PDA

View Full Version : Φερμουάρ....



Cpt. Haddock
11/01/2010, 09:03
... για μπουφάν μηχανής

Ξέρουμε ποιος τα επισκευάζει; :look:

TROOPER
11/01/2010, 09:05
πηγαινε στον παπασταυρου ρε.

:wave2:

byron
11/01/2010, 09:16
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=77873

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=92600

Cpt. Haddock
11/01/2010, 09:24
Θενκς Βυρωνα

Ερώτησις:


Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
[...]Η λυση σε κατι τετοιο ειναι απλη και σχετικα οικονομικη! Πηγαμε στον αντωνη τον δερματα στον νεο κοσμο [...]

ο Αντώνης στο Νέο Κόσμο που ειναι;

sapila racing
11/01/2010, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Θενκς Βυρωνα

Ερώτησις:



ο Αντώνης στο Νέο Κόσμο που ειναι;

Πες τι εχει το φερμουάρ καπετάνιε. Αν πχ φτιαχνεται η θέλει νέο δρομέα και δεν χρειάζεται οποωσδήποτε ξήλωμα το παλιό και ράψιμο νεο φερμουαρ, πήγαινε στην Ευριπίδου λιγο πανω απο την Αθηνάς στο δεξι χέρι εχει Φερμουαράδικο.

byron
11/01/2010, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Θενκς Βυρωνα

Ερώτησις:



ο Αντώνης στο Νέο Κόσμο που ειναι;

Λιαπάτης Αντώνης (δερμάτινα ρούχα μοτοσικλέτας) Επιδιόρθωση-Επισκευή Θ. Βρεσθένης 7, Ν. Κόσμος 210-9235464, κιν 6974572895

Tpap
11/01/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Λιαπάτης Αντώνης (δερμάτινα ρούχα μοτοσικλέτας) Επιδιόρθωση-Επισκευή Θ. Βρεσθένης 7, Ν. Κόσμος 210-9235464, κιν 6974572895


Σ'αυτόν πάω, χρόνια τώρα.

Cpt. Haddock
11/01/2010, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Πες τι εχει το φερμουάρ καπετάνιε. Αν πχ φτιαχνεται η θέλει νέο δρομέα και δεν χρειάζεται οποωσδήποτε ξήλωμα το παλιό και ράψιμο νεο φερμουαρ, πήγαινε στην Ευριπίδου λιγο πανω απο την Αθηνάς στο δεξι χέρι εχει Φερμουαράδικο.

Δρομέα θέλει, όχι ξήλωμα :beer:

sapila racing
11/01/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δρομέα θέλει, όχι ξήλωμα :beer:

Aντε σ εφτιαξα πάλι.
Πήγαινε εκει, είναι ενα υπόγειο ανεβαίνοντας την Ευριπίδου πανω απο την Αθηνας και πριν την πλατεία Κλαυθμώνος, απ εξω γραφει ΦΕΡΜΟΥΑΡ, θα στο φτιάξει επι τόπου σε 5 λεπτά.

:wave2:

TROOPER
11/01/2010, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Aντε σ εφτιαξα πάλι.
Πήγαινε εκει, είναι ενα υπόγειο ανεβαίνοντας την Ευριπίδου πανω απο την Αθηνας και πριν την πλατεία Κλαυθμώνος, απ εξω γραφει ΦΕΡΜΟΥΑΡ, θα στο φτιάξει επι τόπου σε 5 λεπτά.

:wave2:

ευριπιδου...φερμουαρ...βρωμικα πραματα μου μυριζουν σε αυτο το θρεντ!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
11/01/2010, 10:15
Σπάμερ... :p

sapila racing
11/01/2010, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ευριπιδου...φερμουαρ...βρωμικα πραματα μου μυριζουν σε αυτο το θρεντ!!!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται... :D

TROOPER
11/01/2010, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται... :D

το καταλαβαμε ρε :lol: :lol: :lol:

aaantonio
11/01/2010, 23:05
Αναρτω ενα θεμα για τον φιλο/συμφορουμιτη aaantonio.

Ο λογος γιατι θελω να τον ευχαριστησω για την ΑΡΙΣΤΗ δουλεια που εκανε πανω στο δερματινο μου μοτοσικλετιστικο κ καθημερινο μου μπουφαν που 'χω λιωσει.
Τον aaantonio τον γνωρισα προσφατα, μεσω του Zefos1100XX στον οποιο ειχαμε παει μαζι πριν καποιο καιρο για κατι που ηθελε ο ιδιος κ ειχα την ευκαιρια να γνωρισω κ τον ιδιο.

Πριν λιγες μερες ειχε αρχισει (ολο κ περισσοτερο) να χαλαει το φερμουαρ στο προαναφερθεν μπουφαν μου, εως που εφτασε κ στο σημειο να μην δουλευει καν με αποτελεσμα να αφηνω το μπουφαν ανοικτο κ να το κλεινω με τα "clips" της τσαντας πλατης, τρωγοντας παραλληλα το κρυο της αρκουδας. Ειχα επικοινωνησει με τον ιδιο κ μου ειχε πει πως φτιαχνεται πολυ ευκολα αρκει να περνουσα απο εκει να του "ριξει μια ματια". Εμενα μου φαινοταν "βουνο", πότε θα το εφτιαχνε, ποσο θα κοστιζε, αφησε το, ξανα περνα κτλ κτλ.

Σημερα, ενω τελειωσα απο Καλλιθεα κ ειχα το επομενο μαθημα μου στην Αγ. Παρασκευη, ειπα στο "μπαμ-μπαμ" να περασω μια απο εκει στα πεταχτα.
Χαρουμενος κ ευδιαθετος ηταν στο καταστημα του με στοιβες απο ρουχα, μπουφαν κ οτι αλλο μπορει να φανταστει κανείς.Ειπαμε τα "Χρονια Πολλα" κ του ειπα για το μπουφαν οτι πλεον δεν δουλευει καν το φερμουαρ κ αντε βρες χρονο τωρα να στο αφησω κτλ κτλ. Η απαντηση του ηταν ευθυς συντομη κ "Λακωνικη". "Για βγαλε το να ριξω μια ματια".

Σας πληροφορω οτι μεχρι να ριξω μια ματια εξω στο μηχανακι κ να ξαναγυρισω εκανε ΗΔΗ τα τελευταια βηματα για την επισκευη του φερμουαρ.

"Για φορεσε το κ δοκιμασε το, πρεπει να το 'φτιαξα" μου ειπε...
"Κι ολας Shocked ???" (Πλακα θα μου κανει, σκεφτηκα)

Σας πληροφορω οτι το φερμαουρ ανεβοκατεβαινει καλυτερα κ απο καινουργιο...

Η εμπειρες κ γρηγορες κινησεις του με γλιτωσαν απο χρονο πολυτιμο για μενα με τα πηγαινε - ελα, κοπο (ασε το μπουφαν, ξανα γυρνα, παρε σε σακιδιο αλλο μπουφαν για να επιστρεψεις μην το "δ@γκωσεις"), χρηματα (που αλλος θα 'λεγε θελει αλλο φερμουαρ, αστο κ βλεπουμε, φιλαρακι)...

Το μπουφαν ειναι μια χαρα κ τον ευχαριστω θερμα για τις γρηγορες κ αποτελεσματικες ενεργειες του που πραγματικα μου εβγαλαν ενα "βαρος" απο πανω μου...

Το καταστημα του ειναι:

πληροφοριες: Αντωνης Λιαπατης

210 9235464

6974572895

Θ.Βρεσθενους 7 Νεος κοσμος


Ευχαριστω,

~Spartiatis


_________________
Το καλύτερο δώρο για τον αναβάτη είναι η επόμενη βόλτα του!!!

S16
12/04/2010, 15:15
Καλησπέρα,

Εμένα απο ενα Dainese που έχω δεν έχει χαλάσει το φερμουάρ, αλλα έχουν κοπεί το αυτάκι.

Υπάρχει λύση, για να μην ξηλώσω ολο το φερμουάρ?

gixxerpap
12/04/2010, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Καλησπέρα,

Εμένα απο ενα Dainese που έχω δεν έχει χαλάσει το φερμουάρ, αλλα έχουν κοπεί το αυτάκι.

Υπάρχει λύση, για να μην ξηλώσω ολο το φερμουάρ?

eσύ όντως πρέπει να περάσεις απο τον παπασταυρου. θα σου αλλάξει το αυτάκι με κάτι ανθεκτικότερο.

sniper
12/04/2010, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
eσύ όντως πρέπει να περάσεις απο τον παπασταυρου. θα σου αλλάξει το αυτάκι με κάτι ανθεκτικότερο.

tie wrap να υποθέσουμε; :lol:

gixxerpap
12/04/2010, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
tie wrap να υποθέσουμε; :lol:

να σου πω, η καλύτερη λύση, μαζί με τους κρίκους για τα κλειδιά:lol:

S16
12/04/2010, 19:45
Ευχαριστώ πολυ παιδιά.

Το μπουφάν το εχω πάρει απο Bike Accessories. Δεν πιστεύω να με κοιτάει με μισό ματι ο Παπασταύρου.:confused:

aaantonio
12/04/2010, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Λιαπάτης Αντώνης (δερμάτινα ρούχα μοτοσικλέτας) Επιδιόρθωση-Επισκευή Θ. Βρεσθένης 7, Ν. Κόσμος 210-9235464, κιν 6974572895
σε πεντε λεπτα εγινε η δουλεια σου και με μικρο κοστος οκ

S16
16/04/2010, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από aaantonio
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Λιαπάτης Αντώνης (δερμάτινα ρούχα μοτοσικλέτας) Επιδιόρθωση-Επισκευή Θ. Βρεσθένης 7, Ν. Κόσμος 210-9235464, κιν 6974572895
σε πεντε λεπτα εγινε η δουλεια σου και με μικρο κοστος οκ

Πηγα στον Αντώνη σήμερα το απόγευμα.:)

Αλλάξαμε και τα τρία αυτάκια και το dainese ειναι πάλι μάχιμο.

Η δουλειά του άψογη και ειναι πολύ πρόθυμο παιδί.:p

Σας ευχαριστώ:beer:

Manalishi
26/01/2023, 16:51
Ανασκαφή, αφού έψαξα το φόρουμ για επισκευή φερμουάρ.

Χάλασε το φερμουάρ στην τσάντα πλάτης που έχω, και είναι απο αυτά τα αδιάβροχα. Έχει ξηλώσει στη γωνία επάνω, εκτός οτι μπάζει νερά, δεν κλείνει καλά με μεγάλο κίνδυνο να δώ το λάπτοπ και τα συναφή να με προσπερνάνε ντριφτάροντας.
Εκτός απο Αντώνη και Τίνα, ξέρουμε κάποιον κοντά στον Πειραιά; Αλλιώς, πάω σε αυτούς.
Ευχαριστώ.

Bowleno
26/01/2023, 17:31
Ανασκαφή, αφού έψαξα το φόρουμ για επισκευή φερμουάρ.

Χάλασε το φερμουάρ στην τσάντα πλάτης που έχω, και είναι απο αυτά τα αδιάβροχα. Έχει ξηλώσει στη γωνία επάνω, εκτός οτι μπάζει νερά, δεν κλείνει καλά με μεγάλο κίνδυνο να δώ το λάπτοπ και τα συναφή να με προσπερνάνε ντριφτάροντας.
Εκτός απο Αντώνη και Τίνα, ξέρουμε κάποιον κοντά στον Πειραιά; Αλλιώς, πάω σε αυτούς.
Ευχαριστώ.

Κοντά Πειραιά δεν ξέρω αλλά Ευριπίδου 9 στο κέντρο είναι η "Πηγή του φερμουάρ" κάνουν απίθανη δουλειά σε οτιδήποτε με πολύ μικρό κόστος. Έχω φτιάξει 3 μπουφάν 2 τσάντες εκεί.

Manalishi
15/02/2023, 11:20
Ανασκαφή, αφού έψαξα το φόρουμ για επισκευή φερμουάρ.

Χάλασε το φερμουάρ στην τσάντα πλάτης που έχω, και είναι απο αυτά τα αδιάβροχα. Έχει ξηλώσει στη γωνία επάνω, εκτός οτι μπάζει νερά, δεν κλείνει καλά με μεγάλο κίνδυνο να δώ το λάπτοπ και τα συναφή να με προσπερνάνε ντριφτάροντας.
Εκτός απο Αντώνη και Τίνα, ξέρουμε κάποιον κοντά στον Πειραιά; Αλλιώς, πάω σε αυτούς.
Ευχαριστώ.

Η τσάντα πήγε στην Ευριπίδου 9, κόστος 35 ευρώ με προπληρωμή, διότι πολλοί πάνε και αφήνουν τσάντες, παντελόνια, μπουφαν και μετά δεν πάνε να τα πάρουν ποτέ. Για να δούμε το αποτέλεσμα μόλις την παραλάβω.....

AristidisZ
15/02/2023, 11:23
άσχετο - σχετικό, έχουν σπάσει σε 2 dainese που έχω τα "δε ξέρω πως τα λένε - δείτε φωτό" από τα φερμουάρ και κυκλοφορώ με συνδετήρες

441441

τι κάνουμε / παίρνουμε σε αυτή τη περίπτωση ;

Bowleno
15/02/2023, 11:23
Η τσάντα πήγε στην Ευριπίδου 9, κόστος 35 ευρώ με προπληρωμή, διότι πολλοί πάνε και αφήνουν τσάντες, παντελόνια, μπουφαν και μετά δεν πάνε να τα πάρουν ποτέ. Για να δούμε το αποτέλεσμα μόλις την παραλάβω.....

Έχω φτιάξει 3 μπουφάν, 2 τσάντες και 2 μπουφάν μηχανής εκεί (κατά καιρούς, όχι όλα μαζί :D) άριστος μάστορας, μέχρι σήμερα, όλα σε κατάσταση καινουργή που λένε

Bowleno
15/02/2023, 11:24
άσχετο - σχετικό, έχουν σπάσει σε 2 dainese που έχω τα "δε ξέρω πως τα λένε - δείτε φωτό" από τα φερμουάρ και κυκλοφορώ με συνδετήρες

441441

τι κάνουμε / παίρνουμε σε αυτή τη περίπτωση ;

Τράβα μια εκεί στην Ευριπίδου 9, έχουν λύσεις....
Αλλά όχι στο υπόγειο που δουλεύει ο μάστορας, δίπλα, στην στοά είναι η κόρη του (νομίζω) και κάνει τέτοιες μικροεπισκευές με γελοίο κόστος!

Manalishi
15/02/2023, 11:52
Έχω φτιάξει 3 μπουφάν, 2 τσάντες και 2 μπουφάν μηχανής εκεί (κατά καιρούς, όχι όλα μαζί :D) άριστος μάστορας, μέχρι σήμερα, όλα σε κατάσταση καινουργή που λένε

Οταν είδαν την τσάντα , είπαν οτι εχει πολυ δουλειά και το φερμουάρ του ειναι δύσκολο. Ρώτησε επίσης πόσο κάνει η τσάντα, γιατί του φάνηκε ακριβή.

McGyver
15/02/2023, 12:08
άσχετο - σχετικό, έχουν σπάσει σε 2 dainese που έχω τα "δε ξέρω πως τα λένε - δείτε φωτό" από τα φερμουάρ και κυκλοφορώ με συνδετήρες

441441

τι κάνουμε / παίρνουμε σε αυτή τη περίπτωση ;

https://www.lightgear.gr/kordoni-epektashs-fermouar-4-tem.html
https://www.motoraid.eu/wunderlich-replacement-zipper

Και λοιπές DIY λύσεις
https://www.thingiverse.com/search?q=zipper+paperclip&page=1&type=things&sort=relevant

:D

Bowleno
15/02/2023, 12:11
https://www.lightgear.gr/kordoni-epektashs-fermouar-4-tem.html
https://www.motoraid.eu/wunderlich-replacement-zipper

Και λοιπές DIY λύσεις
https://www.thingiverse.com/search?q=zipper+paperclip&page=1&type=things&sort=relevant

:D

Όνομα και πράγμα είσαι τελικά :lol:

:beer:

DoctoR_k6
15/02/2023, 14:37
άσχετο - σχετικό, έχουν σπάσει σε 2 dainese που έχω τα "δε ξέρω πως τα λένε - δείτε φωτό" από τα φερμουάρ και κυκλοφορώ με συνδετήρες

441441

τι κάνουμε / παίρνουμε σε αυτή τη περίπτωση ;

Σιγουρα εχεις αυθεντικα Dainese.
Αν δεν σπανε αυτα υπαρχει θεμα...μπορει να ειναι κ μαιμου. :lol:
Στο γνωστο μαγαζι στου Ζωγραφου το φτιαχνει μπαμ μπαμ. Νομιζω 5ευρω. Αν δεν κανω λαθος.
Απλα θα δει κ τον δρομεα αν εχει κανα τσαμπουκα.
Πεταξου μια κ λυστο το θεμα. Δεν ειναι κατι ιδιατερο.

Ρε συ McGyver πως θα κανει επεκταση του φερμουαρ χωρις το πιαστρακι? :lol:

Acacius
15/02/2023, 17:08
άσχετο - σχετικό, έχουν σπάσει σε 2 dainese που έχω τα "δε ξέρω πως τα λένε - δείτε φωτό" από τα φερμουάρ και κυκλοφορώ με συνδετήρες

441441

τι κάνουμε / παίρνουμε σε αυτή τη περίπτωση ;

Στο δικό μου (καθημερινό) μπουφάν έχω βάλει κρικάκι για μπρελόκ. Δουλεύει εδώ και χρόνια, δεν πολυφαίνεται τι είναι και δε χρειάστηκε να ασχοληθώ ξανά. Cheap and cheerful, που λένε και στο χωριό μου.

Volpad
15/02/2023, 17:09
441442

spyrval
16/02/2023, 21:46
Κρίκους σαν το Volpad έχω βάλει κι εγώ, χώνεις και τη δαχτυλούμπα και δουλεύει άνετα :lol:

Μόλις είδα τον τίτλο του θέματος μπήκα για να ρωτήσω: Για το στόμα έχουμε τίποτα;

Bowleno
16/02/2023, 22:17
:lol:

Μόλις είδα τον τίτλο του θέματος μπήκα για να ρωτήσω: Για το στόμα έχουμε τίποτα;

Αμέεεεεεε...... (https://www.mantzouranis.gr/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1/xrwmatopwleio/tainies/eidikes-tainies/bison-power-episkeyastikh-tainia-gkri-022mm-10m-29196):D

dumutrus
18/02/2023, 19:23
Για το στόμα άμα είναι και γυναικείος δυστυχός μόνο :priest:

Sid.Stavros
19/02/2023, 12:53
Στο δικό μου (καθημερινό) μπουφάν έχω βάλει κρικάκι για μπρελόκ. Δουλεύει εδώ και χρόνια, δεν πολυφαίνεται τι είναι και δε χρειάστηκε να ασχοληθώ ξανά.

Πριν πολλα χρονια το ειχα εφαρμοσει κι εγω ετσι απο εμπνευση,ειχα παρει κρικακι απλο απο κλειδια.
Στο ενα μπουφαν για το φερμουαρ στο μανικι και σε αλλο για το κεντρικο.