PDA

View Full Version : super four ρεταρει μπουζι καιγονται λαδια. τι στο διαολο γινεται



aakkuan
26/12/2009, 00:41
μη μπορωντας να το ξεφορτοθω (παρεπιμπτοντως το δινω πανω κατω 9 κατοσταρικα ) το σουπερφορακι μου αναγκαζομαι να το περπαταω μεσα στην πολη μπας και καταλαβω τι στο διαολο ακριβως γινεται στο μοτερ μου και αν υπαρχει λυση.
εχουμε και λεμε μεσα στον νοεμβρη τρεις φορες μου ρεταρε το μπουζι του ιδιου κυλινδρου παντα. το πηγα στο μαστορα και ειδαμε οτι καιει λαδια στις 10000 στροφες. μου κλεισε λιγο τις βενζινες και μου το δωσε "για μεσα στην πολη". απο τοτε μου το κανε ακομα μια φορα. αυτος μου πε οτι λαδωνει το μπουζι και για αυτο ρεταρει. αλλοι μου λενε οτι λεει βλακειες.
παιζει να μεινω ποτε στη μεση του δρομου; να το ανοιγω καθολου η να μαι αυστηρα πρωτη δευτερα και τριτη σε νορμαλ ταχυτητες;
οταν μου ρεταρει τι να κανω για να το ξεμπλοκαρω το μπουζι;

georgis4
26/12/2009, 12:07
Ρεταρει φανταζομαι ενοεις οτι πηγαινει τρικυλινδρο μιας και βγαινει πε το ενα μπουζακι...
Το ιδιο ειχα παθει το 98 οταν ειχα παρει ενα bandit.....μονο που εμενα μου βραχυκυκλωνε το ενα μπουζι ανα μια βδομαδα η αναλογως τις βολτες που το εκανα λογο ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΥ ΕΛΑΤΗΡΙΟΥ ΠΙΣΤΟΝΙΟΥ στον συγκεκριμενο κυλινδρο.....:(

aakkuan
26/12/2009, 12:10
ναι αυτο εννοω ρεταρει, οχι το μπουζι, το μοτερ...:lol: :blush:δεν τα παω καλα με την ορολογια, τι σημαινει βγαινει πε το μπουζι;

και αν ειναι τετοιο πραμα διορθωνεται μονο με ανοιγμα μοτερ ε; οποτε τα τρια τεσσερα κατοσταρικα τα χω σιγουρα....
:nono: :nono:

georgis4
26/12/2009, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
ναι αυτο εννοω ρεταρει, οχι το μπουζι, το μοτερ...:lol: :blush:δεν τα παω καλα με την ορολογια, τι σημαινει βγαινει πε το μπουζι;

και αν ειναι τετοιο πραμα διορθωνεται μονο με ανοιγμα μοτερ ε; οποτε τα τρια τεσσερα κατοσταρικα τα χω σιγουρα....
:nono: :nono:
ΠΕ εννοω βραχυκυκλωνει/καιει κτλ το μπουζι...:D
Ναι ανοιγμα μοτερ για αλλαγη ελατηριων ΑΝ ειναι αυτο στη δικη σου περιπτωση...εγω το ειχα δωσει ανταλλαγη τοτε και πηρα ενα XR το οποιο κρατησα 10 χρονια χωρις το παραμικρο προβλημα!:winka:

alex14
26/12/2009, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
το πηγα στο μαστορα και ειδαμε οτι καιει λαδια στις 10000 στροφες.

Γιατι δεν το πηγαινεις κατω ή πανω απο 10000 στροφες αφου στις 10000 καιει λαδια :look: :alien:

:D

aakkuan
26/12/2009, 20:55
γιατι υπαρχει περιπτωση να καιει στις δεκα και να μην καιει ας πουμε στις 12?? :confused: και το προβλημα απ οτι φαινεται υπαρχει και πιο χαμηλα γιατι το μπουζι καηκε τρεις φορες οχι στις 10 χιλιαδες αλλα κατω απ τις 5, μια φορα στο ρελαντι που το μαρσαρα και τις αλλες ημουνα με δευτερα.
παιδια σορρυ αλλα δεν ξερω τη τυφλα μου απο μηχανολογικα, σιγα σιγα απο οτι μου τυχαινει καθε φορα μαθαινω.
αυτο με οτι λαδωνει το μπουζι σας φαινεται πιθανο;