PDA

View Full Version : Συχνα προβληματα που παρουσιαζουν τα SV



Σελίδες : [1] 2

gcrook
25/05/2005, 14:16
Ολες οι εμπειριες ειναι καθαρα προσωπικες, αν και εχουν αναφερθει κατα καιρους, τα παραπανω προβληματα, στα διαφορα φορουμ του εξωτερικου.


Ξεκιναμε απο τα 2 πιο βασικα:

Το πρωτο αφορα το δικο μου,(99') αλλα εχουν αναφερθει προβληματα και στο μοντελο του 2000', αλλα και καποια μεμονωμενα περιστατικα σε αυτα του 2001'.
Ειναι το γνωστο προβλημα με το ρουλεμαν του λαιμου το οποιο χτυπαει συνεχεια, και κατανταει αρκετα ενοχλητικο στην οδηγηση σε αστικο περιβαλλον κυριως.
Η SUZUKI συνιστα σφιξιμο με δυναμοκλειδο (45 Ν.m), το οποιο ειναι μια προσωρινη λυση (σε μενα αντεξε 500 χλμ) μεχρι να αρχισει να ξαναχτυπαει.
Η λυση ειναι αντικατασταση με ενα επωνυμο κωνικο ρουλεμαν, τα οποια ειναι και φθηνα και ανθεκτικα, η τοποθετηση ρουλεμαν απο μεταγενεστερο SV (Κ2+ πχ) τα οποια δεν παρουσιαζουν αυτο το προβλημα.
http://www.svrider.com/tips/clunk.htm

Το δευτερο εγκειται στο εντονο τακ-τακ που ακουγεται στο ρελαντι κυριως στα πρωτα μοντελα.
Αυτο οφειλεται στους θορυβωδεις τεντωτηρες της καδενας, αλλα δεν αποτελεσε εστια προβληματων.
Πολλοι εχουν κανει πανω απο 70000 χλμ χωρις κανενα προβλημα.
Οι λυσεις εδω ειναι 2.
1) Αντικατασταση τεντωτηρων με μηχανικους τεντωτηρες του εμποριου.
2) Ο δρομος που ακολουθησα εγω ειναι ο δυσκολος (και ακριβος επισης 600 ΕΥΡΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ) αλλα τα αποτελεσματα ειναι εγγυημενα (9.000 χλμ χωρις υποψια θορυβου).
Αγορα αλυσιδας,γλυστρες και τεντωτηρες απο το Κ3+ και τοποθετηση.
Η ποιοτητα της αλυσιδας ειναι σαφως ανωτερη συμφωνα με τα λεγομενα του μηχανικου μου, επισης και η αλυσιδα και οι γλυστρες, ειναι λιγο μεγαλυτερες σε μηκος.
http://www.svrider.com/tips/ticking.htm

----------Update----------27-05

Το ρουλεμαν στα 47.500 εχει γινει κωλος.
Αλλαχτηκε με KOYO και ολα δουλεουν υποδειγματικα :winka:


Να αναφερω επισης οτι χρειαστηκε στο δικο μου αλλαγη ο ανορθωτης και η μπαταρια στα 35.000 χλμ.

Οποιοσδηποτε εχει κατι να προσθεσει ας το κανει:wave2:

Tigas
25/05/2005, 14:21
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ SV ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΗΣ SUZUKI, ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΝ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΠΟΣΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ

Tropeas
26/05/2005, 00:13
Εμένα απο τους κραδασμούς μετά απο 1000Km θέλουν σφύξιμο 2 βίδες στο τιμόνι εσωτερικά που στηρίζουν το φαίρινκ γιατί χαλαρώνουν και στις λακούβες ακούγετε που παίζει πάνω κάτω...

n1k3man
06/04/2006, 13:30
Οδηγω αρκετες φορες ενα SV650 '99 ενος φιλου. Oντως παρουσιαζει προβλημα με το ρουλεμαν του λαιμου αλλα δεν ειναι και πολυ ενοχλητικό. Ο ιδιος εχει προτιμησει να μην το αλλάξει αλλα εγω θα του εβαζα ενα aftermarket.

Για το τακ τακ στο ρελαντι που ακουγεται εντονα απο το μοτερ εχω παρατηρησει οτι αν δεν το αφησεις να ζεσταθει λιγο πριν ξεκινησεις ακουγεται πολυ εντονοτερα απο το κανονικο.

Επισης εχει και αλλα μικροπροβληματακια οπως με τον προβολεα οπου το κρυσταλλο εχει παρει υγρασια και μαλιστα εχει βαλει μια αρκετα δυνατη λαμπα ωστε να μπορει περναει το φως με αποτελεσμα να τυφλωνει κοσμο!

Τελος το δεξι φερινγκ θελει σφιξιμο που και που γιατι ψιλοχτυπαει.
Ανορθωτης και μπαταρια δεν του εχουν παρουσιασει ποτε προβλημα.
Αισιως το μηχανακι εχει φτασει αν θυμαμαι καλα τα 65k.

alexioannides
05/06/2006, 13:03
oi katoxoi sv k3+ prepei na tsekaroun thn antila ladiou h opoia einai kai ypeu8unh gia kati spasimata kynhthrwn pou exoun akoustei se sv650 kai se v-storm650
prosoxh loipon sto ladaki mas kai an pate gia kana kalo service peite ton mastora na dei kai thn antlia......

Gaijin
22/08/2006, 14:16
26k χλμ και μπορώ κι εγώ πλέον να πώ περί βιδών φαίρινγκ-πλαισιου (bye-bye). Παιδιά τσεκάρετέ τις συχνά, λόγω κραδασμών ξελασκάρουν. Φτου φτου άλλο πράμα έτσι από μόνο του δεν έχει πάθει μέχρις στιγμής.

gcrook
26/08/2006, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gaijin
26k χλμ και μπορώ κι εγώ πλέον να πώ περί βιδών φαίρινγκ-πλαισιου (bye-bye). Παιδιά τσεκάρετέ τις συχνά, λόγω κραδασμών ξελασκάρουν. Φτου φτου άλλο πράμα έτσι από μόνο του δεν έχει πάθει μέχρις στιγμής.

2 λεξεις εχω μονο να πω.
"Nylon Washer" στις βιδες.
Εκανα μαλακια και εβαλα μεταλλικες στα lower fairings.
Αποτελεσμα: Ενα αριστερο fairing που κρεμοταν στην Εθνικη.

Κατα τα αλλα το μηχανακι ΔΕΝ χανει βιδες.
Για να χασεις βιδες πρεπει να εχεις πολλους κραδασμους αφ'ενος (τα 650 δεν εχουν) , και να μην τσεκαρεις ποτε βιδες.

Το κλαπα-κλουπα μπροστα δεν ειναι θεμα ρουλεμαν τελικα.
Ειναι θορυβος απο την λειτουργια της μπροστινης αναρτησης, η οποια σε ενα σημειο στην διαδρομη της κανει ενα μικρο χτυπημα χωρις να επηρρεαζεται η λειτουργια της.

Αυτο το "χτυπημα" το εχω ακουσει και σε αλλα μηχανακια με συμβατικο μπρπστινο, οπως το Ζ750 π.χ .

Τιποτα το ανησυχητικο.

Nothing to see here....carry on, carry on!

Gaijin
28/08/2006, 11:15
και να μην τσεκαρεις ποτε βιδες.:a13: γκουχ γκουχ... είχα όντως καιρό να τσεκάρω. Όσο για το ντουκ της ανάρτησης στις λακούβες παίζει αλλά κι εγώ δε διαπίστωσα κάτι στραβό παρόλο το θόρυβο

Aggelos_SV
30/08/2006, 23:51
Το μπουζι του μπροστινου κυλινδρου παιρνει μαλλον ευκολα νερα.Φετος τον χειμωνα ,και αφου ειχα φαει πολλες βροχες,ημουν καθ'οδον με βροχη και ολα πηγαιναν οκ.Μολις σταματησα σε φαναρι ο ηχος αλλαξε και το μοτερ εσβησε.Εβαλα παλι μπρος και ξανασβησε, δεν κραταγε τις στροφες στο ρελαντι και εσβηνε.Ξαναβαζω μπρος με λιγο παραπανω γκαζι αυτη τη φορα και διαπιστωνω οτι παω με εναν μονο κυλινδρο:eyepop: :eyepop: .Εφαγα τρομερες φρικες εκεινο το βραδυ.Ευτυχως ηταν το μπροστινο μπουζι το οποιο ειχε παρει νερα...
Εν οψει του χειμωνα ψαχνω για καμια πατεντα...και μαλλον κατεληξα.Θα ''παστωσω'' το καλυμμα του μπουζι και τη γυρω περιοχη με 284 στρωσεις μονωτικης ταινιας να μην περναει σταγονα...
Το ιδιο προβλημα το εχω δει δημοσιευμενο και στο svrider.com

Tropeas
31/08/2006, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Το μπουζι του μπροστινου κυλινδρου παιρνει μαλλον ευκολα νερα.Φετος τον χειμωνα ,και αφου ειχα φαει πολλες βροχες,ημουν καθ'οδον με βροχη και ολα πηγαιναν οκ.Μολις σταματησα σε φαναρι ο ηχος αλλαξε και το μοτερ εσβησε.Εβαλα παλι μπρος και ξανασβησε, δεν κραταγε τις στροφες στο ρελαντι και εσβηνε.Ξαναβαζω μπρος με λιγο παραπανω γκαζι αυτη τη φορα και διαπιστωνω οτι παω με εναν μονο κυλινδρο:eyepop: :eyepop: .Εφαγα τρομερες φρικες εκεινο το βραδυ.Ευτυχως ηταν το μπροστινο μπουζι το οποιο ειχε παρει νερα...
Εν οψει του χειμωνα ψαχνω για καμια πατεντα...και μαλλον κατεληξα.Θα ''παστωσω'' το καλυμμα του μπουζι και τη γυρω περιοχη με 284 στρωσεις μονωτικης ταινιας να μην περναει σταγονα...
Το ιδιο προβλημα το εχω δει δημοσιευμενο και στο svrider.com
μου χει τύχει και εμένα αλλά μιλάμε με ΠΟΛΥ νερό... αλλά όντως είναι μαλακία , με προβλημάτισε αρκετά, και φοβόμουν μην γίνει τίποτα κουλό... (ήταν το πρωί που γύρναγα απο την 2η Περιήγηση Πελοπονήσσου της ΑΧ.ΛΕ.ΜΟ.)

SALTAPIDAS
31/08/2006, 14:37
Το έχω πάθει και εγώ αυτό με τα νερά.Μονοκύλινδρος στην Όλγας,με τους περιπτεράδες να βγαίνουν από τα περίπτερα για να δουν τι διάολο ακουγεται σαν να εκρύγνειται.Παρακαλούσα να μην με πιάσει κόκκινο γιατί το μηχανάκι έκανε σαν μπετονιέρα στο ρελαντί.

velisaris
31/08/2006, 15:01
Αυτο το προβλημα με τα νερα στα SV ειναι πολυ συχνο και οφειλεται στο οτι το φτερο της μπροστινης ροδας ειναι λιγο κοντο απο την πισω μερια,με αποτελεσμα να τα πεταει ακριβως πανω στο μπουζι του μπροστινου κυλινδρου.Καθε φορα που ειχε νερα ο δρομος έμενα με ενα κυλινδρο και μια εξατμιση που εκανε περισσοτερες σκασιες απο στρογυλλοφαναρο παπι 17χρονου στο Ηρακλειο Κρητης.



Η απλουστερη λυση ειναι αυτη:http://www.holeshot.com/pyramid/sv650_front_fender_extender.html

Η πιο δυσκολη ειναι να προσπαθησεις να στεγανοποιησεις καλυτερα το μπροστινο μπουζι.

jpsplus
16/10/2006, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από velisaris
Αυτο το προβλημα με τα νερα στα SV ειναι πολυ συχνο και οφειλεται στο οτι το φτερο της μπροστινης ροδας ειναι λιγο κοντο απο την πισω μερια,με αποτελεσμα να τα πεταει ακριβως πανω στο μπουζι του μπροστινου κυλινδρου.
Η πιο δυσκολη ειναι να προσπαθησεις να στεγανοποιησεις καλυτερα το μπροστινο μπουζι.


ΛΙΓΟΣ ΑΕΡΑΣ Η ΣΥΡΜΑ ΣΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΤΗ ΤΡΥΠΑ ΠΟΥ ΣΗΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΦΩΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.
ΑΝ ΒΓΕΙ Η ΠΙΠΑ ΤΟΥ ΜΠΟΥΖΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΠΟΥΖΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΚΥΛΙΝΔΡΟ Η ΟΠΟΙΑ ΒΟΥΛΩΝΕΙ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.

jpsplus
18/10/2006, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpsplus
ΦΩΤΟ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗΣ ΜΠΟΥΖΙ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΥ ΚΥΛ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ. ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΤΙΓΜΗ


65914

Tropeas
08/11/2006, 20:09
όλα έχουν προβλήματα...
απλά εμείς δεν φοβόμαστε να τα πούμε και ας είμαστε λιγότεροι...
άλλοι τα κρατάνε μυστικά για να μην κακοφημούν...

Tropeas
09/11/2006, 00:08
520 titan-560 carbon (αλλα θα περιμένεις καιρό...)

maros
03/01/2007, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
SKATA!!!!ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΥΛΗΘΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΕΝΑ ΚΟΚΚΙΝΟ ΓΥΜΝΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 04'
δεν με πάει καθόλου

Λοιπον το τελευταιο κοκκινο γυμνο (Κ5) μαλλον το αγορασα εγω εκεινη την εποχη. Ολα καλα εως τωρα που το στρωνω αλλα με εχουν προβληματισει τα λαστιχα (Dunlop SPORTMAX D220) μετα απο μια ελαφρα...και σχετικα ανωδυνη σουπα (αλλα χωρις στουκα) στην Πανεπιστημιου με ψυλοβροχο (Ευτυχως ειχα τα μανιταρια). Μπορει καποιος να δωσει μια γνωμη αν θα πρεπει να αλλαξω λαστιχα αμμεσα, λαμβανοντας υποψιν οτι κινουμαι κυριως Αθηνα - Πειραια αντε και καμια βολτα το Σαββα/κο.

Aggelos_SV
03/01/2007, 19:18
Νεε SVουχε καλωσορισες.

Τα Dunlop δεν κανουν για Ελλαδα,πετα τα το συντομοτερο δυνατον.Οταν εβαλα τα Diablo τρελαθηκα,σαν να ειχα αλλο μηχανακι.Δεν εχω κανενα παραπονο.Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι ''τρωγονται'' γρηγοροτερα λογω μαλακοτερης γομας.

Αληθεια , ξερει κανεις τον λογο για τον οποιο το μπροστινο μου ειναι πιο πατημενο απο το πισω?Το πισω μου δειχνει οτι εχω και αλλα περιθωρια κλισης αλλα το μπροστινο ειναι σχεδον ολο πατημενο ( λιγα χιλιοστα απατητο).Πιεσεις : 34 μπροστα, 38 πισω

n1k3man
27/01/2007, 12:38
Ξαφνικο ηλεκτρικο προβλημα παρουσιαστηκε στο SV [το παλιο '99]. Μερικες φορες ενω ειμαι στο δρομο καντραν και στροφομετρο τα παιζουν και κανουν τα δικά τους. Το καντραν χανει τις ενδειξεις ενω ο φωτισμος του παρεμενει κανονικά. Στο στροφομετρο η βελονα πηγαινει πανω κατω. Ενω ειμαι πχ στις 5k στροφες τα παιζει κατεβαινει τερμα κατω δεξια στις χιλιες και επανερχεται μετα απο λιγα δευτερολεπτα για να ξανακανει το ιδιο... :hypnotize

Tropeas
27/01/2007, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
Ξαφνικο ηλεκτρικο προβλημα παρουσιαστηκε στο SV [το παλιο '99]. Μερικες φορες ενω ειμαι στο δρομο καντραν και στροφομετρο τα παιζουν και κανουν τα δικά τους. Το καντραν χανει τις ενδειξεις ενω ο φωτισμος του παρεμενει κανονικά. Στο στροφομετρο η βελονα πηγαινει πανω κατω. Ενω ειμαι πχ στις 5k στροφες τα παιζει κατεβαινει τερμα κατω δεξια στις χιλιες και επανερχεται μετα απο λιγα δευτερολεπτα για να ξανακανει το ιδιο... :hypnotize
Ρώτα τον gcrook ή περίμενε και λογικά θα απαντήσει μόλις είναι εξοδούχος ο αμφισμηνίτης μας μιας και δεν θυμάμαι αλλά κάτι μου έλεγε... κάποτε... που ήταν πολύ γελοίο σαν λύση...

n1k3man
27/01/2007, 13:20
μακαρι να λυνεται ευκολα ρε Λάμπρο... ειδωμεν

gcrook
27/01/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
Ξαφνικο ηλεκτρικο προβλημα παρουσιαστηκε στο SV [το παλιο '99]. Μερικες φορες ενω ειμαι στο δρομο καντραν και στροφομετρο τα παιζουν και κανουν τα δικά τους. Το καντραν χανει τις ενδειξεις ενω ο φωτισμος του παρεμενει κανονικά. Στο στροφομετρο η βελονα πηγαινει πανω κατω. Ενω ειμαι πχ στις 5k στροφες τα παιζει κατεβαινει τερμα κατω δεξια στις χιλιες και επανερχεται μετα απο λιγα δευτερολεπτα για να ξανακανει το ιδιο... :hypnotize ,


Ανορθωτης ηταν την πρωτη (και τελευταια) φορα που μου εγινε κατι τετοιο.
Τσεκαρε το σβελτα γιατι εμενα μου εσβησε σε στροφη με 120χλμ οταν πατησα συμπλεκτη να δω τι σκατα εχει το στροφομετρο και τρελαθηκε.


Υ.Γ Λαμπακια αναβοσβηναν επισης,η ενδειξη της ρεζερβας αναβοσβηνε, εχανα τον χιλιομετρητη, και αλλα τετοια.Το μηχανακι ειχε γινει ντισκο για μια βδομαδα.

gcrook
27/01/2007, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
που ήταν πολύ γελοίο σαν λύση...

Εκτος αν λες για μια φυσα στα οργανα που δεν ειχε κουμπωσει καλα,(μαλακια μαστορα).
Εκει απλα δεν επαιρνε μπρος τιποτα.

n1k3man
29/01/2007, 16:02
ασχημα μαντατα... :uplate:

gcrook
29/01/2007, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
ασχημα μαντατα... :uplate:

Ωχ.
Ριχτα:sad:

n1k3man
29/01/2007, 16:23
εννοω αυτα που γραφεις για τον ανορθωτη.

περιμενα να ειναι κατι απλουστερο οπως ανεφερε ο Λαμπρος.

:(

gcrook
31/01/2007, 18:58
Αναρωτιεμαι αν η μπιελα πισω κυλινδρου ανηκει στα συχνα προβληματα.....:confused:

div400
31/01/2007, 19:16
το σημαντικοτερο προβλημα που εχουν τα σβου ( και κυριους του αμφιπτεραρχου ) ειναι ο γκαζογκαβλισμος.....ρε γιωργη αφου του πινεις το αιμα, 1ες-2ες-3ες στον κοφτη ( και ακομα παραπερα) τι να σου κανει η μπιελα....? αφου δεν σου πεταξε εξω το πιστονι να σΕ κανει κιμα τα @δια (να μΕ κανεις κιοφτεδες :D ) παλι καλα αν λες....

μπιελα ειναι τελικα σε ξαναρωταω....:beer: :smokin: :look:

gcrook
31/01/2007, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
το σημαντικοτερο προβλημα που εχουν τα σβου ( και κυριους του αμφιπτεραρχου ) ειναι ο γκαζογκαβλισμος.....ρε γιωργη αφου του πινεις το αιμα, 1ες-2ες-3ες στον κοφτη ( και ακομα παραπερα) τι να σου κανει η μπιελα....? αφου δεν σου πεταξε εξω το πιστονι να σΕ κανει κιμα τα @δια (να μΕ κανεις κιοφτεδες :D ) παλι καλα αν λες....

μπιελα ειναι τελικα σε ξαναρωταω....:beer: :smokin: :look:

Αμε!:smokin: :a47:
Αλλα παει κι ετσι αρκετα καλα.
:sad:


Κριμα που θα το κανω 750 ρε πουστη και ετσι καλο ηταν παντως τοσο χρονια:D :D

gcrook
01/02/2007, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
1ες-2ες-3ες στον κοφτη ( και ακομα παραπερα) τι να σου κανει η μπιελα....?

Πολλα και ζορικα (να μην πω τιποτα χειροτερο) κατεβασματα, ευτα ειναι που απαγορευονται δια ροπαλου στα V2.
Αυτο ειναι ενα πρωτο πορισμα σε συνομιλια με μηχανικο χωρις ακομα να εχουμε δει τι εχει το μοτερ.
Απορω που δεν με αφησε στα Μεγαρα οταν καρφωνα πρωτη με τη δευτερα στους κοφτες καταλαθος..... φορες:sad: :blush: :sad:

div400
02/02/2007, 11:04
για να προσεχουμε λιγακι με τις δηλωσεις κυριοι διοτι υπαρχει και κιτακι για το 1000....που παει στα 1150κεκ......( και εχουν ακουστει κατι νουμερα οπως 145 φοραδες εις τον τροχον....) :evil: :smokin:




λεφτα δεν υπαρχουν...... :sad: :bigcry:

alexioannides
30/05/2007, 19:53
gkrookh????

poustia.... xalase kai to diko mou to sv.....

kaiei ladia!!!!

eisai na paroume to 800cc kit gia na strwsoume xarakthra?

gcrook
11/08/2007, 02:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
gkrookh????

poustia.... xalase kai to diko mou to sv.....

kaiei ladia!!!!

eisai na paroume to 800cc kit gia na strwsoume xarakthra?

Και ειχα την απορια αν το ειχες γραψει πουθενα:rotflmao:
Αν θυμαμαι καλα σου καιει 300-400 γραμμαρια στα 1000 χλμ ε;
Νταξει καλα εισαι χαχαχαχα.
Η Γιαμαχα επιτρεπει μεχρι ενα λιτρο στα δικα της..:rotflmao:
Τα Χοντα δεν καινε λαδια απο την αλλη.
Τι να καψουν κλεισμενα στο γκαραζ;:hypnotize

Nikoskazer2000
11/08/2007, 02:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τα Χοντα δεν καινε λαδια απο την αλλη.
Τι να καψουν κλεισμενα στο γκαραζ;:hypnotize


Φιλοσοφία Honδα: Αξιοπιστία για μια ζωή!

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

alexioannides
11/08/2007, 11:06
loipon eixame neotera
sto 8ema "to sv kaiei ladia"
kanenas mhxanikos de me afhnei na anoiksw kinhthra
gia toso ligo ladi... (kala ligo ladi ta 300ml/1000km?)
telos pantwn...

opote 8a tou kanw merika meremetakia sthn eksatmish kai sta hlektrologika tou...
8a toy balw kai ena pisw fterw gia na menei ka8aro to ohlins... kai etoimos gia nees peripeteies...........

Tropeas
11/08/2007, 12:44
κάνε ένα καλό ρύθμισμα βαλβίδων,
και άλλαξε το λάδι σε λίγο ποιο χοντρό για μέχρι αρχή Σεπτέμβρη...
και θα σου πω εγω...
αλλιώς άστο έτσι,
έλενχέ το συχνά,
είναι φυσιολογικό με τέτοιο καιρό να σου καίει λίγο λαδάκι ...
που είναι και στα πλαίσια που δίνει ο κατασκευαστής...

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
20/08/2007, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
κάνε ένα καλό ρύθμισμα βαλβίδων,
και άλλαξε το λάδι σε λίγο ποιο χοντρό για μέχρι αρχή Σεπτέμβρη...
και θα σου πω εγω...
αλλιώς άστο έτσι,
έλενχέ το συχνά,
είναι φυσιολογικό με τέτοιο καιρό να σου καίει λίγο λαδάκι ...
που είναι και στα πλαίσια που δίνει ο κατασκευαστής...
Εμενα μου εκαψε γυρο στα 100 gr στα 3500 χμ. Πολυ εθνικη ομωs και ψιλο σκισημο! ειναι νορμαλ λεs/

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
20/08/2007, 20:21
200 γρ ηθελα να πω!!

alexioannides
20/08/2007, 21:39
lene oti einai normal tetoio kapsimo ladiwn...

Tropeas
20/08/2007, 22:17
Νορμάλ ρεείναι παλικάρια...
δικύλινδρο έχετε,
και απο αυτά που δεν καίνε πολύ...
για ρωτήστε και τους DUCATISTI...:wave2: :beer:

Xarilaos
24/08/2007, 16:39
pw pw otan eixa pei egw se kapious apo edw oti to sv mou nmz kaiei ladia me eixate faei apokleietai kai den mpaizei.to idio kai oi mixanikoi.ts ts

alexioannides
24/08/2007, 16:44
NAI KAI EGW SOU TO ELEGA KAI TWRA HR8E STA MOUTRA MOU!
DE PEIRAZEI OMWS!
DE XALANE AYTA! EINAI SUZUKI!:o

Alki_Viades
20/09/2007, 12:32
Ρε σεις εχω προβλημα τελευταια με το μπροστινο φρενο: καθε 30-40 χλμ μαλακωνει και χανει διαδρομη και μονο αφου πιεσω πολλες φορες μεχρι τελους τη μανετα ξαναγινεται σφιχτο. Ο μηχανικος λεει πως φταιει η τρομπα φρενου η οποια δεν ειναι και πολυ σοι, αλλα μου κανει εντυπωση που τα εφτυσε μετα απο μολις 10-12000χλμ (τοτε αρχισε τα κολπα). Να φανταστειτε στους τελευταιους γυρους του css2 που πιεσα τα φρενα, 2-3 γυρους ακομα και μαλλον θα ειχα μεινει απο μπροστινο!

Σημειωνω πως εχω βαλει σωληνακια υψηλης και πως μια μερα πριν το css εκανα εξαερωση με κανενα απολυτως αποτελεσμα, συνεπως δεν πρεπει να υπαρχει θεμα με τα σωληνακια...

alexioannides
20/09/2007, 16:05
ts ts ts... ola auta gia na mas peis oti ekanes css???:o

Alki_Viades
20/09/2007, 16:38
Σιγα το css, εγω απλα να μπω μπιστα ηθελα κι ετυχε να μην εχει τρακντει αλλα σιεσες :a47:

gcrook
20/09/2007, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
ts ts ts... ola auta gia na mas peis oti ekanes css???:o

Ε βεβαια αλλοι κανουν CSS και αλλοι σφαζουν τους λαιμους της Renegade.:rotflmao:

Tropeas
20/09/2007, 18:25
υγρά έχεις αλλάξει?
την τρόμπα και όλο το σύστημα στην αλλαγή με υψηλής την έχεις καθαρίσει?
μήπως έχει πέσει απο εκείνη την μεριά?
εξαέρωση έκανες μόνος σου?

alexioannides
20/09/2007, 21:36
mpaaaa??? emfanisthke kai o tropeas??? o klefths twn clip ons mou????

ts ts ts... poly 8rasos exoun merikoi edw mesa.....:o

Tropeas
20/09/2007, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
mpaaaa??? emfanisthke kai o tropeas??? o klefths twn clip ons mou????

ts ts ts... poly 8rasos exoun merikoi edw mesa.....:o
ρε έκανα μια μαλακία και έβγαλα όλα τα λεφτά απο την Εθνική και τα πήγα στην Αλφα για να κλείσω λέει ξενοδοχεία και σε ξέχασα εσένα...
ουστ σπινιαρισμένη καράφλα... κάθε μέρα χτυπάει στο pocket PC και κάθε μέρα είμαι μπλεγμένος μέχρι τις 13.30....:mad:

alexioannides
20/09/2007, 23:07
exeis malwsei me thn alh8eia twra teleutaia.... :p

Alki_Viades
20/09/2007, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
υγρά έχεις αλλάξει? δε νομιζω, ειχε συμπληρωσει o μηχανικος οταν αλλαξα σε υψηλης

την τρόμπα και όλο το σύστημα στην αλλαγή με υψηλής την έχεις καθαρίσει? οχι, αλλα πως και τι να καθαριστει;

μήπως έχει πέσει απο εκείνη την μεριά? οχι

εξαέρωση έκανες μόνος σου? οχι, ο μηχανικος την εκανε

Tropeas
21/09/2007, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
δε νομιζω, ειχε συμπληρωσει o μηχανικος οταν αλλαξα σε υψηλης
οχι, αλλα πως και τι να καθαριστει;
οχι
οχι, ο μηχανικος την εκανε
καλά....
πήγαινε σε ένα "κανονικό" συνεργείο!

KaTaNaS
21/09/2007, 01:24
πηγαινε στο brake shop να του ριξει μια ματια... ο τύπος ειναι ειδικός στα φρένα.... :wave2:

gcrook
21/09/2007, 02:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
πηγαινε στο brake shop να του ριξει μια ματια... ο τύπος ειναι ειδικός στα φρένα.... :wave2:

Αν σαφως καταδεχτει να του ριξει μια ματια.....
Τεσπα αν εσυ μπορεσεις να προσπερασεις το περιεργο υφακι, και εκεινος το γεγονος οτι δεν θα βαλει εξαπιστονες αγωνιστικες μονομπλοκ Brembo σε μηχανακι που δεν ειναι απο Ducati 996 και πανω, τοτε μαλλον θα βγει ακρη...:lol:

Tropeas
21/09/2007, 07:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
πηγαινε στο brake shop να του ριξει μια ματια... ο τύπος ειναι ειδικός στα φρένα.... :wave2:
Προσωπικά θα σου λεγα να τον προσέχεις , απο πράγματα που έχω ακούσει απο φίλους... απο άλλους πάλι άλλα...

αν θες μηχανικό call...:winka:

KaTaNaS
21/09/2007, 09:53
gamwto κι εγω δεν πηγαινα επειδη ειχα ακουσει διαφορα


εκανα την υπερβαση μια φορά και καταλαβα πως μεν εχει ενα περιεργο στυλακι (δεν σε καλοδέχεται και εχει ενα βλεμμα σα να σε μετραει) αλλα απο την αλλη ξερει τη δουλεια του καλα, και αυτο μετραει για μενα...

οποιος ειναι να ξαναπαει να μου πει να παμε παρεα...

Alki_Viades
21/09/2007, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Προσωπικά θα σου λεγα να τον προσέχεις , απο πράγματα που έχω ακούσει απο φίλους... απο άλλους πάλι άλλα...

αν θες μηχανικό call...:winka:

Ειχα αλλαξει εκει μια φορα τακακια στο duke, ολα καλα, αλλα σιγα την εργασια κι ολας...

Aggelos_SV
21/09/2007, 12:37
Εγώ δηλαδή που πρέπει να αλλάξω τακάκια μπρος πίσω και σκέφτομαι να πάω στο brake shop,να πάω ή όχι?
Αυτό που με νοιάζει είναι να είναι καλός στη δουλειά του να μην είναι πιασοκώλης και να μη μου κρατήσει το μηχανάκι για κάνα διήμερο για δουλειά μισής ώρας.

Υ.Γ. @ ΚaTaNaS ,λέω να πάω μέσα στις επόμενες 2 βδομάδες , αν είναι πες να πάμε μαζί

gcrook
21/09/2007, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Εγώ δηλαδή που πρέπει να αλλάξω τακάκια μπρος πίσω και σκέφτομαι να πάω στο brake shop,να πάω ή όχι?
Αυτό που με νοιάζει είναι να είναι καλός στη δουλειά του να μην είναι πιασοκώλης και να μη μου κρατήσει το μηχανάκι για κάνα διήμερο για δουλειά μισής ώρας.
ί

Εγω σου εχω πει που να το πηγαινεις.
Σαν να μου περιεγραψες τον Ε****......... :lol:
Ασε που θα σου ελεγα να δοκιμασεις τα carbon Lorraine,μιας και ο Μπρεικ σοπ θα σου προτεινει EBC.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
21/09/2007, 21:00
ΒΛΕΠΩ ΟΛΟΙ ΨΙΛΟ ΓΝΩΡΙΖΕΣΤΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ. ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ?? :confused:

alexioannides
21/09/2007, 21:33
ΒΛΕΠΩ ΟΛΟΙ ΨΙΛΟ ΓΝΩΡΙΖΕΣΤΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ. ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ??

e kai?
ti ginetai pou gnorizomaste???
egw pollous apo edw mesa de 8a h8ela pote na tous gnoriza.
eidika kati skoulikia opws o tropeas
o gkrookhs...
o kostom
div399 kai h klika tous....
oloi autoi einai lamogia kai exw metaniwsei pou den exw spiniarei akoma sthn karafla tous....
o enas antigrafei to sv mou...
o alos tou exoun meinei mono oi bides
o para alos nomizei oti einai o rossi me tl1000

eee de pame kala...
file kastoria to mono pou exw na sou pw einai oti exw metaniwsei pou den exw spiniarei akoma sthn karafla tous.... :smokin:

div400
21/09/2007, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΣΤΟΡΙΑ
ΒΛΕΠΩ ΟΛΟΙ ΨΙΛΟ ΓΝΩΡΙΖΕΣΤΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ. ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ?? :confused:

ασε αδερφε..εδω για να βρεθουμε οι τρεις τακτικοι αθηναιοι sv-ουχοι το κάνουμε κυπριακο....:confused:

και αν δεν είχε κατέβει ο μπουγατσας θεσ/κιος για δουλεια ακομα δεν θα ειχαμε δει τη φατα του...:rolleyes:

περειμένουμε και κατι καλουδια να μας ερθουν απο μερα σε μερα....:p

θα το κανονίσουμε ομως...μολις αποκτησει και παλι 2 μπιστονια ο κρουκης μας....:ZZZ:

:wave2: :wave2:

gcrook
22/09/2007, 03:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides


Αλλεξη...
Να σΕ πω...
Αμα ανεβω πανω θα μΕ παραγγειλεις μια μπουγατσα με carbon;:rotflmao:

alexioannides
22/09/2007, 08:29
kala koroideue esy...
alla mia pou eipes gia carbon....
xm.... mou hr8e ena komati carbon paxous 3mm poly special pragma.....
alla... de sas lew tipota...
otan 8e deite to sv 8a tribete ta matia sas.... kai pali 8a antigrafete to sv mou.........

Xarilaos
22/11/2007, 23:53
geia xara kai pali,perase ligos kairos apo tote pou eixa mpei 3ana sto forum...

exw ena prob(mallon) me to sv mou.to prwi sini8ws,otan dld i mixani einai krya me to pou pataw
gyrnaw to kleidi kai ginetai o sxetikos elegxos(vzzz) gia liga secs vazw mpros.

ka8ws loipon afinw ton kinitira na zesta8ei akougetai pali aytos o ixos pou proanefera(to vzzz).
sxedon idios nmz dld me ayton pou kanei otan ginetai o elegxos.
o ixos aytos synexizei na akougetai kai en kinisi mexri kapoia 8ermokrasia.nmz mexri tous 50 akougetai sigoura,kati pou paliotera de 8ymamai na ginotan.

3erete ti paizei?(elpizw aplws na min to eixa paratirisei)

p.s btw epesa simera,aytokinitakias sto anti8eto,mplokarisma tou mprostinou se prospa8eia gia apofygi sygkrousis,soupa.eytixws dn epa8a tpt kai 8a ta vroume me tis asfaleies.

drive safe and fast:P oso mporoun na syndyastoun ayta ta 2 dld.

Tropeas
23/11/2007, 00:10
to vzzzz που ακούς είναι η αντλία της βενζίνης,
ακούγεται λίγο πάντα...
αν ακούγεται παραπάνω απο το συνηθισμένο κάνα σκουπιδάκι θα έχει κολλήσει και θα την ζορίζει,
πήγαινε να το τσεκάρεις...:winka:

div400
23/11/2007, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xarilaos
geia xara kai pali,perase ligos kairos apo tote pou eixa mpei 3ana sto forum...

exw ena prob(mallon) me to sv mou.to prwi sini8ws,otan dld i mixani einai krya me to pou pataw
gyrnaw to kleidi kai ginetai o sxetikos elegxos(vzzz) gia liga secs vazw mpros.

ka8ws loipon afinw ton kinitira na zesta8ei akougetai pali aytos o ixos pou proanefera(to vzzz).
sxedon idios nmz dld me ayton pou kanei otan ginetai o elegxos.
o ixos aytos synexizei na akougetai kai en kinisi mexri kapoia 8ermokrasia.nmz mexri tous 50 akougetai sigoura,kati pou paliotera de 8ymamai na ginotan.

3erete ti paizei?(elpizw aplws na min to eixa paratirisei)

p.s btw epesa simera,aytokinitakias sto anti8eto,mplokarisma tou mprostinou se prospa8eia gia apofygi sygkrousis,soupa.eytixws dn epa8a tpt kai 8a ta vroume me tis asfaleies.

drive safe and fast:P oso mporoun na syndyastoun ayta ta 2 dld.

καταρχήν χαίρομαι που εισαι καλα και γενικά (ελπίζω δηλ.) και ειδικά μετα την σαβουρδα, υλικές ζημίες ας ειναι οι μόνες μας απώλιες....:beer:

στο θέμα μας, το βζζζζ που ακούς δεν ειναι τπτ παραπάνω απο την τρόμπα βενζίνης που κάνει την δουλεία της! Παντα το κάνει αυτό απλα με το θορυβο (κινητηρας, αερας κτλ κτλ) δεν την ακούς.

no problem!!!!


:beer: :beer: :wave2:

Xarilaos
23/11/2007, 13:05
maista.thanx guys,dn eimai kai poli sxetikos distixws,dn imoun kai teleiws sigouros oti einai i trompa.mallon omws ayto me to skoupidaki 8a einai,gt ontws prepei na akougetai ligo parapanw apo prin.
opote sto service pou paramoneyei 8a to koitaksw.

p.s.to kranos den epa8e tpt sovaro ektos apo kana 2 epifaneiakes grantzounies,par'ola ayta gia eynoitous logous 8a i8ela na parw allo.kopanisa katw kai syr8ika kai 20 metra opote kalytera na to alla3w.
mporw na to zitisw apo tin asfaleia tou typou,par'olo pou de deixnei na exei kati sovaro?an nai,tote posa 8a mou dwsoun?elpizw min mou poun pare 30fragka kai pare ena apo to praktiker.

apav
23/11/2007, 13:58
Η αποζημίωση καλύπτει και τις ζημιές του προστατευτικού εξοπλισμού. :wave2:

alexioannides
23/11/2007, 14:59
kserw giati epeses... kai kala na pa8eis... to euxaristh8hka....
(na ma8eis allh fora na apousiazeis apo to forum pou se ebala mesa gia na bgaleis ena komati pswmi... egw ftew bre aluth egw.. pou se mazepsa apo tous pente (5) dromous tis larisas gia na se kanw ton apolyto hgeth twn dromwn.... to afentiko ths asfaltou... kai esy??? oute ena euxaristw ston proedra de eipes...)
to oti epeses ofeilete bebaia ston 5o eggono tou mhtsotakh ton tropea pou se meletouse se mia metamesonyxtia syzhthsh pou eixame... thn hmera prin peseis... kai mou elege o tropeas...

TROPEAS: TI KANEI RE DROEDRA EKEINO TO KALO PAIDI O XARILAOS???

PROEDRAS: KALA EINAI MWRE.. ESY TI TON MELETAS RE GKEOULA?

TROPEAS: TIPOTA MWRE NA ETSI... KALA NA EINAI OPOU KAI NA EINAI KAI PANTA OR8IOS...

PROEDRAS: WWWXXXX..... TO EFAGES TO PAIDI....

kai otan elege o tropeas panta or8ios tote epese o xarilaos....

auta ante paw na faw thn mprizola mou....

Tropeas
23/11/2007, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
kserw giati epeses... kai kala na pa8eis... to euxaristh8hka....
(na ma8eis allh fora na apousiazeis apo to forum pou se ebala mesa gia na bgaleis ena komati pswmi... egw ftew bre aluth egw.. pou se mazepsa apo tous pente (5) dromous tis larisas gia na se kanw ton apolyto hgeth twn dromwn.... to afentiko ths asfaltou... kai esy??? oute ena euxaristw ston proedra de eipes...)
to oti epeses ofeilete bebaia ston 5o eggono tou mhtsotakh ton tropea pou se meletouse se mia metamesonyxtia syzhthsh pou eixame... thn hmera prin peseis... kai mou elege o tropeas...

TROPEAS: TI KANEI RE DROEDRA EKEINO TO KALO PAIDI O XARILAOS???

PROEDRAS: KALA EINAI MWRE.. ESY TI TON MELETAS RE GKEOULA?

TROPEAS: TIPOTA MWRE NA ETSI... KALA NA EINAI OPOU KAI NA EINAI KAI PANTA OR8IOS...

PROEDRAS: WWWXXXX..... TO EFAGES TO PAIDI....

kai otan elege o tropeas panta or8ios tote epese o xarilaos....

auta ante paw na faw thn mprizola mou....
ρε απατεώνα ...
θα ρθω απάνω σύντομα στο ετοιμάζω...
και πρόσεχε μην σταματήσεις και σε πιάσω... :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bawl: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

alexioannides
24/11/2007, 09:24
giati re filaraki?? ti sou ekana??? eee??? filarakiii???? agapimene mou fileeee???? eeee????

Tropeas
24/11/2007, 16:43
τωρα θα ρθω με Mazda.... να στην σπηνιάρω την καράφλα...

Xarilaos
02/12/2007, 14:12
etsi o tropeas.mes sto lakko me ta fidia me eri3es re alex!!ti eyxaristw:(
pali kala einai apogonos kai den exei tin idia gkantemia me ton idio ton mitsotaki gt 8a me klaigane.

p.s. tropea ta takakia gt den ta xrisimopoiises esy re?

alexioannides
02/12/2007, 14:50
o tropeas den exei pleon sv...
to poulhse
an xreiazesai takakia pare apo auton...

kai egw kati phra gia na ton boh8hsw (oikonomika) na probei sthn
allagh fylou pou eixe programatisei....

zwh se logou mas...

Xarilaos
02/12/2007, 23:56
ama einai etsi...8a to skeftw otan xreiastw.

mono an eisai gia allagi fyllou poulas to sv:rotflmao: o ka8enas kanei tis epiloges tou omws ti na kanoume.

Tropeas
03/12/2007, 07:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xarilaos
p.s. tropea ta takakia gt den ta xrisimopoiises esy re?
τα χα πάρει για τα φετινά track days...
είναι σφραγισμένα!

Tropeas
03/12/2007, 07:14
κοίτα όσο και αν σου φαίνεται περίεργο το πούλησα για να μαζέψω λεφτά για την απεξέρτηση του Αλέξιοαρχίδι...:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bawl:
μιας και όσο να αγοράζει για το SV Δθψατι δεν γίνεται...:beer: :wave2: να σου χαλάει συνέχεια...
ένα ήταν αυτό που Ducatόφερνε και το χα εγω... :rolleyes: :p

zexx
29/01/2008, 18:26
geia sas paides... exete na m proteinete kamia beltiwsi gia sv650s
kana kitaki yperkybismoy>>?? eipate gia 800cc h 840cc kai gia ligotero (kostos marka klp)
kai an fygoume apo kitaki kana setaki me ekkentra gia na doulepsei me pistonakia me ypsiloteri sympiesi.. posa peripou alogakia tha bgalw??
proteinete m...

to mhxnaki einai to psekasto...

alexioannides
29/01/2008, 19:11
kalws ton...

na re paides.. ki allos kaulwmenos hr8e epitelous.....

koita gia na baleis ena swsto kit metatrophs me 800cc to opoio perilambanei akoma kai neou kylindrous... eee prepei kapou sta 3000 opws ta eixa upologisei egw otan htan na kanw authn thn metatroph....

oti 8eleis alo zhta ton proedra kai 8a sou apanthsw....



http://www.jhsracing.co.uk/suzuki_SV.htm

div400
29/01/2008, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από zexx
geia sas paides... exete na m proteinete kamia beltiwsi gia sv650s
kana kitaki yperkybismoy>>?? eipate gia 800cc h 840cc kai gia ligotero (kostos marka klp)
kai an fygoume apo kitaki kana setaki me ekkentra gia na doulepsei me pistonakia me ypsiloteri sympiesi.. posa peripou alogakia tha bgalw??
proteinete m...

to mhxnaki einai to psekasto...

η καλυτερη βελτίωση του 650 ειναι να παρεις το 1000!!!

:smokin:


χωρις πλάκα τωρα... αν και γκάβλα τα κιτάκια υπερκυβισμου μαλλον τα λεφτα σου θα πιάσουν καλυτερα τοπο με το βελτιωσεις αναρτήσεις και να βάλεις ελαφρυτερες ζάντες παρα τα +15 πανω κάτω αλογα που θα σου δώσει το κιτάκι....αποψη μου.

:wave2:

zexx
29/01/2008, 19:19
eisai o anthrwpos m telos......
loipon akou ti skeftomai...
to mhxanaki foraei filtro exatmisi
skeftomai gia pistonakia 83mm (tha dwsoun sympiesi sfyrilata)
kai roiki...
power comander dynojet
kai ekkentroforia twra des ayta www.webcamshafts.com exei dyo eidwn
exeis na proteineis kati allo???
h an exeis sto noy sou kapoia alla ekkentra??
me ayta tha paw panw apo 85ps an skefteis oti vstorm p eixe
kanei parousiasi eixe bgalei 85 mono me ekkentra,power comand,klp


gia kitaki paizei kai www.zlockracing.com gia 744cc alla dn xerw kata poso tha htan kalo kitaki yperkybismou afou thelei alli exagwgi thelei trofodosia klp

alexioannides
29/01/2008, 19:20
as'to to paidi re na ta dwsei.. ti anakateuesai esy twra???

kai lew twra an AN exei kai zantes kai anarthseis... ti na ta kanei ta lefta?
na ta krataei se tsoubalia opws kaei o lampros???

egw epimenw na balei to kit kai meta.... poios ton poianei...

bebaia kserw giati ta les esy auta..
mh se petyxei kaneina tetoio sv650 kai se ps@liasei se kamia pista
kai meta bgaleis spiria....

zhliarhh niania niaaaa niaaaa niaaaaaaaaa:ninja:

alexioannides
29/01/2008, 19:24
to www.zlockracing.com de sou to proteinw... einai san polini alla me allh marka panw tous!!!!!
kallitera apo to site pou sou eipa pio panw

steiltous ena mail kai 8a sou apanthsoun....

mporei na brw kai egw auto pou mou eixan steilei kai na sou pw....

div400
29/01/2008, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
as'to to paidi re na ta dwsei.. ti anakateuesai esy twra???

kai lew twra an AN exei kai zantes kai anarthseis... ti na ta kanei ta lefta?
na ta krataei se tsoubalia opws kaei o lampros???

egw epimenw na balei to kit kai meta.... poios ton poianei...

bebaia kserw giati ta les esy auta..
mh se petyxei kaneina tetoio sv650 kai se ps@liasei se kamia pista
kai meta bgaleis spiria....

zhliarhh niania niaaaa niaaaa niaaaaaaaaa:ninja:

το παλικάρι ειναι ελευθερο να κανει τα φραγκα του οτι θέλει , φαλακρη μπουγατσα!

και δεν φοβάμε κανενα υπερκυβισμένο 650, σπυριά εχω ηδη! :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

ωραια λοιπον να δωσει κανα +1000? για να κάνει το 650 να έχει ποσα αλογα 85? 98? και? θα θέλει μετα αλλα τόσα για τις αναρτήσεις/φρένα..βάλε και την αξια τις μηχανής και έχεις ενα sv 1000 κ5/k6 σε καλή κατάσταση και προπαντώς με μεγαλυτερη αποδοση χωρίς συμβιβασμούς στην αξιοπιστία του κινητηρα.

zexx
29/01/2008, 19:31
ayta p sou eipa pera apo to kitaki einai efikta??? pisteyeis oti tha bgalei ta aloga p pisteyw??
dld pistonia ekkentra power commander exatmisi filtro??

thewreis oti pistonia 83mm dn einai kala? g na anevei h sumpiesi?? ti tha ebazes? marka?

ta apo panw skeftomai perissotero apo to kitaki!!!
dn tha einai axiopista??? oikonomika pisteyw tha einai sigoura kalytera.. thelw tn gnwmi sou kai ti tha ekanes??
ti proteineis??

alexioannides
29/01/2008, 19:43
loipon...
otan allakseis pistonia prepei na kaneis mia epistrwsh stoy kylindrous 120-200eurw o ka8enas
syn 400eurw to kit anebasmatos sympieshs 300 power commander
800-1000 eksatmiseis titaniou
filtro 70 eurw
powercommander 300
tre 60 euro (einai kati san antikofths gia thn 1h, 2h, 3h, 4h, sxesh)
kai 8a ftaseis se ypodynamh ekei pou 8eleis 80-85hp

alla mh ksexnas einai poly symantikes kai oi anarthseis kai ta frena....

giati alwste tosh ippodynamh prepei kai kapws na mporoume na thn baloume ston dromo......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

oso gia thn genikh apopsh "mh dineis tosa lefta allapare to sv1000"
egw den thn yposthrizw giati to 650 einai pio eustrofo pio striftero kai pio aksiopisto....

autaaaaa.....


aaa oso gia sena div399 8a sou apanthsw apo konta stis 21 martiou pou 8a eimai sthn a8hna!

zexx
29/01/2008, 19:49
epistrwsi stous kylindrous ennoeis me nicasil??
400 euro to kit ayxisis sympiesis ti perilambanei???
me ta pistonia dn anebainei h sympiesi??
ta aloga ayta ta bgazw xwris ekkentra???
to mixanaki einai axiopisto??
sorry gia ts polles erwtiseis alla ta atoma p xeroun ta sv einai poly liga...

alexioannides
29/01/2008, 20:33
pistnia sfhrhlata, ellathria peiroys k.t.l. 400eurw
auta mazi me thn epistrwsh nicasil anebazoun thn sympiesh poly.
to pio swsto bebaia einai na anoiksoun kai oi auloi alla auto ginetai mono pairnontas ena plhres kit mazi me kylindrous. apo thn jhs pou sou eixa pei pio prin.

sigoura me pistonia mono de 8a einai to idio aksiopisto opws to manisio mhxanaki.
pisteuw oti me to kit me kylindroun exoume aksiopistia kai epidwseis poly ypsiles....

gcrook
29/01/2008, 23:37
Απο αυτα που εχω διαβασει ολα αυτα τα χρονια οι βελτιωσεις των 650 επιγραμματικα συνοψιζονται στα εξης.

Στα ξενα φορουμς ολοι οι αγωνιζομενοι με 650αρια απο πολυ εως φριχτα μεταποιημενα (διοτι απο ενα σημειο και μετα μιλαμε για αλλο μηχανακι και οχι για ΕζΒι) συμφωνουν οτι το ανωτερο οριο για να ειναι ενα 650 αξιοπιστο για σκληρη χρηση ειναι τα 80+ (αλλα οχι πολυ +) αλογα ,με βελτιωσεις που εχουν να κανουν με τροφοδοσια (φιλτρα, 41χλστ καρμπς),ολοσωμη εξατμιση,εκκεντροφορους πρωτου η δευτερου σταδιου (ετσι μπακαλιστικα) ,και μια ΠΟΛΥ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΗ multi angle job στην "κεφαλη" απο μηχανικο που ξερει και 2 πραγματα παραπανω.Το μηχανακι παραμενει ευκολο στην καθημερινη χρηση και πολυ δυνατο αλλα παραλληλα με γραμμικη αποδοση στην πιστα.

Στα 85-90 αλογα τα πραγματα αλλαζουν αρδην.Εκει πεφτει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ χρημα απο γνωστες αγωνιζομενους και μηχανολογους γκουρου πανω στα συγκεκριμενα μοτερ, και συνηθως τα μοτερ αυτα που προοριζονται για αγωνιστικη χρηση που σπανια ζουν πανω απο 2-3 αγωνιστικες σεζον (υπαρχουν και εξαιρεσεις) ,ζορικες σεζον οπως στα minitwins κοκ .Στα μοτερ αυτα μπαινουν οχι μονο απλα κιτακια αλλα σφυρηλατοι στροφαλοι εκκεντροφοροι που δουλευουν σε μοιρες απαγορευτικες για να κανεις προσπεραση σε επαρχιακο δικαβαλος με 5η ταχυτητα στο σαζμαν (αν με πιανεις),και με απειρες ωρες σε μηχανουργεια και δυναμομετρα για να δουλεψουν ολα αυτα σωστα.
Απλα αν ριξεις μια ματια σε φορουμ αγωνιζομενων να δεις τι χρημα και τι προετοιμασια πεφτει θα παθεις πλακα.

Τελος υπαρχουν και τα ΕζΒι πυροτεχνηματα με τα 100 αλογα που οσοι μπηκαν στην διαδικασια να εξελιξουν τετοια μοτερ (και ψαλιδια και κοψε ραψε Πολυχρονη) δεν τα χαρηκαν για πολυ.

Για τα Ελληνικα δεδομενα και για την χρηση που κανουμε εμεις οι Ελληνες σε μια τετοια μοτοσυκλετα τα μπλεξιματα με ρεκτιφιατζηδες και μαστορια απαγορευονται δια ροπαλου.Αν θες ενα μηχανακι δυνοτοτερο με ωραια ηχο και αξιοπιστο μπορεις να κανεις τα εξης.

Να βαλεις μια ολοσωμη εξατμιση,ενα ελευθερο φιλτρο αερα, ενα Power Commander και αν εισαι τυχερος να βρεις και ενα σετ εκκεντροφορων Yoshimura (αυστηρα πρωτου σταδιου) και τα υπολοιπα λεφτα να τα σπαταλησεις σε εναν μαστορα που θα εχει ορεξη να πηγαινοφερνει το μηχανακι σου απο το συνεργειο στο δυναμομετρο για να ρυθμιστει τελεια.Οχι οτι δεν μπορεις να βαλεις εναν χαρτη που θα κατεβασεις απο το ιντερνετ αλλα δεν θα αξιζει αν προκειται να βαλεις εκκεντροφορους και ολοσωμες εξατμισεις.

Τα υπολοιπα του στυλ κοτσαρω κιτακι απο το zlockracing και γινομαι μαγκας να τα ξεχασεις οπως επισης να ξεχασεις και οποιαδηποτε επεμβαση στο μοτερ γιατι δεν αξιζει,ημουν ετοιμος να περασω και εγω προσφατα απο τετοια λουκια και ευτυχως που δεν το εκανα.Εκτος και αν ο μπαμπας σου ειναι μηχανικος οποτε αλλαζει το πραγμα.

Θες να χαρεις το μηχανακι σου;Κανε αυτο που προτεινει χρονια τωρα μια τεραστια κοινοτητα ανθρωπων που ξερει τα συγκεκριμενα μηχανακια.Δωσε τα λεφτα σου σε αμορτισερ και ενα καλο cartridge kit η εστω ελατηρια για μπροστα.Τα υπολοιπα ειναι μονο για την καυλα.

Υ.Γ Μην ακους τον alexioannides "his SV eats all the oil"!!:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
29/01/2008, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zexx
epistrwsi stous kylindrous ennoeis me nicasil??
400 euro to kit ayxisis sympiesis ti perilambanei???
me ta pistonia dn anebainei h sympiesi??
ta aloga ayta ta bgazw xwris ekkentra???
to mixanaki einai axiopisto??
sorry gia ts polles erwtiseis alla ta atoma p xeroun ta sv einai poly liga... ν

Μην με παρεξηγησεις αλλα αυτα που ρωτας και με τον τροπο που τα ρωτας με κανουν να σου γραψω οτι θεωρεις την βελτιωση ενος V2 κινητηρα σαν την βελτιωση παπιου.Διαβασε αυτα που σου εγραψα πιο πανω,και οσο για την τελευταια σου προταση μαλλον δεν εχεις διαβασει καποιο απο τα sv650.org , svrider.com , svdownunder.com , twinsfactory και πολλα ακομα που δεν μπορω να θυμηθω τωρα.:wave2:

Πιο συγκεκριμενα ας γραψω οτι ξερω για τις αρχικες ερωτησεις σου.

Η συμπιεση ανεβαινει η με πιο διαφορετικη φλατζα κεφαλης η με διαφορετικα εμβολα.Η πρωτη λυση ειναι πιο φθηνη και πιο απλη αλλα συμπιεση δεν μπορεις να αυξησεις πολυ σε αυτα τα μηχανακια που εχουν ηδη υψηλη σχεση συμπιεσης και το να αλλαξεις εμβολα δεν ειναι ουτε φθηνο ουτε δουλεια που πρεπει να γινεται επειδη ετσι μας καβλωσε.Η συμπιεση απο μονη της δεν λεει και πολλα σε συνδυασμο με εκταταμενες εργασιες στο μοτερ και στην διαχειριση καυσιμου βοηθαει στην αποδοση συνολικα.

Οταν λες εκκεντρα εννοεις εκκεντροφορους.Η Γιοσιμουρα σταματησε να βγαζει εκκεντροφορους για ΕζΒι πριν απο κανα χρονο οποτε δυσκολα θα βρεις ασε που κοστιζαν καμια 800αρια ευρω η τετραδα.Επισης απο μονοι τους δεν λενε τιποτα χωρις δουλεια σε εισαγωγη-εξαγωγη και το κοστος συνολικα ειναι πολυ υψηλο.

Το μηχανακι ειναι αξιοπιστο σαφως.Αν αποφασισεις να το πας στον καθε μαστορα να σου κανει μισοδουλειες, μαλλον δεν θα παραμεινει για πολυ ουτε αξιοπιστο αλλα ουτε και ευκολοχρηστο/λειτουργικο.

zexx
30/01/2008, 02:54
an kai stn arxi dn tha sou krypsw oti strabwsa ligo me tn tropo apantisis sou
amesws meta katalaba oti eisai psagmenos..
dn thewrw tn exelixi enws v2 san tin exelixi enws papiou, giayto allwste
psaxnw rwtaw kai mathainw...
syllegw plirofories apo anthrwpous p t exoun psaxei kalytera!eidika se tetoia
mhxanakia p pairnoun aloga oso eykola mporoun kai na xasoun dn nomizw
na to epaixa xerolas apla zitaw gnwmes...
otan lew ekkentra ennow ekkentroforous...
Loipon xanarxizw aytn tn fora legwntas oti thelw na petyxw axiopista ipodynami
gyrw sta 80-85ps ti proteinetee??? to mhxanaki einai psekasto..
sigoura kata tn gnwmi m apomakrynomai apo ta kit yperkybismou giati ta mona p axizoun einai ts jhs kai xreiazontai polla lefta...


y.g kai me ta sfyrilata pistonia epitygxanete ayxisi ts sympiesis opws kai me flatzes...
y.g oti thelete apo amaxia rwtiste einai h prwth mhxani p asxoloume me tn veltiwsi ts psaxnw kai mathainw eyxaristw gia tn polytimi boitheia sas....

jpsplus
30/01/2008, 09:49
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΖΕΧΧ.

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΟΥ.
ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΤΟΤΕ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ( Η ΜΗΧΑΝΗ). ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ. ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΛΑΒΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ "ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ" ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙς ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΒΓΑΛΕΙΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟΝ.
ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΚΑΡΑΖ ΣΟΥ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ "ΘΕΛΕΙΣ" ΠΕΡΝΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΙΝ ΣΟΥ ΤΑ ΕΞΗΣ.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΘΕΛΩ 20 ΑΛΟΓΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ.
ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΑΝ, ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΟΥΤΩΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΕΙΣ ΚΕΡΔΟΣ-ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΗ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΝΤΡΕΜΑ ΤΩΝ ΑΛΛΑΓΩΝ (ΒΛΕΠΕ ΜΕΛΕΤΗ ΔΟΚΙΜΕΣ ΚΛΠ).
ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ "ΔΥΣΤΡΟΠΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ" ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΙΜΟΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ.
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΣΤΕΝΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ ΓΙΑ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗ ΒΛΑΒΗ-ΑΛΛΑΓΗ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗ.
ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΙΠΠΟΥΣ ΒΓΑΖΕΙ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΡΙΜΜΕΝΟ ΜΟΤΕΡ ΤΟΣΟ ΠΟΙΟ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΕΙΝΑΙ.
ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΧΑΛΙΑ ΜΟΤΕΡ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ "ΠΑΕΙ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΕ ΣΟΥΠΕΡ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΧΑΛΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ.
ΜΠΟΡΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΜΕΤΕΤΡΟΠΕΣ ΑΠΛΩΣ ΓΙΑ ΝΑ "ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ".
ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟ ΧΟΜΠΥ ΧΩΡΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΣΟΥ Η ΤΟΥΜΠΑΛΙΝ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΕΤΕ.
ΑΥΤΑ ΓΕΝΙΚΑ.
ΣΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ ΜΕ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΕΛΙΞΟΥΝ ΕΝΑ ΜΟΤΕΡ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ.

zexx
30/01/2008, 12:38
80-85ps bgainoun apo 1o stadio ap oti eipan ta paidia....
dld power commander exatmisi filtro kai a stadio ekkentroforous kai thelw na
valw kai sfyrilata... ayto to stadia beltiwsis einai toso dyskolo na ginei stn ellada
kai einai anaxiopisto??? dn thelw na m peite oti tha nai pio axiopisto apo mama
dn eimai teleios asxetos alla me ta auta ta pragmata dn thelw na mai synexeia
mesa... nomizw oti periploka pragmata opws kitakia yperkybismou ta exw eidi xexasei
ena a stadio kai mia kali anartisi kai eimai ok..
a stadio ti proteinete sas rwtaw xana...
to mhxanaki einai gia kathimerini xrisi..

y.g euxaristw gia ts apantiseis olwn sas...

gcrook
30/01/2008, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από zexx
80-85ps bgainoun apo 1o stadio ap oti eipan ta paidia....
dld power commander exatmisi filtro kai a stadio ekkentroforous kai thelw na
valw kai sfyrilata... ayto to stadia beltiwsis einai toso dyskolo na ginei stn ellada
kai einai anaxiopisto??? dn thelw na m peite oti tha nai pio axiopisto apo mama
dn eimai teleios asxetos alla me ta auta ta pragmata dn thelw na mai synexeia
mesa... nomizw oti periploka pragmata opws kitakia yperkybismou ta exw eidi xexasei
ena a stadio kai mia kali anartisi kai eimai ok..
a stadio ti proteinete sas rwtaw xana...
to mhxanaki einai gia kathimerini xrisi..

y.g euxaristw gia ts apantiseis olwn sas...

:rolleyes: :rolleyes: :sad:
Αν και σου το το εγραψα ποιο θεωρειται το "πρωτο σταδιο" βελτιωσης και τι περιλαμβανει θα στο ξαναγραφω εδω να το δεις.
Επειση μαλλον μονο τα αλογα σε ενδιαφερουν και δεν μπαινεις στον κοπο να διαβασεις και να κατανοησεις οτι τα αλογα δεν ειναι φυστικια,και οτι οταν ενα μηχανακι βελτιωνεται δεν σημαινει οτι παιρνει απλα αλογα δεν προκειται να σου ξανααπαντησω γιατι ημουν σαφεστατος προηγουμενως.


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Για τα Ελληνικα δεδομενα και για την χρηση που κανουμε εμεις οι Ελληνες σε μια τετοια μοτοσυκλετα τα μπλεξιματα με ρεκτιφιατζηδες και μαστορια απαγορευονται δια ροπαλου.Αν θες ενα μηχανακι δυνοτοτερο με ωραια ηχο και αξιοπιστο μπορεις να κανεις τα εξης.

Να βαλεις μια ολοσωμη εξατμιση,ενα ελευθερο φιλτρο αερα, ενα Power Commander και αν εισαι τυχερος να βρεις και ενα σετ εκκεντροφορων Yoshimura (αυστηρα πρωτου σταδιου) και τα υπολοιπα λεφτα να τα σπαταλησεις σε εναν μαστορα που θα εχει ορεξη να πηγαινοφερνει το μηχανακι σου απο το συνεργειο στο δυναμομετρο για να ρυθμιστει τελεια.Οχι οτι δεν μπορεις να βαλεις εναν χαρτη που θα κατεβασεις απο το ιντερνετ αλλα δεν θα αξιζει αν προκειται να βαλεις εκκεντροφορους και ολοσωμες εξατμισεις.

Τα υπολοιπα του στυλ κοτσαρω κιτακι απο το zlockracing και γινομαι μαγκας να τα ξεχασεις οπως επισης να ξεχασεις και οποιαδηποτε επεμβαση στο μοτερ γιατι δεν αξιζει,ημουν ετοιμος να περασω και εγω προσφατα απο τετοια λουκια και ευτυχως που δεν το εκανα.Εκτος και αν ο μπαμπας σου ειναι μηχανικος οποτε αλλαζει το πραγμα.

Θες να χαρεις το μηχανακι σου;Κανε αυτο που προτεινει χρονια τωρα μια τεραστια κοινοτητα ανθρωπων που ξερει τα συγκεκριμενα μηχανακια.Δωσε τα λεφτα σου σε αμορτισερ και ενα καλο cartridge kit η εστω ελατηρια για μπροστα.Τα υπολοιπα ειναι μονο για την καυλα.

zexx
30/01/2008, 18:06
apo to na eisai eristikos tha protimousa n mn m apantiseis xana... apla gia na lixoume to thema o kathe anthrwpos exei diaforetika gousta kai protimaei diaforetika pragmata...
egw dn kathisa na se katigorisw... pistepse me ta aloga xerw pws bgainoun kai oute ta blepw san fistikia dn milisa gia kati exwfreniko.... diabazw ta panta kai katanow ta panta dn irtha se aytn tn zwh gia na to paizw xerolas na katakrinw ts allous kai kyriws na tous perasw dikes m antilipseis....
gia na to xanapw... Egw thelw to mhxanaki m na apodwsei 80-85ps kai apo ekei kai pera anartiseis elafryes zantes klp
skeftomai...
1o power comander dynojet
2o filtraki exei k&n
3o set ekkentroforous yoshimura an brw alliws kati allo...
4o pistonia sfyrilata skeftomai kai gia ligo megalytera
5o exatmisi titaniou foraei eidh...

ti allo xreiazomai peite m giati ta xw mperdepsei me tosa p exw dei edw...
thelw apantiseis entos thematos... dn thelw apantiseis typou opws t filtatou apo panw eisai kagoyras asxetos skeftesai mono ta aloga bale anartisi kai eisai komple to ti tha kanw einai dikia m apofasi dn nomizw na einai xorigos m kanenas... eimai teleios filikos kai dexomai
synexeia epithesi me trelo stylaki hmarton....

gcrook
30/01/2008, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από zexx


ti allo xreiazomai peite m giati ta xw mperdepsei me tosa p exw dei edw...
thelw apantiseis entos thematos... dn thelw apantiseis typou opws t filtatou apo panw eisai kagoyras asxetos skeftesai mono ta aloga bale anartisi kai eisai komple to ti tha kanw einai dikia m apofasi dn nomizw na einai xorigos m kanenas... eimai teleios filikos kai dexomai
synexeia epithesi me trelo stylaki hmarton....


Αφου δεν ξερεις τι αλλο "να βαλεις" πηγαινε βρες το σε καποιο ξενο φορουμ που καθημερινα συζητανε για τετοια θεματα,και ασε με εμενα που δεν εχω βαλει τιποτα απο ολα αυτα.
Εγω απλως ξερω οτι οταν καποιος ρωταει τι να βαλω για να παρω χ αλογα λες και αναλυουμε συνταγη για παστιτσιο,μαλλον δεν ξερει και πολλα.

Συγνωμη για το στυλακι,δεν προκειται να σου ξαναγραψω, αλλα τοσα γκρηκλις που αναγκαστηκα να αποκωδικοποιησω...ε με εγριεψαν κομματακι.
:lol:

zexx
30/01/2008, 19:52
1ον αν σε πειραξαν τα γραμματα τα διορθωσα
2ον δεν νομιζω να σου δειχνω οτι δν ξερω απ την στιγμη που ρωταω οτι θελω να βαλω αυτα τα πραγματα τι προτεινετε, εντυπωσεις απο ατομα π το εχουν κανει κλπ
3ον δεν νομιζω να σου ζητησα να μου το φτιαξεις εσυ, ουτε νομιζω οτι ρωτησα εσενα προσωπικα οποτε λιγο ακυρο το πηγαινε σε καποιο ξενο φορουμ αν δεν μπορουν να
μου απαντησουν τα αλλα παιδια τοτε οκ...
4ον εδω ειναι φορουμ και οπως ξερεις εδω συζηταμε για τυχον προβληματα μας.. ειναι κακο π ζητησα γνωμες σε τι πραγματα ειναι καλυτερο να μπουν?
οπως και εσυ σιγουρα ξερεις εδω ειναι ελλαδα οι 6 στους 10 μηχανικους ειναι αχρηστοι για να ταλαιπορηθω και να με κοροιδεψουν και να μην παω προετοιμασμενος ξερωντας 2-3 πραγματα.
5ον απ τν αρχη ειπα οτι ειναι η πρωτη μηχανη που ασχολουμε για βελτιωση.... ασχολουμαι με τα αυτοκινητα
6ον πολλα πραγματα στην βελτιιωση ειναι σαν συνταγη ειδικα με τα aftermarket που κυκλοφορουν ξερεις οτι αμα μπουν καποια πραγματα θα εχεις αυτα τα αλογα με καποιες απωλειες προς τα πανω η προς τα κατω... π.χ αν θες να κανεις ενα typer 240ps tou les san syntagi eisagwgi exatmisi programma klp...(a stadio) (markes dn lew)
7ον δεν καταλαβα τι σε χαλασε απο αυτα που ειπα, οτι ζητησα να παρω καποια αλογα? οτι ζητησα καποιες λυσεις? ή οτι δν ειπα οτι θα βαλω αναρτησεις και τελος?
8ον ναι ειμαι ενας καγκουρος τελειωμενος που χαιρομαι περνωντας και το τελευταιο αλογο....:confused:

alexioannides
30/01/2008, 21:13
KALA RE??? DE NTREPESTE??? EXW THN ENTYPWSH OTI MALWNETE....

kai egw eimai xeirotero kagouras ti dld??? prepei na arpazomaste metaksy mas???

re crooky?? de ntrepesai??? 8a sou spiniarw sthn karafla!

esy re zexx? ti pragmata einai auta? egw eimai o proedras twn sv. sou eipa oti 8eleis milame kai to briskoume mh masas.

gia na katalabeis oti eimai kagouras des merikes foto apo to sv na katalabeis poso arrwstos eimai....

http://servimg.com/image_preview.php?i=3&u=11908406

http://servimg.com/image_preview.php?i=1&u=11908406

http://www.servimg.com/image_preview.php?i=5&u=11908406

zexx
30/01/2008, 21:19
δεν μαλωσαμε απλα ανεβασαμε λιγο τα αιματα...χιχιχ συγνωμη απο μενα αλλα.....

προεδρε ωραιο το εργαλειο να το χαιρεσαι και προσεκτικα.... λοιπον τωρα θελω τις γνωμες σας....