PDA

View Full Version : προβλημα με ηλεκτρικα lc4 640 01



lari9
23/12/2009, 17:40
αλλάζοντας το υποπλαισιο μετά από ένα τροχαίο που είχα έλυσα τα ηλεκτρικά της μηχανής άλλα ο μπιπ(εγώ) ξέχασα να γράψω που πηγενη το καθένα με αποτέλεσμα όταν το έδενα να μην ξέρω πως να τα βάλω. Το αφίσα λιπών χύμα μέχρι να βρω την συνδεσμολογία, έλα μου ντε που ο πατέρας μου είχε άλλη γνώμη όποτε τα συνδεσε όπως να ναι και το δοκίμασε κιόλας με αποτέλεσμα να κάψει την κεντρική ασφάλεια, έγινε ένας φιλοπόλεμος με το πάτερα άλλα το αφίσα για να δω την μηχανή(εγινε της ποπης δλδ)
κατάφερα και έβαλα τα καλώδια όπως πρέπει άλλα έχω το εξής θέμα όταν πατάω την μίζα ακούγετε ένα τακ από το στρόγγυλο πραματάκι διπλά στην ηλεκτρονική και στην συνεχεία είδα ότι ένα καλώδιο της πλεξούδας υπεθερμανθηκε και ψιλο έλιωσε. το έχω παρατηση τώρα έτσι το μηχανάκι
και ακούω προτάσεις από γνώστες.
το ενδεχόμενο του μάστορα το αφήνω τελευταίο γιατί δεν υπάρχει φράγκο (τα χάλασα όλα στα ανταλλακτικά)

notakos600
23/12/2009, 18:00
Θα πρότεινα το τελευταίο ενδεχόμενο (του μάστορα) να το μεταφέρεις στη πρώτη θέση γιατί :

1) Θα γλιτώσεις πολλά χρήματα

2) Θα γλιτώσεις πολύτιμο χρόνο και ψυχική ηρεμία

toyar
23/12/2009, 18:18
Αν ξέρεις να διαβάσεις ηλεκτρολογικό σχέδιο θα μπορούσες να το αναζητήσεις στο google και να κάνεις δουλειά αφού η μηχανή δεν έχει βλάβη και θέλει μόνο δέσιμο. Πάντως έχω την εντύπωση ότι οι φίσες δεν μπορούν να μπουν λάθος γιατί δεν ταιριάζουν

lari9
23/12/2009, 19:02
ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις το πρόβλημα λύθηκε κομμένο καλώδιο ήταν τελικά.