PDA

View Full Version : Θόρυβος στο CBF-250.. γνώμες;



johnpan
25/05/2005, 11:21
:confused: :confused: :confused:

Το cbf 250 λοιπόν, μου κάνει ένα θόρυβο σαν κτζζζζ όταν περνάει από 7500 σαλ, ειδικά στις πρώτες 3-4 ταχύτητες. Με νεκρά δεν το ακούω. Ο ήχος έχει μεταλλική χροιά και ακούγεται από μπροστά, σαν μέσα στον κινητήρα. Μοιάζει να να συμπαρασέρνει το κόμπλερ της μίζας.

Το άνοιξε ένας δικός μου έμπιστος μάστορας όταν ρυθμίσαμε βαλβίδες (6500 χλμ) αλλά δεν είδε πουθενά σημάδια φθοράς.

Το ακούω από τότε που το πήρα και δε μου φάνηκε ανυσηχητικό, αλλά είναι ενοχλητικό πλέον. Το μηχανάκι δεν έχει κλείσει χρόνο, αλλά αν το πάω στo Σαρακάκη φοβάμαι ότι τζάμπα λεφτά θα δώσω.

Παρακαλώ τη γνώμη σας γιατί αρχίζω να ανυσηχώ.

OldMan
25/05/2005, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
....Το cbf 250 λοιπόν, μου κάνει ένα θόρυβο σαν κτζζζζ όταν περνάει από 7500 σαλ, ειδικά στις πρώτες 3-4 ταχύτητες.

:confused: :confused: :confused:

Δεν ξέρω ρε johnpan....:sad:

Αν έκανε κάτι σαν τσρρρρ, ίσως ......., αλλά σε θέματα κτζζζζ είμαι πραγματικά ΑΣΧΕΤΟΣ !!!!

:lol: :beer: :beer: :lol:

johnpan
25/05/2005, 12:19
ρε άσε την πλάκα, εδώ μιλάμε.....

.
.
.
.
.












































ΑΝΥΣΗΧΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

Rezeguet
25/05/2005, 12:33
ετσι κανει η μιζα συνηθως οταν το μηχανακι ειναι ηδη ανοιχτο. Οταν ανοιγεις το μοτερ ακους περιεργους θορυβους (δηλ οταν πατας μιζα) η ανοιγει κανονικα? Απο την αλλη αφου στην νεκρα δεν τακους και δεν βρηκε φθορα και το εχεις απο τοτε που το πηρες δεν εχει κανενα προβλημα. Αν παλι ανησυχεις τοσο, μια ειναι η λυση.
























ελαμ ντε, δν το ξερεις?

















ελα αφου το ξερεις



























ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ! :lol: :lol: :lol:

johnpan
25/05/2005, 12:45
Μπα, δεν πιστεύω στο Σαρακάκη.

Ηθελα να δω αν έχει άλλος με cbf250 το ίδιο φαινομενο....

Οταν βάζω μπροστά παίρνει κανονικά.

Βοήθειααααα :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Alchimistis
25/05/2005, 16:12
Ρε Honda ειναι τι κζζζζ και σλιζζζζ δε παθένει τίποτα!

sniper
25/05/2005, 16:15
Την καδένα (και τον τεντωτήρα) του εκκεντροφόρου την σκέφτηκε κανένας;

johnpan
25/05/2005, 16:23
Ευχαριστώ ρε Sniper για τη σοβαρή απάντηση.

Η καδένα μπορεί να έχει μια μικροσκοπική αμυχή και να κάνει θόρυβο δηλαδή? Και με το μάτι θα φαίνεται ένα μικρό ελλάτωμα σε κάποιον κρίκο?

Ο τεντωτήρας μπορεί να φταίει? Κι αν το αφήσω έτσι για άλλα 2500 χλμ (μέχρι τα 10.000) λες να έχω πρόβλημα?

sniper
25/05/2005, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
............
Η καδένα μπορεί να έχει μια μικροσκοπική αμυχή και να κάνει θόρυβο δηλαδή? Και με το μάτι θα φαίνεται ένα μικρό ελλάτωμα σε κάποιον κρίκο?

Ο τεντωτήρας μπορεί να φταίει? Κι αν το αφήσω έτσι για άλλα 2500 χλμ (μέχρι τα 10.000) λες να έχω πρόβλημα?


Καμμιά αμυχή και κανένας κρίκος.... απλά ΜΠΟΡΕΙ να έχει τερματήσει ο τεντωτήρας της καδένας (γνωστό προβληματάκι σε CBR & CB) και η καδένα να κινήται "ελεύθερα"....... και να ακούς έναν θόρυβο σαν να τροχίζουν μέταλο.....

johnpan
25/05/2005, 17:08
Έτσι όπως το λες δεν είναι και τίποτα σοβαρό ε?

Αλλά από την άλλη πότε τελείωσε ο τεντωτήρας αφού το άκουγα από την αρχή που το πήρα...

sniper
26/05/2005, 01:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Έτσι όπως το λες δεν είναι και τίποτα σοβαρό ε?

Αλλά από την άλλη πότε τελείωσε ο τεντωτήρας αφού το άκουγα από την αρχή που το πήρα...


Ένα ένα μας τα λές αρχηγέ... Θα μπορέσετε ποτέ να πείτε κάτι χωρίς να χρειάζεται να κάνουμε ανάκριση;

Αν λοιπόν το άκουγες από την αρχή δεν είναι τεντωτήρας....

Μετά από σοβαρή κουβέντα επί του θέματός σου.... μπορεί και να είναι και κανένα πλαστικό......... ή μπορεί και να είναι και κάτι πολύ πιο σοβαρό........


:smokin:

free rider
26/05/2005, 07:58
δεν λύνονται προβλήματα βλαβών δια αλληλογραφίας...

το πρόβλημα παρουσιάστηκε απο την αρχή που πήρες την μηχανή,
όπω το περιγράφεις μπορεί να έχει να κάνει με κάποιο τμήμα της μηχανής ελαττωματικό απο τότε που το πήρες..

την ημερομηνία λήξεως δεν την αναγράφει σε καμιά συσκευασία ..

καλό θα ήταν να ανυσηχύσης λίγο περισσότερο και να πας σε κάποιο συνεργείο
να οδηγήσει την μηχανή κάποιος και να το ψάξει σωστά...

johnpan
26/05/2005, 09:57
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Μάλλον δε γίνεται αλλιώς, θα πρέπει να το πάω Σαρακάκη...


και φίλε Sniper, δε σας τα λέω ένα ένα, το γράφω στο πρώτο μου ποστ, στην τρίτη παράγραφο, εκεί που λέει:

Το ακούω από τότε που το πήρα και δε μου φάνηκε ανυσηχητικό....

Αν είναι να μου την πεις περί ανάκρισης τουλάχιστο σιγουρέψου αρχηγέ μου! :beer: Φιλικά :wacko: Τζωννάκης

sniper
26/05/2005, 10:41
Γράψε λάθος..... :beer:

Alexander
27/05/2005, 10:33
Είσαι σίγουρος ότι ο θόρυβος δεν προέρχεται από την αλυσίδα;


Να ρωτήσω κι εγώ κάτι ρε παιδιά;
Όταν ανεβάζω 2ο άτομο στη μηχανή και είναι από 70kg περίπου και πάνω, ακούω την αλυσίδα να ζορίζεται. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο;

GyPsy
27/05/2005, 11:16
Η αλυσιδα για το cbf ειναι για τα μπαζα...

Και μονος σου να εισαι κοπαναει....

johnpan
27/05/2005, 13:41
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι ρε παιδιά;
Όταν ανεβάζω 2ο άτομο στη μηχανή και είναι από 70kg περίπου και πάνω, ακούω την αλυσίδα να ζορίζεται. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο;

Μάλλον είναι πολύ τεντωμένη και με το 2ο άτομο "τεζάρει". Καλύτερα να την χαλαρώσεις λίγο, ή τουλάχιστο να πηγαίνεις συντηριτικά με βαριά άτομα πίσω.

oulas
01/06/2005, 01:33
Καλο μηνα CBFαδες!

Τι εγινε ρε συ με το μηχανακη σου; τι ειχε τελικα;

Xlitos
01/06/2005, 02:33
Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι τίποτα.Παρόμοια φάση με το βαραντέρο 125 που στην αρχή ήταν μια χαρά.Μετά απο κάμποσα χιλιόμετρα άρχισε ν'ακούγεται αυτό το κζζζ...μετα απο κανα μήνα σταμάτησε και δεν το ξανάκανε.
Παίρνω καινούργιο CBR πάλι τα ίδια.
Οπότε μάλλον φυσιολογικό είναι.


Υ.Γ.Αν δεν με απατά η μνήμη μου άλλο ένα μέλος με καινούργιο CBF παρατήρησε το ίδιο και του έγραψα τα ίδια...

johnpan
01/06/2005, 09:39
εγώ από την άλλη το ακούω το κζζζ από τότε που το πήρα, εδώ και 7-8 μήνες. Δεν ξέρω αν θα φύγει ποτέ, αλλά αυτό που με νοιάζει είναι να μην είναι σοβαρό.

Στα 10.000 χλμ (τώρα είμαι στα 8) που θα το ξαναπάω στο μάστορά μου, θα το ξανακοιτάξουμε. Στο Σαρακάκη ΔΕΝ το πάω. :wave2:

Καλό μήνα σε όλους.

Ούλα σε ήθελα ρε συ, έμαθες τίποτα για πρακτική στη δουλειά σου? Αυτοματιστής είμαι, αν παίζει τίποτα για Σεπτέμβρη...

oulas
01/06/2005, 09:42
Θα ρωτησω ρε συ και θα σου πω. Πες μου τον ολοκληρωμενο τιτλο σπουδων, και απο ποιο ΤΕΙ.

johnpan
01/06/2005, 10:48
Μηχανικός Αυτοματισμών - ΤΕΙ Πειραιά

Ευχαριστώ για τον κόπο ρε φίλε. Και όταν το πάρεις το εργαλείο στείλε π.μ. κερνάω καφέ στην πλατεία Ελευθερίας!

oulas
01/06/2005, 11:15
Ναι ρε θα σου στειλω pm να τα πουμε απο κοντα. Καπου κοντα σε σταθμο ηλεκτρικου δεν ειναι η πλατεια ελευθεριας;

johnpan
01/06/2005, 11:38
Πλατεία Ελευθεριας είναι το hot spot του Κορυδαλλού. Κοντά στις φυλακές...

oulas
01/06/2005, 12:06
Καταλαβα. Εχω περασεο τοτε απο εκει , αλλα δεν εχει τυχει να κατσω.