεφαλη]
3/αυτο που πρεπει να προσεξεισ ειναι τυχον σημαδια απο πτωσεις..[οπως μαρσπιεδες..τιμονι...πλαστικα κτλ..] να προσεξεις αν οι βιδες του μοτερ ειναι δουλεμενες..και αν ναι να ρωτησεις το γιατι..να κοιταξεις τις αναρτησεις..ΔΕΣ και τους δισκους...των φρενων..
και ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ..ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ...ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ!
ακομα το οτι φοραει μαυρες ζαντες ...[δεν ειναι εργοστασιακες..] παει να πει πως ητανε εντουρο και το εκανε μονος του σμ..
ΤΟ ΑΝ ΦΟΡΑΕΙ 5 ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ..

ΑΑΑ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΣ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΡΥΠΙΕΣ ΒΙΔΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ Η ΑΣΦΑΛΙΣΗ..ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝΕ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ..μιας και αυτο δειχνει χρηση σε αγώνες..!!

η γνώμη μου ειναι φιλε να το κοιταξεις καλα πριν το παρεις..και για να εχουμε μια ιδεα πες μας και τη τιμη του..ποσα χιλ εχει τι χρωμα ειναι...κτλ!

Thanks για την απαντηση.

Το μηχανακι εξωτερικα ειναι σαν καινουργιο.
Δεν εχει το παραμικρο σημαδι. Επισης δεν εχει σημαδια συρματασφαλισης κτλ.
Σχετικα με τις ζαντες οντως ειναι υποπτα τα πραγματα. Υπαρχει τροπος να καταλαβουμε αν ηταν SM ή Enduro;
Χρωμα μαυρο, με το μικρο αυτοκολλητο LC4
Χιλιομετρα 16000 Km
Τιμη 6200 €

Επισης σαν πρωην κατοχος CBR 400 για 4 συναπτα ετη, εχω να πω πως το μηχανακι γαμαει, αλλα αμα αρχισει τις μαλακιες...:confused: :confused:

mtsop
03/06/2005, 18:54
Απ' οτι θυμάμαι, μαύρο ήταν το six days (έβγαινε μόνο εντούρο) και είναι πιο παλιό από '01. Αλλά και πάλι σε τι θα σε χαλάσει, αν όντως ήταν;

Μπορεί όμως να έχει αλλάξει πλαστικά, που είναι και το πιθανότερο γιατί τόσο καιρό θα είχαν 'ανοίξει' χρώματικα, από τον ήλιο :winka:

S16
04/06/2005, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
Απ' οτι θυμάμαι, μαύρο ήταν το six days (έβγαινε μόνο εντούρο) και είναι πιο παλιό από '01. Αλλά και πάλι σε τι θα σε χαλάσει, αν όντως ήταν;

Μπορεί όμως να έχει αλλάξει πλαστικά, που είναι και το πιθανότερο γιατί τόσο καιρό θα είχαν 'ανοίξει' χρώματικα, από τον ήλιο :winka:

Βασικα απο ενα παλιοτερο "χαρτι" της ΚΤΜ σχετικα με τον αριθμο πλαισιου καταληγω οτι ειναι 2001. Του 2002 δεν ειναι παντως γιατι δεν εχει το "καινουργιο" πλαισιο.
Δεν ξερω τι παιζει με τα πλαστικα, θα παω να το ξαναδω.
Παντως το αυτοκολλητο LC4 στην ακρη εχει κιτρινισει λιιιγο απο τον ηλιο.
Αυτο ειναι και το μοναδικο ψεγαδι που εχει το μηχανακι εμφανησιακα. Κατα τα αλλα ειναι αψογο.
Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω στο μοτερ;
Η τιμη πως σας φαινεται;

Δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο τι ηταν το μηχανακι, αλλα θελω να ξερω τι αγοραζω.:smilea:

makaronachis
04/06/2005, 05:41
Να γράψω κι εγώ τη μαλακία μου για τα ΚΤΜ...Ρε σεις αυτός ο κινητήρας του 2001 δεν είναι ο ίδιος με του Duke?Γιατί ένας φίλος μου είχε το Duke 2001 και του χτύπησε μπιέλα στα 25000 Km.1500 ευρουλάκια έδωσε για να το φτιάξει.Και γενικώς έχω ακούσει οτί η συγκεκριμένη σειρά κινητήρων χτυπούσε μπιέλα.Ή λέω μαλακία;

katsai
04/06/2005, 06:55
τα τελευταια 3 χρονια ειχα ΚΤΜ ενα lc4 για 2 χρονια και ενα DUKE μετα.
τους επινα κυριολεκτικα το αιμα, αλλα βεβαια καθε 2000 χλμ λαδακια, μπουζι κτλ. και καθε 4000 και βαλβιδες.
δεν μου παρουσιασαν κανενα απολυτος προβλημα, μα κανενα ομως.
Ο DUKE ειχαι εκεντροφορους , FCR 42.5 και AKRAPOVIC.
M@M@GE το μηχανακι το μ@μ@γ@ και εγω αλλα
ΚΑΝΕΝΑ προβλημα.

ΥΓ. οσο για τα servise 60 euro των 2000 και
90 euro των 4000

mtsop
04/06/2005, 10:31
Το να βαρέσει μπιέλα είναι συχνό φαινόμενο όταν δεν του κάνεις τακτικό σέρβις. Εγώ '01 έχω είμαι στα 23.000 χλμ και είμαι μια χαρά.

Ααααα και ξέχασα να πω πως σχεδόν μια φορά την εβδομάδα μπαίνει και πίστα και όπως καταλαβαίνεις........................

ktm640lc4
05/06/2005, 09:50
Γνωμη μου και εμενα ειναι να το παρεις το μηχανακι.

Σερβις καθε 3000 στο πρωτο φιλτρο και λαδια και στο δευτερο φιλτρο λαδια βαλβιδες και γενικο σφιξιμο (βλεπε κραδασμοι).
Και παει λεγοντας.....

Αυτο που πρεπει να ξερεις (κατι που δεν ηξερα τοσο καλα, κατι μου ειχαν πει κατι ηξερα αλλα οχι σε αυτο τον βαθμο) ειναι οτι το μηχανακι θελει να εισαι απο πανω συνεχεια. Θελει τρελα λεφτα για συντηρηση, τρωει λαστιχα και αλυσιδογραναζα για πλακα και γενικα θελει προσοχη. Αν το κανεις αυτο δεν θα σπασει ποτε.

Δεν ειναι απο αυτα που βαζεις βενζινη και πας.

Απο την αλλη ειναι απο αυτα που θα σου χαρισουν απιστευτες στιγμες και τρελλα γκαζια. Γυρω στα 50 τροχο θα βγαζει αυτο.

Δεν μπορεις να τα εχεις ολα σε αυτην την ζωη. Στα παντα.

makaronachis
05/06/2005, 10:51
Απ΄ότι κατάλαβα,service στα ΚΤΜ πρέπει να κάνεις μετά από κάθε βόλτα!!!!

S16
05/06/2005, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Γνωμη μου και εμενα ειναι να το παρεις το μηχανακι.

Σερβις καθε 3000 στο πρωτο φιλτρο και λαδια και στο δευτερο φιλτρο λαδια βαλβιδες και γενικο σφιξιμο (βλεπε κραδασμοι).
Και παει λεγοντας.....

Αυτο που πρεπει να ξερεις (κατι που δεν ηξερα τοσο καλα, κατι μου ειχαν πει κατι ηξερα αλλα οχι σε αυτο τον βαθμο) ειναι οτι το μηχανακι θελει να εισαι απο πανω συνεχεια. Θελει τρελα λεφτα για συντηρηση, τρωει λαστιχα και αλυσιδογραναζα για πλακα και γενικα θελει προσοχη. Αν το κανεις αυτο δεν θα σπασει ποτε.

Δεν ειναι απο αυτα που βαζεις βενζινη και πας.

Απο την αλλη ειναι απο αυτα που θα σου χαρισουν απιστευτες στιγμες και τρελλα γκαζια. Γυρω στα 50 τροχο θα βγαζει αυτο.

Δεν μπορεις να τα εχεις ολα σε αυτην την ζωη. Στα παντα.

Ενταξει τα σερβις θα γινονται στην ωρα τους, δε τιθεται θεμα.
Επισης ενταξει τα λαστιχα και τα αλυσιδογραναζα.
Κατα τα αλλα ειναι οκ;
Βασικα αναλωσιμα ας θελει, ζημια μη βγαλει ειναι το θεμα.
Ξερω γιατι το παιρνω το μηχανακι. Ουτε ταξιδια θελω να κανει, ουτε να το πηγαινω τελικες ολη την ωρα. Απλα δε θελω να μου βγαζει ζημιες στο ξεκαρφωτο (έστω και τις πιο απλες).
Τα αναταλλακτικα της KTM σε τι τιμες παιζουν;

Να πω την αληθεια για δουκα κοιταζα, αλλα το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι τοσο προσεγμενο που ουτε καν σκεφτομαι τον δουκα.

ktm640lc4
05/06/2005, 21:21
Καλησπερα.

Οχι αν το προσεχεις δεν θα βγαλει τιποτα. Βεβαια μου λες οτι θες να παρεις μεταχειρισμενο, εκει παιζει και τι του εκανε ο προηγουμενος.

Τωρα καμια βιδα αν φυγει (εγω ας πουμε εχω στο χερι την βιδα απο το αριστερο προστατευτικο του grip και ψαχνω να βρω ενα αλενακι εδω και ωρα :confused: )

Γενικα το μηχανακι δεν ειναι για τελικες οπως ειπες. Αν βγεις εθνικη με 100- 120 το πολυ και ποτε οι στροφες σταθερες για πολλη ωρα.

Οτι και να παρεις παντως καλα χιλιομετρα ευχομαι.

Αν περιμενεις λιγο σου πουλαω το δικο μου παντως. :beer:

:wave2:

S16
06/06/2005, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Καλησπερα.

Οχι αν το προσεχεις δεν θα βγαλει τιποτα. Βεβαια μου λες οτι θες να παρεις μεταχειρισμενο, εκει παιζει και τι του εκανε ο προηγουμενος.

Τωρα καμια βιδα αν φυγει (εγω ας πουμε εχω στο χερι την βιδα απο το αριστερο προστατευτικο του grip και ψαχνω να βρω ενα αλενακι εδω και ωρα :confused: )

Γενικα το μηχανακι δεν ειναι για τελικες οπως ειπες. Αν βγεις εθνικη με 100- 120 το πολυ και ποτε οι στροφες σταθερες για πολλη ωρα.

Οτι και να παρεις παντως καλα χιλιομετρα ευχομαι.

Αν περιμενεις λιγο σου πουλαω το δικο μου παντως. :beer:

:wave2:

Το δικο σου γιατι θα το πουλησεις;
Εκτος απο ψαλιδι, αλλο πλαισιο και κεφαλη υπαρχει καμια αλλαγη στα μοντελα απο '03 και μετα;
Βασικα με ενδιαφερει για τον κινητηρα, τα περιφερειακα τα ξερω.
Κοιτα ο καταστηματαρχης μου μιλησε και για εγγυηση για 6 μηνες.

Που κολλαω;;;;;;;;;:confused: :confused:
Οτι ο προηγουμενος εχει αλλαξει τα παντα στο μηχανακι. Βρηκα κωδικους απο το μπροστινο ομως και αυριο θα ξερω απο τι ξεκινησε το μηχανακι.

Ευχαριστω.:beer:

S16
08/06/2005, 15:11
Παιδια τα φωτα σας.
Πηγα σημερα και πηρα βολτα το KTM.
Το μηχανακι επειδη ηταν καιρο ακινητο δν ειχε μπαταρια.
Βαλανε μια και πηρε μπροστα.
Ομως αμα εβαζες πρωτη σταματημενος και στο ρελαντι το μηχανκι εσβηνε.
Επισης αμα στην πορεις εβαζες νεκρα παλι εσβηνε.
Το παιδι μου ειπε οτι ειναι απο την μπαταρια που ειναι ξεφωρτιστη.
Με την μανιβελα επαιρνε με την πρωτη.

Εσεις τι λετε;
Αυριο θα παω να το κλεισω.

Κατα τα αλλα τι να πω. Αψογο. Εχει βεβια πολλους κραδασμους, αλλα δουλευει πολυ γραμμικα.
Μοναδικο αρνητικο, οτι σκορτσαρει πολυ ευκολα. Ειχα μαθει απο το CBR που απο τα 80 του εβαζες μια 6 και πηγαινες.:bawl: :bawl: :bawl:

OldMan
08/06/2005, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από makaronachis
Απ΄ότι κατάλαβα,service στα ΚΤΜ πρέπει να κάνεις μετά από κάθε βόλτα!!!!

:mad: :D :mad:

ΚΑΙ πριν ΚΑΙ μετά την βόλτα ρε Μακαρονάκι !!!

Γι'αυτό όσοι θέλουν χαλαρή, άνετη και απροβλημάτιστη βόλτα, πάνε με Τουριστικό γραφείο ή παίρνουν V-Strom !!!


Άει σιχτίρ με τα λουτροκαμπινέ σας .... !!!!

OldMan
08/06/2005, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
[B]Παιδια τα φωτα σας....B]

:wave2: :beer: :wave2:

Αντίστοιχο "προβληματάκι" είχε και ο KaTaNas (και ΔΕΝ ήταν το Μάτι του Βολάν !!!) και μου μυρίζει πρόβλημα στα ηλεκτρικά (σύνηθες φαινόμενο στα LC4).
Κατά πάσα πιθανότητα βραχυκυκλώνει το κύκλωμα του διακόπτη του stand (έχει την ίδια "επιστροφή" με το κοντέρ και την λυχνία της νεκράς).

Δεν είναι τίποτε ανησυχητικό σε σχέση με το να σε αποτρέψει από την αγορά του.

Πάντως ΔΕΝ οφείλεται σε πεσμένη μπαταρία !!!

Όσον αφορά στο σκορτσάρισμα, το μηχανάκι ΔΕΝ είναι τετρακύλιδρο, οπότε....
(Πρακτικά, δεν είναι σκορτσάρισμα, αλλά "μάζεμα" των μπόσικων της αλυσίδας).

:wave2: :beer: :wave2:

dukeandthecity
08/06/2005, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16

Ομως αμα εβαζες πρωτη σταματημενος και στο ρελαντι το μηχανκι εσβηνε.
Επισης αμα στην πορεις εβαζες νεκρα παλι εσβηνε.


Το λαμπάκι της νεκράς δουλευε κανονικα ?

οταν ζεσταθηκε η μοτοσικλέτα έκανε παλι τα ίδια ???

Αλλαγη λαδιων στα 2000 και 3000 χλμ ??? :eyepop: :eyepop:

Μαλλον κατι κανω λάθος.........:confused: :confused:

S16
08/06/2005, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :beer: :wave2:

Αντίστοιχο "προβληματάκι" είχε και ο KaTaNas (και ΔΕΝ ήταν το Μάτι του Βολάν !!!) και μου μυρίζει πρόβλημα στα ηλεκτρικά (σύνηθες φαινόμενο στα LC4).
Κατά πάσα πιθανότητα βραχυκυκλώνει το κύκλωμα του διακόπτη του stand (έχει την ίδια "επιστροφή" με το κοντέρ και την λυχνία της νεκράς).

Δεν είναι τίποτε ανησυχητικό σε σχέση με το να σε αποτρέψει από την αγορά του.

Πάντως ΔΕΝ οφείλεται σε πεσμένη μπαταρία !!!

Όσον αφορά στο σκορτσάρισμα, το μηχανάκι ΔΕΝ είναι τετρακύλιδρο, οπότε....
(Πρακτικά, δεν είναι σκορτσάρισμα, αλλά "μάζεμα" των μπόσικων της αλυσίδας).

:wave2: :beer: :wave2:

Κοιτα να δεις μου μιλησε για εγγυηση 6μηνες, οποτε αν ειναι κατι τετοιο αυτος θα το φτιαξει.
Δεν ξερω αν παιζει ρολο, αλλα το μηχανακι φοραει κεντρικο stand.

Το παιδι μου ειπε οτι επειδη ειναι πεσμανη η μπαταρια δεν κραταει ρελαντι. Η μπαταρια παντως ηταν οντως πεσμενη, αν αυτο λεει κατι.

S16
08/06/2005, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
Το λαμπάκι της νεκράς δουλευε κανονικα ?

οταν ζεσταθηκε η μοτοσικλέτα έκανε παλι τα ίδια ???

Αλλαγη λαδιων στα 2000 και 3000 χλμ ??? :eyepop: :eyepop:

Μαλλον κατι κανω λάθος.........:confused: :confused:

Το λαμπακι της νεκρας δουλευε κανονικα.
Βασικα ηθελε λιγο ρυθμισμα το ρελαντι, γιατι και σταματημενο που ηταν ηθελε λιιιγο γκαζακι.
Και οταν ζεσταθηκε τα ιδια εκανε.
Την πηγα μια βολτα μου εσβησε σε 3-4 φαναρια, ψοφησε η μπαταρια και τελος της βολτας.
Επισης λογω akrapovic δεν μπορουσα να καταλαβω, αν ειχε ψηλο ρελαντι ή οχι.
Επισης αν δεν εκλεινες τελειως το γκαζι το μηχανακι δουλευε μια χαρα.
Εσυ καθε ποτε αλλαζεις λαδια;

Κατι τελευταιο (με δοση χιουμορ): πως μπορειται και οδηγειτε μηχανακια χωρις στροφομετρο;:confused: :confused: :confused:

makaronachis
08/06/2005, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:mad: :D :mad:

ΚΑΙ πριν ΚΑΙ μετά την βόλτα ρε Μακαρονάκι !!!

