PDA

View Full Version : ΕΛΑΤΗΡΙΑ



AKIS R1
11/01/2010, 12:15
Χαιρετω ολους τους φιλους μοτοσυκλετιστες:wave2:
Ειμαι καινουριος στο forum και θα ηθελα την βοηθεια σας σε καποιες αποριες που εχω.
Κατ'αρχην η μοτοσυκλετα μου ειναι μια YAMAHA R1 '04.Προσφατα απεκτησα ενα παπι για την καθημερινη μετακινηση στην δουλεια.Κοινως για την λαντζα.
Η μετακινηση με το 1000αρι ειναι ψιλοβασανο.Το παπι που αγορασα ειναι ενα modenas kriss II το οποιο το πηρα απο ενα φιλο.Μου μπηκε ομως το μικροβιο της βελτιωσης του,οχι για ιδιαιτερους λογους,απλα για να τσουλαει λιγο παραπανω και δικαβαλο.Η μαμα αποδοση ειναι ακρως απογοητευτικη!!!Μην μου πειτε τι παω να συγκρινω.Γνωριζω πολυ καλα την εννοια "γκαζι" και ξερω οτι το παπι ποτε δεν γινεται "μηχανη" με την εννοια αποδοσης-ασφαλειας!
Στο θεμα μας τωρα.
Αγορασα κυλινδροπιστονα 57mm,εκεντροφορο αγριο,καρμπυρατερ 26 mikuni,δισκους συμπλεκτη ενισχυμενους και ελατηρια συμπλεκτη πιο σκληρα.
Επειδη λοιπον ασχολουμαι με μηχανολογικα θεματα(λυσε-δεσε) αλλα μεχρι τωρα σε διχρονα μοτερ θα ηθελα να μου πει καποιος αν γνωριζει την σειρα των ελατηριων στο πιστονι απο πανω προς τα κατω.Τα ελατηρια ειναι 5 στο συνολο.Γνωριζω οτι τα 2 λεπτα πανε σετ με το τριτο το περιεργο που ειναι σαν κυματιστο.Sorry αλλα δεν γνωριζω τις ονομασιες τους.Τα υπολοιπα δυο,ενα μαυρο και ενα ατσαλινο με τι σειρα πανε?Το ατσαλινο επανω και μετα το μαυρο η το αντιθετο?Και αν εχετε να προσθεσετε κατι αλλο που πρεπει να προσεξω ευχαριστως το ακουω!Μην κανω καμια μ@@@@@α και πανε ολα χαμενα.
Ευχαριστω πολυ παιδια και καλες και ασφαλεις βολτες σε ολους:wave2: :wave2:

AKIS R1
11/01/2010, 13:46
Κανενας??????????:bigcry: :bigcry: :bigcry:

lamoun
11/01/2010, 14:55
Αυτά θα σου δώσουν μια ιδέα.

Απο το Honda common service manual


185270

lamoun
11/01/2010, 14:56
.


185273

lamoun
11/01/2010, 14:58
..


185274

lamoun
11/01/2010, 14:59
Απο ότι καταλαβαίνω αυτά ισχύουν σε όλα τα μηχανάκια.

Δες τον διαχωρισμό των ελατηρίων συμπίεσης. CryptonX


185275

lamoun
11/01/2010, 15:00
Και στο δικό μου το ίδιο σκηνικό. :wave2:


185276

lamoun
11/01/2010, 15:01
Και σε όλα αυτά πρόσεξε τις γωνίες των 120 μοιρών!

AKIS R1
11/01/2010, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Και σε όλα αυτά πρόσεξε τις γωνίες των 120 μοιρών!

Εισαι αψογος.Ευχαριστω πολυ.Βεβαια τα δικα μου ελατηρια δεν εχουν την διαφορα στο κοψιμο του πλαϊνου τους(1ο και 2ο) οπως βλεπω στις φωτο.Ειναι τα ιδια.Αλλα θα αρκεστω στο οτι αναφερει το πρωτο ως crome coated και το δευτερο black.Ειναι τοσο σημαντικο να τηρησω τις μοιρες που αναφερει αναμεσα στα ελατηρια?

OldMan
12/01/2010, 10:27
Ειναι τοσο σημαντικο να τηρησω τις μοιρες που αναφερει αναμεσα στα ελατηρια? [/B]
Όχι "τόσο", αλλά σημαντικό είναι... :winka:

Τα ελατήρια "στρίβουν" πάνω στο πιστόνι (και στρίβουν πολύ...), οπότε προσπαθείς να αποφύγεις την περίπτωση να πέσουν όλα τα "κοψίματα" στην ίδια ευθεία...
(για λόγους διαφυγής καυσαερίων, απώλειας συμπίεσης αλλά και έκκεντρης επαφής πιστονιού και κυλίνδρου..)

AKIS R1
14/01/2010, 18:17
Τhanks!!!!
Σημερα κατεβασα το μοτερ.Θα το "διαλυσω" εντος του σπιτιου λογω καιρου.Παρεπειπτοντως βρηκα το service manual καπου εδω στο forum.Εψαχνα να το βρω τουλαχιστον ενα μηνα!!!!!Μετα απο λιγη μελετη του,αναρωτιεμαι αν θα καταφερω ποτε να βαλω τα καινουρια ελατηρια στον συμπλεκτη μιας και ειναι αρκετα σκληρα και δεν εχω και εργαλειο να τα πατησω για να βιδωσω το καπακι τους.Και με τα ελατηρια των βαλβιδων το ιδιο.Αντε να δουμε.....

stefanos
14/01/2010, 19:54
Σε ένα σχηματάκι παραπάνω αναφέρεται και το ring end gap.
Είναι αρκετά σημαντικό να το μετρήσεις στην περίπτωση που αναφέρεται τιμή στο manual.