PDA

View Full Version : Έχουν τα λάδια ημερομηνία λήξης;



gRim
25/05/2005, 14:38
Ίσως η ερώτηση μου είναι λίγο βλακώδης αλλά τα λάδια αλλοιώνονται με τον χρόνο;

Για παράδειγμα ένα λάδι του οποίου η ημέρα παραγωγής ήταν πριν 2 χρόνια διατηρεί τις ιδιότητες όπως ένα λάδι των 6 μηνών;

Ρωτάω γιατί ένας γνωστός μου έδωσε λάδι για δίχρονο το οποίο όμως έιναι από τις αρχές του 2003.

Έσεις έχετε ακούσει κάτι σχετικό;

maintenance
25/05/2005, 14:43
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΗΝ "ΦΙΑΛΗ" ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ.
ΥΓΡΑΣΙΕΣ Κ.Τ.Λ.

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΟΙΞΕΙ, ΠΑΛΙ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΧΡΟΝΙΑ ΦΥΛΑΓΜΕΝΟ. ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ, ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ.

:wave2: :wave2: :wave2:

OldMan
25/05/2005, 14:49
:wave2: :wave2: :wave2:

Δυστυχώς (*) ΟΧΙ !!!

(*) Το δυστυχώς πηγαίνει στο ότι θα έπρεπε να έχουν, αλλά (χωρίς απαιραίτητα δόλο από τις κατασκευάστριες εταιρίες) τα χαρακτηριστικά τους και οι δουλειές που κάνουν είναι τέτοια που ΔΕΝ είναι Πρακτικά δυνατόν να γίνουν μελέτες με τα ποσοστά Εξασθένησης (αστοχίας - λόγω μεταβολής χαρακτηριστικών) ώστε όταν αυτά φθάσουν σε ένα αποδεκτό (βάσει διαφόρων Πρωτύπων) επίπεδο, να λήγουν.

:wave2: :beer: :wave2:

gRim
25/05/2005, 18:40
xm:rolleyes: καταλάβα :sick:
Το λάδι που μου έδοσαν είναι ακόμα κλειστό αλλά αφού τσάμπα ήταν καλύτερα να μη το χρησιμοποιήσω. Κρίμας γιατί έχει 15 ευρό.

SeNNinhA
25/05/2005, 22:57
Το μόνο πρόβλημα με τα λάδια (γενικώς ότι λάδια, απο μηχανής έως φαγητού) είναι ότι οξειδώνονται. Που σημαίνει ότι αντιδρούν με το οξυγόνο της ατμόσφαιρας και δημιουργούν οξέα τα οποία φυσικά είναι διαβρωτικά για τα μέταλλα του πολυτιμου κινητήρα σας.

Αν είναι σφραγισμένα και κλειστα τότε δεν υπάρχει αρκετό οξυγόνο στον ελάχιστο ελεύθερο χώρο της συσκευασίας οπότε και δεν έχετε πρόβλημα.

Για τον ίδιο λόγο πρέπει ένας κινητήρας που μένει αχρησιμοποίητος να τον τιγκάρουμε με λάδι το οποίο και πρέπει να αλλάξουμε μετά από 6 μήνες και ούτω καθεξης για όσο διάστ