PDA

View Full Version : Λόγια



tai
29/12/2009, 21:04
Δημήτρης Δανίκας , ddanikas@dolnet.gr
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: 28 Δεκεμβρίου 2009

ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ που να εργάζεται για την ψυχή της μάνας του; Ούτε μισός. Κι εγώ αν ήμουν μικροεπιχειρηματίας, και που πιστεύω σε μια διαφορετική ιδεολογία, για το κέρδος θα έστυβα τον υπάλληλό μου. Γι΄ αυτό βαρέθηκα την ίδια μονόχορδη μουρμούρα. Την ίδια καφενόβια γκρίνια. Γιατί και εσύ ο τάχα μου αριστερός, στη θέση του τραπεζίτη θα έκανες το ίδιο και ίσως χειρότερα απ΄ αυτόν. Αν ο πελάτης δεν πλήρωνε τα δανεικά του, θα του ΄παιρνες σπίτι, αυτοκίνητο, ακόμα και τα βρακιά του. Μην παριστάνεις τον κουτό. Η χώρα είναι χρεωμένη μέχρι τον λαιμό. Οι τράπεζες ζητάνε να πληρώσουμε τον λογαριασμό. Κι εσύ παριστάνεις τον καμπόσο χωρίς στην τσέπη σου να έχεις μισό ευρώ. Αυτό το σύστημα ψήφισες, αυτό και το αντίτιμο το σκληρό. Γιατί κανείς σε αυτόν τον κόσμο δεν μπορεί να τα ΄χει όλα. Και τον καπιταλισμό για το γλέντι και τον σοσιαλισμό για τα χρέη. Αν σου κοτάει, άλλαξέ το. Αν δεν αντέχεις, τότε τσιμουδιά και σκληρή δουλειά. Από λόγια του αέρα βαρεθήκαμε πια!
:wacko:

QSpec
29/12/2009, 22:06
Ενδιαφέρον. Δεν ήξερα που στέκεται ο Δανίκας, μόνο για κινηματογράφο τον διάβαζα.

Παρόλα αυτά, η πλειονότητα τέτοιων δημοσιευμάτων παρουσιάζει τα πράγματα μαύρα ή άσπρα. Το γκρι δεν το συναντάς ποτέ. Δύσκολο βέβαια να παρουσιάσει το γκρι ένα άρθρο γιατί πιστέυω πως το γκρι παράγεται από τον διάλογο.

Ένιγουέι το αναλύουμε σε ΔΣ. Και καλό ξημέρωμα. :p :beer:

gcrook
29/12/2009, 23:10
Καλυτερα να γραψει ο Δανικας καμια κριτικη για το Αρχοντα των Δαχτυλιδιων.Εκει τουλαχιστον μπορει να διαχωρισει με μεγαλυτερη ευκολια τους καλους απο τους κακους.:smokin:

Akatanomastos
30/12/2009, 03:29
ο κυριος δανικας γενικως, στα κατα την προσωπικη μου αποψη ωραια κειμενα του,

κανει αυτο που ξορκιζει στο παραπανω κειμενακι..

δηλαδη
λογια του αερα βαρεθηκαμε πια!


γιατι ξερετε,

παλιοτερα ηταν της μοδας να εισαι καπιταλιστης,

μεχρι ποιο προσφατα, ηταν της μοδας να εισαι επαναστατης,

και σημερα ζουμε στην νεα ταση του, Βριζω και τα δυο αυτα στρατοπεδα και ειμαι στυλ
καφε στο κολωνακι με μολοτοφ στην κωλοτσεπη..

καπως ετσι ανεβηκε και ο "κουλ" ΣΥΡΙΖΑ
Η ΚΟΥΛ επανασταση βρηκε το σπιτι της..

el_hymador
30/12/2009, 09:28
...επειδη προσφατα συζηταγαμε (και ακομη συζητουν) για την επιστολη του Μικη Θεοδωρακη και για το οτι πρεπει οχι μονο να εξεταζουμε το τι λεει η το τι γραφει καποιος αλλα ποιο ειναι επισης και το παρελθον / γιγνεσθαι του , να ενα χαρακτηριστικο δειγμα τσουτσεκιου...

...ο Δανικας!... βγαζει τα προς το ζειν εχοντας αναγει τους ψυχαναγκασμους του σε "ψαγμενη κριτικη". Εχει βρει εδω και χρονια τη μανιερα του "παω κοντρα στην αισθητικη της μαζας και απευθυνομαι -και καλα- σε ελιτιστες και ψαγμενουν" πρηζοντας τα @@δια σε οσους εξακολουθουν να του δινουν καποια σημασια...ακομα θυμαμαι ποσο γελαγα με το "πολεμο" που ειχε ξεσπασει στο athinorama.gr, λογω της "κριτικης" του για την ταινια 300...ειναι τοσο βλαμμενος ο τυπος που ειχε παρει στα σοβαρα μια ταινια μυθοπλασιας με αισθητικη comic και καθοταν και ανελυε το διεθνες οικονομικοκοινωνικοπολιτικο status με αξονα του κοιλιακους του Gerard Butler (που πολυ του αρεσαν μαλλον, αλλα δεν ειναι επι του θεματος...)

...παραδειγματα για τον Δανικα απειρα, ειναι ικανος να χαρακτηρισει ως αριστουργημα μια τετραωρη ταινια που δειχνει κοντινα απο ενα χεσιμο, αρκει ο σκηνοθετης να ειναι απο το Αζερμπαϊτζαν και ο κοσμος να την βρηκε αθλια...αν ο κοσμος την εβρισκε καλη αυτος θα την εβρισκε αθλια...τοσο λαλακας...


...τεσπα, αυτα για το γιγνεσθαι του Δανικα, ο οποιος περα απο την ειδικοτητα του (τον κινηματογραφο ντε...:lol: ) αρθρογραφει σε περιοδικα και εφημριδες επι παντως επιστητου, τρομαρα του...


...και ερχεται τωρα αυτη η τσουτσα να γραψει χωρις φοβο και παθος για το τυπο που ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ χρεωθηκε για να τα βγαλει περα....για την οικογενεια που ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ χρεωθηκε για ζησει, για το συνταξιουχο που φυτοζωει, ενα κλικ πριν το σταδιο του ρακοσυλλεκτη.

Του χαλανε την αισθητικη ρε παιδακι μου αυτα τα υποπροϊοντα του συστηματος, δε μπορει αυτος ο υπηρετης της διανοησης να τους ανεχτει, διακοπτουν το ειρμο της χειμαρρωδους σκεψης του και εχει να γραψει και κριτικη για μια εκπληκτικη ταινια που πραγματευται τη παιδοφιλια κατα την περιοδο της Οκτωβριανης επαναστασης...και χαρακτηριζει μαλιστα ως "λογια του αερα" την αγανακτηση του κοσμου, αγνωοντας το οτι τα λογια του αερα και οι αμπελοφιλοσοφιες της φουτσας ειναι το επαγγελμα του...


ΡΕ ΟΥΣΤ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΟ!!!!

Κατι μαλακισμενα σαν και εσενα ειναι τα πρωτα που θα εισπραξουν το ξυλο σε περιπτωση που συμβουν αυτα για τα οποια γραφεις οτι δεν κοταει ο κοσμος να τα αλλαξει...ΜΑΛΑΚΑ!

LsKostas
30/12/2009, 09:44
O Δανικας δεν μπορει να ξεχωρισει μεταφορα κομικ απο ιστορικη ταινια.

θα ξεχωρισει τον βιοπαλεστη απο τον καπιταλιστη ?

super_toto
30/12/2009, 09:54
Άντε πάλι τα ίδια,

Κρίνουμε τον άνθρωπο και όχι αυτά που λέει. Ταμπέλες, ετικέτες και δόξα τω Θεώ

zephyr1
30/12/2009, 10:18
Απο τη μια ο Δανικας κ'απο την αλλη τα νυμφιδια.:D

Αμα γερναει ο ανθρωπας.:sad:

dimr1
30/12/2009, 10:18
Κάτι παίρνει αυτός ο άνθρωπος και του βγαίνει σε επιθετικότητα

el_hymador
30/12/2009, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Άντε πάλι τα ίδια,

Κρίνουμε τον άνθρωπο και όχι αυτά που λέει. Ταμπέλες, ετικέτες και δόξα τω Θεώ


Για τον Θεοδωρακη που στη τελικη δεν εθιξε ουτε προσεβαλε κανενα με αυτα που ειπε, απλα κατεθεσε την αποψη του, γραφτηκαν τοσο και τοσα...για τον αστειο το Δανικα που εμμεσως πλην σαφως χαρακτηριζει ενα μεγαλο τμημα του ελληνικου λαου ως κοτες λυρατες δεν τρεχει καστανο...

super_toto
30/12/2009, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Για τον Θεοδωρακη που στη τελικη δεν εθιξε ουτε προσεβαλε κανενα με αυτα που ειπε, απλα κατεθεσε την αποψη του, γραφτηκαν τοσο και τοσα...για τον αστειο το Δανικα που εμμεσως πλην σαφως χαρακτηριζει ενα μεγαλο τμημα του ελληνικου λαου ως κοτες λυρατες δεν τρεχει καστανο...

Συγγνώμη ρε φίλε αλλά επειδή έκανες quote το δικό μου post. Ρίξε μια ματιά τι έγραψα εγώ για τον Θοδωράκη και τι έγραψα για τον Δανίκα. Ακριβώς την ίδια άποψη έχω. Αν θες να σου γράψω και ένα κατεβατό για τον Δανίκα δεν έχω πρόβλημα, απλά βαριέμαι να γράφω τα ίδια δυο φορές.

el_hymador
30/12/2009, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Συγγνώμη ρε φίλε αλλά επειδή έκανες quote το δικό μου post. Ρίξε μια ματιά τι έγραψα εγώ για τον Θοδωράκη και τι έγραψα για τον Δανίκα. Ακριβώς την ίδια άποψη έχω. Αν θες να σου γράψω και ένα κατεβατό για τον Δανίκα δεν έχω πρόβλημα, απλά βαριέμαι να γράφω τα ίδια δυο φορές.


εχω διαβασει το εγραψες για τον Θεοδωρακη, αλλα δεν συμφωνω καθολου ση συγκεκριμενη περιπτωση (του Δανικα) για τις ταμπελες...εκρινε καποιους δημοσια, θα πρεπει να ειναι ετοιμος να κριθει και αυτος...

super_toto
30/12/2009, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
εχω διαβασει το εγραψες για τον Θεοδωρακη, αλλα δεν συμφωνω καθολου ση συγκεκριμενη περιπτωση (του Δανικα) για τις ταμπελες...εκρινε καποιους δημοσια, θα πρεπει να ειναι ετοιμος να κριθει και αυτος...

Έγραψες ένα κατεβατό για το ποιός είναι ο Δανίκας και για το αν κάνει την δουλειά του σωστά ή όχι.
Και σε ρωτάω εγώ, έχει σημασία αν συμφωνείς εσύ η οποιοσδήποτε άλλος με το ποιόν του Δανίκα? Αν η παραπάνω δήλσωη ήταν ανυπόγραφη θα έλεγες τα ίδια?

Από που και ως πού δηλαδή παίζει ρόλο το τι δουλειά κάνει ο καθένας και το αν την κάνει καλά. Δικαίωμα για να εκφέρουμε άποψη έχουμε όλοι μας και μάλιστα συνταγματικό.
Και ποιός στην τελική κατά τη γνώμη σου μπορεί να εκφέρει άποψη για κοινωνικά ή εθνικά ζητήματα?
Πρέπει να έχει πτυχίο από την Πάντειο?

Αν θες να κρίνεις τον Δανίκα σαν προσωπικότητα μαζι σου κι εγώ να τον κρίνουμε. Αν θέλεις να κρίνεις την άποψή του, πάλι κι εγώ μαζί σου εφόσον κρίνουμε την άποψή του.
Αλλά να απαξιώνεις την άποψή του με βάση την κριτική που κάνεις για την προσωπικότητά του είναι τουλάχιστον αστείο. Για οποιονδήποτε και όχι μόνο για τον Δανίκα.

Όσον αφορά τη δήλωση αυτήν καθ αυτήν, προσωπικά συμφωνώ με τον Δανίκα. Δεν βλέπω να λέει κάτι που δεν ισχύει.

menelaos46
30/12/2009, 12:05
Αλλά να απαξιώνεις την άποψή του με βάση την κριτική που κάνεις για την προσωπικότητά του είναι τουλάχιστον αστείο. Για οποιονδήποτε και όχι μόνο για τον Δανίκα. Όσον αφορά τη δήλωση αυτήν καθ αυτήν, προσωπικά συμφωνώ με τον Δανίκα. Δεν βλέπω να λέει κάτι που δεν ισχύει.

Εδω συμφωνουμε.

el_hymador
30/12/2009, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Έγραψες ένα κατεβατό για το ποιός είναι ο Δανίκας και για το αν κάνει την δουλειά του σωστά ή όχι.
Και σε ρωτάω εγώ, έχει σημασία αν συμφωνείς εσύ η οποιοσδήποτε άλλος με το ποιόν του Δανίκα? Αν η παραπάνω δήλσωη ήταν ανυπόγραφη θα έλεγες τα ίδια?

Από που και ως πού δηλαδή παίζει ρόλο το τι δουλειά κάνει ο καθένας και το αν την κάνει καλά. Δικαίωμα για να εκφέρουμε άποψη έχουμε όλοι μας και μάλιστα συνταγματικό.
Και ποιός στην τελική κατά τη γνώμη σου μπορεί να εκφέρει άποψη για κοινωνικά ή εθνικά ζητήματα?
Πρέπει να έχει πτυχίο από την Πάντειο?

Αν θες να κρίνεις τον Δανίκα σαν προσωπικότητα μαζι σου κι εγώ να τον κρίνουμε. Αν θέλεις να κρίνεις την άποψή του, πάλι κι εγώ μαζί σου εφόσον κρίνουμε την άποψή του.
Αλλά να απαξιώνεις την άποψή του με βάση την κριτική που κάνεις για την προσωπικότητά του είναι τουλάχιστον αστείο. Για οποιονδήποτε και όχι μόνο για τον Δανίκα.

Όσον αφορά τη δήλωση αυτήν καθ αυτήν, προσωπικά συμφωνώ με τον Δανίκα. Δεν βλέπω να λέει κάτι που δεν ισχύει.

Πρωτα απο ολα αυτα που εγραψε ο Δανικας δεν ειναι απλως η γνωμη του, αλλα διανθιζεται και απο αλλα στοιχεια...πως ειναι τοσο σιγουρος οτι ενας αριστερος θα γινοταν τραπεζιτης και πως ειναι τοσο σιγουρος οτι θα εστυβε τους υπαλληλους του; εκ μερους ποιου μιλαει και ποιος τον εξουσιοδοτησε ωστε να χαρακτηριζει κουτο καποιον; Ποσο βολικο ειναι για οποιονδηποτε "βολεμενο" να εξεταζει αφ υψηλου ενα μεγαλο ποσοστο το συνανθρωπων του που παλευουν καθημερινα να τα βγαλουν περα; και στη τελικη ποιος ΜΑΛΑΚΑΣ ειναι αυτος που θα μας κατσαδιασει προτρεπωντας μας στο να κανουμε μοκο και να δουλεψουμε σκληρα; Αυτος δεν εχει μεριδιο ευθυνης -οπως ολοι μας- για τη σημερινη κατασταση;

Μια μαλακια και μιση ειναι το κειμενο, οπως μαλακας ειναι και αυτος...η κλασσικη μανιερα ολου αυτου του συναφιου: "αποστασιοποιουμαι καθοτι δεν ανεχομαι και δεν επιτρεπω στον εαυτο μου να εξομοιωθει με τη πλεμπα της μικρο/μεσοαστικης ταξης και κανω τη κριτικη μου εκ του ασφαλους, φροντιζοντας παραλληλα να διατηρησω και το image του πολυ μπροστα διανοουμενου ακκιζομενος και αυνανιζομενος..."

...ρε βλαμμενε, οκ, εντοπισες το προβλημα το οποιο εμεις δεν το βλεπαμε καθοτι υποδεεστεροι σου οπως θες να πιστευεις, καμμια λυση εχεις να προτεινεις η εισαι απλως κριτης των παντων; Ποσο χεσμεντες και κοτα λυρατη πρεπει να εισαι ωστε να προτρεπεις τους αλλους να κανουν την επανασταση τους ή να το βουλωσουν, δηλωνοντας, εμμεσως πλην σαφως, ΑΜΕΤΟΧΟΣ και ΕΝΟΧΛΗΜΕΝΟΣ;

Αυτα, δεν εχω τιποτα μαζι σου Super Toto, αλλα αν ειναι να εξομοιωνουμε τους Δανικες με τον Θεοδωρακη ζητω που καηκαμε...

αρκετα ασχοληθηκα με τον μαλακα :wave2:

menelaos46
30/12/2009, 13:06
ρε βλαμμενε, οκ, εντοπισες το προβλημα το οποιο εμεις δεν το βλεπαμε καθοτι υποδεεστεροι σου οπως θες να πιστευεις, καμμια λυση εχεις να προτεινεις η εισαι απλως κριτης των παντων; Ποσο χεσμεντες και κοτα λυρατη πρεπει να εισαι ωστε να προτρεπεις τους αλλους να κανουν την επανασταση τους ή να το βουλωσουν, δηλωνοντας, εμμεσως πλης σαφως, ΑΜΕΤΟΧΟΣ και ΕΝΟΧΛΗΜΕΝΟΣ;


Οι τράπεζες ζητάνε να πληρώσουμε τον λογαριασμό. Κι εσύ παριστάνεις τον καμπόσο χωρίς στην τσέπη σου να έχεις μισό ευρώ. Αυτό το σύστημα ψήφισες, αυτό και το αντίτιμο το σκληρό. Γιατί κανείς σε αυτόν τον κόσμο δεν μπορεί να τα ΄χει όλα. Και τον καπιταλισμό για το γλέντι και τον σοσιαλισμό για τα χρέη. Αν σου κοτάει, άλλαξέ το. Αν δεν αντέχεις, τότε τσιμουδιά και σκληρή δουλειά. Από λόγια του αέρα βαρεθήκαμε πια!

Νομιζω και λυση εχει προτεινει αλλα και εξηγει πως εχουν τα πραγματα, κι ουτε διαταζει κανεναν να το βουλωσει....

dimr1
30/12/2009, 13:12
Χωρίς να ξέρω τον Δανίκα πιστεύω ότι με τη δήλωση του θέλει να προκαλέσει. Επειδή βαριέμαι τα πυροτεχνήματα της σκέψης , δεν θα μπω στο τρυπάκι να ασχοληθώ με καποια απάντηση, κι ας συμφωνώ σε μερικά.
Πιστεύω ότι οι καιροί απαιτούν περισυλογή, συμπόνια κι όχι φανφάρες. :mad:

el_hymador
30/12/2009, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Οι τράπεζες ζητάνε να πληρώσουμε τον λογαριασμό. Κι εσύ παριστάνεις τον καμπόσο χωρίς στην τσέπη σου να έχεις μισό ευρώ. Αυτό το σύστημα ψήφισες, αυτό και το αντίτιμο το σκληρό. Γιατί κανείς σε αυτόν τον κόσμο δεν μπορεί να τα ΄χει όλα. Και τον καπιταλισμό για το γλέντι και τον σοσιαλισμό για τα χρέη. Αν σου κοτάει, άλλαξέ το. Αν δεν αντέχεις, τότε τσιμουδιά και σκληρή δουλειά. Από λόγια του αέρα βαρεθήκαμε πια!

Νομιζω και λυση εχει προτεινει αλλα και εξηγει πως εχουν τα πραγματα, κι ουτε διαταζει κανεναν να το βουλωσει....


[πληθυντικος πρωτου προσωπου]Οι τράπεζες ζητάνε να πληρώσουμε τον λογαριασμό.[/πληθυντικος πρωτου προσωπου]

(...εμεις, το συνολο, ολοι μας...)

[ενικος δευτερου προσωπου]Κι εσύ παριστάνεις τον καμπόσο χωρίς στην τσέπη σου να έχεις μισό ευρώ. Αυτό το σύστημα ψήφισες, αυτό και το αντίτιμο το σκληρό. Γιατί κανείς σε αυτόν τον κόσμο δεν μπορεί να τα ΄χει όλα. Και τον καπιταλισμό για το γλέντι και τον σοσιαλισμό για τα χρέη. Αν σου κοτάει, άλλαξέ το. Αν δεν αντέχεις, τότε τσιμουδιά και σκληρή δουλειά. [/ενικος δευτερου προσωπου]

(...εσυ, οχι εγω)

[πληθυντικος πρωτου προσωπου]Από λόγια του αέρα βαρεθήκαμε πια![/πληθυντικος πρωτου προσωπου]

(...εμεις, που δεν ειστε εσεις...)

Αυτα...εξω απ τον χορο πολλα τραγουδια ξερουμε

(λαϊκη ρηση)

menelaos46
30/12/2009, 13:45
Η γλωσσα δεν ειναι μαθηματικα, το τι εννοει με τον πληθυντικο και τον ενικο δε μπορεις να το ξερεις,
απο κει και περα εγω τον Δανικα ουτε που τον ξερω ποιος ειναι αλλα τα λογια αυτα με βρισκουν απολυτα συμφωνο.

super_toto
30/12/2009, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Πρωτα απο ολα αυτα που εγραψε ο Δανικας δεν ειναι απλως η γνωμη του, αλλα διανθιζεται και απο αλλα στοιχεια...πως ειναι τοσο σιγουρος οτι ενας αριστερος θα γινοταν τραπεζιτης και πως ειναι τοσο σιγουρος οτι θα εστυβε τους υπαλληλους του; εκ μερους ποιου μιλαει και ποιος τον εξουσιοδοτησε ωστε να χαρακτηριζει κουτο καποιον; Ποσο βολικο ειναι για οποιονδηποτε "βολεμενο" να εξεταζει αφ υψηλου ενα μεγαλο ποσοστο το συνανθρωπων του που παλευουν καθημερινα να τα βγαλουν περα; και στη τελικη ποιος ΜΑΛΑΚΑΣ ειναι αυτος που θα μας κατσαδιασει προτρεπωντας μας στο να κανουμε μοκο και να δουλεψουμε σκληρα; Αυτος δεν εχει μεριδιο ευθυνης -οπως ολοι μας- για τη σημερινη κατασταση;

Μια μαλακια και μιση ειναι το κειμενο, οπως μαλακας ειναι και αυτος...η κλασσικη μανιερα ολου αυτου του συναφιου: "αποστασιοποιουμαι καθοτι δεν ανεχομαι και δεν επιτρεπω στον εαυτο μου να εξομοιωθει με τη πλεμπα της μικρο/μεσοαστικης ταξης και κανω τη κριτικη μου εκ του ασφαλους, φροντιζοντας παραλληλα να διατηρησω και το image του πολυ μπροστα διανοουμενου ακκιζομενος και αυνανιζομενος..."

...ρε βλαμμενε, οκ, εντοπισες το προβλημα το οποιο εμεις δεν το βλεπαμε καθοτι υποδεεστεροι σου οπως θες να πιστευεις, καμμια λυση εχεις να προτεινεις η εισαι απλως κριτης των παντων; Ποσο χεσμεντες και κοτα λυρατη πρεπει να εισαι ωστε να προτρεπεις τους αλλους να κανουν την επανασταση τους ή να το βουλωσουν, δηλωνοντας, εμμεσως πλην σαφως, ΑΜΕΤΟΧΟΣ και ΕΝΟΧΛΗΜΕΝΟΣ;

Αυτα, δεν εχω τιποτα μαζι σου Super Toto, αλλα αν ειναι να εξομοιωνουμε τους Δανικες με τον Θεοδωρακη ζητω που καηκαμε...

αρκετα ασχοληθηκα με τον μαλακα :wave2:

Ρε φίλε μου, δεν έχει σχέση αν μια άποψη διανθίζεται όπως λες από άλλα στοιχεία. Ο καθένας κρίνεται από αυτά που λέει. Δεν πρέπει να ισχύει όμως και το αντίστροφο, γιατι αυτό έκανες εσύ.
Η λούμπα στην οποία έπεσες εσύ είναι ότι αντί να κρίνεις την άποψη αυτή καθ αυτή, έφτιαξες μια δική σου λογική, που λέει ότι όποιος δεν συμφωνεί μαζί σου στις κριτικές κινηματογράφου δεν μπορεί να έχει και σωστή άποψη για τα κοινωνικά ζητήματα.
Δηλαδη την λογική , ο αστυνομικός είναι όργανο, το μπουζούκι είναι όργανο άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι.

Ούτε εξίσωσε κανείς τον Δανίκα με τον Θοδωράκη εκτός από εσένα που ζήτησες να δώσουμε την ίδια βαρύτητα στην δήλωση Δανίκα με αυτή του Θοδωράκη.

Τώρα για το περιεχόμενο της δήλωσης Δανίκα διαφωνώ πλήρως μαζί σου άλλα δεν προλαβαίνω τώρα να σου εξηγήσω γιατί.

jimmis5
30/12/2009, 16:05
el_hymador αν και σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι σου απλ ανα κανω μια ερωτηση.
Πιστευεις οτι δεν υπαρχουν ανθρωποι σαν αυτους που περιγραφει,ξεχνα πιος το γραφει,αν το ακουγες απλα οτι ειναι υπαρχουν κατι τυποι που ειναι και μικροεπιχειρηματιες και το παιζουν και καλα αριστερη και κουλτουρα με το στυλ τους δεν θα ελεγες ναι υπαρχουν ,απλα δεν εχουν καμια σχεση με τον ταλαιπωρο που μπορει να μην ειναι καν αριστερος αλλα να φωναζει για το μεροκαματο του??

Zid
30/12/2009, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...επειδη προσφατα συζηταγαμε (και ακομη συζητουν) για την επιστολη του Μικη Θεοδωρακη και για το οτι πρεπει οχι μονο να εξεταζουμε το τι λεει η το τι γραφει καποιος αλλα ποιο ειναι επισης και το παρελθον / γιγνεσθαι του , να ενα χαρακτηριστικο δειγμα τσουτσεκιου...

... +1000


Μια ασπρο μια μαυρο.... έγινε γραφικός πλέον ο Δανίκας αν και απο παλιά ηταν παπαριδης....

Banana hammock#
30/12/2009, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Δημήτρης Δανίκας , ddanikas@dolnet.gr
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: 28 Δεκεμβρίου 2009

ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ που να εργάζεται για την ψυχή της μάνας του; Ούτε μισός. Κι εγώ αν ήμουν μικροεπιχειρηματίας, και που πιστεύω σε μια διαφορετική ιδεολογία, για το κέρδος θα έστυβα τον υπάλληλό μου. Γι΄ αυτό βαρέθηκα την ίδια μονόχορδη μουρμούρα. Την ίδια καφενόβια γκρίνια. Γιατί και εσύ ο τάχα μου αριστερός, στη θέση του τραπεζίτη θα έκανες το ίδιο και ίσως χειρότερα απ΄ αυτόν. Αν ο πελάτης δεν πλήρωνε τα δανεικά του, θα του ΄παιρνες σπίτι, αυτοκίνητο, ακόμα και τα βρακιά του. Μην παριστάνεις τον κουτό. Η χώρα είναι χρεωμένη μέχρι τον λαιμό. Οι τράπεζες ζητάνε να πληρώσουμε τον λογαριασμό. Κι εσύ παριστάνεις τον καμπόσο χωρίς στην τσέπη σου να έχεις μισό ευρώ. Αυτό το σύστημα ψήφισες, αυτό και το αντίτιμο το σκληρό. Γιατί κανείς σε αυτόν τον κόσμο δεν μπορεί να τα ΄χει όλα. Και τον καπιταλισμό για το γλέντι και τον σοσιαλισμό για τα χρέη. Αν σου κοτάει, άλλαξέ το. Αν δεν αντέχεις, τότε τσιμουδιά και σκληρή δουλειά. Από λόγια του αέρα βαρεθήκαμε πια!
:wacko:

Δυστυχως αυτη ειναι η σκληρη αληθεια, στην οποια δε βλεπω ιχνος αυτοκριτικης απο τον ιδιο αλλα και απο πολλους που πριν μερικους μηνες ειχαν γινει μια γροθια γυρω απο μια εκστρατεια προωθησης του Παπανδρεου για πρωθυπουργο, φορωντας παρωπιδες και προσπαθωντας να μας πεισουν πως θα ειναι ο σωτηρας μας.
Μας αρεσει το ψεμα. Μας αρεσει να ακουμε πως "δεν υπαρχει κανενα προβλημα", "λεφτα υπαρχουν".
Τωρα ομως που ο αρχικος στοχος επετευχθη, ας πουμε και την αληθεια, προσεχοντας ομως να οριοθετησουμε και να περιορισουμε προσεκτικα τη δημιουργια του προβληματος στην τελευταια 5ετια.

menelaos46
30/12/2009, 17:15
Μας αρεσει το ψεμα

Μας αρεσει το ψεμα. Αυτο ειναι μεγαλη αληθεια.
Η αληθεια αλωστε πολλες φορες ειναι σκληρη και ποναει.
Ενω το ψεματακι, οπως τα θελουμε εμεις τα πραγματα.

kokos08
30/12/2009, 17:46
Καλα τα λεει ο Δανικας!!!:beer:

VRV
01/01/2010, 14:30
Ταξική συνειδηση λέγεται.
Ο λαός λέει: «μακρυα απο αριστερο αφεντικο και δεξιο εργατη».

Ενα επιφανειακο κειμενo για την ελλειψη της ταξικής συνειδησης στη συγχρονη Ελλάδα. ΟΚ, και?
:o

arisrodolivos
02/01/2010, 08:01
τα χιονια του κιλιμαντζαρο

Allst@rf
03/01/2010, 01:54
αυτο που περιγραφει ο κ.Δανικας (που δεν τον ξερω και ουτε θελω να τον μαθω),λεγετε στην θεωρια της ψυχολογιας ,προβολη και συμβαινει σε ολους μας καθημερινα.
με λιγα λογια ο κυριος αυτος , φαινεται ,οτι, αισθανεται αρκετα ενοχος με την κατασταση γυρω του (οπως ολοι μας ) αλλα το εκφραζει με λαθος τροπο...

Allst@rf
03/01/2010, 01:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από VRV
Ταξική συνειδηση λέγεται.
Ο λαός λέει: «μακρυα απο αριστερο αφεντικο και δεξιο εργατη».

Ενα επιφανειακο κειμενo για την ελλειψη της ταξικής συνειδησης στη συγχρονη Ελλάδα. ΟΚ, και?
:o


σωστο σε βρισκω.:wave2: :wave2:
που να την βρουμε την ταξικη συνειδηση οταν "πεντε μερες τρως το αγγουρι και το σαββατο εισαι μουρη"???
στα αζητητα???:( :(

andgeo
03/01/2010, 02:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...επειδη προσφατα συζηταγαμε (και ακομη συζητουν) για την επιστολη του Μικη Θεοδωρακη και για το οτι πρεπει οχι μονο να εξεταζουμε το τι λεει η το τι γραφει καποιος αλλα ποιο ειναι επισης και το παρελθον / γιγνεσθαι του , να ενα χαρακτηριστικο δειγμα τσουτσεκιου...

...ο Δανικας!... βγαζει τα προς το ζειν εχοντας αναγει τους ψυχαναγκασμους του σε "ψαγμενη κριτικη". Εχει βρει εδω και χρονια τη μανιερα του "παω κοντρα στην αισθητικη της μαζας και απευθυνομαι -και καλα- σε ελιτιστες και ψαγμενουν" πρηζοντας τα @@δια σε οσους εξακολουθουν να του δινουν καποια σημασια...ακομα θυμαμαι ποσο γελαγα με το "πολεμο" που ειχε ξεσπασει στο athinorama.gr, λογω της "κριτικης" του για την ταινια 300...ειναι τοσο βλαμμενος ο τυπος που ειχε παρει στα σοβαρα μια ταινια μυθοπλασιας με αισθητικη comic και καθοταν και ανελυε το διεθνες οικονομικοκοινωνικοπολιτικο status με αξονα του κοιλιακους του Gerard Butler (που πολυ του αρεσαν μαλλον, αλλα δεν ειναι επι του θεματος...)

...παραδειγματα για τον Δανικα απειρα, ειναι ικανος να χαρακτηρισει ως αριστουργημα μια τετραωρη ταινια που δειχνει κοντινα απο ενα χεσιμο, αρκει ο σκηνοθετης να ειναι απο το Αζερμπαϊτζαν και ο κοσμος να την βρηκε αθλια...αν ο κοσμος την εβρισκε καλη αυτος θα την εβρισκε αθλια...τοσο λαλακας...


...τεσπα, αυτα για το γιγνεσθαι του Δανικα, ο οποιος περα απο την ειδικοτητα του (τον κινηματογραφο ντε...:lol: ) αρθρογραφει σε περιοδικα και εφημριδες επι παντως επιστητου, τρομαρα του...


...και ερχεται τωρα αυτη η τσουτσα να γραψει χωρις φοβο και παθος για το τυπο που ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ χρεωθηκε για να τα βγαλει περα....για την οικογενεια που ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ χρεωθηκε για ζησει, για το συνταξιουχο που φυτοζωει, ενα κλικ πριν το σταδιο του ρακοσυλλεκτη.

Του χαλανε την αισθητικη ρε παιδακι μου αυτα τα υποπροϊοντα του συστηματος, δε μπορει αυτος ο υπηρετης της διανοησης να τους ανεχτει, διακοπτουν το ειρμο της χειμαρρωδους σκεψης του και εχει να γραψει και κριτικη για μια εκπληκτικη ταινια που πραγματευται τη παιδοφιλια κατα την περιοδο της Οκτωβριανης επαναστασης...και χαρακτηριζει μαλιστα ως "λογια του αερα" την αγανακτηση του κοσμου, αγνωοντας το οτι τα λογια του αερα και οι αμπελοφιλοσοφιες της φουτσας ειναι το επαγγελμα του...


ΡΕ ΟΥΣΤ ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΟ!!!!

Κατι μαλακισμενα σαν και εσενα ειναι τα πρωτα που θα εισπραξουν το ξυλο σε περιπτωση που συμβουν αυτα για τα οποια γραφεις οτι δεν κοταει ο κοσμος να τα αλλαξει...ΜΑΛΑΚΑ!
Αν έχεις κι άλλα ρίξε ρε φίλε , σ ευχαριστώ είπες όσα θα ήθελα να πω και ακόμα περισσότερα!!! Respect!!!

andgeo
03/01/2010, 02:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Έγραψες ένα κατεβατό για το ποιός είναι ο Δανίκας και για το αν κάνει την δουλειά του σωστά ή όχι.
Και σε ρωτάω εγώ, έχει σημασία αν συμφωνείς εσύ η οποιοσδήποτε άλλος με το ποιόν του Δανίκα? Αν η παραπάνω δήλσωη ήταν ανυπόγραφη θα έλεγες τα ίδια?

Από που και ως πού δηλαδή παίζει ρόλο το τι δουλειά κάνει ο καθένας και το αν την κάνει καλά. Δικαίωμα για να εκφέρουμε άποψη έχουμε όλοι μας και μάλιστα συνταγματικό.
Και ποιός στην τελική κατά τη γνώμη σου μπορεί να εκφέρει άποψη για κοινωνικά ή εθνικά ζητήματα?
Πρέπει να έχει πτυχίο από την Πάντειο?

Αν θες να κρίνεις τον Δανίκα σαν προσωπικότητα μαζι σου κι εγώ να τον κρίνουμε. Αν θέλεις να κρίνεις την άποψή του, πάλι κι εγώ μαζί σου εφόσον κρίνουμε την άποψή του.
Αλλά να απαξιώνεις την άποψή του με βάση την κριτική που κάνεις για την προσωπικότητά του είναι τουλάχιστον αστείο. Για οποιονδήποτε και όχι μόνο για τον Δανίκα.

Όσον αφορά τη δήλωση αυτήν καθ αυτήν, προσωπικά συμφωνώ με τον Δανίκα. Δεν βλέπω να λέει κάτι που δεν ισχύει.
Φίλε μου μιας και η δήλωση είναι ενυπόγραφη , γνωρίζοντας το ποιόν του Δανίκα , καταλαβαίνεις τα πραγματτικά του κίνητρα και το πόσο ασύμβατα είναι τα λεγόμενα του με τα έργα του ... Να πετάω μαλακίες όπως η Πυθία σε νιρβάνα , γιατί αυτό κάνει κριτικάροντας κινηματογραφικές ταινίες , να αμοίβομαι αδρά για τις μαλακίες αυτές και να τη λέω και στον πολίτη , ότι δούλεψε για να φας , την ίδια στιγμή που η εργασία σπανίζει και οι αμοιβές είναι ασύμβατες με την προσφορά , ε τι να σου πω , μάλλον πάει πολύ !!! Αει γαμήσου , πατελονιαζε ότι πατελονιάζεις για πάρτυ σου και βγάλε το σκασμό , αυτό θα έπρεπε να κάνει , η σιωπή μερικές φορές είναι χρυσός !!!!

route 66
09/01/2010, 15:06
μη βιαζεται κανεις να κρινει το δημητρη δανικα.
τον αντιπαθουσα μεχρι που τον ακουσα στο ραδιο.εχει εκπομπη μαζι με το μακη προβατα στο βημα fm 99,5 .
ακουστε, ο ανθρωπος ειναι λιγο psycho(ολοι καπως ειμαστε στα ματια των αλλων στο κατω κατω) αλλα ειναι εξυπνος,αυτοσαρκαζεται,εχει χιουμορ,κρινει αυστηρα τον εαυτο του,εγραφε στο ριζοσπαστη αλλα λογω οικονομικων συμφεροντων κατα 90% πηγε στα ΝΕΑ,αλλα ειναι ΚΥΡΙΟΣ.ειναι φιλοκομμουνιστης αλλα κοιταει και να επιβιωσει(κακο ειναι αυτο?)
ειναι λιτοδιαιτος και κυριως δεν ειναι λαμογιο.
μπορει να ειναι ψυχακιας, νευρωτικος αλλα δεν ειναι λαμογιο.
οσο για τα γουστα του εχει αποθεωσει τον τιτανικο δεν ειναι μονο του θωρηκτου ποτεμκιν και της βαριας κουλτουρας.
ψαξτε το λιγο γιατι και εγω τα ιδια ελεγα.
ουτε που με ξερει ουτε που τον ξερω αλλα ο ΔΑΝΙΚΑΣ ειναι ΟΚ(για μενα)
ασε που εχει τρελλο γελιο ερημην του πολλες φορες


:rotflmao: :rotflmao:

route 66
09/01/2010, 15:13
α,να συμπληρωσω και ενα ρητο του ΔΑΝΙΚΑ τωρα που ξαναδιαβασα το κειμενο του απο τον TAI
"ΔΙΑΛΕΞΕ ΣΕ ΤΙ ΚΟΣΜΟ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΖΕΙΣ"
οποτε κρατηστε το ρητο, ξαναδιαβαστε το κειμενο και καταλαβετε τι ανθρωπος ειναι.
:winka: