PDA

View Full Version : To δώρο του Άι Βασίλη προς εμένα.



bonepeeler
25/12/2009, 20:37
Μου έμεινε το μηχανάκι.ΠΑΛΙ.(B-King)
Έκανα 750 χλμ χθες και σήμερα.
Πήγα Ωροπό για καφέ και όταν έφυγα παρατήρησα πως όταν πατάω συμπλέκτη και έχω ταχύτητα οι στροφές δεν πέφτουν γρήγορα αλλά αργούν να πέσουν,ιδιαίτερα από τις 3.5Κ και κάτω.
Ρελαντί δεν πήγαινε το μηχανάκι αλλά έμενε με 400 περίπου στροφές πιό ψηλά.
Όταν σταματούσα και έβαζα νεκρά οι στροφές κατέβαιναν κανονικά.
Λέω πως θα το πάω τη δευτέρα να το δουν.Φτάνω στο γκαράζ.
Σβήνω.Ανοίγω την πόρτα.Ανοίγω διακόπτη.Πατάω τη μίζα.Και πήρα τ'@ρχίδι@ μου.
Το τσουλάω,το βάζω στη θέση του και αυτό ήταν.Δεν παίρνει μπροστά τώρα.
Τι διάολο μπορεί να έπαθε;

Επίσης,εξατμίσεις των 2000ευρώ που είναι από ανοξείδωτο ατσάλι ξέρετε πως γίνονται;
Επαναλαμβάνω ΑΝΟΞΟΙΔΩΤΕΣ.Αύριο θα βγάλω φωτό.
Μερικοί μου έχουν πει πως είναι νορμάλ.Ας δίνανε αυτοί τα λεφτά για τέτοια νορμάλ.
Τί σκατά να κάνω;

Πάω να βάλω τα κλάμματα γι'αρχή και βλέπουμε.
Τουλάχιστον είδα για πρώτη φορά στο κοντέρ 289.

catmaster
25/12/2009, 20:48
Ροβέρτο μην αγχώνεσαι και στεναχωριέσαι ρε μαν μηχανάκια είναι ....

αν έχεις ένα πολύμετρο μέτρα τη μπαταρία με μηχανάκι σβηστό και μετά όταν πατας το διακόπτη μίζας να δεις αν υπάρχει καμιά αντίδραση .... βασικά πρώτα ανορθωτή θα κοίταζα οπότε δοκίμασε να την βάλεις με καλώδια και ξαναμέτρα

(γνώμη στο φτερό είναι αυτή βέβαια .... γνώμη ον-λαιν κλάιν μάιν που λέμε )

:wave2:

bonepeeler
25/12/2009, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Ροβέρτο μην αγχώνεσαι και στεναχωριέσαι ρε μαν μηχανάκια είναι ....

αν έχεις ένα πολύμετρο μέτρα τη μπαταρία με μηχανάκι σβηστό και μετά όταν πατας το διακόπτη μίζας να δεις αν υπάρχει καμιά αντίδραση .... βασικά πρώτα ανορθωτή θα κοίταζα οπότε δοκίμασε να την βάλεις με καλώδια και ξαναμέτρα

(γνώμη στο φτερό είναι αυτή βέβαια .... γνώμη ον-λαιν κλάιν μάιν που λέμε )

:wave2:


Δεν ξέρω να μετράω(κι ας έχω πολύμετρο).:lol:

Διάβασα σε ένα άλλο ποστ για ένα καλωδιάκι που υπάρχει στο συμπλέκτη.
Θα το δοκιμάσω άυριο και θα δω.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια.:D

ΥΓ:Μήπως έπρεπε να πάρω Honda που δε χαλάει;:lol: :lol: :lol:

catmaster
25/12/2009, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler


ΥΓ:Μήπως έπρεπε να πάρω Honda που δε χαλάει;:lol: :lol: :lol:

να δεις εμένα ένα Honda κάποτε που με άφησε σε άλλη γη σε άλλα μέρη (με γλίτωσαν οι αρκούδες που προτίμησαν να φάνε το μηχανάκι πρώτα) :lol: :lol:


:beer:

EVI
25/12/2009, 21:11
δε μπορει....κατι κανεις εσυ...κανενα οχημα δεν εμεινε ανεπαφο στα χερια σου.:cry:

byron
25/12/2009, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Επίσης,εξατμίσεις των 2000ευρώ που είναι από ανοξείδωτο ατσάλι ξέρετε πως γίνονται;
Επαναλαμβάνω ΑΝΟΞΟΙΔΩΤΕΣ.Αύριο θα βγάλω φωτό.
Μερικοί μου έχουν πει πως είναι νορμάλ.Ας δίνανε αυτοί τα λεφτά για τέτοια νορμάλ.
Τί σκατά να κάνω;


Ροβέρτο cool ρε ΄συ.... Δεν θα είναι τίποτα σπουδαίο. Μήπως έχει γίνει κάποια μαλακία με τις μανέτες που άλλαξες και τα καλωδιάκια που λές?

Κάποιες ανοξείδωτες δυστυχώς μόλις δουλέψουν παίρνουν ένα σκατουλί χρώμα... Αφού έδωσες τόσα χρήματα, γιατί δεν πήρες τιτάνιο?

bonepeeler
25/12/2009, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ροβέρτο cool ρε ΄συ.... Δεν θα είναι τίποτα σπουδαίο. Μήπως έχει γίνει κάποια μαλακία με τις μανέτες που άλλαξες και τα καλωδιάκια που λές?

Κάποιες ανοξείδωτες δυστυχώς μόλις δουλέψουν παίρνουν ένα σκατουλί χρώμα... Αφού έδωσες τόσα χρήματα, γιατί δεν πήρες τιτάνιο?

Με τις μανέτες δε νομίζω.5000χλμ τις έχω.
Oι εξατμίσεις ήταν οι πιό όμορφες που βρήκα.

gixxerpap
26/12/2009, 03:48
μάλλον η βαλβίδα του συμπλέκτη τα παιξε....εγγύηση έχεις, γιατί αγχώνεσαι?

εξάλλου, μιλάμε για ζημιά των 15 ευρώ. σε μερικά λεπτά, το μηχανάκι σου θα είναι καινούργιο πάλι.;)

bonepeeler
26/12/2009, 05:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
μάλλον η βαλβίδα του συμπλέκτη τα παιξε....εγγύηση έχεις, γιατί αγχώνεσαι?

εξάλλου, μιλάμε για ζημιά των 15 ευρώ. σε μερικά λεπτά, το μηχανάκι σου θα είναι καινούργιο πάλι.;)

Γιατί πρέπει να πάρω οδική για να το πάω συνεργείο.
Επίσης τώρα θα φανεί κατά πόσο έχω εγγύηση.:rolleyes:

T.R.E
26/12/2009, 05:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Δεν ξέρω να μετράω(κι ας έχω πολύμετρο).:lol:

Διάβασα σε ένα άλλο ποστ για ένα καλωδιάκι που υπάρχει στο συμπλέκτη.
Θα το δοκιμάσω άυριο και θα δω.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια.:D

ΥΓ:Μήπως έπρεπε να πάρω Honda που δε χαλάει;:lol: :lol: :lol:


Έχω την εντύπωση πως όταν χαλάει αυτό το σκατό το μηχανάκι παίρνει μπρος χωρίς να πατήσεις συμπλέκτη,και όχι δεν παίρνει καθόλου... Τουλάχιστον στο Κ6 έτσι ήταν,νομίζει δλδ πως έχεις πατημένο συμπλέκτη συνέχεια,εκτός αν έχει κολλήσει μέσα...

litespeed
26/12/2009, 10:24
φιλε επειδη εχει ο πατερας μου v-strom να σου πω κατι μηπως επειδη ειναι buzuki βγαλεις καμια ακρη .
δες λιγο στην μανετα του συμπλεκτη εχει μια μικρη φισα η οποια μπορει να βγηκε μονη της και χωρις αυτη δεν παιρνει μπρος .
βασικα αυτη η φισα αν εχω καταλαβει καλα τσεκαρει αν πατας συμπλεκτη για να παρει μπρος .
δες το λιγο γιατι ειχε βγει απο το v-strom και τα ειχα ψαξει ολα εκτος απο αυτο .