PDA

View Full Version : ΑΤΥΧΗΜΑ Td 24/12/09 ΜΕΓΑΡΑ



BUSA MAKIS
25/12/2009, 10:20
Χτες ένα παιδί στο πράσινο γκρουπ έφαγε ένα high siding και χτύπησε αρκετά άσχημα
απ' ότι είδα και τον πήρανε με το ασθενοφόρο.

Ξέρει κανείς αν είναι καλά ??

izzy
25/12/2009, 16:16
Τι μηχανακι ειχε ;
Για να ρωτησω να μαθω...ρωταω ...

BUSA MAKIS
25/12/2009, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από izzy
Τι μηχανακι ειχε ;
Για να ρωτησω να μαθω...ρωταω ...

Trackbike ήταν μάλλον Kawasaki.

boussias
25/12/2009, 21:03
zx10.
Ακόμη δεν έχω καταλάβει πως έφυγε με τοσα λίγα χιλιόμετρα.
Κάποια στιγμή θα ανεβάσω το video στο youtube

izzy
26/12/2009, 10:18
Ευχομαι το παιδι να μην εχει κατι σοβαρο ,αν εχω νεοτερα θα ενημερωσω!

lantz
26/12/2009, 12:35
Το παλικάρι είναι καλά.. Πήγε νοσοκομείο και του έβαλαν ένα κολάρο στον λαιμό.. Ίσως να έχει και κάταγμα στο αριστερό του χέρι, αλλά στις ακτινογραφίες δεν φάνηκε τίποτα.. Κατά τ΄άλλα σε σχέση με την πτώση που είχε φτηνά την γλίτωσε...

boussias αν έχεις βιντεάκι ανέβασε το μια στο youtube ή σε rapidshare γιατί είναι φίλος το παιδί..

teok8
26/12/2009, 15:05
ΠΑΡΩΝ!!!!

οπως τα λεει ο lantz ειναι!

εφαγα high στην εξοδο της πλατεια και απο την πτωση χτυπησα κεφαλι και εχασα τις αισθησεις μου..
γιατρος κτλ ουτε για δειγμα..ευτυχως που παρευρισκοταν ο πατερας μου και μου ελησε το κρανος γιατι πνιγομουν και ειχα αρχισει και μελανιαζα..
διακομιστηκα κεντρο υγειας μεγαρων και απο εκει 401..
απολογισμος: καταγμα στο χερι,ευθηγραμμιση σπονδυλων αυχενα και ενα δαχτυλο τουμπανο!
το ηθικο δηδαγμα της υποθεσης ειναι:
a)και στην πιστα μπορεις να παθεις χοντρη ζημια αν και η στολη κανει οντως παππαδες..
b)η ανοργανοσια που επικρατει μπορει να στοιχισει και ζωες..εγω απλα ημουν τυχερος..

ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

:) :wave2:

teok8
26/12/2009, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
zx10 08, Άσπρα πολυεστερικά, Πράσινο ντεπόζιτο.
Ακόμη δεν έχω καταλάβει πως έφυγε με τοσα λίγα χιλιόμετρα.
Κάποια στιγμή θα ανεβάσω το video στο youtube

φιλε ανεβασε βιντεακι αφοβα να δω και γω τι εγινε!!!:winka:

thalasinos
26/12/2009, 16:19
Περαστικα σου παλικαρε!
Μην μασας και τα πλαστικα γινονται.
:beer: :beer:

nionio$
26/12/2009, 16:23
μπραβο ρε φιλαρακι που εισαι καλα..
δοξα το θεο να λες κ τα αλλα θα γινουν..
ποτε ξανα ευχομαι...:beer:

menelaos46
26/12/2009, 16:50
Η ανοργανωσια που υπαρχει ειναι φανερη ως προς το θεμα αμεσης περιθαλψης σε αναλογη περιπτωση.

Εγω τα πρωτα που αναγνωριζω ειναι

1.δεν αρκουν οι τρεις κριτες που συνηθως υπαρχουν
2.το ασθενοφορο κι ο οδηγος ειναι τις περισσοτερες φορες αλλου....


Οσο για τα λαθη της πτωσης μπορουμε να τα σχολιασουμε και εχουν πολλοι παραγοντες να κανουν με τη συγκεκριμενη που εχει επαναληφθει απειρες φορες.

Υ.Γ. Βεβαια αυτα ολα εκ του ασφαλους και κατοπιν εορτης


Περαστικα και αγυριστα!!

byron
26/12/2009, 18:51
Περαστικά φίλε. Ποιός ήταν ο διοργανωτής?

BUSA MAKIS
26/12/2009, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από teok8
ΠΑΡΩΝ!!!!

οπως τα λεει ο lantz ειναι!

εφαγα high στην εξοδο της πλατεια και απο την πτωση χτυπησα κεφαλι και εχασα τις αισθησεις μου..
γιατρος κτλ ουτε για δειγμα..ευτυχως που παρευρισκοταν ο πατερας μου και μου ελησε το κρανος γιατι πνιγομουν και ειχα αρχισει και μελανιαζα..
διακομιστηκα κεντρο υγειας μεγαρων και απο εκει 401..
απολογισμος: καταγμα στο χερι,ευθηγραμμιση σπονδυλων αυχενα και ενα δαχτυλο τουμπανο!
την μηχανη μολις την ειδα και θελει καμποσα οπως πλαστικα,μανετα,καπακι,φαναρια,ζελατινα,βαση
οργανων και αλλα..

το ηθικο δηδαγμα της υποθεσης ειναι:
a)και στην πιστα μπορεις να παθεις χοντρη ζημια αν και η στολη κανει οντως παππαδες..
b)η ανοργανοσια που επικρατει μπορει να στοιχισει και ζωες..εγω απλα ημουν τυχερος..

ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

:) :wave2:


Περαστικά φίλε, φάνηκε πολύ άσχημα όταν έπεσες. Αλλά όλα καλά.

Εντάξει ατυχήματα γίνονται αλλά βρίσκω απαράδεκτα να μην βγει κανείς στη πίστα
τη στιγμή που ήσουν πεσμένος κάτω και να προειδοποιήσει τους
άλλους που βγαίναν από τη στροφή της Πλατείας με αποτέλεσμα παραλίγο να πέσουν επάνω σου.

menelaos46
26/12/2009, 19:28
Περαστικά φίλε, φάνηκε πολύ άσχημα όταν έπεσες. Αλλά όλα καλά. Εντάξει ατυχήματα γίνονται αλλά βρίσκω απαράδεκτα να μην βγει κανείς στη πίστα τη στιγμή που ήσουν πεσμένος κάτω και να προειδοποιήσει τους άλλους που βγαίναν από τη στροφή της Πλατείας με αποτέλεσμα παραλίγο να πέσουν επάνω σου.

Κατ'επαναληψη φαινομενο.
Στο τελευταιο τρακ ντει που ειχα παει πανομοιοτυπη πτωση απο ενα παιδι με gsxr μαυρο και οσοι ακολουθουσαν στην πλατεια φευγαν δεξια και αριστερα του και κανα δυο σταματησαν πριν απο το μηχανακι του.
Αυτο ειναι αποτελεσμα του οτι υπαρχουν λιγοι ανθρωποι μεσημαιες.
Αναφορικα το τρακ ντει ηταν 0-300 που θεωρω απο τα ποιο ασφαλη.

και το προχθεσινο ηταν αν δε κανω λαθος Ζαφειροπουλος.

boussias
26/12/2009, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από teok8
φιλε ανεβασε βιντεακι αφοβα να δω και γω τι εγινε!!!:winka:
Μισό να το ανεβάσω και μετά τα σχόλια δικά σας.
Εντύπωση μου έκανε:
1. ότι οι κριτές δεν είχαν σημαίες (Αρντητικό). Δείτε το βίντεο σε λίγο.
2. Το Ασθενοφόρο μπήκε αμέσως μέσα. (Θετικό)
3. Γιατρό σε Trackday Μην περιμένεις. Εγώ δεν έχω πάει ποτέ στο Ζαφειρόπουλο, και προχτές για καφέ είχα έρθει. Μόνο σε 0-300 έχω πάει και εκεί δεν υπήρχε γιατρός.
4. Είδα ένα κύριο που σου έβγαλε το κράνος. Τώρα απο εσένα έμαθα ότι ήταν ο πατέρας σου.
Κέρασε τον άνθρωπο μια μπύρα σου έσωσε την ζωή.
5. Δεν μπορώ να καταλάβω πως έφυγε το μηχανάκι. Υποτίθεται ότι το zx10 08 έχει ένα σύστημα που δεν αφήνει τον τροχό να σπινάρει. ΑΥΤΟ προφανώς δεν λειτούργησε.

Ακόμη έιμαι σοκαρισμένος. Όταν έπεσες με το κεφάλι απο τα 2 μέτρα (ύψος) για 2-3'' δεν αντιδρούσες και μετα άρχισες να κάνεις σπασμούς.

Τόσο να έιναι περαστικά....:beer: :beer:

ducpilot
26/12/2009, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από teok8
ΠΑΡΩΝ!!!!

οπως τα λεει ο lantz ειναι!

εφαγα high στην εξοδο της πλατεια και απο την πτωση χτυπησα κεφαλι και εχασα τις αισθησεις μου..
γιατρος κτλ ουτε για δειγμα..ευτυχως που παρευρισκοταν ο πατερας μου και μου ελησε το κρανος γιατι πνιγομουν και ειχα αρχισει και μελανιαζα..
διακομιστηκα κεντρο υγειας μεγαρων και απο εκει 401..
απολογισμος: καταγμα στο χερι,ευθηγραμμιση σπονδυλων αυχενα και ενα δαχτυλο τουμπανο!
την μηχανη μολις την ειδα και θελει καμποσα οπως πλαστικα,μανετα,καπακι,φαναρια,ζελατινα,βαση
οργανων και αλλα..

το ηθικο δηδαγμα της υποθεσης ειναι:
a)και στην πιστα μπορεις να παθεις χοντρη ζημια αν και η στολη κανει οντως παππαδες..
b)η ανοργανοσια που επικρατει μπορει να στοιχισει και ζωες..εγω απλα ημουν τυχερος..

ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

:) :wave2: Περαστικα φιλε μου ερχομουν πισω σου και σε ειδα να μην σηκωνεσαι παγωσα οπως και ολοι εκει,ευχομαι να ειναι το τελευταιο αφου εισαι οκ,ουφφφφφ χρονια πολλα να εχεις

teok8
26/12/2009, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
Μισό να το ανεβάσω και μετά τα σχόλια δικά σας.
Εντύπωση μου έκανε:
1. ότι οι κριτές δεν είχαν σημαίες (Αρντητικό). Δείτε το βίντεο σε λίγο.
2. Το Ασθενοφόρο μπήκε αμέσως μέσα. (Θετικό)
3. Γιατρό σε Trackday Μην περιμένεις. Εγώ δεν έχω πάει ποτέ στο Ζαφειρόπουλο, και προχτές για καφέ είχα έρθει. Μόνο σε 0-300 έχω πάει και εκεί δεν υπήρχε γιατρός.
4. Είδα ένα κύριο που σου έβγαλε το κράνος. Τώρα απο εσένα έμαθα ότι ήταν ο πατέρας σου.
Κέρασε τον άνθρωπο μια μπύρα σου έσωσε την ζωή.
5. Δεν μπορώ να καταλάβω πως έφυγε το μηχανάκι. Υποτίθεται ότι το zx10 08 έχει ένα σύστημα που δεν αφήνει τον τροχό να σπινάρει. ΑΥΤΟ προφανώς δεν λειτούργησε.

Ακόμη έιμαι σοκαρισμένος. Όταν έπεσες με το κεφάλι απο τα 2 μέτρα (ύψος) για 2-3'' δεν αντιδρούσες και μετα άρχισες να κάνεις σπασμούς.

Τόσο να έιναι περαστικά....:beer: :beer:

το γελειο της υποθεσης ειναι οτι επριζα τον πατερα μου να ερθει να με δει μιας και εχει αδεια και αυτος δεν ηθελε γιατι φοβοταν να με βλεπει!το επιχειρημα μου να τον πεισω ηταν ''ελα μωρε μια στροφη φαινεται μονο..''

ημουν τυχερος στην ατυχια μου παιδια!!!!

boussias
26/12/2009, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Eγω τα πρωτα που αναγνωριζω ειναι
1.δεν αρκουν οι τρεις κριτες που συνηθως υπαρχουν
2.το ασθενοφορο κι ο οδηγος ειναι τις περισσοτερες φορες αλλου....
[/B]

1. 2 κριτές είδα. Ο τρίτος ήταν στην είσοδο στην πίστα, μια κοπελιά.
2. Το ασθενοφόρο ήταν δίπλα και αμέσως ο οδηγός μπήκε στην πίστα. :eek:
Το κουλό ήταν ότι κανέις δεν είχε μια σημαία να ειδοποιήσει τον κόσμο.

boussias
26/12/2009, 20:15
Επειδή είναι Mp4 το αρχεί(δι)ο το Youtube δεν το ανεβάζει.

Link:
edit:http://www.youtube.com/watch?v=KJ5H_qioxnY

teok8
26/12/2009, 20:17
δεν μου το ανοιγει με τιποτα απο εκει :(

αν σου πω μαιλ μου το στελνεις???

byron
26/12/2009, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
Το κουλό ήταν ότι κανέις δεν είχε μια μάυρη σημαία να ειδοποιήσει τον κόσμο.

Κανονικά θέλει κίτρινη Κωστή, εκτός και πρέπει να μπει ασθενοφόρο οπου βγαίνει κόκκινη για να βγούν έξω. Μαύρη μόνο σε αναβάτη που οδηγά επικίνδυνα.

boussias
26/12/2009, 20:19
Σως-τόστ. Σόρρυ ακόμη συγχισμένος είμαι με αυτό που είδα....

Μισό το κάνω convert και το ανεβάζω...

byron
26/12/2009, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
Επειδή είναι Mp4 το αρχεί(δι)ο το Youtube δεν το ανεβάζει.
Το ανέβασα σε Rapidshare μέχρι να το κάνω convert.

Link:
http://rapidshare.com/files/326238894/Megara_24.12.mp4.html


This file can only be downloaded by becoming a Premium member

chris_honda
26/12/2009, 20:22
Φίλε μου περαστηκά σου. Μέχρι εδώ να είναι.
Σε ότι αφορά τη μότο αυτή φτιάχνει, μην σε παίρνει από
κάτω, εσύ να είσαι γερός.

:beer:

thoukis
26/12/2009, 20:40
δεν φαινετε το πεσιμο....
περαστικα φιλαρακι:wave2:

boussias
26/12/2009, 21:15
Σωστά. Στο 1:13 περνάει μπροστα. Πρόσεξε την μαγαλη κλίση.
Μετά ακούγεται το γλύστριμα και το πέσιμο.
http://www.youtube.com/watch?v=KJ5H_qioxnY

Μπορείς να δείς ότι δεν υπάρχουν κριτές να κόψουν την ροή του κόσμου και επιπλέον τον πατέρα του παιδιού και μια κοπελιά να τρέχουν προς το μέρος του.

Ελπίζω να είναι οκ τώρα.

boussias
26/12/2009, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από teok8
δεν μου το ανοιγει με τιποτα απο εκει :(

αν σου πω μαιλ μου το στελνεις???

Να ρωτήσω με τι λάστιχα ήσουν και τι πιέσεις είχες;
Μου φάνηκε πολύ περίεργο το πέσιμο. Σαν απο κρύο ελαστικό. Ούτε καν πρόλαβες να αντιδράσεις.

teok8
26/12/2009, 21:25
με μαμα diablo corsa 3..
ημασταν στον 5 γυρο αν δεν κανω λαθος αλλα ηταν ηδη τα λαστιχα μου ζεστα αφου με το που εφτασα στην πιστα μετα απο 5' περιπου μπηκα μεσα..
αν ειχα γομες ενδεχομενος να μην επεφτα :(

boussias
26/12/2009, 21:35
Αν ακούσεις προσεκτικά στο Video, ανεβάζει στροφές απότομα πριν σε ρίξει.
Μπορεί να κάνω και λάθος, διόρθωσε με αλλά το παρακάτω δεν δούλεψε:

Σύστημα Διαχείρισης Ανάφλεξης Kawasaki (Kawasaki Ignition Management System:
Η Ninja ZX-10R είναι εξοπλισμένη με ένα προηγμένο σύστημα διαχείρισης ανάφλεξης για να προσφέρει στους αναβάτες ακριβή έλεγχο της απόδοσης ισχύος του κινητήρα της. Σχεδιασμένη για να παρέχει ισχύ, σύμφωνα με τις προθέσεις του αναβάτη, το σύστημα αυτό εξασφαλίζει την ομαλή απόκριση γκαζιού, περιορίζει την ξαφνική αύξηση των στροφών του κινητήρα και επίσης προστατεύει αποτελεσματικά τον κινητήρα και τους καταλύτες από βλάβη.

teok8
26/12/2009, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
Αν ακούσεις προσεκτικά στο Video, ανεβάζει στροφές απότομα πριν σε ρίξει.
Μπορεί να κάνω και λάθος, διόρθωσε με αλλά το παρακάτω δεν δούλεψε:

Σύστημα Διαχείρισης Ανάφλεξης Kawasaki (Kawasaki Ignition Management System:
Η Ninja ZX-10R είναι εξοπλισμένη με ένα προηγμένο σύστημα διαχείρισης ανάφλεξης για να προσφέρει στους αναβάτες ακριβή έλεγχο της απόδοσης ισχύος του κινητήρα της. Σχεδιασμένη για να παρέχει ισχύ, σύμφωνα με τις προθέσεις του αναβάτη, το σύστημα αυτό εξασφαλίζει την ομαλή απόκριση γκαζιού, περιορίζει την ξαφνική αύξηση των στροφών του κινητήρα και επίσης προστατεύει αποτελεσματικά τον κινητήρα και τους καταλύτες από βλάβη.

το προγραμματακι αυτο λεγεται οτι υπαρχει αλλα εγω προσωπικα δεν το εχω δει ποτε!
ουτε καν οταν πατησα λαδια και εκανα drift με 100κμ(αθελα μου ε..)
στην προκειμενη περιπτωση σαφως και δεν εκανε τιποτα..

Multijohn
26/12/2009, 21:51
Αλλο περιορίζει τον κινητήρα κι άλλο... traction control. Γιατί αυτό που λέτε είναι περιγραφή του traction...
Παλίκαρε σιδερένιος, ποτέ ξανά και συνέχισε να φοράς καλό εξοπλισμό!:beer:

boussias
26/12/2009, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Multijohn
Αλλο περιορίζει τον κινητήρα κι άλλο... traction control. Γιατί αυτό που λέτε είναι περιγραφή του traction...
:beer:

copy-->paste απο το site της Καφα-σάκι έκανα.. Αυτά αναφέρει η Καφασάκι όχι εγω. Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι αυτό το πράγμα δεν δουλεύει.
:beer:

gkourv
26/12/2009, 22:15
OUCH!!
Περαστικά και ποτέ ξανά!

Τάπα το πας το εργαλείο :beer: :sun:
Σιδερένιος!

byron
26/12/2009, 22:43
Δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να κάνει και τίποτα ο κριτής πάντως....Μέχρι να σηκώσει σημαία τα 3 μηχανάκια είχαν φτάσει τον theok. Ευτυχώς τα παιδιά αντέδρασαν άμεσα. :beer:

Περαστικά φίλε και υπομονή με τους πόνους. Απο high στην ίδια στροφή ταλαιπωρήθηκα ενα μήνα με το ισχίο μου.

:beer: :beer:

Multijohn
26/12/2009, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
copy-->paste απο το site της Καφα-σάκι έκανα.. Αυτά αναφέρει η Καφασάκι όχι εγω. Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι αυτό το πράγμα δεν δουλεύει.
:beer:
Ναι, κατάλαβα βρε! Απλά δε νομίζω οτι και να λειτουργούσε, θα τον έσωζε. Βέβαια ποτέ δε ξέρει κανείς...
Η ουσία είναι οτι το παλικάρι είναι ανάμεσά μας και απ'ότι είδα στο βίντεο... πολύ ''επικύνδινος''!!! Δε θα ήθελα να τον βλέπω να μου γεμίζει τον καθρέφτη!!!
Πάντα έτσι αδερφε!!!:beer: :beer:

christostr
27/12/2009, 00:08
Φίλε μου να είσαι πάντα καλά! Έσκασα ρε γ@#(^$:(
Περαστικά:beer: :beer: :beer:

gixxerpap
27/12/2009, 02:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να κάνει και τίποτα ο κριτής πάντως....Μέχρι να σηκώσει σημαία τα 3 μηχανάκια είχαν φτάσει τον theok. Ευτυχώς τα παιδιά αντέδρασαν άμεσα. :beer:

Περαστικά φίλε και υπομονή με τους πόνους. Απο high στην ίδια στροφή ταλαιπωρήθηκα ενα μήνα με το ισχίο μου.

:beer: :beer: εσένα ήταν λόγω ηλικίας η ταλαιπωρία:lol:

gixxerpap
27/12/2009, 03:04
περαστικά & αγύριστα να είναι!!!
κρίμα και για τη λαχτάρα που θα πήρε ο πατέρας σου ....


να ρωτήσω κάτι...μήπως έξυνες μαρσπιέ, την ώρα που περνούσες μπροστά απο τον φωτογράφο ή ακούω λάθος στο βίντεο?

KaTaNaS
27/12/2009, 08:28
Περαστικά φίλε μου! Μακάρι όσοι πέφτουν να πεφτουν σε ελεγχόμενο περιβάλλον!

Ευτυχώς που ηταν εκει ο φυλακας αγγελος σου, ο πατερας σου!

μετα απο πτώση (στην πολη) κι εγω πνιγόμουν και στο τσάκ πρόλαβα να χαλαρωσω σπασμωδικά το λουράκι και να ξεκουμπώσω το δερμάτινο πρίν νοιωσω πως σκάω...

catmaster
27/12/2009, 08:31
Περαστικά και ποτέ ξανά ...

:beer: :beer:

filipp0s
27/12/2009, 08:56
Περαστικα φιλε! :wave2:

mankam
27/12/2009, 09:26
περαστικα σου φιλε μου,το σημαντικο ειναι οτι εισαι μαζι μας τα αλλα γινονται!
παρακολουθησα το βιντεακι νομιζω σε ειδα 2 φορες να περνας με το ασπρο κουστουμι ηταν η μηχανη σου,η πρωτη φορα με την δευτερη που σου εφυγε καμια σχεση ειχες τρομερη κλιση στην μηχανη την δευτερη φορα, μονο στα gp εχω δει αναβατες να το κανουν αυτο,σιδερενιος και παντα ορθιος!

harris_x
27/12/2009, 09:59
Περαστικά φίλε μου και ποτέ ξανα!

:beer: :beer: :beer:

teok8
27/12/2009, 11:29
ευχαριστω πολυ παιδια,πραγματικα με συγκινειτε :bawl:

δεν ξερω αν θα βρω την δυναμη να ξαναμπω πιστα και αν γινει αυτο θα γινει μετα απο καιρο αφου μπαινω φανταρος τωρα και πρεπει να φτιαχτει η μηχανη..

sapila racing
27/12/2009, 12:08
Περαστικά και σε σένα και στην μοτό σου.
Λίγο περίεργο πάντως που έπεσες εκεί, συνήθως τα high στην έξοδο της πλατείας γίνονται λίγο πιο πέρα, όπου ανοίγει και το γκάζ, από όσο εχω δεί τουλάχιστον.
Εσύ μάλλον το ανοίγεις νωρίτερα, είχες και πολύ μεγάλη κλίση κι εγινε το high.

Τι πιέσεις είχες στα CorsaIII?
Ρωτάω γιατί δεν είχα ποτέ πρόβλημα με αυτα τα λάστιχα με 32 εμπρός, 30 πίσω, βέαια δεν παω και τόσο γρήγορα μάλλον.

Ελπίζω να επανέλθεις σύντομα!


:wave2: :wave2:

teok8
27/12/2009, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Περαστικά και σε σένα και στην μοτό σου.
Λίγο περίεργο πάντως που έπεσες εκεί, συνήθως τα high στην έξοδο της πλατείας γίνονται λίγο πιο πέρα, όπου ανοίγει και το γκάζ, από όσο εχω δεί τουλάχιστον.
Εσύ μάλλον το ανοίγεις νωρίτερα, είχες και πολύ μεγάλη κλίση κι εγινε το high.

Τι πιέσεις είχες στα CorsaIII?
Ρωτάω γιατί δεν είχα ποτέ πρόβλημα με αυτα τα λάστιχα με 32 εμπρός, 30 πίσω, βέαια δεν παω και τόσο γρήγορα μάλλον.

Ελπίζω να επανέλθεις σύντομα!


:wave2: :wave2:

αν δεν κανω λαθος 29 πισω 31 μπροστα εβαλα
αλλες 2 φορες που μπηκα με αυτα τα λαστιχα αυτες τις πιεσεις εβαλα κ ημουν υπερευχαριστημενος
ε καλα ας μην ριξουμε το φταιξιμο στα λαστιχα αν και με γομες δεν ξερω αν θα ειχα την ιδια καταληξη

izzy
27/12/2009, 12:17
περαστικά θα είναι και δύναμη θα αποκτήσεις για να ξαναμπείς πίστα ...είναι το πιο ΑΣΦΑΛΕΣ περιβάλλον να οδηγήσεις γρήγορα ...

Σκέψου αυτό να το παθαινες εκει σε ενα δρόμο και να έχει την κάθε ΚΑΤΙΝΑ και ΑΣΧΕΤΟ να λέει μην τον ακουμπάτε ,ασε που θα περίμενες ασθενοφόρο ακόμα...η αντίδραση ήταν σωστή απο όλους ,όσο για το πέσιμο δεν είναι αναπόφευκτο όταν κυνηγάς ταχύτητα ...αλλιώς θα παίζαμε όλοι ΣΚΑΚΙ !

Όσο για το high που εφαγες με κλίση σαν αυτή και με τσαρουχωμα στο γκάζι ενώ έκανες έξοδο είναι σχεδόν βέβαιο οτι θα γίνει (ισως με καλές γόμες να το είχες αποφύγει ) ,ξέρεις με τι έχεις να δουλέψεις την επόμενη φορά !
;)

Πάντα όρθιος και με υγειά ,άντε και με το καλό φαντάρος !

menelaos46
27/12/2009, 12:18
Τι ρυθμο γυρναγες περιπου?

Απο το βιντεο δε φαινεται η πτωση αλλα το μηχανακι σου πρεπει να βρισκει κατω στην 9 ετσι??

teok8
27/12/2009, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Τι ρυθμο γυρναγες περιπου?

Απο το βιντεο δε φαινεται η πτωση αλλα το μηχανακι σου πρεπει να βρισκει κατω στην 9 ετσι??

δν εχω ιδεα ποσο γυρναω..σκεψου ηταν η τριτη φορα που μπηκα :dizzy:
μασπιε δεν νομιζω να ξυνω,στην προκειμενη περιπτωση η ξυστρα ακουγεται!

menelaos46
27/12/2009, 12:34
δν εχω ιδεα ποσο γυρναω..σκεψου ηταν η τριτη φορα που μπηκα μασπιε δεν νομιζω να ξυνω,στην προκειμενη περιπτωση η ξυστρα ακουγεται!

Το σημειο ειναι γλυστερο παντως κι εγω εχει τυχει να γλυστραω εκει.
Αλλα ανοιξες νωρις μαλλον...
Τι να πεις στο παιχνιδι ειναι κι αυτο.
Αυτο παντως με το αν θα ξαναμπεις πιστα μη το σκεφτεσαι θα ξαναμπεις...
Κι αν ησουν στο δρομο????

izzy
27/12/2009, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από teok8
αν δεν κανω λαθος 29 πισω 31 μπροστα εβαλα
αλλες 2 φορες που μπηκα με αυτα τα λαστιχα αυτες τις πιεσεις εβαλα κ ημουν υπερευχαριστημενος
ε καλα ας μην ριξουμε το φταιξιμο στα λαστιχα αν και με γομες δεν ξερω αν θα ειχα την ιδια καταληξη

Φιλος το εχεις με την οδήγηση Ευγε και έχεις καλή και σωστή ταχύτητα εισόδου αλλα ρίχνεις πολύ το μότο σε πλάγιασμα ... δεν μπορουμε να τα ζητάμε ολα απο τα μηχανάκια μας ...η τα λάστιχα κλπ.μην ας λάβουμε οτι μιλάμε για προϊόντα μαζικής παραγωγής και για πιστά Μεγάρων.

Αν προσέξεις το αβαταρ ειμαι στην ιδια στροφή, κοίτα πόσο ψηλά είναι το R6 και πόσο κάτω εγω για το κέντρο βάρους ,το γκαζι είναι περίπου στο μισό και μετα το apex εχει φτάσει να είναι τέρμα σε σημείο να τιμονιαζει απο το σαμαρακι και μετα λόγο ροπής και ξεσπάσματος του συγκεκριμένου μοτο ...φοράω πάντα γόμες αλλά φροντίζω να εχει μεγάλη επιφάνεια πρόσφυσης το λάστιχο για αυτό και κρατώ ψηλά το μότο έχοντας πάντα τα περιθώρια διορθώματος κλίσης κατά περίπτωση ;) ...ετσι έχουμε γρήγορη είσοδο ,ταχύτητα μέσα στην στροφή και καλή έξοδο!

Αναφέρω προσωπική εμπειρία και θέλω να την μοιραστώ μαζί σου μήπως και κάτι από αυτά βοηθήσει ,φιλικά πάντα !
Περαστικά και πάντα όρθιος οσο για το μότο θα γίνει ,εσύ να είσαι καλά!

TOLISTOLAROS
27/12/2009, 13:03
Σιδερένιος,όρθιος και καλή χρονιά! :wave2:

teok8
27/12/2009, 13:03
αυτα τα ξερω αλλα οταν μπαινω πιστα φορα με την φορα θελω να τα δινω ολα!απλα δεν ειχα συνειδητοποιησει που ηταν τα ορια..τα ξερερασα με την μια :rolleyes:

ας μου γινει το παθημα μαθημα τουλαχιστον

:smilea:

laryfz1
27/12/2009, 13:28
εχεις δικιο μενελαε εκεινο το σημειο γλυστραει λιγο την εχω ακουσει 2-3 φορες.και εχω δει αρκετα πεσιματα απο high εκει και κυριως απο 1000αρια μικρη ταχυτητα,μεγαλη κλιση,πολυ δυναμη,λιγο γκαζι παραπανω και...!οσο για τον φιλο μας αφου εισαι καλα μολις την φτιαξεις ορμα μην κολλας τα πρωτα 2- 20 λεπτα θα ειναι δυσκολα μετα θα το εχεις ηδη ξεχασει.για αυτο παμε πιστα για να ξεκαβλωσουμε και αμα κανουμε την μαλακια οι επιπτωσεις να ειναι μονο υλικες,καλος φανταρος!

QSpec
27/12/2009, 14:15
Σιδερένιος, εύχομαι γρήγορη ανάρωση.

:beer:

zuki1000k5
27/12/2009, 15:53
Σιδερενιος φιλε...!!!!:beer:


Παντως για την ιστορια,επειδη ειχα μαθει για την πτωση την ιδια μερα απο φιλαρακι που ηταν στο ιδιο γκρουπ μαζι σου,λεγεται οτι τσαρουχωσες πολυ νωρις το γκαζι ενω ησουν με μεγαλη κλιση...:winka:


Λογικο ισως στο τελος το αποτελεσμα.:(
Συνηθως οταν ειναι δικα μας προσωπα εξω ,θελουμε να τους εντυπωσιασουμε με καποιο τροπο και την παταμε...Λεω εγω τωρα.....


Σημασια εχει οτι ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!! :)


Περαστικα και παλι και ευχομαι να γυρισεις γρηγορα πισω στις πιστες!!!!:beer: :beer: :beer:

kostantinos
27/12/2009, 21:10
kai min masas. to idio epatha kai gw stis 6-12, mono pou egw tin patisa apo kria elastika .. pantos milame geia poli xalia katastasi sta megara re pedia

McTalas
27/12/2009, 21:16
περαστικα στο παιδι, ολα φτιαχνονται, πρωτα να ανναρωσει.


υγ. μια χαρα ειναι τα μεγαρα !!

υπαρχουν ατομα στο 01:00 που γυρνανε μια χαρα χωρις απροοπτα, αλλο ειναι που πρεπει να προσεχεις....

EVI
27/12/2009, 23:34
περαστικα !!!!

τρομαξες εναν γνωστο μου που σας εβλεπε και δεν μπηκε μεσα (θα ηταν η πρωτη του φορα πιστα) αλλα οταν του ειπα οτι εισαι Οκ και γραφεις και εδω ηρεμισε

pilotos_xtreme
28/12/2009, 00:17
περαστικα φιλε μου κ παντα ορθιος. εσυ να εισαι καλα κ ολα φτιαχνονται, κ αμα το χεις κεφι να ξαναμπεις, μη φοβηθεις.
εμενα η πρωτη μου φορα ηταν πριν κανα μηνα. καλο σχολειο η πιστα αλλα ρε παιδια μου φανηκε οτι τα μεγαρα δεν μπορεις να αποκτησεις ροη. εκει που μπαινεις καλα στη μια ,βγαινεις λαθος στην αλλη.
αναγκαστικα δηλαδη θυσιαζεις στροφες για καποιες αλλες.
μονο σε μενα φαινετε αυτο???:confused:

υ.γ. το παιδι με το μαυρο gsxr που ηταν μαζι μου τοτε στο τρακ ντει του 0-300 , αμα ειναι απο δω μεσα η τον ξερει καποιος να του πειτε οτι εχω το βιντεο με τη πτωση του αμα το θελει.

menelaos46
28/12/2009, 11:25
καλο σχολειο η πιστα αλλα ρε παιδια μου φανηκε οτι τα μεγαρα δεν μπορεις να αποκτησεις ροη. εκει που μπαινεις καλα στη μια ,βγαινεις λαθος στην αλλη. αναγκαστικα δηλαδη θυσιαζεις στροφες για καποιες αλλες.

Τα Μεγαρα δεν ειναι πιστα παγκοσμιακη με ροη σιγουρα αλλα για μενα ειναι πολυ τεχνικη πιστα.
Τωρα το οτι θυσιαζεις στροφες για καποιες αλλες ειναι παντου μεσα στο παιχνιδι, για παραδειγμα οταν εχεις ανοιχτη στροφη και αμεσως φουρκετα θυσιαζεις την ανοιχτη παντα.

byron
28/12/2009, 11:40
Όποιος έχει δει αγώνα στα Μέγαρα ή group γρήγορων αναβατών, θα δει ότι και ροή υπάρχει και γαμάτος ρυθμός. Πόσες ώρες διαθέτει ο καθένας είναι το θέμα guys...

devil's animal
28/12/2009, 12:02
περαστικα αδερφε και ποτε ξανα!
:beer: :beer: :beer: :beer:

teok8
28/12/2009, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
περαστικα αδερφε και ποτε ξανα!
:beer: :beer: :beer: :beer:

να σαι καλα!
ελπιζω να καταλαβες ποιος ειμαι ε??
ασπρα πολυεστερικα..πρασσινο ντεποζιτο....

devil's animal
28/12/2009, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από teok8
να σαι καλα!
ελπιζω να καταλαβες ποιος ειμαι ε??
ασπρα πολυεστερικα..πρασσινο ντεποζιτο....

μην πεις τιποτα...τελος!!

σε καταλαβα..:winka:

sniper
28/12/2009, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Όποιος έχει δει αγώνα στα Μέγαρα ή group γρήγορων αναβατών, θα δει ότι και ροή υπάρχει και γαμάτος ρυθμός. Πόσες ώρες διαθέτει ο καθένας είναι το θέμα guys...

Well said.....

Αλλά ρε φιλαράκι.... άναψε μια λαμπάδα.... και πες στον πατέρα σου και στον εαυτό σου ότι τα κράνη δεν βγαίνουν από το κεφάλι στην πίστα αλλά στο νοσοκομείο.

Περαστικά πάντως.

teok8
28/12/2009, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Well said.....

Αλλά ρε φιλαράκι.... άναψε μια λαμπάδα.... και πες στον πατέρα σου και στον εαυτό σου ότι τα κράνη δεν βγαίνουν από το κεφάλι στην πίστα αλλά στο νοσοκομείο.

Περαστικά πάντως.

αυτο που λες γενικα ισχυει..ΑΛΛΑ οταν με πλησιασαν ημουνα τουμπανο μπλε και δεν ανεπνεα επειδη πνιγομουνα απο το λουρι!!!!

ο πατερας μου και να 'ναι καλα ο ανθρωπος απλα μου το ελεισε για να ανασανω.ουτε θελω να σκεφτομαι τι θα γινοταν αν δεν το εκανε μιας και δεν επερνε την πρωτοβουλια κανενας αλλος!

το κρανος το εβγαλα μονος μου στην συνεχεια αλλα δεν ημουν στα λογικα μου εκεινη την στιγμη γι'αυτο και δεν θυμαμαι τιποτα :sick: :sad:

byron
28/12/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από teok8
αυτο που λες γενικα ισχυει..ΑΛΛΑ οταν με πλησιασαν ημουνα τουμπανο μπλε και δεν ανεπνεα επειδη πνιγομουνα απο το λουρι!!!!

ο πατερας μου και να 'ναι καλα ο ανθρωπος απλα μου το ελεισε για να ανασανω.ουτε θελω να σκεφτομαι τι θα γινοταν αν δεν το εκανε μιας και δεν επερνε την πρωτοβουλια κανενας αλλος!

το κρανος το εβγαλα μονος μου στην συνεχεια αλλα δεν ημουν στα λογικα μου εκεινη την στιγμη γι'αυτο και δεν θυμαμαι τιποτα :sick: :sad:

Δικαιολογημένος ο πατέρας σου, και είμαι βέβαιος ότι όλοι μας θα κάναμε το ίδιο πράγμα αν έπεφτε το παιδί μας μπροστά μας. ΑΛΛΑ είναι κατανοητοί και οι λόγοι που επιβάλλουν να μην μπαίνει κανένας στην πίστα*. Αυτό βέβαια είναι δουλειά των κριτών, όπως και δουλειά του γιατρού (αν υπήρχε) θα ήταν να σου δώσει τις πρώτες βοήθειες.
Στην δική σου περίπτωση βέβαια ΕΥΤΥΧΩΣ που σου έλυσε ο πατέρας σου το λουρί. Για να τηρούνται οι κανόνες πρέπει να υπαρχουν οι προϋποθέσεις για αυτό.


*Το θανατηφόρο που έγινε φέτος στην πίστα των Σερρών με τον Βούλγαρο αναβάτη, δεν οφείλεται στην πτώση αλλά στην σύγκρουση άλλης μοτοσυκλέτας με αυτούς που έτρεξαν να βοηθήσουν τον πεσμένο αναβάτη. :sick:

sniper
28/12/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από teok8
αυτο που λες γενικα ισχυει..ΑΛΛΑ οταν με πλησιασαν ημουνα τουμπανο μπλε και δεν ανεπνεα επειδη πνιγομουνα απο το λουρι!!!!

ο πατερας μου και να 'ναι καλα ο ανθρωπος απλα μου το ελεισε για να ανασανω.ουτε θελω να σκεφτομαι τι θα γινοταν αν δεν το εκανε μιας και δεν επερνε την πρωτοβουλια κανενας αλλος!

το κρανος το εβγαλα μονος μου στην συνεχεια αλλα δεν ημουν στα λογικα μου εκεινη την στιγμη γι'αυτο και δεν θυμαμαι τιποτα :sick: :sad:

ΟΚ.... Γενικά όταν παθαίνεις κάτι τέτοιο από το σοκ δεν θυμάσαι τίποτα.

Και δεν το έγραψα για να στην πω. Το έγραψα για να το διαβάσουν κι άλλοι.

Ξανά: Μετά από ατύχημα, εφόσον το κράνος έχει εμφανή σημάδια κρούσης, ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ μόνοι μας αλλά πάμε στο νοσοκομείο και βγαίνει μετά από ακτινογραφία κι αφού βεβαιωθούν οι γιατροί ότι δεν έχουμε ραγίσει/σπάσει το κρανίο μας.

byron
28/12/2009, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μετά από ατύχημα, εφόσον το κράνος έχει εμφανή σημάδια κρούσης, ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ μόνοι μας αλλά πάμε στο νοσοκομείο και βγαίνει μετά από ακτινογραφία κι αφού βεβαιωθούν οι γιατροί ότι δεν έχουμε ραγίσει/σπάσει το κρανίο μας.

Πίστεψε με... μετά από βρόντο το τελευταίο πράγμα που θέλεις είναι να φοράς το κράνος. :winka:


EDIT. Δεν είμαι σίγουρος πάντως για αυτό που λες. Η ιστορίες γιά κεφάλια που άνοιξαν μόλις βγήκε το κράνος είναι μύθος. Αυτό που ξέρω ότι πρέπει να αποφεύγεται σε σοβαρούς τραυματισμούς που ο αναβάτης είναι αναίσθητος, είναι να βγαίνει το κράνος από άσχετους μιας και μπορεί να προκληθεί ζημιά στον αυχένα.

sniper
28/12/2009, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πίστεψε με... μετά από βρόντο το τελευταίο πράγμα που θέλεις είναι να φοράς το κράνος. :winka:

Σε πιστεύω... κι εγώ μετά από πέσιμο, κι αφού το carbon/cevlar κράνος μου έγινε κομμάτια (σπασμένο σε 3 σημεία και γδαρμένο ΟΛΟ το υπόλοιπο) το έβγαλα μόνος μου.

Εδώ πάει η οργάνωση που πρέπει να υπάρχει στην πίστα σε οργανωμένα TD. Kαι μην αρχίσουμε με Μεγαρα και Σέρρες. Στα Σέρρας που μπαίνουμε "έτσι" ελεύθερα (σε μη οργανωμένα από κάποιον) στην πίστα ούτε ασθενοφόρο υπάρχει με την δικαιολογία ότι το νοσοκομείο είναι δίπλα... :rolleyes:

menelaos46
28/12/2009, 15:57
Η ιστορίες γιά κεφάλια που άνοιξαν μόλις βγήκε το κράνος είναι μύθος. Αυτό που ξέρω ότι πρέπει να αποφεύγεται σε σοβαρούς τραυματισμούς που ο αναβάτης είναι αναίσθητος, είναι να βγαίνει το κράνος από άσχετους μιας και μπορεί να προκληθεί ζημιά στον αυχένα.

Αυτο ισχυει γενικοτερα.

Οσο για τις Σερρες το νοσοκομειο ειναι πραγματικα διπλα.

McTalas
28/12/2009, 17:37
Σε ατυχηματα επεμβαινουμε μονο εαν εχουμε γνωσεις και ειμαστε σιγουροι τι πρεπει να κανουμε (οχι το ειδα στην ταδε ταινια ή σε κανα βιντεο στο youtube και το κανω) και εφοσον παρουμε την αδεια του θυματος.
η αφαιρεση κρανους σε τραυματια γινεται μονο απο εκπαιδευμενο προσωπικο και παντα 2 ατομα.
Και οχι ξερω εγω πως γινεται φοναζω και τον φιλο μου τον Ζευκα που ειναι εκει και του λεω τι να κανει... γινεται παντα απο 2 ατομα εκπαιδευμενα τα αποια εχουν μαθει να δουλευουν μαζι ως ομαδα. Οχι ειμει εγω διασωστης εισαι και εσυ ελα να βγαλουμε του κακομοιρη το κρανος, θα πρεπει να το εχουμε δουλεψει μαζι παρα πολλες φορες.

Και γενικα σε τραυματια που υπαρχει η υπονοια πως εχει χτυπισει σε αυχενα δεν τον κουναμε καθολου ουτε χιλιοστο!! ειναι παρα πολυ ευκολα να γινει μεγαλη ζημια που θα ειναι μονιμη, ασε που θα μπλεξει σε περιπετειες τον μελοντικο σουπερ-ηρωα.

και οσο αφορα αυτην την παπατζα για τον κεφαλι που ανοιξε σαν καρπουζι προκαλω οποιον το εχει δει να μου φερει αποδειξεις (δεν υπαρχει πουθενα καταγεγραμενο στα ιατρικα ιστορικα), ενας ακομα urban legend ειναι.

TROOPER
28/12/2009, 20:21
περαστικα και +1000 σε οτι ειπε ο μακταλας

Tigas
29/12/2009, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
Σε ατυχηματα επεμβαινουμε μονο εαν εχουμε γνωσεις και ειμαστε σιγουροι τι πρεπει να κανουμε (οχι το ειδα στην ταδε ταινια ή σε κανα βιντεο στο youtube και το κανω) και εφοσον παρουμε την αδεια του θυματος.
η αφαιρεση κρανους σε τραυματια γινεται μονο απο εκπαιδευμενο προσωπικο και παντα 2 ατομα.
Και οχι ξερω εγω πως γινεται φοναζω και τον φιλο μου τον Ζευκα που ειναι εκει και του λεω τι να κανει... γινεται παντα απο 2 ατομα εκπαιδευμενα τα αποια εχουν μαθει να δουλευουν μαζι ως ομαδα. Οχι ειμει εγω διασωστης εισαι και εσυ ελα να βγαλουμε του κακομοιρη το κρανος, θα πρεπει να το εχουμε δουλεψει μαζι παρα πολλες φορες.

Και γενικα σε τραυματια που υπαρχει η υπονοια πως εχει χτυπισει σε αυχενα δεν τον κουναμε καθολου ουτε χιλιοστο!! ειναι παρα πολυ ευκολα να γινει μεγαλη ζημια που θα ειναι μονιμη, ασε που θα μπλεξει σε περιπετειες τον μελοντικο σουπερ-ηρωα.

και οσο αφορα αυτην την παπατζα για τον κεφαλι που ανοιξε σαν καρπουζι προκαλω οποιον το εχει δει να μου φερει αποδειξεις (δεν υπαρχει πουθενα καταγεγραμενο στα ιατρικα ιστορικα), ενας ακομα urban legend ειναι.

όπως τα λές είναι και εγώ που είχα χτυπήσει με το κράνος με πήρε το ασθενοφόρο και με πήγε νοσοκομείο, αλλά με λυμένο λουρί.

Γενικά σε ένα τραυματία το πρώτο πράγμα που εξετάζεις είναι εάν μπορεί να αναπνεύσει από μόνος του, εάν έχει σφυγμό και εάν έχει αιμορραγία και τις αισθήσεις του.