PDA

View Full Version : ασταθεια κ μαμισια λαστιχα...



f.christos
23/12/2009, 16:33
Στο BANDIT μου εχω 3,500χλμ. ,παρατηρησα οτι μετα τα 160-170 kmh το τιμονι παιζει (κοσκινιζει).Πηγα σημερα σε εναν λαστιχα ο οποιος υποστηριζει οτι φταινε τα λαστιχα....τα οποια δεν ειναι κ εμπιστοσυνης οντως!Του ειπα για ζυγοσταθμιση ,αλλα απαντησε οτι αν θελει ζυγι θα επαιζε το τιμονι στο καθετο αξονα κ απο λιγα χλμ κ οχι στον οριζοντιο κ με πολλα οπως σε εμενα.
Ισχυει αυτο που μου ειπε?
Κ αν ναι τι μαρκα προτεινετε?

susukas
23/12/2009, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από f.christos
Στο BANDIT μου εχω 3,500χλμ. ,παρατηρησα οτι μετα τα 160-170 kmh το τιμονι παιζει (κοσκινιζει).Πηγα σημερα σε εναν λαστιχα ο οποιος υποστηριζει οτι φταινε τα λαστιχα....τα οποια δεν ειναι κ εμπιστοσυνης οντως!Του ειπα για ζυγοσταθμιση ,αλλα απαντησε οτι αν θελει ζυγι θα επαιζε το τιμονι στο καθετο αξονα κ απο λιγα χλμ κ οχι στον οριζοντιο κ με πολλα οπως σε εμενα.
Ισχυει αυτο που μου ειπε?
Κ αν ναι τι μαρκα προτεινετε?
καλησπερα
ποιο bandit εχεις φιλε?και τι λαστιχα φορας τωρα?
:beer:

susukas
23/12/2009, 17:07
μηπως με τοσα χιλιομετρα ειχες καμια μπαγκαζερια πισω?

f.christos
23/12/2009, 19:48
Εχω το 650sa k8,με τα BRIDGESTONE BT 011 μπροστα κ BT 020 πισω.
κ δεν εχω μπαγκαζιερα.
οντως τωρα που το σκεφτομαι αυτην την αισθηση μου εδινε...σαν της μπαγκαζιερας!

amyroukai
23/12/2009, 20:52
Μαμίσια λάστιχα και άλλος τύπος μπροστά και άλλος πίσω; Το εμπρός σουπερσπορτάδικο και το πίσω παλιό τουριστικό; Εμ... Ναι, δεν παίζει, κάποιος έβαλε άλλο μπροστινό πριν το πάρεις. Όχι ότι φταίει απόλυτα αυτό, αλλά λέω τώρα, από το εργοστάσιο έτσι δεν βγήκε. Αν έχει αέρα εκεί που οδηγείς και αν κρατάς το τιμόνι σφιχτά (το κάνει πάρα πολύς κόσμος χωρίς να το καταλαβαίνει) λογικό είναι να κουνάει με τέτοια κορώνα μπροστά...

mplah
24/12/2009, 11:36
εχω την εντυπωση οτι το κ8 τα μανισια λαστιχα ειναι ΒΤ-020 μπρος πισω, τουλαχιστον ετσι ηταν στο δικο μου :)

f.christos
24/12/2009, 14:58
παιδια ο διαφορετικος τυπος αναφερεται κ στο manual της μηχανης.
Επιλογες suzuki!!!

Ichigo
24/12/2009, 18:52
Φίλε είμαι στα ίδια χιλιόμετρα με εσένα και μιλάμε η αίσθηση που νιώθω είναι ακριβώς η ίδια, όχι πάντα όμως (Bandit SA08) :dizzy: .Το πήγα στο μηχανικό και το κανε μια βόλτα αλλά το βρήκε ΟΚ.

f.christos
24/12/2009, 21:03
ομοιοπαθεις....:lol: :lol: :lol:
για να ετοιμαζουμε κανα φραγκο για λαστιχα!!

Μικe777
25/12/2009, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από f.christos
ομοιοπαθεις....:lol: :lol: :lol:
για να ετοιμαζουμε κανα φραγκο για λαστιχα!!
Είπες την σωστη κουβεντα!!
Κι εγω πριν 3 μηνες το αγορασα αλλα τα μαμησια του Κ8 ειναι
χαλια γλιστρανε με τη βροχη!
μου το είπε κι εμένα μηχανικος.

amyroukai
27/12/2009, 14:39
Παλικάρια χρόνια πολλά και καλές βόλτες...
Επειδή μόλις γύρισα, βόλτα 800 χιλιόμετρα από Πέμπτη, χτες και σήμερα σε βρεγμένο επαρχιακό στο νομό Λάρισας, με λάστιχα που είναι καλά μεν αλλά είναι και στο τέλος της ζωής τους θεωρητικά, διαβάζω τώρα πάλι το thread και... Για να σκεφτούμε λίγο. Οι μηχανικοί όλων (ή των περισσότερων) εδώ μέσα είναι απατεώνες, κλέφτες, άσχετοι κλπ κατά δήλωση των χρηστών του forum πάντα, ΑΛΛΑ όταν πουν "τα λάστιχα είναι χάλια" τότε είναι έγκυροι, έμπειροι, γνώστες, μύστες της τέχνης και της τεχνικής; Τι πάει να πει "μου είπε ότι γλιστράνε". ΕΣΥ το οδηγείς ρε φίλε κάθε μέρα, το αν γλιστράνε ή όχι ο άλλος θα στο πει; ΕΣΕΝΑ σου γλιστράει στη βροχή; Το τι λέει ο κάθε παπάρας γιατί το κάνουμε ευαγγέλιο; Και στην τελική, αν πας να τα αλλάξεις στο συνεργείο του, θα βγάλει και το κατιτίς του. Τον ρωτάς αν είναι καλά και σου λέει "μπααααα άλλαξέ τα φίλε, σκοτώστρες". Πήγαινε σαν πρόβατο και άλλαξέ τα. Αν είσαι τόσο χεράς που τελειώνεις λάστιχα τριών μηνών και τα πιέζεις τόσο που πας γλιστρώντας στη βροχή, φίλε σου βγάζω το καπέλο. Έχω αλλάξει τρία διαφορετικά ζευγάρια σε 50,000 χιλιόμετρα, δεν το κατάφερα ακόμα. Το ότι έχει άλλη αίσθηση το κάθε ένα, αυτό ναι, αλλά να οδηγώ και να γλιστράει είναι άλλο πράγμα.
Αφού την πήρες την απόφασή σου, κάνε την αλλαγή και μετά μπες στο thread που έχουμε ανοίξει με τα λάστιχα να μας πεις τι πήρες και τι εντυπώσεις έχεις.

Απλά ΠΡΙΝ τα αλλάξεις, σκέψου λίγο. Πόσο καιρό το έχεις το κ8; Αυτό, στο έκανε από την πρώτη μέρα που το πήρες ή τώρα το ξεκίνησε; Τι έχει αλλάξει; Μήπως φταίνε άλλες συνθήκες οδήγησης; Μήπως έφυγε από τη θέση του το αντίβαρο που κολλάνε στη ζάντα; (συμβαίνει καμιά φορά όταν το πας και στο πλένουν με πίεση). Η φθορά των ελαστικών είναι τέτοια που να δικαιολογεί το "τρέμουλο"; Οι πιέσεις σου είναι σωστές; Μπορεί να οδηγείς με λάθος τρόπο. Όταν κουνάει το τιμόνι χωρίς μπαγκαζιέρα, κατά 99% φταίει ο οδηγός που το κρατάει υπερβολικά σφιχτά. Μπορεί με τον αέρα των τελευταίων ημερών, να κινείσαι σε δρόμο που σε πετυχαίνει σε "κακή" γωνία και να δημιουργεί αυτές τις ταλαντώσεις. Μπορεί να κάθεσαι στραβά στη μηχανή... Έχει τόσα πολλά να σκεφτείς ΠΡΙΝ αλλάξεις λάστιχα γιατί κάποιος εξυπνάκιας τα χαρακτήρισε άσχημα, που η λίστα δεν έχει τέλος.

Α ναι, επίσης, λάστιχο που να πηδάει από το δρόμο (κατακόρυφη ταλάντωση δεν είπες; ) επειδή δεν έχει αντίβαρο ή ζυγοστάθμιση, αυτό μην το πεις πουθενά και απορρώ πως το άκουσες και το μεταφέρεις ως σοβαρή άποψη σοβαρού επαγγελματία. Να μας πεις ποιός θεός το είπε, να μην πάμε στο μαγαζί του. Το τιμόνι κατακόρυφα ΔΕΝ μετακινείται. Είναι βιδωμένο, έχει ρουλεμάν, αν φτάσει το ρουλεμάν να είναι τόσο φθαρμένο που να μετακινείται το τιμόνι πάνω κάτω αφ' ενός δεν φταίνε τα λάστιχα, αφ' ετέρου δεν συμβαίνει σε 3500 χιλιόμετρα... Εκτός αν είσαι κάθε φανάρι και σούζα, ξέρω και εγώ...

Μικe777
27/12/2009, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Μαμίσια λάστιχα και άλλος τύπος μπροστά και άλλος πίσω; Το εμπρός σουπερσπορτάδικο και το πίσω παλιό τουριστικό; Εμ... Ναι, δεν παίζει, κάποιος έβαλε άλλο μπροστινό πριν το πάρεις. Όχι ότι φταίει απόλυτα αυτό, αλλά λέω τώρα, από το εργοστάσιο έτσι δεν βγήκε. Αν έχει αέρα εκεί που οδηγείς και αν κρατάς το τιμόνι σφιχτά (το κάνει πάρα πολύς κόσμος χωρίς να το καταλαβαίνει) λογικό είναι να κουνάει με τέτοια κορώνα μπροστά...

από το εργοστάσιο έτσι δεν βγήκε?
κι ομως ετσι βγηκε!
κι εμενα το μπροστα ειναι βτ 11 καιτο πισω 20
τωρα γιατι?
Επιλογες σουζουκι που ειπε κι ο φιλος παραπανω!!
οποτε μπορει να θελει αλλαγη το μπροστινο στο Κ8..
Για ολα οσα λες παντως συμφωνω..

f.christos
27/12/2009, 15:07
Κατ αρχην μαλλον μας εχεις μπερδεψει..
Αλλος ειπε οτι του ειπαν οτι γλιστραει κ αλλος για το θεμα της ζυγοσταθμισης...
Κατα δευτερον εγω απλα μετεφερα την ατακα του λαστιχα χωρις περαιτερο σχολια για το αν το ελαβα υποψην μου η' οχι...
πληροφοριακα μιλωντας τα λαστιχα θα αλλαχθουν οταν ειμαι απολυτως σιγουρος οτι φταινε αυτα κ μονο,απλα μια γνωμη ζητησα απ το forum,αλλα μαλλον επεσα σε "ειδημονες" που εχουν ορεξη για καυγαδακια..
anyway ευχαριστω.αντε γεια.

amyroukai
27/12/2009, 15:43
Ειδήμων μόνο σε κάποια από τα θέματα των σπουδών μου, που καμμία σχέση με λάστιχα και μοτοσικλέτες έχουν...

Απλά στη μοτοσικλέτα το "ράδιο αρβύλα" δίνει και παίρνει και ο κάθε ένας λέει το ότι συμφέρει την τσέπη του. Αν δεν σου άρεσε η άποψή μου δεκτό, για καυγά πάντως διάθεση δεν έχω... Γειά σου και εσένα.

υ.γ. Ανατρέχοντας σε παλιά ποστάκια, το είχα πάρει μεταχειρισμένο φυσικά, αλλά είxε διαφορετικά λάστιχα εμπρός και πίσω. Πιστάδικο Metzeler πισινό, τουριστικό Bridgestone εμπρός. Πέρα από το ότι το πίσω διαλύθηκε σε 5000 χιλιόμετρα και το άλλαξα με Michelin Road2, δεν θυμάμαι να είχε άλλο θέμα κρατήματος ή ταλαντώσεων ακόμα και στην πίστα. Λίγο καιρό μετά άλλαξα και το μπροστινό με Road2, όχι οι καλύτερες εντυπώσεις στο στεγνό, εξαιρετικό στη βροχή όμως. Το service manual όντως αναφέρει διαφορετικό τύπο εμπρός και πίσω, αλλά δεν είχα δει στις συναντήσεις καινούρια μοτοσικλέτα με διαφορετικά λάστιχα, οπότε το προσπέρασα ως "τυπικότητα" που δεν τηρείται στην αγορά μας.

Μικe777
27/12/2009, 19:21
Παιδια αυτο ειπα!
τα λαστιχα ειναι διαφορετικα απο το εργοστασιο
τωρα αν καποιος θελει τα αλλαζει τουλαχιστον το ενα

amyroukai
28/12/2009, 02:24
Δεν ήταν όλων τα Bandit με "παράταιρα" λάστιχα όμως... Τέλος πάντων, το έχω κάνει και δεν με χάλασε, ίσα ίσα έβγαλα χρήσιμα συμπεράσματα. Προτιμώ τελικά γρήγορη κορώνα πίσω για να γέρνει γρήγορα και αργή εμπρός για να έχει σταθερότητα στην ευθεία... Ακριβώς το αντίθετο από αυτό που έχει κάνει η Suzuki! Έβαλαν αργό πισινό που δεν βοηθάει στο στρίψιμο και γρήγορο εμπρός που το κάνει νευρικό. Και τύπους ελαστικών που έχουν καταργηθεί... Με ένα σετάκι καλά λάστιχα, νομίζεις ότι έχεις άλλη μοτοσικλέτα. "Συμβιβάστηκα" με ίδια εμπρός και πίσω γιατί το diablo ταίριαξε τόσο καλά με ότι περίμενα ότι πρέπει να κάνει ένα λάστιχο που δεν το έψαξα παραπάνω. Το "κοσκίνισμα" πάντως δεν οφείλεται σε "κακό" μπροστινό, εκτός και αν το έκανε από το πρώτο μέτρο, οπότε ίσως να ήταν παρτίδα προβληματική. Λογικά με μιά ζυγοστάθμιση (που στην τελική με 5-10 ευρώ το πολύ στην κάνουν αλλά βαριούνται) θα φτιάξει.

Και συγγνώμη στον f.christos που μίλησα (έγραψα) απότομα, μετά από 3 ώρες τέρμα γκάζι ήμουν στην τσίτα...

f.christos
28/12/2009, 14:42
κανενα προβλημα!:beer:

olaeinai_dromos
29/12/2009, 14:42
κ8 και το δικό μου.
Με τα ίδια ανόμοια ελαστικά!!
Δεν κουναει ουτε στα 200,και με top case παντα!

Μικe777
29/12/2009, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από olaeinai_dromos
κ8 και το δικό μου.
Με τα ίδια ανόμοια ελαστικά!!
Δεν κουναει ουτε στα 200,και με top case παντα!
Ε δε γινεται να ειναι μια ολοκληρωτικη ελλατωματικη παρτιδα
Εγω μαλιστα το πηρα κι απο τα κεντρικα!!
Μαλλον για καποιο λογο εχουν βαλει τα λαστιχα ετσι(λεω εγω?)
Παντως κι εγω αν και ο μηχανικος που πηγα τις προαλλες μου
συνεστησε να τα αλλαξω
Δεν βλεπω τον λογο κι ουτε κι εχω καποιο προβλημα προς το παρρον!

TROOPER
29/12/2009, 18:15
το ενδεχομενο να πας σε εναν λαστιχα να σου πει τι παιζει?

:wave2:

Ichigo
06/01/2010, 23:59
Όσοι έχετε Κ7 Κ8 650S Bandit σε πόσα χιλιόμετρα περίπου αλλάξατε τα μαμίσια λάστιχα; Έχω περίπου 4200 ΧΜ και πολλές φορές τα νιώθω να γλιστράνε σε στεγνό τώρα τελευταία. Επίσης σε βρεγμένο αρκετά περισσότερο σε σχέση με παλιότερα. :confused:

Δεν έχουν σημάδια μεγάλης φθοράς και νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς για να τα αλλάξω. Δεν το σκίζω καθόλου το μηχανάκι. Πιέσεις σωστές σύμφωνα με το manual.

cptm
07/01/2010, 00:09
Στις 19.000 με 20.000 κμ τα άλλαξα. Το ότι γλυστρανε οφείλεται στο οτι αργουν να ζεσταθούνε μιας και το πίσω είναι τουριστάδικο παλιάς τεχνολογίας.

amyroukai
07/01/2010, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Δεν το σκίζω καθόλου το μηχανάκι.
Καλός μου φίλος, δεν κάνει πολλά χιλιόμετρα και κινείται εντός πόλης. Κράτησε τα "μαμά" για 3,5 χρόνια, τα άλλαξε στα 12000 χιλιόμετρα περίπου... Φυσικά ήξερε ότι κινείται με τη βοήθεια του Θεού και μόνο, έτσι και αλλιώς δεν το έχει το θέμα, πήγαινε αργά. Τα διανυθέντα χιλιόμετρα δεν έχουν από μόνα τους σχέση, είναι και η ηλικία και η χρήση. Αν τα έβλεπες, ήταν -σχεδόν- χωρίς φθορά!
Όμοια και το δικό σου, παλαιάς κοπής τουριστάδικο λάστιχο, φτιαγμένο για εθνικές κυρίως δηλαδή, μέσα στην Αθήνα, χωρίς ζόρισμα, με τις κανονικές πιέσεις, όντας και κάποιας ηλικίας... Τι περιμένεις... Μία λύση είναι να χαμηλώσεις τις πιέσεις για να ζεσταίνεται περισσότερο και τις "μαμά" πιέσεις να τις βάζεις μόνο σε ταξίδι. Μην ξεχνάς ότι με το κρύο που έχει αυτές τις μέρες, το λάστιχο κρυώνει πολύ πιο γρήγορα έτσι και αλλιώς, οπότε αν είναι εκ φύσεως σκληρό/τουριστικό, πρακτικά δεν πιάνει ποτέ σωστή θερμοκρασία.

Ichigo
07/01/2010, 01:08
Ναι η χρήση που κάνω είναι σχεδόν όπως την περιγράφεις. Ειδικά όταν κινούμαι με 130+ στην εθνική τις μέρες που δεν έχει κίνηση, ύστερα από λίγα χιλιόμετρα δείχνει να πατάει κάπως καλύτερα. Οπότε συνεχίζουμε ως έχει. :wave2:

pektis
01/02/2010, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από olaeinai_dromos
κ8 και το δικό μου.
Με τα ίδια ανόμοια ελαστικά!!
Δεν κουναει ουτε στα 200,και με top case παντα!

Αλλο και τουτο!Καινουργιο μηχανακι με διαφορετικους τυπους ελαστικων...:confused:

Μικe777
01/02/2010, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Αλλο και τουτο!Καινουργιο μηχανακι με διαφορετικους τυπους ελαστικων...:confused:
ΒΤ011 ΒΤ020 Τόσο λέει και το βιβλιαράκι το θέμα ειναι
οτι είναι σκατά τα Μαμησια!!
Οπότε αν μπορείς amyroukai πες τις διαστάσεις για τα diablo
πρέπει να είναι ίδια μπρος-πίσω?
Πάντως απο τη βόλτα κληρονόμησα σήμερα ενα σκασμένο λάστιχο....

alex14
01/02/2010, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77
ΒΤ011 ΒΤ020 Τόσο λέει και το βιβλιαράκι το θέμα ειναι
οτι είναι σκατά τα Μαμησια!!


+1

Απαραδεκτα

Vamael
01/02/2010, 14:46
Το καινούριο αυτά φοράει ?

pektis
01/02/2010, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77
ΒΤ011 ΒΤ020 Τόσο λέει και το βιβλιαράκι το θέμα ειναι
οτι είναι σκατά τα Μαμησια!!
Οπότε αν μπορείς amyroukai πες τις διαστάσεις για τα diablo
πρέπει να είναι ίδια μπρος-πίσω?
Πάντως απο τη βόλτα κληρονόμησα σήμερα ενα σκασμένο λάστιχο....

:confused:
Εμεινες απο λαστιχο ρε φιλε...Βαλε pirelli diablo..To δικο μου φοραει 120/60/17&160/60/17.Το κ8 πρεπει να φοραει το ιδιο πισω αλλα μπροστα νομιζω 120/70/17!

DrEvil
01/02/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Όμοια και το δικό σου, παλαιάς κοπής τουριστάδικο λάστιχο, φτιαγμένο για εθνικές κυρίως δηλαδή, μέσα στην Αθήνα, χωρίς ζόρισμα, με τις κανονικές πιέσεις, όντας και κάποιας ηλικίας... Τι περιμένεις... Μία λύση είναι να χαμηλώσεις τις πιέσεις για να ζεσταίνεται περισσότερο και τις "μαμά" πιέσεις να τις βάζεις μόνο σε ταξίδι. Μην ξεχνάς ότι με το κρύο που έχει αυτές τις μέρες, το λάστιχο κρυώνει πολύ πιο γρήγορα έτσι και αλλιώς, οπότε αν είναι εκ φύσεως σκληρό/τουριστικό, πρακτικά δεν πιάνει ποτέ σωστή θερμοκρασία.

+656
Γω που είμαι καθημερινά Χαλκίδα-Αθήνα κ τούμπαλιν, δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ παράπονο από τα λάστιχα.
Αλλά με το καλημέρα "πάνε" 120-150, οπότε ζεσταίνονται μια χαρά.
Στην πόλη τώρα... μάλλον θα τα άλλαζα πρώτα απ'όλα, πριν την εξατμα, πριν την ζελατίνα, κτλ-κλπ.

zvailakis
01/02/2010, 15:42
16.000km μέχρι τώρα γλιστράνε λίγο, και μόνο κρύα! τα μαμά πάντα.

Δεν είχα σκεφτεί ποτέ να τα αλλάξω νωρίτερα...!

Μάλλον έπεσα στην καλή παρτίδα!

Μικe777
01/02/2010, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
:confused:
Εμεινες απο λαστιχο ρε φιλε...Βαλε pirelli diablo..To δικο μου φοραει 120/60/17&160/60/17.Το κ8 πρεπει να φοραει το ιδιο πισω αλλα μπροστα νομιζω 120/70/17!
Άστα ρε συ pektis τρελό ξενέρωμα πρωινιάτικα:look:
Μου φαίνεται έτσι είναι οι διαστάσεις
Σκέφτομαι να αλλάξω το μπροστινό μονο λέει?
Αν το πίσω είναι BT 020 το μπροστα τι να βάλω να ταιριάξει?
το ΒΤ 011 δεν είναι λίγο μικρό?
Αν βάλω μπροστά πάλι brigestone?

pektis
01/02/2010, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικe 77
Άστα ρε συ pektis τρελό ξενέρωμα πρωινιάτικα:look:
Μου φαίνεται έτσι είναι οι διαστάσεις
Σκέφτομαι να αλλάξω το μπροστινό μονο λέει?
Αν το πίσω είναι BT 020 το μπροστα τι να βάλω να ταιριάξει?
το ΒΤ 011 δεν είναι λίγο μικρό?
Αν βάλω μπροστά πάλι brigestone?

Bαλε & τα δυο μαζι,δεν πρεπει να εχει διαφορετικα λαστιχα.Ψαξε μηπως βρεις καλη τιμη για setaki.:)

Shaolin Monk
01/02/2010, 17:00
Το 650s φοραει μεν 11 και 20 πισω αλλα οταν ζεσταθουν ειναι μια χαρα.
Καλυτερα κατα τη γνωμη μου ειναι να μην γινει αλλαγη του μπροστινου αλλα
μια και καλη να περασετε σε Pirelli Angel st. Φανταστικο λαστιχο και οτι πρεπει
για το Ληστη...:wave2:

pektis
01/02/2010, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Το 650s φοραει μεν 11 και 20 πισω αλλα οταν ζεσταθουν ειναι μια χαρα.
Καλυτερα κατα τη γνωμη μου ειναι να μην γινει αλλαγη του μπροστινου αλλα
μια και καλη να περασετε σε Pirelli Angel st. Φανταστικο λαστιχο και οτι πρεπει
για το Ληστη...:wave2:

Δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι μια χαρα αφου ειναι διαφορετικου τυπου τα συγκεκριμενα λαστιχα....Κατα την γνωμη μου θα πρεπε να ειχε τα κλασικα τουρισταδικα bt 021 σαν καινουργιο αντ/πειας...Anyway!

Shaolin Monk
01/02/2010, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι μια χαρα αφου ειναι διαφορετικου τυπου τα συγκεκριμενα λαστιχα....Κατα την γνωμη μου θα πρεπε να ειχε τα κλασικα τουρισταδικα bt 021 σαν καινουργιο αντ/πειας...Anyway!



Εχεις δικιο σ'αυτο.
Απλως δεν υπαρχει καποιος λογος για να τα κανει ταιρι αλλαζοντας το μπροστινο με αλλο ενα 020.
Ας βαλει καποιος ενα ζευγος 021 που του παει γαντι ή κατι ποιο μαλακο αν εχει ανησυχιες...:wave2:

f.christos
21/02/2010, 16:06
οι υποψιες μου βγηκαν αληθινες:smokin:
Αλλαξα λαστιχα κ η μηχανη μεταμορφωθηκε!
Τωρα το φχαριστιεμαι!
Κ στην εθνικη φισεγγι!!!:D

amyroukai
21/02/2010, 23:05
Τι έβαλες;

Gazer
05/06/2010, 14:50
Γεια χαρά!
Έχετε υπόψιν κανένα καλό λαστιχάκι αποκλειστικά για στεγνό δρόμο? Δηλαδή να αποδίδει όσο το δυνατόν καλύτερα σε στεγνό δρόμο χωρίς να μας αφορούν τόσο οι άλλες συνθήκες.
Επίσης θα προτιμούσα να είναι "μαλακό" ώστε να είναι πιο σταθερό και ας το αλλάξω νωρίτερα.

Οδήγηση κυρίως πόλη και κανα ταξιδάκι αν τύχει με χαμηλές ταχύτητες.

Ichigo
06/06/2010, 12:10
Εγώ πάλι σκεφτόμουν κάτι ανάμεσα σε Μ3 και Μ5 της Metzeler. Αν σκεφτούμε πως το Μ5 είναι αντικαταστάτης του Μ3 πόσα χιλιόμετρα θα μας βγάλει με ήπια χρήση αποκλειστικά μέσα στην πόλη και κάποιες λίγες χαλαρές εκδρομές; Αξίζει να προτιμήσει κανείς Μ5 για τέτοιες χρήσεις; Πόσα χιλιόμετρα θα μπορούσε να βγάλει πιστεύετε;

tzrypvs
06/06/2010, 18:16
εγώ πήρα τα Μ3,είναι σε προσφορά 150 λίρες.

Ichigo
06/06/2010, 21:11
εντυπώσεις; πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει; ζεστένονται γρήγορα;

tzrypvs
06/06/2010, 21:21
δεν τα έχω τοποθετήσει ακόμα στο bandit αλλά είχα τα ίδια στη προηγούμενη μηχανή μου.
ήμουν υπερευχαριστημένος.δεν είναι ούτε πολύ μαλακό(γόμα) ούτε πολύ σκληρό(τουριστικό).
Μου κρατήσανε 11000km με μεικτή χρήση.
τόσο θέλω να μου κρατάνε τα λάστιχα.ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο.
Πχ το μαμίσιο λάστιχο δεν τρώγεται με τίποτα.παίζει να μπορείς να το κρατήσεις 25000km αλλά από κράτημα μηδέν,λίγο να το πιέσεις και σου κάνει κουνήματα.

Περιμένω πως και πως να δω πως θα κάτσουν στο bandit τα M3.

Ichigo
07/06/2010, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzrypvs
δεν τα έχω τοποθετήσει ακόμα στο bandit αλλά είχα τα ίδια στη προηγούμενη μηχανή μου.
ήμουν υπερευχαριστημένος.δεν είναι ούτε πολύ μαλακό(γόμα) ούτε πολύ σκληρό(τουριστικό).
Μου κρατήσανε 11000km με μεικτή χρήση.
τόσο θέλω να μου κρατάνε τα λάστιχα.ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο.
Πχ το μαμίσιο λάστιχο δεν τρώγεται με τίποτα.παίζει να μπορείς να το κρατήσεις 25000km αλλά από κράτημα μηδέν,λίγο να το πιέσεις και σου κάνει κουνήματα.

Περιμένω πως και πως να δω πως θα κάτσουν στο bandit τα M3.

+656

Κι εγώ πιστεύω ότι κάθε χρόνο άντε το πολύ 1 1/2 να αλλάζονται τα λάστιχα. Αν βάλω τέτοιας ποιότητας και μου κρατήσουν τόσο ευχαριστημένος θα μαι :D
Αλλά εγώ σκέφτομαι να το τραβήξω λίγο παραπάνω και να πάω σε Μ5 αν δω ότι με παίρνει οικονομικα. Αξίζει άραγε;

tzrypvs
07/06/2010, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
+656

Κι εγώ πιστεύω ότι κάθε χρόνο άντε το πολύ 1 1/2 να αλλάζονται τα λάστιχα. Αν βάλω τέτοιας ποιότητας και μου κρατήσουν τόσο ευχαριστημένος θα μαι :D
Αλλά εγώ σκέφτομαι να το τραβήξω λίγο παραπάνω και να πάω σε Μ5 αν δω ότι με παίρνει οικονομικά. Αξίζει άραγε;


σίγουρα αξίζουν τα Μ5!!!

Τα πρότεινα στον ξάδερφο μου που έχει Z750 και είναι σούπερ ευχαριστημένος.ήμασταν μαζί στο 36ωρο και έμπαινε τέρμα.πολύ εμπιστοσύνη το λάστιχο και φαίνεται σαν καινούργιο μετά τα ζόρικα ~1000κμ της εκδρομής.


Για 2 λόγους δεν τα πήρα. λόγο στενών οικονομικών και επειδή στο mandp δεν είχε πίσω 160/60 που φοράει ο ληστής.

έλεγα να πάρω το μπροστά Μ5 και πίσω Μ3 με επιπλέον 20 ευρώ μόνο,αλλά τελικά αποφάσισα να βάλω μπρος-πίσω τα Μ3

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
08/06/2010, 14:48
Εγω ρε παιδια ενω ημουν κατ'εξοχην bridgetonaκιας.... ειπα να δοκιμασω και κατι αλλο..
Τελικα κατεληξα στα ΝΕΑ DUNLOP Sport Smart:wave2:

DrEvil
08/06/2010, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Εγω ρε παιδια ενω ημουν κατ'εξοχην bridgetonaκιας.... ειπα να δοκιμασω και κατι αλλο..
Τελικα κατεληξα στα ΝΕΑ DUNLOP Sport Smart:wave2:
Να μας πεις εντυπωσεις.
Ποσο πηγανε;
Προσωπικα, εβαλα τους Αγγελους και εχω να πω καλα λογια.
Το Σ/Κ που μας περασε εκανα 1180 χλμ., σε καποια σημεια το πηγα και
«φετα» (οσο εγω μπορω), και το συμπερασμα μου ειναι οτι ειναι πολυ
τιμια ελαστικα, αρκει να τους δωσεις χρονο και χλμ να ζεσταθουν.

pektis
08/06/2010, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrEvil
Να μας πεις εντυπωσεις.
Ποσο πηγανε;
Προσωπικα, εβαλα τους Αγγελους και εχω να πω καλα λογια.
Το Σ/Κ που μας περασε εκανα 1180 χλμ., σε καποια σημεια το πηγα και
«φετα» (οσο εγω μπορω), και το συμπερασμα μου ειναι οτι ειναι πολυ
τιμια ελαστικα, αρκει να τους δωσεις χρονο και χλμ να ζεσταθουν.

Εκανες που εκανες το καλο και τα αλλαξες,δεν εβαζες τα diablo να το χαιροσουνα?...
(αφου εισαι στριφτερο αγορι!):a2:

K5_N
09/06/2010, 19:04
μετα απο 20000 απροβληματιστα χλμ με τα diablo ηρθε η στιγμη να τα αποχωριστω. :bigcry:
ο λαστιχας μου μου προτεινε michelin power one σαν πιο καλο απο το diablo.
εντυπωσεις σε καμια εβδομαδα:wave2:

amyroukai
10/06/2010, 03:39
To power one δεν είναι λίγο... SS? Τεσπα, καλοφόρετα και πες να μαθαίνουμε.... :)

pektis
10/06/2010, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
To power one δεν είναι λίγο... SS? Τεσπα, καλοφόρετα και πες να μαθαίνουμε.... :)

Eιναι πολυ ss!!

K5_N
10/06/2010, 17:28
αρχισα απο τα λαστιχα σιγα σιγα θα το κανω ολοκληρο ss. :rotflmao:
να σαι καλα γιαννη
λοιπον
μεσαια γομα πισω μαλακη μπροστα. οτι πρεπει για τους δρομους του ηρακλειου. ταξιδια ετσι κι αλλιως δε κανω και το 90 τις 100 δεν εχω συνεπιβατη. δεν εχω λογο λοιπον να διαλεξω πιο σκληρες γομες. η οδηγηση μου δε περιλαμβανει σπινιαρισματα φρεναρισματα και διαφορα αλλα παιχνιδια οποτε δεν ανησυχω για προωρη φθορα. το μονο που με ανησυχει ειναι να θελω προσφυση και να μην την εχω.ετσι σκεφτηκα και γι'αυτο διαλεξα αυτα. ο χρονος θα δειξει αν η επιλογη μου ηταν σωστη η λαθος και για να κανουμε και λιγο πλακα κατι ΧΤ και κατι ΚΤΜ που βλεπω με ss λαστιχα καλυτερα απο το bantit μου ειναι??????

amyroukai
10/06/2010, 18:17
Καλύτερα όχι, 60 κιλά ελαφρύτερα όμως...

tzrypvs
10/06/2010, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
αρχισα απο τα λαστιχα σιγα σιγα θα το κανω ολοκληρο ss. :rotflmao:
να σαι καλα γιαννη
λοιπον
μεσαια γομα πισω μαλακη μπροστα. οτι πρεπει για τους δρομους του ηρακλειου. ταξιδια ετσι κι αλλιως δε κανω και το 90 τις 100 δεν εχω συνεπιβατη. δεν εχω λογο λοιπον να διαλεξω πιο σκληρες γομες. η οδηγηση μου δε περιλαμβανει σπινιαρισματα φρεναρισματα και διαφορα αλλα παιχνιδια οποτε δεν ανησυχω για προωρη φθορα. το μονο που με ανησυχει ειναι να θελω προσφυση και να μην την εχω.ετσι σκεφτηκα και γι'αυτο διαλεξα αυτα. ο χρονος θα δειξει αν η επιλογη μου ηταν σωστη η λαθος και για να κανουμε και λιγο πλακα κατι ΧΤ και κατι ΚΤΜ που βλεπω με ss λαστιχα καλυτερα απο το bantit μου ειναι??????

πολύ καλή η σκέψη σου,αναμένουμε εντυπώσεις!

το μόνο που με απασχολεί είναι ότι έχει ακουστεί/ειπωθεί ότι ένα λάστιχο γόμα για πίστα δεν θα είναι ποτέ καλύτερο από τα πολιτικά επειδή ναι μεν είναι πολύ μαλακό αλλά δεν θα μπορέσει να ανταποκριθεί σε αυτά που έχει φτιαχτεί.
εννοώ ότι έχει σχεδιαστεί για μέγιστο κράτημα σε μεγίστη καταπόνηση,που σε πολιτική χρήση δεν υπάρχει.
Άρα μάλλον δεν θα αποδώσει σωστά για την χρήση δρόμου.(θα ξυλιάσει πολύ γρήγορα από τα σταμάτα ξεκίνα κάθε μέρα,δεν θα φτάνει ποτέ στην επιθυμητή θερμοκρασία και ας έχει μαλακή γόμα γιατί άλλο πίστα και άλλο δρόμος)

Βέβαια τον πρώτο λόγο τον έχεις εσύ και μπράβο σου που το δοκιμάζεις.θα σε παρακαλούσα να ποστάρεις εντυπώσεις για να έχουμε σαφή αποτελέσματα για αυτά που θεωρητικά νομίζουμε.

K5_N
10/06/2010, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Καλύτερα όχι, 60 κιλά ελαφρύτερα όμως... κακιες
δε ντρεπεσε να λες τη μηχανη μου χοντρη??

DrEvil
11/06/2010, 06:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
κακιες
δε ντρεπεσε να λες τη μηχανη μου χοντρη??

Δεν τη λεει χοντρη βρε.... Μονο «βαρυκοκκαλη».

Απο κει και περα στα υπολοιπα συμφωνω με τον tzrypvs και με πολυ ενδιαφερον αναμενω τις εντυπωσεις
σου απο την χρηση αυτων των ελαστικων.

amyroukai
12/06/2010, 03:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
κακιες
δε ντρεπεσε να λες τη μηχανη μου χοντρη??
Φαντάσου τα υδρόψυκτα που είναι +20 από τα δικά μας...

cptm
12/06/2010, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Φαντάσου τα υδρόψυκτα που είναι +20 από τα δικά μας...

Τα υδρόψυκτα θα το ρίξουν σε μπόι όταν μεγαλώσουν.:lol: :lol:
Εγώ πάντως μετά τα μάμα λάστιχα έβαλα τα ΒΤ 21 και πριν κάτι μήνες τα dunlop roadsmart τα οποία έχουν πιο γρήγορη κορώνα και όταν ζεσταθούν τα ευχαριστιέσαι πολύ (ιδιαίτερα σε ταξιδάκι με στροφές), αλλά μέσα στην πόλη σαν όλα τα τουριστάδικα λάστιχα αργούν να ζεσταθούν και σε συνδυασμό με την γαμάτη ασφαλτο της Αθήνας σπινιάρεις από τις 3000 rpm , αλλά με 20.000 κμ το χρόνο δε συμφέρει να βάλω πιο μαλακά.

tzrypvs
12/06/2010, 21:10
ναι το τουριστικό λάστιχο είναι όλα τα λεφτά(value for money/performance) αλλά δεν μου αρέσει που ζεσταίνεται αργά.

10000 με 12000 χιλιόμετρα είναι καλά.μετά ξυλιάζει το λάστιχο κιόλας.

θέλω να αλλάζω το λάστιχο επειδή φαγώθηκε και όχι επειδή δεν πιάνει στην άσφαλτο(και ας έχει αρκετό πέλμα ακόμα)


Η γνώμη μου δεν μετράει φυσικά για κάποιον που έχει την μηχανή για ταξίδια αλλά για κάποιον που την χρησιμοποιεί 80% μέσα στην πόλη.


διάβαζα παλαιοτέρα για τα Μ3 ότι έρχονται σε ιδανική θερμοκρασία πολύ γρήγορα,σε 3 km.Αν τα 3 km είναι λίγα(που εμένα δεν μου φαίνονται και λίγα) φαντάσου τα τουριστικά. σε 5~10 πες.Μα έτσι έφτασα στην δουλειά μου και τα λάστιχα μόλις που έφτασαν την επιθυμητή θερμοκρασία στο τέλος της διαδρομής.

δεν λέω ότι το τουριστικό είναι μάπα ή ότι δεν πιάνει καλά αλλά σίγουρα δεν πιάνει όπως θα επιθυμούσαμε(τουλάχιστον μέσα στην πόλη)

Και οι περισσότεροι εδώ μέσα αυτό λένε,ότι στην πόλη χαζογλιστράνε αλλά σε ταξιδάκι είναι βεντούζα και αντέχουν πολλά χιλιόμετρα.

ελαστικά με τέτοιό χαρακτήρα(value for money/performance) είναι τα :
metzeler roadtec z6 και roadtec z6 interact
pirelli angel st και diablo strada
bridgestone bt-21 και τα καινούργια bt-23
michelin pilot road 2
dunlop roadsmart

Ichigo
13/09/2010, 00:46
Λοιπόν για να προβληματίσω λιγάκι ξανά τα 0 degree belted λάστιχα όπως τα contisport attack τι λένε; Αξίζουν για τα δικά μας; Θα βοηθήσουν να πλαγιάσει ευκολότερα η μηχανή σε στροφές με ασφάλεια; Είμαι μεταξύ αυτού και Μ5 καθώς έχω αρχίσει να απορρίπτω τη λύση του touring λάστιχου στην πόλη. Το Μ5 πάντως δεν αναφέρει αν είναι 0 degree belted. Σκέπτομαι για αργά μεσα στο φθινόπωρο και είμαι μεταξύ των δύο. :D

andgeo
13/09/2010, 01:11
Τα ContiSport Attack τα είχα στο Ducati και μπορώ να σου πω ίσως το καλύτερο λάστιχο που έχω βάλει . Τώρα έβαλα και Dunlop SportSmart να δούμε μιας και τα RoadSmart μας άφησαν χρόνους πρόωρα .