PDA

View Full Version : Μπορεί να συμβεί;;;



alximistis
30/12/2009, 16:28
Τσεκάρω και βάζω αέρα στα λάστιχα σχεδόν κάθε βδομάδα (όχι μία φορά) ή το αργότερο κάθε 10 μέρες. Και σύμφωνα με το τι λέει ο κατασκευαστής.
Μιλάω πάντα για τον αέρα στα βενζινάδικα.
Σήμερα μου συνέβη το εξής κουλό.
Πηγαίνοντας για καφέ λίγα μέτρα αφότου ξεκίνησα το τιμόνι άρχισε να με παίρνει αριστερά. ήταν πολύ βαρύ δύσκαμπτο και με πολύ δυσκολία το έστριβα δεξιά.
Αμέσως είπα όχι ρε πούστη λάστιχο. Το κοιτάω οοοκ δεν ήταν... τέλειο αλλά πατιόταν. Πάω στο μηχανικό μου και μένω μαλάκας!
Από 35 που του βάζω είχε... 18!!!
Το κουλό όμως συνεχίζεται. Στο πίσω ο αέρας αντί για 41 (του βάζω 40 εγώ) είχε... 48!!!
Πριν μία εβδομάδα που το είχα τσεκάρει και βάλει αέρα έβαλα και το θυμάμαι πολύ καλά 36 μπροστά και 40 ή 39 πίσω σχεδόν απόλυτα με τα νούμερα του κατασκευαστή.
Ερώτηση: Είναι δυνατόν μέσα σε μία εβδομάδα να χαθεί τόση πολί πίεση ώστε να πέσει από το 36 στο 18;;;;; Χωρίς να χάνει από κάπου;;;
Και επίσης: Πως σκατά εξηγείται το 48 πίσω;;; ΟΚ ξέρω ότι η χρήση οι μεγάλες αποστάσεις κλπ ζεσταίνουν και διογκώνουν τα λάστιχα αλλά τόσο πολύ;;;

ΥΓ. Μπροστά παίζει και μία ελαφρά στραβωμένη ζάντα όχι κάτι ιδιαίτερο από λακούβα! Υπάρχει περίπτωση να κάνει αυτό τη ζημιά μπροστά;;;

Ευχαριστώ πολύ :)

menelaos46
30/12/2009, 16:42
Το να χασει απο 35 στα 18 μπορει να συμβει ανετα
ειτε επειδη το πιεσομετρο ηταν χαλασμενο και εδειχνε 35 ενω ηταν 25, οποτε απο το 25 στο 18 πας χαλαρα για πχ. αν το λαστιχο το βλεπει συνεχεια ο ηλιος.
ειτε επειδη πατησες μια αποτομη λακουβα και πιεστηκε πολυ με αποτελεσμα να χασει αερα.
Τωρα το 40 ως 48 μονο με λαθος μετρηση εξηγειται, να πηρε αποκλειεται...

notakos600
30/12/2009, 16:45
Οι μετρητές στα βενζινάδικα είναι ακριβείς όταν είναι καινούριοι, αλλιώς δείχνουν ότι θέλουν.
Το μπροστινό σου σίγουρα χάνει και σίγουρα του έβαλες 35+8=44, όπως και στο πίσω έβαλες 40+8=48. Τα 8 psi παραπάνω είναι το σφάλμα του αερόμετρου στο βενζινάδικο...
Άσχετο, πριν από αρκετό καιρο είχα αγοράσει κάτι καπάκια βαλβίδων που μου άρεσαν οπτικά.
Μέσα σε μια εβδομάδα και τα δυο λάστιχα είχαν χάσει το μισό τους αέρα, να μην πολυλογώ μου έφαγε ένα μήνα να καταλάβω πως η βελόνα της βαλβίδας πιεζόταν ελάχιστα από τα καινούργια καπάκια και έχανε...

the who
30/12/2009, 17:09
Eπειδη τα οργανα των βενζιναδικων ειναι για το πεος δωσε 10 ευρω και παρε εναν μηχανικο μετρητη για νασαι σιγουρος.Φαντασου οτι ειναι σαν στιλο κι ετσι το κουβαλας ανετα πανω σου.

TROOPER
30/12/2009, 18:11
το μπροστα επαθε επειδη χανεις και ειπε να σου κανει παρεα

το πισω πηρε επειδη εισαι τρομπας

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
30/12/2009, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
το μπροστα επαθε επειδη χανεις και ειπε να σου κανει παρεα

το πισω πηρε επειδη εισαι τρομπας

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Cpt. Haddock
30/12/2009, 20:59
σταματήστε ρε... :mad:


είδαμε και πάθαμε να ξεκολήσει απο το facebook :bawl:

ernti
30/12/2009, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Eπειδη τα οργανα των βενζιναδικων ειναι για το πεος δωσε 10 ευρω και παρε εναν μηχανικο μετρητη για νασαι σιγουρος.Φαντασου οτι ειναι σαν στιλο κι ετσι το κουβαλας ανετα πανω σου.

Καλύτερα να πάρει κάτι πιο ποιοτικό.
Εγώ είχα πάρει ενα τέτοιο που είναι σα στυλό,και την πρώτη φορά που πήγα να κάνω μέτρηση,πετάγεται αυτή η μαλακία που βγαίνει προς τα έξω και σου δείχνει και καλά τη πίεση και παραλίγο να μου βγάλει το μάτι
:rotflmao:
Πήγα κι αγόρασα ένα μετρητη michelin κι ησύχασα...
Στα υπ όψιν κιόλας,ότι όταν σταματάμε στο βενζινάδικο κατά πάσα πιθανότητα τα λάστιχά μας είναι ήδη ζεστά,και σε συνδιασμό με το πιεσόμετρό τους που δειχνει ό,τι θέλει έχουμε μία μέτρηση για τον π....
Οπότε...
Μετράμε με ΚΡΥΟ λάστιχο,και ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ μετρητη.
Βασικά πράγματα.

the who
31/12/2009, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Καλύτερα να πάρει κάτι πιο ποιοτικό.
Εγώ είχα πάρει ενα τέτοιο που είναι σα στυλό,και την πρώτη φορά που πήγα να κάνω μέτρηση,πετάγεται αυτή η μαλακία που βγαίνει προς τα έξω και σου δείχνει και καλά τη πίεση και παραλίγο να μου βγάλει το μάτι
:rotflmao:
Πήγα κι αγόρασα ένα μετρητη michelin κι ησύχασα...
Στα υπ όψιν κιόλας,ότι όταν σταματάμε στο βενζινάδικο κατά πάσα πιθανότητα τα λάστιχά μας είναι ήδη ζεστά,και σε συνδιασμό με το πιεσόμετρό τους που δειχνει ό,τι θέλει έχουμε μία μέτρηση για τον π....
Οπότε...
Μετράμε με ΚΡΥΟ λάστιχο,και ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ μετρητη.
Βασικά πράγματα.

Πιο ποιοτικο απο τον μηχανικο μετρητη δεν υπαρχει.Ειχα δυο και τα δυο αμερικανικα και ποτε δεν πεσανε εξω.Ενα φτηνιαρικο ρωσικο των 3 ευρω μου εκανε το ιδιο και μενα.Αυτο που πηρα πριν απο 1 μηνα στην Σ.Πατση ειναι αψογο,δεν σπαει δεν χαλαει :rotflmao:

the who
31/12/2009, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
το μπροστα επαθε επειδη χανεις και ειπε να σου κανει παρεα

το πισω πηρε επειδη εισαι τρομπας

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Τι μλκς Λενιν μου.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

alximistis
31/12/2009, 18:06
προς ενημέρωσή σας... δεν χρειάζεται να είσαι μηχανικός ή να έχεις μετρητή πίεσης για να καταλάβεις ότι κάτι πάει στραβά.
Αρκεί να "ακούς" το μηχανάκι σου και να "διαβάζεις" τη συμπεριφορά του. :)

Τελικά μου το ξανάκανε πηγαίνοντας να γυρίσω από τη δουλειά βρέθηκα με τα ίδια οπότε συνειδητοποίησα ότι άλλοι είναι οι λόγοι και αποδείχθηκε.
Είχε τρύπα τελικά μικρή σχετικά γι α;υτό δεν μου ξεφούσκωνε αμέσως γι αυτό και δεν μου γινόταν εντελώς πίτα. και με την ευκαιρία στρογγυλεύω και τη ζάντα που είχε... ανωμαλίες λόγω λακούβας.
καλή χρονιά σε όλους :)

chducos1
31/12/2009, 18:31
sorry αλλα τι λαστιχα εχεις?40 πισω?
δεν πολλα?

TROOPER
31/12/2009, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
..........
Αρκεί να "ακούς" το μηχανάκι σου και να "διαβάζεις" τη συμπεριφορά του. :)

...........

ναι-ναι....πηγαινοντας με σπασμενη τεταρτη για 1500 χλμ εχοντας ξεχασει να βαλεις 5η για παραδειγμα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αχ δεν αντεχω αλλο !!!!:lol: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

TROOPER
31/12/2009, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
sorry αλλα τι λαστιχα εχεις?40 πισω?
δεν πολλα?

:uplate: :uplate: :uplate:

φιλε εχεις bmx???:lol: :lol: :lol: :lol:

STOYBI
31/12/2009, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:uplate: :uplate: :uplate:

φιλε εχεις bmx???:lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν ξερω για τι μηχανακι μιλατε αλλα οντως ειδικα το 35αρι μπροστα το βλεπω και εγω υπερβολικο...


:wave2:

TROOPER
31/12/2009, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Δεν ξερω για τι μηχανακι μιλατε αλλα οντως ειδικα το 35αρι μπροστα το βλεπω και εγω υπερβολικο...


:wave2:

καλα ξερουμε οτι εσυ εχεις ποδηλατο !!!:lol: :lol: :lol:

STOYBI
31/12/2009, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
καλα ξερουμε οτι εσυ εχεις ποδηλατο !!!:lol: :lol: :lol:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Καλη χρονια ρε φιλε.....!!!! :beer: :beer:

TROOPER
31/12/2009, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Καλη χρονια ρε φιλε.....!!!! :beer: :beer:

και σε σενα ρε κωστα!!!:beer: :beer: :beer:

filipp0s
31/12/2009, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ναι-ναι....πηγαινοντας με σπασμενη τεταρτη για 1500 χλμ....



τριτη ήταν (ακομα χειροτερα) :lol:

sotpag
01/01/2010, 03:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
:bigcry: :bigcry: :bigcry:



να κλαψουμε παρεα:bigcry: :bigcry:

chducos1
01/01/2010, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:uplate: :uplate: :uplate:

φιλε εχεις bmx???:lol: :lol: :lol: :lol:


:beer: :beer: trooper με θυμασαι απο τον 36ωρο?
γενικα στα ducatia μου πισω πανω απο 35-36 ποτε δεν εχω βαλει.μπροστα 32.
μου φενεται υπερβολικο το 40
καλη χρονια

alximistis
01/01/2010, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
:beer: :beer: trooper με θυμασαι απο τον 36ωρο?
γενικα στα ducatia μου πισω πανω απο 35-36 ποτε δεν εχω βαλει.μπροστα 32.
μου φενεται υπερβολικο το 40
καλη χρονια

δεν είναι καθόλου μα καθόλου υπερβολικό. 36-42 λέει ο κατσκευαστής κι εγώ το κάνω 35-40 :)

τρίτη ήταν ρε και μ έβγαλε μία χαρά :lol: :lol: :lol: μετά γέμισα και λάδια τον τόπο αφού το ξεζούμισα πριν :looooooooooool:

tai
01/01/2010, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1

μου φενεται υπερβολικο το 40
καλη χρονια

Στο blackbird βάζουμε 42 -42 :D

τίποτα δεν είναι υπερβολικό αν το λεει ο κατασκευαστής:nono:




καλη χρονια και σε σενα:wave2:

chducos1
01/01/2010, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Στο blackbird βάζουμε 42 -42 :D

τίποτα δεν είναι υπερβολικό αν το λεει ο κατασκευαστής:nono:




καλη χρονια και σε σενα:wave2:

ετσι εξηγηται γιατι τα γιαπωνεζικα ειναι λιγοοοο πιο γληγορα στις ευθεις
με τοσο αερα πετανεεεεεε:beer: :beer:

TROOPER
03/01/2010, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
:beer: :beer: trooper με θυμασαι απο τον 36ωρο?
γενικα στα ducatia μου πισω πανω απο 35-36 ποτε δεν εχω βαλει.μπροστα 32.
μου φενεται υπερβολικο το 40
καλη χρονια

να ειμαι ειλικρινης...εχω και ενα αλτσχαιμερ και δε σε θυμαμαι αδερφε....:sad: ελπιζω να μη με παρεξηγεις...στα υπολοιπα σου απαντησανε οι αλλοι.

καλη χρονια :beer: :beer: :beer: