PDA

View Full Version : Κομμένη βίδα μανιταριού - καταπόνηση πλαισίου?



cartman
02/01/2010, 12:16
Παιδιά γειά σας

Το πρόβλημά μου είναι ότι έχω καταφέρει να κόψω την βίδα του αριστερού μανιταριού μέσα, στην προσπάθεια μου να την ξεβιδώσω . Το σπειροειδές τμήμα της βίδας είναι όλο μέσα κομμένο. Κόπηκε μετά από 1-2 στροφές από τέρμα βιδωμένη. Πρόκειται για ενα gsxr 600 k6

Η ερώτηση μου είναι η εξής: δεδομένου ότι η βίδα πιάνει σε πλαίσιο και κινητήρα, είναι ασφαλές να χρησιμοποιώ κανονικά την μηχανή? Ο μάστορας μου μου είπε να την κυκλοφορώ κανονικά και ότι δεν υπάρχει καμιά καταπόνηση πουθενά. Δεδομένου ότι το μάνουαλ λέει ότι οι συγκεκριμένες βίδες δεν πρέπει να σφίγγονται πάρα πολύ, μάλλον δεν είναι τόσο σημαντικές οπότε πιστεύω ότι έχει δίκαιο. Είπα όμως να ρωτήσω και εσάς μιας και είναι πολύ σοβαρό θέμα το να έχω καταπόνηση πλαισίου ή των βάσεων του κινητήρα.

Ευχαριστώ! :beer: :beer:

Υ.Γ. προς admin: Το ίδιο θέμα το έβαλα και στο gsxr section του φόρουμ, αν υπάρχει πρόβλημα παρακαλώ διαγράψτε το
:wave2:

Albatros
02/01/2010, 12:20
Καλού κακού κάνε έλεγχο στο πλαίσιο κατά διαστήματα...

sakisvolos
02/01/2010, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman


Η ερώτηση μου είναι η εξής: δεδομένου ότι η βίδα πιάνει σε πλαίσιο και κινητήρα, είναι ασφαλές να χρησιμοποιώ κανονικά την μηχανή?

Αυτό είναι επικίνδυνο για το πλαίσιο! Σε ποιο ακριβώς σημείο του πλαισίου είναι? Μια φοτό θα βοηθούσε!

byron
02/01/2010, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Αυτό είναι επικίνδυνο για το πλαίσιο! Σε ποιο ακριβώς σημείο του πλαισίου είναι? Μια φοτό θα βοηθούσε!

Σε τι είναι επικίνδυνο για το πλαίσιο? Κυκλοφορεί με μια σφιγμένη κομμένη βίδα που θα την αντικαταστήσει σύντομα φαντάζομαι.
cartman το οτι το manual δεν δίνει μεγάλη ροπή σφίξης της βίδας δεν την κάνει ασήμαντη. Για να μην τις κόβεις το λεει όπως κατάλαβες....

cosgili
02/01/2010, 13:14
Μην ανησυχεις για καταπονηση στο πλαισιο,μια βιδα δεν το επηρεαζει στο ελαχιστο. Οπως ειπε και ο Βυρων το να μη σφιγγεις τη βιδα ειναι για να μην την κοψεις και οχι γιατι ειναι ασημαντη. Απλα στην πρωτη ευκαιρια αφαιρεσε την και βαλε τη νεα με το σωστο τροπο.

sakisvolos
02/01/2010, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σε τι είναι επικίνδυνο για το πλαίσιο? Κυκλοφορεί με μια σφιγμένη κομμένη βίδα που θα την αντικαταστήσει σύντομα φαντάζομαι.
cartman το οτι το manual δεν δίνει μεγάλη ροπή σφίξης της βίδας δεν την κάνει ασήμαντη. Για να μην τις κόβεις το λεει όπως κατάλαβες....

Ρε Βύρωνα λέει ότι κόπηκε όλη η βίδα και έμεινε μόνο το κομμάτι με το σπείρωμα μέσα άρα είναι
σαν να μην υπάρχει!! Καλά θα ήταν να επισκευαστεί το ταχύτερο δυνατό!

:wave2:

cartman
02/01/2010, 14:10
Ευχαριστώ παιδιά. Όπως κατάλαβε ο sakisvolos η βίδα είναι κομμένη μέσα, άρα είναι σαν να μην υπάρχει. Οκ δεν λέω ότι δεν παίζει ρόλο και εννοείται θα την αντικαταστήσω με την πρώτη ευκαιρία, το θέμα είναι ότι την μηχανή την χρησιμοποιώ κανονικότατα για βόλτες, ταξίδια κλπ οπότε πρέπει να ξέρω την σημασία της βίδας!

Το θέμα με το πόσο σφύξιμο αναφέρει το μάνουαλ, σκέφτηκα ότι μια βίδα σημαντική που συγκρατεί κινητήρα στο πλαίσιο λογικά θα βιδώνει-ξεβιδώνει με κάποια διαδικασία (κάποιο εργαλείο π.χ.) και θα σφίγγει γερά, ώστε να είναι ασφαλείς. Αντίθετα με τις βίδες των μανιταριών, ο κατασκευαστής λέει: βιδώνετε μέχρι να βρείτε αντίσταση, και μετά εφαρμώστε 1/4 περιστροφή. Ε πόσο σημαντική μπορεί να είναι η βίδα αυτή για να έχει τόσο αφηρημένες οδηγίες? Αυτά τα λέω με βάση την λογική, δεν έχω γνώσεις επί του θέματος, αν έχω λάθος διορθώστε!

:beer: :beer: