PDA

View Full Version : Άζωτο



bonepeeler
26/05/2005, 23:56
Έχει βάλει κανείς άζωτο στα λάστιχα του αντί για αέρα;
Μου έχουν πει πως με άζωτο δεν χάνει το λάστιχο και πως βοηθάει την ανάρτηση.
Είναι αλήθεια;
Πείτε μου και κάποιο μαγαζί να πάω να βάλω κι εγώ αν όντως κάνει δουλειά.
Κόστος;

GST
27/05/2005, 06:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Έχει βάλει κανείς άζωτο στα λάστιχα του αντί για αέρα;
Μου έχουν πει πως με άζωτο δεν χάνει το λάστιχο και πως βοηθάει την ανάρτηση.
Είναι αλήθεια;
Πείτε μου και κάποιο μαγαζί να πάω να βάλω κι εγώ αν όντως κάνει δουλειά.
Κόστος;

προσωπικα πιστευω οτι αυτα ειναι μουφες για να στα περνουν....
νομιζω οτι το πιστολι μαζι με την μπουκαλα στοιχιζουν περιπου 60-70 εουρο και η καθε εξτρα μπουκαλα καπου στα 30 εουρο ....ειναι χρησιμο κατε με να το κουβαλας σε κανενα ταξιδι μαζι σου οπου δεν θα υπαρχει βενζιναδικο στο δρομο μαζι με ενα σετ κορδονι για επισκευη......αλλα οχι να γεμιζεις και καθε φορα με αζωτο:smilea:

gmakris
27/05/2005, 08:11
Μαλλον δεν αξιζει - οσες φορες το εχω συζητησει με λαστιχαδες κανεις τους δεν πιστευε οτι αξιζει τον κοπο.....

AFTER
27/05/2005, 08:33
Παντως αν πας στον Ακριβο στην Λ.Αλεξανδρας,εχει,και ακομα με καθε αγορα ελαστικου στο γεμιζει με αζωτο

bartlal
27/05/2005, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Έχει βάλει κανείς άζωτο στα λάστιχα του αντί για αέρα;
Μου έχουν πει πως με άζωτο δεν χάνει το λάστιχο και πως βοηθάει την ανάρτηση.
Είναι αλήθεια;
Πείτε μου και κάποιο μαγαζί να πάω να βάλω κι εγώ αν όντως κάνει δουλειά.
Κόστος;


χωρις να ξερω αν πραγματικα υπαρχει διαφορα, το μονο σιγουρο ειναι οτι η ροδα δεν μεταβαλει τοσο (οταν εχει φουσκωσει με αζωτο) την γεωμετρια της καθως το αζωτο εχει διαφορετικη θερμοκρασια προκειμενου να διασταλλει απο το οξυγονο.
για αναρτηση νομιζω οτι ειναι ψιλομπαρουφα.
οσο για μαγαζι, ξερω ενα λαστιχαδικο για μηχανες στην βουλιαγμενης, απεναντι απο τον αγιο ιωαννη, οδος: μελαντιας (δεν θυμαμαι αριθμο, αλλα σχεδον επι της βουλιαγμενης)
:wave2:

Alexander
27/05/2005, 13:37
http://www.clubfocus.gr/forum/showthread.php?t=6203&highlight=%DC%E6%F9%F4%EF+%F3%F4%E1+%E5%EB%E1%F3%F4%E9%EA%DC

GTZ750
27/05/2005, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
http://www.clubfocus.gr/forum/showthread.php?t=6203&highlight=%DC%E6%F9%F4%EF+%F3%F4%E1+%E5%EB%E1%F3%F4%E9%EA%DC
ρε alexander δεν ειμαστε μελη σε αυτο το φλορουμ για να δουμε το κειμενο!!!:winka: :beer: :beer:

Κανένας
27/05/2005, 13:46
Νομίζω ότι το άζωτο έχει την ιδιότητα, να μην αλλάζει την θερμοκρασία του, άρα και την πίεση όταν το λάστιχο έχει ζεσταθεί

Για αυτό θέλει προσοχή τι πίεση θα βάλεις, γιατί σε μερικές μηχανές και μερικά psi διαφορά, αλλάζουν δραματικά το κράτημα

zzr2005
27/05/2005, 18:34
εγώ έχω βάλει άζωτο αλλά μου φένεται ότι δεν κάνει καλεί δουλειά
αργουν περισότερο να ζεσταθούν τα λάστιχα καθώς όπως μου είπαν το άχωτο δεν επηρεάζεται τόσο από την εξωτερική θερμοκρασία...την περίοδο του καλοκαιριού που δεν θα έχεις πρόβλημα να ζεστάνεις τα λάστιχα ίσως αποδεικνύεται θετικό να έχεις άζωτο....ΑΛΛΑ το χειμώνα μου φαίνεται ότι αρτγούν πολύ να ζεσταθούν τα λάστιχά μου...πράγμα που είναι επικίνδυνο για συνθήκες πόλης περισσότερο...
Σημειωτέον ότι έχω καινούργια λάστιχα και αρκετά μαλακά τα οποία θα έπρεπε να ζεσταίνονται πολύ γρήγορα
όσο για το κόστος δεν νομίζω ότι έχει σημασία.το θεωρώ αμελητέο καθώς εμένα μου τα γέμισε ο λαστιχάς τζάμπα με την αγορά των ελαστικών...και χρειάστηκε να προσθέσω ΄΄αζωτο μετά από 5 μήνες!!!!!!!! να φανταστείς ότι είχα βάλει 32 μπροστά και μετά από 5 μήνες μου τα μέτρησε 31!!
Φυσικά ο λαστιχάς που πήγα να προσθέσω άζωτο ντράπησε να πάρει λεφτά οπότε καταλαβαίνεις ότι το κόστος δεν είναι πρόβλημα
ΠΑΝΤΩΣ μετά άπό αυτούς τους 5 μήνες συμβίωσης μάλλον θα βάλω αέρα την επόμενη φορά καθώς προτιμώ να ζεσταίνονται γρήγορα τα λάστιχά μου...σε κράτημα δεν διαπίστωσα αισθητή διαφορά , ενδέχεται να υπάρχει μικρότερη φθορά στα ελαστικά λόγω αζώτου,,,,αυτά!!!

Alexander
28/05/2005, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
ρε alexander δεν ειμαστε μελη σε αυτο το φλορουμ για να δουμε το κειμενο!!!:winka: :beer: :beer:
Ουπς, νόμιζα ότι ήταν ελεύθερο για το κοινό...
Θα κάνω quote κάποια αποσπάσματα:

Τελικά το πρόβλημα με τον αέρα, είναι ότι περιέχει και νερό το οποίο μπαίνει στο ελαστικό με τη μορφή σταγονιδίων λόγω της υψηλής πίεσης στον κομπρέσορα με τον οποίον φουσκώνουμε τα ελαστικά. Έτσι, όταν ανέβει η θερμοκρασία, η υγρασία εξατμίζεται με αποτέλεσμα η πίεση των ελαστικών να ανεβαίνει ακόμα περισσότερο αφού στη αέρια μάζα προστίθεται και αυτή των υδρατμών.

Όλα αυτά έχουν μεγαλύτερη σημασία στα αγωνιστικά αυτοκίνητα, στα οποία τα μπροστινά ελαστικά μπορεί να έχουν μεγάλη διαφορά στη θερμοκρασίας σε σχέση με τα πίσω και αλλάζει το ζύγισμά τους.

Επίσης, ένα ακόμα πλεονέκτημα του αζώτου είναι ότι η απουσία υδρατμών καθυστερεί το σκούριασμα των σιδερένιων ζαντών.
Κάτι σχετικά με αυτό που είπε ο zzr2005:

Αν δεν κάνω λάθος, όλα τα (ιδανικά) αέρια ακολουθούν την καταστατική εξίσωση οπότε και η πίεση του αζώτου θα επηρεάζεται από την θερμοκρασία όσο και του ατμοσφαιρικού αέρα, σωστά; (PV=nRT)

Ανταπάντηση:

ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑΜΕ ΤΟΥ ΑΖΩΤΟΥ

1. ΣΥΝΤΗΡΟΥΜΕ ΤΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟ, ΔΙΑΤΗΡΟΝΤΑΣ ΤΟ ΦΡΕΣΚΟ, ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΥΡΑΝΣΗ ΤΟΥ.
2. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΡΡΟΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΤΟΥ ΑΖΩΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΤΟΥ ΟΞΥΓΟΝΟΥ ΑΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑΘΕΡΗ ΠΙΕΣΗ.
3. ΔΕΝ ΕΠΙΡΕΑΖΕΤΑΙ Η ΠΙΕΣΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ.
4. ΤΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΛΙΓΙΣΤΟ ΣΤΙΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ, ΕΠΙΤΥΝΧΑΝΟΥΜΕ ΑΝΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ.
5. ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ, ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ.

Ένα link με πληροφορίες:
http://www.bridgestone.com.au/tyres/products/car/care/nitrogen.asp

Συν το γεγονός ότι ο αέρας ήδη αποτελείται κατά 80% από άζωτο...

zzr2005
28/05/2005, 15:34
παιδιά έχει παρατηρήσει κανείς άλλος που έχει βάλει άζωτο αν αργούν να ζεσταθούν τα ελαστικά ή είναι ιδέα μου και πιθανό να οφείλεται στα ελαστικά μου? (αν και λιγο δύσκολο γιατι είναι μαλακα).

kostom
28/05/2005, 23:09
Το άζωτο είναι απαγορευτικό για τα λάστιχα τουλάχιστων
για μοτοσυκλέτες που έχουν τελικές άνω των 160 χλμ
γιατί το άζωτο έχει διαφορετικές ιδιότητες από αυτές του
κοινού αέρα (κομπρεσσέρ). Επειδή το άζωτο συμπεριφέρεται
διαφορετικά στις υψηλές θερμοκρασίες, δηλ. είναι πιο αδρανές
δέν ζεσταίνεται όσο χρειάζεται σε σχέση με τον κοινό αέρα με
αποτέλεσμα η θερμοκρασία πέλματος να ξεπερνά κατά πολύ αυτήν του εσωτερικού θαλάμου με αποτέλεσμα να βλέπουμε
την γόμα να "μπλεδιάζει" λίγο ή υπερβολικά..... Αυτό σημαίνει
ότι η γόμα έχει αρχίσει να καίγεται.... Άν θυμάμαι καλά κάποτε
είχε αναφερθεί και αποκόληση γόμας από τον σκελετό αλλά
χωρίς ποτέ να εξακριβωθεί άν ήταν ελλατωματικό ελαστικό
ή απλά από το άζωτο.... Επίσης το "μπλέδιασμα" της γόμας
μπορεί να γίνει και από υπερβολικές πιέσεις αέρα...

kostom
28/05/2005, 23:15
Το ότι συντηρούν καλύτερο το ελαστικό (όχι οξείδωση),
ότι δέν χρειάζεται τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα
τσέκ η πίεση, δεν αλλάζει ιδιαίτερα η εσωτερική πίεση και
άλλα με βρίσκει σύμφωνο, αλλά 'όποτε χρησημοποίησα
άζωτο τα λάστιχα ποτέ δεν δουλέψανε σωστά.
Και μην ξεχνάμε ότι κανένας κατασκευαστής δεν λέει πουθενά
ότι μπορείς να βάλεις άζωτο (δεν αναφέρεται) αλλά και δεν στο
απαγορεύει......:confused:
Όμως όλες οι μελέτες των ελαστικών και τα τέστ γίνονται με
κανονικό αέρα..

bonepeeler
29/05/2005, 01:40
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον που δείξατε.

Από αυτά που γράψατε με πείσατε πως το καλύτερο για τα λάστιχα είναι αέρας κοπανιστός


:beer:

zzr2005
30/05/2005, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Το άζωτο είναι απαγορευτικό για τα λάστιχα τουλάχιστων
για μοτοσυκλέτες που έχουν τελικές άνω των 160 χλμ
γιατί το άζωτο έχει διαφορετικές ιδιότητες από αυτές του
κοινού αέρα (κομπρεσσέρ). Επειδή το άζωτο συμπεριφέρεται
διαφορετικά στις υψηλές θερμοκρασίες, δηλ. είναι πιο αδρανές
δέν ζεσταίνεται όσο χρειάζεται σε σχέση με τον κοινό αέρα με
αποτέλεσμα η θερμοκρασία πέλματος να ξεπερνά κατά πολύ αυτήν του εσωτερικού θαλάμου με αποτέλεσμα να βλέπουμε
την γόμα να "μπλεδιάζει" λίγο ή υπερβολικά..... Αυτό σημαίνει
ότι η γόμα έχει αρχίσει να καίγεται.... Άν θυμάμαι καλά κάποτε
είχε αναφερθεί και αποκόληση γόμας από τον σκελετό αλλά
χωρίς ποτέ να εξακριβωθεί άν ήταν ελλατωματικό ελαστικό
ή απλά από το άζωτο.... Επίσης το "μπλέδιασμα" της γόμας
μπορεί να γίνει και από υπερβολικές πιέσεις αέρα...

φιλε επειδή έχω άζωτο στα ελαστικά μου και έλεγα να το κρατήσω τουλάχιστον μέχρι να τελειώσει το καλοκαίρι θέλω να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί με πανικόναλες με όλα αυτά που λες για καταστροφή των ελαστικών κτλ..
αναφέρεις ότι είναι απαγορευτικό για ταχύτητες άνω των 160 αν και χρησιμοποιείται στους αγώνες F1....
έΚΕι πως αντέχουν?επειδή είναι τελείως διαφορετική η σύνθεση της γόμας των ελαστικών που προορίζονται για αγωνιστική χρήση?
οι πληροφορίες σου για την επικινδυνότητα του αζώτου σε ελαστικά από που προέρχονται? είναι εξακριβωμένες?
εγώ βασικά έχω άζωτο γιατί δεν έχω εμπιστοσύνη στα μηχανήματα των βενζινάδικων και δεν έχω δικο μου μετρητή αλλά αν είναι τόσο επικίνδυνο για τη ζωή του ελαστικού τρέχω στην πρώτη BP!!!!!!!!!!!!!!!!!

kostom
30/05/2005, 16:20
Πρώτα απ' όλα μην μπερδεύεις τα λάστιχα της Φ1 με
οποιαδήποτε λάστιχα και ειδικότερα με αυτά της μοτασυκλέτας...
Μιλάς για λάστιχο το οποίο πρέπει να διαχειριστεί 950
αλόγατα συν τα φρεναρίσματα που έχουν τρομακτική
επιβράδυνση, άρα αυτά τα λάστιχα δεν τα εξετάζουμε
καθόλου γιατί όσο και αν ξέρουμε ότι τα ελαστικά των
μοτό είναι σαφώς πιο τεχνολογικά εξελιγμένα από αυτά
των αυτοκινήτων, τα λάστιχα της Φ1 είναι η τεχνολογική
επιτομή....

Το ότι δεν έχεις εσύ εμπιστοσύνη στα κομπρεσσέρ των
βενζινάδικων είναι εντελώς αβάσιμη γιατί τί φοβάσαι?
Μπάς και σου βάλουν νοθευμένο αέρα?????:lol:
και αφού έχεις και δικό σου μανόμετρο για μέτρηση
τότε τί σε σταματάει???
ΛΑΘΟΣ
Δέν έχεις μανόμετρο για μέτρηση άρα καλά κάνεις και δεν
εμπιστεύεσαι τα πιεσόμετρα στα βενζινάδικα, αλλά και πάλι
πού και κάθε πόσο κοιτάς την πίεση στα ελαστικά σου?
Τώρα για αυτά που γράφω και όσων αφορά το μπλέδιασμα ισχύει
και στις δύο περιπτώσεις αζώτου και αέρα...
Τώρα για την καταστροφή έγραψα ότι τα αίτια δεν
εξακριβώθηκαν:wave2:

Todi
30/05/2005, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Το άζωτο είναι απαγορευτικό για τα λάστιχα τουλάχιστων
για μοτοσυκλέτες που έχουν τελικές άνω των 160 χλμ
γιατί το άζωτο έχει διαφορετικές ιδιότητες από αυτές του
κοινού αέρα (κομπρεσσέρ).




δεν καταλαβαινω τον λογο για τον οποιο λες πως ειναι Απαγορευτικο για ταχυτητες ΑΝΩ των 160χλμ/ω


το αζωτο χρησιμοποιηται εδω και πολλα χρονια σε αεροπλανα, βαρεα μηχανιματα (σκαπτηκα κτλ) και γενικα σε λαστιχα που εχουν να κανουν με μεγαλα φορτια
η (και ) μεγαλες ταχυτητες..

ο λογος εχει αναφερθει παραπανω και δεν ειναι αλλος απο την χαμηλοτερη θερμοκρασια λειτουργιας του ελαστικου
και της μεταβολης του ογκου (μεγαλυτερη στον αερα λογο υγρασιας)

εχοντας υποψην αυτα μαλλον οφελιμο ειναι να χρησιμοποιουμε αζωτο οταν συχναζουμε σε ταχυτητες 160++

δεν βγηκα καμια μελετη που να αφορα συγκεκριμενα τα ελαστικα μοτοσυκλετας παρα μονο γενικες μελετες αλλα το ρεζουμε ειναι το εξης:

το αζωτο για καθημερινη χρηση δεν εχει τετοια πλεονεκτιματα σε σχεση με τον αερα που να το καθιστουν "πολυ καλη και ενδεδειγμενη λυση"
θεωροντας δεδομενο οτι κυκλοφορειτε κυριως στους δρομους και οχι μονο σε πιστα (αρα οι ταχυτητες και τα φορτια ειναι μικρα) ισως ο αερας με τα σταγωνιδια του (ειδικα στην Αθηνα που γλυστραει τρελα) να ειναι ποιο οφελιμος εφοσον ζεσταινει γρηγοροτερα το ελαστικο

τωρα αυτα περι συντηρισης και γηρανσης του ελαστικου.. νομιζω πως ποιο γρηγορα τα τρωτε παρα ξερενονται..

kostom
30/05/2005, 17:32
Διάβασε καλύτερα τι γράφω και ξαναλέω ότι μην κάνετε
ανόμοιες συγκρίσεις...... Με την ίδια λογική βάλε στο
μηχανάκι σου λάστιχο από αεροπλάνο ή φορτηγό και
γέμισέ το με άζωτο.....
Για την χρήση σε δρόμο το άζωτο δεν ενδικνείεται...
Αυτά τα λέμε από προσωπικές εμπειρίες και από περιπτώσεις
γνωστών...
Όπως όμως ορθά είπες δεν υπάρχουν μελέτες που να
αποδεικνύουν ότι το άζωτο είναι λάθος για χρήση...
Θα το κοιτάξω εκτενέστερα και θα επιστρέψω δριμύτερος
στο θέμα...

sonic22
02/06/2005, 16:45
pws ta katafernete kai kanete ta apla pragmata diskola den to exw katalavei akoma...

lipon gia na teleiwnei to thema..

tin opoia diafora adilifthei kaneis se ena lastixo ma azoto (gia kathimerini xrisi ade kai gia ligo grigori odogisi sto dromo) einai logo tis apusias ydratmwn

to nero pollaplasiazei ton oggo tu otan ginei aerio tautoxrona omws otan simbenei auti i metaboli aporofa kai poli energeia alla auto den exei simasia afu zestathoun ta lastixa.

i oxidosi twra an simbei tha simbei tin prwti fwra pu tha fuskwseis ta lastixa... ektos kai an ta fuskwneis kai ta xefuskwneis kathe ligo kai ligaki... alla giati na to kaneis kaneis auto?

to blediasma twn elastikwn den exei kamia dulia me to aerio pu exei mesa sto elastiko...
ena lastixo mporei na anevasei thermokrasia 130 vathmwn.

ta lastixa tis F1 nai men exotika kai exun apisteuti texnologia alla oi vasikes arxes tus einai idies gia olla ta lastixa!!!

i anartisi pu prosferei to elastiko einai exeretika simadiki gia tin F1 kai ta agonistika genika epidei exun poli sklires anartiseis!

oso gia to megethos tu moriu tu azotu (imarton) kai tis diskolias pu tha vrei auto epidei einai xodrokoliko na diafigei pros tin atmosfera... ti napw? imarton!

Todi
06/06/2005, 17:33
χεχεχεχε...
την διαφορα δεν την κανει το Αζωτο..
το υπολοιπο 20% την κανει..διαβασε τα περι υγρασιας


λοιπον ολοι τα ιδια λεμε
αν και πολυ θα ηθελα να βρω καμια μελετη ΕΙΔΙΚΑ για λαστιχα μοτοσυκλετας

και επισης μια ερωτηση κατανοησης προς αυτους που δεν καταλαβαινουν ποση διαφορα κανει η υγρασια μεσα στα λαστιχα..

γιατι στην πιστα μειωνουμε την πιεση σε σχεση με την καθημερινη χρηση;;

SF
06/06/2005, 17:37
Κύριε κύριε! Για να εργαστεί περισσότερο λάστιχο (μεγαλύτερη επιφάνεια)! Και να μας κρατήσει λιγότερο φυσικά, αλλά αυτό δε μας νοιάζει.

n1k3man
23/07/2005, 12:59
πηγα να βγαλω ενα καρφακι σημερα απο το πισω λαστιχο [τπτ σπουδαιο, ουτε 1εκ δεν ηταν] και βγηκα αζωτουχος. Ειπα να το δοκιμασω μιας και ο λαστιχας ειναι γνωστος και απο μονος μου του εδωσα 5?, ξοδευτηκα παλι!

μια διαφορα υπερ της ανεσεως παρατηρησα αλλα οχι τπτ σημαντικο. θα δειξει στην πορεια.. :wave2:

wrenchfzr
23/07/2005, 13:41
η πραγματικοτητα με το αζωτο ειναι οτι θρεφεις μουλαρι με τροφη καθαροαιμου.επειδη το αζωτο δεν αλαζει την πιεση των ελαστικων κρυο ζεστο προτιμαται απο αγωνιστικες ομαδες για αυτο του το προτερημα γιατι ο αγωνιζομενος δεν θελει αλλαγη συμπεριφορας οταν απο κρυο ζεσταθει.οταν ο κατασκευαστης του ελαστικου σου συνιστα 42 πιεση υπολογιζει οτι θα διασταλει ο αερας και απο 42 θα ανεβει στις 47 πχ αν λοιπον εσυ βαλεις 47 αζωτο θα εχεις σταθερα αποτελεσματα στην συμπεριφορα του ελαστικου απο πλευρας πιεσης.για να πετυχεις αυτο που θελεις πρεπει να βαλεις απλο αερα στην πιεση του κατασκευαστη και αφου οδηγησεις σε δρομο για 15 λεπτα με τον ρυθμο σου τον <γρηγορο> θα μετρησεις την πιεση και θα την καταγραψεις μετα σε μαγαζι βγαζεις τον ατμοσφαιρικο αερα και θα βαλεις αζωτο σε αυτην την πιεση.α και δεν αλλαζει με χειμωνα καλοκαιρι