PDA

View Full Version : Χάλια μαύρα....



Gnick
04/01/2010, 16:21
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά με υγεία,χαρά κλπ κλπ...:smilea:

Φτιάχνω αυτό το ποστάκι για εμάς που κυκλοφορούμε ένα μωρό στην ελληνική άσφαλτο πληρώνοντας μεγάλα χρηματικά ποσά, "τους φόρους" που μας επιβάλει το κράτος και το ίδιο κράτος μας το ανταποδίδει με την αδιαφορία του για τους καροδρόμους που μας έμαθαν να λέμε οτι είναι δρόμος και μπορείς να οδηγήσεις άφοβα...

Σήμερα σηκώθηκα απ το κρεβάτι το πρωί και ως μαθητής αράζω για τις γιορτές σπιτάκι μου.Τι να κάνω,τι να κάνω?
Αποφάσισα να ρίξω ένα καλό πλύσιμο στη πάπια...
Ο ήλιος έκαιγε έξω :sun: και ήταν ότι καλύτερο για ενα πλύσιμο :cool:
ε...που λέτε κάνω τη πάπια να λάμπει και λέω τώρα ας πάω μια βόλτα να ξεκουραστώ κιόλας (απ τη κούραση του μαθητή)
Μπαίνω στο κεντρικό δρόμο της περιοχής μου προσεκτικά,αφού μόλις είχε στεγνώσει το παπί και αρχίζω ηρέμα κ ωραία την τσάρκα μου.
Kάποια στιγμή μετά απο 2km απόσταση περίπου απ το σπίτι μου εκεί που ήμουν με κάλα σχετικά km στο κοντέρ :wacko:
βλέπω μπροστά μου μια λιμνούλα με νερά(στη μέση του κεντρικού)
πρώτη κίνηση που κάνω είναι να δώ το καθρέφτη αν έρχεται κανείς απο πίσω μου για να μπορέσω να φρενάρω και να μην πέσω με τόσα χιλιόμετρα στα νερά γιατι:
1.είναι επικύνδινο
2.θα έκανα το φρεσκοπλυμένο μου χάλια... :(
3.ε..και στη χειρότερη θα έκανα καμία ζάντα τρίγωνη :sick:
είδα,οτι ερχόταν μια νταλίκα και δεν μπορούσα να κόψω :bawl:
έπεσα με όσα είχα μέσα σε μια λακούβα μεσαία σχετικά(την ένιωσα όμως για τα καλά)
πφ...για να μη τα πολυλογώ το μηχανάκι έγινε χάλια!
Μες τη λάσπη και μές τα νερά.Βέβαια θα μου πεί κάποιος χειμόνας είναι τι περίμενες?
κιόμος αν και είναι σημαντικός παράγοντας η εποχή, σε τέτοιο δρόμο είναι λογικό να παρακρατούνται νερά απ τις μεγάλες λακούβες?
Παρέλειψα να πω οτι ο κεντρικός δρόμος που προείπα είναι η εθνική Αθηνών-Κορίνθου στο ύψος του Ασπροπύργου.
Οκ εγώ εδώ μένω έπρεπε να το ξέρω! Οι περαστικοί,οι ταξιδιώτες, ολοι αυτοί που περνάνε καθημερινά και πάνε στις δουλιές τους? Τι στο καλό δεν παραπονιέτε κανείς?:mad:
Όταν ένας δρόμος καθημερινά έχει τόσο μεγάλη χρήση,γιατί περνάνε δεκάδες χιλιάδες αυτοκίνητα απο εκεί πρωί βράδυ,έχει και μεγάλη φθορά."Λογικό".Δεν θα έπρεπε να χει και μια καλή σύντηρηση?
Μετά την Ελευσίνα πληρώνουμε διόδια που πάνε αυτά τα λεφτά?
Δεν ξέρω τι να πώ αδέρφια μου χάλια μαύρα όπως λέω και στο τίτλο.
Εχω πάει και σε άλλες χώρες της Ευρώπης τέτοιο χάλι δεν το χω βρεί πουθενά...
Αν είναι έτσι σε εθνικό δρόμο οι κανονικοί δρόμοι είναι ένα ράκος :sick:
Αν κάνω κάπου λάθος φίλοι μου διορθώστε με!:look:
Υ.Γ
Ας μην πω πως έγινε η ζάντα μου.... πφ :(

AUFGEBRACHT
04/01/2010, 16:35
...Το γεγονός ότι η μόνιμη επωδός σου είναι ότι σου λασπώθηκε το μηχανάκι είναι η αιτία και οι κακοί δρόμοι η αφορμή και καλά για προβληματισμό...Αν δεν είχες πέσει μέσα και δεν είχε λερωθεί το μηχανάκι,ή αν δεν είχε νερά καθόλου δεν θα είχες μπει καν στον κόπο να γράψεις.Όταν υπάρχει μια καρμανιόλα όπως η Κορίνθου-Πατρών που την πληρώνεις για Εθνική Οδό και είναι βαμμένη με αίμα, η λάσπη στο μηχανάκι σου από μια λακούβα είναι αστεία,μηδαμινή,ύβρις...

project.breeze
04/01/2010, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
...Το γεγονός ότι η μόνιμη επωδός σου είναι ότι σου λασπώθηκε το μηχανάκι είναι η αιτία και οι κακοί δρόμοι η αφορμή και καλά για προβληματισμό...Αν δεν είχες πέσει μέσα και δεν είχε λερωθεί το μηχανάκι,ή αν δεν είχε νερά καθόλου δεν θα είχες μπει καν στον κόπο να γράψεις.Όταν υπάρχει μια καρμανιόλα όπως η Κορίνθου-Πατρών που την πληρώνεις για Εθνική Οδό και είναι βαμμένη με αίμα, η λάσπη στο μηχανάκι σου από μια λακούβα είναι αστεία,μηδαμινή,ύβρις...


Καλά σου λέει Gnick,πέσε πρώτα,σπάσε κάνα κόκκαλο,χύσε λίγο αίμα στην άσφαλτο και μετά θα έχεις δικαίωμα να μιλάς...

sapila racing
04/01/2010, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gnick
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά με υγεία,χαρά κλπ κλπ...:smilea:

Ο ήλιος έκαιγε έξω :sun: και ήταν ότι καλύτερο για ενα πλύσιμο :cool:


Αν κάνω κάπου λάθος φίλοι μου διορθώστε με!:look:


Χρόνια Πολλά!
Το μόνο λάθος σε αυτα που έγραψες ειναι οτι οταν καίει ο ήλιος είναι οτι καλύτερο για ενα πλύσιμο, το αντίθετο ισχύει. :wave2:

Δεν κάνω πλάκα.

Gnick
04/01/2010, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
...Το γεγονός ότι η μόνιμη επωδός σου είναι ότι σου λασπώθηκε το μηχανάκι είναι η αιτία και οι κακοί δρόμοι η αφορμή και καλά για προβληματισμό...Αν δεν είχες πέσει μέσα και δεν είχε λερωθεί το μηχανάκι,ή αν δεν είχε νερά καθόλου δεν θα είχες μπει καν στον κόπο να γράψεις.Όταν υπάρχει μια καρμανιόλα όπως η Κορίνθου-Πατρών που την πληρώνεις για Εθνική Οδό και είναι βαμμένη με αίμα, η λάσπη στο μηχανάκι σου από μια λακούβα είναι αστεία,μηδαμινή,ύβρις...

Πρώτα απ όλα ευχαριστώ για το κραξιμο και τα καλά σου λόγια.
Το οτι το μηχανακι εγινε σκ**α ήταν η αιτια εγω να γινω εξαλλος.Επι τη ευκαιρία έκατσα και εγραψα το post με σκοπο την αναδειξη του προβλήματος.Απλα ηθελα να πω πως ημουν στην αρχη της ημερας,με τι διαθεση βγηκα στο δρομο και πως κατεληξα...
Εχω την εντυπωση πως δεν χρειαζετε να φαω τα μουτρα μου για να πω για τους κο**δρομους



Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Καλά σου λέει Gnick,πέσε πρώτα,σπάσε κάνα κόκκαλο,χύσε λίγο αίμα στην άσφαλτο και μετά θα έχεις δικαίωμα να μιλάς...

Τα χω κανει κανει και αυτα αθελα μου στον ίδιο παλι δρομο με διαφορετικο μηχανακι... :(

Gnick
04/01/2010, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Χρόνια Πολλά!
Το μόνο λάθος σε αυτα που έγραψες ειναι οτι οταν καίει ο ήλιος είναι οτι καλύτερο για ενα πλύσιμο, το αντίθετο ισχύει. :wave2:

Δεν κάνω πλάκα.

Το ξέρω...είναι θέμα διάθεσης :rolleyes:

nikos1400
04/01/2010, 16:57
Οντως, μηχανακι και αυτοκινητο τα πλενουμε σε σκια...
:eyepop:
:rotflmao:

Τωρα, για τους δρομους και που πανε τα λεφτα (των τελων κυκλ., κλησεων κλπ),
τι να πουμε?:mad:
Εχουμε βαρεθει να τα λεμε...

Και επισης, αληθεια, τι να πουνε αυτοι που χασανε ανθρωπους και εφταιγε η κατασταση του δρομου ??:(

AUFGEBRACHT
04/01/2010, 16:59
Καλέ μου φίλε,επ'ουδενί δεν είχα σκοπό να σε κράξω,αντίθετα μ'αρέσει που έχεις έναν όψιμο προβληματισμό σε αυτήν την ηλικία,απλά δε χρειαζόταν να αναφέρεις συνεχώς πόσο λασπώθηκε το παπί σου, εκεί ενίσταμαι,μακάρι οι κακοτεχνίες των δρόμων να καταλήγουν σε λασπωμένα μόνο πλαστικά.Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ και στο ξαναλέω πως σε καμία περίπτωση δεν σε έκραξα.:wave2: :wave2:

project.breeze
04/01/2010, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
Καλέ μου φίλε,επ'ουδενί δεν είχα σκοπό να σε κράξω,αντίθετα μ'αρέσει που έχεις έναν όψιμο προβληματισμό σε αυτήν την ηλικία,απλά δε χρειαζόταν να αναφέρεις συνεχώς πόσο λασπώθηκε το παπί σου, εκεί ενίσταμαι,μακάρι οι κακοτεχνίες των δρόμων να καταλήγουν σε λασπωμένα μόνο πλαστικά.Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ και στο ξαναλέω πως σε καμία περίπτωση δεν σε έκραξα.:wave2: :wave2:



Γι'αυτό ακριβώς θεωρώ πως καλά έπραξε και το έβαλε στις Γενικές και όχι στο Στραβά και ανάποδα.Αν και θα ταίριαζε περισσότερο στους Προβληματισμούς

Gnick
04/01/2010, 17:12
το θεμα είναι ότι όσο και να προσπαθήσεις να αφυπνίσεις τους αρμόδιους εκείνοι κοιτάνε πως να φτιάξουν το γκαζόν στο εξοχικό τους στο αλεποχώρι.
Ότι και να πώ είναι λίγο. Στην ίδια ευθεία έχει πεθάνει ένας καλός συνάδελφος και φίλος λόγο του δρόμου.
Δικαιοσύνη ακούω και δικαιοσύνη δεν βλέπω. Η ίδια Δικαιοσύνη είναι τυφλή.Αν δεν ηταν τώρα θα ήταν γεμάτη η φυλακή με κάτι λαμόγια και για να μην πω ονόματα θα πώ "Αυτούς που μας κυβερνάνε"
Τώρα που το ξανα σκεφτομαι πριν τόνισα πολύ! πραγματα που δεν έπρεπε λυπάμαι...αλλού ηθελα να καταλήξω :rolleyes:

ariona
04/01/2010, 17:52
Και μονο που προτίμησες να μπεις στα νερά για να μην σταματήσεις σαν κάτι μα@α#ες,και δεν σκέφτηκες το φρέσκο πλυμένο μηχανάκι σου,φαίνεται πως είσαι ένας προσεκτικός οδηγός,και δεν έβαλες σε κίνδυνο και άλλους ανθρώπους για να σε αποφύγουν!!
Τώρα όσο αφορά το πλύσιμο με ήλιο η σκιά,είναι αστείο να εστιάσει κανεις τι προσοχή του εκεί...
Πάντα φιλικά!!!:sun:

THEOD
04/01/2010, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gnick
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά με υγεία,χαρά κλπ κλπ...:smilea:

Φτιάχνω αυτό το ποστάκι .......


Μακάρι κυκλοφορώντας στους δρόμους τα προβλήματά σου να είναι μόνο αυτά... :rolleyes:

sapila racing
04/01/2010, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ariona
Τώρα όσο αφορά το πλύσιμο με ήλιο η σκιά,είναι αστείο να εστιάσει κανεις τι προσοχή του εκεί...
Πάντα φιλικά!!!:sun:

Αυτό κατάλαβες εσύ? Πιαστηκες αδιάβαστος.
Παντα φιλικά.

Gnick
04/01/2010, 18:12
Ποιός το αυτώνει το μηχανάκι - το αυτοκ. το οποιοδήποτε όχημα αν παίζει η ασφάλεια μου? ;)
εγω να ειμαι καλα να παρω κ αλλο :)

sergiosm
05/01/2010, 18:58
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=94348

:wave2:

Gnick
06/01/2010, 14:13
gf :winka:

TheFace
06/01/2010, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Καλά σου λέει Gnick,πέσε πρώτα,σπάσε κάνα κόκκαλο,χύσε λίγο αίμα στην άσφαλτο και μετά θα έχεις δικαίωμα να μιλάς...

Δηλαδη για να μιλησει καποιος για την αθλιοτητα των ελληνικων δρομων πρεπει να εχει παιξει πρεφα με το χαρο στο ΚΑΤ???
Τι λογικη ειναι αυτη?

Δεν σε καταλαβαινω ρε φιλε! :sick: :sick: :sick:

ΥΓ. Μπραβο ρε gnick... απο τα γραφομενα σου φαινεσαι πολυ συγκροτημενος και ωριμος για την ηλικια σου! :beer:

DeusEx
07/01/2010, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Δηλαδη για να μιλησει καποιος για την αθλιοτητα των ελληνικων δρομων πρεπει να εχει παιξει πρεφα με το χαρο στο ΚΑΤ???
Τι λογικη ειναι αυτη?

Δεν σε καταλαβαινω ρε φιλε! :sick: :sick: :sick:

ΥΓ. Μπραβο ρε gnick... απο τα γραφομενα σου φαινεσαι πολυ συγκροτημενος και ωριμος για την ηλικια σου! :beer:

+600

Δεν χρειαζεται να εχεις πεσει για να αναγνωρισεις τον κινδυνο ...

Εχεις σωστη σκεψη gnick κ ο προβληματισμος σου ειναι ορθος

:beer:

project.breeze
07/01/2010, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Δηλαδη για να μιλησει καποιος για την αθλιοτητα των ελληνικων δρομων πρεπει να εχει παιξει πρεφα με το χαρο στο ΚΑΤ???
Τι λογικη ειναι αυτη?

Δεν σε καταλαβαινω ρε φιλε! :sick: :sick: :sick:

ΥΓ. Μπραβο ρε gnick... απο τα γραφομενα σου φαινεσαι πολυ συγκροτημενος και ωριμος για την ηλικια σου! :beer:



Ρε παιδιά για όνομα του Θεού,ειρωνικά το έγραψα.Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά...:confused:

TheFace
07/01/2010, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Ρε παιδιά για όνομα του Θεού,ειρωνικά το έγραψα.Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά...:confused:

Sorry, αλλα δεν καταλαβα που χωραει η ειρωνια πανω σε αυτα που ειπε ο gnick... :confused:

project.breeze
07/01/2010, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Sorry, αλλα δεν καταλαβα που χωραει η ειρωνια πανω σε αυτα που ειπε ο gnick... :confused:



Επειδή βαριέμαι να εξηγώ τα αυτονόητα,η ειρωνία πήγαινε στο σχόλιο του Aufgebracht

Gnick
07/01/2010, 23:25
Ήρεμα αδέρφια μου :)
ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Ειρωνικά το έλεγε ο φίλος μας ο breeze...:rotflmao:
το θέμα είναι ότι η κατάσταση είναι τραγική και μάλλον λόγο ηλικίας δεν μπορώ να καταλάβω και τόσο τη "πολιτική άποψη" πάνω σε αυτό το θέμα...
Εγώ θα πω κρίμα για τις αθώες ψυχές που έχουν χαθεί όπως προαναφέραμε λόγο του κακοσυντηρημένου οδοστρώματος :(

TheFace
08/01/2010, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Επειδή βαριέμαι να εξηγώ τα αυτονόητα,η ειρωνία πήγαινε στο σχόλιο του Aufgebracht

Τωρα προσεξα οτι το ποστ σου ειναι παραθεση στο σχολιο του Aufgebracht!
Apologies mate!! :beer: