PDA

View Full Version : Τώρα με τα κρύα και τίς βροχές....



GIXXERAKIAS
23/12/2009, 20:14
...που οι καλές μας λίγο πολύ μένουν ακίνητες αναμένοντας με λαχτάρα κάποια μέρα με ηλιοφάνεια να τους χαιδέψει η μίζα τον στρόφαλο και να τις δώσουν ζωή....(sic :p ).... τι κάνουμε????



disclaimer : Ερωτηση κρίσεως ακολουθεί...παρακαλούνται οι μή έχοντες εργασία εις τον προστατευόμενο τούτον χώρο να μήν σκρολάρουν πιό κατ'...ευχαριστώ.:D


















































Φορτιστές μπαταριών και σύνδεση τους επί μονίμου βάσεως προς συντήρηση της μπαταρίας της καλής μας...η ζωή και ο θάνατος της...ποιοί ειναι οι λόγοι που οδηγούν την μπαταρία να μας αφήσει "χρονους"?Αυτά και άλλα πολλά από αναΓΝΩΣΤΕΣ του φόρουμ,σε πικάντικες συζητήσεις και διαξιφισμούς εντός ορίων...:smokin:

Με λίγα λόγια.....ποια η γνώμη σας για την φόρτιση της μπαταρίας με την τελευταία σε σύνδεση πάνω στην μηχανή?Υπάρχει κίνδυνος πυροτεχνημάτων ή είναι ασφαλες για το ηλεκτρικό κύκλωμα της?Η παραμονή του φορτιστή πρός συντήρηση της φόρτισης σε κλειστό χώρο είναι ασφαλής ή τελικά ή πολλή φόρτιση της κάνει τελικά κακό?

Λυσσάξτε....:smokin:

OldMan
24/12/2009, 10:33
Κατ'αρχήν....

Άμα είσαι κότα λειράτη και δεν οδηγείς υπό σκιάν, άστο να πάει να μαμηθεί ..!!! :smokin:


Τούτου δοθέντος, πάμε παρακάτω... :winka:


ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για την on board φόρτιση της μπαραρίας...
(αν δεν υπάρχει κάποια σημαντική διαρροή που να "γονατίζει" την έξοδο του φορτιστή....).


ΠΡΑΚΤΙΚΑ, το κρίμα στον λαιμό σας... :wave2:

byron
24/12/2009, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Υπάρχει κίνδυνος πυροτεχνημάτων ή είναι ασφαλες για το ηλεκτρικό κύκλωμα της?Η παραμονή του φορτιστή πρός συντήρηση της φόρτισης σε κλειστό χώρο είναι ασφαλής ή τελικά ή πολλή φόρτιση της κάνει τελικά κακό?

Λυσσάξτε....:smokin:

Αν δεν επιλέξεις κάποιον φορτιστή όπως τους Optimate και πας σε τίποτα "επώνυμους" που πουλάνε οι Ρωσσοπόντιοι, μην στολίσεις δέντρο φέτος. :wave2:

OldMan
24/12/2009, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
σε τίποτα "επώνυμους" που πουλάνε οι Ρωσσοπόντιοι,
Αυτοί είναι στα 115 VAC ρε Βύρωνα ... :winka:

byron
24/12/2009, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αυτοί είναι στα 115 VAC ρε Βύρωνα ... :winka:

Τα όμορφα gixxer, όμορφα καίγονται (και σε σιγανή φωτίά ενίοτε) :smokin:

GIXXERAKIAS
24/12/2009, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κατ'αρχήν....

Άμα είσαι κότα λειράτη και δεν οδηγείς υπό σκιάν, άστο να πάει να μαμηθεί ..!!! :smokin:


Τούτου δοθέντος, πάμε παρακάτω... :winka:


Κοίτα να δείς φίλτατε Αντώνη....το ότι οδηγώ μηχανΑΚΙ όλη μέρα απο το πρωι μέχρι το βράδυ σαν μέσο μετακίνησης με βροχές,καταιγίδες και προπερσινά χιόνια εντός αττικής δεν θεωρείται κότα λειράτη....μιλάω για μηχανΗ που είναι καθαρά για εμένα η διασκέδαση μου...η γκάβλα μου για να το θέσω αλλιώς και θέλω να την χαίρομαι όπως εγώ θέλω,δεν λέω όχι στην βροχή αν μου κάτσει αλλά...άν μπορέσω να την αποφύγω σε βόλτα είναι ότι καλύτερο για να την ευχαριστηθώ καλύτερα για να "γεμίσω" τις δικές μου μπαταρίες. :winka:

Πες η δουλεία,πες λίγο το κρύο του χειμώνα,οι αναγκες του να παω καπου ντυμένος σαν άνθρωπος και όχι σαν αστακός είναι ή αιτία να μην την μετακινώ όσο θα ήθελα...πάμε παρακάτω...



ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για την on board φόρτιση της μπαραρίας...
(αν δεν υπάρχει κάποια σημαντική διαρροή που να "γονατίζει" την έξοδο του φορτιστή....).


ΠΡΑΚΤΙΚΑ, το κρίμα στον λαιμό σας... :wave2:

Με λίγα λόγια δέν υπάρχει πρόβλημα εφόσον δεν έχουμε διαρροή ρέυματος απο πουθενά...δέν έχει μείνει ποτέ από μπαταρία και 3 βδομάδες που έχει μείνει ακίνητη άρα δέν έχω διαρροή.Ο σκοπός του πόστ μου τούτου ήτο αυτός,να δω δηλαδή αν μπορώ να τήν φορτίζω on board στην μηχανή,χωρίς να απόσυνδεω την μπαταρία,χωρίς πρόβλημα.

Ευχαριστω για την απάντηση!:beer: :wave2:

GIXXERAKIAS
24/12/2009, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αν δεν επιλέξεις κάποιον φορτιστή όπως τους Optimate και πας σε τίποτα "επώνυμους" που πουλάνε οι Ρωσσοπόντιοι, μην στολίσεις δέντρο φέτος. :wave2:

Βασικά έχω πάρει φορτιστή απο τα LIDL :blush: o οποίος έχει δοκιμαστεί σε μπαταρίες,αυτοκινήτου και μηχανακΙου εκτός των οχημάτων και έχει μέινει 24ωρο χωρίς κανένα πρόβλημα και μάλιστα με άριστη φόρτιση μετά από μέτρηση με βολτόμετρο.

Έχει κύκλωμα προστασίας αν εννοείς αυτό Βύρωνα και σταματάει την φόρτιση μόλις γεμίσει η εκάστοτε μπαταρία.Μάλιστα έχει και ξεχωριστή ρύθμιση για φόρτιση μπαταριών αυτοκινήτου και μηχανής. :wave2:

byron
24/12/2009, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Βασικά έχω πάρει φορτιστή απο τα LIDL :blush: o οποίος έχει δοκιμαστεί σε μπαταρίες,αυτοκινήτου και μηχανακΙου εκτός των οχημάτων και έχει μέινει 24ωρο χωρίς κανένα πρόβλημα και μάλιστα με άριστη φόρτιση μετά από μέτρηση με βολτόμετρο.

Έχει κύκλωμα προστασίας αν εννοείς αυτό Βύρωνα και σταματάει την φόρτιση μόλις γεμίσει η εκάστοτε μπαταρία.Μάλιστα έχει και ξεχωριστή ρύθμιση για φόρτιση μπαταριών αυτοκινήτου και μηχανής. :wave2:

Πλακίτσα κάνω βρε παραπάνω. Δεν υπάρχει πρόβλημα on board φορτισης :wave2:

GIXXERAKIAS
24/12/2009, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πλακίτσα κάνω βρε παραπάνω. Δεν υπάρχει πρόβλημα on board φορτισης :wave2: Ατιμούτσικο....:p

Opisthogonia
24/12/2009, 11:18
giannaki mia einai h lisi .......aplos n kinise me thn kalisou k na afisis afta ta epoxiaka pou kanis

OldMan
24/12/2009, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
δεν λέω όχι στην βροχή αν μου κάτσει αλλά...άν μπορέσω να την αποφύγω σε βόλτα είναι ότι καλύτερο...
Και πέφτει και νωρίς το Πάσχα φέτος...
(θα μου κρατήσεις καμιά ντουζίνα αυγά ...??) :winka:

GIXXERAKIAS
24/12/2009, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Opisthogonia
giannaki mia einai h lisi .......aplos n kinise me thn kalisou k na afisis afta ta epoxiaka pou kanis
Ρε όργιο εσύ με ξέρεις καλλύτερα κι από τους άλλους και μιλάς??Ουστ πούστ!!Αν έκανα τα χιλιόμετρα που κάνω καθημέρινα με την μηχανή θα μου βγαινέ ο κούκος αηδόνι στα γκαφρά σε έξοδα σερβις και λάστιχα.:p



Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και πέφτει και νωρίς το Πάσχα φέτος...
(θα μου κρατήσεις καμιά ντουζίνα αυγά ...??) :winka:

Αν τα θέλεις και πιό νωρίς θα φέρω μπόλικα για την κούπα μελάτα χωρίατικα είναι ότι πρέπει... :lol: :lol: