PDA

View Full Version : Ειστε σιγουροι για την πιεση των ελαστικων σας ??



gmakris
27/05/2005, 23:02
Προσφατα ανακαλυψα οτι για μηνες εβαζα λαθος πιεσεις στα ελαστικα του R1.

Συγκεκριμενα, τσεκαρα σε καθε γεμισμα την πιεση σε ενα βενζιναδικο της περιοχης μου - Συμφωνα με τις ενδειξεις του πιεσομετρου εβαζα 34 εμπρος (36 δινει ο κατασκευαστης) και 40 πισω (42 δινει ο κατασκευαστης).

Καποια μερα περασα απο 2-3 ακομη βενζιναδικα για να τσεκαρω οπου διαπιστωσα μεγαλες διαφορες στις μετρησεις.
Τελικα το αποτελεσμα ηταν να κυκλοφορω με εντελως λαθος - εως και επικυνδυνες πιεσεις ειχα δηλαδη εμπρος 27 (αντι και 34) και 32 πισω!! (αντι για 40)

Μετα την διαπιστωση αυτη συμβουλευτικα εναν φιλο ο οποιος με εστειλε Mοτοροδα για να προμηθευτω ενα αναλογικο πιεσομετρο της Michelin.

Xρειαζεται ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ προσοχη ιδιως στους αναβατες σε SS μηχανακια γιατι πιθανο να εχετε το ιδιο προβλημα.....

bonepeeler
27/05/2005, 23:08
Μετα την διαπιστωση αυτη συμβουλευτικα εναν φιλο ο οποιος με εστειλε στον Mοτοροδα για να προμηθευτω ενα αναλογικο της Michelin.


Πόσο πάει το μαλλί;

Εγώ δεν ελέγχω γιατί δε βρίσκω βενζινάδικο που να μην έχει το μεταλλικό παπάρι.


Αν ξέρετε κάποιο βενζινάδικο στην περιόχη Κ.Πατησίων-Αγ.Ελευθερίου-Άνω Πατησίων
με κοντό τσουτσουνάκι ή λάστιχο παρακαλώ ενημερώστε.



:beer:

gmakris
27/05/2005, 23:10
Το πηρα 30 ευρα (ειχα εκπτωση) - νομιζω η κανονικη του τιμη ειναι 38-42 ευρα - λιγο ακριβο αλλα μετα το παθημα μου δεν εμπιστευομαι κανενα βενζιναδικο.....

BAD BOY
28/05/2005, 00:33
ΜΕ 10 ΕΥΡΩ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΑΠΕΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ.ΑΝ ΠΧ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑΠΑ ΤΩΝ 40 PSI ΚΑΙ ΠΕΣΕΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΠΡΑΣΙΝΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΚΚΙΝΗ.ΕΤΣΙ ΞΕΡΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΟΣΗ ΠΙΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ.:wave2:

gmakris
28/05/2005, 07:32
Εχω ακουσει για τις ταπες αλλα με φοβιζει λιγο οτι μπορει να μην ειναι αξιοπιστες σε οτι αφορα τις ενδειξεις τους - απο που τις εχεις προμηθευτει ?
:wave2:

AFTER
28/05/2005, 10:17
Στο motojack εχει,και εχω παραγγειλει και εγω 36-42!

Εχουν 6€(αν θυμαμαι καλα)

SF
28/05/2005, 10:30
Εμ, η πίεση είναι το παν ρε συ... Και τόσα χρόνια βασιζόσουν στα βενζινάδικα! Εγώ έχω ένα ψηφιακό "Morax", το πήρα από τον Wintex στην Καλλιρόης. Επί δραχμών είχε κανένα 8άρι k νομίζω (Α ΡΕ ΕΠΟΧΕΣ). Το έχω συγκρίνει και με το Michelin και είναι άψογο. Και φυσικά το κουβαλάω πάντα μαζί μου.

Ο competition λαστιχάς, οποίος μάλιστα εμπορεύεται τις "τάπες" πίεσης, μου είπε απλώς να μην μπω στον κόπο να τις αγοράσω(!)

:wave2:



(Γιατί το ποστ δεν είναι στα τεχνικά??)

AFTER
28/05/2005, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Εμ, η πίεση είναι το παν ρε συ... Και τόσα χρόνια βασιζόσουν στα βενζινάδικα! Εγώ έχω ένα ψηφιακό "Morax", το πήρα από τον Wintex στην Καλλιρόης. Επί δραχμών είχε κανένα 8άρι k νομίζω (Α ΡΕ ΕΠΟΧΕΣ). Το έχω συγκρίνει και με το Michelin και είναι άψογο. Και φυσικά το κουβαλάω πάντα μαζί μου.

Ο competition λαστιχάς, οποίος μάλιστα εμπορεύεται τις "τάπες" πίεσης, μου είπε απλώς να μην μπω στον κόπο να τις αγοράσω(!)

:wave2:



(Γιατί το ποστ δεν είναι στα τεχνικά??)

Τοσο χαλια δηλαδη?
Και ημουν ετοιμος να τις παρω...

gmakris
28/05/2005, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
[B]Εμ, η πίεση είναι το παν ρε συ... Και τόσα χρόνια βασιζόσουν στα βενζινάδικα! Εγώ έχω ένα ψηφιακό "Morax", το πήρα από τον Wintex στην Καλλιρόης. Επί δραχμών είχε κανένα 8άρι k νομίζω (Α ΡΕ ΕΠΟΧΕΣ). Το έχω συγκρίνει και με το Michelin και είναι άψογο. Και φυσικά το κουβαλάω πάντα μαζί μου.

Ο competition λαστιχάς, οποίος μάλιστα εμπορεύεται τις "τάπες" πίεσης, μου είπε απλώς να μην μπω στον κόπο να τις αγοράσω(!)



Eιχα ενα αναλογικο αρκετο καλο αλλα μου το εφαγε ο σκυλος μου...:lol: :lol:

απο τοτε και για 4 μηνες εβαζα απο το βενζιναδικο που ειχε το ποιο συγχρονο μετρητη.

Αποτελεσμα του λαθους αυτου ειναι να τελειωσω τα pilot power μολις στα 6.000χλμ ενω στις βολτες αισθανομουν το μηχανακι βαρυ και αργο ευτυχως χωρις αλλες συνεπειες.....

:wave2:

BAD BOY
28/05/2005, 11:18
ΕΓΩ ΤΙΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΝΟ PROBLEM.AN AΛΛΑΞΟΥΝ ΧΡΩΜΑ ΕΧΟΥΝ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΠΙΕΣΗ ΠΑΝΤΑ.ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΟΥΒΑΛΑΣ ΟΡΓΑΝΑΚΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΕΣ.ΕΓΩ ΤΙΣ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΒΑΓΙΑΝΕΛΗ.:wave2: :beer:

Κανένας
28/05/2005, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Τοσο χαλια δηλαδη?
Και ημουν ετοιμος να τις παρω... Τόσο χάλια και ακόμα χειρότερα
Πως μπορείς να εμπιστευτείς ένα μαρκουτσακι και για πόσο, που σου δείχνει χρώματα, για να υπολογίζεις την πίεση.... στο περίπου
:nono:

stako
30/05/2005, 08:47
Ναι παιδιά, τα όργανα στα βενζινάδικα δεν είναι να τα εμπιστεύεσαι........ Κι εγώ έχω πάρει ένα ηλεκτρονικό μετρητή για να ελέγχω μόνος μου.

Δεν λέω ποιο είναι τώρα γιατί ακόμα δεν είχα την ευκαιρία να διασταυρώσω τις μετρήσεις του με το όργανο στον μηχανικό μου. Μόλις το δω θα ποστάρω μήπως θέλει να το πάρει και κανείς άλλος καθώς είναι και σχετικά φτηνό (20 ?)

:wave2: :wave2: :wave2:

gmakris
30/05/2005, 10:12
Το μονο που θε πρεπει να προσεχεις οπως μου ειπαν ειναι πως τα ψηφιακα εχουν μικρη αποκλιση +- 1 εως 2 psi.
Η διαφορα δεν ειναι δραματικη, απλα θα πρεπει καθε φορα που μετρας να υπολογιζεις και την αποκλιση.

Εαν υπολογισω το κοστος απο την προωρη φθορα των ελαστικων μου θα το ειχα αποσβεσει 2 φορες....




:wave2:

stako
30/05/2005, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Το μονο που θε πρεπει να προσεχεις οπως μου ειπαν ειναι πως τα ψηφιακα εχουν μικρη αποκλιση +- 1 εως 2 psi.
Η διαφορα δεν ειναι δραματικη, απλα θα πρεπει καθε φορα που μετρας να υπολογιζεις και την αποκλιση.


Έχεις δίκιο, για αυτό και θέλω να το συγκρίνω με ένα καλό πιεσόμετρο να δω πόσο και αν έχει απόκλιση..

:)

Πάντως στα βενζινάδικα είναι..........άστα να πάνε!!!

idi
30/05/2005, 10:43
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=46100&item=7973062091&rd=1

stako
30/05/2005, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=46100&item=7973062091&rd=1

Και το δικό μου είναι ένα πολύ παρόμοιο με αυτο. Αλλά δεν το προτείνω (ακόμα) γιατί δεν το έχω διασταυρώσει με "καλό" πιεσόμετρο.

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=4541581864&ssPageName=MERC_VI_RSCC_Pr4_PcY_BIN_Stores

GTZ750
30/05/2005, 11:28
ωραι ολα αυτα ρε παιδια αλλα εγω θα ρωτησω κατι πιο βασικο!!!
τι πιεση βαζουμε στα ελαστικα?
βαζουμε ατρη που λεει ο κατασκευαστης ειναι η προφανης απαντηση!!!αυτο ομως ισχυει για το λαστιχο του κατασκευστη ή αμα εγω βαλω και αλλη μαρκα λαστιχο??:confused: :confused:
επισης και κατι αλλο!εχω ακουσει για πιεσης πιστης(οταν ειναι για να μπεις σε πιστα!!ποσο ειναι αυτες,γιατι γινεται και σε τι χρησιμευει?:wave2: :wave2:

gmakris
30/05/2005, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
ωραι ολα αυτα ρε παιδια αλλα εγω θα ρωτησω κατι πιο βασικο!!!
τι πιεση βαζουμε στα ελαστικα?
βαζουμε ατρη που λεει ο κατασκευαστης ειναι η προφανης απαντηση!!!αυτο ομως ισχυει για το λαστιχο του κατασκευστη ή αμα εγω βαλω και αλλη μαρκα λαστιχο??:confused: :confused:
επισης και κατι αλλο!εχω ακουσει για πιεσης πιστης(οταν ειναι για να μπεις σε πιστα!!ποσο ειναι αυτες,γιατι γινεται και σε τι χρησιμευει?:wave2: :wave2:

Τωρα εβαλες μεγαλο θεμα.....γενικα βαζεις αυτες που λεει ο κατασκευαστης....

Εφοσον εχεις π.χ. SS μηχανακι θα επιλεξεις μεταξυ π.χ. 5 διαφορετικων κατασκευαστων ελαστικων και για 2-3 μοντελα / κατασκευαστη. Καλο ειναι να συμβουλευεσαι τον λαστιχα ο οποιος στα τοποθετει αλλα γενικα βαζεις οσο λεει ο κατασκευαστης.

Για την πιστα, τα πραγματα ειναι αναλογα το μηχανακι - στα περισσοτερα SS εκει που βαζεις 36-42 (τιμες κατασκευαστη) δουλευεις πολυ χαμηλοτερες πιεσεις δηλαδη 32(εμπρος)-30(πισω) αναλογα τις εξωτερικες συνθηκες.

Η διαφορα με τις πιεσεις σε πιστα εχει να κανει με τις θερμοκρασιες που αναπτυσουν τα ελαστικα εφοσον ειναι σημαντικα υψηλοτερες απο εκεινες του δρομου (φτανουν ακομη και τους 100 βαθμους...)





:wave2:

idi
02/06/2005, 11:24
σημερα το πρωι ηρθε με το ταχυδρομιο το παρακατω οργανο (τσαμπα πραμα) απο δημοπρασια στο e-bay

Accu-Gage Digital Tire Pressure Gauge

μου κοστησε (καινουριο) $2.27 USD+Shipping $7.00 USD

ttl: $9.27 USD = 7.54 EUR... :D


15839

gmakris
02/06/2005, 11:52
Πηγαινε σε καποια βουλκανιζατερ και συγκρινε τις μετρησεις με καποιο αναλογικο να δεις εαν χανει - παντως καλο δειχνει.....

OldMan
02/06/2005, 11:55
:confused: :eek: :confused:

Ρε IDI, είδες την κλίμακα των πιέσεων του αναλογικού που επισύναψες ????

Ούτε σε λάστιχα από caterpilar, δεν βάζουν τέτοιες πιέσεις !!!!

:lol: :beer: :lol:

modeerf
02/06/2005, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
ΜΕ 10 ΕΥΡΩ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΑΠΕΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ.ΑΝ ΠΧ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑΠΑ ΤΩΝ 40 PSI ΚΑΙ ΠΕΣΕΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΠΡΑΣΙΝΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΚΚΙΝΗ.ΕΤΣΙ ΞΕΡΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΟΣΗ ΠΙΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ.:wave2:

Εστω οτι οι ενδείξεις των ταπών είναι ακριβείς...

Και αν θέλεις να "παίξεις" με διαφορετικές πιέσεις τότε τι κάνεις αδερφέ??? Πάλι είσαι αναγκασμένος να διαβάζεις κουφές μετρήσεις των βενζινάδικων...π.χ. για ευθειάτζα (Αθήνα-Σαλόνικα) δουλευω 36-42...στην Αθήνα δουλευω 34 μπροστά και 38-40 πίσω...στις Σερρες μας έβαζαν 32-30...κοκ

Αρα δίνεις 35 ευρώ, πάς σε ένα λαστιχάδικο (35 το είχα πάρει εγώ απο τους Ακριβούς) αγοράζεις το μετρητήρι τις Michelin και τσεκάρεις πιέσεις οποτε θέλεις...μικρούλι είναι, εγώ το έχω πάντα κάτω από το μονόσελο...

Ως προς την ακρίβεια το συγκεκριμένο το έχω τσεκάρει με άλλα 3 πιεσόμετρα σε 2 διαφορετικά λαστιχάδικα...τώρα έτυχε, πέτυχε τί να σου πώ...

Θεωρώ οτι είναι καλή και χρήσιμη "επένδυση"...

free rider
02/06/2005, 12:00
πάντως τέτοια μοιάζανε έξω απο το praktiker για διαφημηστικά...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

idi
02/06/2005, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:confused: :eek: :confused:

Ρε IDI, είδες την κλίμακα των πιέσεων του αναλογικού που επισύναψες ????

Ούτε σε λάστιχα από caterpilar, δεν βάζουν τέτοιες πιέσεις !!!!

:lol: :beer: :lol:

ναι 0-100 psi

36-40 ειναι μεσα

idi
02/06/2005, 12:04
α τωρα το ειδα λες για το αλλο και οχι αυτο που πηρα

σορυ, δε το προσεξα να σου πω την αληθεια μου

:D

pissaman
02/06/2005, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Έχεις δίκιο, για αυτό και θέλω να το συγκρίνω με ένα καλό πιεσόμετρο να δω πόσο και αν έχει απόκλιση..

:)

Πάντως στα βενζινάδικα είναι..........άστα να πάνε!!!
To ψηφιακό που έχω εγώ, μετράει σε BAR και PSI και το έχω μετρήσει με το καλό της Michelin και έχει 0.5 PSI απόκλιση! ;)

stako
02/06/2005, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
To ψηφιακό που έχω εγώ, μετράει σε BAR και PSI και το έχω μετρήσει με το καλό της Michelin και έχει 0.5 PSI απόκλιση! ;)

Ποιό ψηφιακό έχεις και πόσο έκανε περίπου? Από Ελλάδα???

:wave2:

pissaman
02/06/2005, 14:27
Από ελλάδα. Σε ποια περιοχή βρίσκεσε? Δεν θυμάμαι πόσο έχει. Θα ξέρω μάλλον αύριο

stako
02/06/2005, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Από ελλάδα. Σε ποια περιοχή βρίσκεσε? Δεν θυμάμαι πόσο έχει. Θα ξέρω μάλλον αύριο

Νέα Φιλαδέλφεια είμαι. Έχω ένα ψηφιακό αλλά ακόμα δεν είχα την ευκαιρία να το συγκρίνω με ένα καλό για να δω απόκλιση......

idi
02/06/2005, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:confused: :eek: :confused:

Ρε IDI, είδες την κλίμακα των πιέσεων του αναλογικού που επισύναψες ????

Ούτε σε λάστιχα από caterpilar, δεν βάζουν τέτοιες πιέσεις !!!!

:lol: :beer: :lol:

λεει # Specifications:

* Pressure Range: 0-60 PSI

free rider
02/06/2005, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Νέα Φιλαδέλφεια είμαι. Έχω ένα ψηφιακό αλλά ακόμα δεν είχα την ευκαιρία να το συγκρίνω με ένα καλό για να δω απόκλιση......

ΓΕΊΙΙΙΤΟΝΑΑΑΑΑΑ..........

ρε εδω Μεταμόρφωση σιτυ..

απο που το πήρες οχι απο το internet .....

.:wave2: :wave2:

downhill
02/06/2005, 16:48
Μήπως ξέρετε τί πίεση πρέπει να βάζω στα λάστιχα του AX-1;Έχει εργοστασιακές διαστάσεις (σύμφωνα με ενα Ιαπωνικό site).

pissaman
02/06/2005, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Νέα Φιλαδέλφεια είμαι. Έχω ένα ψηφιακό αλλά ακόμα δεν είχα την ευκαιρία να το συγκρίνω με ένα καλό για να δω απόκλιση......

Θα πάρω ένα Michelin και ένα από τα δικά μου τα ψηφιακά!
Επίσης, έχω και ένα αναλογικό που είναι ακριβείας, τότε θα σου πω να περάσεις και να τα συγκρίνουμε να δούμε τι θα σου δείξει το δικό σου!
Αν δεν έχει απόκλιση, δε χρειάζετε να το πετάξεις! Απλά να ξέρεις ότι καλό είναι να το ελέγχεις μια φορά το 6μηνο, γιατί όλα αυτά αποκτούν αποκλίσεις με την πάροδο του χρόνου!

stako
03/06/2005, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
ΓΕΊΙΙΙΤΟΝΑΑΑΑΑΑ..........

ρε εδω Μεταμόρφωση σιτυ..

απο που το πήρες οχι απο το internet .....

.:wave2: :wave2:

:) :) :)

Δεν το πήρα από Internet, από ένα μαγαζί στο κέντρο το πήρα. Θα σου πω λεπτομέρειες αύριο στη βόλτα για να μην το γράψω τώρα εδώ και κάνουμε διαφήμιση σε κάτι που δεν έχω διασταυρώσει ότι λειτουργεί απόλυτα αξιόπιστα.....!

:wave2: :wave2: :wave2:

:beer: :beer: :beer:

petridist
04/06/2005, 13:19
Αγόρασα το εικονιζόμενο απο το ebay με 18ευρώ τελική με ταχυδρομικά. Στο praktiker το είχα δει 38ευρώ!!

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς? είναι αξιόπιστο? Είναι με 5 χρόνια εγγύηση λέει..


16003

pissaman
04/06/2005, 14:54
Τα michelin φημίζονται για την ακρίβεια τους!
αυτό δεν το ξέρω, αλλά ένα από τα ποιο αναγνωρισμένα πιεσόμετρα είναι το κόκκινο, το αναλογικό της michelin!
Βρες ένα τέτοιο και σύγκρινε ...

petridist
09/06/2005, 13:46
το παραπάνω εικονιζόμενο μετρητήρι έφτασε και δουλεύει άψογα!!!

είναι στιβαρή κατασκευή και υποθέτω ότι σαν επώνυμο που είναι θα είναι και αρκετά ακριβές!

πάντως μεγάλη διαφορά η τιμή ρε γμτ... τι κλέψιμο πέφτει εδω!!!




:wave2: