PDA

View Full Version : California Superbike School=απαραδεκτοι



Akira
27/05/2005, 12:02
Γεια σε ολα τα μελη του forum,

Αν και νεο μελος παρακολουθω τα τεκτενωμενα στο Forum εδω και παρα πολυ καιρο απλα δεν ειχε τυχει μεχρι τωρα να νιωσω την αναγκη να κανω ενα post.

Σημερα ομως ειμαι ιδιαιτερα εξοργισμενος με μια πληροφορια που εμαθα και απλα θα ηθελα να τη μοιραστω μαζι σας να μου πειτε και εσεις τη γνωμη σας.

Εμαθα λοιπον οτι επισημα ο Κωστας Καλατζοπουλος δεν ειναι πλεον στην ομαδα των εκπαιδευτων του California Superbike School. Υπο αλλες προυποθεσεις δεν θα εδινα καμια σημασια στο γεγονος...ΑΛΛΑ...μολις ενημερωθηκα τον λογο για τον διωγμο του τρελαθηκα.

Η αφορμη λοιπον ηταν το ενθετο που εγραψε στο τελευταιο τευχος του περιοδικου που εργαζεται ο εν λογο εκπαιδευτης στο οποιο αναλυει καποιες βασικες αρχες οδηγησης. Προσπαθω ειλικρινα να καταλαβω, αφου πρωτα φυσικα διαβασα το βιβλιαρακι και ξεζουμισα τις ΘΕΩΡΗΤΙΚΕΣ πληροφοριες, πως ακριβως "εβλαψε" τα συμφεροντα της σχολης.

Τοσο κολλημενοι με τη μπαλα ειμαστε εδω στην Ελλαδα τελικα? Μολις ενας ανθρωπος γραφει κατι στην Ελληνικη γλωσσα το οποιο ειναι κατανοητο και ιδιαιτερα χρησιμο για εμας που δεν εχουμε τοσο μεγαλη εμπειρια και διψαμε για τετοιες γνωσεις, να του την πεφτουνε απο παντου? Προσπαθω να καταλαβω τι ειναι αυτο που γραφτηκε στις σελιδες και κανει κανο στη φιλοσοφια της Σχολης...

Αυτο που καταλαβα διαβαζοντας το Cornering Book (οπως ονομαζεται) ειναι οτι η πολυ χρησιμη θεωρια θα πρεπει να συνοδευτει απο την αναλογη πραξη για αυτο και uα δηλωσω συμμετοχη αμεσα στα μαθηματα του CSS. Η καλυτερη διαφημηση με αλλα λογια...Μηπωε εχει παιχτει κατι αλλο που το μικρο μυαλο μου δεν μπορει να πιασει?

Πραγματικα δεν ξερω τι να πω. Με εχει αφησει για ακομα μια φορα πικραμενο η ηλιθια Ελληνικη νοοτροπια και η κακομοιρια του κοσμο.

Θα ηθελα πολυ να ακουσω τη γνωμη σας πανω σε αυτο το πολυ σοβαρο ζητημα...

Αkira

OldMan
27/05/2005, 12:13
:wave2: :wave2: :wave2:

Κατά πάσα πιθανότητα, για να γίνει κάποιος εκπαιδευτής στο CSS, κάνει κάποιοες συμφωνίες (γραπτές ή όχι) για την χρήση του περιεχόμενου και των πληροφοριών - ιδιοτήτων που αποκτάει από την συγκεκριμένη σχολή.

Αφήνοντας στην άκρη τα πιθανά οικονομικά οφέλη, θεωρώ μάλλον λογική αυτήν την κίνηση, από την σκοπιά της πιθανότητας "περάσματος" πληροφοριών σε γραπτή ΜΟΝΟ μορφή και χωρίς περεταίρω λεκτική και ΠΡΑΚΤΙΚΗ ανάλυση - εμπέδωση, πράγμα που μπορεί να γίνει ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ για τους εφαρμόζοντες τις πληροφορίες και κατ'επέκταση να επισύρει ηθικές και νομικές κυρώσεις στο CSS εάν υπάρξει ισχυρισμός ότι η ζημιά προκλήθηκε κατά την εφαρμογή των πληροφοριών οι οποίες προήλθαν από αυτήν.

:wave2: :wave2: :wave2:

Όχι ΔΕΝ είμαι Νομικός (ευτυχώς) !!!

GST
27/05/2005, 12:19
δηλωνω αγνοια για το γεγονος ....οχι και για το εν λογω βιβλιαρακι το οποιο οντως ειναι πολυ καλο......
αν τα πραγματα ειναι οντως οπως τα λες γιατι στην ελλαδα υπαρχει και η θεωρια του χαλασμενου τηλεφωνου τοτε οντως εχεις απολυτο δικιο........
παλιοτερα σε αλλο φορουμ ειχα γραψει κατι οσον αφορα τα dvd που δινουν και το λογω ....δηλαδη αντι να μου δωσουν το γκοστ-ραιντερ να μου δωσουν καποιο με τεχνικες οδηγησης και δεν πηρα σαφη απαντηση.........δυστυχως η γνωση πλεον μεταδιδετε μονο μετα χρηματος και πολλες φορες πρεπει να στοιχιζει και πολυ.....παντως καπου στο χωρο τριγυρνα ενα αγιος ανθρωπος που ολα αυτα τα μεταδιδει μονο απο χαρα για να βοηθησει τους αλλους και εισπρατει μονο ενα ευχαριστω:winka: :smilea:

GST
27/05/2005, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2: :wave2:

Κατά πάσα πιθανότητα, για να γίνει κάποιος εκπαιδευτής στο CSS, κάνει κάποιοες συμφωνίες (γραπτές ή όχι) για την χρήση του περιεχόμενου και των πληροφοριών - ιδιοτήτων που αποκτάει από την συγκεκριμένη σχολή.

Αφήνοντας στην άκρη τα πιθανά οικονομικά οφέλη, θεωρώ μάλλον λογική αυτήν την κίνηση, από την σκοπιά της πιθανότητας "περάσματος" πληροφοριών σε γραπτή ΜΟΝΟ μορφή και χωρίς περεταίρω λεκτική και ΠΡΑΚΤΙΚΗ ανάλυση - εμπέδωση, πράγμα που μπορεί να γίνει ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ για τους εφαρμόζοντες τις πληροφορίες και κατ'επέκταση να επισύρει ηθικές και νομικές κυρώσεις στο CSS εάν υπάρξει ισχυρισμός ότι η ζημιά προκλήθηκε κατά την εφαρμογή των πληροφοριών οι οποίες προήλθαν από αυτήν.

:wave2: :wave2: :wave2:

παπου δεν το ειχα δει ετσι ....παντως δικιο εχεις

Όχι ΔΕΝ είμαι Νομικός (ευτυχώς) !!!



:wave2: :wave2: παπου δεν το ειχα δει ετσι ....παντως δικιο εχεις αν και με την αναγνωση του εν λογω αναφερει μονο για πιστα

Akira
27/05/2005, 12:23
Γεια σου OldMan,

Ειμαι σιγουρος οτι για να γινεις εκπαιδευτης κατι θα σε βαζουν να υπογραψεις. Ειμαι σιγουρος επισης οτι στη χωρα μας εχουμε τους περισσοτερους εκπαιδευτες απο οποιαδηποτε αλλη χωρα που γινονται τα μαθηματα.
To γαμωτο στην ολη ιστορια ειναι οτι ο Χριστιανος αναφερει οτι τα περιεχομενα ειναι αποτελεσμα της εμπειριας του τοσο απο το CSS οσο και απο αλλες σχολες που εχει περασει...

Οσον αφορα τα περι θεωριτικου πρεπει να τονισω οτι και τα βιβλια του Keith Code που εχω διαβασει, θεωρητικα ειναι αλλα δε κινδυνευσε ποτε να κατηγοριθει οτι οσοι τα διαβασουν κινδυνευουν!:beer:



:sun:

OldMan
27/05/2005, 12:37
:wave2: :wave2: :wave2:

Φίλε Akira,

συμφωνώ απόλυτα, αλλά πέραν των οικονομικών ζητημάτων, υπάρχουν και τα νομικά.....

Ειδικότερα δε, στην περίπτωση που ο Καλαντζό δηλώνει ότι όλα αυτά προέρχονται από την CSS...

Υ.Γ.

Η διαφορά νοοτροπίας στην αντιμετώπιση καταστάσεων είναι - δυστυχως- αναπόφευκτη ....

:wave2: :beer: :wave2:

gmakris
27/05/2005, 13:31
Eαν αληθευει, το θεωρω λανθασμενη αποφαση απο την πλευρα του CSS - ο Κωστας K. εχει κανει πολυ δουλεια για το CSS και κατα την αποψη μου, η ενεργεια του αυτη δεν δικαιολογει την απομακρυνση του.

Το συγκεκριμενο ενθετο αλλωστε, δεν αναφερεται σε υλη η οποια θα μπορουσε να βλαψει το CSS αντιθετως ειναι μια πρωτης ταξεως διαφημιση......

jarv
27/05/2005, 16:37
Πιστεύω πως αυτό θα σας καλύψει.
Ιωάννα Αρβανιτάκη
περιοδικό 0-300

http://www.0300.gr/forum/viewtopic.php?t=241&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

afrotwin
27/05/2005, 19:22
ego 8eoro oti o kalatzopoulos kala ekane ke mirase ston kosmos afto to vivliaraki me poli sostes odigies odigisis giati to pio simantiko ine na morfo8oun i elines motosikletistes ke na min 8rinoume 8imata ka8e tris ke ligo
ke oxi na ta konomisi to ka8e scool gia bikes pou ine elitistiko logo tou ipsilou kostous tou

tora an ton apelisan profanos ke o idios 8a gnorize tis sinepies ton prakseon tou

ke efoson den pirazi ton idio giati na stenaxori8oume emis


ego opos ke oloi 8a prepi na tou poume ena megalo efxaristo ke ena mparavo gia tin praksi toy

GhostDog
27/05/2005, 20:03
Παρότι η γνώμη μου δεν έχει καμμία σημασία, συμφωνώ με τον Afro. Το να μοιράζεις τη γνώση μόνο καλό μπορεί να είναι (και το να μην την μοιράζεις λόγω c(l)opyright, το θεωρώ απλά δικαιολογία.



ego opos ke oloi 8a prepi na tou poume ena megalo efxaristo ke ena mparavo gia tin praksi toy

+1 :)

dimitris74
28/05/2005, 00:13
και επισης αυτο που απομενει ειναι να σκασει μυτη σε κανα καφε στο δελεαρ που θα ειναι η γιαγια αρκουδα και να τον μαζεψει για παρανομη διακινηση πνευματικης ιδιοκτησιας...


btw ο γιωργος δεν ειναι ακιρα, ειναι akira-1100 βρασιδας-1100

periklisk
29/05/2005, 23:33
Απαράδεκτοι που τον απομάκρυναν.....

Το βιβλιαράκι είναι πάρα πολύ καλό και χρήσιμο....

tifoefs
29/05/2005, 23:43
Συνηθως αν εργαζεσαι με συμβολαιο σε καποια τετοιου ειδους επιχειρηση απαγορευεται να κανεις εκδοσεις !!!

:smokin:

Γι' αυτο αν θυμαστε οι παληοι οσοι θελανε να γραψουν σε δημοσια περιοδικα η να βγαλουν βιβλια σε καποιο εκδοτικο οικο χρησιμοποιουσαν συγγραφικο ψευδωνυμο.
Ο εν λογω συγγραφεας μαλλον λογω αγνοιας και χωρις να συμβουλευτει δικηγορο τη πατησε μεγαλοπρεπως !!!
Να δεις που θα τον βαλουν να πληρωσει και αποζημιωση.

:smokin:

:sick:

stako
30/05/2005, 09:33
Δηλαδή είναι πνευματική ιδιοκτησία του CSS όλα αυτά τα οδηγικά tips???

Μιλάμε σοβαρά?

Καλά έκανε ο άνθρωπος και τα έβγαλε και ας τον έδιωξαν!

Και ας μην μιλήσω καλύτερα για το 0-300 για το οποίο θα ακολουθήσει άλλο post μέσα στην βδομάδα σχετικά με τη νοοτροπία τους και τις τακτικές τους..........

stako
30/05/2005, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Αν ταχε εκδωσει με ψευδωνυμο (με καλυψη απο τον εκδοτη) δε θα εχανε τη δουλεια του !

Αχ ναμ ην εχουν μυαλο οι νεοελληνες ! Παει το φαγε ο 21ος αιωνας !

:mad: :mad: :mad:

Νομίζω πάλι το ίδιο αποτέλεσμα θα ήταν καθώς το Power Bikes είναι του Καλαντζό ουσιαστικά..........

Και από την άλλη γιατί να "κρυφτεί"? Αν είναι να κάνεις κάτι τότε αναλαμβάνεις και τις (πιθανές) ευθύνες σου.........

Εγώ πάντως τον ευχαριστώ για το βιβλιαράκι................

downhill
31/05/2005, 16:00
Το περιοδικό κυκλοφορεί ακόμα στα περίπτερα;Αν όχι απο πού μπορώ να το προμηθευτώ;

stako
31/05/2005, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
Το περιοδικό κυκλοφορεί ακόμα στα περίπτερα;Αν όχι απο πού μπορώ να το προμηθευτώ;

Όχι, νομίζω ήταν το προ-προηγούμενο τεύχος. Πάντως αν πάρεις ένα τεύχος τώρα από το περίπτερο έχει μέσα τηλέφωνα κτλ για να παραγγείλεις παλιά τεύχη.

:wave2: :wave2: :wave2:

Αν θες να τα δω μετά και να σου πω λεπτομέρειες μέσω pm

zouR1
01/08/2005, 12:36
Θα έλεγα ότι η απομάκρυνση του εν λόγω εκπαιδευτή είναι τουλάχιστον άστοχη. Το CSS πέρα από σχολείο αποτελεί μια γενικότερη εμπειρία που κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί να αντικατασταθεί από κανένα έντυπο.
Είναι άλλο πράγμα να διαβάζεις τα θεωρητικά και άλλο να τα ζεις με τους εκπαιδευτές και συναδέλφους μοτοσικλετιστές μέσα στην πίστα.
Πιστεύω πως είναι η γενικότερη εμπειρία του CSS που μετράει από την στιγμή που θα ανέβει κανείς μέχρι την επιστροφή.
Δεν νομίζω ότι το ένθετο έβλαψε το CSS. Απεναντίας μάλιστα. Λειτούργησε σαν ερέθισμα σε αυτούς που είχαν σκοπό να πάνε έτσι και αλλιώς.
Πωρώθηκα πάλι!! Αντε να ετοιμαζόμαστε για τα μαθήματα του Φθινοπώρου ! :D

Η γνώση πρέπει να διοχετεύεται δωρεάν. Είναι ωφέλιμο για όλους !:beer:


20843

stokos
02/08/2005, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από zouR1
Θα έλεγα ότι η απομάκρυνση του εν λόγω εκπαιδευτή είναι τουλάχιστον άστοχη.
.
.
.
.
Πωρώθηκα πάλι!! Αντε να ετοιμαζόμαστε για τα μαθήματα του Φθινοπώρου ! :D

Η γνώση πρέπει να διοχετεύεται δωρεάν. Είναι ωφέλιμο για όλους !:beer:
Όμως ..... στους "τουλάχιστον άστοχους" θα πας να τα δώσεις το Φθινόπωρο.

zouR1
02/08/2005, 19:52
Ναι ΟΚ. Σαν business men, They Suck ! Δεν θα τους συμβουλευόμουν ποτέ για επιχειρηματική στρατηγική...

Αλλά είναι τρομεροί πιλότοι και πολύ καλοί εκπαιδευτές! Εμένα πιστεύω με βελτίωσαν σαν οδηγό και ας έχω κάνει μόνο Level 1 :sun:

cbf600sa
13/08/2005, 13:38
ΡΕ ΠΑΙΔΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΛΑΝΤΖΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ?Η ΣΕ ΠΙΟ ΤΕΥΧΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ POWER BIKES?