PDA

View Full Version : Τρύπα(;) σε κινητήρα Honda Bros



georgio
03/01/2010, 19:23
Παιδιά καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά να 'χουμε!

Στο δια ταύτα: ψαχουλεύοντας χθες το μηχανάκι είδα αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία. Είναι μπροστά και χαμηλά στον κινητήρα, κάτω από το ψυγείο, εκεί που στέλνει ο μπροστινός τροχός τις λάσπες περίπου.

Τι είναι αυτή η τρυπίτσα;; Πρέπει να υπάρχει εκεί; Είναι δυνατόν εκ κατασκευής να έχουν βάλει τρύπα; Αν όχι τότε πώς διάολο έγινε;

Please όποιος έχει Bros ή Transalp αν θα μπορούσε να ρίξει μια ματιά θα βοηθούσε, γιατί το βλέπω να μας μπήκε ωραία... :confused:


184623

AUFGEBRACHT
03/01/2010, 19:53
Καλή χρόνια με υγεία και πάντα όρθιος όπως όλοι εδώ μέσα. Αν και η φωτό δεν έχει καλή ανάλυση μου φαίνεται αρκετά συμμετρική η οπή για να έχει τρυπήσει κάτι εκεί κάτω...

giospy
04/01/2010, 10:31
Φιλε μου,θα δω κ γω το bros μου το απογευμα,μιας κ ηρθα δουλεια με το ποδηλατο σημερα,κ θα επανελθω.Παντως,κ μενα μου φαινεται πολυ συμμετρικη..θα δουμε...

georgio
04/01/2010, 22:08
Ναι ρε παιδιά φαίνεται όμορφη η τρύπα για να έχει γίνει αλλά μιας και το μηχανάκι είναι παλιό και με άγνωστο αριθμό προηγούμενων ιδιοκτητών ποιος ξέρει τι μπορεί να του έχουν κάνει...

Σε ύψος είναι ακριβώς κάτω από τον κύλινδρο (τον μπροστά) εκεί που λογικά κινείται η μπιέλα.
Λάδι δεν έχει βγάλει καθόλου από εκεί οπότε μπορεί να μην είναι πρόβλημα αλλα σπρώχνοντας μέσα ένα σωληνάκι από σπρέι (τόση περίπου είναι η διάμετρος της τρύπας) μπήκε μέσα 3+ εκατοστά... περισσότερο δεν το έσπρωξα.

@ gixxerpap και giannisblest μιας και από ότι έχω δει έχετε ανοίξει ένα μοτέρ ο καθένας κάντε μια χάρη και ρίξτε μια ματιά τι γίνετε ρε παιδιά.. :beer:

thanx

chr1s_86
04/01/2010, 22:37
Γεια σου georgio μόλις κοίταξα κι εγώ το δικό μου και είναι έτσι ακριβώς όπως στη φωτο.

Εδώ και 50.000 χλμ που έχω κάνει δεν βγήκε τίποτα από εκεί μέσα ( :lol: ) οπότε απόψε θα κοιμηθείς ήσυχος.


:winka:

:beer:

catmaster
04/01/2010, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Ναι ρε παιδιά φαίνεται όμορφη η τρύπα για να έχει γίνει αλλά μιας και το μηχανάκι είναι παλιό και με άγνωστο αριθμό προηγούμενων ιδιοκτητών ποιος ξέρει τι μπορεί να του έχουν κάνει...

Σε ύψος είναι ακριβώς κάτω από τον κύλινδρο (τον μπροστά) εκεί που λογικά κινείται η μπιέλα.
Λάδι δεν έχει βγάλει καθόλου από εκεί οπότε μπορεί να μην είναι πρόβλημα αλλα σπρώχνοντας μέσα ένα σωληνάκι από σπρέι (τόση περίπου είναι η διάμετρος της τρύπας) μπήκε μέσα 3+ εκατοστά... περισσότερο δεν το έσπρωξα.

@ gixxerpap και giannisblest μιας και από ότι έχω δει έχετε ανοίξει ένα μοτέρ ο καθένας κάντε μια χάρη και ρίξτε μια ματιά τι γίνετε ρε παιδιά.. :beer:

thanx

Ρε παιδιά μήπως κοιτάτε με σημασία καμιά τρύπα που φεύγουν τα νερά από την κεφαλή - μπουζόπιπες και τσάμπα αγχωθήκατε ;; δεν θυμάμαι ακριβώς το μοτέρ αλλά μπορεί να είναι κάτι τέτοιο ...

:wave2:

notakos600
05/01/2010, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Ρε παιδιά μήπως κοιτάτε με σημασία καμιά τρύπα που φεύγουν τα νερά από την κεφαλή - μπουζόπιπες και τσάμπα αγχωθήκατε ;; δεν θυμάμαι ακριβώς το μοτέρ αλλά μπορεί να είναι κάτι τέτοιο ...

:wave2:

Ή μπορεί να είχε κάποιο λαστιχένιο καπάκι σχήματος C για κάποιον αισθητήρα ή κάποιο σωληνάκι αποστράγγισης όπως ανέφερε ο catmaster.

georgio
05/01/2010, 14:19
@ chr1s_86: το δα χθες βράδυ αλλά είχαμε κόσμο στο σπίτι. Αλλά φίλε κοιμήθηκα μια χαρούλα. Να 'σαι καλά!
Χρωστάω κέρασμα όποτε θες :D :beer:

@ notakos600 & catmaster: αισθητήρα δεν έχει εκεί το μηχανάκι και το ήξερα. Αλλά είναι να μην αγχωθώ; Βλέπω μια τρύπα στο κάρτερ! Συν ότι παρακάτω φαινόταν ελάχιστα και η φλάντζα (εντάξει είχα κολήσει το κούτελο στο ψυγείο για να τη δω), οπότε μιας και είναι μηχανάκι 20ετίας με ξέρω 'γω πόσους προηγούμενους και άγνωστο τι έχει κάνει ο κάθε μηχανικός (το έκκεντρο για τη ρύθμιση της αλυσίδας μη σου πω πως το 'χουν κάνει...) με 'πιασε ένα άγχος για το τι μπορεί να συμβαίνει. Ευχαριστώ πάντως όλους!

Υ.Γ.: αν κάποιος που το 'χει λύσει μας έλεγε και τι είναι να ικανοποιηθεί και η περιέργεια μου θα ήταν σούπερ! :)

liospi
05/01/2010, 14:30
και το δικό μου bros είχε την συγκεκριμένη τρύπα

GiannisBlessed
16/02/2010, 01:24
αργησα αλλα το ειδα....χαχα:D
η τρυπουλα αυτη χρησημευει στο να κανεις μοχλο με κατι για να χωρησεις τις κασες σε περιπτωση που θες να μπλεξεις και να σκορπισεις 2 μοτερ σε 10 κουτες γεμματες κομματακια:smilea:
ετσι ειναι ολα τα μοτερ μπρος που εχω και απο αυτη την τρυπα επισης αν ειναι φθαρμενη η οχι καταλαβαινεις και αν εχει ανοιχτει ποτε το μοτερ σε τετοιο "βαθος"

georgio
19/02/2010, 22:28
@ giannisblest: thanx

Όχι επειδή κάποιοι άλλοι, ονόματα δε λέμε, έλεγαν για νεροχύτες και μπιντέδες και λοιπά... :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
λυσσαξες...νεροχυτης ειναι...
φιλικά πάντα :beer:

reinmeister
20/02/2010, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
@ giannisblest: thanx

Όχι επειδή κάποιοι άλλοι, ονόματα δε λέμε, έλεγαν για νεροχύτες και μπιντέδες και λοιπά... :wave2:


φιλικά πάντα :beer:

την επομενη φορα που θα ρωτησεις κατι 50 φορες ,σε οτι θρεντ ανοιγεται ακομη και για ασχετο με το προβλημα σου θεμα κι ενω ηδη σου εχουν πει οτι δεν ειναι προβλημα θα φροντισω να γραψω κατι πιο shic οπως "boudoir"...

"φιλικος" ειναι το μεσαιο μου ονομα...

chrysost
19/05/2010, 14:10
Φίλε georgio, αυτή η τρύπα υπήρχε κα στο δικό μου παληό bros, μόνο που ήταν φραγμένη με ένα ημικυκλικό λαστιχένιο παρέμβυσμα! Προφανώς δεν είχε πειραχτεί εκείνος ο κινητήρας. Όσον αφορά την χρησιμότητά της, μάλλον έχει δίκιο ο giannisblest!
Don't worry, be happy!