PDA

View Full Version : Για πειτε οι κομιουτεραδες...



el_hymador
27/12/2009, 11:23
...αφου τσακισα το μισο Χ" δωρο λεω να τσακισω και το αλλο μισο σε Η/Υ...εχω εδω και 13 χρονια ενα desktop Pentium 4 στα 1,90 GHz με 512 ΜΒ μνημη το οποιο τα αποσβεσε τα χρηματα του και βγαινει στη συνταξη οσονουπω...

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι μονο μια συνθεση tower, αφου απο οθονη και λοιπα περιφεριακα ειμαι κομπλε και up to date.

Σε οτι αφορα στις εφραμογες δουλευω ηχο & midi (οχι τραγικα πραγματα οπως audio) και τωρα με τη φωτογραφικη μηχανη θα δουλευω και επεξεργασια εικονας (photoshop & photomatrix)...φυσικα μιλαμε για ερασιτεχνικο επιπεδο. Δεν με ενδιαφερει σε καμμια περιπτωση το gaming, ουτε οι θεοβαρες multimedia εφαρμογες.

Ομολογω πως ειμαι βαθια νυχτωμενος με τους Η/Υ και εχω χασει πολλα επεισοδια απο την εξελιξη τους...επεσε στα χερια μου ενας καταλογος απο το Πλαισιο και ειδα μερικες συνθεσεις (Turbo-X) οπως:

Επεξεργαστης: Intel Celeron Dual Core 2.40GHz
Μνημη: 1GB DDR2 800MHz
Σκληρος: 160GB (8MB)
Τιμη: 249?

Επεξεργαστης: Intel Core 2 Duo 2,93GHz
Μνημη: 2GB DDR2 800Mhz
Σκληρος: 320GB (16MB)
Τιμη: 449?

Επεξεργαστης: Intel Core i5 2,66GHz
Μνημη: 2GB DDR3 1333MHz
Σκληρος: 500GB (16MB)
Τιμη: 589?

Επεξεργαστης: Intel Core 2 Quad 2,66GHz
Μνημη: 2GB DDR2 800MHz
Σκληρος: 1TB (32MB)
Τιμη: 599?

Επεξεργαστης: Intel Core i5 2,66GHz
Μνημη: 4GB DDR3 1333MHz
Σκληρος: 1TB (32MB)
Τιμη: 699?

...εγω προσαναταλιζομαι στις δυο πρωτες επιλογες γιατι στη τελικη ουτε 1ΤΒ χωρητικοτητα θελω ουτε τις καρτες γραφικων που προοριζονταο για gaming χρειαζομαι...για πειτε καμμια γνωμη...

(να συνθεσω μονος μου κομματακι δυσκολο, καθοτι δεν ξερω τι μου γινεται...)

hidefnick
27/12/2009, 11:30
Αν δεν πεις πόσα, και αν θες και οθόνη μαζί (κατά το you want fries with it) θα παει πολύ μακριά το thread :D

manhunter
27/12/2009, 11:49
Για εμένα, απέφυγε την εν λόγω επιλογή μάρκας,για πολλούς και διαφόρους λόγους.
Καλύτερα πάρε ένα έτοιμο επώνυμο desktop, που πιθανόν να σου βγεί και πιο οικονομικό.

Δοκίμασε τα dell και τα hp.
Πολύ καλά και value for money.

ΥΓ: Μην διανοηθείς να δώσεις πάνω απο 450-500 ευρώ.
Γιατί θα είναι κοροιδία


:wave2:

el_hymador
27/12/2009, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Αν δεν πεις πόσα, και αν θες και οθόνη μαζί (κατά το you want fries with it) θα παει πολύ μακριά το thread :D

Οθονη δεν θελω το εγραψα και στο πρωτο post αλλωστε...το ιδανικο θα ηταν περι τα 400?...

menos
27/12/2009, 11:54
Επίσης καλό θα είναι να αποφύγεις Celeron....:look:

el_hymador
27/12/2009, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Για εμένα, απέφυγε την εν λόγω επιλογή μάρκας,για πολλούς και διαφόρους λόγους.
Καλύτερα πάρε ένα έτοιμο επώνυμο desktop, που πιθανόν να σου βγεί και πιο οικονομικό.

Δοκίμασε τα dell και τα hp.
Πολύ καλά και value for money.

ΥΓ: Μην διανοηθείς να δώσεις πάνω απο 450-500 ευρώ.
Γιατί θα είναι κοροιδία


:wave2:

Οι Dell Και οι HP ειναι πολυ πιο ακριβοι εχω την εντυπωση...αλλωστε και το ρημαδι που εχω τωρα απο το Πλαισιο το ειχα αγορασει και δεν εκανε κιχ επι τοσα χρονια σκληρης χρησης

pilotos_xtreme
27/12/2009, 11:58
pare dipirino amd k mia ge force 9600 ,2 gb ram k eisai koble

kalogeros
27/12/2009, 12:11
Φίλε hymador, όλοι όσους ξέρω που έχουν πάρει turbo-x, το έχουν μετανιώσει. Τελευταίο παράδειγμα η ξαδέρφη της κοπέλασ μου, η οποία είχε ένα laptop turbo-x και όταν της κάηκε η κάρτα γραφικών, στο πλαίσιο σφύριζαν αδιάφορα. Επομένως πάρε ένα PC κάποιας άλλης μάρκας, όπως οι dell και η HP που προαναφέρθηκαν. Μπορεί να πληρώσεις παραπάνω λεφτά, αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Εάν επιμένεις να αγράσεις turbo-x, θα σου πρότεινα να αποφύγεις το πρώτο, γιατί σύντομα θα χρειαστείς και RAM και σκληρό δίσκο.

Επίσης, ΜΗΝ δεχτείς να αγοράσεις τίποτα με εγγύηση λιγότερη από 2 χρόνια. Υπάρχει νόμος για αυτό και αν σου κάνουν τα κορόιδα, πες τους ότι η πώληση είναι παράνομη και θα τους καταγγείλεις. Αυτά.

nihristo
27/12/2009, 12:27
όλοι με turbo-x δυσαρεστημένοι; Εγώ είμαι από τους άλλους..Turbo-x εδώ και 8 χρόνια σχεδόν και όλα μια χαρά.Στα 8 χρόνια άλλαξα 2 φορές τροφοδοτικό και αναβάθμισα την RAM. Οπότε θα ξαναπήγαινα για turbo-x. Η δεύτερη σου επιλογή φαίνεται αρκετά καλή, απλά 2 GB μνήμη μου φαίνεται λίγη για τα δεδομένα της εποχής. Μία 4 άρα Ram με δυνατότητα επέκτασης σε 8 μετά από κάποια χρόνια μου φαίνεται οκ.

p@nos
27/12/2009, 13:14
στα λεφτα που θες οτι και να παρεις θα δεις μεγαλη διαφορα απο αυτο που εχεις, και αφου δε σε ενδιαφερει gaming, αλλα απ'οτι καταλαβα χρηση γραφειου, θα εισα κομπλε...με 2gb μνημη, και εναν διπυρινο...


ΥΓ:χλωμο να εχεις P4 13 χρονια...:D

Gia
27/12/2009, 13:17
Μια γνώμη και απο εμένα...


Αν παίξεις με ΧΡ τα 2 gb μνήμη είναι οκ. Αν πας σε vista ή 7 και εγώ θα έλεγα να πας σε 3-4 gb οπωσδήποτε.

Τα turbo είναι οκ γενικώς και απο support μόνο καλά ξέρω για πλαίσιο.

Οπότε κρίνε ανάλογα με το λειτουργικό πως θα κινηθείς.

:beer: :wave2:

manhunter
27/12/2009, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gia
Μια γνώμη και απο εμένα...


Αν παίξεις με ΧΡ τα 2 gb μνήμη είναι οκ. Αν πας σε vista ή 7 και εγώ θα έλεγα να πας σε 3-4 gb οπωσδήποτε.

Τα turbo είναι οκ γενικώς και απο support μόνο καλά ξέρω για πλαίσιο.

Οπότε κρίνε ανάλογα με το λειτουργικό πως θα κινηθείς.

:beer: :wave2:

Για vista, συμφωνώ για την μνήμη
Για τα 7 όχι
Παίζω με 2gb με 7, και είναι τούμπανο, χωρίς κανένα πρόβλημα.
Για vista....σβήστα

p@nos
27/12/2009, 14:37
des και σε e-shop (http://www.e-shop.gr/PER_desktop.phtml) ...


ψωνιζω χρονια απο εκει...οι ανθρωποι εξυπηρετικοτατοι, οποτε χρειαστηκε να επιστρεψω κατι δεν ειχα ποτε προβλημα, και οι τιμες τους ειναι πολυ καλες...

Morton
27/12/2009, 14:57
Για value for money σύνθεση κοίτα σε επεξεργαστές AMD Athlon II.
Από X2 (διπύρηνο) 2.8 GHz στα 50 ευρώ μέχρι Χ4 (quad-core) 2.8Ghz στα 100.
Και αν πραγματικά δεν χρειάζεσαι ισχυρή κάρτα γραφικών πας για μητρική με chipset 785G/790G
kai στο μέλλον όποτε αλλάξουν οι απαιτήσεις σου βάζεις μια (ή και τη συνδυάζεις με την ενσωματωμένη αν υποστηρίζει crossfire)

Kai δεν είναι απαραίτητο να κάνεις τη σύνθεση μόνος σου, μπορείς απλά να επιλέξεις τα κομμάτια και να ζητήσεις η σύνθεση να γίνει στο κατάστημα (plaisio, eshop).

Κοίτα και εδώ για ιδέες http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=171

Morton
27/12/2009, 15:00
.

stefanos
27/12/2009, 15:11
Με τον turbo-x είμαι απο το 2004. Μεγάλος πύργος ευάερος στην πορεία μπήκε και μεγάλο τροφοδοτικό καθώς πλήθαιναν οι σκληροί....
Στον δεύτερο τα έφτυσε η asus τον πήγα σε 2 ώρες μέ πήραν τηλέφωνο και μου είπαν οτι δεν υπήρχε η ίδια θα μου βάζαν άλλη μάρκα, σε άλλες 2 ώρες πήγα και τον πήρα.Από τότε κάνας σκληρός βαράει, καμιά αναβαθμισούλα, σε όλα είχα άψογη εξυπηρέτηση αυθημερόν ή την επόμενη.

project.breeze
27/12/2009, 15:31
Καταρχάς μην πάρεις Turbo-X,τα πληρώνεις ακριβά χωρίς κανένα λόγω.Μπορείς να "φτιάξεις" ένα καλύτερο μηχάνημα μόνος σου και σε αρκετά καλύτερη τιμή.Γνώμη μου είναι να μην λυπηθείς να ρίξεις λεφτά σε motherboard γιατί αυτή θα είναι η βάση για μελλοντικές αναβαθμίσεις.4 gb ram τουλάχιστον για να είσαι καλυμμένος για 2 χρόνια τουλάχιστον,500gb σκληρό τουλάχιστον (ειδικά όταν θα περνάς μέσα φωτογραφίες π.χ 12mpixels,τίποτα ταινίες και τίποτα mp3 ούτε που θα καταλάβεις πως θα γεμίσει).Επίσης μην λυπηθείς να δώσεις 70-80 ευρώ για μία αξιοπρεπέστατη κάρτα γραφικών,στην επεξεργασία εικόνας αλλά και στην αναπαραγωγή HD Video θα τα βγάλει τα λεφτά της.Πιστεύω με 450-500 ευρώ φτιάχνεις ένα αξιοπρεπέστατο μηχάνημα που θα σε καλύψει για τουλάχιστον 2-3 χρόνια για την χρήση που το προορίζεις:beer:

SVX
27/12/2009, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Καταρχάς μην πάρεις Turbo-X,τα πληρώνεις ακριβά χωρίς κανένα λόγω.Μπορείς να "φτιάξεις" ένα καλύτερο μηχάνημα μόνος σου και σε αρκετά καλύτερη τιμή.Γνώμη μου είναι να μην λυπηθείς να ρίξεις λεφτά σε motherboard γιατί αυτή θα είναι η βάση για μελλοντικές αναβαθμίσεις.4 gb ram τουλάχιστον για να είσαι καλυμμένος για 2 χρόνια τουλάχιστον,500gb σκληρό τουλάχιστον (ειδικά όταν θα περνάς μέσα φωτογραφίες π.χ 12mpixels,τίποτα ταινίες και τίποτα mp3 ούτε που θα καταλάβεις πως θα γεμίσει).Επίσης μην λυπηθείς να δώσεις 70-80 ευρώ για μία αξιοπρεπέστατη κάρτα γραφικών,στην επεξεργασία εικόνας αλλά και στην αναπαραγωγή HD Video θα τα βγάλει τα λεφτά της.Πιστεύω με 450-500 ευρώ φτιάχνεις ένα αξιοπρεπέστατο μηχάνημα που θα σε καλύψει για τουλάχιστον 2-3 χρόνια για την χρήση που το προορίζεις:beer:



Φιλος.....μιλας εκ πειρας? ή εχεις καψει 2-3 πισι και 1 λαπτοπ? :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:




+778 :beer: μακρυα απο TURBO X και απο πλαισιο γενικοτερα..... εχω εναν στη κρεβατοκαμαρα για να στηριζω το λαπτοπ επανω.....


το πλαισιο ειναι μονο για μολυβια χαρακες και συρραπτικα,...... :wave2:

project.breeze
27/12/2009, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Φιλος.....μιλας εκ πειρας? ή εχεις καψει 2-3 πισι και 1 λαπτοπ? :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:




+778 :beer: μακρυα απο TURBO X και απο πλαισιο γενικοτερα..... εχω εναν στη κρεβατοκαμαρα για να στηριζω το λαπτοπ επανω.....


το πλαισιο ειναι μονο για μολυβια χαρακες και συρραπτικα,...... :wave2:


Ας όψεται το ηλεκτρικό δίκτυο της Λάρισας.Α και το λάπτοπ δεν το καψα εγώ,άλλος το καψε :evil:

project.breeze
27/12/2009, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Καταρχάς μην πάρεις Turbo-X,τα πληρώνεις ακριβά χωρίς κανένα λόγω.Μπορείς να "φτιάξεις" ένα καλύτερο μηχάνημα μόνος σου και σε αρκετά καλύτερη τιμή.Γνώμη μου είναι να μην λυπηθείς να ρίξεις λεφτά σε motherboard γιατί αυτή θα είναι η βάση για μελλοντικές αναβαθμίσεις.4 gb ram τουλάχιστον για να είσαι καλυμμένος για 2 χρόνια τουλάχιστον,500gb σκληρό τουλάχιστον (ειδικά όταν θα περνάς μέσα φωτογραφίες π.χ 12mpixels,τίποτα ταινίες και τίποτα mp3 ούτε που θα καταλάβεις πως θα γεμίσει).Επίσης μην λυπηθείς να δώσεις 70-80 ευρώ για μία αξιοπρεπέστατη κάρτα γραφικών,στην επεξεργασία εικόνας αλλά και στην αναπαραγωγή HD Video θα τα βγάλει τα λεφτά της.Πιστεύω με 450-500 ευρώ φτιάχνεις ένα αξιοπρεπέστατο μηχάνημα που θα σε καλύψει για τουλάχιστον 2-3 χρόνια για την χρήση που το προορίζεις:beer:




Σαν πολλά "τουλάχιστον" δεν έγραψα; :confused:

hidefnick
27/12/2009, 16:30
Καπου εδώ είσαι. Αν περιμένεις λίγο μετά τις γιορτές, θα πέσουν και πολύ οι τιμές στα blue ray. Υπολόγιζε και λειτουργικό αν δεν έχεις.

Με έναν τέτοιο συνδιασμό είσαι υπερκαλυμμένος για αυτά που ζητάς. Αν θες Intel είναι +100 περίπου, χωρίς κανένα ουσιαστικό όφελος. :wave2:


184085

vangelis 64
27/12/2009, 16:41
Κώστα,αν χρησιμοποιείς cubase και τα παρελκόμενα,μην πέσεις κάτω από 3G ram και core to duo.

Τα 7 σού τα συνιστώ ανεπιφύλακτα,δουλεύουν καταπληκτικά.:beer: :beer: :wave2:

p@nos
27/12/2009, 17:32
παιδια οσοι εχετε 7 και τα προτεινετε...ποσο καιρο τα εχετε?

γιατι εχουν ακουστει καποια (απαραδεκτα) προβληματα...

τα εχετε φορτωσει καθολου?




γιατι τρεχω σε βιστα ακομα...οκ δεν ειναι οτι πιο γρηγορο, αλλα ειναι εντελως σταθερα...ενα εξαμηνο τωρα καργα φορτωμενο δεν εχει κολλησει ποτε οποιαδηποτε εφαρμογη...

menos
27/12/2009, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Morton
Για value for money σύνθεση κοίτα σε επεξεργαστές AMD Athlon II.
Από X2 (διπύρηνο) 2.8 GHz στα 50 ευρώ μέχρι Χ4 (quad-core) 2.8Ghz στα 100.
Και αν πραγματικά δεν χρειάζεσαι ισχυρή κάρτα γραφικών πας για μητρική με chipset 785G/790G
kai στο μέλλον όποτε αλλάξουν οι απαιτήσεις σου βάζεις μια (ή και τη συνδυάζεις με την ενσωματωμένη αν υποστηρίζει crossfire)

Kai δεν είναι απαραίτητο να κάνεις τη σύνθεση μόνος σου, μπορείς απλά να επιλέξεις τα κομμάτια και να ζητήσεις η σύνθεση να γίνει στο κατάστημα (plaisio, eshop).

Κοίτα και εδώ για ιδέες http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=171
+1137:beer:
AMD και θα δείς διαφορές!!! :wave2:

el_hymador
27/12/2009, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Καπου εδώ είσαι. Αν περιμένεις λίγο μετά τις γιορτές, θα πέσουν και πολύ οι τιμές στα blue ray. Υπολόγιζε και λειτουργικό αν δεν έχεις.

Με έναν τέτοιο συνδιασμό είσαι υπερκαλυμμένος για αυτά που ζητάς. Αν θες Intel είναι +100 περίπου, χωρίς κανένα ουσιαστικό όφελος. :wave2:


Απο που ειναι το screen shot; πλαισιο;

:wave2:

project.breeze
27/12/2009, 18:42
Πολύ καλό το μηχάνημα που σου έφτιαξε ο συνάδελφος παραπάνω,βάλε και αυτή (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Gigabyte-4670-SVGA-PCI-Express-GV-R467ZL-1GB.htm) την κάρτα γραφικών που αγόρασα πριν 2 βδομάδες και θα με θυμηθείς :beer:

el_hymador
27/12/2009, 19:02
Δηλαδη θα πρεπει να υπολογισω και την αγορα των Windows; η θα μου τα δωσουν πακετο;

project.breeze
27/12/2009, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δηλαδη θα πρεπει να υπολογισω και την αγορα των Windows; η θα μου τα δωσουν πακετο;


Σίγουρα θα τα βάλουν μέσα,πώς θα λειτουργήσει χωρίς το λειτουργικό.Αν πάνε να στο χρεώσουνε πες τους ότι δε το θέλεις,ας το κάνουν format

epp1640
27/12/2009, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δηλαδη θα πρεπει να υπολογισω και την αγορα των Windows; η θα μου τα δωσουν πακετο;

Την υπολογίζεις.. Αλλιώς βάζεις ένα ubuntu linux και είσαι κάτι παραπάνω από άρχοντας...

Πάντα υπάρχει και η λύση του πειρατικού software.. αλλά με βρίσκεις ηθικά αντίθετο.. :p

epp1640
27/12/2009, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Σίγουρα θα τα βάλουν μέσα,πώς θα λειτουργήσει χωρίς το λειτουργικό.Αν πάνε να στο χρεώσουνε πες τους ότι δε το θέλεις,ας το κάνουν format

Από plaisio/multirama κτλπ την υπολογίζει.. αλλιώς θα το πάρει άδειο έτοιμο για διαμόρφωση.. :p

el_hymador
27/12/2009, 19:20
+100? δηλαδη...:rolleyes:

p@nos
27/12/2009, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
+100? δηλαδη...:rolleyes:


μα γιατι?

:look:

epp1640
27/12/2009, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
+100? δηλαδη...:rolleyes:

+68-70

ή βάζεις μία φιλική διανομή linux

ή torrent :p

Χωμάτινος
27/12/2009, 19:25
Εφ' όσον δεν είσαι μουσικός, γραφίστας, gamer ή επαγγελματίας κομπιουτεράς, μπες στο e-shop και πάρε τον φτηνότερο υπολογιστή που υπάρχει, καλύπτει τις ανάγκες σου και με το παραπάνω.

teo24
27/12/2009, 19:44
Τον πρωτο που αναφερεις το εχω παρει εδω και μια βδομαδα,με τα 249.Παρα πολυ καλος σε συγκρισει με τον dell που ειχα και δεν εβρισκα και τιποτα για να το αναβαθμισω καπως,βεβαια εγω τον εχω μονο για internet.Το μονο που του εβαλα αλλη μια ram 1gb.Επισης στο φυλλαδιο που εχεις μαλλον τον αναφερει με VISTA,τον παραδιδουν με Windows 7,εχει γινει τυπογραφικο λαθος.:wave2:

hidefnick
27/12/2009, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Απο που ειναι το screen shot; πλαισιο;

:wave2:


To screen ειναι απο πλαίσιο.

Κάτι που πρέπει να λάβεις υπ' όψη είναι οτι αν το πάρεις συναρμολογιμένο έχει στανταρ μια εγγύηση 2-3 χρόννια. ΑΝ το πάρεις κομμάτι οι μνήμες πχ είναι lifetime και ο σκληρός 5 χρόννια (συνήθως) Τώρα καλοθελητές να στο συναρμολογήσουν μπόλικοι, και εδω μέσα.
:wave2:

felter
27/12/2009, 22:32
Γιατί δεν κοιτάς και αυτό???


http://www.public.gr/products/computer/productDtls_3187_2.html





Apple Mac Mini - MC239GR/A



Η



http://www.public.gr/products/computer/productDtls_3186__193.html



Apple Mac Mini - MC238GR/A

vangelis 64
27/12/2009, 22:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
παιδια οσοι εχετε 7 και τα προτεινετε...ποσο καιρο τα εχετε?

γιατι εχουν ακουστει καποια (απαραδεκτα) προβληματα...

τα εχετε φορτωσει καθολου?




γιατι τρεχω σε βιστα ακομα...οκ δεν ειναι οτι πιο γρηγορο, αλλα ειναι εντελως σταθερα...ενα εξαμηνο τωρα καργα φορτωμενο δεν εχει κολλησει ποτε οποιαδηποτε εφαρμογη... Τα 7 σε μένα μια χαρά δουλεύουν και είμαι κατευχαριστημένος.
Τα έχω περίπου ενάμιση μήνα.Πολύ καλύτερα από τα βίστα.:)

georgis4
27/12/2009, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos


ΥΓ:χλωμο να εχεις P4 13 χρονια...:D

Απο τα χερια μου το πηρες....:D
Και γιατι να τον αλλαξεις??
Γραφω απο ΡΙΙΙ στα 1000 με 384 μνημη :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Οκ σερνεται αλλα βαριεμαι να στηνω ξεστηνω το λαπτοπ στην οθονη του pc..:p
Γνωμη μου παντος να μπεις στο σαιτ του πλαισιο και να κανεις μια δικια σου συνθεση στην τιμη που θες και με αυτα που θες!
Εχουν λεπτομερεστατη εφαρμογη για αυτο το λογο με περιγραφες και εικονες.....αν θες δεν επιλεγεις λειτουργικο απο τη στιγμη που εχεις *δικο* σου...:D

georgis4
27/12/2009, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgis4
Απο τα χερια μου το πηρες....:D
Και γιατι να τον αλλαξεις??
Γραφω απο ΡΙΙΙ στα 1000 με 384 μνημη :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Οκ σερνεται αλλα βαριεμαι να στηνω ξεστηνω το λαπτοπ στην οθονη του pc..:p
Γνωμη μου παντος να μπεις στο σαιτ του πλαισιο και να κανεις μια δικια σου συνθεση στην τιμη που θες και με αυτα που θες!
Εχουν λεπτομερεστατη εφαρμογη για αυτο το λογο με περιγραφες και εικονες.....αν θες δεν επιλεγεις λειτουργικο απο τη στιγμη που εχεις *δικο* σου...:D
Και ναι τα windows 7 ειναι σχεδον τα ιδια με τα vista με τη μονη διαφορα ΠΟΛΥ ΤΑΧΥΤΕΡΑ!:cool:

el_hymador
27/12/2009, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από felter
Γιατί δεν κοιτάς και αυτό???


http://www.public.gr/products/computer/productDtls_3187_2.html





Apple Mac Mini - MC239GR/A



Η



http://www.public.gr/products/computer/productDtls_3186__193.html





Apple Mac Mini - MC238GR/A


ειναι καπως τσιμπημενες οι τιμες και αντε τωρα τραβα να βρεις ακρη με τα mac...

p@nos
27/12/2009, 23:26
χυμαδορ δεν ειπες για τι το θες το πισι ομως...

γιατι την καταναλωτικη μανια με το δωρο των χριστουγεννων, υπαρχει περιπτωση να μπορεσεις να την ικανοποιησεις με ενα καινουριο δισκο μονο(με τον καιρο τα παιζουν και κανουν ολο το μηχανημα να σερνεται) και με ενα φορματ, θα ειναι σα να εχεις καινουριο...

αμα σε ενδιαφερουν δουλειες γραφειου και σερφαρισμα, δεν υπαρχει λογος να παρεις κατι αλλο...με ενα ρετουσαρισμα το πισι που εχεις τωρα ειναι υπεραρκετο...

Xrider
28/12/2009, 08:58
AMD!!!
Συνταγη για κατω των (μεχρι) 400? "Σκλαβο"
Εχω AMD 2800+ ,2γιγα ΡΑΜ,128καρτα γραφικων και 22" μονιτορ,2 σκληρους, DVD,καρτα ηχου και τροφοδοτικο παλι απο ον προηγουμενο σκλαβο.
Επεξεργαστης+μητρικη καρτα+ΡΑΜ μου πηγαν 150ευρω +200 η οθονη (τωρα μπορει να ειναι στα 150?)

Αντι να παρεις ετοιμο το συστημα αγοραζεις τα κοματια που σε ενδιαφερουν και ειναι συμβατα μεταξι τους,δηλ το βασικοτερο επεξεργαστης + μητρικη καρτα.
Την συναρμολογηση την κανεις μονος...δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερα δυσκολο.

AMD Sempron i Athlon m.o 50?
Μητρικη μ.ο 60?
ΡΑΜ 2 Γιγα μ.ο 50?

Το μονο δυσκολο σην ολη υποθεση ειναι η συνδεση των περιφερειακων στην μητρικη καρτα (ολα αυτα τα πολυ λεπα καλωδιακια με τα διαφορα χρωματα)ειδικα αν η καρτα εχει τιποτα wifi,bluetooh ενσοματωμενα αλλα αν εχεις κανεναν που ξερει μπορει να σε βοηθησει στην συνδεση που ειναι 5 λεπτων δουλεια.

idomeneas
28/12/2009, 09:37
Φιλαράκι, από την στιγμή που δεν ξέρεις και πολλά από pc,
κατ' εμέ το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να χτυπήσεις ένα έτοιμο σύστημα από το πλαίσιο...
από αυτά που έχεις βάλει το καλύτερο,
είναι το τρίτο με τον i5 από όποια πλευρά και αν το δεις...
έτσι θα έχεις ένα σύστημα με τρία χρόνια εγγύηση,
και ότι και αν πάθει το πας στο πλαίσιο όπως είναι
και στο φτιάχνουν αν αφορά θέμα hardware...

anarki_85
28/12/2009, 11:53
πάντως να πω ότι κι εγώ από το Πλαίσιο έχω αγοράσει εδώ και 3 χρόνια laptop turbo-x και δεν έχει πάθει το παραμικρό, μόνο ο σκληρός έχει αλλαχτεί(WD) γιατί παρέδωσε το πνέυμα...μέσα σε 2 ώρες τον είχα πάλι σπίτι μου...:beer: