PDA

View Full Version : Επίδομα έγκαιρης προσέλευσης ???



THEOD
29/12/2009, 07:55
Ρε παιδιά...Άκουσα καλά ή τα αυτιά μου έχουν πρόβλημα ???

Ζαπάρωντας χθές έπεσα πάνω σε μια συζήτηση στην ΝΕΤ....
Εκεί άκουσα το εξής καταπληκτικό που ομολογουμένως δεν το γνώριζα.
Μερικές εκατοντάδες ή χιλιάδες ή δεκάδες χιλιάδες υπάλληλοι του ταλαίπωρου Ελληνικού Δημοσίου λαμβάνουν ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΓΚΑΙΡΗΣ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Δηλαδή παίρνουν εξτρά χρήματα όταν προσέρχονται στην δουλειά τους στην ώρα τους !!!

ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΙ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ.... :a24: :a24:


Έχω ακούσει για επίδομα "υπευθυνότητας" (λες και χρειάζεσαι επίδομα για να είσαι υπεύθυνος...), έχω ακούσει για επίδομα "παραγωγικότητας" (στον πιο αντιπαραγωγικό κλάδο της Ελληνικής οικονομίας...), έχω ακούσει για επίδομα "ηλεκτρονικού υπολογιστή" (η πασιέντζα είναι πολύ δύσκολο πράγμα και πρέπει να αμειφθεί εξτρά...), και διάφορα άλλα κουφά...

Αλλά αυτό το επίδομα "έγκαιρης προσέλευσης" τα ξεπερνάει όλα και πρέπει να είναι φοβερή παγκόσμια πρωτοτυπία...

Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί καταντήσαμε εκεί που καταντήσαμε... Περαστικά μας...

Sapadak
29/12/2009, 07:57
:bigcry: :bigcry:

manhunter
29/12/2009, 07:58
Eδω ρε συ Θάνο, σε λίγο θα παίρνουν επίδομα και που πηγαίνουν στην δουλειά τους να δώσουν το παρών.

Είναι τρελλοί αυτοί οι Ρωμαίοι, καλά τα έλεγε ο κοντός

:look: :look: :look:

byron
29/12/2009, 08:19
Παραμύθι είναι αυτό. Μη τρελλαθούμε κι όλας....

Το ωράριο εργασίας είναι συγκεκριμένο (http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?act=attach&type=post&id=3594).

nickald
29/12/2009, 08:24
Μέχρι πριν κάποια χρόνια υπήρχε το επίδομα μη καταβολής επιδόματος


Παραλίγο να καταρρεύσει το σύμπαν γιατι κόντεψε να δημιουργηθεί μαύρη τρυπά λογω της λουπας απο το επίδομα μη καταβολής επιδόματος

Αφού με το που παίρνεις αυτο το επίδομα παύει να υπάρχει ο λόγος καταβολής του και αφού παύει να υπάρχει ο λόγος καταβολής του δεν το παίρνεις οπότε δικαιούσαι να το πάρεις

Ευτυχώς οι άγρυπνοι φρουροί του διαστήματος (οι οποίοι είναι δημόσιοι υπάλληλοι) πρόλαβαν το κακό και ενσωμάτωσαν το επίδομα μη καταβολής επιδόματος στο μισθό και γλυτώσαμε

:hypnotize :hypnotize :hypnotize

Red Rider
29/12/2009, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Ρε παιδιά...Άκουσα καλά ή τα αυτιά μου έχουν πρόβλημα ???

Ζαπάρωντας χθές έπεσα πάνω σε μια συζήτηση στην ΝΕΤ....
Εκεί άκουσα το εξής καταπληκτικό που ομολογουμένως δεν το γνώριζα.
Μερικές εκατοντάδες ή χιλιάδες ή δεκάδες χιλιάδες υπάλληλοι του ταλαίπωρου Ελληνικού Δημοσίου λαμβάνουν ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΓΚΑΙΡΗΣ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Δηλαδή παίρνουν εξτρά χρήματα όταν προσέρχονται στην δουλειά τους στην ώρα τους !!!

ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΙ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ.... :a24: :a24:


Έχω ακούσει για επίδομα "υπευθυνότητας" (λες και χρειάζεσαι επίδομα για να είσαι υπεύθυνος...), έχω ακούσει για επίδομα "παραγωγικότητας" (στον πιο αντιπαραγωγικό κλάδο της Ελληνικής οικονομίας...), έχω ακούσει για επίδομα "ηλεκτρονικού υπολογιστή" (η πασιέντζα είναι πολύ δύσκολο πράγμα και πρέπει να αμειφθεί εξτρά...), και διάφορα άλλα κουφά...

Αλλά αυτό το επίδομα "έγκαιρης προσέλευσης" τα ξεπερνάει όλα και πρέπει να είναι φοβερή παγκόσμια πρωτοτυπία...

Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί καταντήσαμε εκεί που καταντήσαμε... Περαστικά μας...


Αυτα τα επιδοματα ακουσες σε τι ειδους υπηρεσιες τα παιρνουν?
Εγω για παραδειγμα ξερω "επιδομα θεσης υψηλης ευθυνης",αλλα το παιρνουν στο στρατο.
Δεν ξερω εαν θεωρειται ο στρατος δημοσιο,και εαν θεωρειται,πιστευω πως αξιξει να λαμβανεται οπως και αλλα επιδοματα.

THEOD
29/12/2009, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Παραμύθι είναι αυτό. Μη τρελλαθούμε κι όλας....

Το ωράριο εργασίας είναι συγκεκριμένο (http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?act=attach&type=post&id=3594).

Είσαι σίγουρος ή απλά βασίζεσαι στην κοινή λογική ???
Και εγώ δεν το ήξερα αλλά το άκουσα χθες στην ΝΕΤ στην εκπομπή του Πολίτη όπου μετείχαν βουλευτές όλων των κομμάτων και μάλιστα 2 από αυτούς ήταν και χρόνια συνδικαλιστές...Και δεν άκουσα κανέναν να το αντικρούει... Κάτι παραπάνω θα ξέρουν...

byron
29/12/2009, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Είσαι σίγουρος ή απλά βασίζεσαι στην κοινή λογική ???
Και εγώ δεν το ήξερα αλλά το άκουσα χθες στην ΝΕΤ στην εκπομπή του Πολίτη όπου μετείχαν βουλευτές κομμάτων και μάλιστα 2 από αυτούς ήταν και χρόνια συνδικαλιστές...Κάτι παραπάνω θα ξέρουν...

Δεν το ξέρω. Ότι κουφό και αν παίρνει κάποιος δημόσιος υπάλληλος δεν μπορεί να είναι κρυφό. Αν ψάξεις λίγο στο net μόνο αόριστες αναφορές υπάρχουν. Και υποθέτω οτι αν υπάρχει θα ήταν περισσότερο γνωστό και πιθανότατα παράνομο.

Anritsu
29/12/2009, 08:41
Τα επιδόματα είναι ένα τρικ για να αυξάνονται οι επίσης πενιχροί μισθοί του δημοσίου . Γιατί δεν θεωρώ ότι τα 800 πάνω κάτω που παίρνουνε οι νέοι αστυνομικοί και τα 1000 που με το ζόρι πιάνουνε οι καθηγητές είναι μισθός καριέρας . Το πρόβλημα δεν είναι οι υψηλόμισθοι δημόσιοι υπάλληλοι και ασφαλώς δεν φταίνε αυτοί για την μαύρη τρύπα της οικονομίας . Το πρόβλημα είναι οι χαμηλοί μισθοί του ιδιωτικού τομέα και πως αυτοί θα πλησιάσουν τους κάπως καλύτερους του δημοσίου και όχι πως θα κατέβουν οι τελευταίοι . Άλλωστε πλέον το δημόσιο έτσι όπως πάει το πράγμα το μόνο που θα έχει να προσφέρει σε λίγα χρόνια είναι η σταθερή δουλειά(φυσικά και είναι μεγάλο ατού) , μισθολογικά , ειδικά για τους νέους , ελάχιστο πιο ανταγωνιστικό θα είναι .

Τέλος αν ψάξουμε να βρούμε να πραγματικά αιτία της οικονομικής κατάστασης του κράτους πιστεύω πως πρέπει να κοιτάξουμε στην φοροδιαφυγή , στην φοροκλοπή , στα υπερτιμημένα δημοσία έργα και τέλος έκαστος να κοιταχτεί στον καθρέφτη και να αναρωτήθει πόσο φορολογικά έντιμος υπήρξε .

Θα μου πείτε τώρα , γιατί να είμαστε έντιμοι , είναι μήπως οι άλλοι ???

:smilea:

byron
29/12/2009, 08:47
http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=20332

http://www.forth.gr/se/nomoi/prosopikou/n3205-2003.doc

Δεν βλέπω κάποιο περίεργο επίδομα....

sober
29/12/2009, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Τα επιδόματα είναι ένα τρικ για να αυξάνονται οι επίσης πενιχροί μισθοί του δημοσίου . Γιατί δεν θεωρώ ότι τα 800 πάνω κάτω που παίρνουνε οι νέοι αστυνομικοί και τα 1000 που με το ζόρι πιάνουνε οι καθηγητές είναι μισθός καριέρας . Το πρόβλημα δεν είναι οι υψηλόμισθοι δημόσιοι υπάλληλοι και ασφαλώς δεν φταίνε αυτοί για την μαύρη τρύπα της οικονομίας . Το πρόβλημα είναι οι χαμηλοί μισθοί του ιδιωτικού τομέα και πως αυτοί θα πλησιάσουν τους κάπως καλύτερους του δημοσίου και όχι πως θα κατέβουν οι τελευταίοι . Άλλωστε πλέον το δημόσιο έτσι όπως πάει το πράγμα το μόνο που θα έχει να προσφέρει σε λίγα χρόνια είναι η σταθερή δουλειά(φυσικά και είναι μεγάλο ατού) , μισθολογικά , ειδικά για τους νέους , ελάχιστο πιο ανταγωνιστικό θα είναι .

Τέλος αν ψάξουμε να βρούμε να πραγματικά αιτία της οικονομικής κατάστασης του κράτους πιστεύω πως πρέπει να κοιτάξουμε στην φοροδιαφυγή , στην φοροκλοπή , στα υπερτιμημένα δημοσία έργα και τέλος έκαστος να κοιταχτεί στον καθρέφτη και να αναρωτήθει πόσο φορολογικά έντιμος υπήρξε .

Θα μου πείτε τώρα , γιατί να είμαστε έντιμοι , είναι μήπως οι άλλοι ???

:smilea:

+640

Εχετλαίος
29/12/2009, 10:18
Θες τρελά επιδόματα και στον ιδιωτικό τομέα;
Κάποτε έπαιρνα σαν χειριστής εκσκαφέα επίδομα λαστιχοφόρου οχήματος (!) και ένα επίδομα γάλακτος (1 κούτα γάλα το μήνα) !
Τρύκ στο τρύκ μπας και ανέβει ο ψωρομισθός...

harris_x
29/12/2009, 10:31
Πάντως υπάρχουν και κάποιες ιδιωτικές επιχειρήσεις που δίνουν αντίστοιχα επιδόματα/bonus!
π.χ. εγώ παίρνω +5% του μισθού σαν bonus έγκαιρης προσέλευσης.

Οπότε μην απορείτε για να το άκουσε το παλικάρι παραπάνω...

Cpt. Haddock
29/12/2009, 10:34
Υπάρχει και το επιδομα ισολογισμου... :D

Στην ΕΑΒ το επίδομα γάλακτος μας το έδιναν σε φυσική μορφή: Ενα κουτακι την ημέρα :lol:

sergiosm
29/12/2009, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Θες τρελά επιδόματα και στον ιδιωτικό τομέα;
Κάποτε έπαιρνα σαν χειριστής εκσκαφέα επίδομα λαστιχοφόρου οχήματος (!) και ένα επίδομα γάλακτος (1 κούτα γάλα το μήνα) !
Τρύκ στο τρύκ μπας και ανέβει ο ψωρομισθός...


το επίδομα λαστιχοφόρου οχήματος προβλέπεται για τις περιπτώσεις που οδηγείς τον εκσκαφέα ΕΚΤΟΣ του εργοταξίου, αν δεν το οδηγούσες εκτός και παρόλα αυτά το έπαιρνες, κακώς το έπαιρνες (αλλά πάλι δεν νομίζω να σε χάλασε)

το γάλα ΔΕΝ είναι επίδομα είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ παροχή σε ορισμένες εργασίες για λόγους υγείας.

:wave2:

Εχετλαίος
29/12/2009, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
το επίδομα λαστιχοφόρου οχήματος προβλέπεται για τις περιπτώσεις που οδηγείς τον εκσκαφέα ΕΚΤΟΣ του εργοταξίου, αν δεν το οδηγούσες εκτός και παρόλα αυτά το έπαιρνες, κακώς το έπαιρνες (αλλά πάλι δεν νομίζω να σε χάλασε)

το γάλα ΔΕΝ είναι επίδομα είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ παροχή σε ορισμένες εργασίες για λόγους υγείας.

:wave2:

Mας έδιδε το λαστιχοφόρου (παρόλο που τα οδηγούσαμε μονάχα μέσα στο εργοτάξιο) αλλά δε μας έδιδε το επικινδυνότητας (ειδικών συνθηκών) ή το γαλαρίας...
Και σε ότι αφορά στο γάλα (μια φιάλη ή το αντίτιμό της) ναι, δεν είναι επίδομα αυτό καθαυτό αλλά προσαύξηση του ημερομισθίου του χειριστή μαζί με το επίδομα ειδικών συνθηκών (15%)

Και όχι δε με χάλασε...με χαλούσε που από τα 10 επιδόματα μας έδιδε τα 3...

sergiosm
29/12/2009, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Mας έδιδε το λαστιχοφόρου (παρόλο που τα οδηγούσαμε μονάχα μέσα στο εργοτάξιο) αλλά δε μας έδιδε το επικινδυνότητας (ειδικών συνθηκών) ή το γαλαρίας...
Και σε ότι αφορά στο γάλα (μια φιάλη ή το αντίτιμό της) ναι, δεν είναι επίδομα αυτό καθαυτό αλλά προσαύξηση του ημερομισθίου του χειριστή μαζί με το επίδομα ειδικών συνθηκών (15%)

Και όχι δε με χάλασε...με χαλούσε που από τα 10 επιδόματα μας έδιδε τα 3...


Σε αυτές τις περιπτώσεις οι επιλογές είναι λίγες:

Επιθεώρηση Εργασίας και μετά (γιατί συνήθως δεν ... πιάνει) ΑΓΩΓΗ (και μήνυση για μη καταβολή δεδουλευμένων, αυτό βοηθά ... στο τέλος βέβαια, αλλά βοηθά)

:wave2:

Εχετλαίος
29/12/2009, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Σε αυτές τις περιπτώσεις οι επιλογές είναι λίγες:

Επιθεώρηση Εργασίας και μετά (γιατί συνήθως δεν ... πιάνει) ΑΓΩΓΗ (και μήνυση για μη καταβολή δεδουλευμένων, αυτό βοηθά ... στο τέλος βέβαια, αλλά βοηθά)

:wave2:

Εδώ που η αγορά είναι "κλειστού τύπου" και όλοι ξέρουν όλους η επιλογή είναι μια: τουμπεκί και αν γουστάρεις να ξαναβρείς δουλειά ξανά τουμπεκί... (τουμπεκί δις)
:mad:

paranoid
29/12/2009, 13:52
Από τη μεταπολίτευση και έπειτα, που άρχισε να ανεβαίνει ο ιδιωτικός τομέας κανείς δεν διαμαρτυρόταν για το δημόσιο γιατί τότε δεν θεωρούταν προνόμιο. Ίσα ίσα οι μισθοί ήτανε πείνας, θα θυμάστε τις αναφορές στις παλιές ελληνικές ταινίες με μισθό 3 και 60 και τους δασκάλους με μπαλώματα στους αγκώνες του σακακιού.
Το θέμα είναι ότι απο κάποια στιγμή και μετά ο ιδιωτικός τομέας σε παροχές κλπ έχει πάρει την κατιούσα ενώ ο δημόσιος με τις συνεχείς απαιτήσεις τον συνδικαλιστών και την ανοχή των πελατειακών κυβερνήσεων έχει φτάσει να είναι υψηλόμισθος.
Συμφωνώ ότι καλύτερη λύση είναι να ανέβουν οι μισθοί του ιδιωτικού τομέα αντί να κατέβουν του δημοσίου αλλά αυτό δυστυχώς δεν φαίνεται και πολύ εφικτό.
Τέλος είναι λογικό να υπάρχει αυτή η πίκρα πολλών που ενώ γαμι....αι να βγάλουν κάποια χρήματα βλέπουν το δημόσιο υπάλληλο 1)να έχει το ατού της δια βίου απσχόλησης, 2)να αμοίβεται καλύτερα (και σε πολλές των περιπτώσεων δυσανάλογα με αυτό που προσφέρει) και 3)να τον ταλαιπωρεί σε κάποια ουρά δημόσιας υπηρεσίας και ας μην φταίει ο ίδιος ο υπάλληλος αλλά το σάπιο σύστημα που είναι πίσω του. Αυτόν βλέπει εκείνη τη στιγμή μπροστά του όμως.

Ταυτόχρονα τα υψηλόβαθμα λαμόγια (βολευτές και λοιποί τοπικοί άρχοντες) κάνουν πάρτυ δισεκατομυρίων στις πλάτες όλων μας....:cry:

sober
29/12/2009, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από paranoid
Ταυτόχρονα τα υψηλόβαθμα λαμόγια (βολευτές και λοιποί τοπικοί άρχοντες) κάνουν πάρτυ δισεκατομυρίων στις πλάτες όλων μας....:cry:

τα ειπες ολα...:a10:

sotpag
29/12/2009, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
Πάντως υπάρχουν και κάποιες ιδιωτικές επιχειρήσεις που δίνουν αντίστοιχα επιδόματα/bonus!
π.χ. εγώ παίρνω +5% του μισθού σαν bonus έγκαιρης προσέλευσης.

Οπότε μην απορείτε για να το άκουσε το παλικάρι παραπάνω...




εσενα τα δεινει ο εργοδοτης ΣΟΥ και ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ...


μεγαλη διαφορα

paranoid
29/12/2009, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
εσενα τα δεινει ο εργοδοτης ΣΟΥ και ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ...


μεγαλη διαφορα

Πράγματι, μεγάλη διαφορά...:winka:

Anritsu
29/12/2009, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Υπάρχει και το επιδομα ισολογισμου... :D

Στην ΕΑΒ το επίδομα γάλακτος μας το έδιναν σε φυσική μορφή: Ενα κουτακι την ημέρα :lol:

Νομίζω το γάλα είναι υποχρεωτική παροχή στις βαριές βιομηχανίες . Εμείς στο διυλιστήριο το τιμούσαμε καθημερινά .Μεβγάλ και ξερό ψωμί ...

:rotflmao:

Sapadak
30/12/2009, 08:47
Το επιδομα γαλακτος ειναι πρεπει ο εργοδοτης να στο παρεχει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ εφοσον εργαζεσε σε πετρελαιο-χημικη εταιρια (εννοειτε πως οχι αν εισαι σε γραφειο εκτος καποιας εγκαταστασης)

Και εχει και ειδικο καθεστως φπα για τον εργοδοτη.

Κανονικα πρεπει να στο στο παρεχει αλλα το πληρωνει ο εργαζομενος

harris_x
30/12/2009, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
εσενα τα δεινει ο εργοδοτης ΣΟΥ και ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ...


μεγαλη διαφορα
Για να μην απορείτε για την ύπαρξη του συγκεκριμένου επιδόματος το λέω, όχι επειδή το κρίνω σωστό.
Το γράφω κιόλας:

Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
...
Οπότε μην απορείτε για να το άκουσε το παλικάρι παραπάνω...
Anyway, μλκια είναι και στις δύο περιπτώσεις.
Στην περίπτωσή μου γιατί το συμφωνηθέν ποσό αναλύθηκε σε κάποια επιδόματα/bonus μεταξύ των οποίων είναι και αυτό oπότε σε περίπτωση που αργήσω πάνω από δύο φορές το μήνα χάνω ποσοστό του αρχικά συμφωνηθέντος ποσού, και στην περίπτωση που συζητάμε γιατί έπρεπε να βρουν κάτι για να αυξήσουν τον μισθό τους.