PDA

View Full Version : tuono 125



GEORGEE
27/05/2005, 18:40
tuono 125,,,θα ηθελα να ακουσω γνωμες γι αυτο το μηχανακι,,,,οπως ασφαλως service και μεταπωλητικη αξια ας πουμε σε 2 χρονακια,,,πωλειται ευκολα?

thanks guys:beer:

Rezeguet
27/05/2005, 19:06
κατρχας φοραει κινητηρα του RS125 ο οποιος δεν φημιζεται για την αξιοπιστια του... Μετα ειναι ιταλικο και διχρονο που δεν περναει ευρο2 και τα αυστηροτερα που θα εχουν βγει σε δυο χρονια. Οποτε οπως καταλαβαινεις η μεταπωλητικη αξια του δεν ειναι οτι μεγαλυτερο. Και μην ξεχνας, οτι το μηχανακι ειναι σπανιο στην Ελλαδα και....ειναι πανασχημο (γνωμη μου αλλα και πολλων αλλων).

Απο κει και περα κανε οτι θες. :wave2:

GEORGEE
28/05/2005, 23:18
εχει καποιος αλλος να μας ριξει ενα χερι βοηθειας εδω κατω σε εμας του αδαεις?

thanks:beer:

KeLeYTiS
29/05/2005, 00:31
To μηχανακι ειναι πολυ καλο απλα λογω τιμης και μαρκας μαλλον η το παντρευεσαι η το σκοτωνεις ....

Αν φοραει κινητηρα RS ειναι της suzuki με παρα πολλες ομοιοτητες με του rgv

Λενε οτι το 125 αν το ελευθερωσεις βγαζει γυρω στα 30 αλογα....

Ειναι φιμωμενο για να περναει το euro2 και δεν θα μπορουσε να κυκλοφορησει Ελλαδα καινουριο αν δεν περναγε... (απο οτι ξερω ερχεται επισημα σωστα?)

Με λιγα λογια ενα πολυ καλο,μικρο πανεμορφο μηχανακι που ομως κινδυνευεις να πας για γαμο γιατι ειναι κριμα να το σκοτωσεις....

Και αν το ελευθερωσεις και πετυχεις τετραχρονο μεχρι 250cc ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ :cool:

GEORGEE
29/05/2005, 00:38
suzuki κινητηρας ε? καλη φαση μου ακουγεται,,,μια ακι τα service θα ειναι ευκολα για μενα καθως το ξερουν πολοι μηχανικοι το μηχανικο μεροσ τις suzuki

ποσ ανοιγει? ποσα? αντεχει ο σκελετοσ? ι θα μας τρεμει και θα ειναι ασταθες?

thanks file:smilea:

IKE
01/06/2005, 11:18
Suzuki Κινητήρα έχουν μόνο τα RS250 που δε βγαίνουν πια.

Το RS125 έχει κινητήρα σχεδίασης aprilia και κατασκευής rotax.

Tα 15 άλογα μπορούν να γίνουν 35 με μετατροπές σε εξάτμιση, καρμπυρατέρ κλπ αλλα δεν είναι τόσο εύκολο όσο φαίνεται και κοστίζει.

Επίσης θα σε σκίσει με συνεχείς μικροβλάβες, πανάκριβα -και σπάνια- ανταλακτικά και κακό service ενώ όταν θα έρθει η ώρα να το πουλήσεις θα το σκοτώσεις ΑΝ βρείς κάποιον να το πάρει.

Στο δρόμο θα είναι λογικά πολύ καλό αλλα αξίζει τον κόπο? θα σου πρότεινα να αγοράσεις ενα μεταχειρισμένο μεγαλύτερο, πχ στα λεφτά αυτά παίρνεις άψογο CB400 Vtec


YΓ. Αν ξέρεις γαλλικά δες αυτή (http://perso.wanadoo.fr/roland.barre/index.htm) τη σελίδα, έχει αναλυτικά την μετατροπή απο κλειστό μοτέρ σε ανοιχτό. Η μοτοσυκλέτα είναι διαφορετική (είχα τέτοια παλιά) αλλα ο κινητήρας είναι ακριβώς ο ίδιος (όπως και στο εντουράκι RX125)

Rezeguet
01/06/2005, 12:06
με καλυψε ο φιλος απο πανω. Ο whiteowl εχει RS125 μου φαινεται οποτε στειλε κανα pm να σου πει τι και πως.

Το μηχανακι ειναι ΤΕΛΕΙΟ με τεραστια αποδοση για 125 (30-34 ιππους), πλαισιο χαρμανι και ανοπαδα πιρουνια, αλουμινενια ψαλιδια, αψογο κιβωτιο δηλ ετοιμο να παει σε πιστα οπου στριβει καλυτερα απο οτιδηποτε αλλο. Στην πολη ξεχνα το γιατι ειναι μαλον δυτροπο αν και το τουονο ειναι πιο φιλικο (ελπιζω). Απο μεταπωληση ειναι ΧΑΛΙΑ ριξε μια ματια στο www.mobile.de και πηγαινε στο RS125 και δες τιμες μεταχειρισμενων. Τσαμπα τα πουλανε, και δεν τα ξεφορτωνονται.

Αμα θες μεταπωληση κοιτα και για cbf250 που γλυτωνεις και 1000 Ε και παιρνεις αλλα 125 κυβικα και τεραστια διαφορα μεταπωλησης απο το τουονο.

KeLeYTiS
01/06/2005, 13:19
Λαθος μου για το μοτερ δεν ειναι απο Suzuki ....απλα υπεθεσα οτι αφου το 250 rs ειχε κινητηρες suzuki ετσι θα ειχε και το 125....



Εγω πιστευω οτι απλα το tuono ειναι μηχανακι για λιγους και ολα αυτα τα μηχανακια με αυτη την φιλοσοφια μαζι με ολα τα συν και τα πλην που εχει αυτο...


Οσο για την τιμη εδω δινουν 2000 ευρω ++++ για τα cbr125


Αλλα μην το συγκρινουμε και με το cbf ......αν ειναι να δωσεις τοσα λεφτα για πατινι παρε καλυτερα ενα μεταχειρισμενο cb που ειναι μηχανη.....

George-3-
01/06/2005, 14:20
Εγω το επερνα το Tuono 125 αν το εβρισκα μεταχειρησμενο παντως....