Γι'αυτό όσοι θέλουν χαλαρή, άνετη και απροβλημάτιστη βόλτα, πάνε με Τουριστικό γραφείο ή παίρνουν V-Strom !!!


Άει σιχτίρ με τα λουτροκαμπινέ σας .... !!!!
Πάντως παρά ταύτα πρέπει να είναι αξιόπιστα μηχανάκια!!!Αφού δεν θέλουν service και κατά τη διάρκεια της βόλτας......!!!!
Όσο για τους λουτροκαμπινέδες,τι να κάνουμε,μας αρέσουν γιατί α)είμαστε χέστες,β)όσους δεν γουστάρουν τους έχουμε χεσμένους,γ)είναι το ιδανικότερο μέρος για βαθυστόχαστο διάβασμα εφημερίδας.!!!!Και δ) πρέπει να πλυνόμαστε συχνά γιατί ιδρώνουμε από το ζόρι μας να οδηγήσουμε.Τι να κάνεις στην ηλικία μας τα έχουμε αυτά.Εκδρομές δεν πάμε με τουριστικά γραφεία,όλα κι όλα,με τα ΚΑΠΗ πάμε...

dukeandthecity
09/06/2005, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Το λαμπακι της νεκρας δουλευε κανονικα.
Βασικα ηθελε λιγο ρυθμισμα το ρελαντι, γιατι και σταματημενο που ηταν ηθελε λιιιγο γκαζακι.
Και οταν ζεσταθηκε τα ιδια εκανε.
Την πηγα μια βολτα μου εσβησε σε 3-4 φαναρια, ψοφησε η μπαταρια και τελος της βολτας.
Επισης λογω akrapovic δεν μπορουσα να καταλαβω, αν ειχε ψηλο ρελαντι ή οχι.
Επισης αν δεν εκλεινες τελειως το γκαζι το μηχανακι δουλευε μια χαρα.
Εσυ καθε ποτε αλλαζεις λαδια;

Κατι τελευταιο (με δοση χιουμορ): πως μπορειται και οδηγειτε μηχανακια χωρις στροφομετρο;:confused: :confused: :confused:

Προφανώς θα ήθελε ρύθμισα το ρελαντί μετά από καιρό ακινησίας. Ακόμα και με την Ακραπα θα έπρεπε να νοιώθεις σε ένα ΚΤΜ αν έχει ψηλό ρελαντί ή όχι. Θέλω να πω οτι σε σύγκριση με άλλες μοτοσικλέτες (πολυκύλινδρες) το κανονικό ρελαντί σε "ταρακουνάει" κάργα, από τους κραδασμούς.
Λάδια ? συνθετικά κάθε 5000 χλμ μαζί με τα φίλτρα λαδιού. (οδήγηση πόλης).

Στροφόμετρο ???? Παλιά μου είπαν οτι ειναι αυτο το όργανο δίπλα στο ταχύμετρο αλλά εγώ μόνο ένα ανεμοδούρι εχω βρει μέχρι στιγμής

Ο κ. oldman ως και εμπειρότερος λέει να μην σε αποτρέψει το ηλεκτρολογικό προβληματάκι... εγώ απλά θα συμφωνήσω.
:wave2: :wave2:

OldMan
09/06/2005, 10:04
:confused: :confused: :confused:

Κάτσε λίγο ρε S16, γιατί κάτι δεν κατάλαβα καλά (είναι και η ηλικία προχωρημένη...).

Το μηχανάκι σου σβήνει, είτε βάζοντας πρώτη είτε βγάζοντας νεκρά, ΜΟΝΟ στο ρελαντί ???

Αν ναι, είναι θέμα συμπλέκτη (έπεσες στην παρτίδα με τους "παχείς" φιμπερένιους δίσκους) και πρακτικά ΔΕΝ είναι πρόβλημα !! (Θέλει ΚΑΛΟ ζέσταμα στο ξεκίνημα και ψιλοκούφιες γκαζιές στην νεκρά - θα το συνηθίσεις εύκολα...).
Με τον καιρό, θα φαγωθούν και θα έρθει στα ίσια του (είναι και πλεονέκτημα, γιατί εκεί που άλλοι θα αλλάζαν πλέον δίσκους εσύ θα είσαι με στρωμένο συμπλέκτη !!!).

Αν σου σβήνει και με το γκάζι ανοιχτό, τότε πάμε στο ηλεκρολογικό πρόβλημα που είπαμε !!!

:wave2: :beer: :wave2:

Υ.Γ.

Λέξεις προχωρημένων τεχνολογικά εφαρμογών, όπως "στροφόμετρο", απλά ΔΕΝ έχουν καμία θέση στο παρόν thread !!!

OldMan
09/06/2005, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από makaronachis
Πάντως παρά ταύτα πρέπει να είναι αξιόπιστα μηχανάκια!!!Αφού δεν θέλουν service και κατά τη διάρκεια της βόλτας......!!!!
Όσο για τους λουτροκαμπινέδες,τι να κάνουμε,μας αρέσουν γιατί α)είμαστε χέστες,β)όσους δεν γουστάρουν τους έχουμε χεσμένους,γ)είναι το ιδανικότερο μέρος για βαθυστόχαστο διάβασμα εφημερίδας.!!!!Και δ) πρέπει να πλυνόμαστε συχνά γιατί ιδρώνουμε από το ζόρι μας να οδηγήσουμε.Τι να κάνεις στην ηλικία μας τα έχουμε αυτά.Εκδρομές δεν πάμε με τουριστικά γραφεία,όλα κι όλα,με τα ΚΑΠΗ πάμε...

Τι να σε κάνω ρε σύντεκνε, που είσαι καλό παληκάρι ...!!!

:wave2: :beer: :beer: :wave2:

S16
09/06/2005, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:confused: :confused: :confused:

Κάτσε λίγο ρε S16, γιατί κάτι δεν κατάλαβα καλά (είναι και η ηλικία προχωρημένη...).

Το μηχανάκι σου σβήνει, είτε βάζοντας πρώτη είτε βγάζοντας νεκρά, ΜΟΝΟ στο ρελαντί ???

Αν ναι, είναι θέμα συμπλέκτη (έπεσες στην παρτίδα με τους "παχείς" φιμπερένιους δίσκους) και πρακτικά ΔΕΝ είναι πρόβλημα !! (Θέλει ΚΑΛΟ ζέσταμα στο ξεκίνημα και ψιλοκούφιες γκαζιές στην νεκρά - θα το συνηθίσεις εύκολα...).
Με τον καιρό, θα φαγωθούν και θα έρθει στα ίσια του (είναι και πλεονέκτημα, γιατί εκεί που άλλοι θα αλλάζαν πλέον δίσκους εσύ θα είσαι με στρωμένο συμπλέκτη !!!).

Αν σου σβήνει και με το γκάζι ανοιχτό, τότε πάμε στο ηλεκρολογικό πρόβλημα που είπαμε !!!

:wave2: :beer: :wave2:

Υ.Γ.

Λέξεις προχωρημένων τεχνολογικά εφαρμογών, όπως "στροφόμετρο", απλά ΔΕΝ έχουν καμία θέση στο παρόν thread !!!

Ετσι ειναι οπως τα λες.
Σβηνει μονο αν βαλει πρωτη στο ρελαντι ή βγαλεις νεκρα στην πορεια.
Κατα τα αλλα οκ.:)
Απλα ανεφερα αυτο με την μπαταρια γιατι αυτο μου ειπε ο παιδι. Μπορει να ελεγε για την μπαταρια και να το συνδιαζε με το γεγονος οτι δεν επαιρνε εμπρος και οχι με το οτι εσβηνε στην πορεια.
Παιδια το απογευμα θα ξερουμε...(παιζει χρηματοδοτηση, γι' αυτο)
:wave2: :wave2:

S16
09/06/2005, 10:24
Ακόμα και με την Ακραπα θα έπρεπε να νοιώθεις σε ένα ΚΤΜ αν έχει ψηλό ρελαντί ή όχι. Θέλω να πω οτι σε σύγκριση με άλλες μοτοσικλέτες (πολυκύλινδρες) το κανονικό ρελαντί σε "ταρακουνάει" κάργα, από τους κραδασμούς.
Λάδια ? συνθετικά κάθε 5000 χλμ μαζί με τα φίλτρα λαδιού. (οδήγηση πόλης).[/B]

Εμενα κανονικο μου φαινοταν το ρελαντι, αλλα δεν ξαναειχα μονοκυλινδρο για να ξερω πως πρεπει να δουλευει.:winka:
Καθε 5000 λαδια; Πολλα δεν ειναι;

Χθες μου ειπε ο αντιπροσωπος, ρυθμισμα βαλβιδων καθε 10000 Km.:confused: :confused: :confused:

OldMan
09/06/2005, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Καθε 5000 λαδια; Πολλα δεν ειναι;
...ρυθμισμα βαλβιδων καθε 10000 Km.

:eek: :mad: :D

Μερικοί άνθρωποι είναι ΠΟΛΥ αχάριστοι !!!

(Πως θα σου φαινόταν το σενάριο : Λάδια κάθε 1000 Km και Βαλβίδες κάθε 2000 Km ???)

dukeandthecity
09/06/2005, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Εμενα κανονικο μου φαινοταν το ρελαντι, αλλα δεν ξαναειχα μονοκυλινδρο για να ξερω πως πρεπει να δουλευει.:winka:
Καθε 5000 λαδια; Πολλα δεν ειναι;

Χθες μου ειπε ο αντιπροσωπος, ρυθμισμα βαλβιδων καθε 10000 Km.:confused: :confused: :confused:

Πάρε το μηχανάκι με το καλό και θα σε φορτώσουμε με τόσο υλικό για διάβασμα (manuals) που θα γίνεις μηχανολόγος - εκπαιδευτής ....:lol: :lol:
Οι βαλβίδες το πότε ρυθμίζονται είναι και λίγο εμπειρικο, θα σου "λένε" αυτες ποτε θέλουν ρύθμισμα.
Η αλλαγή λαδιων γίνετε ΚΑΙ ανάλογα με την χρήση της μοτοσικλέτας. Με αλλαγές καθε 5000 χλμ η δικιά μου είναι κούκλα εκ των έσω και όταν ανοιξα το μοτερ (55.000 χλμ) η κατασταση του ήταν (σχετικά) άριστη. :wave2: :wave2:

dukeandthecity
09/06/2005, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:eek: :mad: :D

Μερικοί άνθρωποι είναι ΠΟΛΥ αχάριστοι !!!

(Πως θα σου φαινόταν το σενάριο : Λάδια κάθε 1000 Km και Βαλβίδες κάθε 2000 Km ???)

κ. OLDMAN, αλλαξα λαδια, φιλτρα και παρατήρησα ότι στο συνεργίο που το πήγα την τελευταία φορά μου έβαλαν μεταλλικό φίλτρο λαδιού της HONDA και χάρτινο after market...:confused:
Εγω κάθε φορά τα σκάω στην ΚΤΜ για genuine parts (μαλακάκος ????). Η διαφορά στην τιμή αξίζει ??
:beer: :beer:

OldMan
09/06/2005, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
κ. OLDMAN, αλλαξα λαδια, φιλτρα και παρατήρησα ότι στο συνεργίο που το πήγα την τελευταία φορά μου έβαλαν μεταλλικό φίλτρο λαδιού της HONDA και χάρτινο after market...:confused:
Εγω κάθε φορά τα σκάω στην ΚΤΜ για genuine parts (μαλακάκος ????). Η διαφορά στην τιμή αξίζει ??
:beer: :beer:

:confused: :confused: :confused:

Εξαρτάται (από πολλούς παράγοντες) !!!

Η ιστορία με τα genuine parts ισχύει σε όλους τους κατασκευαστές και ΔΕΝ έχει να κάνει τόσο με την ποιότητα (πέραν του οικονομικού) όσο με την σιγουριά ότι το συγκεκριμένο εξάρτημα πληρεί τις προδιαγραφές της δουλειάς που καλείται να κάνει .... (μείζον θέμα προς ανάλυση, αλλά ΟΧΙ με καφέ !!!).


Υ.Γ.1

Μήπως το συνεργείο που πήγες το μηχανάκι είναι εξουσιοδοτημένο και για HONDA (ονόματα δεν λέμε....) ???

Υ.Γ.2

Τελικά το βρήκες το μηχανάκι "αψείριστο" ???

dukeandthecity
09/06/2005, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(μείζον θέμα προς ανάλυση, αλλά ΟΧΙ με καφέ !!!).

:beer: :beer:




Υ.Γ.1

Μήπως το συνεργείο που πήγες το μηχανάκι είναι εξουσιοδοτημένο και για HONDA (ονόματα δεν λέμε....) ???

απα πα ... εγω δεν κάνω τέτοια πραγματα.
Παρόλαυτα το συνεργειο που πήγα ΕΙΧΕ σχέση με το τμήμα ανταλλακτικών του "ονόματα δεν λέμε". Υπέθεσα οτι εκ των εσω έχουν την πληροφορία ότι τα συγκεκριμένα φίλτρα κάνουν και για τον ΚαΤεΜη. Με το κάνουν δεν εννοώ οτι κάνουν σωστή δουλειά, απλά ταιριάζουν.




Υ.Γ.2

Τελικά το βρήκες το μηχανάκι "αψείριστο" ???

Σπασμένη κλειδαριά, ούτε αναθυμιάσεις βενζίνης, πλεξούδα κομμένη... ελάχιστες γρατσουνιες. :beer: :beer:

makaronachis
09/06/2005, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
Πάρε το μηχανάκι με το καλό και θα σε φορτώσουμε με τόσο υλικό για διάβασμα (manuals) που θα γίνεις μηχανολόγος - εκπαιδευτής ....:lol: :lol:


Λοιπόν το σκέφτομαι να αλλάξω το v-strom να πάρω κι εγώ κάνα duke.Τι μαλακισμένο μηχανάκι που είναι αυτό το Strom.Δεν χαλάει δεν σπάει ξενερωσά μπητι για μπήτι.Μια φορά πόσταρα οτί ψάχνω κεντρικό σταντ να μου πουν την γνώμη τους και τίποτα.Αστα άστα δεν βρίσκεις άνθρωπο να μιλήσεις.Ε άμα δε χαλάει δεν την ψάχνει κανείς.Ενώ εδώ μοιράζουν και μανουάλια...Του Κυρίου δεηθόμεν!!!Σε ένα πορωμένο που μοίραζε cd με τα άπαντα για άφρικα είπα να πάρει strom και ο ταλαίπωρος άρχισε να βγάζει αφρούς από το στόμα του....Οπότε δεν θα ζητήσω κι από σας να αλλάξτε μηχανή θα αλλάξω εγώ.Μπας και βρω κάνα μανουάλι.
Ε και μην αρχίσετε να αφρίζετε,πλάκα κάνω αλλά είναι αλήθεια οτί ένα μανιούλι για το strom δεν θα με πείραζε.Ίσως πείραζε βέβαια το strom που θα άρχιζα να το πείραζα εγώ!!!

dukeandthecity
09/06/2005, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από makaronachis
Λοιπόν το σκέφτομαι να αλλάξω το v-strom να πάρω κι εγώ κάνα duke.Τι μαλακισμένο μηχανάκι που είναι αυτό το Strom.Δεν χαλάει δεν σπάει ξενερωσά μπητι για μπήτι.Μια φορά πόσταρα οτί ψάχνω κεντρικό σταντ να μου πουν την γνώμη τους και τίποτα.Αστα άστα δεν βρίσκεις άνθρωπο να μιλήσεις.Ε άμα δε χαλάει δεν την ψάχνει κανείς.Ενώ εδώ μοιράζουν και μανουάλια...Του Κυρίου δεηθόμεν!!!Σε ένα πορωμένο που μοίραζε cd με τα άπαντα για άφρικα είπα να πάρει strom και ο ταλαίπωρος άρχισε να βγάζει αφρούς από το στόμα του....Οπότε δεν θα ζητήσω κι από σας να αλλάξτε μηχανή θα αλλάξω εγώ.Μπας και βρω κάνα μανουάλι.
Ε και μην αρχίσετε να αφρίζετε,πλάκα κάνω αλλά είναι αλήθεια οτί ένα μανιούλι για το strom δεν θα με πείραζε.Ίσως πείραζε βέβαια το strom που θα άρχιζα να το πείραζα εγώ!!!

Οπως θα έλεγε και ο προεδρος:

"Ο κύριος είναι φεδρός... κλείστε τον!!!"

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

S16
09/06/2005, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:eek: :mad: :D

Μερικοί άνθρωποι είναι ΠΟΛΥ αχάριστοι !!!

(Πως θα σου φαινόταν το σενάριο : Λάδια κάθε 1000 Km και Βαλβίδες κάθε 2000 Km ???)

Δεν ειναι θεμα αχαριστιας.
Απλα θελω να ξερω τι ειναι το σωστο.
Και λαδια να ηθελε καθε 1000 Km και βαβιδες καθε 2000 Km, εγω θα του τα εκανα.:smokin:

gcrook
12/06/2005, 01:23
Εγω ειδα σημερα το απογευμα ειδα με τα ματακια μου ΑΛΛΟ ενα Duke γειτονα μου καλοσυντηρημενο, με πολλα και ακριβα εξτρα και μαλιστα αρκετα διασημο εδω μεσα...




















...Με μια τρυπα 2 δαχτυλα:eek: απο την οποια η μπιελα πηρε των οματιων της και την εκανε γιατι βαρεθηκε να ακουει μαλακιες....

Οι λογοι αγνωστοι (ο νυν ιδιοκτητης δεν ξερω τι κουμασι ειναι)... αλλα το αποτελεσμα το ιδιο με αυτο ενος φιλου μου που το LC4 του τα εδωσε στο χερι για δευτερη φορα:eek: μεσα σε ενα χρονο μετα απο δευτερο προσεκτικο στρωσιμο, και την ιδια ευλαβικη συντηρηση που αναφερετε.

Θεωρω οτι ειμαι αρκετα διαλλακτικος γι'αυτο αλλωστε σε θεματα αξιοπιστιας που διαβαζω κατα καιρους, κραταω το στομα μου κλειστο, ( δεν εξαιρω ουτε το δικο μου μηχανακι που με εχει αφησει ηδη 1 φορα απο ηλεκτρικα) αλλα αυτο εχει παραγινει πια με τα ΚΤΜ.

Και τα πληρωνετε και ακριβα, και ειστε και με το ενα χερι στην τσεπη, και το αλλο στην καρδια.
Τουλαχιστον μην καταντατε γραφικοι.

Θα ηθελα φιλικα αλλα....

S16
12/06/2005, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εγω ειδα σημερα το απογευμα ειδα με τα ματακια μου ΑΛΛΟ ενα Duke γειτονα μου καλοσυντηρημενο, με πολλα και ακριβα εξτρα και μαλιστα αρκετα διασημο εδω μεσα...




















...Με μια τρυπα 2 δαχτυλα:eek: απο την οποια η μπιελα πηρε των οματιων της και την εκανε γιατι βαρεθηκε να ακουει μαλακιες....

Οι λογοι αγνωστοι (ο νυν ιδιοκτητης δεν ξερω τι κουμασι ειναι)... αλλα το αποτελεσμα το ιδιο με αυτο ενος φιλου μου που το LC4 του τα εδωσε στο χερι για δευτερη φορα:eek: μεσα σε ενα χρονο μετα απο δευτερο προσεκτικο στρωσιμο, και την ιδια ευλαβικη συντηρηση που αναφερετε.

Θεωρω οτι ειμαι αρκετα διαλλακτικος γι'αυτο αλλωστε σε θεματα αξιοπιστιας που διαβαζω κατα καιρους, κραταω το στομα μου κλειστο, ( δεν εξαιρω ουτε το δικο μου μηχανακι που με εχει αφησει ηδη 1 φορα απο ηλεκτρικα) αλλα αυτο εχει παραγινει πια με τα ΚΤΜ.

Και τα πληρωνετε και ακριβα, και ειστε και με το ενα χερι στην τσεπη, και το αλλο στην καρδια.
Τουλαχιστον μην καταντατε γραφικοι.

Θα ηθελα φιλικα αλλα....

Τωρα μου εκανες την καρδια περιβολι.:bawl: :bawl: :bawl:

DUKASII
13/06/2005, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εγω ειδα σημερα το απογευμα ειδα με τα ματακια μου ΑΛΛΟ ενα Duke γειτονα μου καλοσυντηρημενο, με πολλα και ακριβα εξτρα και μαλιστα αρκετα διασημο εδω μεσα...




















...Με μια τρυπα 2 δαχτυλα:eek: απο την οποια η μπιελα πηρε των οματιων της και την εκανε γιατι βαρεθηκε να ακουει μαλακιες....

Οι λογοι αγνωστοι (ο νυν ιδιοκτητης δεν ξερω τι κουμασι ειναι)... αλλα το αποτελεσμα το ιδιο με αυτο ενος φιλου μου που το LC4 του τα εδωσε στο χερι για δευτερη φορα:eek: μεσα σε ενα χρονο μετα απο δευτερο προσεκτικο στρωσιμο, και την ιδια ευλαβικη συντηρηση που αναφερετε.

Θεωρω οτι ειμαι αρκετα διαλλακτικος γι'αυτο αλλωστε σε θεματα αξιοπιστιας που διαβαζω κατα καιρους, κραταω το στομα μου κλειστο, ( δεν εξαιρω ουτε το δικο μου μηχανακι που με εχει αφησει ηδη 1 φορα απο ηλεκτρικα) αλλα αυτο εχει παραγινει πια με τα ΚΤΜ.

Και τα πληρωνετε και ακριβα, και ειστε και με το ενα χερι στην τσεπη, και το αλλο στην καρδια.
Τουλαχιστον μην καταντατε γραφικοι.

Θα ηθελα φιλικα αλλα.... ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΠΟΣΤ ΣΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΡΕ ΦΙΛΕ??
ΓΙΑ ΔΕ ΜΑΣ ΛΕΣ ΠΟΙΟΣ ΔΟΥΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΣΗΜΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ??
και δε καταλαβα το αλλο που λες...ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΝΤΑΜΕ ΓΡΑΦΙΚΟΙ ΡΕ ΜΑΣΤΟΡΑ??
ΒΡΗΚΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΤΜ ΚΑΙ ΞΕΣΠΑΘΩΣΕΣ??

ΚΑΙ ΣΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΝΤΑΒΑΤΖΗ ΣΤΗ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ ΘΑ ΣΕ ΒΑΛΟΥΜΕ??ΑΜΑ ΔΕ ΣΑΡΕΣΕΙ...ΜΗ ΠΑΡΕΙΣ ΚΤΜ..ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ??

ΟΧΟΥ ΡΕ ΚΑΤΙ ΜΠΑΓΛΑΜΑΔΕΣ ....

και οχι δε ΧΑΛΑΝΕ ΤΑ ΓΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ..ΚΑΙ ΑΜΑ ΧΑΛΑΣΟΥΝΕ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΣΑΜΠΑ..ΑΦΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΣΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΣΥΝΕΡΓΕΙΑΣ ΛΕΜΕ...

ΡΕ ΔΕ ΠΑΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ ΛΕΜΕ ΜΕΡΙΚΟΙ....ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ..
φυσικα και μονο τα ευρωπαικα χαλανε..που δε πουλανε κιολας...ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ..ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΗΝ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑΔΕΣ Ε??

ΡΕ ΚΑΤΙ ΑΤΟΜΑ...ρε εχετε πολυ γελιο λεμε..μα πολυ γελιο..

και που σε μαστορα...απροβληματιστε και αξιοπιστε...

εντελως φιλικα ρε.....

βγαζετε ρε πουστη μου κατι συμπερασματα...ΚΡΑΤΑ ΕΚΕΙ ΡΕ ΜΑΓΚΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕ ΧΑΛΑΕΙ ΔΕ ΣΠΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΣΑΜΠΑ...ΚΑΙ ΤΙ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΥΠΟΛΟΙΠΟΣ ΚΟΣΜΟΣ??ΔΕ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΕΣΥ ΓΛΙΤΩΣΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΣΤΙΓΑ ΚΤΜ...??
ρε κΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΛΕΜΕ...

gcrook
13/06/2005, 09:14
Βασικα εχεις δικιο και σου ζητω συγνωμη που "ξεσπωθωσα".
Απλως προσπαθησα να πω κατι, και καπου στην πορεια υπερεβαλλα.
Αυτο που θα ηθελα να μεινει απο το ποστ μου ειναι το εξης.
Τυχαινει να ειμαι κατοχος ενος μοντελου το οποιο θεωρειται ενα απο τα πιο αξιοπιστα (μπλα-μπλα-μπλα) μηχανακια.
Ελα ομως που σε κατ'ιδιαν συναντησεις με καποια παιδια απο εδω μεσα, και οχι μονο, καθως και σε ποστ που εχω κανει στην κατηγορια των Suzuki V's, απαριθμω καποια προβληματα διολου ευκαταφρονητα.
Ειναι προβληματα που απαγορευεται να βγαζει ενα τοσο αξιοπιστο μηχανακι, και ομως τα βγαζει και το παραδεχομαι.
Απο την αλλη ξεσπάθωσα οπως λες, γιατι μπαινω στο ΚΤΜ υποφορουμ, και ενω στα 10 ποστ τα μισα ειναι για προβληματα, καποιοι συμπεριφερονται λες και δεν θελουν να το παραδεχτουν.

Δεν διαφωνω στο οτι ειναι καταπληκτικα μηχανακια.
Απλως ειναι ολοφανερο οτι ενα πολυ σημαντικο ποσοστο αυτων που βγαινουν απο την γραμμη παραγωγης παρουσιαζουν εντελως ξαφνικα, μια σειρα πολυ σημαντικων βλαβων, κυριως του κινητηρα.

Και επειδη ειδα με τα ματια μου το περιστατικο που περιεγραψα, και το παιδι ειχε ξενερωσει, μιας και ελειπε 1 μηνα, και στη πρωτη βολτα το μηχανακι του κολλησε στην Αττικη οδο εντελως ξαφνικα, με αποτελεσμα να κινδυνεψει η ζωη του, γιαυτο ισως να εγραψα με τον τροπο που εγραψα.

Ζητω συγνωμη.
Πραγματικα..εντελως φιλικα.

dukeandthecity
13/06/2005, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εγω ειδα σημερα το απογευμα ειδα με τα ματακια μου ΑΛΛΟ ενα Duke γειτονα μου καλοσυντηρημενο, με πολλα και ακριβα εξτρα και μαλιστα αρκετα διασημο εδω μεσα...


Μπα το DUKE μου είναι μια χαρά....(δεν πιστευω να υπαρχεi ΑΛΛΟ DUKE πιο διασημο απο το δικο μου):lol: :lol:

XTMPAM
13/06/2005, 09:26
ΟΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΒΓΑΖΟΥΝ!!ΝΑΙ ΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ....ΝΑΙ!!!
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ 30100ΧΛΜ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΤΟ ΣΤΑΝΤ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ....ΚΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΩ....ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΝΤ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΒΑΛΒΙΔΑ Η ΟΠΟΙΑ ΔΙΝΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΣΤΑΝΤ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΝΑ ΣΒΗΝΕΙ Η ΜΗΧΑΝΗ...ΑΥΤΗ Η ΒΑΛΒΙΔΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΟΧΤΑΡΟΥΛΑ ΒΙΔΑ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΟΧΤΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΡΙΨΩ ΛΙΓΟ ΔΕΞΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΩΣΤΑ!!!

ΜΕΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΑ ΤΟΣΑ ΧΛΜ ΠΟΥ ΤΟΥ ΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΣΟΥ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ!!!


ΑΑΑΑ ΡΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΑ ΗΟNDA NA ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΓΙΑ ΜΠΙΕΛΑ!!!


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: