PDA

View Full Version : Ανακατασκευη CB750 four K7 (1977)



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12

sv9cvk
21/03/2010, 21:32
Και αλλη μια


192998

sv9cvk
21/03/2010, 21:35
Μιας και ηρθαν οι εξατμισεις , οι βασεις στηριξης τους μπηκαν στην θεση τους:beer:
Εδω η αριστερη


192999

sv9cvk
21/03/2010, 21:35
Και εδω η δεξια :sun:


193000

sv9cvk
21/03/2010, 21:43
Τελικα παραγγειλα ενα σετ αυτοκολητα για το τεποζιτο το οποιο το κοιταξα πολυ προσεκτικα απο μεσα και πραγματι ειναι τελειο :a013: :a54: και για να μεινει ετσι μεχρι να βαφτει το ψεκασα με αντισκωριακο σπρευ
και μετα θα καθαριστει με λιγη βενζινα
Αυριο οι ζαντες πανε για ακτινολογιση ωστε να μπουν τα λαστιχα και η κουκλα να πατησει στις ροδες της:rotflmao:

ego_o_idios
21/03/2010, 22:40
entelos pliroforiaka ke asxeta stin germania ena tetio mixanaki tis dikis sou piotitas polite 30.000 euro

lspiros
22/03/2010, 06:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
entelos pliroforiaka ke asxeta stin germania ena tetio mixanaki tis dikis sou piotitas polite 30.000 euro
30001 το εκλεισα.πισω ειναι δικο μου...:wave2: :wave2: :wave2:

sv9cvk
22/03/2010, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
30001 το εκλεισα.πισω ειναι δικο μου...:wave2: :wave2: :wave2:

+21% ΦΠΑ Να μην ξεχνιομαστε!!!:rotflmao: :beer:

sapila racing
22/03/2010, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
entelos pliroforiaka ke asxeta stin germania ena tetio mixanaki tis dikis sou piotitas polite 30.000 euro

Εχει κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά, αλλά το νούμερο που λες δεν παίζει ούτε για CB750 K0, με τα κάρτερ χυτευμένα σε καλούπι με άμμο, που ηταν τα πρωτα πρωτα, πολύ λίγα και πανάκριβα και να εχει 5000χλμ στο κοντερ, εκτός αν ειναι πραγματικά καινούριο με 0 χλμ και συσκευασμένο απο την πρωτη μερα σε φούσκα. Και παλι πολλά ειναι όμως...

πχ
http://www.sportscargallery.com/1970%20Honda%20CB750%20KOn.htm

Εδω να σημειώσω οτι ασχετα απο το τι αρέσει σε κάποιον και πως το ανακατασκευάζει, για να πιάσει σε μια πωληση καλή τιμή πρέπει να ειναι 100% original. Οι μπότες του μπροστινού πχ που γυαλίστηκαν μπορεί να αρεσουν στον φίλο που το φτιάχνει, αλλά ειναι αταιριαστες και χανει πολύ στα ματια καποιου που ψαχνει το original.

To Κ7 δεν ειναι και απο τα δημοφιλή CB750, οπότε και οι τιμές είναι ανάλογες.
πχ
http://www.classicbikes.co.uk/photo39.html
3000GBP πριν 1μιση χρόνο, που οι τιμρς ηταν και πιο πάνω..

Δεν θέλω με τίποτα να μειώσω την δουλειά του συμφορουμιτη μας, απλά λέω τα πράγματα όπως πραγματικά είναι.
:wave2:

sv9cvk
23/03/2010, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Εδω να σημειώσω οτι ασχετα απο το τι αρέσει σε κάποιον και πως το ανακατασκευάζει, για να πιάσει σε μια πωληση καλή τιμή πρέπει να ειναι 100% original. Οι μπότες του μπροστινού πχ που γυαλίστηκαν μπορεί να αρεσουν στον φίλο που το φτιάχνει, αλλά ειναι αταιριαστες και χανει πολύ στα ματια καποιου που ψαχνει το original.

To Κ7 δεν ειναι και απο τα δημοφιλή CB750, οπότε και οι τιμές είναι ανάλογες.
πχ
http://www.classicbikes.co.uk/photo39.html
3000GBP πριν 1μιση χρόνο, που οι τιμρς ηταν και πιο πάνω..

Δεν θέλω με τίποτα να μειώσω την δουλειά του συμφορουμιτη μας, απλά λέω τα πράγματα όπως πραγματικά είναι.
:wave2:
Συμφωνω σε οτι λες φιλε μου !
Το Κ7 ειναι πραγματικα πολυ πιο ασχημο απο τα προηγουμενα μοντελα (μην μιλησω για κανα δυο επομενα:yuck:
Το δικο μου το προοριζω για καθημερινη χρηση οποτε ενα δυο παρεκτροπες στο look (παντα μικρες ,οπως οι μποτες )δεν με ενοχλουν .Το Κ4 (οταν ερθει :sad: ) θα το κανω οσο πιο original μπορω
Δεν μειωνεις την δουλεια μου ισα ισα που ειναι σωστα και γνωστα αυτα που λες ,αλλα το ζητουμενο μου δεν ηταν να βρω και ποσο ενα μηχανακι γυαλισμενο και ετοιμο (θα επερνα και ενα καινουριο :sick: )αλλα ενα
που θα κατσω να ασχοληθω μαζι του να το φτιαξω εγω ετσι οπως πρεπει
Η διαδικασια ειναι το ζητουμενο ,η αναζητηση ανταλλακτικων ,πληροφοριων , η αγωνια να το φτιαξω , η χαρα της δημιουργιας, και οταν τελικα πατησει στον δρομο η σκεψη και μονο οτι αυτο το εφτιαξα εγω ,και η χαρα να το οδηγω :smilea: :smilea: :beer: :beer: :beer:

sapila racing
23/03/2010, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Συμφωνω σε οτι λες φιλε μου !
Το Κ7 ειναι πραγματικα πολυ πιο ασχημο απο τα προηγουμενα μοντελα (μην μιλησω για κανα δυο επομενα:yuck:
Το δικο μου το προοριζω για καθημερινη χρηση οποτε ενα δυο παρεκτροπες στο look (παντα μικρες ,οπως οι μποτες )δεν με ενοχλουν .Το Κ4 (οταν ερθει :sad: ) θα το κανω οσο πιο original μπορω
Δεν μειωνεις την δουλεια μου ισα ισα που ειναι σωστα και γνωστα αυτα που λες ,αλλα το ζητουμενο μου δεν ηταν να βρω και ποσο ενα μηχανακι γυαλισμενο και ετοιμο (θα επερνα και ενα καινουριο :sick: )αλλα ενα
που θα κατσω να ασχοληθω μαζι του να το φτιαξω εγω ετσι οπως πρεπει
Η διαδικασια ειναι το ζητουμενο ,η αναζητηση ανταλλακτικων ,πληροφοριων , η αγωνια να το φτιαξω , η χαρα της δημιουργιας, και οταν τελικα πατησει στον δρομο η σκεψη και μονο οτι αυτο το εφτιαξα εγω ,και η χαρα να το οδηγω :smilea: :smilea: :beer: :beer: :beer:

:beer: :beer: :wave2:

Το θυμάμαι οτι θα έπαιρνες άλλο ενα 750, τι έγινε τελικά?
Κόλλησες άσχημα, αλλά είναι καλό κόλλημα και εισαι και πολύ σωστός. :winka:

sapila racing
23/03/2010, 22:12
Οσο για το αν είναι άσχημο το Κ7, δεν συμφωνώ.
Παλιά μου άρεσαν οπτικά τα πρωτα, τα Κ0, και παραλίγο να πάρω κι ένα Κ1 το 1985.
Τωρα μου αρέσουν περισσότερο τα μεταγενέστερα, το F πχ που δεν πούλησε κιόλας μου αρέσει πολύ.

sv9cvk
23/03/2010, 22:12
Σημερα πηγα τις ζαντες σε εναν φιλο που εχει συνεργειο για ακτινολογιση :smilea:
Πριν ομως δεν μπορουσα να μην δοκιμασω να το κανω μονος μου :winka:
Ετσι εφτιαξα ενα stand και εβαλα τον μπροστινο τροχο αλλα δεν το εχω :D ................


193308

sv9cvk
23/03/2010, 22:14
Και τελικα η κορη βρηκε την χρηση του .........................


193310

sv9cvk
23/03/2010, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Οσο για το αν είναι άσχημο το Κ7, δεν συμφωνώ.
Παλιά μου άρεσαν οπτικά τα πρωτα, τα Κ0, και παραλίγο να πάρω κι ένα Κ1 το 1985.
Τωρα μου αρέσουν περισσότερο τα μεταγενέστερα, το F πχ που δεν πούλησε κιόλας μου αρέσει πολύ.

Δεν ειναι ασχημο με τιποτα!!! απλα ειναι πιο ασχημο απο τα προηγουμενα!!
Θα προτιμουσα ενα Κ1-4 (που το πηρα πιο μετα :D )αλλα και αυτο μου αρεσει και οσο χρονο του αφιερωνω μου αρεσει πιο πολυ :wave2: :beer: :beer:

sv9cvk
25/03/2010, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
:beer: :beer: :wave2:

Το θυμάμαι οτι θα έπαιρνες άλλο ενα 750, τι έγινε τελικά?
Κόλλησες άσχημα, αλλά είναι καλό κόλλημα και εισαι και πολύ σωστός. :winka:

Τωρα το ειδα :blush:
Το δευτερο 750 εχει κολησει στο Βερολινο και περιμενω τον φιλο φερει κανενα βανακι για να μπει μεσα να ερθει οπως και το προηγουμενο αλλα ακομα δεν εχει βρεθει κανενας να θελει αυτοκινητο (κριση βλεπεις:sad: )και εχει μεινει εκει ,
Δεν το εχω ψαξει παραπανω, γιατι ετσι και αλλιως και εδω να ερθει ,δεν θα ασχοληθω μαζι του μεχρι να φτιαξω τουτο αλλα μαλων θα το φερω με κανενα αλλο τροπο θα δω ;) Πραγματικα εχω κολλησει ασχημα το βλεπω αλλα τι να κανω???? δεν το ελεγχω!!!!! :rotflmao: :beer:
:wave2:

sv9cvk
27/03/2010, 22:16
Προχτες ο Μανιατακος με πηρε τηλ οτι ο κινητηρας ειναι ετοιμος (ειχε παει για υαλοβολη)
Ετσι εστειλα τον Βαγγελη, ενα φιλο και παλιο γειτονα οταν εμενα στον Βυρωνα ,και πηγε ,ι τον πηρε ,τον εβαλε στο καραβι για Χανια και εγω σημερα το πρωι τον παρελαβα :beer: :a54: :a54:
Ετσι με αγωνια μερικες ωρες αργοτερα ,ανοιξα το κουτι και...................:eyepop:


193700

sv9cvk
27/03/2010, 22:19
Ο Μανιατακος εχει κανει φοβερη δουλεια :a19:
Δεν το περιμενα να γινει τοσο καλο !!!


193701

lspiros
27/03/2010, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Ο Μανιατακος εχει κανει φοβερη δουλεια :a19:
Δεν το περιμενα να γινει τοσο καλο !!!
πραγματικα δειχνει τελειο.οσο για τον μανιατακο αν εχεις λιγη υπομονη μαζι του μπορει και κανει θαυματα.:beer: :beer: :beer:

sv9cvk
27/03/2010, 22:22
Βεβαια πρεπει τωρα να καθαρισω παρα πολυ καλα ολα τα κομματια απο τα καταλοιπα μην εχομε δυσαρεστες εκπληξεις:eyepop:
στην φωτο το καπακι


193702

sv9cvk
27/03/2010, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
πραγματικα δειχνει τελειο.οσο για τον μανιατακο αν εχεις λιγη υπομονη μαζι του μπορει και κανει θαυματα.:beer: :beer: :beer:

Ναι Σπυρο ! η αληθεια ειναι οτι δεν με καθηστερησε καθολου αν και οπως μου ειπε τον ταλαιπωρησε γιατι ειχε αρκετες μαυριλες που δεν εβγαιναν ευκολα ,σαν να ειχε πεσει καποιο χημικο και ειχε ποτησει :smilea:
Θα βαλω και μερικες αλλες φωτο να φανει η διαφορα με πριν


193703

sv9cvk
27/03/2010, 22:27
Σαν καινουριο εγινε:sun:


193704

sv9cvk
27/03/2010, 22:28
Και μια απο κατω
Η διαφορα φαινεται απο εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=94119&perpage=15&pagenumber=13
και εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=94119&perpage=15&pagenumber=14


193705

sintrivanis
27/03/2010, 22:43
ΤΖΑΜΙ !!!

τωρα πιο θα ειναι το επομενο βημα ?

sv9cvk
27/03/2010, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sintrivanis
ΤΖΑΜΙ !!!

τωρα πιο θα ειναι το επομενο βημα ?

Οπως ειπα και πιο πανω:
καλο καθαρισμα τα κομματια απο τα καταλοιπα ,περασμα με κολαουζο ολα τα σπειρωματα ,φυσημα καθαριαμα ξαναφυσημα πλυσιμο και αφου ειναι σιγουρα καθαρα ,τοτε παμε για δεσιμο του κινητηρα (με αρκετα καινουρια ανταλλακτικα):uplate:
Οι ροδες ειναι για ακτινολογηση , ερχονται ενα σετακι καινουρια λαστιχα και αλυσιδογραναζα , το τεποζιτο μολις ερθουν τα αυτοκολητα παει για αμμοβολη και βαψιμο,και ερχεται καινουριο καλυμα σελας με το λουρακι της ,
Ταυτοχρονα θα πιασω και τα καρμπυρατερ που θελουν ενα σετ επισκευης ,καινουριες βιδες ανοξειδωτες, και μερικα κοματια για περασμα νικελ ......
Κοντευει !!!!!!!!!!αν και εχει καμποση δουλεια ακομα ειμαι σε καλο δρομο:sun: :beer:

Pardalotzatziki
27/03/2010, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Προχτες ο Μανιατακος με πηρε τηλ οτι ο κινητηρας ειναι ετοιμος (ειχε παει για υαλοβολη)
Ετσι εστειλα τον Βαγγελη, ενα φιλο και παλιο γειτονα οταν εμενα στον Βυρωνα ,και πηγε ,ι τον πηρε ,τον εβαλε στο καραβι για Χανια και εγω σημερα το πρωι τον παρελαβα :beer: :a54: :a54:
Ετσι με αγωνια μερικες ωρες αργοτερα ,ανοιξα το κουτι και...................:eyepop:

Κοσμημα....:a18: :a46: :a46:

bikas
28/03/2010, 09:59
κατι καλυτερο απο κοσμημα

sv9cvk
28/03/2010, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
Κοσμημα....:a18: :a46: :a46:


Αρχικά δημιουργήθηκε από bikas
κατι καλυτερο απο κοσμημα

Και ειναι καλυτερο απο οτι φαινεται στις φωτογραφιες γιατι η φωτογραφικη μου "τα παιξε" και τις εβγαλα με το κινητο:winka:

reinmeister
28/03/2010, 12:23
πλενεις αυστηρα και μονο με πιεστικο με παροχη σαπουνιου...ξεβγαζεις κι επαναλαμβανεις την διαδικασια τουλαχιστον τρεις φορες...

ακομη πιο επισταμενα τους οδηγους βαλβιδων κι οτι εδρανο υπαρχει...στην συνεχεια ενα ξεβγαλμα με αποσταγμενο νερο...

μετα στον φουρνο της γυναικας σου στους 100-120 βαθμους μεχρι να στεγνωσουν τελειως...

στην συνεχεια κεφαλη και μπλοκ(πανω-κατω) στην πλανη για ισιωμα και ξανα η προηγουμενη διαδικασια...

μετα λαδι στους οδηγους βαλβιδων και στο μπλοκ και γρασο σε οτι εδρανο εχεις...

υ.γ. θελω να πιστευω οτι ταπωθηκαν οι οδηγοι βαλβιδων πριν την υαλοβολη κι οτι δεν υαλοβολιστηκαν τα στελεχη των βαλβιδων...

τιπ...εαν βρεις ,κατα την διαρκεια των μετρηματων σου πριν το μονταρισμα,μεγαλυτερη ανοχη απο την προβλεπομενη μεταξυ οδηγων-στελεχων βαλβιδων,υπαρχει λυση και λεγεται knurling...

συγχαρητηρια και καλη συνεχεια...

:beer: :beer: :beer:

sv9cvk
28/03/2010, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
πλενεις αυστηρα και μονο με πιεστικο με παροχη σαπουνιου...ξεβγαζεις κι επαναλαμβανεις την διαδικασια τουλαχιστον τρεις φορες...

ακομη πιο επισταμενα τους οδηγους βαλβιδων κι οτι εδρανο υπαρχει...στην συνεχεια ενα ξεβγαλμα με αποσταγμενο νερο...

μετα στον φουρνο της γυναικας σου στους 100-120 βαθμους μεχρι να στεγνωσουν τελειως...

στην συνεχεια κεφαλη και μπλοκ(πανω-κατω) στην πλανη για ισιωμα και ξανα η προηγουμενη διαδικασια...

μετα λαδι στους οδηγους βαλβιδων και στο μπλοκ και γρασο σε οτι εδρανο εχεις...

υ.γ. θελω να πιστευω οτι ταπωθηκαν οι οδηγοι βαλβιδων πριν την υαλοβολη κι οτι δεν υαλοβολιστηκαν τα στελεχη των βαλβιδων...

τιπ...εαν βρεις ,κατα την διαρκεια των μετρηματων σου πριν το μονταρισμα,μεγαλυτερη ανοχη απο την προβλεπομενη μεταξυ οδηγων-στελεχων βαλβιδων,υπαρχει λυση και λεγεται knurling...

συγχαρητηρια και καλη συνεχεια...

:beer: :beer: :beer:

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες φιλε reinmeister
Αυριο αν δεν φυσαει αερας 6 με 7 μποφορ οπως σημερα θα πιασω δουλεια
Τωρα το "φουρνισμα" πρεπει να το κανω οταν λειπει η γυναικα διοτι ....... :a26: :uplate: :rotflmao:
:beer: :beer: :wave2:

reinmeister
28/03/2010, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες φιλε reinmeister
Αυριο αν δεν φυσαει αερας 6 με 7 μποφορ οπως σημερα θα πιασω δουλεια
Τωρα το "φουρνισμα" πρεπει να το κανω οταν λειπει η γυναικα διοτι ....... :a26: :uplate: :rotflmao:
:beer: :beer: :wave2:

πες της οτι μαγειρευεις "κορμο"...:rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer:

sintrivanis
28/03/2010, 14:59
ξεβγαλμα με αποσταγμενο νερο...

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

lspiros
28/03/2010, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
πες της οτι μαγειρευεις "κορμο"...:rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer:
:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

lspiros
30/03/2010, 22:24
κανα νεο.?δωσε κανα ξεροκοματο...:rolleyes:

sv9cvk
30/03/2010, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
κανα νεο.?δωσε κανα ξεροκοματο...:rolleyes:

Αυριο θα εχω πολλα νεα αλλα δεν εχω φωτογραφικη μηχανη:sad: (θα βγαλω με το κινητο :mad: )
stay tuned...........

VGER
30/03/2010, 23:36
Καταπληκτική δουλειά φίλε μου....

Μία εσύ μία ο Σπύρος...μας τρελάνατε.... :eyepop:


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
πες της οτι μαγειρευεις "κορμο"...:rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer:


:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl:

sintrivanis
01/04/2010, 13:42
υπαρχει καμια εξελιξη με το CB φιλε
ή κανεις restoring τη σουβλα
αυτη τη περιοδο ?

sv9cvk
01/04/2010, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sintrivanis
υπαρχει καμια εξελιξη με το CB φιλε
ή κανεις restoring τη σουβλα
αυτη τη περιοδο ?

Η σουβλα ειναι ετοιμη ,ακονισμενη ,για την Κυριακη :D
Οσο για τα υπολοιπα κατι εχει γινει ,οχι οσο περιμενα αλλα αρκετα:sick:
Το τεποζιτο εχει αμμοβολιστει ,σημερα πηρα και το χρωμα ,που αν και ειχα τον κωδικο δεν υπηρχαν τα αντιστοιχα χρωματα ,ειχαν καταργηθει και αντικατασταθει με νερου και με αλλους κωδικους αν καταλαβα καλα:confused: αλλα τελικα ολα ΟΚ (νομιζω!!:sad: ,θα φανει οταν βαφτει :eyepop: )
Μαζι με το τεποζιτο θα βαφτουν και τα πλαινα καπακια ,που ειναι aftermarket και δεν ειχαν τις τρυπες για το λογοτυπο αλλα ειχαν ,ευτυχως ενα σημαδι στο σημειο που επρεπε να τρυπηθουν ετσι ............. :p


194270

sv9cvk
01/04/2010, 22:16
Την σελλα την "ελυσα" εβγαλα το αφρολεξ και την βαση την περασα αμμοβολη και παει και αυτη για βαψιμο
και μετα αλλαγη καλυματος με καινουριο !!
Εχω και μια Gulliari αλλα οι "μεντεσεδες" ειναι αναποδα και δεν ξερω αν μπορεσω να την μετατρεψω
Θα δω !! :winka:


194271

sv9cvk
01/04/2010, 22:18
Εβαλα και το κεντρικο stand :beer:


194272

sv9cvk
01/04/2010, 22:22
Περιμενοντας να ερθει καποιος να με βοηθησει να κατεβασω την μηχανη κατω απο τον "παγκο" :blush:
εβαλα λαδια στο μπροστινο και πανω στην ωρα ηρθε και ο κουνιαδος μου και με βοηθησε να την κατεβασουμε κατω :sun: :beer:


194273

sv9cvk
01/04/2010, 22:25
Οι ροδες ειναι ετοιμες ακτινολογημενες με καινουρια λαστιχα και περιμενουν να μπουν στην θεση τους με
αγωνια (καλα εγω την εχω την αγωνια !!):blush: :rotflmao:


194274

sv9cvk
01/04/2010, 22:30
Ο πισω τροχος με το γραναζι το οποιο θα το αλλαξω μιας και ειναι με 45 δοντια ενω το κανονικο ειναι με 41,και αυτος ειναι ο λογος ,οταν ελυνα την μηχανη ,που η αλυσιδα με ξεσφυγμενο τελειως τους ρεγουλατορους δεν λασκαρε με τιποτα :look:
Ετσι ερχεται ενα σετ αλυσιδογραναζα


194275

sv9cvk
01/04/2010, 22:34
Εδω το δευτερο εργαλειο που μου εφτιαξε ο φιλος ο Πετρος για να βαλω το αλουμινενιο δαχτυλιδι με την τσιμουχα για τον μπροστινο τροχο, απλα τελειο!!!! :a18: :a19: :a23:


194276

lspiros
01/04/2010, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Η σουβλα ειναι ετοιμη ,ακονισμενη ,για την Κυριακη :D
Οσο για τα υπολοιπα κατι εχει γινει ,οχι οσο περιμενα αλλα αρκετα:sick:
Το τεποζιτο εχει αμμοβολιστει ,σημερα πηρα και το χρωμα ,που αν και ειχα τον κωδικο δεν υπηρχαν τα αντιστοιχα χρωματα ,ειχαν καταργηθει και αντικατασταθει με νερου και με αλλους κωδικους αν καταλαβα καλα:confused: αλλα τελικα ολα ΟΚ (νομιζω!!:sad: ,θα φανει οταν βαφτει :eyepop: )
Μαζι με το τεποζιτο θα βαφτουν και τα πλαινα καπακια ,που ειναι aftermarket και δεν ειχαν τις τρυπες για το λογοτυπο αλλα ειχαν ,ευτυχως ενα σημαδι στο σημειο που επρεπε να τρυπηθουν ετσι ............. :p
ολα τα λευτα ειναι αυτα τα καπακια με τα αναγλυφα λογοτυπα.ζηλευω...
οσο για τα υδατοδιαλυτα χρωματα δεν θα εχεις κανενα προβλημα αν και σε πολλα μαγαζια πουλανε ακομα συμβατικα.τετοια θα παρω για τη μπεμπα.η διαφορα με του νερου ειναι οτι τα χερια στο χρωμα αλλαζουν και τον τονο.ολοι οι μαστοροι πλεον τα εχουν μαθει και δεν θα εχεις προβλημα...:wave2:

sv9cvk
01/04/2010, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
ολα τα λευτα ειναι αυτα τα καπακια με τα αναγλυφα λογοτυπα.ζηλευω...
οσο για τα υδατοδιαλυτα χρωματα δεν θα εχεις κανενα προβλημα αν και σε πολλα μαγαζια πουλανε ακομα συμβατικα.τετοια θα παρω για τη μπεμπα.η διαφορα με του νερου ειναι οτι τα χερια στο χρωμα αλλαζουν και τον τονο.ολοι οι μαστοροι πλεον τα εχουν μαθει και δεν θα εχεις προβλημα...:wave2:

Πραγματικα τα λογοτυπα ειναι ολα τα λεφτα :a8:
Το τεποζιτο θα παει μαζι με τα αυτοκολητα (τα πηρα απο εκει που μου προτεινε ο sapila racing http://knkcycles.com/honda-cb750-decals.htm )σε επαγγελματια μαστορα για να γινει σωστη δουλεια !!
Αλλα μετα το πασχα το βλεπω να ειναι ετοιμο (οχι οτι υπαρχει προβλημα σε αυτο!!!! αλλα σαν παιδι και εγω.........):beer: :beer: :beer: :wave2:


194278

sv9cvk
02/04/2010, 22:53
Σειρα του μπροστινου τροχου ,για να μπει πρεπει να φτιαχτει το δισκοφρενο ,το δευτερο που ελεγα να βαλω προς το παρων μενει στα προσεχως :sad:
Ευτυχως ο δισκος ειναι σε καλη κατασταση οποτε τον μονωσα και βαφτηκε :ninja:
Εκανε και καλο καιρο οποτε !!!βγηκα εξω !!:sun:


194332

sv9cvk
02/04/2010, 22:56
Δεν περιμενα και πολυ ,μολις στεγνωσε (βοηθησε και ο ηλιος πολυ )!!ηθελα να δω το αποτελεσμα .......
Καλα τα καταφερα:blush:


194333

sv9cvk
02/04/2010, 22:57
Και απο την αλλη ......
Καλος εγινε:sun:


194334

sv9cvk
02/04/2010, 22:59
Προσεκτικα για να μην κανω ζημια στο φρεσκο χρωμα μπηκε στον τροχο:a30:


194335

sv9cvk
02/04/2010, 23:00
Και αυριο θα βαλω τον προφυλακτηρα και θα μπει στην θεση του:beer:


194336

lspiros
02/04/2010, 23:29
βαλε nova τωρα καναλι nuvolari,δειχνει ανακατασκευασμενα cb four...

p@nos
02/04/2010, 23:32
πω πω θα γινει τρομερο το cb



ΥΓ:lspiros εχεις πμ:D

devil's animal
03/04/2010, 01:25
:beer: :beer: :beer: :beer:

sintrivanis
03/04/2010, 15:18
φιλε δεν θελω να σε αγχωσω
αλλα εγω σκεφτομαι το τεποζιτο πως θα βγει
οπως και να χει παντως
η μηχανη δινει ρεστα

Καλη Ανασταση

και κρατα μας ενημερους

sapila racing
03/04/2010, 19:11
Kαλή συνέχεια!
Μολις είδα το Metzeler ΜΕ77 που μπήκε στο μπροστινό, δεν ειναι οτι καλυτερο και αν μπορείς άλλαξέ το με άλλο τωρα που ειναι ακόμα καινουριο.
Καλά είναι Metzeler ME33 Lazer εμπρος, ME77 πίσω για διάρκεια η Bridgestone ΒΤ45 εμπρος πίσω για καλό κράτημα.
Εχεις 19 ιντσών εμπρος αν δεν εχει αλλαχτεί και σε περιοριζει, αλλά αυτα που σου λέω είναι δοκιμασμένα σε μοτο με 19ιντσών εμπρος. :wave2:

hidefnick
03/04/2010, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Kαλή συνέχεια!
Μολις είδα το Metzeler ΜΕ77 που μπήκε στο μπροστινό, δεν ειναι οτι καλυτερο και αν μπορείς άλλαξέ το με άλλο τωρα που ειναι ακόμα καινουριο.
Καλά είναι Metzeler ME33 Lazer εμπρος, ME77 πίσω για διάρκεια η Bridgestone ΒΤ45 εμπρος πίσω για καλό κράτημα.
Εχεις 19 ιντσών εμπρος αν δεν εχει αλλαχτεί και σε περιοριζει, αλλά αυτα που σου λέω είναι δοκιμασμένα σε μοτο με 19ιντσών εμπρος. :wave2:

Tα BT45 που ξήλωσα προχτές είχαν ημερομηνία κατασκευής 45/2004 και κράταγαν ακόμα..... Και είναι και σχετικά φτηνά :beer: :beer: :beer:

sv9cvk
03/04/2010, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Kαλή συνέχεια!
Μολις είδα το Metzeler ΜΕ77 που μπήκε στο μπροστινό, δεν ειναι οτι καλυτερο και αν μπορείς άλλαξέ το με άλλο τωρα που ειναι ακόμα καινουριο.
Καλά είναι Metzeler ME33 Lazer εμπρος, ME77 πίσω για διάρκεια η Bridgestone ΒΤ45 εμπρος πίσω για καλό κράτημα.
Εχεις 19 ιντσών εμπρος αν δεν εχει αλλαχτεί και σε περιοριζει, αλλά αυτα που σου λέω είναι δοκιμασμένα σε μοτο με 19ιντσών εμπρος. :wave2:




Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Tα BT45 που ξήλωσα προχτές είχαν ημερομηνία κατασκευής 45/2004 και κράταγαν ακόμα..... Και είναι και σχετικά φτηνά :beer: :beer: :beer:

Με βαλατε σε σκεψεις τωρα:confused:
Θα παω απο εβδομαδα να δω αν μπορεσω να τα αλλαξω:eyepop:
Τα παλια λαστιχα ηταν απο το 2000 το μπροστα 2004 το πισω ΒΤ45 και τα δυο
Οι τροχοι ειναι 19" μπροστα 17" πισω δεν τους εχω αλλαξει :winka:
Ευχαριστω για τις πληροφοριες
Καλη ανασταση και καλο Πασχα
Χρηστος

sv9cvk
03/04/2010, 21:50
Εχω λιγο καιρο πριν την ανασταση να βαλω μερικες φωτο :cool:
Ο προφυλακτηρας μπηκε σειρα εχουν οι τροχοι:smilea:


194369

sv9cvk
03/04/2010, 21:52
Μπηκε και ο μπροστινος τροχος:a25:


194370

sv9cvk
03/04/2010, 21:53
Και ο πισω δεν γινοτανε να μεινει παραπονεμενος:lol:


194371

sv9cvk
03/04/2010, 21:55
Και αλλη μια :beer:


194372

sv9cvk
03/04/2010, 21:58
Μπηκε και το πλαινο stand και επιτελους η "κουκλα" πατησε στις ροδες της :a8:
Εκανα και δοκιμη τα αμορτισερ αλλα χωρις σελλα "την καταλαβα" εγω :rotflmao:
Αντε καλη ανασταση με υγεια με τις οικογενειες σας και παντα ορθιοι
:wave2:


194373

lspiros
03/04/2010, 22:10
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ καλη ΑΝΑΣΤΑΣΗ......:beer: :beer: :beer:

sv9cvk
03/04/2010, 22:15
Καλη Ανασταση Σπυρο χρονια πολλα και σε σενα και στην οικογενεια σου με υγεια και παντα ορθιος:beer: :beer:

FRAGISCOS
04/04/2010, 07:21
Χρονια πολλα με υγεια και παντα τετοια !!!!!!!!!:beer: :beer:

hidefnick
04/04/2010, 08:05
Ομορφιά ..... :beer: :beer: :beer:

@ngelos
04/04/2010, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ καλη ΑΝΑΣΤΑΣΗ......:beer: :beer: :beer:
Χρόνια πολλά...και να έχεις συνέχεια κούκλες σαν αυτήν που φτιάχνεις τώρα να μας φτιάχνεις...

lspiros
05/04/2010, 21:24
whats up doc?κανα νεο?ας ειναι απλα και καμια σκεψη...το επομενο πλανο,χρονοδιαγραμμα?κατι που να παρει μου εχουν σπασει τα νευρα απο την απραξια.......................

transalpblack
05/04/2010, 22:07
εισαι κατι παραπανω απο απιστευτος!!!!!!!!!!!!!!
αντε να το δουμε τελειωμενο

sv9cvk
05/04/2010, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
whats up doc?κανα νεο?ας ειναι απλα και καμια σκεψη...το επομενο πλανο,χρονοδιαγραμμα?κατι που να παρει μου εχουν σπασει τα νευρα απο την απραξια.......................

