PDA

View Full Version : Yamaha XJR 1300



fazertha
23/12/2009, 18:44
Θα ήθελα τη γνώμη σας παίδες. Είναι να πάρω μηχανή. Πριν είχα ένα TDM 900 και μετά από ένα ατύχημα που είχα θα πάρω λεφτά και μου έχει κολλήσει το XJR 1300. Μου αρέσει απίστευτα η εμφάνισή του, με προβληματίζει πολύ όμως το γεγονός ότι είναι αερόψυκτο. Φοβάμαι ότι καταπονείται πολύ ο κινητήρας από τις θερμοκρασίες με αποτέλεσμα να χάνει σε αξιοπιστία και σε αντοχή. Ποια είναι η γνώμη σας;;;;

faraway
23/12/2009, 19:22
Ενα αεροψυκτο δεν υστερει σε αξιοπιστια απο ενα υδροψυκτο ισα ισα θα ελεγα ισχυει το αντιθετο μιας και εχεις ενα ψυγειο λιγοτερο για να χαλασει και για να συντηρησεις!!!

:D :D :D :D :D :D :D :D :D

Περαν της πλακας εχω την εντυπωση πως τα αεροψυκτα για να καταφερνουν να ψυχονται επαρκως απο τον αερα αλλα και να ζεσταινονατι χωρις να σκανε σε συνθηκες κυκλοφοριακης κινησης , ειναι εξοπλισμενα με ανθεκτικοτερα κραματα μεταλλων.

Το xjr ειναι κορυφαιο μηχανακι με μονη ενσταση απο μενα που τελικα θα με εκανε και να μη το επαιρνα ποτε η σχεδιαστικη του γραμμη που ειναι περασμενων δεκαετιων!!!:cool: :cool:

Το βλεπεις και νομιζεις πως θα το καβαλησει ο Στηβ Ντουζος στο ροδα τσαντα και κοπανα !!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

fazertha
23/12/2009, 19:27
Καλά αυτό είναι θέμα γούστου. Εμένα μου αρέσουν οι διαχρονικές μοτοσυκλέτες. Και ο σχεδιασμός του XJR είναι διαχρονικότατος και γαμάτος. Απλά φίλε μου προβληματίζομαι πολύ στο γεγονός αν κάνει για μεγάλα ταξίδια και πολλά και συνεχόμενα χιλιόμετρα. Γιατί εγώ τη βρίσκω να βγαίνω εξωτερικό με τη μηχανή μου. Να γνωρίσω όσο πιο πολλά μέροι μπορώ.

faraway
23/12/2009, 19:41
Ενοειται ρε συ οτι κανει μεγαλα ταξιδια μην το σκεφτεσε καθολου για αξιοπιστιες και μηχανικα , και με 1300 cc για πλακα!!!:wave2: :wave2:

faraway
23/12/2009, 19:43
αν και στη θεση σου εγω για ταξιδια θα επαιρνα αυτο....


183910

fazertha
23/12/2009, 19:48
Με χτυπάς στο αδύνατό μου σημείο τώρα! Η μηχανή των ονείρων μου, πανάκριβη όμως!

faraway
23/12/2009, 22:22
....και για μενα φιλαρακι !!!:beer: :beer: :beer:

VALES
23/12/2009, 23:41
Σκέφτηκες το γεγονός πως δεν έχεις προστασία από τον αέρα ΚΑΘΟΛΟΥ ?
Το λέω σε συνάρτηση με την επυθία σου να ταξιδεύεις στο εξωτερικό. Ούτε φαίρινγκ έχει, ούτε και ζελατίνα.

christostr
24/12/2009, 01:11
Στο εξωτερικό να ξεχάσεις ταχύτητες της τάξης των 170+ χλμ γιατί έξω οι μπάτσοι κόβουνε κώλους.:cry:
Με φέρινγκ σίγουρα είναι καλύτερα αλλά και το γυμνό με μια ζελατινούλα για το ταξίδι είναι οκ!
Πρόσφατα πήγα με το CB ταξιδάκι και πήγα μέχρι 220 με τη ζελατίνα. Μέχρι τα 160 όλα οκ
Νομίζω ότι σε ταξιδιωτικές ταχύτητες δεν θα έχεις πρόβλημα.
Πάρε ότι λαχταράει η ψυχή σου...
Πάντα όρθιος και καλοτάξιδος
:wave2: :wave2:

gixxerpap
24/12/2009, 02:24
ταξίδια με ταχύτητες 150-180 κάνεις πολύ άνετα με αυτά τα γυμνά. Με το GSX έβγαλα το καλοκαίρι 820 χλμ σερί με δυο στασούλες για τσιγάρο χωρίς κανένα πρόβλημα κούρασης ...

ασε που το κοντέρ τερμάτισε στα 260 χωρίς ζελατίνα .....
μέχρι τα 200-220 το μηχανάκι ήταν πολύ πρόθυμο!

fazertha
24/12/2009, 09:56
Κι εγώ αυτό πιστεύω. Με μια απλή ζελατίνα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ως τα 160 τουλάχιστον. Άλλωστε της ταχύτητας ποτέ δεν ήμουν και δεν θα γίνω και ποτέ. Και στο κάτω κάτω δεν απολαμβάνεις τη βόλτα με ταχύτητες τρελές και την αδρεναλίνη στα ύψη!

sapila racing
24/12/2009, 10:29
Aφού σου αρέσει πάρτο, μόνο αν δεν είχες ποτέ τέτοια μοτοσυκλέτα κανε την μια βόλτα πρώτα, γιατί μπορεί να σου φανεί λίγο βαριά και γενικά τεράστια.
Δεν εχει κανένα πρόβλημα αξιοπιστίας, ίσα ισα, και μπορεί να ταξιδεύει για όσο αντέχεις εσυ.

fazertha
24/12/2009, 10:39
Δηλαδή καλοκαίρι με 40 βαθμούς και τρελό μποτιλιάρισμα δεν θα έχω πρόβλημα; Γιατί στη Γαλλία που πήγα τον Αύγουστο και όποιος έχει πάει γαλλική ριβιέρα Αύγουστο ξέρει τη κίνηση έχει, το βιντιλατέρ από το TDM δούλευε συνεχώς.

faraway
24/12/2009, 10:51
...και γω οταν ειχα το super tenere και ακουγα το βεντιλατερ να λειτουργει με επιανε ενα αγχος μη καψω το μηχανακι και πως να απεγκλωβιστω απο τη κινηση γρηγορα....

.....μετα πηρα το xt και ουτε βεντιλατερ ουτε αγχος ....ΧΑΛΑΡΑ !!!!!!:D

sapila racing
24/12/2009, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από fazertha
Δηλαδή καλοκαίρι με 40 βαθμούς και τρελό μποτιλιάρισμα δεν θα έχω πρόβλημα; Γιατί στη Γαλλία που πήγα τον Αύγουστο και όποιος έχει πάει γαλλική ριβιέρα Αύγουστο ξέρει τη κίνηση έχει, το βιντιλατέρ από το TDM δούλευε συνεχώς.

Οχι δεν έχει πρόβλημα, εσυ θα ψηθείς βέβαια. Αλλά και πάλι είναι ψήσιμο σε σιγανή φωτιά, ενω με το υδρόψυκτο οταν αναβει το βεντιλατέρ είσαι ακόμα χειρότερα.

dkirkos
19/02/2010, 01:19
εχω το xjr1200.. 12 χρονια τωρα.. οταν το πρωτοπηρα το θεωρουσα τεραστιο-μαουνα. Τωρα το θεωρω παπακι.. απο την εμπηρια μου: στα + :
1. ειναι η εμφανηση. το ερωτευτικα απο την πρωτη στιγμη. απο το 95 που πρωτοβγηκε εμφανισιακα δεν εχει αλλαξει και πολυ.
2. θεση οδηγησης.. σελα θρονος, και για τον συνεπιβατη επισης.
3. δυναμη και ροπη κινητηρα.
4. φτηνο στην συντηρηση. λαδακια-φιλτρακια- κανα μπουζι -τακακια. τιποτα extreme.

στα - :
1. Ταξιδια με μεγαλη ταχυτητα. ειναι κουραστικο. ιδιως αν πας βολτα με παρεα που εχε ss και τους κυνηγας με 200+. ιδανικη ταχυτητα 120-140. εχω βαλει και τζαμακια, μικρα μεγαλα, ολα ηταν παπαριες.
2. τιμονι. το μαμα δεν με βολευε καθολου. το αλλαξα πολυ νωρις.
3. τσιμπαει λαδακια, ιδιως αν το τσιτωσεις (σε καμια εθνικη)

αυτα σε γενικες γραμμες.
:beer: :beer: