PDA

View Full Version : σκληρος λεβιες ταχυτητων



vamei
08/01/2010, 19:23
Τι μπορει να φταιει που ο λεβιες των ταχυτητων τον τελευταιο καιρο ειναι σκληρος. Δεν αλλαζουν ευκολα οι ταχυτητες κι επισης για να βρω τη νεκρα κανω πολλες επαναληψεις 1η 2ας.
Εχω ενα gsr. Eυχαριστω! :confused:

chr1s_86
08/01/2010, 19:28
Τελευταία αλλαγή λαδιών πριν πόσα χλμ έγινε;

vamei
08/01/2010, 19:39
Εγινε πριν 1500 χλμ. στο σερβις των 12000 χλμ. Λετε να μη μου αλλαξαν λαδια? Να το ξεχασαν? Υπαρχει περιπτωση να φταιει το οτι καθαρισα την αλυσιδα με παραφινελαιο? Μετα ομως την γρασαρα.

THEOD
08/01/2010, 19:41
Αμέσως μετά το σέρβις ένοιωσες το κιβώτιο πιο "γλυκό" ???

TheFace
08/01/2010, 19:43
Τσεκαρες μηπως εχει χαλαρωσει η ντιζα του συμπλεκτη?

vamei
08/01/2010, 19:45
οχι δεν καταλαβα καποια διαφορα μετα το σερβις, η αληθεια ειναι πως ο συμπλεκτης ειναι χαλαρος αλλα ετσι νομιζω ηταν και πριν. Δηλαδη δεν παιζει το θεμα με την αλλυσιδα?

LARISEOS
08/01/2010, 19:54
χειμώνας κρυο δεν παιζει κανεναν ρόλο
?

THEOD
08/01/2010, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από vamei
οχι δεν καταλαβα καποια διαφορα μετα το σερβις, η αληθεια ειναι πως ο συμπλεκτης ειναι χαλαρος αλλα ετσι νομιζω ηταν και πριν. Δηλαδη δεν παιζει το θεμα με την αλλυσιδα?

Λογικά όταν αλλάζεις λάδια αμέσως νοιώθεις ένα πιο γλυκό, μαλακό και αθόρυβο κιβώτιο σε σχέση με πρίν. Αν δεν ένοιωσες τίποτα αυτό είναι ένα "ύποπτο" σημάδι ότι μπορεί τελικά τα λάδια να μην αλλάχτηκαν....
Φυσικά και μπορεί να παίζουν και άλλα ρόλο, αλλά και εμείς προσπαθούμε μαντεύοντας και από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε...

THEOD
08/01/2010, 20:15
.....

camen
08/01/2010, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Λογικά όταν αλλάζεις λάδια αμέσως νοιώθεις ένα πιο γλυκό, μαλακό και αθόρυβο κιβώτιο σε σχέση με πρίν. Αν δεν ένοιωσες τίποτα αυτό είναι ένα "ύποπτο" σημάδι ότι μπορεί τελικά τα λάδια να μην αλλάχτηκαν....
Φυσικά και μπορεί να παίζουν και άλλα ρόλο, αλλά και εμείς προσπαθούμε μαντεύοντας και από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε...

Εγω το κιβωτιο μου ιδιο το νιωθω παντως και πριν κ μετα την αλλαγη...:D :D :D


Φιλε μου μηπως σου εβαλαν αλλα λαδια απο αυτα που ειχες μεσα?
Να στο πω απλα,δεν δουλευουν το ιδιο ολα τα λαδια σε ολα τα μηχανακια...:winka:

epp1640
08/01/2010, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εγω το κιβωτιο μου ιδιο το νιωθω παντως και πριν κ μετα την αλλαγη...:D :D :D


Φιλε μου μηπως σου εβαλαν αλλα λαδια απο αυτα που ειχες μεσα?
Να στο πω απλα,δεν δουλευουν το ιδιο ολα τα λαδια σε ολα τα μηχανακια...:winka:

Εσύ έχεις KTM.. :lol: :bigcry:

vamei
09/01/2010, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Τσεκαρες μηπως εχει χαλαρωσει η ντιζα του συμπλεκτη?

Ειχες δικιο με την ντιζα του συμπλεκτη. Ειχε χαλαρωσει και την τραβηξα λιγο. Σαν πρωτη αισθηση ειναι πολυ καλυτερα αλλα απομονωνει πολυ πισω και πρεπει να βρω τις αναλογιες για τα δαχτυλα μου που δεν ειναι τοσο μακρυα (γυναικα δη). Εχει δυο ρεγουλατορους και ψαχνω να βρω πως λειτουργουν. Παντως ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και το ενδιαφερον. Οσο για τα λαδια ο μαστορας μου βαζει κατι δικα του τα οποια μεν εχουν τις προδιαγραφες αλλα δεν ειναι αυτα που προτεινει ο κατασκευαστης και γενικα την ακουω τη μηχανη λιγο θορυβωδη και ξερη.

camen
09/01/2010, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από vamei
Ειχες δικιο με την ντιζα του συμπλεκτη. Ειχε χαλαρωσει και την τραβηξα λιγο. Σαν πρωτη αισθηση ειναι πολυ καλυτερα αλλα απομονωνει πολυ πισω και πρεπει να βρω τις αναλογιες για τα δαχτυλα μου που δεν ειναι τοσο μακρυα (γυναικα δη). Εχει δυο ρεγουλατορους και ψαχνω να βρω πως λειτουργουν. Παντως ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και το ενδιαφερον. Οσο για τα λαδια ο μαστορας μου βαζει κατι δικα του τα οποια μεν εχουν τις προδιαγραφες αλλα δεν ειναι αυτα που προτεινει ο κατασκευαστης και γενικα την ακουω τη μηχανη λιγο θορυβωδη και ξερη.

Δλδ τι λαδι βαζει ο μαστορας???
Αν δεν μπορεις να ρυθμισεις τον συμπλεκτη πηγαινε το να στο ρυθμισει μια στιγμη ο μαστορας να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να μην παιδευεσε...:winka:

p@nos
09/01/2010, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από vamei
Τι μπορει να φταιει που ο λεβιες των ταχυτητων τον τελευταιο καιρο ειναι σκληρος




μηπως τον τελευταιο καιρο οδηγησες τιποτα αλλο?

:D :a13: :a13: :a13:

vamei
10/01/2010, 11:00
Ειχε ρυθμιστει ο συμπλεκτης απο τον μαστορα ετσι χαλαρα επειδη με ειχε πονεσει το χερι μου (μικρη τενοντιτιδα). Αλλα φαινεται πως παρα ηταν χαλαρα. Οσο για τα λαδια χρησιμοποιει κατι δικα του δεν θυμαμαι τι αλλα ειναι εξουσιοδ. αντιπροσωπος.

camen
10/01/2010, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από vamei
Ειχε ρυθμιστει ο συμπλεκτης απο τον μαστορα ετσι χαλαρα επειδη με ειχε πονεσει το χερι μου (μικρη τενοντιτιδα). Αλλα φαινεται πως παρα ηταν χαλαρα. Οσο για τα λαδια χρησιμοποιει κατι δικα του δεν θυμαμαι τι αλλα ειναι εξουσιοδ. αντιπροσωπος.

Δεν ξερω πως μπορει να ρυθμιστει ο συμπλεκτης "χαλαρα"..:look:
Η ειναι σωστα ρυθμισμενος ή οχι...Αν οχι,τοτε δεν θα δουλευει οπως πρεπει...
Η σκληροτητα της μανετας δεν ειναι θεμα ρυθμισης ντιζας...


Τελος παντων,πηγαινε απο τον μηχανικο σου να σου ρυθμισει το συμπλεκτη συμφωνα με το manual για να εισαι σιγουρη οτι δεν ειναι αυτο.Κ απο εκει κ περα το εξεταζουμε περισσοτερο αν χρειαστει:D



:beer: :beer: :beer: :wave2:

Gandalf dr685sm
10/01/2010, 11:46
Αν έχεις τενοντίντιδα ο καλύτερος τρόπος είναι να ψάξεις να βρείς υδραυλικό συμπλέκτη για την μηχανή σου. Σίγουρα θα κοστίσει.. σίγουρα θα είναι δύσκολο σαν αλλαγή, αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως επειδή είναι θέμα υγείας και για να μην καταλήξεις σε καμιά εγχείρηση καλύτερα να το κάνεις έτσι.

Τον συμπλέκτη όσο και να παίξεις με ντίζα (απο πάνω και απο κάτω) πάλι θα έχεις πρόβλημα καθώς η σκληράδα του κιβωτίου πολύ σπάνια προέρχεται απο εκεί. Συνήθως είναι θέμα λιπαντικού. Π.χ. στο XTX μου με Motul είναι σαν να το βαράς με σφυράκι... τα άλλαξα με Castrol και είναι βούτυρο σχεδόν.

Gandalf

camen
10/01/2010, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
να ψάξεις να βρείς υδραυλικό συμπλέκτη για την μηχανή σου

Η παρε ΚΤΜ να ησυχασεις:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

p@nos
10/01/2010, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Η παρε ΚΤΜ να ησυχασεις:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=93369


5 selides για υδραβλικο συμπλεκτη

:a13: :a13: :a13: :bigcry: :lol:

camen
10/01/2010, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=93369


5 selides για υδραβλικο συμπλεκτη

:a13: :a13: :a13: :bigcry: :lol:


Παλιο καρφι:p :p :p :p :p :p :p :p :p

p@nos
10/01/2010, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Παλιο καρφι:p :p :p :p :p :p :p :p :p



:a01: :a01: :a01:

chr1s_86
10/01/2010, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vamei
Ειχε ρυθμιστει ο συμπλεκτης απο τον μαστορα ετσι χαλαρα επειδη με ειχε πονεσει το χερι μου (μικρη τενοντιτιδα). Αλλα φαινεται πως παρα ηταν χαλαρα. Οσο για τα λαδια χρησιμοποιει κατι δικα του δεν θυμαμαι τι αλλα ειναι εξουσιοδ. αντιπροσωπος.

Πες στο μάστορα να δοκιμάσετε και κάποια άλλη μάρκα λαδιών (πχ torco, red line), πιθανώς θα δείτε διαφορά στη σκληρότητα του κιβωτίου.

camen
10/01/2010, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
Πες στο μάστορα να δοκιμάσετε και κάποια άλλη μάρκα λαδιών (πχ torco, red line), πιθανώς θα δείτε διαφορά στη σκληρότητα του κιβωτίου.

Αν δεν τα παρει η ιδια και να του τα παει ο μαστορας θα βαλει οτι εχει αυτος:winka:
Μην σου πω να κατσει κ απο επανω να τον δει να τα ριχνει μεσα...:D :D :D

mankam
10/01/2010, 17:29
καμμια στραβη φουρκετα στο κιβωτιο σας περασε απο το μυαλο οτι μπορει να ειναι?
Ιδιως αν παρουσιαζεται σε πρωτη και δευτερα και δυσκολια ευρεσης νεκρας.

camen
10/01/2010, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από mankam
καμμια στραβη φουρκετα στο κιβωτιο σας περασε απο το μυαλο οτι μπορει να ειναι?
Ιδιως αν παρουσιαζεται σε πρωτη και δευτερα και δυσκολια ευρεσης νεκρας.

Eιπαμε να αρχισουμε απο τα πιο απλα...:winka: :winka: :winka:

Cpt. Haddock
10/01/2010, 18:33
Ειναι ωραίο να ξέρεις οτι μια γυναίκα ανοιγει θρεντ με τέτοιο τίτλο :D

tyxeros
11/01/2010, 11:48
Μια απορια που εχω ετσι για να μην ανοιγω αλλο thread.... το sirmatosxino toy simplekti... ποσο ευκολο ειναι να κοπει? Ειχα κατι τραυματικες εμπειριες με τα φρενα ποδηλατου που στα καλα καθουμενα ακουγες ενα ντανγκ και σου εμενε το φρενο στο χερι ... δεν πιστευω να ειναι τοσο ευθραστα και στις μηχανες ε?

camen
11/01/2010, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tyxeros
Μια απορια που εχω ετσι για να μην ανοιγω αλλο thread.... το sirmatosxino toy simplekti... ποσο ευκολο ειναι να κοπει? Ειχα κατι τραυματικες εμπειριες με τα φρενα ποδηλατου που στα καλα καθουμενα ακουγες ενα ντανγκ και σου εμενε το φρενο στο χερι ... δεν πιστευω να ειναι τοσο ευθραστα και στις μηχανες ε?


Οχι τοσο αλλα ειναι:D
Ειδικα αν αντι για την μαμα που ειναι πιο χοντρη ο μαστορας βαζει απλη ντιζα με πατεντα επειδη δεν υπαρχει η κανονικη...:p

Συνηθως οι ντιζες κοβονται πανω στο κεφαλακι που εχουν στην μανετα...Εκει τραβανε το μεγαλυτερο ζορι...Αλλα αν το κοιτας που και που θα το προλαβεις γτ κοβεται σιγα σιγα....:winka:

VALES
11/01/2010, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Οχι τοσο αλλα ειναι:D
Ειδικα αν αντι για την μαμα που ειναι πιο χοντρη ο μαστορας βαζει απλη ντιζα με πατεντα επειδη δεν υπαρχει η κανονικη...:p

Συνηθως οι ντιζες κοβονται πανω στο κεφαλακι που εχουν στην μανετα...Εκει τραβανε το μεγαλυτερο ζορι...Αλλα αν το κοιτας που και που θα το προλαβεις γτ κοβεται σιγα σιγα....:winka:






Τσακάλι έχεις γίνει από τότε που πήρες ΚΤΜ ρε camen :lol:
Σε κανά χρόνο θα ανεβοκατεβάζεις μοτέρ μόνος σου:bigcry:

Σόρρυ για το spam:wave2:

camen
11/01/2010, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Τσακάλι έχεις γίνει από τότε που πήρες ΚΤΜ ρε camen :lol:
Σε κανά χρόνο θα ανεβοκατεβάζεις μοτέρ μόνος σου:bigcry:

Σόρρυ για το spam:wave2:


Μπα...Εχω υδραυλικο ρε συ στο ΚΤΜ...:lol: :lol: :lol:

project.breeze
11/01/2010, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ειναι ωραίο να ξέρεις οτι μια γυναίκα ανοιγει θρεντ με τέτοιο τίτλο :D



:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

devil's animal
11/01/2010, 12:39
το πιθανοτερο ειναι να μην σου αλλαξε λαδακια...
στην αναγκη βαλε ενα πιο χοντρο (απο αυτο που ειχες πριν) λαδακι μεσα.

επισης η μανετα να ειναι καλα ρυθμισμενη παιζει ρολο αλλα αυτο φανταζομαι το ελυσες..
:wave2:

camen
11/01/2010, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
το πιθανοτερο ειναι να μην σου αλλαξε λαδακια...


:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

devil's animal
11/01/2010, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

γιατι κανεις ετσι?
γυναικα ειναι, σου λεει...σιγα μην καταλαβει.

το μοτο της δεν ειναι κανενα μονοκυλινδρο επιδοσεων και δεδομενου οτι οι περισσοτερες γυναικες δεν πανε γρηγορα (δεν στροφαρουν ψηλα και παρατεταμενα) τα μηχανακια τους δεν θα της εμενε στα χερια.

ενα τετρακυλινδρο φιμωμενο ασπαστο κινητηρα 600cc απο gsxr εχει.
ενα χοντρο λαδακι στην αρχη και εξω απο την πορτα...:rolleyes:

μην σου κανει καθολου εντυπωση.
εδω πιασανε τον αλλον που δουλευε σε συνεργειο που εκλεβε λαδια απο τα μηχανακια της γειτονιας του...:uplate: :hypnotize

camen
11/01/2010, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
γιατι κανεις ετσι?
γυναικα ειναι, σου λεει...σιγα μην καταλαβει.

το μοτο της δεν ειναι κανενα μονοκυλινδρο επιδοσεων και δεδομενου οτι οι περισσοτερες γυναικες δεν πανε γρηγορα (δεν στροφαρουν ψηλα και παρατεταμενα) τα μηχανακια τους δεν θα της εμενε στα χερια.

ενα τετρακυλινδρο φιμωμενο ασπαστο κινητηρα 600cc απο gsxr εχει.
ενα χοντρο λαδακι στην αρχη και εξω απο την πορτα...:rolleyes:

μην σου κανει καθολου εντυπωση.
εδω πιασανε τον αλλον που δουλευε σε συνεργειο που εκλεβε λαδια απο τα μηχανακια της γειτονιας του...:uplate: :hypnotize

Πραγματικα αδυνατο να πιστεψω οτι υπαρχουν ατομα(=μηχανικοι) που μπορει να συμπεριφερθουν ετσι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Που θα τους πας το μηχανακι σου για σερβις,δλδ στην ουσια τους εμπιστευεσε την ζωη σου,και αυτοι θα σε κοροιδεψουν με οποιονδηποτε τροπο...

Αλλα δυστυχως υπαρχουν...:yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck:

vamei
12/01/2010, 00:27
Αυτη η τενοντιτιδα επι τη ευκαιρια και προς γνωση γενικοτερα δημιουργηθηκε επειδη ο συμπλεκτης ηταν πιο ψηλα απ' ο,τι επρεπε. Δηλαδη το χερι (καρπος) εκανε γωνια οταν τον επιανα ενω το χερι πρεπει να ειναι ισιο. Οσο για τα λαδια την αλλη φορα μαλλον θα του τα παω εγω αλλα ξερετε με κατι τετοιες κινησεις "στραβωνουν" κι ολας. Ειναι φοβεροι οι μαστορες γενικα εδω στην Ελλαδα. Γι' αυτο η γνωση παντα ειναι προσον.

OldMan
12/01/2010, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από vamei
Αυτη η τενοντιτιδα επι τη ευκαιρια και προς γνωση γενικοτερα δημιουργηθηκε επειδη ο συμπλεκτης ηταν πιο ψηλα απ' ο,τι επρεπε.
Μάλλον απίθανο μέσα σε 12.000 χλμ ....

(μια που ανέφερες το "προσόν" της γνώσης...) :winka:

DeusEx
12/01/2010, 12:28
Εγω θα εκανα τα εξης

-Αλλαγη λαδιων, μονος μου με φρεσκα της αρεσκιας μου (αν δεν μπορουσα θα πηγαινα σε μαστορι αλλα να με αφηνει να επιβλέπω)

-Αλλαγη φιλτρου λαδιου

-Λαδωμα κ ρυθμιση ντιζας συμπλεκτη

-Λαδωμα του λεβιε ταχυτητων, απο εκει που πιανει το ποδι σου μεχρι επανω που πιανει στο μοτερ

-Καθαρισμος ΚΑΙ λαδωμα ΚΑΙ ρυθμιση της αλυσιδας με σωστα μποσικα.



:smokin:


Δοκιμασε τα και λογικα θα σταματησει το προβλημα

OldMan
12/01/2010, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
-Λαδωμα του λεβιε ταχυτητων, απο εκει που πιανει το ποδι σου μεχρι επανω που πιανει στο μοτερ

Τι ακριβώς να λαδώσει ?? :look:

DeusEx
12/01/2010, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι ακριβώς να λαδώσει ?? :look:

Στο fazer μου, ετσι οπως ειναι ο λεβιες ταχυτητων, πιανει πανω σε κατι σαν μια μεταλλικη ραβδο η οποια πηγαινει διαγωνια προς τα επανω. Εκει εχει κατι σαν αρθρωση και απο εκει μετα πηγαινει στο μοτερ.

Στο παλιο μου το xr δεν το ειχε αυτο. Πηγαινε απο το ποδι κατευθειαν στο μοτερ με την μια.

Στο fazer παει εμμεσα. Εκει καμμια φορα πιανει σκονη κ βρωμα και σκληραινει λιγο στην κινηση. Αν το περασεις πχ με wd40 και το σκουπισεις καθαριζει και μαλακωνει

:wave2: