PDA

View Full Version : Ερώτηση για Cbάδες!!



tsolias
03/01/2010, 10:54
Καλημερα ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους.:)
Επειδή με έχει πιάσει μια μανία με το νέο έτος να αλλάξω το KLE μου,κοιτάω τα πόστ και άλλα σάιτ για το CΒ 500 S. Αρχισα να το ζαχαρώνω βλέποντας και τις φωτό στο google!! Αλλά........ δείκτη βενζίνης δεν έχει ρε παιδιά??????????:( Για πείτε?? Η πιό μοντέλο έχει??

chris_honda
03/01/2010, 14:10
Καινούργιο δεν βγαίνει. Μόνο μεταχειρισμένο εάν βρείς.
Πάντως πρόκειται για ήπιο μηχανάκι, μια χαρά + του ότι δεν
σπάει δεν χαλάει.

Όσο αφορά το δείκτη βενζίνης δεν έχει, εδώ δεν είχε το δικό μου (hornet 04) που είχα.
Δεν νομίζω να είχε το cb 500

cachilleas
04/01/2010, 02:05
εχω το cb500 το γυμνο οχι το S. και δεν εχει δεικτη :sad:

αλλα μην πολυστεναχωριεσαι:D θα τη βρεις την ακρη θα μαθεις με τον μετρητη οπως εκαναν γενιες και γενιες βολτες και ταξιδια.
δεν ειναι τοσο "Αρνητικο οσο ακουγεται αρκει να μην πιεις και τη ρεζερβα αθελα σου καμια φορα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αν σου αρεσει και αξιζει η μηχανη μην κανεις πισω γι'αυτο..

υγ:ποσο δυσκολο και ακριβο να ειναι να βαλουν ενα !@!#μετρητη βενζινης σε ενα μηχανακι @!@! το κερατο μου! ειδος πολυτελειας το καναμε...

boldor900f
04/01/2010, 12:19
Μην το σκέφτεσαι!!!!!
Πάρτο όπως είναι χωρίς σκέψη. Δεν χαλάει,δεν σπάει
και τελειώνεις με το θέμα μοτό.

ΥΓ
θα συνηθίσεις χωρίς δείκτη βενζίνης.
Με το Bol'dor που δεν έχει δείκτη βάζω σε ταξίδι
κάθε 100χλμ βενζίνη και είναι ΟΚ.

sapila racing
04/01/2010, 13:00
Δεν καταλαβαίνω το κόλλημα που έχετε με τον δείκτη βενζίνης.

Εχει θέση res στο ρακόρ, οταν αρχίσει να κάνει διακοπές γυρνάς στο res, μηδενίζεις τον μερικό και ξέρεις ακριβώς πόσα χιλιόμετρα εχεις ακόμα.
Απλά πρέπει να θυμάσαι να το γυρνάς στο on οταν βάλεις βενζίνη.

Δηλαδή τα καινούρια που δεν εχουν ουτε δείκτη ούτε ρακόρ παρα μόνο λαμπάκι σαν τα αυτοκίνητα καλύτερα είναι??


:confused: :confused: :confused:

makis206
04/01/2010, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δηλαδή τα καινούρια που δεν εχουν ουτε δείκτη ούτε ρακόρ παρα μόνο λαμπάκι σαν τα αυτοκίνητα καλύτερα είναι??
:confused: :confused: :confused:

Ναι γιατί κάνει μόνο του τα "on-off" :lol:

sapila racing
04/01/2010, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ναι γιατί κάνει μόνο του τα "on-off" :lol:

Eγω προτιμώ το ρακόρ! Και τα στρογγυλά φανάρια βεβαίως βεβαίως! :lol:

Πλάκα πλάκα με το λαμπάκι μπορεί να ξεχαστείς να μην το δείς πότε άναψε ακριβώς και στο τέλος και να μείνεις στη μεση του πουθενά.

Εν πάσει περιπτώσει δεν είναι λόγος αυτός για να διαλέξεις η να απορρίψεις μια μοτοσυκλέτα......

p@nos
04/01/2010, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing


Πλάκα πλάκα με το λαμπάκι μπορεί να ξεχαστείς να μην το δείς πότε άναψε ακριβώς και στο τέλος και να μείνεις στη μεση του πουθενά.





επισης μπορει να καει το λαμπακι κιολας...εκει πεφτουν τα πολλα τα γελια

:lol: :lol: :lol:

makis206
04/01/2010, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εν πάσει περιπτώσει δεν είναι λόγος αυτός για να διαλέξεις η να απορρίψεις μια μοτοσυκλέτα......

Σίγουρα Άρη, περισσότερο γι'αυτό "το γαμώτο" κολλάνε πολλοί.. :beer:

tsolias
05/01/2010, 12:22
Εχετε δίκιο βρέ παίδες :D Συνήθεια είναι ο δείκτης βενζίνης.Στο KLE έχω συνηθίσει, στο μικρό το YAMAHAKI YBR έχω δείκτη.Απλά κάποια ταξιδάκια που έχω κάνει με το KLE ήμουν στην τσίτα για βενζινάδικα:confused: Και αν μπείς ας πούμε Εγνατία τί γίνεται??????????Πού φουλάρεις μετά??????????:confused:

sapila racing
05/01/2010, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsolias
Εχετε δίκιο βρέ παίδες :D Συνήθεια είναι ο δείκτης βενζίνης.Στο KLE έχω συνηθίσει, στο μικρό το YAMAHAKI YBR έχω δείκτη.Απλά κάποια ταξιδάκια που έχω κάνει με το KLE ήμουν στην τσίτα για βενζινάδικα:confused: Και αν μπείς ας πούμε Εγνατία τί γίνεται??????????Πού φουλάρεις μετά??????????:confused:

Και σε τι θα σε βοηθήσει ο δεικτης δηλαδή? Αν μπείς Εγνατία θα πρεπει να γείς για βενζίνη αργά η γρήγορα ετσι κι αλλιώς.
Το μηχανάκι εχει διακόπτη βενζίνης, οταν πλησιάζει να τελειώσει σε ειδοποιεί και γυρνάς ρεζέρβα.

tsolias
05/01/2010, 12:38
Εχεις δίκιο Αρη :) Οπότε διαλέγουμε διαδρομές παλιών Εθνικών ή υπολογίζουμε χλμ. και βγαίνουμε σε εξόδους για φουλάρισμα????? Εσύ τί κάνεις όταν βγαίνεις σε μεγάλη-ατελείωτη Εθνική???

sapila racing
05/01/2010, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsolias
Εχεις δίκιο Αρη :) Οπότε διαλέγουμε διαδρομές παλιών Εθνικών ή υπολογίζουμε χλμ. και βγαίνουμε σε εξόδους για φουλάρισμα????? Εσύ τί κάνεις όταν βγαίνεις σε μεγάλη-ατελείωτη Εθνική???

Ανάλογα την μηχανή που καβαλάω.
Το Hornet 900 πχ έχει μόνο λαμπάκι, οπότε ξεκινάω γεμάτος και υπολογίζω τις στάσεις που θα κάνω ανάλογα με την ταχύτητα που θα πηγαινω αφού απο αυτην εξαρτάται η κατανάλωση.
πχ ξεκινάω απο Αθήνα για Σέρρες γεμάτος και ξερω οτι βγάζω 200 κμ άνετα, βαζω βενζίνη στη Λαμία, μετα στα Τέμπη και μετά πάλι οταν βγω απο την Εθνική μετα την Θεσσαλονίκη προς Σέρρες.

Με το BMW R75 πχ βγάζω πιο πολλά χιλιόμετρα κι εχω διακόπτη βενζίνης. Ξεκινάω πχ για Νοτια Πελοπόνησο γεμάτος, οταν φτάσω να γυρίσω ρεζέρβα μηδενίζω τον μερικό χιλιοεμετρητή και ξέρω οτι εχω βενζίνη για τουλάχιστον άλλα 50 κμ, οταν βάλω βενζίνη γυρνάω πάλι τον διακ΄ππτη στο ΟΝ ξαναμηδενιζω και πάλι απο την αρχή.
Η μόνη παγίδα ειναι να εισαι αφηρημένος και να μην γυρίσεις ξανα τον διακόπτη στο ΟΝ οταν βάλεις βενζίνη, τότε οταν αρχίσει να κάνει διακοπές την πάτησες!
Κάποτε όλες οι μηχανές έτσι ηταν. :winka:

καλά χιλιόμετρα! :wave2:

tsolias
05/01/2010, 12:56
Να είσαι καλά Αρη, ευχαριστώ :cool: