PDA

View Full Version : venzinadika



jimjim
03/01/2010, 12:19
prosoxi giati tis teleutaies meres ta venzinadika me to thalasio sima (....) vazoune power power venzini an den tous peis apli amolivdi. an to deis to eides alliws konomane vazontas venzini pou kostizei 1.26 ti litro. etsi gia na goustaroume. merikes fores malista sou vazoun kai xeri pou den tous eipes apli. ekei zitas kai mia karta tou magazou me tin dieuthinsi kai psiloisionoun. xerei kaneis pos kai pou tha tous katageiloume?

sergiosm
03/01/2010, 13:09
τηλέφωνο στο 1520

Δες σχετικά αυτό

http://www.efpolis.gr/

:wave2:

MAG/FMX
03/01/2010, 14:26
Επισης αλλη τιμη λενε στην ταμπελα κ αλλη λεει το μηχανημα κ καλα δεν προλαβαν να αλλαξουν την τιμη..........:winka:

AUFGEBRACHT
03/01/2010, 15:21
Δηλ. αυτό έχει συμβεί κατ'επανάληψιν; Ή έτυχε μία φορά; Φαντάζομαι αναφέρεσαι στη Shell, γιατί με το που το είδα το μυαλό μου πήγε στην Aegean (αυτή έχει θαλασσινό όνομα βέβαια...). Μου θυμίζει τον Καραμανλή που έλεγε ο εθνικός προμηθευτής αλλά η λέξη Κόκκαλης έκανε τζιζ (άσχετο,τι θυμήθηκα τώρα...)

notakos600
03/01/2010, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Δηλ. αυτό έχει συμβεί κατ'επανάληψιν; Ή έτυχε μία φορά; Φαντάζομαι αναφέρεσαι στη Shell, γιατί με το που το είδα το μυαλό μου πήγε στην Aegean (αυτή έχει θαλασσινό όνομα βέβαια...). Μου θυμίζει τον Καραμανλή που έλεγε ο εθνικός προμηθευτής αλλά η λέξη Κόκκαλης έκανε τζιζ (άσχετο,τι θυμήθηκα τώρα...)


Ευτυχώς που κράτησες τα προσχήματα και δεν ανέφερες τη μάρκα...

AUFGEBRACHT
03/01/2010, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Ευτυχώς που κράτησες τα προσχήματα και δεν ανέφερες τη μάρκα...

Ορίστε;;;;

MAG/FMX
03/01/2010, 15:51
Καμια φορα δεν φταιει η μαρκα αλλα ο βενζινας κ κατα τον βενζινα φταιει σιγουρα ο υπαλληλος.
Βασικα ειμαστε 99,9% διεφθαρμενοι οποτε τι να λεμε...............

jimjim
03/01/2010, 16:40
egine 2 fores se 2 meres. se diaforetika venzinadika tis idias eterias.

Zid
03/01/2010, 16:46
Mια ερωτηση ελαφρως off topic.. πλέον ολα τα βενζιναδικα κοβουν αποδειξεις? (οχι τιμολογιο)

notakos600
03/01/2010, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Mια ερωτηση ελαφρως off topic.. πλέον ολα τα βενζιναδικα κοβουν αποδειξεις? (οχι τιμολογιο)


Βενζινάδες, ταρίφες και λοιποί λαμογιάρηδες θα συναντηθούν λέει με τους αρμόδιους και θα αποφασίσουν αν θα ΔΕΧΘΟΥΝ τις ταμειακές....

Zid
03/01/2010, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Βενζινάδες, ταρίφες και λοιποί λαμογιάρηδες θα συναντηθούν λέει με τους αρμόδιους και θα αποφασίσουν αν θα ΔΕΧΘΟΥΝ τις ταμειακές....

Κατσε ρε? δε παιζει αυτο... στα ταξι κοβουν εδω και παρα πολυ καιρο
αποδειξη...

notakos600
03/01/2010, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Κατσε ρε? δε παιζει αυτο... στα ταξι κοβουν εδω και παρα πολυ καιρο
αποδειξη...


Αυτά άκουσα, αυτά γράφω, βασικά ταξί και λεωφορεία τα έχω κόψει εδώ και 23 χρόνια...

Zid
03/01/2010, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Αυτά άκουσα, αυτά γράφω, βασικά ταξί και λεωφορεία τα έχω κόψει εδώ και 23 χρόνια... Ετυχε και μπηκα σε ταξι... προσφατα :)

kerasaki
03/01/2010, 17:47
Αφου ανοιξε το θρεντακι θα σας πω κι εγω την ιστορια μου....
Τα χριστουγεννα ειχα ανεβει προς Τρικαλα μερια με ενα φιλαρακι και το κουτακι μου. Στο δρομο απο Τρικαλα προς Μουζακι οδος Πυλου συγκεκριμενα σταματαμε να βαλουμε βενζινη σε ενα βενζιναδικο της Α..... το τεποζιτο σχεδον αδειο(55 λιτρα παιρνει), ειχε μεσα 4-5. Του λεω του τυπου γεμισε το οπως και πραττει....λογαριασμος 50 ευρω γυρω στα 49 λιτρα καυσιμο μεσα.
Μεχρι στιγμης ολα καλα και ξεκιναμε να φυγουμε. Μετα απο καμια 15 χιλιομετρα κοιταω το δεικτη και αρχισε να κατεβαινει και ειχε φτασει στα 3/4 κατι που σε φυσιολογικες συνθηκες συμβαινει μετα απο περιπου 200 χιλιομετρα πορειας και βαλε!!
Εξηγω στο φιλαρακι τα του τεποζιτου, κοιταζομαστε και κανω αναστροφη να παω να του γ@μησω του βενζινα.9 και μιση το βραδι η ωρα....φτανω στο βενζιναδικο και ειχε προλαβει και ειχε κλεισει το λαμογιο. Περιφερομαι και βρισκω ενα τηλ σε μια ταμπελα τον παιρνω τηλ....τπτ τον ξαναπαιρνω παλι τπτ.Δεν το σηκωνε. Μιλαω με το 100 παω και μια βολτα απο το τμημα, εξηγω.....απαντανε οτι απο τοτε που εχουν καταργησει την αγορανομια δεν μπορουν να κανουμε τπτ.
Αποτελεσμα γυρω στα 15 λιτρα μειον απο την κλεψια!ολα αυτα στα 50 που επρεπε να βαλει.
Μαλλον το κανει συχνα ο τυπος...λιγο πριν το κλεισιμο κανει τη λαμογια του, ειδικα οταν βλεπει αθηναικες πινακιδες(μεχρι να το καταλαβεις με τους δεικτες που δεν ειναι αναλογικοι, κι αν το καταλαβεις εχεις φτασει...στην αθηνα).

Προσεχετε τους
:rolleyes:

nic mor
03/01/2010, 18:10
παντως η εν λογω εταιρια (s...l) εχει ξανακανει
παρομοια ιστορια και πριν κανενα χρονο,τοτε
οι υπαλληλοι σε ζαλιζαν να βαλεις τη racing,
το ειχα δει σε πολλα βενζιναδικα.

τωρα για το συμβαν που λεει ο φιλος jimjim δεν ξερω
κατα ποσο ειναι μεμονωμενο η οχι,θα το
δουμε.

chris_honda
03/01/2010, 18:11
Το θέμα βενζίνες - πρατηριούχοι, λίγο πολύ έχει πολύ συζητηθεί
Προφανώς η εν λόγω εταιρία θα κόντευε να ξεμείνει από απλή (95) και σου λέει
σπρώξε την super (100).
Έχοντας εμπειρία (θείος ευτυχώς όχι καριόλι βενζινάς) θα σας πρότεινα τα παρακάτω βασικά

α) Ρίχνετε απο μαγαζιά με μεγάλη κατανάλωση, για τους γνωστούς λόγους
Β) Έλεγχος πριν ρίξετε στην Έξω ταμπέλα με αυτή της αντλίας.
γ) Θυμηθήτε στο π.χ 10? πόσα lt βάλατε και πόσα την τελαυταία φορά...(προσοχη στις αυξ. τιμης)
δ) Αν είναι ψιλογνωστός πάρτε μόνοι σας το "πιστόλι" και μόλις κομπλάρει η αντλία βάλτε.
ε) Αν είστε με κουτί, κατεβείτε και μην δίνετε τα κλειδιά στον "πιτσιρικα", ο κανονισμός λέει ότι ο πελάτης είναι υποχρεωμένος να ανοιγοκλείνει ΜΟΝΟΣ το ρεζερβουάρ.
στ) Ο πρατηριούχος φορολογείται απ' το τιμολόγιο και όχι απ' την ταμειακή (δεν μιλάμε για αρώματα και άλλα ήδη).

και (δεν ξέρω αν εφικτό εις τας Αθήνας) αλλά σταμπάρετε έναν και βάζετε συνέχεια απ' αυτόν.






:wave2: :wave2: :wave2:

MAG/FMX
03/01/2010, 20:26
Μεχρι στιγμης ολα καλα και ξεκιναμε να φυγουμε. Μετα απο καμια 15 χιλιομετρα κοιταω το δεικτη και αρχισε να κατεβαινει και ειχε φτασει στα 3/4 κατι που σε φυσιολογικες συνθηκες συμβαινει μετα απο περιπου 200 χιλιομετρα πορειας και βαλε!!


Αυτο πως το εκανε , ηταν νερωμενη η με αερα?

chris_honda
03/01/2010, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Μεχρι στιγμης ολα καλα και ξεκιναμε να φυγουμε. Μετα απο καμια 15 χιλιομετρα κοιταω το δεικτη και αρχισε να κατεβαινει και ειχε φτασει στα 3/4 κατι που σε φυσιολογικες συνθηκες συμβαινει μετα απο περιπου 200 χιλιομετρα πορειας και βαλε!!


Αυτο πως το εκανε , ηταν νερωμενη η με αερα?

Ο μονος λόγος να στο κάνει αυτό είναι στην περίπτωση να είναι λίγο απειρος ο βενζινάς και θα σου
εξηγήσω γιατί....
Συνήθως συναντάται σε FIAT - SEAT - WOLKSWAGEN δεν θυμάμαι άλλα κουτιά, σε αυτά λοιπόν
όταν γεμίζουν κρατάνε αέρα τα τεπόζιτα (έχουν και κουμπί για να βγεί αν θες να γεμίσεις), πάς εσυ
να το γεμίσεις λοιπον και το πιστόλι "σκάει" αλλά ουσιαστικά αυτό παίρνει χοντρικά κανα 15 lt. ακόμα
Τότε αν πατηθει το κουμπί και βγει ο αέρας θα γεμίσει σωστά. Τώρα αν εσυ γέμισες και ο υπαλληλος
με το που έσκασε το πιστόλι απλά στρογγυλοποίησε και σε έδιωξε απλά δεν σε γέμισε καλλά.

Άλλη περίπτωση δεν υπάρχει.

chris_honda
03/01/2010, 20:48
Σε ότι αφορά τις μότο σχεδόν όλες κάνουν κοιλιά ψηλά τα τεπόζιτα, αλλά έχεις οπτική επαφή, πλήν νομίζω κάτι BMW.

Με λίγα λόγια για να γεμίσεις σωστά στις περισσότερες θές υπομονή έξω - έξω το πιστόλι και σιγά - σιγά τη ροή του καυσίμου

:wave2: :wave2:

sergiosm
07/01/2010, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
Άλλη περίπτωση δεν υπάρχει.

Υπάρχει η περίπτωση να ΚΛΕΒΕΙ ο μετρητής


:wave2:

kerasaki
07/01/2010, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
Ο μονος λόγος να στο κάνει αυτό είναι στην περίπτωση να είναι λίγο απειρος ο βενζινάς και θα σου
εξηγήσω γιατί....
Συνήθως συναντάται σε FIAT - SEAT - WOLKSWAGEN δεν θυμάμαι άλλα κουτιά, σε αυτά λοιπόν
όταν γεμίζουν κρατάνε αέρα τα τεπόζιτα (έχουν και κουμπί για να βγεί αν θες να γεμίσεις), πάς εσυ
να το γεμίσεις λοιπον και το πιστόλι "σκάει" αλλά ουσιαστικά αυτό παίρνει χοντρικά κανα 15 lt. ακόμα
Τότε αν πατηθει το κουμπί και βγει ο αέρας θα γεμίσει σωστά. Τώρα αν εσυ γέμισες και ο υπαλληλος
με το που έσκασε το πιστόλι απλά στρογγυλοποίησε και σε έδιωξε απλά δεν σε γέμισε καλλά.

Άλλη περίπτωση δεν υπάρχει.

Μονο που ο μετρητης εγραψε 49 λιτρα και οχι 15. 15 ηταν αυτα που εκλεψε!
Αυτο που αναφερεις τουλαχιστον στο δικο μου δεν υφισταται. Το εχω φουλαρει μεχρι επανω πανω απο 20 φορες και ποτε δεν το εκανε αυτο.

Η μονη εξηγηση που δινω ειναι να εβαζε αερα( εν γνωση η ανευ) η ειχε κανενα τηλεκοντρολ στο τσεπακι και γυριζε την αντλια χωρις να βαζει καυσιμο.

S705
07/01/2010, 22:17
Ρε παιδιά τι να λέμε .
Με την μηχανή πάντα στον ίδιο βενζινοπώλη άδω και 2 χρόνια.
Πάντα βάζω μονός και όλα μια χαρά.
Πριν ένα μηνά αγοράζω ένα κάρο .βενζίνη από αυτόν . πάντα από άδειο το γεμίζω.
Ε πάω και πριν 3-4 μέρες , είχα κάνει 200 χλμ από γεμάτο η βελόνα λίγο πάνω από την μέση και άρχετε και μου το γεμίζει με 26 λίτρα!!!!!!
Όπα ρε του λέω , εξήγησε μου πως το έκανες αυτό!!!!!
Σε αμάξι με 45 λίτρα ρεζερβουάρ ( με την ρεζέρβα μέσα) με κατανάλωση 8,5 λίτρα στα 100
Μου το γεμίζεις με 26. Δηλαδή κατανάλωση 13 λίτρα στα 100!!!!!!!!!
Και άρχισε αν οδύρεται ότι δεν ξέρω το αμάξι και ότι έχει ρεζερβουάρ 60 λίτρα!!!!!
1,4 πόλης με 60 λίτρα!!!!!!
Αν το έκανε σε έμενα αυτό σκεφτείτε τι κάνει σε αυτούς που δεν είναι πελάτες!!!!