PDA

View Full Version : Μπαγκαζιέρα σε FAZER?



baran
27/05/2005, 10:40
Πολύ καλημέρα σε όλους.
Καταρχήν να συγχαρώ όλη την παρέα του moto.gr για το ωραίο foroum. Πραγματικά έχετε φτιάξει μια ωραία κοινωνία εδωμέσα Αν και για καιρό παρατηρητής του foroum, μόλις σήμερα παίρνω το θάρος να συμμετέχω με μιά ερώτηση.
Εδώ και λίγο καιρό έχω το νέο fazer 600 ('04). Σκέφτηκα λοιπόν ότι θα με βόλευε να βάλω μπαγκαζιέρα (GIVI) για τις καθημερινές μετακινήσεις μου (δουλειά-σπίτι-βόλτα) και να χωράει δύο κράνη. Το αισθητικό της υπόθεσης δεν με χαλάει καθώς έχω δει και έξω fazer '04 με μπαγκαζιέρα και μου αρέσει.
Οι ερωτήσεις όμως είναι οι εξής πρακτικού πριεχομένου :
1) Η μπαγκαζιέρα 46 ή 48 lt χωράει δύο κράνη full face ή πρέπει να πάω σε 52 lt που τα χωράει στάνταρ;
2) Στην οδήγηση επηρεάζει το βάρος πίσω, είτε σαν ισορροπία είτε σαν αεροδυναμική, σε σημείο που να ξενερώνει? (Δεν μιλάω για οδήγηση στην πίστα, αλλά για καθημερινή μετακίνηση στην Αθήνα και χαλαρές βόλτες με τη γυναίκα...)
3) Ερώτηση εξτρά : Για συνδυασμό κεντρικής μπαγκαζιέρας και σκληρών πλαϊνών βαλιτσών GIVI για τα ταξίδια τί έχετε να πείτε; Είμαι ανάμεσα στην λυση της GIVI και μαλακών σαμαριών. Εμπειρίες;;;;


15311

GST
27/05/2005, 11:00
καλως ηρθες:wave2: :wave2:

παλιοτερα που ειχα μπαγκαζιερα 47 δεν επερνε 2 φουλ face αλλα 1 και 1 ανοιχτο....μαλλον για 52 σε κοβω αλλα το καλυτερο ειναι να πας σε ενα μαγαζι να το δοκιμασεις.

στην οδηγηση ειχα παρατηρησει προβληματα τρεμουλιασματος του μπροστινου σε ταχυτητες πανω απο 140χλμ .....συνηθως τα πιατα που κουμπωνουν επανω οι μπαγκαζιερες εχουν καπιες πλαστικες βιδουλες σαν κουμπακια που πανω εκει παταει η μπαγκαζιερα....αυτα φευγουν ευκολα και τοτε το προβλημα γινεται πιο εντονο γιατι παιζει η μπαγκαζιερα....

για τα πλαινα σαμαρια εκτος απο θεμα αισθητικης ειναι και θεμα στηριξης τους....οι σκληρες βαλιτσες παντα βγαινουν σε σε μεγαλυτερα μεγεθη απο τα σαμαρια.....αφου δεν εχεις προβλημα αισθητικης θα σου προτεινα να παρεις πακετο και τα τρεια μαζι με την τριπλετα...βεβαια το κοστος ειναι μεγαλυτερο απο οτι τα σαμαρια....


εγω παντος θα επερνα 2 σκληρες για το πλαι για ταξιδια και ενα tankbag για το τεποζιτο για καθημερινη χρηση...το κρανος στο χερι:lol: :rotflmao: :wave2:

melsaltas
27/05/2005, 11:10
Για γ@μ@τες βασεις ριξε μια ματια εδω.

www.mo-tech.de

Για παραπανω πληροφοριες πες μου.

baran
27/05/2005, 12:02
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Για τα Allu Rack από τη mo-tech έχω ρωτήσει στη Μοτορόδα που φέρνει και μου είπε ότι δεν έχει βγάλει για το νέο fazer αλλά μόνο για το παλιό (μέχρι '03).
Η μόνη τριπλέτα για το fazer 600 '04, '05 που έχω βρει είναι της GIVI, οπότε είναι μονόδρομος η φάση εαν τελικά καταλήξει κανείς σε αυτή τη λύση. Πάντως το σύνολο τριπλέτα είναι ψιλοακριβό, φτάνει τα 700 τα με 900 ευρώ τιμές καταλόγου, ανάλογα με τις βαλίτσες. Ίσως τα βάλω στην αντιπροσωπεία της GIVI που είναι στο τέλος της Μιχαλακοπούλου εάν μου κάνουν καμιά καλή έκπτωση.
Thanks ρε gyes, αν υπάρχουν και άλλες ιδέες είμαι όλος αυτιά...

melsaltas
27/05/2005, 12:20
http://www.mo-tech.de/profisuche/suche.php?hersteller_id=4&marken_id=150

ΓΙΑ ΡΙΞΕ ΕΔΩ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ.

melsaltas
27/05/2005, 12:22
ΤΟΥ ΜΟΤΟΡΟΔΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ.

zalaros
27/05/2005, 22:33
Λοιπόν... 2 κράνη (ένα όρθιο και ένα ξαπλωμένο) χωράνε σε μπαγαζιέρα 40lt της Kappa. Σε μπαγαζιέρα 44lt (της Kappa) χωράνε και τα δύο όρθια και φυσικά άνετα. Μιλάμε για κανονικά κράνη full face χωρίς περίεργους αεραγωγούς. Οπότε σου προτείνω χωρίς να θέλω να κάνω κανένα είδος διαφήμισης να προτιμήσεις μπαγαζιέρες της Kappa γιατί είναι και οι πιο φτηνές και έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Επίσης και οι βάσεις είναι σαφώς πιο φτηνές σε σχέση με άλλων εταιριών. Έχω και εγώ το Fazer ('04) αλλά ακόμα δεν έχω βάλει ούτε μπαγαζιέρες ούτε βάσεις και γενικά δεν έχω βάλει τίποτα. Προς το παρόν την βγάζω με tank bag και τσάντα πλάτης. Όταν σφίξουν οι ζέστες και αρχίσουν τα μπανάκια βλέπουμε... :D Απλά το έχω ψάξει το θέμα και έχω καταλήξει στην Kappa για να μην ψάχνω τελευταία στιγμή. Κοίταξέ το το θέμα και κρίνε μόνος σου :winka: