PDA

View Full Version : wr250x or R6???



fdTolis
06/01/2010, 14:39
Καλημερα σε ολους και ευτυχισμενο το νεο ετος!

Ειμαι κατοχος ninja 250r και σκευτομαι να αλλαξω κατηγορια!

Η χρηση που κανω ειναι κυριος πολυ και μικρα ταξιδια γυρος στα 250km αλλα απο φετος σκευτομαι να παω στο CSS και να αρχισω να ασχολουμε με πιστα πιο ζεστα!

Το διλημμα ειναι το εξης:

Να παρω το wr250x για μες την πολη επιδη ειναι πιο εβελικτο και πολυ παιχνιδιαρικο και παραλληλα να εχω το ninja 250r για κανα ταξιδι πιο εξω που θα ειναι πιο ανετο, αλλα και για πιστα

Η

Να περιμενω λιγο παραπανω να πουλησω το ninja και να παρω το R6 κατευθειαν??

Περιμενω απαντισεις και αποψεις!!

Ευχαριστω.......

SeNNinhA
06/01/2010, 16:27
Δεν ξέρω εάν θα το ήθελες αλλά η γνωμη μου είναι να μην κανείς τίποτε από τα δυο αλλά να πάρεις 2 άλλες μηχανές μεταχειρισμενες με τα χρήματα που θα επαιρνες το r6.

Και εξηγω:

- Με 250cc ότι και να είναι αυτό, δεν κανείς ταξιδακι άνετο. Ταξιδακι βέβαια μπορείς να κανείς και με παπι αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο.

- Με το R6 πάλι δεν λέει για να μετακινεισαι καθημερινά ούτε και με κανένα άλλο ss. Και η μηχανή ζοριζεται και εσυ.

- Με το r6 ή οποίο άλλο καινούργιο θα πρέπει να βάλεις τουλάχιστον πολυεστερικα μανιτάρια κλπ για να μην κλαις τα λεφτά σου σε πτώση.


Τι θα έκανα:

- Θα πουλούσα αυτό που έχεις.
- Θα έπαιρνα ένα πιο παλιο 600 ss. Πχ. Gsxr600 '03-'04 που και καλά και γρήγορα ήταν και αρκετά βολικά για πόλη και ταξίδια συγκριτικά με τα αλλά.
- Τα χρήματα που θα περίσσευαν σε σχέση με καινούργιο r6 ή τα κρατάς ή αγοράζεις ένα παλιότερους on-off όπως KLE, XT, BMW και αλλά πολλά (ο κυβισμος δεν έχει σημασία) και κανείς την δουλειά σου στην πόλη εύκολα και οικονομικά και πιθανόν και ταξιδάκια δικαβαλος.

Γνώμη μου. Εγώ αυτό θα έκανα και γενικά είμαι υπέρ του μεταχειρισμενου.

p@nos
06/01/2010, 17:22
ρε σεχινα...σε εναν ιδανικο κοσμο, καλα ειναι να εχεις 2 μοτο...

στην πραγματικοτητα ομως δεν ειναι και τοσο ευκολα τα πραγματα...γιατι μιλαμε για πολυ μεγαλυτερα εξοδα...διπλα τελη, διπλες ασφαλειες(που κοστιζουν) διπλη συντηριση(λαδια μυδια ξυδια τακακια λαστιχα)...

και τελικα τα συνολικα εξοδα παραειναι πολλα...
:sick:


γι αυτο τολη καλυτερα να κανεις οτι κανει το 90% οσων οδηγουν μοτο στην ελλαδα...συμβιβαζεσαι με κατι πιο ενδιαμεσο με μεγαλυτερη χρηστικοτητα...

πχ καποιο μεσσαιο γυμνο, η καποιο μεσσαιο ον-οφ ετσι ωστε να κανεις τα παντα...

και πρωτα πρεπει να ξεκαθαρισεις καποια πραγματα στο μυαλο σου, γιατι αν ρωτας ρ6 η ωρ250, τα εχεις λιγο μπερδεμενα τα πραγματα...

chr1s_86
06/01/2010, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
..διπλα τελη, διπλες ασφαλειες(που κοστιζουν) διπλη συντηριση(λαδια μυδια ξυδια τακακια λαστιχα)...

διπλά τέλη και ασφάλειες ναι, αλλά η συντήρηση δεν είναι ακριβώς διπλή γιατί τα χιλιόμετρα μοιράζονται...

;)

Panopticon7
06/01/2010, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
διπλά τέλη και ασφάλειες ναι, αλλά η συντήρηση δεν είναι ακριβώς διπλή γιατί τα χιλιόμετρα μοιράζονται...

;)

Σωστον.

fdTolis
06/01/2010, 17:33
Αν και το gsxr600 03-04 δεν ειναι καθολου ασχιμο και βολικο για την πολη εγω κοιταω και την μεταποληση γιατι αμα παρω το οποιοδηποτε 600 θα το κρατισω τουλαχιστον 2-3 χρονια για να μαθω και να μεγαλωσω την εμπιρια μου εντος και εκτος πιστας και το συγκεκριμενω θα εχει κλεισει 10ετια που για μενα θα ειναι αρκετα παλιο.

εγω σηνυθως κοιταω 3ετιας-4ετιας μεταχειρισμενα!

Αν και το ninjaκι δεν ειναι κανα tdm εμενα με εχει βολεψει σε ταξιδια γιατι μπορεις να πας 140-160 και ειναι και οικονομικο, το 2καβαλος το περιοριζω μεσα στην πολη, αντε και καμια Χαλκιδικη, αλλιως αμαξι!

Για μενα, αμα ειναι να παρω 600 εστω και μεταχειρισμενο ειναι μονοδρομος οικονομικα γιατι θα παρω πολυεστερικα, μανιταρια, στολη κτλ. και θα πουλησω το ninjaκι (οχι οτι καποια στιγμη δεν θα το κανω) αλλα σκευτομαι οτι μεσα στην πολη θα ταλεπωρω ενα ss...

περιμενω και αλλες γνομες....

Panopticon7
06/01/2010, 17:37
Εγω στην θεση σου (σε καθε περιπτωση) θα εδινα το Νιντζακι και θα επαιρνα μεταχειρα ενα 400αρακι. (cb400-Bandit κλπ)

Ουτε πολυ δυνατο ωστε να φας τα μουτρα σου, αλλα αρκετα δυνατο για να μαθεις που πανε τα 4.

Και αργοτερα χτυπας και ενα street ή ενα SS και εχεις δυο μηχανακια κορυφαια στο ειδος τους.

Υγ. Πιστευω αν εισαι εξυπνος και οταν καταλαβεις τι παιζει... δεν θα θελεις να παρεις SS για μεσα στην πολη

SeNNinhA
06/01/2010, 17:38
Δεν αντιλεγω σε αυτό αλλά:

α) όπως είδες το τρίτο σκέλος δεν το έβαλα σαν απαραίτητο. Παίρνεις gsxr600 μεταχειρισμένο και τα κρατάς την διάφορα από r6 καινούργιο έγραψα.
β) εάν έχεις 2 μηχανές μόνο τα τέλη είναι παραπάνω. Όλα τα αλλά είναι λιγότερα. Τα πολλά χιλιόμετρα τα γράφεις με το μικρό (ή μεσαίο) on-off για το οποίο η συντήρηση είναι σαφώς φθηνότερη από το ss όταν το χρησιμοποιείς κάθε μέρα και τα Λαστιχα σχεδόν τζάμπα συγκριτικά.
γ) εάν θέλει μπορεί να έχει το ss μόνο για την πίστα χωρίς πινακίδες τέλη κλπ και το on-off για πόλη και ταξιδάκια.

Όλες οι παραπάνω περιπτώσεις είναι φθηνότερες και σε αγορά και σε συντήρηση από το να πάρεις ένα r6 του κουτιου και να το χρησιμοποιείς κάθε μέρα. Επίσης είναι φθηνότερες σε μια πτώση και επισκευή και μείωση μεταπωλητικης αξίας κλπ. Αν κάνω υποψην ότι ο φίλος είναι και νέος απειρία οδηγος τότε μόνο σε μεταχειρισμένο θα τον καθοδηγουσα.

Γνώμη μου πάντα. Δεν σημαίνει ότι όλοι έχουμε τα ίδια κριτήρια.

p@nos
06/01/2010, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
διπλά τέλη και ασφάλειες ναι, αλλά η συντήρηση δεν είναι ακριβώς διπλή γιατί τα χιλιόμετρα μοιράζονται...

;)


σε ολα τα οχηματα η συντηρηση δε παει μονο με τα χλμ...παει και με τον χρονο...

fdTolis
06/01/2010, 18:11
Το σημα για το ninjaki κανει 18ε και για ολα τα 250ρια, αν εχω 2 συνολο 36ε το χρονο

Η ασφαλεια ειναι 80 το 6μηνο, αμα εχω 2 ειναι 160ε

και τα σερβις σε ενα μονοκυλινδρο (wrx) ειναι μιδαμινα σε σχεση με ενα 4κυλινδρο 600

στην ουσια το ninja δεν θα το μετακινω και τα σερβις μπορει να ειναι και μια φορα το χρονο...
που εδω που τα λεμε μπορει να το δωσω

οσο για την εμπιρια μου, η οδηγικη μου παιδια εχει ξεκινηση απο τα 10 μου και οδηγαω 2 χρονια καθε μερα μηχανη, ειμαι σχετικα νεος οδηγος και εχω να μαθω πολλα ακομα

Γι'αυτο δεν σκευτομαι το R6 (αν και ειναι η αδυναμια μου) και σκευτομαι να περασω πρωτα απο μια κατηγορια οn-off γιατι πιστευω οτι ειναι καλο σχολειο....

SeNNinhA
06/01/2010, 18:27
Εαν σε ενδιαφέρει να μπεις πίστα τότε πρέπει να πάρεις ενα SS γιατί εαν μπεις με οποιοδήποτε άλλο και κολλήσεις θα πας κατευθείαν για νέα αλλαγή μηχανής.

Από τα SS πάλι τα πιο βολικά, φιλικά και γρήγορα ταυτόχρονα καθώς και συγκριτικά ενεκτά στην πόλη ήταν και είναι τα GSXR. Το ποιας χρονολογίας θα επιλέξεις εξαρτάται αποκλειστικά από την τσέπη σου.

Καλή επιλογή είναι και τα street fighter όπως Street Triple τα οποία πάνε καλούτσικα και στην πίστα αλλά είναι και πιο διασκεδαστικά για κάθε μέρα και για βολτίτσες από τα SS. Εγώ θα τα προτιμούσα σαφώς.

Από την άλλη εαν θέλεις κάτι φθηνό που να το ευχαριστηθείς κάθε μέρα στην πόλη και σε ταξιδάκια και σε εκδρομούλες κλπ, τότε πάς σε ένα On-Off. Και πάλι θα έβρισκα ένα μεταχειρισμένο μιας και θα χάσεις λιγότερα όταν το ξαναπουλήσεις (100% βέβαιο) για κάτι άλλο.

Μην πας σε 400άρια και τέτοια. Είναι πολύ παλιά και πολύ μεταχειρισμένα και δεν έχουν να σου δωσουν περισσότερα από αυτό που έχεις τώρα και σε μερικούς μήνες θα ψάχνεις απελπισμένα να το αλλάξεις.

Μην νομίζεις πάντως ότι θα κρατήσεις μηχανή πάνω από 2 χρόνια. Στον χρόνο πάνω θα ψάχνεσαι να δεις και κάτι άλλο.

Όσο αφορά την εμπειρία, αφού θα πας και σε σχολείο τότε όλα εξαρτώνται απο το πόσο αυτοσυγκράτηση και μυαλό έχεις μέσα στο κεφάλι σου και αυτό δεν πάει με τα χρόνια.

chr1s_86
06/01/2010, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
σε ολα τα οχηματα η συντηρηση δε παει μονο με τα χλμ...παει και με τον χρονο...

Σωστό κι αυτό, η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, πχ 4 αλλαγές λαδιών σε 1 μοτο σε ένα χρόνο, 2 αλλαγές λαδιών σε 2 μοτο (2 στην καθε μια) σε ένα χρόνο.

fdTolis
06/01/2010, 18:43
Απ'οσα μου λετε μαλλον για κανα street με κοβω, θα το σκεφτω και ελπιζω να παρω την σωστη αποφαση!


και κατι ακομα

Ειναι καλητερο να κανω ενα CSS με το ninjaki ή οταν με το καλο παρω κανα street ή SS να κανω το σχολειο???

Ιznogood
06/01/2010, 19:34
Αν πραγματι θελεις να κανεις CSS και πιστα τοτε παρτο χαλαρα το R6 και παρτο τωρα να πας με αυτο στα μαθηματα. Να ξερεις πως θα κανεις πολλους συμβιβασμους (αυτα εχουν οι γκομενες) αλλα θα διασκεδασεις αφανταστα και θα ανεβεις επιπεδο...!

SeNNinhA
06/01/2010, 20:08
Το CSS έχει 3 level (+1 ακόμη). Δεν έχει σημασία με ποιο θα το κάνεις, ειδικά το 1ο level. Μια χαρά είναι και το ninjaκι. Δεν έχει σημασία που δεν είναι δυνατό. Για αυτά που θα κάνεις υπερεπαρκεί.

lamoun
06/01/2010, 21:29
Lvl 1 και 2 άνετα με το νιντζάκι.

Στο 3 φτιάχνεις τη θέση του σώματος, οπότε καλό είναι να έχεις ένα μηχανάκι εργονομικά σωστό γι'αυτό του είδους την οδήγηση.

fdTolis
06/01/2010, 22:57
Ευχαριστω πολυ παιδια

Θα μαζεψω ακομα μερικα λ7 στην ακρη και θα δω πως θα κινηθω


:beer: :beer:
:wave2:

tasos5102
01/02/2010, 14:07
δεν κοιτας και το ΜΤ 03 που το εχει
καινουριο 5300€ με φπα και πινακιδα
για την πολη

ή κανα ΧΤ που θα το χεις και θα θυμασαι
μονο βενζινα να βαζεις.

τα εξοδα (ασφαλειες τελη) απογειωνονται
αλλα με τετοιο συνδιασμο νομιζω οτι
θα εισαι απολυτα ικανοποιημενος (ΧΤ+R6)

στο σχολειο να πας με οτι εχεις
ουτως ή αλλως θα μαθεις να οδηγας
πολυ περισοτερο με το σωμα οποτε
και με το ΖΧ θα τα καταλαβεις καλητερα.

καλη τυχη οτι κι αν διαλεξεις τελικα:beer:

fdTolis
01/02/2010, 15:28
Να σου πω, το ΧΤ δεν με ενθουσιαζει...

Το ΜΤ 03 και αυτο καλο ειναι αλλα δεν θα το απολανβανω στην πιστα....


Οποτε κατελιξα στο R6, που μαλλον θα το παρω μετα το καλοκαιρι.......

Ετσι και αλλιως οτι ενδιαμεσο εχω σκευτη, παντα καταληγω στο R6 οποτε......

CryptonX
20/03/2010, 10:32
το wr250x είναι τερατάκι και θα το χαρείς στην πίστα/πόλη/χαλαρά ταξιδάκια και ότι θες....


Έτσι όπως τα είπες εσύ θα είσαι απόλυτα βολεμένος και με τα 2...

SPRIDER
20/03/2010, 11:12
φιλε μου σαν κατοχος r6 σου λεω οτι ειναι κολημα το μηχανακι ΑΛΛΑ δεν κανει για πολη ειμαι σιγουρος οτι το ξερεις επεισης δεν μπορεις να το πηγαινεις κατω απο τα 100 με 120 χαω ,θα σου κουρασει αυχενα καρπους κτλ και σε καμια περιπτωση δεν λεγεται βολικο μηχανακι για ταξιδια η μετακινησεις σε καθημερινη βαση(145χλμ=22 ε 100αρα αμολυβδη),ναι θα εντυπωσιαστεις με το τη μπορει να κανει και ποσο υπακουω ειναι ,αλλα μεγαλυτερη δυναμη=μεγαλυτερη ευθυνη δλδ λαδακια φτηνα φτηνα κανα 60 ,ασφαλεια κανα 120(το 6μηνο) σηματακη 45 λαστιχα απο 350-450 περιπου αναλογα τη θα βαλεις ,τακακια απ 25ε το ζευγαρι δλδ 25χ3=75 και ολα αυτα που αναφερω χωρις εργασια,οποτε περιπου να ξερεις τι να υπολογιζεις,φυσικα αν σκεφτεσαι μονο πιστα τοτε ολα αυτα αλλαζουν,ελπιζω να μην σε απογοητευσα αλλα να σε βοηθησα ως προς την επιλογη σου.:beer: :beer:

fdTolis
20/03/2010, 13:06
Ευχαριστω πολυ για την συμβουλη SPRIDER...

απλα αυτη τη μηχανι την γουσταρω πολυ, στην πολη δεν θα την κυκλοφορο και πολυ γιατι πλεον εχω ποδηλατο γι'αυτη την δουλεια, ταξιδι εχω κανει με ss και εχω εμπειρια, οποτε μολης εχω την οικονομικη ευχερια θα την αποκτησω....

:beer: :beer:

SPRIDER
20/03/2010, 16:44
εΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΖΑΧΑΡΩΝΑ ΧΡΟΝΙΑΑΑΑΑ.ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ,ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ,ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΒΑΛΑΣ ΑΛΩΣΤΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΝΑ ΚΑΒΑΛΑΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ......:D :D :D :D :beer:

simba
22/03/2010, 14:30
fdtolis,η δικη μου αποψη,ειναι να παρεις αυτο που σαρεσει για να μην σου μεινει αποθημενο(βεβαια να μπορεις να ανταπεξελθεις στις οικονομικες απαιτησεις του λασριχα-σερβις κτλ)να κανεις τα ταξιδια σου,τις βολτες σου και οτι αλλο θες,και παρε ενα παπι για μεσα στην πολη με 500 ευρω να κανεις την δουλεια σου...

fdTolis
22/03/2010, 16:27
:beer: :beer: :beer:

Dhmitris
13/06/2010, 07:20
αν κ από ότι βλέπω ψιλό αποφάσισες στο τι θα πάρεις, απλά θέλω να σου πω να πάρεις ότι γουστάρεις και να μην σκέπτεσαι όλα αυτά που θα έπρεπε να σκέπτεσαι! Ναι ξέρω ακούγετε κάπως αλλά συνήθως έτσι καταλήγεις σε αγορές πολλών ευρώ που δεν σε ικανοποιούν! :beer:

fdTolis
13/06/2010, 08:05
Ευχαριστω παιδια για τις αποψεις! Το r6 ειναι η μηχανη που θα παρω, ετσι και αλλιως δεν τιθεται θεμα ¨κουρασης¨ της μεσα στην πολη γιατι πλεον χρησιμοποιω ποδηλατο για την μετακινηση μου!!

Ευχαριστω και παλι!!



:beer: :beer:


:wave2: