PDA

View Full Version : Αφου γλιτώσαμε από Βόμβα...



native
28/12/2009, 14:19
Ξεκινάς να πας να δεις ένα cinema και δε ξέρεις τι σου ξημερώνει.

Εχθές 11 το βράδυ βγαίνω από τα Ster Cinemas στη Συγγρού, περνάω από Εθνική Ασφαλιστική

και βλέπω καμιά 20αρια δελτάδες μαζεμένους γύρω γύρω. Λέω για καλό δεν είναι ας φύγουμε γρήγορα.

Μετά από 2 λεπτά και ενω είχα μπει στο αμάξι .... ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΜ.

Κοιτάω στα αριστερά μου και τι να δώ? Μια εθνική ασφαλιστική διαλυμένη και να βγάζει καπνούς.

Και λέω λοιπόν. Ένα λεπτό αργότερα να χα βγει από το Cinema θα με κλαίγανε και οι ρέγγες.

Και επειδή διάβασα σήμερα τη παραπληροφόρηση, θα σας τα πω από πρώτο χέρι.

Λένε λοιπόν ότι η αστυνομία είχε εκκενώσει τον χώρο και είχε ενημερώσει τον κόσμο.

Την ώρα που περάσαμε εμείς και άλλος αρκετός κόσμος που έβγαινε από το cinema δε μας έλεγε κανείς τίποτα και όλοι προχωρούσαμε με το πάσο μας.


Μου φαίνεται θα παω να ανάψω κανά κεράκι γιατί πολλά μου χουν μαζευτεί εδώ και 2 μήνες.



( Άσχετο, το Avatar σε 3D τα σπάει )

Εχετλαίος
28/12/2009, 14:27
:eyepop:

Cpt. Haddock
28/12/2009, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από native
[...] Ένα λεπτό αργότερα να χα βγει από το Cinema θα με κλαίγανε και οι ρέγγες.
[...]

Το ζητούμενο είναι να πληξουμε την εξουσία, στην πορεία για την επανάσταση θα υπάρξουν και απώλειες :smokin:

hidefnick
28/12/2009, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το ζητούμενο είναι να πληξουμε την εξουσία, στην πορεία για την επανάσταση θα υπάρξουν και απώλειες :smokin:

Ωχ....

native
28/12/2009, 14:44
Να μου λείπει η απώλια. Πόσες πια αρκετές είχαμε φέτος.

Ένα σινεμά πήγα να δω η γυναίκα

Gandalf dr685sm
28/12/2009, 14:45
Το avatar 3D απο πλευράς εφέ όντως τα σπάει.. όποιος δεν το έχει δεί ακόμα να πάει.. θα έλεγα μακράν απο τις καλύτερες ταινίες που έχω δεί όσον αφορά sci-fi.

Όσον αφορά την βομβιστική επίθεση , ειδοποιήσαν μόνο 10 λεπτά πριν την έκρηξη και δεν είχαν προλάβει καν να φτάσουν στον τόπο , πριν γίνει η έκρηξη. Εξού και παραλίγο να την πατήσεις.

Gandalf

Cpt. Haddock
28/12/2009, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από native
Να μου λείπει η απώλια. Πόσες πια αρκετές είχαμε φέτος.
Ένα σινεμά πήγα να δω η γυναίκα

Ναι, αλλα σε καπιταλιστική/ιμπεριαλιστική αίθουσα που την εκμεταλλεύονται τα μονοπώλια και το μεγάλο κεφάλαιο... :smokin:

native
28/12/2009, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Το avatar 3D απο πλευράς εφέ όντως τα σπάει.. όποιος δεν το έχει δεί ακόμα να πάει.. θα έλεγα μακράν απο τις καλύτερες ταινίες που έχω δεί όσον αφορά sci-fi.

Όσον αφορά την βομβιστική επίθεση , ειδοποιήσαν μόνο 10 λεπτά πριν την έκρηξη και δεν είχαν προλάβει καν να φτάσουν στον τόπο , πριν γίνει η έκρηξη. Εξού και παραλίγο να την πατήσεις.

Gandalf


Έτσι δικαιολογείται εν μέρη, πάντως ήταν μαζεμένοι καμιά 20αριά και δεν είπαν τίποτα στο κόσμο. Να μου πεις ίσως γινόταν και χειρότερα από τον πανικό του κόσμου..

Τέλοσπάντων , το θετικό της υπόθεσης είναι ότι από όσο είδα κα άκουσα δεν υπήρξαν τραυματίες ή θύματα :)

native
28/12/2009, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι, αλλα σε καπιταλιστική/ιμπεριαλιστική αίθουσα που την εκμεταλλεύονται τα μονοπώλια και το μεγάλο κεφάλαιο... :smokin:


Τώρα τι να πω, έχεις τα δίκια σου και εσύ... Αλλά να μη πάω να δω ένα 3d και εγώ???????????

Gandalf dr685sm
28/12/2009, 14:51
μέχρι τα ξημερώματα δεν υπήρχε πληροφορία για ένα άτομο που μπορεί να ήταν στο κτίριο κατά την διάρκεια της έκρηξης... ευτυχώς τελικά δεν ήταν κανείς απο όσο έμαθα.

Αλλά ήταν τυφλό χτύπημα και αυτό είναι πάρα πολύ ανησυχητικό πλέον καθώς δείχνει οτι δεν τους ενδιαφέρει πλέον αν θα υπάρξουν και αθώα θύματα.

Gandalf

native
28/12/2009, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
μέχρι τα ξημερώματα δεν υπήρχε πληροφορία για ένα άτομο που μπορεί να ήταν στο κτίριο κατά την διάρκεια της έκρηξης... ευτυχώς τελικά δεν ήταν κανείς απο όσο έμαθα.

Αλλά ήταν τυφλό χτύπημα και αυτό είναι πάρα πολύ ανησυχητικό πλέον καθώς δείχνει οτι δεν τους ενδιαφέρει πλέον αν θα υπάρξουν και αθώα θύματα.

Gandalf


Αυτό ακριβώς με ανησυχεί και εμένα. Έγινε σε ώρα αιχμής και είχε πολύ κόσμο έξω και γύρω από το συμβάν.

Πραγματικά δεν έχω λόγια

Cpt. Haddock
28/12/2009, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από native
Τώρα τι να πω, έχεις τα δίκια σου και εσύ... Αλλά να μη πάω να δω ένα 3d και εγώ???????????

Προφανώς κάνω πλάκα :wave2:

EVI
28/12/2009, 14:57
:uplate:

devil's animal
28/12/2009, 15:17
wtf!!???:confused: :eek:

menelaos46
28/12/2009, 15:51
Όσον αφορά την βομβιστική επίθεση , ειδοποιήσαν μόνο 10 λεπτά πριν την έκρηξη και δεν είχαν προλάβει καν να φτάσουν στον τόπο , πριν γίνει η έκρηξη. Εξού και παραλίγο να την πατήσεις.

Ισχυει.

the who
28/12/2009, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Ωχ....

Πονοκοιλος η πονοματος?:rotflmao:

ermiss
28/12/2009, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Ισχυει.

Αφού η κοπέλα είδε καμιά 20ρια algidaδες... Τυχαία ήταν εκεί?

menelaos46
28/12/2009, 17:28
Ισχυει οτι ηταν μικρο (10 λεπτα περιπου) το χρονικο περιθοριο λεω.

Gandalf dr685sm
28/12/2009, 17:33
προσέξτε λίγο΄...

δεν ήρθε το σήμα προ 10 λεπτών.. το τηλεφώνημα σε εφημερίδα έγινε προ 10 λεπτών. Το σήμα δόθηκε λογικά με καθυστέρηση 1-2 λεπτά καθώς τόσο θα μεσολάβησε το τηλεφώνημα απο το μέσο στο κέντρο της ΕΛ.ΑΣ.

Οπότε είχαν 8 λεπτά να φτάσουν στο σημείο. Και πάλι καλά που είδε 20... και εννοείται οτι σε 8 λεπτα οχι να εκκενώσεις κτίριο δεν μπορείς, αλλά ούτε να παρκάρεις σωστά στο σημείο.

Εξού και η ανησυχία καθώς όποιος έκανε το τηλεφώνημα με τόσο μικρό περιθώριο , σίγουρα θα μπορούσε να κατανοήσει πως σε τόσο μικρό χρονικό παράθυρο για ασφάλιση της περιοχής, είχε πάρα πολλές πιθανότητες να είχαμε αθώα θύματα.

Gandalf

Λεωνίδας
28/12/2009, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από native
Μου φαίνεται θα παω να ανάψω κανά κεράκι γιατί πολλά μου χουν μαζευτεί εδώ και 2 μήνες.
ο Αγ. Σώστης κοντά ήταν (και χτύπαγες και ένα ανάμικτο στα ciao :a48: :a48: )

:wave2:

native
28/12/2009, 21:30
Εμένα αυτό με φοβίζει. Στα καλά του καθουμένου. Αν όντως έγινε μέσα σε δέκα λεπτά τότε πραγματικά πάλι καλά που ήταν εκεί έστω καμιά εικοσαριά.

Έχουμε τρελαθεί όλοι. Βόμβες, πυροβολισμοί, δηλαδή τι άλλο έχουμε να δούμε...

Πολλά μάλλον...

harisvfr
28/12/2009, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από native
Εμένα αυτό με φοβίζει. Στα καλά του καθουμένου. Αν όντως έγινε μέσα σε δέκα λεπτά τότε πραγματικά πάλι καλά που ήταν εκεί έστω καμιά εικοσαριά.

Έχουμε τρελαθεί όλοι. Βόμβες, πυροβολισμοί, δηλαδή τι άλλο έχουμε να δούμε...

Πολλά μάλλον...

Να φύγετε από την Αθήνα βρε !:smokin:
Να 'ρθετε επαρχεία :p

vagtav
29/12/2009, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Ισχυει οτι ηταν μικρο (10 λεπτα περιπου) το χρονικο περιθοριο λεω.

Επίσης δεν υπολόγισαν το μέγεθος της έκρηξης. Περίμεναν κάτι πιο ήπιο.
Τα πράγματα όμως δυστυχώς "σοβαρεύουν" και στο μέλλον θα πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί.

menelaos46
29/12/2009, 09:32
Να φύγετε από την Αθήνα βρε ! Να 'ρθετε επαρχεία

Δεν ειναι κακο...

Εχετλαίος
29/12/2009, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από harisvfr
Να φύγετε από την Αθήνα βρε !:smokin:
Να 'ρθετε επαρχεία :p

Kαι αν βρείτε δουλειά εμένα να με χε!
(εκτός και αν κάνετε πράμα δικό σας...)

LsKostas
29/12/2009, 15:11
Επίσης δεν υπολόγισαν το μέγεθος της έκρηξης. Περίμεναν κάτι πιο ήπιο.
Τα πράγματα όμως δυστυχώς "σοβαρεύουν" και στο μέλλον θα πρέπει να είναι πιο προσεκτικοί.

Περνοντας μια αφορμη απο εδω , ας δωσω τις δυο εκδοχες στην προταση
"να ειναι πιο προσεκτικοι"

Να ειναι πιο προσεχτικοι οι τρομοκρατες.

Εβαλαν βομβα σε ενα πολυσυχναστο σημειο.
11 η ωρα ο βραδυ οπου ολος ο κοσμος πιθανως και εγω μπορουσα να ειχα παει για βολτα.τ
Εγκληματικο εως δεν παει. Δεν μπορω να καταλαβω τουλαχιστον γιατι δεν διαλεξαν μια ωρα
πρωινη που τετοιες μερες δεν περναει τοσος κοσμος απ το σημειο εαν σωνει και καλα ηθελα να ανατιναξουν κατι.
Εαν οντος ηταν οικονομικος ο στοχος οπως λενε ποιος ο λογος να διαλεξουν
τετοια ωρα και με τοσο κοσμο? ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ επισης το να αφησουν 10λεπτο λες και εβαζαν
τιποτα δυναμιτακια.Ειναι εν δυναμει δολοφονοι και επικινδυνοι.Τιποτα παραπανω.


Να ειναι πιο προσεκτικοι οι αστυνομικοι.


Να ειναι πιο προσεκτικοι ποιοι? ? ?
Αυτοι που πεφτουν στο πληθος με τις μηχανες προκαλωντας παρολιγον νεκρους?
Καλο Χριστουγεννιατικο ανεκδοτο

Οι αστυνομικοι που εφτασαν στο σημειο εκαναν αυτο που ολοι περιμεναν. Τις παπιες ...
Ασχετοι απο διαχειριση πληθους και εκκενωσεις χωρου απλα καθονταν και χαζευαν ωσπου να σκασει η βομβα.
ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ το να ξερεις τι θα γινει και να μην κανεις κατι για την γρηγοροτερη εκκενωση του κινηματογραφου.
Πολυ απλα δεν ηθελαν να επεμβουν διοτι
α) αυτο προυποθετει εκπαιδευση που δεν εχουν β) Φοβουνται διοτι εχουν παιδια-σκυλια-γατια κοκ
και τους βγηκε πολυ διαφορετικο το δημοσιουπαλλικι. Σιγα μην βγαλουν το φιδι απ την τρυπα


Με αλλα λογια , ο πολιτης ειναι παγιδευμενος γιατι απο την μια ανατιναζονται βομβες
και απ την αλλη "εξοστρακιζονται" σφαιρες.

Μια χαρα ...

Gandalf dr685sm
29/12/2009, 15:54
LsKostas...

Μια αποτελεσματική εκκένωση κτιρίου με περίπου 500-1000 άτομα μέσα χωρίς μάλιστα διόδους μαζικής εξόδου όπως στα ποδοσφαιρικά γήπεδα..(Για τα Ster μιλώ)

Μια αποτελεσματική περίμετρος απαγόρευσης εισόδου-εξόδου απο τον χώρο της απειλής , σε περίπου ενα οικοδομικό τετράγωνο απόσταση..

Μια γρήγορη κλήση σε πυροτεχνουργούς έτσι ώστε να μπορέσουν να εισέρθουν σε χώρο υπό απειλή για να αχρηστεύσουν βόμβα και πιθανώς να βγάλουν με ασφάλεια υπάρχοντα άτομα εντός κτιρίου ...

Πόση ώρα νομίζεις οτι θα πάρει αυτό;

Πληροφοριακά να σου πω οτι σε κτίριο που είναι υπό απειλή έκρηξης που κάναμε εκπαίδευση εκκένωσης ώς πυρόσβεση στον σύλλογο , θες πολύ πιο πάνω απο 10 λεπτα για τα παραπάνω. Και έχοντας εις γνώσιν το που είναι η εστία απειλής.,... που βρίσκεται ο κόσμος κτλ..

Απολύτως τίποτα δεν μπορούσαν να κάνουν οι αστυνομικοί όσον αφορά προστασία κτλ... ίσως μόνο μια ασφαλή περίμετρο και αυτό εξαρτάται την δύναμη που βρίσκεται εκεί των αστυνομικών πριν την έκρηξη.. δύο μόνο Ζ ας πούμε δεν μπορούν να το κάνουν.

Gandalf

Cpt. Haddock
29/12/2009, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
[...]
Μια χαρα ...

...τα λες εκ του ασφαλούς

Όταν πάρεις μέρος ή καθοδηγησεις dril για εκκένωση κτηρίου έλα να μας πεις πόσο εύκολο είναι..

Παντογνώστες όλοι :sick:

vagtav
29/12/2009, 17:22
Εχεις δίκιο για το "πιο προσεκτικοί". Έπρεπε να το συγκεκριμενοποιήσω.
Σαφώς και εννοούσα τους αστυνομικούς.
Δεν λέω ότι έκαναν κάποιο μεγάλο λάθος στην συγκεκριμένη περίπτωση. Ο χρόνος αντίδρασης ήταν πράγματι πολύ μικρός. Τώρα όμως πρέπει να έχουν στον νου τους ότι δεν πρόκειται απλά για μια χύτρα που έσκασε. Ισως την επόμενη φορά θα πρέπει να αντιδράσουν διαφορετικά, για να μην την πληρώσει κανένας ανυποψίαστος περαστικός.

Οι τρομοκράτες "δεν οφείλουν" να είναι προσεκτικοί. Αυτή είναι δουλειά άλλων.

menelaos46
29/12/2009, 17:29
Να ειναι πιο προσεκτικοι ποιοι

Δε θελω να σταθω στην εκτιμηση του καθε ασχετου, αλλα θελω να σταθω σε μια σκεψη που με τρομοκρατει τελευταια, και αναρωτιεμαι μεσα μου
Τι θα γινει οταν (και το σιγουρο ειναι οτι οπως βαδιζουμε θα γινει) η προειδοποιηση για τη βομβα θα ειναι σε λαθος σημειο??? Ας πουμε 100 μετρα παρακατω απο εκει που ειναι πραγματικα η βομβα???
Η οταν δε θα υπαρχει προειδοποιηση??

Gandalf dr685sm
29/12/2009, 17:43
φίλε menelaos46... αυτό ήταν και το πρώτο σημείο που επικεντρώθηκα.

Μέχρι στιγμής όλα τα τρομοκρατικά χτυπήματα στην Ελλάδα είχαν συγκεκριμένο στόχο και είχαν και σχετικές προειδοποιήσεις με τόσο χρονικό διάστημα , όσο ήταν αναγκαίο για να εκκενωθεί και να διασφαλιστει ενας χώρος απο τυχόν αθώα θύματα (περίπου 1 ώρα).

Αυτό το "τυφλό" χτύπημα , θυμίζει τακτικές διεθνούς τρομοκρατίας και προκαλεί πάρα πολλές ανησυχίες. Όπως και το βιαστικό της ανάληψης ευθύνης απο οργάνωση για το χτύπημα.

Gandalf

menelaos46
29/12/2009, 17:48
Δε ξερω τι να πω καποτε ως και οι τρομοκρατες ειχαν μπεσα!!

Τωρα εχουμε ξεφυγει τελειως....

Gandalf dr685sm
29/12/2009, 18:09
έχεις ενα δίκιο...αν το

μπέσα = πολιτική ιδεολογία και έκφραση, συγκεκριμένο στόχο και αναζήτηση επαφής με το κοινό αίσθημα.

Το πρόβλημα είναι πως τα χτυπήματα δείχνουν έντονα πως δεν υπάρχει αυτό πλέον και το ανησυχητικό είναι ποιά θα είναι η εξέλιξη. Προσωπικά δεν έχω πειστεί ακόμα οτι η Εθνική Ασφαλιστική αποτελεί στόχο τρομοκρατικό που θα αντιπροσώπευε κάποιο στοιχείο ιδεολογίας ή πολιτικής σκέψης.

Είναι καθαρά "τυφλό χτύπημα" που έρχεται και "δένει" κανονικά με το λήμμα "τρομοκρατία" και το πως ορίζεται διεθνώς πλέον.

Gandalf

menelaos46
29/12/2009, 18:13
Οι αστυνομικοι που εφτασαν στο σημειο εκαναν αυτο που ολοι περιμεναν. Τις παπιες ... Ασχετοι απο διαχειριση πληθους και εκκενωσεις χωρου απλα καθονταν και χαζευαν ωσπου να σκασει η βομβα. ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ το να ξερεις τι θα γινει και να μην κανεις κατι για την γρηγοροτερη εκκενωση του κινηματογραφου. Πολυ απλα δεν ηθελαν να επεμβουν διοτι α) αυτο προυποθετει εκπαιδευση που δεν εχουν β) Φοβουνται διοτι εχουν παιδια-σκυλια-γατια κοκ και τους βγηκε πολυ διαφορετικο το δημοσιουπαλλικι. Σιγα μην βγαλουν το φιδι απ την τρυπα

Εξω απο το χορο...

bentouza
29/12/2009, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Εξω απο το χορο...

δεν ειναι εξω απο το χωρο.
ειναι πολιτης κ ως πολιτης μιλαει.
αν ηταν εκει και εσκαγε η μπομπα στα μουτρα του θα ηταν μεσα στο χωρο;

the who
29/12/2009, 18:59
Για πρωτη φορα(νομιζω) "ανακοινωνεται" μεσω της προκηρυξης η συνεργασια δυο η περισσοτερων "τρομοκρατικων ομαδων".Μαλλον πρεπει να ειναι παγκοσμια πρωτια.

the who
29/12/2009, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
δεν ειναι εξω απο το χωρο.
ειναι πολιτης κ ως πολιτης μιλαει.
αν ηταν εκει και εσκαγε η μπομπα στα μουτρα του θα ηταν μεσα στο χωρο;

Ναι ρε παιδι μου αλλα δεν δικαιουται δια να ομιλει γιατι δεν εχει την απαραιτητη εκπαιδευση.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
29/12/2009, 19:23
να μιλάει για το πως νιώθει στο αν είναι ασφαλής ή οχι ο κάθε πολίτης δικαιούται να το κάνει. Να χαρακτηρίζεις όμως ώς ανίκανους , ή αδαείς κάποιους χωρίς ο ίδιος να ξέρεις πως γίνεται μια εκκένωση, ασφαλή περίμετρο και έρευνα ή αλλιώς SRS ... οχι ρε φίλε... δεν έχει το δικαίωμα. Πως να το κάνουμε δηλαδή; ... αν δεν ξέρεις τότε πρώτα μαθαίνεις και μετά λές την γνώμη σου πάνω σε κάτι εξιδεικευμένο... γιατί εξειδικευμένο είναι το πως θα διασώσεις κάποιους απο κίνδυνο.. όποιο κίνδυνο.

Gandalf

menelaos46
29/12/2009, 19:24
δεν ειναι εξω απο το χωρο. ειναι πολιτης κ ως πολιτης μιλαει. αν ηταν εκει και εσκαγε η μπομπα στα μουτρα του θα ηταν μεσα στο χωρο;

Και κανενας δε του απαγορεψε να μιλαει και πολυ καλα κανει μαλιστα αλλα αφου μιλαει να δεχτει και τον αντιλογο ισως?

Γιατι πολυ απλα..


Οι αστυνομικοι που εφτασαν στο σημειο εκαναν αυτο που ολοι περιμεναν. Τις παπιες
Δεν ημουν εκει και δε ξερω τι εγινε στο σημειο αλλα δε πιστευω οτι εκαναν τις παπιες, γιατι πολυ απλα οποιος ηθελε να κανει την παπια ενδεχομενως να μη πηγαινε...


Ασχετοι απο διαχειριση πληθους και εκκενωσεις χωρου απλα καθονταν και χαζευαν ωσπου να σκασει η βομβα. ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ το να ξερεις τι θα γινει και να μην κανεις κατι για την γρηγοροτερη εκκενωση του κινηματογραφου

Εκενωση χωρου δε γινεται σε ολες τις περιπτωσεις,
κι αν γινει εκενωση απο το σημειο που ειναι η βομβα???
κι αν δε γινει εκενωση και ειναι η βομβα μεσα??
κι αν η βομβα δεν ειναι στο κτηριο και ειναι παραδιπλα που θα παει ο κοσμος?
και αποκοπη ολων των οδων σε ικανη αποσταση??
και μεσα σε ολο τον κοσμο αυτο ο καθε μαλακας να ρωταει και να αμφισβητει και να κανει του κεφαλιου του επειδη ετσι λεει η τηλεωραση??


Φοβουνται διοτι εχουν παιδια-σκυλια-γατια κοκ και τους βγηκε πολυ διαφορετικο το δημοσιουπαλλικι

Εγω στα 26 μου χρονια ατρομητο δεν εχω γνωρισει κανεναν. Ολοι οι ανθρωποι φοβουνται.
Και ναι εχουν παιδια και σκυλια και η ανθρωπινη ζωη απο το ΣΥΝΤΑΓΜΑ ολων ιση και το πολυτιμοτερο αγαθο.
Και μαθεται λοιπον οτι το δημοσιουπαλληλικι αυτος που το θελει δε καθεται στο πεζοδρομιο να γαμηθει, εχει πολλα αχρηστα γραφεια και σκοπιες η αστυνομια...

Και ολα αυτα μεσα σε λιγοτερα απο δεκα λεπτα.

Οποιος μπορει να εκενωσει τετοιο χωρο με απολυτη ασφαλεια σε δεκα λεπτα
ΕΓΩ ΚΑΘΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕ ΓΑΜΗΣΕΙ ΠΑΤΟΚΟΡΦΑ!!!!
Ουτε με τηλεμεταφορα δε γινεται.

Gandalf dr685sm
29/12/2009, 19:29
menelaos46.. άστο ρε φίλε σου λέω... είμαστε όλοι παντογνώστες και κριτές των πάντων λέμε.

Πάντως υπάρχει μια πολύ γρήγορη μέθοδος εκκένωσης..

3-4 strip girls απο κάτω με μηδαμινή ένδυση που θα κρατάνε πακέτα 50αρικα στο χέρι, με ενα μεγάφωνο να λέει "ελάτε να πάρετε χρήματα και διασκέδαση". Σε χρόνο dt σου λέω.. μακροβούτια απο τα μπαλκόνια θα κάνουν...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf

Εχετλαίος
29/12/2009, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Πάντως υπάρχει μια πολύ γρήγορη μέθοδος εκκένωσης..

Παρασκευή μεσημέρι όταν σχολνάει το γραφείο. Ούτε ο Flash Gordon δε γλακάει ετσά!

LsKostas
30/12/2009, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Εξω απο το χορο...

Aυτο menelae απο εναν αυτοπτη μαρτυρα...

"Και επειδή διάβασα σήμερα τη παραπληροφόρηση, θα σας τα πω από πρώτο χέρι.

Λένε λοιπόν ότι η αστυνομία είχε εκκενώσει τον χώρο και είχε ενημερώσει τον κόσμο.

Την ώρα που περάσαμε εμείς και άλλος αρκετός κόσμος που έβγαινε από το cinema
δε μας έλεγε κανείς τίποτα και όλοι προχωρούσαμε με το πάσο μας."


Gandalf

Δεν ξερω ουτε μ ενδιαφερει σε τι ασκησεις εχεις παρει μερος,ειναι δικο σου θεμα και καλα εκανες
και μακαρι να παρουν και υπολοιποι αστυνομικοι μερος.

Προς το παρων παντως στο μονο που ειναι αριστοι ειναι στην καταστολη φοιτητων,
διαδηλωτων,απεργων,συνταξιουχων κοκ.
Εκει δεν θελει εκπαιδευση μονο ξυλο στο ψαχνο και εκει τα πανε περιφημα :wave2:


Οταν ομως ερθουν τα δυσκολα ,εκει εφευρισκονται 1002 προφασεις,"δεν εχω εκπαιδευση",
"δεν μπηκα εγω για τετοια πραγματα" Αφου τα ξερεις καλυτερα απο μενα Gandalf ...


Το οτι ενας πολιτης απο την μια εχει αδιστακτους τρομοκρατες και απο την αλλη
αδιστακτους και ανεκπαιδευτους αστυνομικους ΔΕΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ.

menelaos46
30/12/2009, 12:57
Το οτι ενας πολιτης απο την μια εχει αδιστακτους τρομοκρατες και απο την αλλη αδιστακτους και ανεκπαιδευτους αστυνομικους ΔΕΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ.

Μα κανεναν ομως....

Ακου λοιπον το οτι δεν υπαρχει εκπαιδευση ειναι γνωστο και οποιος δε το πει ειναι μαλακας για μενα,
Οταν ριχνεις 20 σφαιρες το χρονο ειναι σα να κανεις τρεις στροφες στα μεγαρα και να περιμενεις να τρεξεις αγωνα!
Οι μισοι δε μπορουν να τρεξουν χιλια μετρα....
Επισης οταν σε τρεις μηνες βγαινεις απο σχολη τι ποινικη δικονομια να ξερεις οταν ενας δικηγορος θελει τουλαχιστον 4 χρονια??
Αυτο το θεμα ειναι τεραστια κουβεντα

Στη συγκεκριμενη περιπτωση ομως σε τοσο λιγο χρονο και νεκροι να υπηρχαν θα ηταν εν μερη δικαιολογημενο.
Η να το πω αλλιως ηταν θαυμα που δεν ειχε νεκρους η ιστορια.

Gandalf dr685sm
30/12/2009, 14:38
LsKostas... προς αποφυγή παρεξηγήσεων.. αστυνομικός δεν είμαι. Εθελοντής πυροσβέστης και στο πλαίσιο αυτό μάθαμε κάποια πράγματα που σημειωτέων είναι κάτι που όποιος θέλει μπορεί να το παρακολουθήσει ακόμα και αν δεν ειναι ο ίδιο εθελοντής. Αν θέλει κάποιος πληροφορίες παραπάνω απο Pm οτι θέλει τον ενημερώνω.

Στο θέμα της εκπαίδευσης όπως είπε και ο menelaos46 είναι τραγικά ελλειπής και ειδικότερα στους Ε.Φ. που έχουν απο 3-6 μήνες και πολλοί απο αυτούς φέρουν οπλισμό.

Αλλά αυτό δεν έχει άμεση σχέση με το τι έγινε στο σημείο. Ο άνθρωπος που περπατούσε αμέριμνα , πως θα αντιδρούσε αν υπήρχαν μόνο 2-10 άτομα της Ζ (οι 20 ήταν κατόπιν εορτής) και τους ενημέρωναν απο μεγάφωνα του cinema για βόμβα;... πως θα δημιουργούσαν περίμετρο προστασίας απέναντι σε εκατοντάδες άτομα που ώς συνήθως θα έβγαιναν υπο κράτος πανικού απο τις αίθουσες;

Αυτό λέω και ξαναλέω πως δεν είναι δυνατόν να κρίνει κάποιος το πως και τι έγινε , ειδικότερα όταν δεν έχει λάβει και μια βασική έστω ενημέρωση στο τι χρειάζεται μια εκκένωση για να είναι επιτυχής.

Δεν ήταν θέμα εκπαίδευσης.. ήταν θέμα χρονικού περιθώριου για να γίνει σωστά οτι ήταν να γίνει. Ο όποιος αστυνομικός και να ήταν δεν θα μπορούσε να κάνει ασφαλή εκκένωση εκτός και αν είχε μέσα σε 5 λεπτά 200-300 άτομα να έκαναν διάδρομο αλυσίδα απο τις αίθουσες με πορεία ανάποδη απο το κτίριο στόχο έτσι ώστε κανείς να μη άλλαζε δρόμο προς τα εκεί. Οδηγώντας τους μάλιστα σε ανοιχτό χώρο όπου θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να είχε ελεγχθεί οτι δεν είχε και άλλο εκρηκτικό μηχανισμό εκεί κοντά.

Και αυτό μόνο για το σινεμά εκεί κοντά , ΄καθώς για SRS ούτε κουβέντα μέσα σε 5-8 λεπτά. Υπενθυμίζω οτι σαν προκαθορισμένο όριο εκκένωσης διεθνώς σε κτίρια πολυόροφα (οχι ουρανοξύστες) δίνουν απο 20-30 λεπτά!!!! Τάδε έφη standards που περιγράφονται όταν πάει κάποιος να δώσει για PSP πτυχίο (Physical Security Proffessional).

Στο συγκεκριμένο περιστατικό καμία ευθύνη δεν έχουν οι αστυνομικοί έτσι όπως ήταν οι συνθήκες.


Gandalf