PDA

View Full Version : Συνελήφθη την Κυριακή ο «πιστολέρο με το μαύρο τζιπ»



notakos600
27/12/2009, 18:55
Στα χέρια της Αστυνομίας έπεσε τελικά το πρωί της Κυριακής ο πιστολέρο με το μαύρο τζιπ, που είχε τρομοκρατήσει τις προηγούμενες ημέρες την Αθήνα πυροβολώντας και τραυματίζοντας ανύποπτους περαστικούς.

Σύμφωνα με αστυνομικές πηγές, ο άνδρας συνελήφθη στο κέντρο της Αθήνας ενώ οδηγούσε ένα μαύρο αυτοκίνητο, μέσα στο οποίο βρέθηκε το όπλο των επιθέσεων.

Είναι Έλληνας, 31 ετών και οδηγός ταξί.

Λεπτομέρειες για το δράστη και τη σύλληψη αναμένεται να δοθούν το μεσημέρι της Δευτέρας από τον διοικητή της Ασφάλειας Αττικής.

Η Αστυνομία είχε εξαπολύσει ανθρωποκυνηγητό τις προηγούμενες ημέρες, ερευνώντας όλα τα μαύρα οχήματα τύπου «τζιπ» με φιμέ τζάμια σύμφωνα με τις περιγραφές των θυμάτων.

Ο «πιστολέρο» είχε πραγματοποιήσει τουλάχιστον πέντε επιθέσεις σε Βοτανικό, Μοσχάτο, Κολωνό και Ανω Λιόσια, συνήθως νωρίς το βράδυ, τραυματίζοντας συνολικά τέσσερα άτομα.

Δύο από τα θύματα νοσηλεύονται, χωρίς ωστόσο να κινδυνεύει η ζωή τους.

Newsroom ΔΟΛ

Banana hammock#
28/12/2009, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Στα χέρια της Αστυνομίας έπεσε τελικά το πρωί της Κυριακής ο πιστολέρο με το μαύρο τζιπ, που είχε τρομοκρατήσει τις προηγούμενες ημέρες την Αθήνα πυροβολώντας και τραυματίζοντας ανύποπτους περαστικούς.

Σύμφωνα με αστυνομικές πηγές, ο άνδρας συνελήφθη στο κέντρο της Αθήνας ενώ οδηγούσε ένα μαύρο αυτοκίνητο, μέσα στο οποίο βρέθηκε το όπλο των επιθέσεων.

Είναι Έλληνας, 31 ετών και οδηγός ταξί.

Λεπτομέρειες για το δράστη και τη σύλληψη αναμένεται να δοθούν το μεσημέρι της Δευτέρας από τον διοικητή της Ασφάλειας Αττικής.

Η Αστυνομία είχε εξαπολύσει ανθρωποκυνηγητό τις προηγούμενες ημέρες, ερευνώντας όλα τα μαύρα οχήματα τύπου «τζιπ» με φιμέ τζάμια σύμφωνα με τις περιγραφές των θυμάτων.

Ο «πιστολέρο» είχε πραγματοποιήσει τουλάχιστον πέντε επιθέσεις σε Βοτανικό, Μοσχάτο, Κολωνό και Ανω Λιόσια, συνήθως νωρίς το βράδυ, τραυματίζοντας συνολικά τέσσερα άτομα.

Δύο από τα θύματα νοσηλεύονται, χωρίς ωστόσο να κινδυνεύει η ζωή τους.

Newsroom ΔΟΛ


Τι σημαινει το γεγονος πως πλεον οταν διαπραττει καποιος αλλοδαπος μια παρανομη πραξη, στα δημοσιοκαφρικα δελτια δεν αναφερεται η εθνικοτητα του αλλα του απονεμεται ο συνηθης τιτλος του φερομενου ως δραστη, ενω δεν ισχυει το ιδιο οταν ο "φερομενος ως δραστης" ειναι Ελληνας, οπως στην προκειμενη περιπτωση. Ειναι νεο-εποχικο κι αυτο; :ZZZ:

Εχετλαίος
28/12/2009, 09:49
Ρητορικό ή φιλοσοφικό το ερώτημα;

Banana hammock#
28/12/2009, 09:53
Ρητορικο.. Το μπαρμπατζεκι εχει το συμβολισμο του.

byron
28/12/2009, 10:00
Μαγκιά τους που τον τσίμπησαν γρήγορα. Στα μπλόκα που είχαν στήσει βρήκαν και 5 κλεμμένα τζιπ...

Ενας θεότρελλος εγκληματίας λιγότερος.

idomeneas
28/12/2009, 10:19
Καλά το δούλεμα πέφτει σύνεφο...
και δυστυχώς υπάρχουν αδαείς που τα χάφτουν...
κρίμα...

Cpt. Haddock
28/12/2009, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
Καλά το δούλεμα πέφτει σύνεφο...
και δυστυχώς υπάρχουν αδαείς που τα χάφτουν...
κρίμα...

Διαφώτισέ μας :a23:

typhoon
28/12/2009, 10:43
θα πεί κανείς μπράβο στην αστυνομια ή ειμαστε μόνο για να κράζουμε τους "μπάτσους"?
Σίγουρα θα υπάρχουν πάντα τα κακώς κείμενα, αλλά πιστέυω ότι πρέπει να αναγνωρίζουμε κάποιες σωστές δράσεις.

Βέβαια το βλέπω το επόμενο σχόλιο, "Μπράβο που έκαναν την δουλειά τους?"
Τελοσπάντων κάτι είναι κι αυτό και δείχνει ότι δεν είναι όλοι σκάτα και κάποιοι κάνουν την δουλειά τους.

super_toto
28/12/2009, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
Καλά το δούλεμα πέφτει σύνεφο...
και δυστυχώς υπάρχουν αδαείς που τα χάφτουν...
κρίμα...

Τι εννοάεις?

notakos600
28/12/2009, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
Καλά το δούλεμα πέφτει σύνεφο...
και δυστυχώς υπάρχουν αδαείς που τα χάφτουν...
κρίμα...


Συνομωσία της αστυνομίας εναντίον ενός αθώου βιοπαλαιστή ;
Κάτσε και σε λίγο θα σκάσει μύτη ο Ξανθόπουλος από τη γωνία ...

Cpt. Haddock
28/12/2009, 10:54
:smokin:


184118

byron
28/12/2009, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:smokin:

ΡΠΜ captain, έχεις © στην υπογραφή σου??? :mad: :confused: :mad:

Cpt. Haddock
28/12/2009, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
ΡΠΜ captain, έχεις © στην υπογραφή σου??? :mad: :confused: :mad:

Ελεύθερα! :lol:

super_toto
28/12/2009, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock#
Τι σημαινει το γεγονος πως πλεον οταν διαπραττει καποιος αλλοδαπος μια παρανομη πραξη, στα δημοσιοκαφρικα δελτια δεν αναφερεται η εθνικοτητα του αλλα του απονεμεται ο συνηθης τιτλος του φερομενου ως δραστη, ενω δεν ισχυει το ιδιο οταν ο "φερομενος ως δραστης" ειναι Ελληνας, οπως στην προκειμενη περιπτωση. Ειναι νεο-εποχικο κι αυτο; :ZZZ:

Σημαίνει ότι έχει πέσει γραμμή να μην προβάλονται οι εγκληματικές ενέργειες των αλλοδαπών για να μην στραφεί η κοινωνία εναντίον τους. Το αντίθετο δηλαδή από αυτό που συνέβαινε πριν μερικά χρόνια, όταν ακόμα και πριν μάθουμε ποιος ήταν ο δράστης, τον βάφτιζαν αλλοδαπό.

Εχετλαίος
28/12/2009, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
Καλά το δούλεμα πέφτει σύνεφο...
και δυστυχώς υπάρχουν αδαείς που τα χάφτουν...
κρίμα...

:confused:

Cpt. Haddock
28/12/2009, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Σημαίνει ότι έχει πέσει γραμμή να μην προβάλονται οι εγκληματικές ενέργειες των αλλοδαπών για να μην στραφεί η κοινωνία εναντίον τους. Το αντίθετο δηλαδή από αυτό που συνέβαινε πριν μερικά χρόνια, όταν ακόμα και πριν μάθουμε ποιος ήταν ο δράστης, τον βάφτιζαν αλλοδαπό.

+1050

Επίσης για να καταλάβουμε οτι εμείς οι Ελληνες δεν ειμαστε και τιποτα λουλουδάκια.

Άσχετο βέβαια με το συγκεκριμένο συμβάν το οποίο ειναι στημένο για να φανει οτι η ΕΛΑΣ κανει καλά τη δουλειά της :smokin: :confused: :lol:

byron
28/12/2009, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Άσχετο βέβαια με το συγκεκριμένο συμβάν το οποίο ειναι στημένο για να φανει οτι η ΕΛΑΣ κανει καλά τη δουλειά της :smokin: :confused: :lol:

:nono: :nono:
Είναι ξεκαθαρο ότι είναι δουλειά της λέσχης Bilderberg. :smokin:

Cpt. Haddock
28/12/2009, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:nono: :nono:
Είναι ξεκαθαρο ότι είναι δουλειά της λέσχης Bilderberg. :smokin:

Δεν πήγε εκεί το φτωχό μυαλό μου :sad:

dirtbird
28/12/2009, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:nono: :nono:
Είναι ξεκαθαρο ότι είναι δουλειά της λέσχης Bilderberg. :smokin:

Αυτοί που μαζεύονται τα απογεύματα για μπριτζ και τσάι? (ξέρω και που αλλά μου έχει πει ο trοoper να μην το λέω....)

:wacko: :wacko:

SVX
28/12/2009, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:nono: :nono:
Είναι ξεκαθαρο ότι είναι δουλειά της λέσχης Bilderberg. :smokin:

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑΝ ΣΩΣΤΑ .....

Ειναι ξεκαθαρο δουλεια του ρουφιανου του γειτονα....( μελος του Patriotic act)


:rolleyes:



ουτε τα χομπι σου δεν μπορεις να εξασκησεις ελευθερα σε τουτη τη χωρα.....αμα χτυπουσε δεκαωχτουρες με αεροβολο θα ξεσηκωνοταν η PETA..... :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

p@nos
28/12/2009, 11:51
ρε παιδια προφητικος ο κοκκινοπουλος...

εχω δει ενα επεισοδιο κοκκινο κυκλο αμα θυμαμαι καλα με ενα ταριφα που σκοτωνε αβερτα κοσμο

:lol: :lol: :lol:

menelaos46
28/12/2009, 11:52
ρε παιδια προφητικος ο κοκκινοπουλος... εχω δει ενα επεισοδιο κοκκινο κυκλο αμα θυμαμαι καλα με ενα ταριφα που σκοτωνε αβερτα κοσμο

Με Καφετζοπουλο?
Το εχω δει κι εγω αν και νομιζω πως εκεινο ηταν αφιερομενο σε αλλο ταριφα.
Ειναι αρκετοι οι ταριφες που λαλησαν......

p@nos
28/12/2009, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Με Καφετζοπουλο?
Το εχω δει κι εγω αν και νομιζω πως εκεινο ηταν αφιερομενο σε αλλο ταριφα.
Ειναι αρκετοι οι ταριφες που λαλησαν......



νομιζω...παντως 10η εντολη και κοκκινος κυκλος αμα δε σε πιανει υπνος ειναι τρελο καψιμο...
λες και δε μας εφτανε το τελεμαρκετινγκ

:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

devil's animal
28/12/2009, 12:04
μπραβο τους που τον επιασαν σχετικα γρηγορα πριν ξεκανει και αλλο κοσμο...
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
28/12/2009, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
μπραβο τους [...]

:look:



(ρε σεις έχει μπει ο Χρυσοχοΐδης με το νικ του Σταύρου; )

devil's animal
28/12/2009, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:look:



(ρε σεις έχει μπει ο Χρυσοχοΐδης με το νικ του Σταύρου; )


τα καλα (οπως και τα στραβα) πρεπει να λεγονται Λιακο....:winka:


τουλαχιστον σε αυτην την περιπτωση εκαναν καλα την δουλεα τους!
:beer: :beer:

Cpt. Haddock
28/12/2009, 12:13
(πλάκα κάνω ρε :p )

Γενικότερα στα ποινικά ζητήματα η ΕΛΑΣ τα καταφέρνει καλα, αλλού χωλαίνει

alex-kos
28/12/2009, 13:01
ταξιτζης με οχημα που κοστιζει χιλιαδες ευρω !

byron
28/12/2009, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-kos
ταξιτζης με οχημα που κοστιζει χιλιαδες ευρω !

Τι χιλιάδες ρε φιλαράκι? Εχεις δει πόσο κοστίζει ένα Jeep 6-7 ετών? Μόνο τίποτα άσχετοι ψαρώνουν με τέτοια αυτοκίνητα.

Cpt. Haddock
28/12/2009, 13:15
Για το πόσο κοστίζει μια άδεια ταξί, ας μη μιλήσουμε καλύτερα :winka:

idomeneas
28/12/2009, 13:57
καταρχήν κομένες οι ειρωνίες...
δεν γνωριζόμαστε τόσο καλά...
και να είστε σίγουροι ορισμένοι ότι αν γνωριζόμασταν,
τότε θα κάνατε τουμπεκί...
Στο θέμα μας τώρα...
Αν ο τρελό-τυπάκος ήταν αλβανός, κούρδος, και δεν ξέρω και εγώ τι, απλά το θέμα θα πέρναγε στα ψιλά...
Ούτε εθνικότητα, ούτε τίποτα...
Αλλά επειδή είναι Έλληνας, αν είναι, γιατί εγώ προσωπικά πιστεύω ότι όλη η φάση είναι παραμύθι - και δεν με ενδιαφέρει τι θα πείτε ορισμένοι - το κάνουμε βούκινο έτσι ώστε να συνειδητοποιήσουμε εμείς οι σκατόψυχοι,
η κολόρατσα πόσο κακοί είμαστε απέναντι σε αυτούς τους καλούς ανθρώπους τους μετανάστες...
και φυσικά να τους δώσουμε αυτή την ρημάδα την
ιθαγένεια που τόσο σκληρά έχουν παλέψει για αυτήν και δικαιούνται...
Άλλωστε το να είσαι Έλληνας σήμερα είναι ντροπή...
Τι να έχει να επιδείξει αυτή η ράτσα, Λεωνίδα, Όμηρο, Σοφοκλή?
Ψιλά γράματα...
Αυτά τα ολίγα για όσους ενδιαφέρονται, χωρίς να ρημαδοτρώνε το χρήμα του κοσμάκη καθισμένοι σε μια καρέκλα, και ενώ πληρώνονται από τα κορόϊδα μαλακίζονται γράφοντας ασυναρτησίες σε ένα φόρουμ,
για αλήτες μηχανόβιους, γιαπονεζόκαυλους τσαντάκηδες...
Οι ευρωπαίοι είναι κυριλέ, και υπεράνω...

THEOD
28/12/2009, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
καταρχήν κομένες οι ειρωνίες...
δεν γνωριζόμαστε τόσο καλά...
και να είστε σίγουροι ορισμένοι ότι αν γνωριζόμασταν,
τότε θα κάνατε τουμπεκί...
Στο θέμα μας τώρα...
Αν ο τρελό-τυπάκος ήταν αλβανός, κούρδος, και δεν ξέρω και εγώ τι, απλά το θέμα θα πέρναγε στα ψιλά...
Ούτε εθνικότητα, ούτε τίποτα...
Αλλά επειδή είναι Έλληνας, αν είναι, γιατί εγώ προσωπικά πιστεύω ότι όλη η φάση είναι παραμύθι - και δεν με ενδιαφέρει τι θα πείτε ορισμένοι - το κάνουμε βούκινο έτσι ώστε να συνειδητοποιήσουμε εμείς οι σκατόψυχοι,
η κολόρατσα πόσο κακοί είμαστε απέναντι σε αυτούς τους καλούς ανθρώπους τους μετανάστες...
και φυσικά να τους δώσουμε αυτή την ρημάδα την
ιθαγένεια που τόσο σκληρά έχουν παλέψει για αυτήν και δικαιούνται...
Άλλωστε το να είσαι Έλληνας σήμερα είναι ντροπή...
Τι να έχει να επιδείξει αυτή η ράτσα, Λεωνίδα, Όμηρο, Σοφοκλή?
Ψιλά γράματα...
Αυτά τα ολίγα για όσους ενδιαφέρονται, χωρίς να ρημαδοτρώνε το χρήμα του κοσμάκη καθισμένοι σε μια καρέκλα, και ενώ πληρώνονται από τα κορόϊδα μαλακίζονται γράφοντας ασυναρτησίες σε ένα φόρουμ,
για αλήτες μηχανόβιους, γιαπονεζόκαυλους τσαντάκηδες...
Οι ευρωπαίοι είναι κυριλέ, και υπεράνω...


αυτό είναι "Θεωρίες συνομωσίας"....'Οχι αυτές οι αηδίες του Φώσκολου... :D

Cpt. Haddock
28/12/2009, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
[...]και να είστε σίγουροι ορισμένοι ότι αν γνωριζόμασταν,
τότε θα κάνατε τουμπεκί...
[...]

Μας απειλείς εν ολίγοις; :rolleyes:

sniper
28/12/2009, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
....

Την παλεύεις καθόλου;

1. Δεν σε ξέρουμε, δεν μας ξέρεις - μην κάνεις συνειρμούς, δεν βγαίνουν πάντα αληθινοί.
2. Αυτές τις μέρες που είχα λίγο χρόνο και μπόρεσα κι έκανα μια βόλτα, ούτε Πλάτωνα ούτε Σοφοκλή είδα. Είδα όμως κάτι τύπους με την Ελληνική υπηκοότητα κι ιθαγένεια που έμοιαζαν με μογγόλους ατάκτους.
3. Αν ένα πιτσιρίκι που είχε την ατυχία να έχει γονείς από κάποια άλλη χώρα, γεννήθηκε εδώ όμως, πήγε σχολείο εδώ, έχει φίλους εδώ κι αν πάει πίσω στην πατρίδα του νοιώθει ξένος ε τότε μάλλον πρέπει να πάρει την ιθαγένεια.... και την υπηκοότητα..... γιατί δεν το βλέπω να γυρίζει πίσω - αντίθετα θέλει να μείνει εδώ και να δουλέψει αν το αφήσουν οι μογγόλοι που λέγαμε πριν.

Χέσε μας λοιπόν με την ιθαγένεια και την καθαρότητα της φυλής μας. Ανθρωπιά βρες λίγη μέσα σου και μετά όλα τ' άλλα τα βρίσκουμε.

makis206
28/12/2009, 14:10
Ξεφύγαμε κύριοι...:winka:

Cpt. Haddock
28/12/2009, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Την παλεύεις καθόλου;

[...]

Χέσε μας λοιπόν με την ιθαγένεια και την καθαρότητα της φυλής μας. Ανθρωπιά βρες λίγη μέσα σου και μετά όλα τ' άλλα τα βρίσκουμε.

+1050

:beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
28/12/2009, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ξεφύγαμε κύριοι...:winka:

Ο συντοπίτης σου Μάκι, όχι εμείς :wave2:

Gandalf dr685sm
28/12/2009, 14:12
Δύο πραγματάκια συνοπτικά κύριοι...

1. Ο δράστης ήταν κάποιας οικονομικής επιφάνειας όπου είναι και ιδιοκτήτης ΤΑΧΙ , όπου κάποιες μόνο φορές το οδηγεί και εκείνος. Παρόλα αυτά απο όσο ανακοινώθηκε είναι γόνος εύπορης οικογένειας και οχι μεροκαματιάρης οδηγός ΤΑΧΙ.

2. Όσον αφορά την κτήση Ιθαγένειας απο αλλοδαπούς σύμφωνα με το νομοσχέδιο θα πρέπει είτε να έχουν γεννηθεί εδώ , είτε να έχουν περάσει όλη την βασική Ελληνική εκπαίδευση και να μένει πάνω απο 5 έτη συνολικά στην Ελλάδα και στις δύο περιπτώσεις. Δεν θα την χαρίζουν την υπηκοότητα (ΟΧΙ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ... είναι δύο διαφορετικά πράγματα ..μην τα μπερδεύουμε).

Ειδικότερα οι αλλοδαποί που κατοικούν εδώ και δεν τηρούν τις παραπάνω προϋποθέσεις (γέννηση εδώ - παιδεία εδώ + 5 έτη παραμονής) θα συνεχίζουν να πρέπει να κάνουν αίτηση και τα απαραίτητα έγγραφα σύμφωνα με τον νέο νόμο πολιτογράφησης του 2004.

Αυτάαααααα.....

Gandalf

catmaster
28/12/2009, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
καταρχήν κομένες οι ειρωνίες...
δεν γνωριζόμαστε τόσο καλά...
και να είστε σίγουροι ορισμένοι ότι αν γνωριζόμασταν,
τότε θα κάνατε τουμπεκί...
...


:confused: :a28:

ότι έχεις να πεις πες το πολιτισμένα και άσε τους τσαμπουκάδες για αλλού...



μια που θα ξεφύγει το πράγμα και μια που έφυγε παιδιά ...

stefanos
28/12/2009, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δύο πραγματάκια συνοπτικά κύριοι...

1. Ο δράστης ήταν κάποιας οικονομικής επιφάνειας όπου είναι και ιδιοκτήτης ΤΑΧΙ , όπου κάποιες μόνο φορές το οδηγεί και εκείνος. Παρόλα αυτά απο όσο ανακοινώθηκε είναι γόνος εύπορης οικογένειας και οχι μεροκαματιάρης οδηγός ΤΑΧΙ.

2. Όσον αφορά την κτήση Ιθαγένειας απο αλλοδαπούς σύμφωνα με το νομοσχέδιο θα πρέπει είτε να έχουν γεννηθεί εδώ , είτε να έχουν περάσει όλη την βασική Ελληνική εκπαίδευση και να μένει πάνω απο 5 έτη συνολικά στην Ελλάδα και στις δύο περιπτώσεις. Δεν θα την χαρίζουν την υπηκοότητα (ΟΧΙ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ... είναι δύο διαφορετικά πράγματα ..μην τα μπερδεύουμε).

Ειδικότερα οι αλλοδαποί που κατοικούν εδώ και δεν τηρούν τις παραπάνω προϋποθέσεις (γέννηση εδώ - παιδεία εδώ + 5 έτη παραμονής) θα συνεχίζουν να πρέπει να κάνουν αίτηση και τα απαραίτητα έγγραφα σύμφωνα με τον νέο νόμο πολιτογράφησης του 2004.

Αυτάαααααα.....

Gandalf


Η ιθαγένεια σε κάνει πολίτη της EU?

Εχετλαίος
28/12/2009, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
...

Τα αυτά ισχύουν και για τα λοιπά κράτη εντός ΕΕ ή κάθε χώρα διαμορφώνει κατά το δοκούν το θεσμικό πλαίσιο για τους αλλοδαπούς της;

KostasA
28/12/2009, 14:19
σε λίγο θα ανακηρύξουμε και τον Άδωνη σύγχρονο Κολοκοτρώνη.

Cpt. Haddock
28/12/2009, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από KostasA
σε λίγο θα ανακηρύξουμε και τον Άδωνη σύγχρονο Κολοκοτρώνη.

Λιγο πιο βαριά φωνή να είχε :lol:

Gandalf dr685sm
28/12/2009, 14:34
Η πολιτογράφηση είναι στην δικαιοδοσία της κάθε χώρας καθώς μέχρι στιγμής η Ε.Ε. δεν αποτελεί και θεσμικό κράτος, παρά μόνο οικονομικό. Εξού και το Σύνταγμα της δεν υπερισχύει των κρατών μελών... κάτι που στην δική μας περίπτωση πολλές φορές δεν είναι και τόσο καλό.

Απο εκεί και πέρα όσον αφορά την κτήση υπηκοότητας διά πολιτογράφησης...

http://www.nelereth.gr/metanastes/5politografisi.htm

και ο νόμος του 2004

http://www.elesme.gr/elesmegr/periodika/t27/t27_06.htm

που τα έχει και πιο ολοκληρωμένα για όποιον ενδιαφέρεται.

Gandalf

idomeneas
28/12/2009, 14:34
Cpt. Haddock

Δεν απειλώ κανέναν, δεν έχω τέτοιες ανάγκες,
απλά εκφράζω αυτό που πιστεύω... όπως όλοι άλλωστε...

sniper

Φίλε μου, την παλεύω δεν την παλεύω, δεν έχει σημασία,
και για να απαντήσω στο ερωτημά σου, σου λέω τα εξής...
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με οποιονδήποτε μή Έλληνα...
Αυτό το έχω αποδείξει εμπράκτως στην ζωή μου και όποιος με γνωρίζει προσωπικά μπορεί να το επιβεβαιώσει...
Αγαπώ όλο τον κόσμο, τον απλό άνθρωπο...
Δεν έχω κανένα πρόβλημα αν τα παιδιά των μεταναστών, και οι ίδιοι οι μετανάστες παραμείνουν στην χώρα, οι νόμιμοι όμως, όχι οι παράνομοι...
Και εμένα η πρώην μου από άλλη χώρα ήταν, αλλά κινήσαμε όλες τι νόμιμες διαδικασίες και έμεινε εδώ, νόμιμα επαναλαμβάνω...
Η νυν και αυτή από άλλη χώρα είναι αλλά λόγω Ευρώπης, δεν χρειάζετε καμία διαδικασία...
Εντελώς τυχαία όλα αυτά...
Ας κάτσουν όσοι χρειαζόμαστε, απλά εγώ προσωπικά δεν θέλω να πάρουν ιθαγένεια και υπηκοότητα, δεν θέλω να δω σε 15-20 χρόνια ξενόφερτα, και άλλων συμφερόντων κόματα μέσα στη βουλή...
Δεν θέλω η χώρα μου να γίνει ο παράδεισος των μεταναστών, όπου θα έρχονται εδώ, μόνο και μόνο επειδή μπορούν να νομιμοποιηθούν...
Αρκετά προβλήματα έχουμε, αρκετή ανεργία υπάρχει, αρκετά χαμηλά είναι είδη τα μεροκάματα...
Δεν πάει άλλο, έτσι τουλάχιστον μου φένετε εμένα, δεν ξέρω, αν έχεις διαφορετική άποψη, και η Ελλαδίτσα είναι Ελβετία να το συζητήσουμε...
Όσο για την καθαρότητα της φυλής, και τα σχόλια περί ανθρωπιάς δεν θα τα σχολιάσω, πιστεύω ότι τα έχω είδη απαντήσει...

catmaster

φίλε μου εγώ εξέφρασα την αποψή μου, καλή κακή ηλίθια, δεν έχει σημασία, ειρωνίες δεν ανέχομε από κανένα...
ούτε για τσαμπουκάδες έχω όρεξη, και ούτε καβγάδες θέλω...
Απλά θεώρησα σωστό να βάλω κάποια όρια...

idomeneas
28/12/2009, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Τα αυτά ισχύουν και για τα λοιπά κράτη εντός ΕΕ ή κάθε χώρα διαμορφώνει κατά το δοκούν το θεσμικό πλαίσιο για τους αλλοδαπούς της;

όχι, η πολιτική στην ευρώπη είναι ενιαία για το συγκεκριμένο θέμα...
Η Ελλάδα παρανόμως νομιμοποιεί παράνομους...

Cpt. Haddock
28/12/2009, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
όχι, η πολιτική στην ευρώπη είναι ενιαία για το συγκεκριμένο θέμα...
Η Ελλάδα παρανόμως νομιμοποιεί παράνομους...

Έχεις λίγο μεσάνυχτα σ' αυτά :wave2:

idomeneas
28/12/2009, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Έχεις λίγο μεσάνυχτα σ' αυτά :wave2:

διαφωτισέ με λοιπόν...

Εχετλαίος
28/12/2009, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
όχι, η πολιτική στην ευρώπη είναι ενιαία για το συγκεκριμένο θέμα...


Εξ όσων γνωρίζω μάλλον όχι. Δες τι γίνεται σε Αγγλία και τι σε Ισπανία ή Γερμανία τελευταία, λχ.

Cpt. Haddock
28/12/2009, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
διαφωτισέ με λοιπόν...

Ψαξε βρες τις καταδίκες που έχουμε φάει στο θεμα της παραχώρησης ασύλου. Ειναι καλό για αρχή

:winka:

Gandalf dr685sm
28/12/2009, 14:41
Η Ελλάδα παρανόμως νομιμοποιεί παράνομους

ΑΚΥΡΟΤΑΤΟ...

Δες το πως πολιτογραφεί αλλοδαπούς στην Γαλλία (ειδικότερα απο τις παλιότερες "αποικίες" της).. ή πως Πακιστανοί και Ινδοί παίρνουν πολύ πιο εύκολα υπηκοότητα σε Αγγλία κτλ.

Η κοινή πολιτική της Ε.Ε. αφορά την FRONTEX και την παράνομη είσοδο μεταναστών, οχι για το πως θα πάρουν την υπηκοότητα κάποιας χώρας μέλους.

Μην πάτε πολύ μακριά όμως.. το να πάρεις υπηκοότητα όντως ενήλικος , όντως γεννημένος αλλού και χωρίς καμία εκπαίδευση σε Ελληνικά σχολεία, είναι πάρα πολύ δύσκολο και θα παραμείνει δύσκολο καθώς ,χωρίς ένσημα, χωρίς έγγραφα (διαβατήριο με βίζα), χωρίς πιστοποιητικό γέννησης, μια τρύπα στο νερό κάνουν.. χώρια τα 1500€ που καλούνται να πληρώσουν με κάθε αίτηση.

Gandalf

idomeneas
28/12/2009, 14:45
από τη στιγμή που εισέρχεσε σε μία χώρα παρανόμως δεν έχεις δικαιώματα...
Γαλλία, Ολλανδία και Αγγλία δίνουν υπηκοότητα σε πολίτες αποικιών τους, που ήταν είδη πολίτες τους πρακτικά...
Ακόμα και αν είσαι πολίτης ευρωπαϊκής χώρας,
αν εισέλθεις και μείνεις πάνω από όσο έχεις δηλώσει,
η ποινή αν θυμάμε καλά είναι πέντε χρόνια εκτός...
αυτό είναι καθεστός πανευρωπαϊκά...
Άσυλο χορηγήτε σε εξαιρετικές περιπτώσεις πολιτικών προσφύγων κλπ...

Gandalf dr685sm
28/12/2009, 14:49
από τη στιγμή που εισέρχεσε σε μία χώρα παρανόμως δεν έχεις δικαιώματα...

Αυτό ισχύει σε όλο τον κόσμο... αλλά εδω δεν μιλάμε για λαθρομετανάστες που έτσι και αλλιώς δεν θα μπορέσουν ποτέ να αποκτήσουν υπηκοότητα. Μιλάμε για νόμιμους μετανάστες (οικονομικής φύσης) ή εκείνους που έχουν λάβει άσυλο. Εκείνους δηλαδή που έχουν όλα τα νόμιμα έγγραφα.

Οι λαθραία εισερχόμενοι μετανάστες , σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να λάβουν υπηκοότητα, διότι δεν εμφανίζονται ώς κάτοικοι της χώρας διά της νομίμου οδού. Έτσι αν συλληφθούν κατά την είσοδο τους , παραμένουν 12 μήνες στα κέντρα υποδοχής βάσει νόμου (αν και τους διώχνουν γιατί δεν χωράνε) και αν δεν παρουσιάσουν νόμιμους λόγους για παροχή ασύλου , απελαύνονται.

Επειδή όμως δεν χωράνε όπως είπα , τους πιάνουν και τους αφήνουν μετά απο 30-60 μέρες με την υποχρέωση να παρουσιάζονται στο τοπικό Α.Τ. και μετά το διάστημα των 12 μηνών να απελαθούν αν και εφόσον δεν έχουν λόγους για χορήγηση ασύλου.

Φυσικά μόλις του αφήσουν... Λούης...

Gandalf

byron
28/12/2009, 14:51
Και να ρωτήσω κάτι.......

Τι σχέση έχει η παραχώρηση ασύλου ή όχι με τον καραγκιόζη που πυροβολεί τον κοσμάκη?? :confused: :confused: :confused:

Cpt. Haddock
28/12/2009, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τι σχέση έχει η παραχώρηση ασύλου ή όχι με τον καραγκιόζη που πυροβολεί τον κοσμάκη?? :confused: :confused: :confused:

Το βασιλιά της Κρήτης ρώτα που κατάφερε να τα συνδέσει :lol:

Gandalf dr685sm
28/12/2009, 14:54
o λόγος είναι ζωντανός και μετά απο μια μεσημεριάτικη μπυρίτσα μετά φαγητού , αφού τελώ εν αδεία, το πήγα παραπέρα ώς συνήθως.

Αμάν βρε Byr0n... σπαμάραμε και λίγο παραπάνω...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf

sniper
28/12/2009, 15:05
Φίλε Ιδομενέα....

Δεν θες να δεις κόμματα ξενόφερτα.... ΟΚ.

Αντε και μαντρώναμε τα σύνορά μας και δεν πέρναγε κουνούπι.
Αντε και απελαύναμε όλους τους παράνομους μετανάστες.
Αντε και διώχναμε και τα παιδιά τους.

Σε 30 χρόνια θα ήταν η Ελλάδα ερημιά....

Ασε που κι εσύ θα ήσουν στο ράφι απ' ότι καταλαβαίνω....

sniper
28/12/2009, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Και να ρωτήσω κάτι.......

Τι σχέση έχει η παραχώρηση ασύλου ή όχι με τον καραγκιόζη που πυροβολεί τον κοσμάκη?? :confused: :confused: :confused:

Μήπως θέλει να ζητήσει άσυλο στην πρεσβεία της Σομαλίας ή του Σουδάν; :lol:

Cpt. Haddock
28/12/2009, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ασε που κι εσύ θα ήσουν στο ράφι απ' ότι καταλαβαίνω....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

el_hymador
28/12/2009, 15:07
Δηλαδη, για να καταλαβω κατι, αν φας σφαιρα το ποσοστο να πεθανεις στη κυριολεξια (η μεταφορικα απο τον πονο) εξαρταται απο την υπηκοοτητα - ιθαγενεια αυτου που σε πυροβολησε;...

:confused:

WebD
28/12/2009, 15:07
Εγώ πάλι που δεν βλέπω ειδήσεις, με αυτά που γράφονται εδώ, κόντεψα να πιστέψω: Α) ο πιστολέρο ήταν αλλοδαπός Β) ήταν "ελληνάρας" και σκότωνε αλλοδαπούς Γ) Οι ταρίφες είναι νέο είδος αλλοδαπών!! μάλλον εξωγήινων και πιθανών Σιωνιστών.

Καλά να μας μπει η νέα χρονιά γιατί αυτή που φεύγει μας μαστούρωσε!!!!

:beer:

byron
28/12/2009, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Ασε που κι εσύ θα ήσουν στο ράφι απ' ότι καταλαβαίνω....

Axxxxxxxxxααααααααααααααα μλκ με πέθανες :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bawl: :lol: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

idomeneas
28/12/2009, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Αυτό ισχύει σε όλο τον κόσμο... αλλά εδω δεν μιλάμε για λαθρομετανάστες που έτσι και αλλιώς δεν θα μπορέσουν ποτέ να αποκτήσουν υπηκοότητα. Μιλάμε για νόμιμους μετανάστες (οικονομικής φύσης) ή εκείνους που έχουν λάβει άσυλο. Εκείνους δηλαδή που έχουν όλα τα νόμιμα έγγραφα.

Οι λαθραία εισερχόμενοι μετανάστες , σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να λάβουν υπηκοότητα, διότι δεν εμφανίζονται ώς κάτοικοι της χώρας διά της νομίμου οδού. Έτσι αν συλληφθούν κατά την είσοδο τους , παραμένουν 12 μήνες στα κέντρα υποδοχής βάσει νόμου (αν και τους διώχνουν γιατί δεν χωράνε) και αν δεν παρουσιάσουν νόμιμους λόγους για παροχή ασύλου , απελαύνονται.

Επειδή όμως δεν χωράνε όπως είπα , τους πιάνουν και τους αφήνουν μετά απο 30-60 μέρες με την υποχρέωση να παρουσιάζονται στο τοπικό Α.Τ. και μετά το διάστημα των 12 μηνών να απελαθούν αν και εφόσον δεν έχουν λόγους για χορήγηση ασύλου.

Φυσικά μόλις του αφήσουν... Λούης...

Gandalf

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει μεταναστευτική πολιτική...
οι σημερινοί νόμιμοι μετανάστες, είναι πρώην παράνομοι
που νομιμοποιήθηκαν...
Έτσι τουλάχιστον ξέρω εγώ...
όσοι είχαν μπει τότε επί μητσοτάκη με νόμιμο τρόπο
ήταν Έλληνες οι οποίοι μετά την πτώση του ανατολικού μπλοκ επιθυμούσαν επιστροφή στην πατρίδα...

byron
28/12/2009, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
Στην Ελλάδα δεν υπάρχει μεταναστευτική πολιτική...
οι σημερινοί νόμιμοι μετανάστες, είναι πρώην παράνομοι
που νομιμοποιήθηκαν...
Έτσι τουλάχιστον ξέρω εγώ...
όσοι είχαν μπει τότε επί μητσοτάκη με νόμιμο τρόπο
ήταν Έλληνες οι οποίοι μετά την πτώση του ανατολικού μπλοκ επιθυμούσαν επιστροφή στην πατρίδα...


Ααααα καλά.....

Τι άλλα? Σπίτι όλα καλά?

sniper
28/12/2009, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
....
όσοι είχαν μπει τότε επί μητσοτάκη με νόμιμο τρόπο
ήταν Έλληνες οι οποίοι μετά την πτώση του ανατολικού μπλοκ επιθυμούσαν επιστροφή στην πατρίδα...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Βγήκε καινούργια σποδιά εκεί κάτω;

Ρε φιλε μην τα λες έτσι απότομα γιατί σε διαβάζουμε και κάποιοι που ξέρουμε και 5 πράγματα....

idomeneas
28/12/2009, 15:16
Τέσπα το θέμα είναι σοβαρό, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει σοβαρότητα από τους υποτιθέμενους ενδιαφερομένους...
Εγώ ότι είχα να πω το είπα... όσοι ήθελαν να καταλάβουν κατάλαβαν...
Όπως προανέφερα, έχω προσωπική εμπειρία από το θέμα,
και έχω φάει στη μάπα το τέρας της γραφειοκρατίας...
Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο...
Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα...

Gandalf dr685sm
28/12/2009, 15:18
Κοίτα.. τότε ΒορειοΗπειρώτες και Αλβανοί έμοιαζαν.. τον Πακιστανό, τον Σύριο, τον Ιρακινό, τον Μπαγκλαντεσιανό κτλ.. δύσκολα τους κάνεις με Ελληνικές ρίζες.

Χώρια που τότε υπήρχε σχέδιο για μείωση μισθολογίου εργατικού δυναμικού με την εισροή τους. Τώρα είναι οι ίδιοι οικονομική αιμοραγία του κράτους και εκτός αυτού δεν έχουν και νέα Ολυμπιάδα να τους χώσουν.. οπότε όξω απο την πόρτα.

Διότι το πρώτο παράνομο αφεντικό το ίδιο το κράτος ήταν.. μην το ξεχνάμε.

Πλέον αποτελούν "δημόσια απειλή" και για ενα λόγο παραπάνω που πέφτει απο τις Βρυξέλες οδηγία... διάβασε το τι συμβαίνει περί FRONTEX, Τουρκίας, Β.Αφρική και Ε.Ε. και θα καταλάβεις τι λέω.

Ρε παληκάρια mods... δεν μας ρίχνετε ενα split;... το βλέπω να τραβάει..

Gandalf

sniper
28/12/2009, 15:18
Φίλε Ιδομενένα... το 1990 ήσουν 12.... εγώ γύρισα από ένα χρόνο στο εξωτερικό στο σπίτι μου στα Πατήσια και αντί να βλέπω τους γείτονες έβλεπα κάτι παλικάρια από την Γκάνα κλπ..... εκτός κι αν οι Έλληνες οι οποίοι μετά την πτώση του ανατολικού μπλοκ επιθυμούσαν επιστροφή στην πατρίδα έκαναν πολύ σολάριουμ. Ρωτάω.... μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.....

dirtbird
28/12/2009, 15:19
THE TRUTH IS OUT THERE

:eek: :eek:

Cpt. Haddock
28/12/2009, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
[...]Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο...
Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα...

:wave2:


184145

idomeneas
28/12/2009, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Φίλε Ιδομενένα... το 1990 ήσουν 12.... εγώ γύρισα από ένα χρόνο στο εξωτερικό στο σπίτι μου στα Πατήσια και αντί να βλέπω τους γείτονες έβλεπα κάτι παλικάρια από την Γκάνα κλπ..... εκτός κι αν οι Έλληνες οι οποίοι μετά την πτώση του ανατολικού μπλοκ επιθυμούσαν επιστροφή στην πατρίδα έκαναν πολύ σολάριουμ. Ρωτάω.... μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.....

Φίλε μου καταλαβαίνεις τι γράφω???
Αν όχι ξαναδιάβασε...

idomeneas
28/12/2009, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Κοίτα.. τότε ΒορειοΗπειρώτες και Αλβανοί έμοιαζαν.. τον Πακιστανό, τον Σύριο, τον Ιρακινό, τον Μπαγκλαντεσιανό κτλ.. δύσκολα τους κάνεις με Ελληνικές ρίζες.

Χώρια που τότε υπήρχε σχέδιο για μείωση μισθολογίου εργατικού δυναμικού με την εισροή τους. Τώρα είναι οι ίδιοι οικονομική αιμοραγία του κράτους και εκτός αυτού δεν έχουν και νέα Ολυμπιάδα να τους χώσουν.. οπότε όξω απο την πόρτα.

Διότι το πρώτο παράνομο αφεντικό το ίδιο το κράτος ήταν.. μην το ξεχνάμε.

Πλέον αποτελούν "δημόσια απειλή" και για ενα λόγο παραπάνω που πέφτει απο τις Βρυξέλες οδηγία... διάβασε το τι συμβαίνει περί FRONTEX, Τουρκίας, Β.Αφρική και Ε.Ε. και θα καταλάβεις τι λέω.

Ρε παληκάρια mods... δεν μας ρίχνετε ενα split;... το βλέπω να τραβάει..

Gandalf

Το ότι ήταν στη χώρα τους κάνει και αυτομάτως νόμιμους?
Όχι, εισήλθαν παράνομα...

Cpt. Haddock
28/12/2009, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
Το ότι ήταν στη χώρα τους κάνει και αυτομάτως νόμιμους?
Όχι, εισήλθαν παράνομα...

Τελικά ρε Βασιλέα, ο τυπάς με τη Τζιπούρα ήταν νομιμος ή παράνομος; :smokin:

sniper
28/12/2009, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
Το ότι ήταν στη χώρα τους κάνει και αυτομάτως νόμιμους?
Όχι, εισήλθαν παράνομα...

Προσπαθώ εναγωνίως να καταλάβω..... αλλά αδίκως...

dirtbird
28/12/2009, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
Φίλε μου καταλαβαίνεις τι γράφω???
Αν όχι ξαναδιάβασε...

Αποφεύγει βέβαια να σου γράψει ότι γύρισε γιατί ήθελε να σταματήσει να βλέπει μπροστά του Γκανέζους, Ουγκαντέζους και λοιπούς σουηδούς.......:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

p@nos
28/12/2009, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
Το ότι ήταν στη χώρα τους κάνει και αυτομάτως νόμιμους?
Όχι, εισήλθαν παράνομα...


paranoma μπηκαν...





ε και?:confused:


και μιας και θυγεις το θεμα...οι ελληνες του εξωτερικου πηγαν ολοι νομιμοι εε?

:wave2:

idomeneas
28/12/2009, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Προσπαθώ εναγωνίως να καταλάβω..... αλλά αδίκως...

κοίτα, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σε παραπέμψω στην παρακάτω σελίδα...
http://users.kyk.sch.gr/aristhodas/skeftome%20kai%20grafo.htm
καλό διάβασμα...
όσοι άλλοι το χρειάζεστε, παρακαλώ, τσάμπα είναι...

sniper
28/12/2009, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αποφεύγει βέβαια να σου γράψει ότι γύρισε γιατί ήθελε να σταματήσει να βλέπει μπροστά του Γκανέζους, Ουγκαντέζους και λοιπούς σουηδούς.......:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Εχμμμμ εσύ έχεις ενόραση....

Εθνικότητες Συγκατοίκων:

1. Πακιστάν
2. Ελλάδα
3. Περσία (αλλά από αυτούς που πρόλαβαν τον ανανεωτή Αγιατολάχ - Άγγλος υπήκοος)
4. Ουγκάντα (αλλά με μπαμπά φύλαρχο μεγάλωσε στο Λονδίνο - Άγγλος υπήκοος )
5. Ζάμπια (Ονόματι Progress :lol: :lol: )

Gandalf dr685sm
28/12/2009, 15:28
η αλήθεια είναι οτι μπερδεύτηκα και εγώ τώρα.. τι εννοείς με αυτό;


Το ότι ήταν στη χώρα τους κάνει και αυτομάτως νόμιμους?

Στην χώρα τους είναι νόμιμοι... στην Ελλάδα εξαρτάται απο τον τρόπο που ήρθαν.. κάποιοι πέρασαν με βίζα κανονικά... άλλοι πέρασαν απο τα σύνορα κρυφά μετά την πτώση Χότζα, και μετά έκαναν αίτηση για άδεια διαμονής-παραμονής παραθέτοντας τα δικά τους έγγραφα που δήλωναν Ελληνική ρίζα για χορήγηση της πράσινης κάρτας.

Κάποιοι πήραν... άλλοι όχι. Εκείνοι που δεν πήραν , μπορεί να είναι και 10 χρόνια εδώ τώρα, αλλά εξακολουθούν και είναι παράνομα εδώ και δουλεύουν "μαύρα". Κανείς δεν τους έχει νομιμοποιήσει ... ακόμα!

Gandalf

sniper
28/12/2009, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
κοίτα, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σε παραπέμψω στην παρακάτω σελίδα...
http://users.kyk.sch.gr/aristhodas/skeftome%20kai%20grafo.htm
καλό διάβασμα...
όσοι άλλοι το χρειάζεστε, παρακαλώ, τσάμπα είναι...

Φίλε Ιδομενέα....