Τι εγινε δεν εχεις τιποτα να βιδωσεις?????:confused:
Τα βιδωσες ολα ???
Και εγω προσπαθω πανω απο μια εβδομαδα να καθαρισω τον κινητηρα απο τα καταλοιπα της υαλοβολης
και ολο και κατι τυχαινει ,και σημερα στραβωσε αλλα τουλαχιστον τον φυσηξα και εφυγαν τα καταλοιπα απο τον κινητηρα και τα σπειρωματα οσο ηταν δυνατον ,τωρα μενει πλυσιμο καλο και ξανα φυσημα ,ψησιμο κορμου στον φουρνο με πατατες:rotflmao: .....
Εκει εχω κολησει αν δεν δεθει ο κινητηρας δεν μπορω να συνεχισω οποτε αυριο πιστευω να τον καθαρισω
ωστε να παει στον Πετρο και να βαλομε μπρος :dizzy:
Αυριο θα παει το χρωμα και τα αυτοκολλητα μαζι με το τεποζιτο για βαψιμο
Αρχιζω και δεν βλεπω την ωρα να την κανω βολτα :bawl:


194435

sv9cvk
05/04/2010, 22:13
Επιασα το φυσερο και φυσουσα να φυγουν τα χοντρα γιατι με τον αερα καθυστερουσα παραπανω....
Το ποδηλατο στο βαθος ειναι για να κανω καμια βολτα (μεχρι προχτες του εβαζα το τεποζιτο του CB πανω :lol: )να μου περναει :lol: :lol:


194436

SpeakeasyBlues
05/04/2010, 22:40
Εγω δεν θα πω τιποτα, αρκει μια φωτο...:wacko:


194437

sv9cvk
05/04/2010, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpeakeasyBlues
Εγω δεν θα πω τιποτα, αρκει μια φωτο...:wacko:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

ego_o_idios
05/04/2010, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Τι εγινε δεν εχεις τιποτα να βιδωσεις?????:confused:

Αρχιζω και δεν βλεπω την ωρα να την κανω βολτα :bawl:

min mou pis oti 8a vgalis afto to mixanaki ston dromo:eyepop:
amartia ine na pernas apo lasponera ke skones me afto?:look:

exeto gia kamia volta mia sto toso me liakades ke na pigenis na to dixnis mono se sikentrosi ke lipa krima ine na to kanis xalia pali me tosi doulia pou exis riksi

den ine afto na kiklofori xoris logo..

lspiros
06/04/2010, 06:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Τι εγινε δεν εχεις τιποτα να βιδωσεις?????:confused:
Τα βιδωσες ολα ???
Και εγω προσπαθω πανω απο μια εβδομαδα να καθαρισω τον κινητηρα απο τα καταλοιπα της υαλοβολης
και ολο και κατι τυχαινει ,και σημερα στραβωσε αλλα τουλαχιστον τον φυσηξα και εφυγαν τα καταλοιπα απο τον κινητηρα και τα σπειρωματα οσο ηταν δυνατον ,τωρα μενει πλυσιμο καλο και ξανα φυσημα ,ψησιμο κορμου στον φουρνο με πατατες:rotflmao: .....
Εκει εχω κολησει αν δεν δεθει ο κινητηρας δεν μπορω να συνεχισω οποτε αυριο πιστευω να τον καθαρισω
ωστε να παει στον Πετρο και να βαλομε μπρος :dizzy:
Αυριο θα παει το χρωμα και τα αυτοκολλητα μαζι με το τεποζιτο για βαψιμο
Αρχιζω και δεν βλεπω την ωρα να την κανω βολτα :bawl:
δεν βλεπεις την ωρα να την κανεις βολτα ε?master προσεχε γιατι την εχω πατησει 2 φορες και ετοιμαζομαι για τριτη.αν τελειωσει το project και δεν εχεις ετοιμο κατι αλλο για ξεκινημα θα πεσεις σε καταθλιψη....
να σε δω με το ποδηλατο το ρεζερβουαρ και το ασπρο μαλι και κρεμαω τα εργαλεια μου στον παγκο...:lol: :lol: :lol:
καλη συνεχεια,δωσε τροφη,παρε πολλες φωτο απο το μηχανικο οταν μονταρετε το μοτερ.:beer:

sv9cvk
06/04/2010, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
δεν βλεπεις την ωρα να την κανεις βολτα ε?master προσεχε γιατι την εχω πατησει 2 φορες και ετοιμαζομαι για τριτη.αν τελειωσει το project και δεν εχεις ετοιμο κατι αλλο για ξεκινημα θα πεσεις σε καταθλιψη....
να σε δω με το ποδηλατο το ρεζερβουαρ και το ασπρο μαλι και κρεμαω τα εργαλεια μου στον παγκο...:lol: :lol: :lol:
καλη συνεχεια,δωσε τροφη,παρε πολλες φωτο απο το μηχανικο οταν μονταρετε το μοτερ.:beer:

Αυτο με την καταθλιψη το εχω παθει αλλα με αλλο σπορ απο τις moto
Τωρα εχω ζορισει την κατασταση να ερθει το αλλο CB απο Γερμανια γιατι ηδη εχω αρχισει και αγχωνωμαι :eyepop:
Οσο για το ποδηλατο κατσε να ερθει το τεποζιτο και θα δεις:rotflmao:
Α! Και το μαλι το βαφω ασπρο δεν ειναι το φυσικο μου:rotflmao: :rotflmao:
:sun: :beer:

Φιλε ego_o_idios το CB το εφτιαξα με σκοπο να το κυκλοφωρω και να το χαιρομαι δεν ειναι απαραιτητο
οτι αμα κυκλοφοραει θα γινει χαλια ,εχω εναν φιλο που εχει ενα CB1100 Boldor του 1985 το οποιο το κυκλοφοραει καθημερινα απο τοτε και αν το δεις ειναι καλυτερο απο καινουριο:cool:

sv9cvk
06/04/2010, 17:59
λαθος ποστ

vaska
06/04/2010, 22:03
Σε θαυμάζω, απλά σε θαυμάζω. Έχεις τεράστια υπομονή κι επιμονή και είσαι ο απόλυτος μερακλής. Από το βανάκι σου κατάλαβα ότι είσαι "όλα σε τάξη" άνθρωπος. Σε ζηλεύω για τον χρόνο που μπορείς να διαθέσεις για το μεράκι σου. Και βεβαίως να το κυκλοφορήσεις το κόσμημα. Άψογος.
:beer: :beer: :beer:

sapila racing
07/04/2010, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Φιλε ego_o_idios το CB το εφτιαξα με σκοπο να το κυκλοφωρω και να το χαιρομαι δεν ειναι απαραιτητο
οτι αμα κυκλοφοραει θα γινει χαλια ,εχω εναν φιλο που εχει ενα CB1100 Boldor του 1985 το οποιο το κυκλοφοραει καθημερινα απο τοτε και αν το δεις ειναι καλυτερο απο καινουριο:cool:

Συμφωνώ κι επαυξάνω!
Οι μοτοσυκλέτες ειναι για να τις κάνουμε βόλτες, οχι για να τις βλέπουμε. Εκτός αυτού μια μοτοσυκλέτα που κάθεται στο γκαραζ, εχει ισως περισσότερες φθορές απο οτι αν εκανε και καμμια βόλτα που και που. :winka:
Aσε που αν κάθεται συνέχεια για καιρό, οταν θελήσεις να την κάνες βόλτα μετά απο κανα χρόνο πχ θα πρέπει να ασχοληθείς ξανά με θεματα που δεν θα χρειαζόταν να ξανασχοληθείς μετα την δουλεια που έκανες.
Αν γουστάρεις γραψου και στην Λεσχη Κλασσικών να έρχεσαι σε κανένα ράλλυ με κλασσικά, ειναι καλή φάση.

Δες κι εδω www.classicbike.gr

sv9cvk
07/04/2010, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αν γουστάρεις γραψου και στην Λεσχη Κλασσικών να έρχεσαι σε κανένα ράλλυ με κλασσικά, ειναι καλή φάση.

Δες κι εδω www.classicbike.gr

Πριν μερικους μηνες τους ειχα στηλει μυνημα και ρωτουσα για την διαδικασια πιστοποιησης και πινακιδες κλπ και ειχα σκοπο μετα που θα τελειωνα την ανακατασκευη να επικοινωνουσα μαζι τους (πινακιδες λεω να βαλω μονο στο Κ4, οταν το φτιαξω ! και οταν ερθει:sad: )
Αλλα τωρα που μου το θυμησες θα τους στειλω ενα μυνημα να γραφτω!!!
:beer: :wave2:

boldor900f
07/04/2010, 18:35
Eγώ είχα άσχημη εμπειρία με τους Κλασικούς.
Νόμιζαν οτι θέλω να αποφύγω τις πινακίδες και οτι δεν έχει χαρτιά το Cb900F
Nα ξέρετε οτι έβγαλα πινακίδες και την κυκλοφορώ σχεδόν κάθε μέρα το καλοκαίρι με
250 ευρώ μόνο και ασφάλεια 84 ευρώ.
Θέλουν τώρα να πάω να πιστοποιήσουν τη μηχανή ............
Ασε που υπάρχουν κλασικά μαιμού κυριολεκτικά.:wave2:
Αν θες να με ακούσεις η διαδικασία των πινακίδων και του εκτελωνισμού είναι απλή.

sv9cvk
07/04/2010, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από boldor900f
Eγώ είχα άσχημη εμπειρία με τους Κλασικούς.
Νόμιζαν οτι θέλω να αποφύγω τις πινακίδες και οτι δεν έχει χαρτιά το Cb900F
Nα ξέρετε οτι έβγαλα πινακίδες και την κυκλοφορώ σχεδόν κάθε μέρα το καλοκαίρι με
250 ευρώ μόνο και ασφάλεια 84 ευρώ.
Θέλουν τώρα να πάω να πιστοποιήσουν τη μηχανή ............
Ασε που υπάρχουν κλασικά μαιμού κυριολεκτικά.:wave2:
Αν θες να με ακούσεις η διαδικασία των πινακίδων και του εκτελωνισμού είναι απλή.

Πετρο την εχω εκτελωνησει και ταξινομησει απο την αρχη του χρονου ασχετα που δεν ειναι ετοιμη, και οπως ειπες στον εκτελωνισμο εδωσα περιπου τοσα ισως και λιγοτερα ... και το ιδιο θα κανω και στο αλλο CB (Θα το εκτελωνησω μονο αυτο.......οταν ερθει....... :) )

:wave2:

lspiros
07/04/2010, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Πετρο την εχω εκτελωνησει και ταξινομησει απο την αρχη του χρονου ασχετα που δεν ειναι ετοιμη, και οπως ειπες στον εκτελωνισμο εδωσα περιπου τοσα ισως και λιγοτερα ... και το ιδιο θα κανω και στο αλλο CB (Θα το εκτελωνησω μονο αυτο.......οταν ερθει....... :) )

:wave2:
μονοφαγας οπως παντα.βρηκε φωλια με cb και επεσε με τα μουτρα ο παρτακιας.ου ρε,ουστ,πετα κανα κοκκαλακι και σε μας:mad:
απ την κορη σου να το βρεις.να μεγαλωσει και να καβαλαει ευρωπαικα:lol: :lol: :lol:

sintrivanis
08/04/2010, 17:17
φιλε
σκεφτομαι
οταν πρωτα ο θεος
τελειωσεις το CB
το κατεβασεις απο την ταρατσα
με τον ιδιο γερανο που το ανεβασες
κουμπωσεις πρωτη
και φυγεις..

ενα ταξιδι στο χρονο
και στιγμες που θα φαινονται
ατελειωτες

a master
and
a masterpiece

boldor900f
08/04/2010, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sintrivanis
φιλε
σκεφτομαι
οταν πρωτα ο θεος
τελειωσεις το CB
το κατεβασεις απο την ταρατσα
με τον ιδιο γερανο που το ανεβασες
κουμπωσεις πρωτη
και φυγεις..

ενα ταξιδι στο χρονο
και στιγμες που θα φαινονται
ατελειωτες

a master
and
a masterpiece

Θα πάμε παρέα.
Πραγματικά χαίρομαι που πολλοί φίλοι θυμούνται ακόμα τις παλιές καλές μοτό.
Το πιστεύτε οτι μου αρέσει πιο πολύ απο το ΧΧ;
"Mυρίζουν" μοτοσυκλέτα.

sv9cvk
09/04/2010, 23:02
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια :sun:
Οταν την κατεβασω θα κανω παρτυ οποιος θελει θα ειναι καλεσμενος :beer: :)
Σημερα αφου την Δευτερα ειχα κανει το φυσημα επιασα και επλυνα ολα τα κοματια πρωτα με δυαλυτικο παντου σπειρωματα ,τρυπες κλπ
και μετα με πλυστικο με σαπουνι και μετα παλι φυσημα με αερα και παλι με σφουγγαρι -σαπουναδα και παλι πλυστικο χωρις σαπουνι ,φυσημα και παλι με αερα, επειτα πηγαν για φουρνισμα σε δυο δοσεις να στεγνωσουν
Ευτυχως ελειπε το ετερον ημισυ οποτε γλυτωσα τις επιπτωσεις:a1: :a16: :a26:
αυριο τωρα θα ριξω ενα φυσημα να δω αν εχει τιποτα νερα η καταλοιπα (που δεν νομιζω )και μετα παει για δεσιμο:a25: :a09:


194819

sv9cvk
09/04/2010, 23:05
Τελικα εδω ειναι πλυμενα , στεγνα , καθαρα
και εγω απλυτος ,βρεγμενος ,λερωμενος :rotflmao: :rotflmao: :beer:


194820

lspiros
10/04/2010, 00:57
:beer: :beer: :beer:
βαλε φωτος απο το μονταρισμα στο μηχανικο.οσες πιο πολλες μπορεις...:wave2:

sintrivanis
10/04/2010, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από boldor900f
Θα πάμε παρέα.
Πραγματικά χαίρομαι που πολλοί φίλοι θυμούνται ακόμα τις παλιές καλές μοτό.
Το πιστεύτε οτι μου αρέσει πιο πολύ απο το ΧΧ;
"Mυρίζουν" μοτοσυκλέτα.

και οσο περναει ο καιρος
θα τις θυμουνται πιο πολυ
μοτοσυκλετες που κατασκευαστηκαν
με αλλη φιλοσοφια


194841

reinmeister
10/04/2010, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια :sun:
Οταν την κατεβασω θα κανω παρτυ οποιος θελει θα ειναι καλεσμενος :beer: :)
Σημερα αφου την Δευτερα ειχα κανει το φυσημα επιασα και επλυνα ολα τα κοματια πρωτα με δυαλυτικο παντου σπειρωματα ,τρυπες κλπ
και μετα με πλυστικο με σαπουνι και μετα παλι φυσημα με αερα και παλι με σφουγγαρι -σαπουναδα και παλι πλυστικο χωρις σαπουνι ,φυσημα και παλι με αερα, επειτα πηγαν για φουρνισμα σε δυο δοσεις να στεγνωσουν
Ευτυχως ελειπε το ετερον ημισυ οποτε γλυτωσα τις επιπτωσεις:a1: :a16: :a26:
αυριο τωρα θα ριξω ενα φυσημα να δω αν εχει τιποτα νερα η καταλοιπα (που δεν νομιζω )και μετα παει για δεσιμο:a25: :a09:

:beer: :beer: :beer:

vassilis79
12/04/2010, 17:48
Η ΠΙΟ ΜΕΡΑΚΛΗΔΙΚΗ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΗ ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΜΟΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ

boldor900f
12/04/2010, 19:12
Περιμένουμε.
Τι κάνεις κάθεσαι;

Kαι πάλι Συγχαρητήρια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sv9cvk
12/04/2010, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από boldor900f
Περιμένουμε.
Τι κάνεις κάθεσαι;

Kαι πάλι Συγχαρητήρια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Η αληθεια ειναι οτι καθομαι :sad:
Το τεποζιτο ειναι για βαψιμο ,ο κινητηρας πρεπει να δεθει αλλα εχει πεσει δουλεια και δεν ειχα χρονο να
παω τα κομματια στον μηχανικο να αρχισομε το δεσιμο ,.....
και μου τo ελεγε ο Σπυρος (lspiros) οτι τωρα που τελειωνει πρεπει να εχω κατι αλλο για ξεκινημα αλλιως θα πεσω σε καταθλιψη:uplate::bawl:
Θα πιασω το linear (http://www.youtube.com/watch?v=CA2kaOgWVAc) που εφτιαχνα μιας και το εχω αφησει στην μεση μου φαινεται μεχρι τοτε... :sick:

sintrivanis
14/04/2010, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
Η αληθεια ειναι οτι καθομαι :sad:
Το τεποζιτο ειναι για βαψιμο ,ο κινητηρας πρεπει να δεθει αλλα εχει πεσει δουλεια και δεν ειχα χρονο να
παω τα κομματια στον μηχανικο να αρχισομε το δεσιμο ,.....
και μου τo ελεγε ο Σπυρος (lspiros) οτι τωρα που τελειωνει πρεπει να εχω κατι αλλο για ξεκινημα αλλιως θα πεσω σε καταθλιψη:uplate::bawl:
Θα πιασω το linear (http://www.youtube.com/watch?v=CA2kaOgWVAc) που εφτιαχνα μιας και το εχω αφησει στην μεση μου φαινεται μεχρι τοτε... :sick:

πολλα τα volt..
προσεχε μη παθεις τιποτα φιλε με τον ενισχυτη
και μεινει το CB ατελειωτο !
:beer:

motori2009
15/04/2010, 00:04
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/557400/

p@nos
15/04/2010, 01:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από motori2009
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/557400/




στα ανεκδοτα πρεπει να παει αυτη η αγγελεια


:bawl: :bawl: :bawl:

sv9cvk
17/04/2010, 22:16
Σημερα μετα απο μερες απραξιας επιτελους κατι εγινε :a46:
Το πρωι πηρα το τεποζιτο με τα καπακια :smilea:
Το αγχος μου ηταν αν πετυχει το χρωμα (Candy alpha red κωδ R-9C-S ),και αν θα γινουν σωστα οι γραμμες :rolleyes:
Φυσικα για τις γραμμες του εδωσα μια σειρα φωτογραφιων πως ηταν για να εχει μια αποψη;)
Τελικα εγινε καλυτερη δουλεια απο οτι περιμενα :a54:


195710

sv9cvk
17/04/2010, 22:18
Και αλλη μια :beer:
Σπυρο δεν θα το βαλω στο ποδηλατο τωρα γιατι φοβαμαι μηπως το γρατζουνισω αλλα θα το βαλω πανω στην μηχανη αυριο:rotflmao:


195711

lspiros
17/04/2010, 22:21
τωρα μαλιστα πεσαμε στα σκληρα ναρκωτικα...:a014: :a014: :a014: :a014:
πολυ καλη δουλεια και οι ριγες αψογες.μακαρι να ερθουν και τα δικα μου ετσι...
ποτε θα μονταρεις?ποτε θα μονταρεις?ποτε θα μονταρεις?
α και μην ξεχασω...ποτε θα μονταρεις? :lol:

sv9cvk
17/04/2010, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
τωρα μαλιστα πεσαμε στα σκληρα ναρκωτικα...:a014: :a014: :a014: :a014:
πολυ καλη δουλεια και οι ριγες αψογες.μακαρι να ερθουν και τα δικα μου ετσι...
ποτε θα μονταρεις?ποτε θα μονταρεις?ποτε θα μονταρεις?
α και μην ξεχασω...ποτε θα μονταρεις? :lol:

Λιγοψυχο αυτο το παιδι (σαν και μενα :winka: ) :rotflmao:


Το απογευμα πηγα στο μηχανουργειο του Πετρο για να δεσουμε τον κινητηρα μιας και καθημερινη δεν τον αφηνουν σε ησυχια .
Με εβαλε και ξαναφυσηξα τα σπειρωματα (με εκπληξη ειδα οτι μετα απο τοσο καθαρισμα ειχε ακομα υπολειματα απο την υαλοβολη:confused: και οχι του μανιατακου αλλα την πρωτη που ειχα κανει εδω:sad: )
και μετα απο το φυσημα πιασαμε και περασαμε ολα τα σπειρωματα με κολαουζο τα ξαναφυσηξαμε και μετα απο αρκετη ωρα ετοιμοι για το δεσιμο (επιτελους :a013: ):wave2:
Στην φωτο με δεμενη την αντλια λαδιου


195712