PDA

View Full Version : Πάει το χαρμάνι.. αρχίζει το κομπολόι...



Gandalf dr685sm
11/01/2010, 19:26
Απο όσο φαίνεται οτι δεν κατάφερε ο αντικαπνιστικός νόμος θα το κατορθώσει ο φορολογικός.

Κοντά στα 5,5ευρώ τα "καλά τσιγάρα" , στα 2,4 ευρώ οι πιο φτηνές μάρκες. Εκτός λοιπόν και αν οι περισσότεροι το ρίξετε στα Keranis άφιλτρα.. προβλέπω αρκετοί να κόβουν το τσιγάρο.

Και τώρα.. μετά την βόλτα.. μετά το φαγητό.. μετά το sex... σας βλέπω με τσίχλες νικοτίνης.

Αν κάποιος κάνει 1 πακέτο την μέρα έχει αμέσως 35-40 ευρώ την εβδομάδα .. .δλδ.. 160 ευρώ χοντρά χοντρά τον μήνα. Τι λε ρε φίλε ;... γραμμάτιο για μηχανή είναι αυτό.

Και μην μου πείτε για λαθραία.. διότι κανείς δεν τα ελέγχει αυτά και σας βλέπω στην επόμενη μαγνητική απο τα βαρέα που θα έχει μέσα να κολλάτε πάνω στον θάλαμο.

Αν και υπάρχει λύση για εσάς.. και φτηνή αλλά λίγο παράνομη.. αρκεί να υπάρχει γλάστρα και χώρος...:smokin: :smokin:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μόνο που οι περισσότεροι μόνο μηχανή δεν θα μπορούν να οδηγήσουν μετά..:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf

EVI
11/01/2010, 19:29
ο καπνος βγαζει περισσοτερα τσιγαρα εγω αγοραζω 1 καθε εβδομαδα δλδ 15 ευρω το μηνα μου στοιχιζει το καπνισμα.Μεχρι τωρα....

:look:

Gandalf dr685sm
11/01/2010, 19:32
Είσαι απο τα λίγα άτομα... πε΄ριπου 20 ευρώ θα σου πάει τώρα... εξαρτωμένης μάρκας.

Εγώ έπιασα τον μ.ο. κάποιων που κάνουν πακέτο την ημέρα... εκείνοι που κάνουν παραπάνω, θα κάνουν αίτηση για επιδότηση απο το κράτος να κάνουν δικό τους χωράφι... δεν είναι κακό, έτσι;

Ρεφενέ καμιά δεκαριά για αγορά καπνού και χωραφιού... και αμέσως μετά να μαζεύουν και να αποξηραίνουν καπνά...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf

menelaos46
11/01/2010, 19:32
Εγω κανω 1 εως 10 τσιγαρα το μηνα :smokin:

Παντως προβλεπω να μας κοψουν και το κοκο σε λιγο...

EVI
11/01/2010, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Είσαι απο τα λίγα άτομα... πε΄ριπου 20 ευρώ θα σου πάει τώρα... εξαρτωμένης μάρκας.

Εγώ έπιασα τον μ.ο. κάποιων που κάνουν πακέτο την ημέρα... εκείνοι που κάνουν παραπάνω, θα κάνουν αίτηση για επιδότηση απο το κράτος να κάνουν δικό τους χωράφι... δεν είναι κακό, έτσι;

Ρεφενέ καμιά δεκαριά για αγορά καπνού και χωραφιού... και αμέσως μετά να μαζεύουν και να αποξηραίνουν καπνά...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf


αυτο ειναι αληθεια ειχα μια συναδελφο καποτε που καπνιζε 4 ΠΑΚΕΤΑ την ημερα! :uplate: δλδ του ελεους....δε θα της φθανει ο μισθος...πιστωτικες δεχοντε στα περιπτερα?:lol: κατανωλτικο δανειο θα παρει εκεινη :lol:

παντως μια φορα καποτε ειπα το κοβω πηρα τσιχλες πηρα κομπολοι ...εκεινο το μηνα τσακωθηκα ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ανθρωπους πανω στη γη :lol: και κατεληξα στο τελος του μηνα να μασαω τσιχλα να εχω κομπολογακι και να καπνιζω...ταυτοχρονα :lol:

Akatanomastos
11/01/2010, 19:35
ευρωπη γιναμε:lol:

devil's animal
11/01/2010, 19:35
δεν νομιζω να κανει κατι.
και αυτο γιατι ειναι εθισμος. και ο εθισμος δεν φευγει ευκολα.
οι φανατικοι που καπνιζαν θα συνεχισουν να καπνιζουν. δεν το βλεπουν οικονομικα το πραγμα. στην αναγκη θα κοψουν απο κατι αλλο. οπως κανουν τα πρεζακια, που με το που τελειωσουν τα λεφτα αρχιζουν και απαλλοτριωνουν το σπιτι τους...:sad:

Gandalf dr685sm
11/01/2010, 19:44
Πόσο να κόψουν και απο πού;;;... στα 2 πακέτα ανά ημέρα είναι 320 ευρώ τον μήνα. Όσο και να κόψουν ... απο όπου και αν το κάνουν , το μόνο σίγουρο είναι πως 320 δεν εξοικονομούνται για "φούμα".. για άερα δηλαδή.

Μπορεί βέβαια να το γυρίσουν στο keranis όπως είπα και να ακούς γυναίκα με φωνή Σταλόνε... αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf

Sapadak
11/01/2010, 19:46
Μαγε λεγαν για 20% αυξηση

Το 5,5 ευρω απο που προκυπτει?

Ανακοινωθηκε κατι καινουριο?

devil's animal
11/01/2010, 19:48
εκει που εβγαιναν για ποτο και τσιγαρο, τωρα θα βγαινουν ΜΟΝΟ για τσιγαρο.
θα κοψουν το ποτακι που θα τους στοιχιζε 10-15? και θα πηγαινουν ολοι μαζι στα περιπτερα,θα περνουν 1 πακετο και μια μπυρα και θα την βγαζουν στα γυρω παρκακια.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
11/01/2010, 19:50
Ναι ... σήμερα το βράδυ... επειδή λέει το 70% του κράτους θα αυξήσει σημαντικά την τιμή , για να έχουν οι "μεσάζοντες" ενα κέρδος της τάξης συνολικά των 0,70 λεπτών, το πακέτο υπολογίζεται στα 5,4 με 5,5 για τις ακριβές μάρκες και στα 2,4 για τις φτηνές.

Είχε και ενα αναλογικό πίνακα που έδειχνε και για ποτά..

Και αίντε στα ποτά... το κρασάκι , το τσίπουρο , το ρακί .. την τσικουδιά τα βρίσκουμε απο παραγωγούς και φίλους. Για εκείνους που καπνίζουν όμως... όπως είπα..

ή γλάστρα , ή χωραφάκι ρεφενέ και αποξήρανση..

Gandalf

stefanos
11/01/2010, 19:53
Λοιπόν επειδή χωράφι παίζει κάνα manual για μέθοδο καλλιέργειας κανένας?:p

THEOD
11/01/2010, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Και τώρα.. μετά την βόλτα.. μετά το φαγητό.. μετά το sex... σας βλέπω με τσίχλες νικοτίνης.


Gandalf

Γιατί νομίζεις ότι με αυτές έρχεται φθηνότερα ??? :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Sapadak
11/01/2010, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Γιατί νομίζεις ότι με αυτές έρχεται φθηνότερα ??? :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Ε λιγακι φθηνοτερα ερχεται (αν δεν ανεβει το φπα)

11 κοντα ευρω οι 105 τσιχλες αν θυμαμε καλα απο ενα φιλαρακι που το προσπαθει εδω και κανα 2μηνο

rizlaaa
11/01/2010, 20:29
Εγώ παιδιά καπνίζω καπνό.. Περίπου ένα πακέτο με βγάζει δύο μέρες.... χονδρικά λέω.

Επειδή το άκουσα και εγώ, με βλέπω να το κόβω άν ανέβει τόσο πολύ. Αν ξεπεράσει τα 3.5 ευρώ απο 3.2 που έχει σήμερα.........άντε γειά. Λέω τώρα μια σκέψη....:sad:

nasos-hyper
11/01/2010, 20:33
+1 στην γλαστρα.:lol:

asphyx
11/01/2010, 20:41
Κάπνιζα 1καπνό (25γρ) σχεδόντην ημέρα ευτυχώς 2μηνάκια τώρα το χω κόψει χωρίς πολλά πολλά μετά απο 14χρόνια!!! Αλλιώς θα πούλαγα τη μηχανή!!

Πάντως η γλαστρούλα άμα είναι καλή...:smokin:

christostr
11/01/2010, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ναι ... σήμερα το βράδυ... επειδή λέει το 70% του κράτους θα αυξήσει σημαντικά την τιμή , για να έχουν οι "μεσάζοντες" ενα κέρδος της τάξης συνολικά των 0,70 λεπτών, το πακέτο υπολογίζεται στα 5,4 με 5,5 για τις ακριβές μάρκες και στα 2,4 για τις φτηνές.
Gandalf

Αυτό είναι το ζήτημα και η κάψα τους και όχι αν κάνει κακό το κάπνισμα. Απλά πρέπει οι... έχοντες και κατέχοντες να βάλουν το μπικικίνι στη τσέπα...
:wave2:

rizlaaa
11/01/2010, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από christostr
Αυτό είναι το ζήτημα και η κάψα τους και όχι αν κάνει κακό το κάπνισμα.
:wave2:

+1. Άλλωστε η κυβέρνηση ξέρει που "βαράει"....

Σου λέει.....πόσοι θα το κόψουν..... 20-30-50-100 κ.λ.π. Ο.κ. Θά τα πάρω απο τους υπόλοιπους, και θα έχω και κέρδος...

Λές και ο καπνός, έγινε πιο ποιοτικός, και χρήζει οικονομικής αναβάθμισης....:rotflmao: :rotflmao:

p@nos
11/01/2010, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
οπως κανουν τα πρεζακια, που με το που τελειωσουν τα λεφτα αρχιζουν και απαλλοτριωνουν το σπιτι τους...:sad:



siga μην απαλλοτριωσει το σπιτι του ο αλλος επειδη του ανεβασαν τα τσιγαρα 20 λεπτα :bigcry: :bigcry: :bigcry: :a018:




εδω κατω αμα πεσει το 20λεπτο σκεφτεσαι να σκυψεις να το πιασεις :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

toyar
11/01/2010, 21:17
Τελείως φιλικά προς τους καπνιστές
Όσοι από εσάς -εύχομαι όλοι- το κόψετε θα βρίζετε τους εαυτούς σας για τα χρόνια που καπνίζατε
Η διαφορά σωματική και οικονομική είναι τεράστια και άμεση
Είμαι πρώην καπνιστής και ειλικρινά τους καπνιστές τους λυπάμαι

ΜΟΡΦΕΑΣ
11/01/2010, 21:20
Κάποτε λέγαμε:
Τα τρία καλύτερα πράγματα στην ζωή ήταν:
Ένα ποτό πρίν και ένα τσιγάρο μετά.
Τώρα και στο μέλλον θα λέμε:
Ένα ποτό-μπομπα πριν, σάιμπερ-σεξ στον υπολογιστή, και μια τσίχλα νικοτίνης μετά. :rotflmao:


185328

menelaos46
11/01/2010, 21:21
Τελείως φιλικά προς τους καπνιστές Όσοι από εσάς -εύχομαι όλοι- το κόψετε θα βρίζετε τους εαυτούς σας για τα χρόνια που καπνίζατε Η διαφορά σωματική και οικονομική είναι τεράστια και άμεση Είμαι πρώην καπνιστής και ειλικρινά τους καπνιστές τους λυπάμαι

Κι εγω πρωην καπνιστης ειμαι καπνιζα το πακετακι μου 4 χρονακια.
Το τσιγαρο δεν ειναι εθισμος, ειναι συνηθεια, τελος.
Τωρα κανω ενα οποτε γουσταρω...

ΜΟΡΦΕΑΣ
11/01/2010, 21:24
κάπνιζα κοντά στα 10 χρόνια. 3 πακέτα την ημέρα. το έχω κόψει 15 χρόνια, και βρήκα άλλη ασχολία στην θέση του τσιγάρου.


185329

rizlaaa
11/01/2010, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Τελείως φιλικά προς τους καπνιστές
Όσοι από εσάς -εύχομαι όλοι- το κόψετε θα βρίζετε τους εαυτούς σας για τα χρόνια που καπνίζατε
Η διαφορά σωματική και οικονομική είναι τεράστια και άμεση
Είμαι πρώην καπνιστής και ειλικρινά τους καπνιστές τους λυπάμαι

+1000.......

Φίλε μου προσωπικά, τό έχω μετανιώσει χρόνια τώρα. Βέβαια πάντα ελπίζω ότι θα το κόψω....
Αλλά η ελπίδα λένε, πεθαίνει τελευταία.

menelaos46
11/01/2010, 21:33
και βρήκα άλλη ασχολία στην θέση του τσιγάρου.

Τι? Τι? Τι?

ΜΟΡΦΕΑΣ
11/01/2010, 21:35
:rotflmao:


185330

ΜΟΡΦΕΑΣ
11/01/2010, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Τι? Τι? Τι?


185331

guzzistas
11/01/2010, 21:46
Mετά από 17 χρόνια και 2 πακέτα ημερησίως, πριν 9 μήνες το έκοψα μαχαίρι... Δεν ξαναδίνω λεφτά σε κανένα @&^@&# και ήμουν μακάκας τόσα χρόνια που κάπνιζα... Νιώθω πολύ καλύτερα, γεύομαι, μυρίζω!!!

Α και για το οικονομικό: Ετοιμάζομαι για δεύτερο μηχανάκι !!!! Πες πως κάπνιζα ρε αδερφέ!!!Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον εαυτό μου!!!!

:wave2:

0ldb0y
11/01/2010, 21:59
Μια που συζητάμε για το τσιγάρο θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
Όσοι το έχετε κόψει με ποιον τρόπο το καταφέρατε;

α. Μαχαίρι;

β. Με κάποια βοήθεια, π.χ. τσίχλες, ηλεκτρονικό τσιγάρο ή κάτι άλλο;

γ. Σταδιακή ελάττωση;

δ. Με κάποιον άλλο τρόπο;

Πείτε το μυστικό!!!:D

ΜΟΡΦΕΑΣ
11/01/2010, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από 0ldb0y
Μια που συζητάμε για το τσιγάρο θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
Όσοι το έχετε κόψει με ποιον τρόπο το καταφέρατε;

α. Μαχαίρι;

Πείτε το μυστικό!!!:D

Βέβαια στην αρχή το σκεφτόμουν και ήθελα να κάνω κανένα, αλλά άν έκανα ένα το ένα θα έφερνα και το άλλο και.....................
Μετά από λίγο καιρό (3-4 μήνες) άρχισε να μου βρωμάει, σε τέτοιο σημείο που να μην μπορώ να κάτσω σε δωμάτιο με πολλά τσιγάρα. Το ξεπεράσαμε και αυτό.

VALES
11/01/2010, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από 0ldb0y
Μια που συζητάμε για το τσιγάρο θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
Όσοι το έχετε κόψει με ποιον τρόπο το καταφέρατε;

α. Μαχαίρι;

β. Με κάποια βοήθεια, π.χ. τσίχλες, ηλεκτρονικό τσιγάρο ή κάτι άλλο;

γ. Σταδιακή ελάττωση;

δ. Με κάποιον άλλο τρόπο;

Πείτε το μυστικό!!!:D






Είναι πάρα πολύ εύκολο να κόψεις το τσιγάρο.
Εγώ για παράδειγμα, το έχω κόψει 127 φορές.:smokin:

devil's animal
11/01/2010, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
siga μην απαλλοτριωσει το σπιτι του ο αλλος επειδη του ανεβασαν τα τσιγαρα 20 λεπτα :bigcry: :bigcry: :bigcry: :a018:




εδω κατω αμα πεσει το 20λεπτο σκεφτεσαι να σκυψεις να το πιασεις :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ποιος μιλησε γισ 20 λεπτα.
5,5? το πακετο,σε σχεση με τωρα που κανει...(ας βοηθησει κανενας καπνιστης) 2,00?? 2,50? δεν ειναι διαφορα??


ακομα και 20% να ειναι στα 2,5? ειναι 0,50?. δεν ειναι λιγο μισο ευρω στο πακετο!:nono:

pilotos_xtreme
11/01/2010, 23:39
εστω κ 10 λεπτα να παει παραπανω εγω το κοβω! δε πα να χω νευρα δε πα να παχυνω, εγω λεφτα κ τοσα μαλιστα στο κρατος δε δινω!!!! αντε κ καλο θα μου κανει!!
κοφτε το ρε να δουμε μετα την αντιδραση των τσιγαραδων :lol:

vangelis 64
11/01/2010, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme

κοφτε το ρε να δουμε μετα την αντιδραση των τσιγαραδων :lol: Ποιών τσιγαράδων;Η αύξηση σε ποτά και τσιγάρα είναι έμμεσος φόρος,που λέμε.

Το οποίον,έτσι και το κόψουμε όλοι,θα βρουν άλλους τρόπους να μάς τα πάρουνε.Όχι κορόϊδα ήτανε.:D

blackbusa
11/01/2010, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ποιών τσιγαράδων;Η αύξηση σε ποτά και τσιγάρα είναι έμμεσος φόρος,που λέμε.

Το οποίον,έτσι και το κόψουμε όλοι,θα βρουν άλλους τρόπους να μάς τα πάρουνε.Όχι κορόϊδα ήτανε.:D

θα πληρωνουμε τον αερα που αναπνεουμε και θα βγαλουν την φορολογια απο τα τσιγαρα...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vangelis 64
11/01/2010, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
θα πληρωνουμε τον αερα που αναπνεουμε και θα βγαλουν την φορολογια απο τα τσιγαρα...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Δύσκολο είναι;Αυτοί μάλιστα που μένουν στο κέντρο,θα είναι οι πιο ευνοημένοι.Ο αέρας εκεί σε φτιάχνει:lol: :rotflmao:

arxaios
12/01/2010, 00:00
Το έκοψα πριν 5 χρόνια ........ μετά από 20+ χρόνια καπνιστής .......... ευκολότερα από ότι πιστευα !!!
Με τα λεφτά που "κέρδισα" έβαλα δόση για το Fazer ........ τότε ...........

Η μόνη ατασθαλία αυτά τα χρόνια είναι με την αλλαγή του χρόνου να κάνω ένα κουβανέζικο ......... Cohiba, Montechristo ή Romeo y Julieta .......... έτσι για το καλό του χρόνου .......

aakkuan
12/01/2010, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από rizlaaa


εγώ παιδιά καπνίζω καπνό


ελα!!.....

:rotflmao: :rotflmao:

nic mor
12/01/2010, 00:35
και εγω καπνο κανω,παιδες ειναι η μονη λυση,
απο το 97* που κανω τον old holborn μεχρι τωρα,
εχει παρει μηδαμιινες αυξησεις,οπως και ολοι οι καπνοι.
τοτε ειχε 1990 παλιες καλες δραχμουλες,πηρε μια αυξηση
το 2000 οταν αφαιρεσαν τα χαρτακια,που μεχρι τοτε ηταν
μεσα στον καπνο,μια αυξηση στην ουσια 150 δραχμων τοτε,
και ξαναπηρε αυξηση περυσι αν δεν κανω λαθος που απο
6? πηγε 6,4? .
και 10? ακομα να τον πανε και παλι δεν σου φαινεται τοσο
αντε στην χειροτερη να χαλας 50-60? το μηνα μαζι με τα
χαρτακια φιλτρακια κτλ



*δυσκολες εποχες τοτε για τον καπνο
τον ζηταγες στο περιπτερο και σε κοιταγαν
λες και ησουν ο ρωχαμης:lol: :lol:
το σεναριο να σου τελειωσουν τα χαρακια και
να ζητησεις μονο χαρτακια:look:
απλα δεν επαιζε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Akatanomastos
12/01/2010, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από rizlaaa

Αλλά η ελπίδα λένε, πεθαίνει τελευταία.


με το τσιγαρο, αυτο ειναι το κακο..:eek:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
12/01/2010, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
ελα!!.....
:rotflmao: :rotflmao:

Ρε'σύ μπορεί να το πήρε από αλλού..!:lol:




πλάκα πλάκα αυτωνών θ'αυξηθούν τα τέλη;:uplate: :alien: :lol:




185348

Boxer
12/01/2010, 07:31
Ειμαι 37 και καπνιζω απο τα 15 μου...

Πριν 5 χρονια προσπαθησα να το κοψω και πηγα να τρελλαθω...δεν μπορουσα ουτε να δουλεψω ουτε να συγκεντρωθω...ολο το τσιγαρο σκεφτομουν...
Απο τοτε πιστευα οτι δεν θα το κοψω με τιποτα...

Ξαφνικα πριν απο 3 μηνες ενω ημουν στο γραφειο λεω το κοβω και πεταω το πακετο...σε μιση ωρα παω να πιασω τα τσιγαρα , δεν τα βρισκω , θυμαμαι οτι το κοψα και παραδοξως μου περασε...

Εχω εκπλαγει απο τον εαυτο μου...μου ηταν πολυ ευκολο...

Το φαι κοβεται πιο δυσκολα...

Τελικα ειναι θεμα αποφασης...να το θες...οχι επειδη πρεπει η στο λενε...:wave2:

golis
12/01/2010, 07:50
Κάπνιζα περίπου 13 χρόνια.Στην αρχή camelaki μαλακό.Ύστερα όταν το χάλασαν,old holborn κίτρινο.
Ο μικρός καπνός μου έβγαζε 3-4 ημέρες.Απο 1ή Ιουλίου 09 είμαι ΚΑΘΑΡΟΣ.Το έκοψα μαχαίρι.

Τώρα πια μου μένουν παραπάνω χρήματα στο τέλος του κάθε μήνα,γεύομαι,μυρίζω,αναπνέω ελεύθερα.
Ξυπνάω το πρωί και δεν ρίχνω χλέπες σαν κτικιό.Βελτιώνεται μέρα με τη μέρα η φυσική κατάσταση μου.

Γυρνώ σπίτι μετά απο βραδυνή έξοδο και η μπλούζα μπαίνει αμέσως στα άπλυτα.
Όσοι καπνίζουν δεν μπορούν να καταλάβουν αυτό που λένε οι άλλοι ότι "τα ρούχα σου μυρίζουν".

Ζέχνουν ξερατό για την ακρίβεια τα ρούχα σας,έτσι μύριζαν κάποτε και τα δικά μου.Οι κολόνιες δεν σας σώζουν.

Πήρα και 3-4 κιλά γιατί με έπιανε λαιμαργία αλλά με το που πλακώθηκα στο ποδήλατο και άρχισα να καίω αυτά που ρούκλωνα το έσωσα.

Δεν υπάρχη μέση κατάσταση.Ή καπνίζεις και συνεχίζεις προς το γκρεμό ή το κόβεις μαχαίρι.
Όλα μια απόφαση είναι.
Κόφτε το να πάει στο γεροδιάολο γιατί μόνο κακό σας κάνει.:wave2:

notakos600
12/01/2010, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Ειμαι 37 και καπνιζω απο τα 15 μου...

Πριν 5 χρονια προσπαθησα να το κοψω και πηγα να τρελλαθω...δεν μπορουσα ουτε να δουλεψω ουτε να συγκεντρωθω...ολο το τσιγαρο σκεφτομουν...
Απο τοτε πιστευα οτι δεν θα το κοψω με τιποτα...

Ξαφνικα πριν απο 3 μηνες ενω ημουν στο γραφειο λεω το κοβω και πεταω το πακετο...σε μιση ωρα παω να πιασω τα τσιγαρα , δεν τα βρισκω , θυμαμαι οτι το κοψα και παραδοξως μου περασε...

Εχω εκπλαγει απο τον εαυτο μου...μου ηταν πολυ ευκολο...

Το φαι κοβεται πιο δυσκολα...

Τελικα ειναι θεμα αποφασης...να το θες...οχι επειδη πρεπει η στο λενε...:wave2:

Οποιαδήποτε συνήθεια χρόνων, συμπεριλαμβανομένου και του φαγητού, κόβεται πολύ μα πολύ δύσκολα.
Καπνίζω κι εγώ από τα 15-16 και τώρα είμαι 44. Το έχω κόψει άπειρες φορές αλλά το ξανάρχιζα με το δόλωμα του ''έλα μωρέ ένα με το καφέ'', ''ένα μετά το φαγητό'' και λοιπές παπ@ριές του εθισμένου.
Αν πάει 5.40 σίγουρα θα τα κόψουμε πολλοί τα ακριβά τσιγάρα, αλλά πάντα θα υπάρχει το φθηνότερο που σίγουρα θα κοστίζει όσο κοστίζουν τα ακριβά πριν την αύξηση.
Σημασία έχει να βάλουμε καλά στο μυαλό μας πως μας παίρνουν νταβατζιλίκι τα φράγκα μέσα από τη τσέπη, όχι οι καπνοβιομήχανοι αλλά τα κρατικά λαμόγια και οι κ@ριόλες που χτίζουν τις βιλάρες τους και χαίρονται τα δισεκατομμύρια τους από τη δική μας εγκεφαλική μ@λακία.
Όλα τα άλλα είναι για ντοκυμαντέρ με δεινόσαυρους στον ΣΚΑΙ...

DUKASII
12/01/2010, 08:32
5 και??
παιδια..η φουντα πιο φτηνη ειναι ρε σεις..:rotflmao: :lol: :rotflmao:

και δε μπορειται να τη καπνιζετε κ παντου..οποτε οικονομια.

:eek: :eek: :eek:



ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΓΑΜΗΔΙ ΛΕΜΕ ΤΟ ΚΩΛΟΤΣΙΓΑΡΟ!!!!

TROOPER
12/01/2010, 08:55
καλα το θρεντ μοιαζει με συλλογο αποτοξινωθεντων τυπου 18 ανω.

θα γελασει καθε πικραμυγδαλος αμα το κανουνε.

:smokin:

Cpt. Haddock
12/01/2010, 09:09
:wave2:


185350

XJR_Billy
12/01/2010, 09:16
+660 στον κάπταιν !!!!:D

Με ένα πακετάκι καπνό περνάω μιά εβδομάδα πάνω-κάτω, κάνοντας 10-15 πίπες τη μέρα...:blush: :lol:

Άσε που γλυτώνεις και την καταραμένη πίσσα που κάνει πιο κακό απ'τη νικοτίνη...:winka:

Το καλύτερο βέβαια είναι να την κόψεις τελείως την παλιο-συνήθεια...

TROOPER
12/01/2010, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:wave2:

ασε μας ρε ηλια με τα τσιμπουκια σου :lol: :lol: :lol:

reinmeister
12/01/2010, 09:27
κανεις φανατικος καπνιστης δεν εκοψε το τσιγαρο για οικονομικους λογους...και ουτε θα το κανει...

καπνιζα 4,5 πακετα prince την ημερα κι εδω και 10 χρονια ενας μεγαλος holborn με βγαζει κατι παραπανω απο μερα...

το ελεγχω εκει...:lol:

makis206
12/01/2010, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
κανεις φανατικος καπνιστης δεν εκοψε το τσιγαρο για οικονομικους λογους...και ουτε θα το κανει...
καπνιζα 4,5 πακετα prince την ημερα κι εδω και 10 χρονια ενας μεγαλος holborn με βγαζει κατι παραπανω απο μερα...
το ελεγχω εκει...:lol:

Καλά εσύ αν ακολουθήσεις τη λύση του Καπετάνιου θα φας και το ξύλο της πίπας λέμε..!:lol: :rotflmao:

ggs
12/01/2010, 09:52
υπαρχουν και οι "λύσεις" γυρω απο το Δημαρχείο στην Αθηνας...
:D

kokos08
12/01/2010, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Παντως προβλεπω να μας κοψουν και το κοκο σε λιγο...


Με φωναξε κανεις?????

zephyr1
12/01/2010, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Λοιπόν επειδή χωράφι παίζει κάνα manual για μέθοδο καλλιέργειας κανένας?:p

Εδω σ'εχω. (http://www.stamoulis.gr/ViewShopProduct.aspx?ProductId=397298)

Ηδη τα πρωτα δεντρα μπηκανε.:smokin:

Φουντα φθηνη και ακουστικη.:rotflmao:

mats8282
12/01/2010, 14:09
<<Με βάση τη φορολογία που ισχύει σήμερα στον ΕΦΚ, από ένα πακέτο που κοστίζει 3,20 ευρώ, το κράτος εισπράττει τα 2,35. Από αυτά μένουν 85 λεπτά. Από τα 85 αυτά λεπτά, τα περίπου 50 πάνε στις καπνοβιομηχανίες. Το περιθώριο που μένει στους διακινητές και πωλητές είναι 35 περίπου λεπτά από το κάθε πακέτο. Από αυτά, τα περίπου 25 λεπτά είναι το κέρδος των πωλητών και τα υπόλοιπα των διακινητών. Εάν ισχύσει η τροπολογία και αυξηθεί ο Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης, τότε από τα 25 λεπτά ανά πακέτο που εισπράττουν σήμερα οι πωλητές, θα παίρνουν μόνο 11. «Η τροπολογία αυτή, εφόσον περάσει, θα είναι καταστροφική για τα περίπτερα» υποστηρίζει ο Γιάννης Πλακόπουλος, αφού το «52% του τζίρου τους προέρχεται από τα προϊόντα καπνού». >>


http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=120184

Αμα βαλουμε και τους φορους εισοδηματος που πληρωνουν οι βιομηχανιες,οι ενδιαμεσοι και οι πωλητες τοτε περνει πανω απο 2,50 το κρατος απο τα 3,20...

Καπνος :wave2:

Akatanomastos
12/01/2010, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
αφού το «52% του τζίρου τους προέρχεται από τα προϊόντα καπνού». >>




και αμα σκεφτεις οτι ενα σημαντικο ποσοστο απο το υπολοιπο 50% του τζιρου προερχετε απο προιοντα που αγοραζει ο πελατης επειδη πηγε στο περιπτερο
ΓΙΑ ΤΣΙΓΑΡΑ,

καταλαβαινεις ποσο θα τον πιουνε..

Tpap
12/01/2010, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
<<Με βάση τη φορολογία που ισχύει σήμερα στον ΕΦΚ, από ένα πακέτο που κοστίζει 3,20 ευρώ, το κράτος εισπράττει τα 2,35. Από αυτά μένουν 85 λεπτά. Από τα 85 αυτά λεπτά, τα περίπου 50 πάνε στις καπνοβιομηχανίες. Το περιθώριο που μένει στους διακινητές και πωλητές είναι 35 περίπου λεπτά από το κάθε πακέτο. Από αυτά, τα περίπου 25 λεπτά είναι το κέρδος των πωλητών και τα υπόλοιπα των διακινητών. Εάν ισχύσει η τροπολογία και αυξηθεί ο Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης, τότε από τα 25 λεπτά ανά πακέτο που εισπράττουν σήμερα οι πωλητές, θα παίρνουν μόνο 11. «Η τροπολογία αυτή, εφόσον περάσει, θα είναι καταστροφική για τα περίπτερα» υποστηρίζει ο Γιάννης Πλακόπουλος, αφού το «52% του τζίρου τους προέρχεται από τα προϊόντα καπνού». >>


http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=120184

Αμα βαλουμε και τους φορους εισοδηματος που πληρωνουν οι βιομηχανιες,οι ενδιαμεσοι και οι πωλητες τοτε περνει πανω απο 2,50 το κρατος απο τα 3,20...

Καπνος :wave2:

Γιά ρίξε στον κόσμο και πόσο από το 1,+€/λτ βενζίνης πάει στο κράτος, είναι σίγουρο ότι θα τρίβουν τα μάτια τους...

Και τί θα γίνει...? τίποτε.

guzzistas
12/01/2010, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Με φωναξε κανεις?????


:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Ζεύκας
12/01/2010, 18:12
:wacko:


185387

Gandalf dr685sm
12/01/2010, 19:30
και ξανά η επαλήθευση σήμερα στον ΑΝΤ1 απο κάποιο φοροτεχνικό... σίγουρα πλέον θα φτάνουν περίπου 4,5 ευρώ καθώς κάνουν πίσω στο νομοσχέδιο μετά την γενική αντίδραση καπνιστών και εμπόρων.

Παρόλα αυτά παιδιά .. και πάλι... 4,5 χ 7 χ 4 = περίπου 120-130 ευρώ .. αναλόγως αν είναι πακέτο την ημέρα ή παραπάνω. Δεν είναι σημαντική η διαφορά. Και πάλι είναι γραμμάτιο , για λιγότερα "κυβικά".

Στην βενζίνη ΄, αν πάντα θυμάμαι καλά περίπου το 75-80% της τιμής είναι φόροι και διάφορες άλλες λαλακίες.

ggs... αδερφέ .. άστα τα λαθραία στην Κοτζιά και στο Δημαρχείο. Γνωστός που έκανε μόνο εκείνα τα τσιγάρα κατέληξε απο δηλητηρίαση πνευμόνων (!!!!) απο βαρέα στοιχεία και χημικά που είχαν μέσα. Βλέπεις κανείς έλεγχος δεν υπάρχει σε εκείνα τα τσιγάρα και βάζουν οτι φανταστείς κατά την χημική τους επεξεργασία.

Όσο για εκείνους που λένε οτι δεν ενοχλεί το ποσό των 120 ευρώ τον μήνα (και μιλάμε για ενα πακέτο) το 12μηνο είναι περίπου 1450 ευρώ... ίσως και 1600 αν βάλουμε και γιορτές και Σ/Κ μέσα.

1600ευρώ τον χρόνο δηλαδή!!!

Gandalf

nasos-hyper
12/01/2010, 20:30
στα τρυγλικεριδια μου.φυτεψα καπνα στη σοφιτα.:smokin:

VALES
12/01/2010, 20:47
Μας γονάτησες ρε Μάγε από το πρωί με τους αριθμούς !!!!
Νομίζεις πως οι καπνιστές δεν έχουμε κάνει τους λογαριασμούς μας ?
Εγώ θα ελαττώσω κανά 60ευρω τα καλλυντικά της γυναίκας μου και κανά 50ευρω τα γάλατα και τα pampers του υιού και όλα θα έρθουν εκεί που πρέπει.:smokin:

υ:γ: Άλλοι την ''πληρώνουν'' την αύξηση, όχι οι καπνιστές.:)

Gandalf dr685sm
12/01/2010, 20:50
xaxaxaxaxa... εγώ αριθμούς παραθέτω (χθες το πρωί.. σήμερα πολύ δουλειά..:D )... δεν τους "καπνίζω"...χαχαχαχα

Gandalf

VALES
12/01/2010, 20:56
Γεια μας :beer:


185404

p@nos
12/01/2010, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Γεια μας :beer:



αποδειξη πως ο ανθρωπος προερχεται απο τους πιθηκους





:yuck: :yuck: :a018: :a018: :a018:

VALES
12/01/2010, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
αποδειξη πως ο ανθρωπος προερχεται απο τους πιθηκους





:yuck: :yuck: :a018: :a018: :a018:






Έχεις δίκαιο, μαλώνουν και αρπάζονται για ένα φραγκόσυκο...έτσι και κάποιοι εδώ μέσα, καλή ώρα.

p@nos
13/01/2010, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Έχεις δίκαιο, μαλώνουν και αρπάζονται για ένα φραγκόσυκο...έτσι και κάποιοι εδώ μέσα, καλή ώρα.




στη φωτο δε πιστευω να εισαι εσυ, ετσι?




:look:

notakos600
13/01/2010, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
στη φωτο δε πιστευω να εισαι εσυ, ετσι?




:look:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

VALES
13/01/2010, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
στη φωτο δε πιστευω να εισαι εσυ, ετσι?




:look:





Πρώτα σαλτάρεις στο κενό και μετά αναρωτιέσαι αν μπορείς να πετάξεις ?:lol: :lol:

makis206
13/01/2010, 08:31
Ρε'σείς χαλαρώστε λίγο, αργιλέ καπνίζει ο άνθρωπος και το πιθανότερο είναι ότι ο καπνός θα βγάζει καμμιά μηλέα, πορτοκαλέα, φρούτα του πάθους-έα..:lol:

p@nos
13/01/2010, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Πρώτα σαλτάρεις στο κενό και μετά αναρωτιέσαι αν μπορείς να πετάξεις ?:lol: :lol:




το κορμι διπλα σου ζητησε να το κανεις?


:D :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sergiosm
13/01/2010, 08:35
ΚΟΨΤΕ ΤΟ


μόνο καλό θα σας κάνει από κάθε άποψη

:wave2:

VALES
13/01/2010, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
το κορμι διπλα σου ζητησε να το κανεις?


:D :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:





Δεν είμαι εγώ ρε φίλε.Μπορείς να χαλαρώσεις και να ξαναγίνεις ο παλιός κακός εαυτός σου:D

p@nos
13/01/2010, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Δεν είμαι εγώ ρε φίλε.Μπορείς να χαλαρώσεις και να ξαναγίνεις ο παλιός κακός εαυτός σου:D




τον καραγκιοζη τι εκανε στο κρανος, ο βλακας, ο πιθηκος, το χομο ερεκτους

:bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sergiosm
13/01/2010, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
τον καραγκιοζη τι εκανε στο κρανος, ο βλακας, ο πιθηκος, το χομο ερεκτους

:bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


το έκανε ... καπνιστό

πώς λέμε ... καπνιστή γαλοπούλα

ε ... καπνιστό κράνος, για ... εύγευστες διαδρομές

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

VALES
17/01/2010, 01:38
Άντε ρε άκαπνοι...τι θα γίνει ? Μόνοι σας θα τα λέτε, μόνοι σας θα γελάτε ? :ZZZ:

Λεωνίδας
18/01/2010, 09:42
το καλό με τις αυξήσεις είναι ότι θα δυσκολεύονται τα πιτσιρίκια να το αρχίσουν πάντως :)
τώρα για τους ήδη εθισμένους... καλή τύχη :rolleyes:

glxHthanatos
26/01/2010, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
το καλό με τις αυξήσεις είναι ότι θα δυσκολεύονται τα πιτσιρίκια να το αρχίσουν πάντως :)
τώρα για τους ήδη εθισμένους... καλή τύχη :rolleyes:

πάντα φιλίκα, αλλά δεν νομίζω..(για τους εφήβους)

Πάντως όσοι την ψήνεται να το κόψεται , ο καλύτερος τρόπος είναι να αρχίσεται το πούρακια(οχι τα παπαδοπούλου).Μέτα από καμιά δεκαριά απανωτά κλείνει τόσο ο λαιμός που δεν θέλετε να καπνίσεται πάλι.
Συνιστώμενη μάρκα-->MEHARIS


186758

zephyr1
26/01/2010, 16:42
Τιμη?:a014:

glxHthanatos
26/01/2010, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Τιμη?:a014:


3.90 τα δέκα αλλά κρατάει το ένα για 3-4 τσιγάρα.

Μικe777
27/01/2010, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Καλά εσύ αν ακολουθήσεις τη λύση του Καπετάνιου θα φας και το ξύλο της πίπας λέμε..!:lol: :rotflmao:
:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: