PDA

View Full Version : Αφαίρεση S.A.S.



Vegeta
07/01/2010, 22:25
Αγαπητοί συνάδελφοι ΚΤΜάδες Χρόνια σας Πολλά και ευτυχισμένος ο Νέος Έτος!!

Θέλω καιρό να ρωτήσω -αλλά δεν έβρισκα το χρόνο, αν έχει αφαιρέσει κανείς από εσάς με Adventure 950-990 και γενικά κάτι σε LC8, το Secondary Air System (SAS).

Αν ναι, θα ήθελα μερικές τεχνικές λεπτομέρειες στην περίπτωση που το κάνατε μόνοι σας (του στυλ πως και με τι ταπώσατε τις απολήξεις των σωληνώσεων που καταργήθηκαν, από που προμηθευτήκατε ή αν φτιάξατε μόνοι σας τα πλακίδια για το κλείσιμο των θυρίδων (blanking plates σαν αυτές τις φωτογραφίας)), κλπ, άλλα και σε θέματα όπως διαφορά στην απόδοση, μείωση σκασιμάτων από την εξάτμιση, κλπ, κλπ, και γενικά τα + και – τις όλης μετατροπής. :beer:


184967

HFK
10/01/2010, 17:47
Καλησπέρα, δεν γνωρίζω αν ξέρεις αγγλικά, αλλά αν ναι τότε ελπίζω αυτό το παρακάτω forum να σου λύσει μερικές απορίες

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=42480

Αν όχι , τότε ας ρωτήσουμε κάποιον εξουσιοδοτημένο της ΚΤΜ
Ούτε και εγώ (που με ενδειαφέρει και μένα το θέμα και έχω τις ίδιες απορίες με σενα ) ασχολήθηκα σε βάθος και δεν εχω διαβάσει ακόμη αυτό που σου στέλνω γιατί το thread το βρήκα πρόσφατα
Αν μάθεις κάτι και λύσεις τις απορίες σου στείλε μου ένα πμ
Σε ευχαριστώ

KostasA
10/01/2010, 18:00
Γιατί να αφαιρέσεις το ΣΑΣ????? κερδίζεις κάτι??

HFK
10/01/2010, 18:14
Αυτό ψάχνουμε όλοι
Τί κερδίζεις αλλά και τι χάνεις αδερφέ μου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απλά επι του παρόντος δεν το γνωρίζουμε και το ψάχνουμε να το μάθουμε , οπότε αν ξέρει κανείς κάτι για SASA REMOVAL να μας διαφωτίσει
Ευχαριστώ !

DrBig
10/01/2010, 19:04
Δεν γνωριζω αν κερδιζεις κατι αν το αφαιρεσεις, αλλα σιγουρα πρεπει να αφαιρεθει αν προκειται η μηχανη να ρυθμιστει σε δυναμομετρο. Επισης σιγουρα δεν πρεπει να αφαιρεθει αν διατηρηθουν οι καταλυτικες εξατμισεις.

el patron
10/01/2010, 19:15
ειχα αφαιρεση το sas στο 950 που ειχα και το μοτερ μου φανηκε λιγο πιο αμεσο χαμηλα,αλλα η διαφορα ηταν ελαχιστη,
πιστευω δεν αξιζει.

Vegeta
10/01/2010, 20:33
Φίλε HFK σε ευχαριστώ για το link. Το ADV Rider το έχω ξεψαχνίσει, όπως και το KTM Info το οποίο δίνει λεπτομερείς οδηγίες για την αφαίρεση του (τα αγγλικά μου είναι σε πολύ καλό επίπεδο). Άλλοι το αφαιρούν τελείως μπακαλίστικα και άλλοι πιο "εργοστασιακά". Σκεφτείτε ότι ακόμα και η ίδια η KTM παρέχει blanking plates (οι συγκεκριμένες της φωτογραφίας) για την αφαίρεση του. Απλά ήθελα και κάποιον εν Ελλάδι (όχι το παριζάκι) :rotflmao: που να το έχει κάνει αν γίνεται και μόνος του να μοιρασθεί μαζί μας κάποια πράγματα..

Το S.A.S. παρέχει έξτρα αέρα στο σύστημα εξαγωγής μέσω μιας βαλβίδας υποπίεσης που ανοίγει παράλληλα με τις πεταλούδες στις εισαγωγές. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την οξείδωση των καυσαερίων και σε συνδυασμό με τον καταλύτη στα γνήσια τελικά, η μηχανή περνάει τους κανονισμούς περί εκπομπών καυσαερίων.
Από τη στιγμή όμως που το 90% των μηχανών αυτών κυκλοφορεί με after-market εξατμίσεις ελευθέρας, το σύστημα αυτό δεν έχει λόγο ύπαρξης και πρέπει να αφαιρείται καθώς εντείνει τα σκασίματα και επιδρά ίσως και αρνητικά στην απόδοση της μηχανής. Παράλληλα ξεφορτώνεσαι και κάποια υλικά, ελαφρώνοντας έτσι τη μηχανή ενώ βελτιώνεις και την πρόσβαση στον κινητήρα στα μελλοντικά service.
Ευχαριστώ DrBig και el patron :beer: για τις προτάσεις-συμβουλές, άλλα και το συμφορουμίτη που μου απάντησε με π.μ. για το ότι τη συγκεκριμένη εργασία την εκτέλεσε σε συνεργείο (δεν το έγραψε δημοσίως για να μη χαρακτηρισθεί διαφήμιση του συνεργείου). Επίσης ανέφερε ότι τα σκασίματα μειώθηκαν, άλλά όχι ότι εξαφανίσθηκαν (αυτό βέβαια μπορεί να συμβαίνει λόγω εισαγωγής αέρα από αλλού)...

Με βλέπω να προχωράω στο να το κάνω.. Θα παραγγείλω τα blanking plates και στην πρώτη ευκαιρία θα το κάνω με την πιθανότητα φωτογραφικού υλικού προς τέρψιν οφθαλμών! :lol:

Μετά θα πάρει σειρά το EPC! :D Αλήθεια, αυτό το έχετε βγάλει? :p

DrBig
10/01/2010, 20:42
Μηπως θα επρεπε να εξετασεις και την περιπτωση μελλοντικων ΚΤΕΟ-καυσαναλυσεων, οπου καλλιτερα θα ηταν να μην αφαιρεθει ολοκληρωτικα αλλα 'μπακαλιστικα' ωστε να ανασυνδεεται ευκολα?

GhostDog
10/01/2010, 21:13
χμμμμμ

990adv εδώ..

πέραν των σκασιμάτων μερικές φορές έχετε παρατηρήσει και κάτι ψιλομπουκωματάκια που μπορεί να κάνει (με ακράπες πάνω) κυριώς σε απότομα παιξίματα του γκαζιού?? (πχ. διπλογκαζιά για να σκάσει και να καθαρίσει μπερμ ή κλείσε-άνοιξε για να σηκωθεί; )

αυτά παίζει αν οφείλονται στο SAS?

Vegeta
10/01/2010, 21:43
Δεν έχεις και άδικο DrBig... Θα έρθουν κάποια στιγμή τα ΚΤΕΟ για μοτό και στην Ελλάδα. Γι αυτό και έχω κρατήσει και τις μαμά εξατμίσεις στην αποθήκη -είτε για θέμα θορύβου είτε για την περίπτωση των ΚΤΕΟ- οπότε η απενεργοποίηση όπως λες να είναι καλύτερη λύση από την ολική αφαίρεση...

Φίλε GhostDog, στο 990 μαζί με τις Ακράπες απ’ ότι έχω διαβάσει περνάνε και καινούριο χάρτη στην ηλεκτρονική για να ωφεληθείς της αλλαγής, αλλιώς τα αποτελέσματα μπορεί να είναι και αυτά που αναφέρεις. Το SAS λογικά δεν έχει τέτοιες επιδράσεις. Το EPC όμως από την άλλη μπορεί -αν έχει βλάβη- να σου φτωχαίνει το μίγμα σε ανύποπτους χρόνους (αυτό το κάνει ούτως ή άλλως στα απότομα ανοίγματα γκαζιού στη 2α και 3η ταχύτητα για πιο ομαλή κλιμάκωση) με αποτέλεσμα να έχεις αυτά τα μπουκώματα ή τους δισταγμούς της μηχανής... Μήπως αυτά που αναφέρεις γίνονται όντως με 2α ή 3η ταχύτητα στο κιβώτιο??

GhostDog
11/01/2010, 08:08
έχω περάσει το χάρτη για τις ακράπες..

μόστλυ ναι.. αν και με 1η παίζουν αλλά για λέγε περισσότερα γι αυτό το EPC, τι είναι και πως το ξηλώνουμε;;; :rotflmao: :rotflmao:

HFK
13/01/2010, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vegeta
Αγαπητοί συνάδελφοι ΚΤΜάδες Χρόνια σας Πολλά και ευτυχισμένος ο Νέος Έτος!!

Θέλω καιρό να ρωτήσω -αλλά δεν έβρισκα το χρόνο, αν έχει αφαιρέσει κανείς από εσάς με Adventure 950-990 και γενικά κάτι σε LC8, το Secondary Air System (SAS).

Αν ναι, θα ήθελα μερικές τεχνικές λεπτομέρειες στην περίπτωση που το κάνατε μόνοι σας (του στυλ πως και με τι ταπώσατε τις απολήξεις των σωληνώσεων που καταργήθηκαν, από που προμηθευτήκατε ή αν φτιάξατε μόνοι σας τα πλακίδια για το κλείσιμο των θυρίδων (blanking plates σαν αυτές τις φωτογραφίας)), κλπ, άλλα και σε θέματα όπως διαφορά στην απόδοση, μείωση σκασιμάτων από την εξάτμιση, κλπ, κλπ, και γενικά τα + και – τις όλης μετατροπής. :beer:

Λοιπόν, μόλις πρίν δύο μέρες αφαίρεσα τα τελικά της μαμάς και τοποθέτησα τα no catalysator silencers τιτανίου της WINGS και όχι Ακράπες. Ταυτόχρονα κατήργησα το SAS με blanking plates επίσης της WINGS. τα σωληνάκια τα άφησα και στην ουσία τα νέα αλουμινένια πλακίδια (blanking plates) τοποθετήθηκαν πίσω απο τα υπάρχοντα της ΚΤΜ οπότε η δίοδος του αέρα και επομένως και η εισροή οξυγόνου έκλεισε χωρίς να χρειαστεί να αφαιρέσω κανένα απο τα σωληνάκια
Το μοτέρ δουλεύει κανονικά .Αν θέλεις λεπτομέρειες στείλε πμ και μιλάμε και τηλεφωνικά
Το μηχανάκι μου είναι το 990 SM του 2008 (injection)
Να και μία φωτό παρακάτω


185479

lamoun
13/01/2010, 23:42
Θα μπορούσες να μπουκώσεις απλά το σωληνάκι στην παροχή αέρα.

Π.χ. στο δικό μου που πάει στο φιλτροκούτι, το βουλώνω με ένα μπουλόνι, πριν πάω στο δυναμόμετρο! :rotflmao:

Όσο για την απόδοση - αν το βγάλεις τελείως - θα κερδίσεις σίγουρα σε επιτάχυνση....
























θα είσαι 500γραμ. κάτω! :p

vag950
15/01/2010, 21:27
http://home.comcast.net/~garrysimmons/ktm/SAS-Canister-Removal.htm


ΓΙΑ ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΕΔΩ

Vegeta
20/01/2010, 15:16
Φίλοι μου σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις υποδείξεις. Πολύ ενδιαφέρουσα η λύση της Wings που έκανε ο HFK, με τα πλακίδια να μπαίνουν πίσω από αυτά του SAS και στην ουσία να μην αφαιρείς τίποτα από τις σωληνώσεις - υδραυλικά. :lol: Αυτά τα πλακίδια θα πρέπει να είναι πολύ λεπτά φαντάζομαι, κάτι σα filler, για να μπαίνουν έτσι.
Και η λύση του lamoun με βίδα στο φιλτροκούτι είναι πολύ ωραία για απενεργοποίηση! Αυτές τις εναλλακτικές μεθόδους έψαχνα και με τον όρο "μπακαλίστικες" παραπάνω δεν τις απαξίωνα καθόλου. Πιο ερασιτεχνικές θα έπρεπε να πω βεβαίως....:smilea:
Φίλε vag950, το link σου είναι άλλο ένα πολύ καλό how-to για την ολική αφαίρεση. Στο SE και το SM η δουλειά είναι πολύ πιο εύκολη απ’ ότι στο ADV καθώς ο κινητήρας είναι σχεδόν σε κοινή θέα. Αυτοί εκεί πάντως στο America έχουν περισσότερα πράγματα να ξηλώσουν που τους δημιουργούν προβλήματα (βλ. canister).
Χρωστάω μια απάντηση για το EPC στο φίλο GhostDog, αλλά λόγω χρόνου θα επανέλθω συντόμως.
Μια γύρα :beer: :beer: :beer: σε όλους!!

CAPPO
30/01/2010, 14:13
sorry ρε παιδια οταν βαζετε εξατμισεις+φιλτρο ολοι πατε στο δυναμομετρο για ρυθμισεις?
μονο εγω δεν πηγα?πρεπει να παω?