Σε παραπέμπω στο δικό σου ποστ για ειρωνεία κλπ για να μην σε παραπέμψω στον δικό μου τόπο αναψυχής...

dirtbird
28/12/2009, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
.......
4. Ουγκάντα (αλλά με μπαμπά φύλαρχο .....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

idomeneas
28/12/2009, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
η αλήθεια είναι οτι μπερδεύτηκα και εγώ τώρα.. τι εννοείς με αυτό;



Στην χώρα τους είναι νόμιμοι... στην Ελλάδα εξαρτάται απο τον τρόπο που ήρθαν.. κάποιοι πέρασαν με βίζα κανονικά... άλλοι πέρασαν απο τα σύνορα κρυφά μετά την πτώση Χότζα, και μετά έκαναν αίτηση για άδεια διαμονής-παραμονής παραθέτοντας τα δικά τους έγγραφα που δήλωναν Ελληνική ρίζα για χορήγηση της πράσινης κάρτας.

Κάποιοι πήραν... άλλοι όχι. Εκείνοι που δεν πήραν , μπορεί να είναι και 10 χρόνια εδώ τώρα, αλλά εξακολουθούν και είναι παράνομα εδώ και δουλεύουν "μαύρα". Κανείς δεν τους έχει νομιμοποιήσει ... ακόμα!

Gandalf

να το διορθώσω

το ότι, ήταν στη χώρα (δηλαδή στην Ελλάδα), τους κάνει αυτομάτως νόμιμους?
Αυτό θέλω να πω...
Ότι οι μετανάστες από διάφορες χώρες, ήταν τότε στην Ελλάδα όταν επέστρεψε ο sniper όπως λέει,
δεν τους κάνει αυτομάτως και νόμιμους

Gandalf dr685sm
28/12/2009, 15:34
Όσον αφορά γενικά το πρόβλημα της λαθρομετανάστευσης και το κατά πόσο επηρρεάζει όλους , αλλοδαπούς και ημεδαπούς... κακώς το ανοίξαμε εδώ.. και πάλι!

Υπάρχει.. ειναι μεγάλο... έχει πολλά παρακλάδια.. και τα μόνα ανέφικτα είναι.

1) Να κλείσουν τα σύνορα.
2) Να μείνουν όλοι εδώ και να ενσωματωθούν.
3) Να το αντιμετωπίσει μόνη της η Ελλάδα ώς θέμα σαν χώρα μέλος της Ε.Ε.

μπορούμε να συζητάμε επί μέρες και να μην βγάλουμε άκρη. Οχι τουλάχιστον όσο θεωρούμε οτι ώς χώρα πρέπει να είμαστε όπως ήμασταν την δεκαετία του 1980 , την στιγμή που σήμερα χιλιάδες μετανάστες περιμένουν την δική τους ευκαιρία να περάσουν στην δική τους ήπειρο της Επαγγελίας... την Ευρώπη.

Άσχετο μετά αν διαπιστώνουν οτι είναι κολαστήριο. Είναι σαν τις διαφημίσεις... τα ψιλά γράμματα περνάνε σφαίρα απο κάτω και δεν τα έχουν δεί, μέχρι να είναι πολύ αργά και να πνίγονται στην θάλασσα , να πατάνε νάρκες ή να είναι μοντέρνοι δούλοι μηχανισμού που τους δέχεται μόνο ώς γρανάζι απόδοσης.

Εδώ καλά καλά δεν δέχεται τους ίδιας εθνικότητας πλέον στον μηχανισμό..

A... την βρήκα την λύση ... να τους αφήσουμε να έρθουν όλους εδώ και μετά να τους την κάνουμε και εμείς να πάμε στην χώρα τους...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf

idomeneas
28/12/2009, 15:40
φίλε Gandalf dr685sm να ήξερες πόσο συμφωνώ μαζί σου...

sniper
28/12/2009, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Τι γελάς ρε φιλαράκι; Φύλαρχος ήταν.... πως να τον πω; Δημογέροντα; :lol:

sniper
28/12/2009, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
φίλε Gandalf dr685sm να ήξερες πόσο συμφωνώ μαζί σου...

Μάγε... βρέθηκε αυτός που έψαχνες.... :lol:

menelaos46
28/12/2009, 15:49
Αλλά επειδή είναι Έλληνας, αν είναι, γιατί εγώ προσωπικά πιστεύω ότι όλη η φάση είναι παραμύθι - και δεν με ενδιαφέρει τι θα πείτε ορισμένοι - το κάνουμε βούκινο έτσι ώστε να συνειδητοποιήσουμε εμείς οι σκατόψυχοι,


Για την ιστορια παντως η ολη συγκεκριμενη φαση δεν ειναι παραμυθι, τωρα γιατι μερικοι θελουν πισω απο ενα γεγονος αναγκαστικα να βλεπουν συνομοσιες και συμφεροντα δε μπορω να το καταλαβω ειλικρινα, μαλλον μπορουν τα βραδια να κοιμηθουν καλυτερα νομιζοντας οτι εχουν σκεφτει κατι περισσοτερο απο τους υπολοιπους.

notakos600
28/12/2009, 16:36
Κόφτε λίγο μάγκες και τον πέτυχα.


184151

alximistis
28/12/2009, 16:38
καταπληκτικό!!! από τον τυπά που πυροβολεί στους μετανάστες νόμιμους και μη!!! :D

εγώ αυτό μόνο ξέρω αυτό λέω.
Κάθε άλλο παρά παραμύθι είναι! Ο τύπος κατά 95% είναι αυτός (αφήνω και 5% έτσι για τους τύπους) σίγουρα αντιμετωπίζει προβλήματα ψυχοκοινωνικής υφής αλλά δεν ξέρω αν έχει το ακαταλόγιστο! αυτό θα το κρίνουν οι ειδικοί όχι εγώ.
Έχει βρεθεί και το όπλο και υπάρχουν μαρτυρίες και το ΙΧ μοιάζει κλπ κλπ.
Μπράβο στην ΕΛΑΣ (όχι δεν είμαι ο Χρυσοχοϊδης καμουφλαρισμένος) αν και δεν ήταν εξαιρετικά δύσκολο αλλά όπως και να χει μπράβο της.

Από κει και πέρα γιατί να είναι παραμύθι δεν το καταλαβαίνω. Με ποια λογική;;; Τι θα κέρδιζε δηλαδή από ένα τέτοιο παραμύθι και ποιος θα κέρδιζε;;;
Δεν υπάρχουν παντού συνομωσίες :)

notakos600
28/12/2009, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
καταπληκτικό!!! από τον τυπά που πυροβολεί στους μετανάστες νόμιμους και μη!!! :D

εγώ αυτό μόνο ξέρω αυτό λέω.
Κάθε άλλο παρά παραμύθι είναι! Ο τύπος κατά 95% είναι αυτός (αφήνω και 5% έτσι για τους τύπους) σίγουρα αντιμετωπίζει προβλήματα ψυχοκοινωνικής υφής αλλά δεν ξέρω αν έχει το ακαταλόγιστο! αυτό θα το κρίνουν οι ειδικοί όχι εγώ.
Έχει βρεθεί και το όπλο και υπάρχουν μαρτυρίες και το ΙΧ μοιάζει κλπ κλπ.
Μπράβο στην ΕΛΑΣ (όχι δεν είμαι ο Χρυσοχοϊδης καμουφλαρισμένος) αν και δεν ήταν εξαιρετικά δύσκολο αλλά όπως και να χει μπράβο της.

Από κει και πέρα γιατί να είναι παραμύθι δεν το καταλαβαίνω. Με ποια λογική;;; Τι θα κέρδιζε δηλαδή από ένα τέτοιο παραμύθι και ποιος θα κέρδιζε;;;
Δεν υπάρχουν παντού συνομωσίες :)


Ας ελπίσουμε να μην του χρεώσουν το ακαταλόγιστο γιατί σε λίγο καιρό θα επιστρέψει στο παλιό του χόμπυ ...

alximistis
28/12/2009, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Ας ελπίσουμε να μην του χρεώσουν το ακαταλόγιστο γιατί σε λίγο καιρό θα επιστρέψει στο παλιό του χόμπυ ...


όχι μωρέ δεν νομίζω :)

super_toto
28/12/2009, 17:04
Φίλε Ιδομενέα, προφανώς αυτά που λες για την υπόθεση με τον πιστολέρο είναι δικές σου εικασίες. Βασιζόμενος στην κάθετη θέση σου εξ αρχής ότι πρόκειται για παραμύθι νόμιζα ότι κάτι παραπάνω θα ήξερες, αλλά όπως είπα είναι δικές σου εικασίες.

Αφού λοιπόν πήγε το θέμα στην μετανάστευση και στο νόμοσχέδιο που ετοιμάζεται για την παραχώρηση ιθαγένειας να πω κι εγώ λιγα πράγματα.

Το νομοσχέδιο είναι ότι πιο δημοκρατικό και δίκαιο έχει γίνει ποτέ στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια.
Είναι αδιανόητο να γεννιέσαι σε μια χώρα, να ζεις όλη σου τη ζωή σε αυτή μέχρι τα 18 και μετά να σου λένε ότι είσαι μετανάστης.
Ειναι περισσότερο κακό για την ίδια τη χώρα να υπάρχουν κάτοικοι της σε αυτή τη μοίρα. Ποτέ δεν θα αγαπήσουν τη χώρα και ποτέ δεν θα θελήσουν να προσφέρουν σ αυτή. Θα είναι πάντα στο περιθώριο, στην παραοικονιμία, στο παρακράτος και γενικά στο παρά, αφού και οι χωρα τους αντιμετωπίζει σαν παρα-πολιτες.

Στην υπόθεση όμως υπάρχει και το αλλά. Όλα τα παραπάνω θα είχαν νόημα εφόσον μιλούσαμε για μια άλλη χώρα. Μια κάπως πιο σοβαρή χώρα.
Εφόσον μιλάμε για την Ελλάδα, εγώ διατηρώ της επιφυλάξεις μου για το αν αυτο το νομοσχέδιο θα βοηθήσει τη χώρα και τους μετανάστες.
Και εξηγούμαι.

Η Ελλάδα μέχρι στιγμής δεν είχε καμία (απολύτως) μεταναστευτική πολιτική. Αυτό που συμβαίνει είναι, να μπαίνει όποιος θέλει πολύ εύκολα στη χώρα και να παραμένει σ αυτή για πάντα, εκτός αν αποφασίσει ο ίδος να επιστρέψει στη χώρα του.
Τα σύνορα της Ελλάδας πέραν ότι είναι πολύ δύσκολο να φυλαχθούν, δεν έχει γίνει και καμία σοβαρή προσπάθεια για κάτι τέτοιο.
Για απελάσεις δεν συζητάμε είναι κωμικοτραγικό το τι συμβαίνει. Αν εξαιρέσουμε τους Αλβανούς που τους απελαύνουν και σε μία ημέρα γυρίζουν με την συγκοινωνία, για όλες της άλλες περιπτώσεις είναι τόσο δαπανηρή η διαδικασία της απέλασης που μόνο για τα μάτια του κόσμου και σε εξαιρετικές περιπτώσεις συμβαίνουν.

Άρα καταλήγουμε στο ότι όποιος μπαίνει, μένει. Άσχετα αν έχει έρθει για να δουλέψει, αν έχει ζητήσει πολιτικό άσυλο ή αν έχει έρθει για να σπρόχνει πρέζα ή να κάνει λαθρεμπόριο.

Πάμε τώρα στο νομοσχέδιο.
Έχει κανείς αμφιβολία ότι το νομοσχέδιο αυτό θα γίνει ένας εκπληκτικός τρόπος για το παρακράτος, να δουλέψει ακόμα καλύτερα.
Φανταστείτε χαρά που θα κάνουν οι δουλέμποροι. Από την στιγμή που θα γίνει γνωστό ότι στην Ελλάδα υπάρχει τρόπος να αποκτήσεις ιθαγένεια, σκεφτείτε πόσες χιλιάδες ή εκατομμύρια ανθρώπων θα θελήσουν να έρθουν στην Ελλάδα βλέποντάς την ως γη της επαγγελίας. Τα κυκλώματα των δουλεμπόρων θα κάνουν χρυσές δουλειές. Οι βάρκες από την τουρκία θα έρχονται με ρυθμό ν.
Επίσης κάθε λογής μαφιόζος θα βρήσκει το παραθυράκι του και θα νομιμοποιείται από το κράτος. Όπως είχε γίνει και επί Μητσοτάκη και έσκασαν ένα σωρό πρώην σοβιετικοί ως παλινοστούντες για να δουλεύουν πόρτα στα νυχτερινά μαγαζιά και να εκτελούν συμβόλαια. Βέβαια καμία σχέση με την Ελλαδα δεν είχαν.

Με λίγα λόγια αν σηκώσεις σαν κράτος μια σημαία που να λέει ότι εδώ έχεις ελπίδες να νομιμοποιήθεις, τότε σε ελάχιστα χρόνια δεν θα υπάρχει χώρος ούτε για τους μετανάστες ούτε για τους Έλληνες. Και αυτό γιατί σαν κράτος δεν έχεις ούτε τη δυνατοτητα αλλά ίσως ούτε και τη θέληση να κάνεις σοβαρά αυτό που υπόσχεσαι ότι θα κάνεις.

Το νομοσχέδιο αυτό για μένα έχει πολύ συγκεκριμένους λόγους που προώθείται. Λεφτά δεν έχουμε λεφτά θέλουμε να μαζέψουμε. Αφού το κράτος δεν μπορεί να μαζέψει λεφτά από τους υπάρχοντες πολίτες, θα τα μαζέψει από τους μετανάστες. Κοντοφλθαμλη λογική βέβαια γιατί κάποια στιγμή θα πρέπει να τους τα επιστρέψει. Και τότε είναι που θα γίνει το μεγάλο πανηγύρι.

Όσα ακούω για τους Έλληνες που πήγαν μετανάστες σε άλλες χώρες και ότι οι άλλες χώρες τους συμπεριφέρθηκαν καλύτερα από ότι συμπεριφερόμαστε εμείς στους μετανάστες, τα ακούω βερεσέ. Εντελώς ηλίθια λογική. Ας είμασταν κι εμείς κράτος αντίστοιχής ισχύος και σοβαρότητας με την Γερμανία, την Αγγλία, την Αμερική κτλ και ας ανοίγαμε τα σύνορα διάπλατα. Όταν όμως είσαι μπανανία, και δεν μπορείς ούτε το πιο απλό να κάνεις όπως πχ, να βάλεις μια τάξη στους δρόμους σου, το να κάνεις μεγαλεπίβολα σχέδια για τους μετανάστες αγγίζει τα όρια του γελοίου.

byron
28/12/2009, 17:20
Τα off-topic εντός ολίγου φεύγουν. Κάποια πράγματα μπορούμε να τα συζητάμε. Κάποια άλλα όπως τα δικαιώματα των ανθρώπων δεν.....

Αντε γειά λέμε :wave2:

dirtbird
28/12/2009, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τα off-topic εντός ολίγου φεύγουν. Κάποια πράγματα μπορούμε να τα συζητάμε. Κάποια άλλα όπως τα δικαιώματα των ανθρώπων δεν.....

Αντε γειά λέμε :wave2:

Σε παρακαλώ...


Μη τον φύλαρχο....

:lol: :lol: :lol:

byron
28/12/2009, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σε παρακαλώ...


Μη τον φύλαρχο....

:lol: :lol: :lol:

Δίκιο έχεις ρε ΄συ....Είναι και άδικο για τον super toto που έγραψε σεντόνι.

Κλειδώνει από τώρα γιατί σε λίγο θα διαβάσουμε και συγχαρητήρια προς τους λεβεντομαλάκες που πλακώνουν στο ξύλο τους μετανάστες στα Χανιά.