PDA

View Full Version : ΚΛΟΠΗ????



Albatros
03/01/2010, 11:35
Μεταφέρω από άλλο φόρουμ για ενημέρωση και ίσως βρεθεί ο ιδιοκτήτης.

"Χθές 31/12/09 επιστρέφοντας στο σπίτι μου βρήκα παρατημένο έξω από το γκαράζ ένα kawasaki Αρ. Κυκλ. ΚΗΙ 802 με παραβιασμένη κλειδαριά. Ενημέρωσα την αστυνομία σχετικά αλλά σήμερα το βράδυ η μοτοσυκλέτα ήταν ακόμα εκεί και την έβαλα μέσα στο γκαράζ (για ευνόητους λόγους). Παρακαλώ αν γνωρίζετε κάτι σχετικά να επικοινωνήσετε με την Ε.Α. Θα ήταν βοηθητικό αν είστε εγγεγραμένοι και σε άλλα forum να προωθήσετε αυτό το μήνυμα. Είναι σχεδόν βέβαιο οτι είναι κλεμένη."

menelaos46
03/01/2010, 14:11
Δεν ειναι και πολυ καλη ιδεα αυτο που εκανες ομως...:nono: :nono:

chris_honda
03/01/2010, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Δεν ειναι και πολυ καλη ιδεα αυτο που εκανες ομως...:nono: :nono:


+600 Άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας μετά, να μου πείς πήρε και την αστ. τηλ.

TheFace
03/01/2010, 15:48
Απο τη στιγμη που ενημερωσες τους μπατσους, δεν νομιζω να εχεις κανενα προβλημα σε καμια περιπτωση!

Αλλωστε αν δεν κανω λαθος την μυνηση για οποιαδηποτε κλοπη την κανει ΜΟΝΟ ο ιδιοκτητης και δεν ειναι αυταπαγγελτη οποτε...

Για μενα πολυ καλα εκανες, μιας και ο ιδοκτητης (με το καλο να βρεθει), αντι για μυνηση θα σε κερναει μπυρες :cool:

ΥΓ. Αν περιμενεις απο τους μπατσους προκοπη... :ZZZ:

menelaos46
03/01/2010, 16:00
Το οτι πηρες τηλεφωνο στο 100 και εδωσες την πινακιδα σημαινει 99% οτι το μηχανακι δεν εχει δηλωθει κλεμενο και για αυτο ειναι ακομη εκει.
Τωρα παιζουν δυο ενδεχομενα.
-Η εχει κλαπει προσφατα και δεν εχει δηλωθει, η δεν εχει δηλωθει καθολου
-Η ο ιδιοκτητης του το κυκολφορει ετσι(δεν ειναι λιγα τα μηχανακια που κυκλοφορουν παραβιασμενα)

Τωρα το να το παρεις στο παρκιγκ σου ειναι λαθος.
Μπορει να δηλωθει κλοπη αργοτερα η μπορει να το ψαχνει ο ιδιοκτητης του εξ'αιτιας σου.

TROOPER
03/01/2010, 16:04
καλα εκανε και το εβαλε μεσα.

το δηλωσε στην αστυνομια και η ευθυνη ειναι σε αυτους τωρα.ο ιδιος προστατευει περιουσια αγνωστου αυτη τη στιγμη και καλα κανει.

menelaos46
03/01/2010, 16:16
καλα εκανε και το εβαλε μεσα. το δηλωσε στην αστυνομια και η ευθυνη ειναι σε αυτους τωρα.ο ιδιος προστατευει περιουσια αγνωστου αυτη τη στιγμη και καλα κανει.

Μου αρεσει που επιμενετε κιολας, δηλαδη οποιο μηχανακι σου φαινεται κλεμενο το βαζεις στο γκαραζ σου??????
Ενδεχομενως να μη δημιουργηθει προβλημα αλλα υπαρχει και η περιπτωση να το ψαχνει ο ιδιοκτητης εξ'αιτιας του.

menelaos46
03/01/2010, 16:17
Το ποιο σωστο για μενα θα ηταν να καλεσει την αστυνομια και να περιμενει να ερθουν να τους δειξει το μηχανακι.

TROOPER
03/01/2010, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Μου αρεσει που επιμενετε κιολας, δηλαδη οποιο μηχανακι σου φαινεται κλεμενο το βαζεις στο γκαραζ σου??????
Ενδεχομενως να μη δημιουργηθει προβλημα αλλα υπαρχει και η περιπτωση να το ψαχνει ο ιδιοκτητης εξ'αιτιας του.

οποιο μηχανακι ειναι παρατημενο στη πορτα του σπιτιου μου με παραβιασμενη κλειδαρια και αφοτου ενημερωσω τους μπατσους και εκεινοι με γραψουν στα @@ τους ναι γιατι μπορει να ειναι δικο σου,εσυ να εχεις παει στο χωριο σου και να μη ξερεις οτι σου το φαγανε.αν τωρα το ψαχνει ο ιδιοκτητης του θα παει στους μπατσους να δηλωσει την απωλεια του και εκεινοι αφου εχουνε ενημερωθει θα φροντισουνε να ερθουνε σε μενα να του το δωκω του ανθρωπου.αλλη ερωτησουλα εχουμε?

TROOPER
03/01/2010, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Το ποιο σωστο για μενα θα ηταν να καλεσει την αστυνομια και να περιμενει να ερθουν να τους δειξει το μηχανακι.

περιμενε μιαμιση μερα λεμεεεεε

διαβασε ρε ανθρωπε το πρωτο ποστακι.

menelaos46
03/01/2010, 16:24
οποιο μηχανακι ειναι παρατημενο στη πορτα του σπιτιου μου με παραβιασμενη κλειδαρια και αφοτου ενημερωσω τους μπατσους και εκεινοι με γραψουν στα @@ τους ναι γιατι μπορει να ειναι δικο σου,εσυ να εχεις παει στο χωριο σου και να μη ξερεις οτι σου το φαγανε.αν τωρα το ψαχνει ο ιδιοκτητης του θα παει στους μπατσους να δηλωσει την απωλεια του και εκεινοι αφου εχουνε ενημερωθει θα φροντισουνε να ερθουνε σε μενα να του το δωκω του ανθρωπου.αλλη ερωτησουλα εχουμε?

Εγω σου ειπα ποιο ειναι το σωστο νομικα τωρα εσυ μπορεις να κανεις οτι θες απο κει και περα...
αλλωστε η ευθυνη ειναι δικη του και ολα κρινονται εκ του αποτελεσματος.
Αυτα.

TROOPER
03/01/2010, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Εγω σου ειπα ποιο ειναι το σωστο νομικα τωρα εσυ μπορεις να κανεις οτι θες απο κει και περα...
αλλωστε η ευθυνη ειναι δικη του και ολα κρινονται εκ του αποτελεσματος.
Αυτα.

εισαι δικηγορος?

menelaos46
03/01/2010, 16:26
οχι αστ/κος

McTalas
03/01/2010, 16:30
η κληση στο 100 ειναι ηχογραφιμενη, αρα και αν κατηγορηθει εχει αποδειξεις πως δεν ειχε προθεση ουτε και δολο... τωρα αν εκανε καλα ή οχι ειναι αλλο θεμα και εξαρταται απο την ιδιοσυκρασια του καθενος.

catmaster
03/01/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Εγω σου ειπα ποιο ειναι το σωστο νομικα τωρα εσυ μπορεις να κανεις οτι θες απο κει και περα...
αλλωστε η ευθυνη ειναι δικη του και ολα κρινονται εκ του αποτελεσματος.
Αυτα.


Η ευθύνη είναι ποιανού ;;;;;;;;;;;;;;;

του παιδιού που έκανε το σωστό και ανέφερε ότι υπάρχει ένα μηχανάκι με παραβιασμένη κλειδαριά και περίμενε μια μέρα ;;;;
δηλαδή τι έπρεπε να κάνει ;;;
να το αφήσει έξω να το τσιμπήσουν τα επόμενα αλάνια ;;;

εδώ δηλαδή θα βρούμε και μπελά άμα πάμε να βοηθήσουμε ...:look:

menelaos46
03/01/2010, 16:37
Λοιπον επειδη πρεπει να φυγω θα γραψω γρηγορα τη διαδικασια.

Ειναι ενα μηχανακι με σπασμενη κλειδαρια

Αν παρεις το 100 και δωσεις την πινακιδα περναει περιπολικο και το χτυπαει στο κομπιουτερ. Αν βγαινει κλεμενο αποδιδεται στον ιδιοκτητη.Αν οχι μενει εκει που ειναι εκτος κι αν περνει μπροστα χωρις κλειδι που τοτε μπορει να το παρουν στο τμημα για προστατευτικη φυλαξη.
Παρατειμενα στην αθηνα υπαρχουν απειρα, δε σημαινει οτι ειναι κλεμενα οπως και απειρα υπαρχουν που κυκλοφορουν με σπασμενη κλειδαρια.
Τωρα για το λογο αυτο ειπα να παρει το 100 και να περιμενει εκει να ερθουν.

Αν τωρα ο ανθρωπος αυτος πιστευει πως κανει καλο ετσι ας το κανει με δικη του ευθυνη αλλα εγω οφειλω να του πω πως παιζει και 1% να βρεθει μπλεγμενος.

menelaos46
03/01/2010, 16:39
του παιδιού που έκανε το σωστό και ανέφερε ότι υπάρχει ένα μηχανάκι με παραβιασμένη κλειδαριά και περίμενε μια μέρα ;;;;

Δε περιμενε μια μερα, πηρε τηλ και την επομενη το μηχανακι ηταν παλι εκει, που σημαινει οτι ενδεχομενως να μην ειναι κλεμενο.

TROOPER
03/01/2010, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
οχι αστ/κος

:a56:

chris_honda
03/01/2010, 16:43
Όντως ρε παίδες ο άλλος τόσο μλκς ήταν να μην το έχει δηλώσει;

catmaster
03/01/2010, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Δε περιμενε μια μερα, πηρε τηλ και την επομενη το μηχανακι ηταν παλι εκει, που σημαινει οτι ενδεχομενως να μην ειναι κλεμενο.

υπάρχει και το ενδεχόμενο ο ιδιοκτήτης του να είναι διακοπές λόγω γιορτών και να το καταλάβει όταν επιστρέψει ... (το έχω πάθει εγώ προσωπικά ένα γ@μημένο καλοκαίρι του 97 )

menelaos46
03/01/2010, 18:11
Όντως ρε παίδες ο άλλος τόσο μλκς ήταν να μην το έχει δηλώσει;

Υπαρχουν πολλοι που δε τα δηλωνουν.


υπάρχει και το ενδεχόμενο ο ιδιοκτήτης του να είναι διακοπές λόγω γιορτών και να το καταλάβει όταν επιστρέψει ... (το έχω πάθει εγώ προσωπικά ένα γ@μημένο καλοκαίρι του 97 )

Υπαρχει οντως.

Trooper οπως νομιζεις φιλος.

tai
03/01/2010, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Trooper οπως νομιζεις φιλος.

:confused: :confused: :confused:

STOYBI
03/01/2010, 20:17
Υπαρχουν πολλα ενδεχομενα......

α) Να ειναι απλα κλεμμενο........

β) Να ειναι κλεμενο και να εχει χρησιμοποιηθει σε μια ληστεια.......

γ) Να εχει χρησιμοποιηθει για φονο....

δ) Να εχει χρησιμιμοποιηθει για τρομοκρατια.......

Οποτε.... Δεν μου φαινετε εντελως απιθανο αυτο που λεει ο menelaos46.....

Δεν κλεβουν μηχανακια μονο για ανταλακτικα.....

Και αν μλαμε για τα ενδεχομενα ( β,γ,δ ) ο φιλος θα βρεθει μπλεγμενος καθως καθε ιχνος αποτυποματος θα εχει παει περιπατο στην κινηση του να το βαλει στο γκαραζ του......

Προσωπικα σε παρομοια περιπτωση θα εκανα 1,5,50 τηλ στην αστυνομια και το μηχανακι θα το μαζευανε αυτοι ΣΗΜΕΡΑ θελανε δεν θελανε η αν μη τι αλλο θα εμπαινε στο γκαραζ μου παρουσια τους.....!!!!!

Σορρυ παιδες αλλα στις εποχες που ζουμε καθολου μην σας φαινονται απιθανα τα παραπανω !


:wave2:

thagro
04/01/2010, 00:21
Κατα τη γνώμη μου η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Πιστεύω πως το να πάρεις τους Μπα..σους και να ενημερώσεις είναι οτι πιο σωστό και θεμιτό,
εξάλλου όλοι θα θέλαμε να το κάνει κάποιος αυτό για τη δική μας κλεμμένη μηχανή.

Στη θέση σου θα έκανα τηλέφωνο στους Μπά..σους και με κάποιο τρόπο θα το κλείδωνα στο σημείο που το βρήκα ωστε να μην το δανειστεί και κάποιος ακόμα μέχρι να βρεθεί ο κάτοχος..

chr1s_86
04/01/2010, 21:26
Καλά αφού έχει πινακίδα δεν μπορεί η τροχαία να βρει τον ιδιοκτήτη ; ; :confused: :confused: :confused:

TheFace
04/01/2010, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Καλά αφού έχει πινακίδα δεν μπορεί η τροχαία να βρει τον ιδιοκτήτη ; ; :confused: :confused: :confused:

Μπα!
Ειναι απασχολημενοι με την εξαρθρωση του οργανομενου εγκληματος και των διαπλεκομενων:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

Δεν ασχολουνται με ψιλικοκο :a13:

:yuck:

sapila racing
05/01/2010, 10:01
Εγω ξέρω οτι αν το μαζέψει η αστυνομία 95% πάει χαμένο το μηχανάκι αν δεν εχει πινακίδα.
Συνήθως δεν ειδοποιούν κανέναν και το μηχανάκι αφού περάσει κάμποσο καιρό σε κάπιια μάντρα καταλήγει στον ΟΔΔΥ κι αντε βρεςτο.

Αυτό εχει πινακίδα, αρα μπορεί να πέρασαν να το έλεγξαν και να μην εχει γίνει δήλωση κλοπής.
Βέβαια παίζει το σενάριο που λεει ο catmaster, αλλά γενικά πιστεύω οτι δεν κυκλοφοράνε και πολλά μηχανάκι ακλεμμένα με την δική τους πινακίδα πάνω... φυσικά θα υπάρχουν και πανηλίθιοι κλέφτες αλλά πόσοι πια?

Gandalf dr685sm
05/01/2010, 10:14
Μου αρέσει που όλοι είναι παντογνώστες εδώ... έχετε αστυνομικό που σας λέει οτι μπορεί και να βρεθείτε μπλεγμένοι κάτι που σημαίνει οτι μάλλον το έχει αντιμετωπίσει και παλαιότερα. Και επιμένετε να λέτε τα δικά σας.

Ήταν πολύ σωστή κίνηση η κλήση στην αστυνομία. Αλλά το να πάρεις το μηχανάκι απο εκεί που είναι χωρίς ουσιαστικά να ξέρεις οτι είναι κλεμμένο ή οχι , μπορεί όντως να σε βάλει σε μπελάδες. Γιατί να το ρισκάρεις;

Αν όντως παρέμενε εκεί για τον Α ή Β λόγο , το περισσότερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας και να του περάσεις μια δική σου κλειδαριά και λουκέτο σε σταθερό αντικείμενο. Έτσι κανείς δεν θα μπορεί να το πάρει χωρίς πρώτα να περάσει απο σένα. Αλλά ουσιαστικά η μηχανή θα είναι εκεί που είναι , οπότε 1 στις 100 να περάσει ο ιδιοκτήτης της που μπορεί να μην του την έχουν κλέψει είναι σίγουρο πως θα ψάξει να σε βρεί.

Να αναφέρω επίσης οτι απο ενα σημείο και ύστερα στο DR που είχα η κλειδαριά ήταν "φαγωμένη" καθώς κάποιος είχε προσπαθήσει να το κλέψει. Για μεγάλο διάστημα μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό (Σφακιανάκης γαρ) το κινούσα έτσι. Δεν είναι κάτι το απίθανο αυτό.

Gandalf

Cpt. Haddock
05/01/2010, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:a56:

:sick:

TROOPER
05/01/2010, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:sick:

επεσε το καραβι σε ξερα :winka:

TROOPER
05/01/2010, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μου αρέσει που όλοι είναι παντογνώστες εδώ... έχετε αστυνομικό που σας λέει οτι μπορεί και να βρεθείτε μπλεγμένοι κάτι που σημαίνει οτι μάλλον το έχει αντιμετωπίσει και παλαιότερα. Και επιμένετε να λέτε τα δικά σας.

Ήταν πολύ σωστή κίνηση η κλήση στην αστυνομία. Αλλά το να πάρεις το μηχανάκι απο εκεί που είναι χωρίς ουσιαστικά να ξέρεις οτι είναι κλεμμένο ή οχι , μπορεί όντως να σε βάλει σε μπελάδες. Γιατί να το ρισκάρεις;

Αν όντως παρέμενε εκεί για τον Α ή Β λόγο , το περισσότερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας και να του περάσεις μια δική σου κλειδαριά και λουκέτο σε σταθερό αντικείμενο. Έτσι κανείς δεν θα μπορεί να το πάρει χωρίς πρώτα να περάσει απο σένα. Αλλά ουσιαστικά η μηχανή θα είναι εκεί που είναι , οπότε 1 στις 100 να περάσει ο ιδιοκτήτης της που μπορεί να μην του την έχουν κλέψει είναι σίγουρο πως θα ψάξει να σε βρεί.

Να αναφέρω επίσης οτι απο ενα σημείο και ύστερα στο DR που είχα η κλειδαριά ήταν "φαγωμένη" καθώς κάποιος είχε προσπαθήσει να το κλέψει. Για μεγάλο διάστημα μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό (Σφακιανάκης γαρ) το κινούσα έτσι. Δεν είναι κάτι το απίθανο αυτό.

Gandalf

βλεπεις ενα ατυχημα.ο οδηγος ειναι κατω αιμοφυρτος.δεν υπαρχει αλλος εκει κοντα.εσυ απο πρωτες βοηθειες εισαι σκραπας.τηλ στο 166 αλλα καμια ανταποκριση ουσιαστικη.τον βοηθας να μην πεθανει η καθεσαι και τον κοιτας σκεπτομενος οτι αν κανεις κατι που τον αφησει στον τοπο θα σε κυνηγησουνε οι δικοι του?

μην απαντησεις.τροφη για σκεψη ειναι.

Red Rider
05/01/2010, 14:49
Πολυ καλη κινηση που το πηρε,και εφ'οσον πηρε την αστυνομια και το δηλωσε ειναι καλυμμενος.
Εγω προσωπικα δεν θα το εβαζα στο γκαραζ μου.
Θα του εβαζα μια κουλουρα,θα του εβαζα και την κουκουλα μου,αλλα οχι μεσα στο γκαραζ μου.

Cpt. Haddock
05/01/2010, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
βλεπεις ενα ατυχημα.ο οδηγος ειναι κατω αιμοφυρτος.δεν υπαρχει αλλος εκει κοντα.εσυ απο πρωτες βοηθειες εισαι σκραπας.τηλ στο 166 αλλα καμια ανταποκριση ουσιαστικη.τον βοηθας να μην πεθανει η καθεσαι και τον κοιτας σκεπτομενος οτι αν κανεις κατι που τον αφησει στον τοπο θα σε κυνηγησουνε οι δικοι του?

μην απαντησεις.τροφη για σκεψη ειναι.

Δεν είναι καθόλου τροφή για σκέψη. Ξέρεις πολύ καλά οτι, νομικά τουλάχιστον, εαν προσπαθήσεις να τον βοηθήσεις και πεθάνει στα χέρια σου, είσαι υπόλογος.

Μας το είπαν ξεκάθαρα στα μαθήματα πρώτων βοηθειών του Ερυθρού Σταυρού


Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
επεσε το καραβι σε ξερα :winka:

Δεν έπρεπε... :winka:

LOUKILOUK
05/01/2010, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν είναι καθόλου τροφή για σκέψη. Ξέρεις πολύ καλά οτι, νομικά τουλάχιστον, εαν προσπαθήσεις να τον βοηθήσεις και πεθάνει στα χέρια σου, είσαι υπόλογος.

Μας το είπαν ξεκάθαρα στα μαθήματα πρώτων βοηθειών του Ερυθρού Σταυρού


Συνεχίζει να είναι τρόφή για σκέψη...εσύ που παρακολούθησες τα μαθήματα τι κάνεις...?



Δεν έπρεπε... :winka:

Γιατί όχι ?!!

Anyway το παλικάρι καλά έκανε και ενδιαφέρθηκε και μπράβο του, απλά επειδή οι καιροί είναι πονηροι και οι μπάτσοι άχρηστοι (ως σώμα ασφαλείας και όχι ως άτομα μεμονομένα) καλό θα ήταν επίσης να πάρει και όλες εκείνες τις προφυλάξεις που θα βοηθούσαν να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις...

:beer: :wave2:

Cpt. Haddock
05/01/2010, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Συνεχίζει να είναι τρόφή για σκέψη...εσύ που παρακολούθησες τα μαθήματα τι κάνεις...?


Δε μου έχει τύχει και δεν ξέρω. Ανάλογα την περίπτωση, πχ μια πληγη που αιμοραγεί θα την πιέσω να σταματήσει, αλλα κράνος μάλλον θα αποφύγω να βγάλω :winka:

Αυτό που έγραψα όμως ισχύει, διασώστες πιστοποιημένοι δεν είμαστε, άρα ενδεχομένως να έχουμε τρεχάματα.

Τεσπα, δεν είναι εκεί το ζήτημα του θρεντ :wave2:

toyar
05/01/2010, 16:07
Αφού το όχημα έχει πινακίδα μετά την αστυνομία παίρνεις τφ τον ασφαλιστή σου τον βάζεις να αναζητήσει τον κάτοχο και επικοινωνείς με τον ίδιο

TROOPER
05/01/2010, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν είναι καθόλου τροφή για σκέψη. Ξέρεις πολύ καλά οτι, νομικά τουλάχιστον, εαν προσπαθήσεις να τον βοηθήσεις και πεθάνει στα χέρια σου, είσαι υπόλογος.

Μας το είπαν ξεκάθαρα στα μαθήματα πρώτων βοηθειών του Ερυθρού Σταυρού



Δεν έπρεπε... :winka:

ειναι τροφη για σκεψη ηλια και επιμενω σε αυτο.δεν ζηταω απαντηση.

τωρα το αν επρεπε η οχι ειναι ενα ζητημα που δε θα το εξετασουμε εδω.απο κοντα οποτε θες.

:wave2:

the who
05/01/2010, 17:33
Πριν απο καιρο βρηκα ενα παπι πεσμενο κατω.Με νουμερα,σπασμενη κλειδαρια κλπ.Το σηκωσα(χωρις να βγαλω τα γαντια μου)και ειδοποιησα το τμημα.Το μεσημερι που ξαναπερασα δεν υπηρχε,τωρα ποιος το μαζεψε δεν ξερω.Παντως μεσα στο γκαραζ μου δεν θα τοβαζα.