PDA

View Full Version : Μια σύντομη ερώτηση



Road67
31/12/2009, 16:42
Σκεφτόμουν να πάρω κάτι σε funduro ή f650st σαν παπί για τις δουλειές μου μες στην πόλη επειδή είναι άνετο στην οδήγηση και σκαρφαλώνει εκεί που σκαρφαλώνω (για πόλη μιλάω κι εννοώ πεζοδρόμια, πλατείες, κακοτράχαλους δρόμους) κι αντέχει το φόρτωμα. Και λέω σαν παπί διότι είμαι προ της αγοράς και κύριας μοτό. Είδα λοιπόν αυτό το πρόγραμμα easy ride που διαφημίζει η bmw και το οποίο κρίνω οτι με συμφέρει και σκεφτόμουν ίσως να τσιμπούσα το 650gs καινούργιο. Αν κι η αλήθεια είναι οτι θα προτιμούσα σαν κατηγορία το 800R άλλωστε και τα ποσά είναι κοντινά. Η προοπτική πάντως είναι πως πιστεύω οτι με το gs δε θα χρειαστώ δεύτερη μοτό ενώ με το R αναγκαστικά θα στραφώ εκεί.
Και για να εξηγούμαι. Για όσους δεν έχουμε γνωριστεί και δε με ξέρετε είναι αδύνατο βέβαια να κρίνετε το πως οδηγώ και το τι χρειάζομαι, αλλά μπορείτε να βγάλετε ίσως κάποια συμπεράσματα. Η τελευταία μοτό που αγόρασα ήταν το 2006 ένα fazer 600 με το οποίο έκανα 46.000 ευτυχισμένα χιλιόμετρα χωρίς προβλήματα. Προς το τέλος του 2006 πάντως λόγω των αναγκών μου εντός πόλης αναγκάστηκα να πάρω κι ένα xmax 250 που δε μου βγήκε σε κακό και το οποίο μ' έχει ικανοποιήσει απόλυτα.
Το ζητούμενο είναι πως το fazer πουλήθηκε πριν 1.5 χρόνο περίπου και το xmax στην περίοδο που έλειψα στο στρατό χρησιμοποιήθηκε συστηματικά από άλλο μέλος της οικογένειας μου και το οποίο το έχει βολευτεί.
Οι διαδρομές που κάνω αφορούν 3-4 διαδρομές την ημέρα Πειραιά - Αθήνα και 2-3 φορές τη βδομάδα Αθήνα - Μάντρα και 2 φορές το μήνα Αθήνα - Άρτα - Πρέβεζα - Αθήνα.
Σκεφτόμουν ίσως την πιθανότητα του on off παρότι δεν είχα ποτέ δικό μου για να μπορώ να κάνω και τα εντός πόλης με την καλύτερη δυνατή άνεση και τα ταξίδια μου στο μέτρο που αφορά τη δουλειά αλλά και τα προσωπικά. Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο είμαι όλος αυτιά. Ευχαριστώ.

EVI
31/12/2009, 18:14
θεωρω πολυ σωστη κινηση να αγορασεις On-off διοτι κακα τα ψεμματα οι ελληνικοι δρομοι ουσιαστικα ειναι καταστραμενο-φτιαγμενοι για αυτα.Ειναι ενα πολυ καλο μηχανακι με σωστη γεωμετρια βαρους που θα σε βοηθησει να ξεγλιστρας ανετα στη κινηση και να ανεβαινεις κλπ πεζοδρομια (με μετρο ε? χαχαχ) Οικονομικο απο οσο μου εχουν πει κατοχοι του (δεν θυμαμαι αυτονομια) Οκ ταξιδευει παει παντου αλλα θα χασεις το γκαζι που ειχες (εκτος πολεως) με το φειζερ. Ουσιαστικα εκει ειναι η διαφορα του.Οποια μηχανη του ειδους (v-strom , TA , Versys ) θα σου ειναι απροβληματιστη οικονομικη.Καλες αγορες εγω στη θεση σου θα κοιταγα να παρω αυτη που μου αρεσει στο ματι και στη θεση οδηγησης τουτεστιν πανε στα μαγαζια και τσεκαρε τες.

p@nos
31/12/2009, 20:23
η συντομη ερωτηση ποια ειναι?

:confused: :look: :look:

chris_honda
31/12/2009, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
η συντομη ερωτηση ποια ειναι?

:confused: :look: :look:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

byron
31/12/2009, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
η συντομη ερωτηση ποια ειναι?

:confused: :look: :look: :lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao:

Road67
01/01/2010, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
η συντομη ερωτηση ποια ειναι?

:confused: :look: :look: :D :D όλο αυτό το σεντόνι που διάβασες :rotflmao: :rotflmao:

p@nos
01/01/2010, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
:D :D όλο αυτό το σεντόνι που διάβασες :rotflmao: :rotflmao:


ειλικρινα δε μπορεσα να το διαβασω...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Road67
01/01/2010, 17:39
Είναι σύντομη η ερώτηση διότι δεν προσπαθώ να προκαλέσω αντιπαράθεση. Με λίγα :D λόγια σκέφτομαι να πάρω on off διότι έχω μια συγκεκριμένη εικόνα γι' αυτά μη έχοντας ποτέ δικό μου ώστε να το έχω ζήσει απλώς έχω καβαλήσει κάποια.

Την εικόνα την περιγράφω παραπάνω, αλλά δεν είμαι και σίγουρος οτι τα συμπεράσματα μου είναι σωστά. Ποτέ δε μ' ενδιέφερε το χώμα ή κάτι παρόμοιο (αν εξαιρέσει βέβαια κανείς τα 2 χλμ χαλίκι από τον κεντρικό δρόμο ως το εξοχικό μου που πάντα με ψιλοφόβιζε).

Μ' ενδιαφέρουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που πιστεύω πως έχουν κι εννοείται πως πρέπει να συμβιβαστώ με το λιγότερο γκάζι αλλά πιστεύω πως έτσι δε θα χρειαστεί να πάρω και δεύτερη μοτό.


Πάνο έβαλα κενά για να μπορείς να το διαβάσεις :D




















:beer: :beer: :beer: