PDA

View Full Version : Αλυσιδογραναζα αλλαγη στα ποσα?(και αλλες ανησυχιες τελικα)



Kenai
06/01/2010, 19:48
Υπαρχει καποιο μετρο αναφορας του στυλ "αν σου βγαλει 50000χλμ καλα ειναι,η ειναι θεμα συντιρισης?
σε κ7600 καθημερινη χρηση ειμαι στα 27777 στα 30000 λεω να τα αλλξω γιατι μετα απο τις τελευταιες βροχες αρχισε να μαγγωνει λιγο.Μετα το σπρεϊ πηρε τα πανο της η αλυσιδα αλλα την νιωθω/ακουω περιεργα.

Επισης ο μαστορας μου ειπε οτι με 200ε εχει κατι τουμπανα με χρυση η μπλε αλυσιδα.Λογο αγνοιας δυστηχως πανο στο θεμα ζητω συμβουλες στο τι να προσεξω καμια μαρκα και την αληθεια ... ειναι αναγκη να ειναι χρωματιστη :confused:
Δεν ξερω μηπως φενεται γκαγκουρικο οταν ολο το μηχανακι ειναι στοκ και ασπρο μπλε?

Επισης μπορω με αλλο μεγεθος να βελτιωσω την αποδοση στα χαμηλα ,σε βαρος της τελικης?

Ειναι ενα σημειο εκει στις 6000 στροφες περιπου που σαν να ξεψυχαει οταν το κατεβαινει η βελονα και σαν να ανοιγει η τουρμπινα οταν το ανεβαινει.Μπορω να κανω κατι γενικοτερα για αυτο?
μηπως ειναι καθαρα θεμα εξατμισης και σου ξου μου ξου ισως μανταλακια?
Να αποδεχθω οτι ειναι το σημειο G της και οτι μονο πανω απο τις 6000 στροφες ειναι χαρουμενη και ειναι λογικη η διαφορα αποδοσης?

Και μια που τα λεμε μια αιωνια απορια.Μεταξυ μας.Αυτα τα ρημαδια κανει να τα οδηγαμε με φουλ βροχη???Η του γ@μ@ω την μανα και θα καρφωθει κανα πιστονι στα οπισθια εκει που καθομαι στο φαναρι και βγαζει καπνους ολο το μοτορι?






















































ναι ξερω "ασε μας αρε φιλε στοκ μηχανακι και μας σπας τα @ρχιδι@"

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
κανα tip ρε παιδια μην μας πιασουν γκορτσους :D :D :D

THEOD
06/01/2010, 20:00
Ποιός κατάλαβε και τι, εεεε είναι ένα θέμα.... :rolleyes:




:a014: :a014: :a014:

Kenai
06/01/2010, 20:04
Αν μπορω να γινω ποιο συγκεκριμενος πες.

THEOD
06/01/2010, 20:26
Μερικά πράγματα που μπορούν να σου φανούν χρήσιμα...

Η αλυσίδα δεν έχει στάνταρ διάρκεια ζωής. Εξαρτάται από το μηχανάκι, την χρήση, και κυρίως την σωστή ή όχι συντήρησή της. Άλλος μπορεί να βγάλει 20Κ και άλλος 60Κ....Πάντως συνήθως από τα 30.000 χλμ και μετά εισέρχεσαι στις τελευταίες φάσεις της ωφέλιμης ζωής της και χρειάζεται τσεκάρισμα για να διαπιστωθεί σε ποια κατάσταση είναι...Ψυχανεμίζομαι από αυτά που γράφεις ότι η δική σου δεν έχει υποστεί και καμμία σοβαρή συντήρηση...

Υπάρχουν πολλές εναλλακτικές λύσεις για την αλλαγή της. Τόσο σε μαμά ανταλλακτικό όσο και σε ένα σκασμό αφτερμάρκετ. Στις αφτερμάρκετ (ανάλογα την εταιρία) τα χρώματα δηλώνουν σε ποια σειρά (οικογένεια) ανήκει η αλυσίδα. Η κάθε οικογένεια αλυσίδας έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά μεταφοράς δύναμης, αντοχής κλπ και διαφορετική τιμή. Ο μηχανικός σου θα σε βοηθήσει να διαλέξεις την κατάλληλη για το μηχανάκι σου, την χρήση, και το πορτοφόλι σου. Κάποιος κάτοχος από εδώ μέσα επίσης μπορεί να σου προτείνει συγκεκριμένη-δοκιμασμένη λύση. Το αισθητικό του θέματος το προσπερνάω...

Αν αλλάξεις αλυσίδα ΠΑΝΤΑ αλλάζεις μαζί και γρανάζια...

Το να κοντύνεις ή να μακρύνεις την μετάδοση αλλάζοντας δόντια στα γρανάζια (φαντάζομαι αυτό εννοείς) διαφοροποιεί τον τρόπο που περνάει η δύναμη του κινητήρα στον δρόμο....Ολόκληρη ιστορία για να αναλυθεί αλλά με ένα ψάξιμο στο φόρουμ φαντάζομαι ότι πολλές απορίες σου θα λυθούν. ίσως κάποιος συμφορουμίτης με το ίδιο μηχανάκι να μπορέσει να σε καθοδηγήσει εκ του ασφαλούς. Πάντως το δίλημμα καλύτερη επιτάχυνση VS τελική είναι παλαιομοδίτικο και δεν ισχύει....

το GSXR είναι ένα SS μεσαίου κυβισμού με αρκετά άλογα στο λίτρο και λογικό να παρουσιάζει την δύναμή του ψηλά (αν κατάλαβα καλά τι εννοείς...). Λίγα έως τίποτα μπορείς να κάνεις για αυτό...Ακόμα και αυτά τα λίγα θα κοστίσουν δυσανάλογα πολλά. Αν δεν μπορείς να ζήσεις με αυτό ή να το αξιοποιήσεις άλλαξε μηχανάκι

Και ναι....Τα μηχανάκια οδηγούνται και στην βροχή χωρίς να ....φύγουν τα πιστόνια.... :rolleyes:

Το ξέρω ότι δεν βοήθησα πολύ, αλλά είναι αυτό που μπορώ να κάνω χωρίς να γράψω κατεβατά... :wave2: :wave2: :wave2:

DeusEx
07/01/2010, 09:30
η δικια μ αλυσιδα κρατησε 60k στο fz6

σωστη συντηρηση κ οχι καγκουριες ειναι το κλειδι .

λιπανση με καλο σπρευ αλυσιδας καθε 300-500 χλμ σε νορμαλ χρηση και ΚΑΘΕ( μα καθε ) φορα μετα την βροχη!

:D

Τι να σου παθει το εργαλειο στην βροχη ??? πλακα κανεις ???

:rotflmao:

TROOPER
08/01/2010, 15:20
και επειδη οι αποριες ειναι πολλες και δεν εχουν να κανουν με την κατηγορια παμε απο τα τεχνικα μια βολτα να σας πει γνωμες ο μαστορας

:wave2:

Tpap
08/01/2010, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kenai
Υπαρχει καποιο μετρο αναφορας του στυλ "αν σου βγαλει 50000χλμ καλα ειναι,η ειναι θεμα συντιρισης?
σε κ7600 καθημερινη χρηση ειμαι στα 27777 στα 30000 λεω να τα αλλξω γιατι μετα απο τις τελευταιες βροχες αρχισε να μαγγωνει λιγο.Μετα το σπρεϊ πηρε τα πανο της η αλυσιδα αλλα την νιωθω/ακουω περιεργα.

Επισης ο μαστορας μου ειπε οτι με 200ε εχει κατι τουμπανα με χρυση η μπλε αλυσιδα.Λογο αγνοιας δυστηχως πανο στο θεμα ζητω συμβουλες στο τι να προσεξω καμια μαρκα και την αληθεια ... ειναι αναγκη να ειναι χρωματιστη :confused:
Δεν ξερω μηπως φενεται γκαγκουρικο οταν ολο το μηχανακι ειναι στοκ και ασπρο μπλε?

Επισης μπορω με αλλο μεγεθος να βελτιωσω την αποδοση στα χαμηλα ,σε βαρος της τελικης?

Ειναι ενα σημειο εκει στις 6000 στροφες περιπου που σαν να ξεψυχαει οταν το κατεβαινει η βελονα και σαν να ανοιγει η τουρμπινα οταν το ανεβαινει.Μπορω να κανω κατι γενικοτερα για αυτο?
μηπως ειναι καθαρα θεμα εξατμισης και σου ξου μου ξου ισως μανταλακια?
Να αποδεχθω οτι ειναι το σημειο G της και οτι μονο πανω απο τις 6000 στροφες ειναι χαρουμενη και ειναι λογικη η διαφορα αποδοσης?

Και μια που τα λεμε μια αιωνια απορια.Μεταξυ μας.Αυτα τα ρημαδια κανει να τα οδηγαμε με φουλ βροχη???Η του γ@μ@ω την μανα και θα καρφωθει κανα πιστονι στα οπισθια εκει που καθομαι στο φαναρι και βγαζει καπνους ολο το μοτορι?


ναι ξερω "ασε μας αρε φιλε στοκ μηχανακι και μας σπας τα @ρχιδι@"

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
κανα tip ρε παιδια μην μας πιασουν γκορτσους :D :D :D



Δεν υπάρχει σημείοG, φίλε...

μύθος είναι. :wave2:

MARKOS-V
15/01/2010, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
η δικια μ αλυσιδα κρατησε 60k στο fz6

σωστη συντηρηση κ οχι καγκουριες ειναι το κλειδι .

λιπανση με καλο σπρευ αλυσιδας καθε 300-500 χλμ σε νορμαλ χρηση και ΚΑΘΕ( μα καθε ) φορα μετα την βροχη!

:D

Τι να σου παθει το εργαλειο στην βροχη ??? πλακα κανεις ???

:rotflmao:

θα συμφωνισω μαζι σου σε ολα.
κ εγω ειμαι στα 60οοο κ συνεχιζω

Cpt. Haddock
15/01/2010, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Kenai
[...]

1. Η αλυσίδα εκεί γύρω στα 30κ αρχίζει να θέλει αλλαγή (μπορεί και νωρίτερα). Θα το δεις απο το πόσο συχνά πλέον χαλαρώνει και θέλει σφίξιμο (δε σου λέω κατι καινουριο, έτσι; :confused: :wacko: )

2. Το μηχανάκι στη βροχή ΔΕΝ βγάζει καπνούς αλλα (υδρ)ατμους. :wave2:

3. Σε πιάνουν "Κότσο" και όχι "Γκόρτσο"

:lol:




Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Δεν υπάρχει σημείοG, φίλε...
μύθος είναι. :wave2:

:rotflmao:

pektis
22/01/2010, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
θα συμφωνισω μαζι σου σε ολα.
κ εγω ειμαι στα 60οοο κ συνεχιζω


60000km??:eyepop:
Με την ιδια αλυσιδα?:confused:
Πανω απο 30-32000 δεν βγαζουν......

MARKOS-V
23/01/2010, 17:43
εχω κανει πατεντα κ λαδωνω οποτε ..θελω κ ..οση ωρα θελω.
καθε 150 -200χλμ παταω τον διακοπτη ,μετραω μεχρι το 12 η η αλυσιδα εχει κανει 2 τουλαχιστον στροφες κ ...ειμαι οκ.
εχω τελειωσει πια με τα λαδωματα ....

DeusEx
24/01/2010, 00:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
60000km??:eyepop:
Με την ιδια αλυσιδα?:confused:
Πανω απο 30-32000 δεν βγαζουν......

60.000 km η μαμα o-ring στο fz6 με ανεση !

Τωρα με την x-ring που εβαλα παιζει να βγαλει κ παραπανω !!!

:wave2:

sabayam
24/01/2010, 07:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
60.000 km η μαμα o-ring στο fz6 με ανεση !

Τωρα με την x-ring που εβαλα παιζει να βγαλει κ παραπανω !!!

:wave2:

++600

ANALOGA Tη χρηση που κανεις και τη συντηρηση

τα χρωματα δε παιζουν ρολο παρα μονο ο τυπος της αλυσιδας που θα παρεις....

πχ afam εχει σε χρυσο-μπλε- κοκκινο χρωμα

εκτος απο μαμα αλυσιδα που ειναι καλες μπορεις να διαλεξεις και μια after η afam ειμαι αρκετα καλες και αντεχουν σε χιλιομετρα.....

αλλα παρε την πιο ενισχυμενη που εχει οσο για το κοστος περιπου 180-200 ευρω εχει..συνεπαγεται μαζι με γραναζια γιατι αφου φθαρθει η αλυσιδα το ιδιο θα εχουν παθει και τα αλυσιδογραναζα αν αλλαξει μοναχα αλυσιδα σε μικρο χρονικο διαστημα θα αναγκαστεις να αλλαξεις ξανα το σετ αλυσιδογραναζα..