PDA

View Full Version : Χειμερινά Γάντια και οδήγηση



antsoar
30/12/2009, 15:55
Τελικά το αποφάσισα, δεν μπορώ να οδηγήσω με χειμερινά γάντια.:confused: :(

Είναι το δεύτερο ζευγάρι Dainese που παίρνω και μάλλον θα μείνει και αυτό αχρησιμοποίητο σαν το πρώτο.

Εχθές τα πήρα 150 ευρώ. Τι κακό είναι αυτό με τα διπλά και τριπλά στρώματα
Δεν καταλαβαίνω τι πιάνω, δεν έχω αίσθηση του γκριπ δεν βρίσκω τους διακόπτες.
Τα φόρεσα εχθές από το μαγαζί μέχρι το σπίτι και αντί να κοιτάω το δρόμο κοίταζα το τιμόνι να βρω τους διακόπτες.
Υπάρχει δερμάτινο σπορ γάντι που να είναι κατάλληλο για χειμώνα ?

Αυτά που αγόρασα εχθές είναι τα DAINESE M21 D-Dry

LOUKILOUK
30/12/2009, 16:13
Θερμενόμενα...:winka:
:wave2:

SVX
30/12/2009, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Τελικά το αποφάσισα, δεν μπορώ να οδηγήσω με χειμερινά γάντια.:confused: :(

Είναι το δεύτερο ζευγάρι Dainese που παίρνω και μάλλον θα μείνει και αυτό αχρησιμοποίητο σαν το πρώτο.

Εχθές τα πήρα 150 ευρώ. Τι κακό είναι αυτό με τα διπλά και τριπλά στρώματα
Δεν καταλαβαίνω τι πιάνω, δεν έχω αίσθηση του γκριπ δεν βρίσκω τους διακόπτες.
Τα φόρεσα εχθές από το μαγαζί μέχρι το σπίτι και αντί να κοιτάω το δρόμο κοίταζα το τιμόνι να βρω τους διακόπτες.
Υπάρχει δερμάτινο σπορ γάντι που να είναι κατάλληλο για χειμώνα ?

Αυτά που αγόρασα εχθές είναι τα DAINESE M21 D-Dry

Γιαυτο παρε δερματινα για μεσα στην πολη και φορα τα χειμερινα με Goretex και 3M και Thinsulate και δε συμμαζευεται για το ταξιδι......



δεν ξερω καποιον που να την παλευει με τις γκουμουτσες στο "κομιουτινγκ" :p

LOUKILOUK
30/12/2009, 16:57
Με τα 150 ευρό πάντως παιρνεις καλό γαντάκι και ένα ζευγάρι θερμενόμενα και κάνεις δουλεια σου νομίζω...
Για να μη λέω "πίπες" εγώ σήμερα έβαλα θερμενόμενα (δώρο...:winka: ) και νομίζω ότι θα σταματήσω να κοιτάω για χόντρά γάντια για ταξίδι, τα οποία θεωρώ πολύ άβολα...
θα τσεκάρω και πραγματικά πως δουλέυουν και θα σου πω αν είμαι ευχαριστημένος...όσους ξέρω να έχουν λένε ότι δεν τα αλλάζουν με τίποτα...:winka:
:beer: :wave2:

TROOPER
30/12/2009, 18:16
το μονο γαντι που μου εδωσε τελεια αισθηση και ειναι ζεστο και κρατησε αδιαβροχο 2 χρονια συνεχους χρησης ειναι της richa αλλα ελα ντε που δεν θυμαμαι πως λεγεται το μοντελο....:sick:

kyko
30/12/2009, 18:54
οταν οδηγησετε σε πραγματικο κρυο(-5 ή κ -10 με βοριαδες κ καταρρακτωδη βροχη)θα τα βγαλετε αμεσως τα θερμαινομενα
καταρχην οποια μηχανη δεν εχει χουφτες δεν πα να της βαλεις κ θερμαινομενες φωτιες στα γκριπς...
το κρυο θα το νιωσεις κ πολυ μαλιστα..
κατα δευτερον αυτα τα γαντια γκουμουτσαρι που λετε ειναι κ αυτα που κανουν δουλεια στο πολυυυυ κρυο...
τριτον ολα ειναι θεμα συνηθειας...οταν πρωτοεβαλα τα richa που φοραω συνηθως(εχουν 70gr thermal insulation) μου φανηκαν καπως....δεν ειχα καλη αισθηση....με το που εκανα την 2η βολτα ολως ολα καλα....πλεον δεν μπορω χωρις χειμερινο χοντρο γαντι....
εχω αγορασει 2 ζευγαρια χειμερινα της yamaha αμερικης(250gr thermal insulation στα δαχτυλα κ στο ανω μερος της παλαμης κ 150gr στην παλαμη) κ εκανα μια συντομη βολτα...στην αρχη ηταν καπως δυσκολα αλλα με το που γυριζα σπιτι τα ειχα συνηθισει κιολας...θελω να τα δω κ σε πολυ κρυο να δω εαν ισχυουν τα χαρακτηριστικα που δινει η yamaha αμερικης περι ζεστασιας κ αδιαβροχοποιησης

Georgaras
30/12/2009, 19:44
Αγόρασα πριν 2 εβδομάδες περίπου τα ίδια γάντια με εσένα... DAINESE Μ21 D-Dry. Στην αρχή πήρα τα L(large) αλλά δεν έμπαινε εύκολα το χέρι μέσα και μόλις λύγιζα τα δάχτυλα το ένιωθα πολύ στενό, άσχετα αν η διάμετρος της παλάμης μου είναι για L(large) νούμερο, Την επόμενη μέρα τα άλλαξα και πήρα τα XL. Πολύ πιο άνετα αφήνουν λίγο κενό μπροστά τα δάχτυλα, ελάχιστο όμως. Αλλά ο αντίχειρας μαζεύεται οταν πιανω το grip και έχει πολύ κενό μπροστά όταν οδηγώ, και μου είναι αρκετά δύσκολο να δουλέψω τα φλας.... Τέλος πάντων τα φοράω εδώ και 2 εβδομάδες και τα ψηλό συνήθισα στην αίσθηση. Μόνο με τα χειριστήρια είναι λίγο πρόβλημα αλλά φαντάζομαι όλα τα χειμωνιάτικα γάντια έτσι είναι μέχρι να τα συνηθίσεις.


Όλα τα χρόνια οδηγούσα με καλοκαιρινά γάντια, οπότε με καταλαβαίνεις.



Το καλό είναι ότι από βροχές και κρύο και ασφάλεια δεν καταλαβαίνουν τιποτα ,είναι super αλλά από αίσθηση στα grip θέλει μερικές ώρες οδήγηση για να τα συνηθίσει κανείς.



Υπομονή φίλε μου, μια συνήθεια είναι. Με προσοχή τον πρώτο καιρό και μετά όλα καλά.

Μην ξεχνάς ότι φοράς ένα από τα πιο καλά γάντια της αγοράς αυτή την στιγμή.


Τώρα ειμαι σε σημείο που δεν μπορώ να οδηγήσω χωρίς χοντρό γαντάκι. :wave2:

McZab
03/01/2010, 18:06
Συμφωνώ ότι στην αρχή σου φαίνονται...κάπως και νιώθεις μια ανασφάλεια. Προσωπικά βολεύτηκα πολύ καλά με το Hellfire που έχω φορέσει και με κρύο και με γυμνό μηχανάκι μου φάνηκε μια χαρά. Δεν πρέπει να είναι πολύ διαφορετικό από το δικό σου.

AUFGEBRACHT
03/01/2010, 18:13
Να καταθέσω κι εγώ την προσωπική μου εμπειρία.Με θερμαινόμενα γκρίπ (τα είχε στάνταρ,προνοητικοί οι Βαυαροί),χούφτες και σπόϊλερ στις χούφτες ειλικρινά οδηγώ με ένα ελαφρύ καλοκαιρινό δερμάτινο γάντι,ενώ στα πολύ πολύ κρύα βάζω από μέσα ένα ισοθερμικό γάντι της ΙΧS και είμαι άρχοντας.Για εμένα είναι ο καλύτερος συνδύασμος γιατί τα χειμερινά γάντια είναι άκομψα και με κακή αίσθηση.

antsoar
03/01/2010, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Με τα 150 ευρό πάντως παιρνεις καλό γαντάκι και ένα ζευγάρι θερμενόμενα και κάνεις δουλεια σου νομίζω...
Για να μη λέω "πίπες" εγώ σήμερα έβαλα θερμενόμενα (δώρο...:winka: ) και νομίζω ότι θα σταματήσω να κοιτάω για χόντρά γάντια για ταξίδι, τα οποία θεωρώ πολύ άβολα...
θα τσεκάρω και πραγματικά πως δουλέυουν και θα σου πω αν είμαι ευχαριστημένος...όσους ξέρω να έχουν λένε ότι δεν τα αλλάζουν με τίποτα...:winka:
:beer: :wave2:


Τελικά τι έγινε με τα θερμενόμενα?

Τα δοκίμασες? και τι μηχανή οδηγάς:wave2:

Vstrommer71
03/01/2010, 20:12
Παραγγειλα τα υποφαινομενα γαντια της Sinisalo και οταν ερθουν θα τα δοκιμασω και θα σας πω.Αλλα δεν μπορει,κατι θα ξερουν οι Φινλανδοι και παιζουν με τετοια γαντια στα snowmobiles.Ιδωμεν!


184639

TheFace
03/01/2010, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Παραγγειλα τα υποφαινομενα γαντια της Sinisalo και οταν ερθουν θα τα δοκιμασω και θα σας πω.Αλλα δεν μπορει,κατι θα ξερουν οι Φινλανδοι και παιζουν με τετοια γαντια στα snowmobiles.Ιδωμεν!

Χωρις να γνωριζω τα συγκεκριμενα, ειμαι σιγουρος οτι σε θεμα αισθησης/εφαρμογης και ζεστης θα σε καλυψουν 100% και θα γουσταρεις... το ξερω γιατι εχω κι εγω παρομοια γαντια για snowmobiles της fox, που χρησημοποιω σπανια (μενω αθηνα) σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος στους παραπανω τομεις!

Το μονο (μεγαλο) μειονεκτημα ειναι οτι επειδη δεν εχουν σχεδιαστει για μηχανη και γενικα για ασφαλτο, δεν εχουν τις καταλληλες προστασιες για χρηση στο δρομο:sick:

LOUKILOUK
04/01/2010, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Τελικά τι έγινε με τα θερμενόμενα?

Τα δοκίμασες? και τι μηχανή οδηγάς:wave2:

Γεια χαρά και καλή χρόνια σε όλους ...:beer: :wave2:
Τα θερμενόμενα τοποθετήθηκαν και δουλέυουν μια χαρά αλλά με τους νοτιάδες που έχουμε δεν τα έχω δουλέψει ουσιαστικά για να δω τι ψάρια πιάνουν...Έχω ένα 990adv με χούφτες φυσικά και το γαντάκι είναι ένα παλιό dainese d-dry, όχι πολύ βαρύ, χειμωνιάτικο...
Έχω κάνει αρκετά ταξιδάκια χειμώνα και έχω δοκιμάσει αρκετές πατέντες αλλά καποια στιγμή τα χέρια τελικά πάγωναν...Έλπίζω τώρα να πηγαίνω έστω λίγο μακρύτερα...
Μου κάνει εντύπωση που λέει ο kyko ότι στο πραγματικό κρύο θα τα βγάλουμε...μπορώ να δέχτώ ότι δεν θα κάνουν την δουλειά που υπόσχονται ή αυτό που εμείς περιμένουμε...(θαύματα...:confused: ) αλλά πιστέυω ότι θα βοηθήσουν αρκετά και θα μεγιστοποιήσουν τις πιθανότητες να μην πάθουμε κρυοπαγήματα...:winka:
Anyway ελπίζω σύντομα να μπορώ να έχω ποιο αντικειμενική άποψη και θα την μεταφέρω... στο μεσοδιάστημα περιμένω τις γνώμες όσως έχουν ήδη θερμενόμενα... :beer: :wave2:

AUFGEBRACHT
04/01/2010, 15:42
Το έγραψα και παραπάνω για την προσωπική μου εμπειρία. Θερμαινόμενα γκρίπ + χούφτες + σπόιλερ χούφτας + ισοθερμικό γαντάκι μέσα από το δερμάτινο = εγγύηση. Τα γάντια που χρησιμοποιώ είναι το ξαναλέω δερμάτινα ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ και τα φοράω ακόμα και τώρα και σε αντίθεση με τη σεβαστή άποψη του Kyko δεν τα έχω βγάλει τόσα χρόνια.

kyko
04/01/2010, 15:45
οπως εγραψα κ στο αρχικο μου ποστ παιζει ρολο κ τι μηχανη εχει ο καθενας ετσι...
σιγουρα τα on-off που εχουν χουφτες υπερτερουν εναντι των ss ή s-touring οπως εχω εγω (yamaha fz1)...οποτε λογικο ειναι καποιος με on-off να μην νιωθει το κρυο που θα νιωσω εγω σε περιπτωση πολυυυυ κρυου παντα;)

AUFGEBRACHT
04/01/2010, 15:59
Εννοείται αυτό, πολύ σωστή η επισήμανση:wave2:

LOUKILOUK
04/01/2010, 16:35
Άρα είμαστε σε καλό δρόμο... Τώρα μένει να βρούμε και λίγο χρόνο για χειμωνιάτικη απόδραση...:winka: :evil:
:wave2:

SeNNinhA
04/01/2010, 17:05
Πολύ καλά ζεστά και φθηνά γάντια έχει και η UVEX. Δεν θυμάμαι τι ακριβώς μοντέλο είναι τα δικά μου (άλλωστε είναι 5 χρόνων παλιά) αλλά χωρίς να είναι ιδιαίτερα χοντρά με καλύπτουν απόλυτα για 2,5 ώρες οδήγησης σε χειμώνα με κρύο αέρα και βροχή (όλα μαζί) και μάλιστα μέχρι τις 2 ώρες συνεχούς οδήγησης δεν καταλαβαίνεις τίποτε.

antsoar
26/01/2010, 21:47
Dainese D Dry m21

Tpap
26/01/2010, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Υπάρχει δερμάτινο σπορ γάντι που να είναι κατάλληλο για χειμώνα ?

Aρκετά ασαφής η ερώτησή σου αλλά γενικά έχε στο νού σου: ''σπόρ'' και ''χειμώνας'' δεν πάνε μαζί.
Το σπόρ γάντι το θές εφαρμοστό και λεπτό σε πάχος.
Όμως το γάντι όσο πιό εφαρμοστό είναι τόσο καλλίτερα απάγει ποσά θερμότητος από το χέρι.
Και αυτό δεν το θές. Θές να υπάρχει ένα οριακό στρώμα αέρα μετάξύ χεριού και άνω μέρος παλάμης.
Χωρίς να μπούμε καθόλου σε τεχνολογία γαντιού/απαιτήσεις κλπ.


Καί κάτι ακόμα.
Σωστά αποτελέσματα δεν μπορείς να έχεις με ένα μόνο (ακόμη και καλό) γάντι. Ούτε με μόνο θερμαινόμενα γκριπάκια. Ούτε μόνο με χούφτες.

Αλλά με τον ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ των παραπάνω.

Το καθένα μόνο του δεν ''δουλεύει''.


Και ρίξτε και μιά ματιά σε αυτό που πόσταρε ο SVX. Είναι ότι πιό μπροστά, αυτή την στιγμή...
Θερμαινόμενα γάντια και γιλέκα/παντελόνια είναι υποχρεωτικά σχεδόν σε κάποιες άλλες χώρες...

TheFace
27/01/2010, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Θερμαινόμενα γάντια και γιλέκα/παντελόνια είναι υποχρεωτικά σχεδόν σε κάποιες άλλες χώρες...

... και σε καποιες αλλες ειναι υποχρεωτικα τα... γυαλια ηλιου!! :a09:
:lol: