PDA

View Full Version : ΠΡΩΤΗ ΕΞΟΡΜΗΣΗ



dionysus
04/01/2010, 09:48
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,
ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΝΕΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΜΟΤΟ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΝΕΟΣ ΕΝΟΟΥΜΕ ΣΤΡΑΒΑΔΙ ΔΙΠΛΩΜΑ ΓΙΑ ΜΟΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟΝ ΙΟΥΛΗ ΤΟΥ 09 ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΗ ΠΗΡΑ ΑΡΧΕΣ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΤΟΥ 09 ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΤΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΙΛΑΜΕ......ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΠΡΙΝ ΟΥΤΕ ΣΚΟΥΤΕΡΑΚΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙΜΟΝΟ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΕ ΕΝΑ YAMAHA TOWN MATE ΠΑΠΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ...... ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΑ 32 ΜΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΒΗΜΑ...
ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΤ'ΕΜΕ TRANSALP TOY '02 ΜΕ 65000ΧΛΜ ΜΑΥΡΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ.ΩΣ ΕΔΩ ΚΑΛΑ.ΣΤΙΣ ΒΟΛΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ ΝΑ ΕΞΟΙΚΙΩΘΩ ΜΕ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΕ ΖΟΡΙΖΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΕΙΔΙΚΑ ΧΤΕΣ ΠΟΥ ΦΥΣΑΓΕ....ΔΕΝ ΤΡΕΧΩ ΓΕΝΙΚΑΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ Ι.Χ ΔΕΝ ΠΑΩ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕ 80 ΧΛΜ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΙ ΡΙΠΕΣ ΑΕΡΑ ΜΕ ΦΟΒΗΣΑΝ.
ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ;ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

posnightmist
04/01/2010, 10:01
Όταν λες αέρας εννοείς τους πλευρικούς ανέμους?
Δε νομίζω να υπάρχει κάποια λύση σε αυτό! Πολύ προσοχή όταν έχει δυνατό άνεμο και ιδιαίτερα όταν προσπερνάς μεγάλα οχήματα (φορτηγά, λεωφορεία...)!!!

Cpt. Haddock
04/01/2010, 10:01
Καλώστον :beer:

Πρώτον μη φοβάσαι και δεύτερον η μικρή ταχύτυτα στον πλάγιο άνεμο δεν ειναι καλό πράγμα. Γενικώς δες απο πού φυσάει και να είσαι έτοιμος να γύρεις προς αυτή την πλευρά μόλις έρθει η ριπή.

Σταθερό γκάζι (μην το κλείνεις) και χέρια στο τιμόνι έτοιμα για διορθώσεις.

Ψάξε λιγο στο φόρουμ, έχει ξανασυζητηθεί το θέμα

Επίσης δε χρειάζονται τα κεφαλαία (είτε φυσάει, είτε όχι :lol: )


:wave2:

Cpt. Haddock
04/01/2010, 10:02
:bigcry:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=94294

dionysus
04/01/2010, 10:06
ευχαριστω πολυ.....(χωρις κεφαλαία):cool:

XJR_Billy
04/01/2010, 10:09
Καλώς ήρθες Διονύσιε!!

Πολύ καλή μηχανή η Τρανσάλπ, θα σε συντροφεύσει χρόνια.

Προσπάθησε να έχεις τα χέρια χαλαρά και να μην σφίγγεις το τιμόνι, ώστε η ξαφνική ριπή/σφαλιάρα αέρα να μη σε τρομάξει και να σφίξεις το τιμόνι ενστικτωδώς. Αυτό, 90% θα σε κάνει να αλλάξεις πορεία.

Τα πόδια κλειστά και σφιχτά πάνω στη μηχανή, προσπάθησε να αναπεξέλθεις στη ριπή με τα πόδια και τον κορμό.

Η ταχύτητα δεν βοηθάει, πολλές φορές έχω διανύσει δεκάδες χιλιόμετρα στην Αττική οδό με 70-90χλμ γιατί ότι παραπάνω από αυτό με κάνει καρυδότσουφλο.

Καλό είναι επίσης να έχεις μιά μικρότερη ταχύτητα στο κιβώτιο απ' ότι συνήθως χρησιμοποιείς για να "διορθώσεις" αν χρειαστεί. Αποφεύγεις κοντινές προσπεράσεις σε φορτηγά/λεωφορεία κλπ.

Κι εγώ χτες πήγα μιά βόλτα μέχρι Ωροπό με τη γυναίκα μου και πριν τα διόδια είχαμε τρομερό πλάγιο άνεμο με ξαφνικές ριπές. Σφίχτηκε πάνω μου:p :lol: , και περάσαμε το επικίνδυνο σημείο (5-6χλμ) άνετα. Βοήθησε και το πρόθετο βάρος.

Καλά χιλιόμετρα και μην ανησυχείς. Να σέβεσαι τη μηχανή και όλα θα'ρθουν με την πείρα!!:beer: :wave2:

VANDA
04/01/2010, 10:14
Καλώς ήρθες. :beer:

Σταθερό το γκάζι αλλά όχι τσίτα, αν σε βαρέσει απότομα πλαϊνό ρεύμα αέρα, μπορείς να κρατήσεις σταθερή την πορεία σου ανοίγοντας λίγο ακόμα το γκάζι.

:wave2:

VANDA
04/01/2010, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Ψάξε λιγο στο φόρουμ, έχει ξανασυζητηθεί το θέμα



Εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=21706) και εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=3253) .