PDA

View Full Version : Shoei Vs Arai



ixnilatis
28/05/2005, 19:41
Είμαι λίγο καιρό πριν πάρω την Varadero.

Πριν την πάρω θέλω να πρώτα να πάρω τον σωστό εξοπλισμό (επί 2 γιατί είμαι παντρεμενίδης)

Δεν ασχολούμε πολύ καιρό με τον προστατευτικό εξοπλισμό των αναβατών και αυτό γιατί τόσα χρόνια κυκλοφορούσα με αυτοκίνητο και με Piaggio Vespa και τώρα με Piaggio X9.
:blush:


Τώρα που ΄΄μεγάλωσα΄΄ όμως αποφάσισα να δώσω το scooter και να πάρω την Varadero για να κάνω τα ταξίδια που πάντα ονειρευόμουνα μαζί με την γυναίκα μου.
Από τα λίγα που καταλαβαίνω διαπίστωσα ότι κορυφή στα κράνη είναι η SHOEI και η ARAI (χωρίς να σημαίνει αυτό ότι για παράδειγμα οι άλλες εταιρίες δεν είναι καλές)
Σίγουρο είναι ότι θα πάρουμε κράνοι τύπου full face.

Θα ήθελα τη συμβουλή σας για το πιο κράνος είναι το κατάλληλο (μάρκα και αν είναι δυνατόν και τύπο πχ. Arai Astro R Taddy) για ταξίδια και για μια μηχανή όπως είναι αυτή που προανέφερα.
Με μια πρόχειρη εκτίμηση το πόσο που θα διαθέσω και για τα δύο κράνη είναι γύρω στα 1000€,

Μήπως είναι υπερβολικό ίσως και γελοίο να πάρω κράνος με γραφικά;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και ελπίζω μέσα από το forum να μάθω αρκετά πράγματα που αγνοούσα τόσο καιρό.

Κώστας
Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
:smokin: :smokin: :smokin:

adam_tsouk
28/05/2005, 20:38
Πρώτα θα πας να τα δοκιμάσεις (όλα όχι μόνο αυτά που αναφέρεις) και μετά θα μας πεις σε ποια είσαι ανάμεσα ώστε πιθανοί κάτοχοι των εν λόγο να σου πουν κάτι παραπάνω.

Έτσι γενικά δεν θα βγάλεις άκρη.

Εξάλλου, το ποσό που διαθέτεις είναι πολύ δυνατό ώστε να περιοριστείς στις γνώμες μας.



:wave2:

AFTER
28/05/2005, 20:47
Ολες οι γνωστες μαρκες εχουν αξιολογα κρανη,απο 200€ μεχρι 800+
Πιο ακριβο δεν σημαινει και πιο αθορυβο,παντως αυτες οι 2 μαρκες που ειπες ειναι κορυφη σε οτι αφορα την προστασια και την εφαρμογη!

Το σιγουρο ειναι οτι,αν δεν εχεις,πρεπει να παρεις καλες μποτες(150€ χ 2) και μπουφαν/γαντια/παντελονια απο gordura(το δερμα δυστυχως δεν ειναι αδιαβροχο)

Συνολο υπολογιζω περι τα 1000-1300€ για ολα(πλυν τα κρανη)

Καλες αγορες,και μην σκεφτεις ποτε οτι δεν τα χρειαζεσαι ολα αυτα,μοτοσυκλετα οδηγας :wave2:

ixnilatis
28/05/2005, 21:17
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.
Πραγματικά είναι πολύτιμες και νιώθω πολύ οικεία μεταξύ σας, αν και είναι η πρώτη μου μέρα στο forum.

Ευτυχώς κάποια είδη τα έχω από παλία (jacket,γάντια,ζώνη) αλλά δεν μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (είναι colori) και δυστυχώς θα πρέπει να βάλω βαθιά το χέρι στην τσέπη για να πάρω κάτι καλύτερο (ixs,dainese...) ΠΑΝΤΑ Χ2!
Ευχαριστώ και πάλι και ελπίζω να έχουμε καλη συνέχεια και κάποια στιγμή ίσως να τα πούμε από κοντά!

AFTER
28/05/2005, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ixnilatis
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.
Πραγματικά είναι πολύτιμες και νιώθω πολύ οικεία μεταξύ σας, αν και είναι η πρώτη μου μέρα στο forum.

That's MOTO.GR :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από ixnilatis
Ευτυχώς κάποια είδη τα έχω από παλία (jacket,γάντια,ζώνη) αλλά δεν μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (είναι colori) και δυστυχώς θα πρέπει να βάλω βαθιά το χέρι στην τσέπη για να πάρω κάτι καλύτερο (ixs,dainese...) ΠΑΝΤΑ Χ2!

Παντως μην υποτιμας και την colori,εχει πολλα αξιολογα πραγματα σε συγκριση με αλλες μαρκες,εχω και εγω ενα μπουφαν(το pathos)και δεν εχει παθει το παραμικρο!


Αρχικά δημιουργήθηκε από ixnilatis
Ευχαριστώ και πάλι και ελπίζω να έχουμε καλη συνέχεια και κάποια στιγμή ίσως να τα πούμε από κοντά!

Καθε δευτερα απο τις 8:30 στο Δελεαρ,σε περιμενουμε :wave2:
edit:Ωπ,τωρα ειδα οτι μενεις Θεσσαλονικη!Παντως υπαρχουν πολλα παιδια απο βορεια Ελλαδα :beer:

bonepeeler
28/05/2005, 23:11
Για κράνη για τσέκαρε και τα Ogk.:winka:


:beer:

pavlaras1
17/06/2005, 02:00
SHOEI
Εγω πιστευω οτι μεταξυ αυτον των δυο εταιρειων που αναφερες καλυτερη ειναι η SHOEI.

Εχει πολυ καλα κρανη και συγκεκριμενα μου αρεσει παρα πολυ το μοντελο "X-SPIRIT".

Ριξτο μια ματια και πες μου την γνωμη σου.
:)

Υ.Γ.
Δες αν εχεις χρονο και την AGV
:)


17148

Tigas
17/06/2005, 08:37
SHOEI KAI ΑRAI ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΙΣΩΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΓΙ ΚΡΑΝΗ.
Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΓΝΩΜΟΝΑ ΠΟΙΟ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΩΣΤΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΜΑΡΚΑ

ixnilatis
17/06/2005, 12:51
Δεν είναι μόνο η ARAI και η SHOEI κορυφή.

Πολλοί μέσα σε αυτούς και ο Mίκαελ και Ραλφ Σουμάχερ φοράνε την




S C H U B E R T H


17205

ixnilatis
17/06/2005, 12:58
Ιδού και το κράνος του Μίκαελ


17206

ixnilatis
17/06/2005, 13:00
;)







και άλλη μία!!!


17207

Tigas
17/06/2005, 13:24
ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΝΑΒΑΤΗ ΣΤΑ MOTOGP ΝΑ ΦΟΡΑΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΡΑΝΗ

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΠΕΣΙΜΟ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ :nono:

ixnilatis
17/06/2005, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΝΑΒΑΤΗ ΣΤΑ MOTOGP ΝΑ ΦΟΡΑΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΡΑΝΗ

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΠΕΣΙΜΟ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ :nono:



Δε συμφωνώ καθόλου :eek: αλλά από την άλλη δεν έχω και καμία αξίωση να συμφωνήσεις και εσύ μαζί μου.


Δε νομίζω πως το moto GP είναι κριτίριο για να τα κράνη.
Εκεί επικρατούνε ARAI-SHOEI-UVEX-X-LIGHT-SUOMY

Αυτό όμως δεν ακυρώνει σε καμιά περίπτωση την Schuberth.

http://www.schuberth.de/

Άμα μπεις στο site της θα δεις ότι έχει μια 4 κατηγορίες κρανων.

http://www.schuberth.de/motorrad/formel1.htm

http://www.schuberth.de/motorrad/motorrad.htm

http://www.schuberth.de/arbeitsschutz/arbeitss.htm

http://www.schuberth.de/arbeitsschutz/arbeitss.htm



Η Schuberth είναι η λιγότερο εμπορική εταιρία και νομίζω ότι έχει σταθερούς πελάτες ανά τον κόσμο.

Έχω την αίσθηση ότι τα προϊόντας της στο θέμα moto προορίζονται πιο πολύ για ανθρώπους που τους ενδιαφέρει περισσότερο η ουσία παρά η εμφάνιση (γιατί αντικειμενικά ο σχεδιασμός και τα γραφικά της είναι λίγο ξεπερασμένα)

Αλλά γούστα είναι αυτά!!

Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση!


17252

ixnilatis
18/06/2005, 18:37
Τελικά σήμερα σχεδόν μια βδομάδα πρωτού πάρω τη μηχανή πήγα με τη γυναίκα και πήραμε 2 κράνη.
Και τα δυο Schuberth .
Το δικό μου S1 full face και της γυναίκας μου C2 open face.
Δοκιμάσαμε και Arai & Shoei & SUOMY & UVEX.

Πολύ καλά και αυτά, αλλά την αίσθηση που μας έδωσε το Γερμανικό Schuberth δεν μας την έδωσε κανένα άλλο.
Από τιμή: το S1 493 και το C2 392 Σύνολο: 885€ και λόγω πληρωμής μετρητών μας τα άφησε 800€.
Λογική τιμή νομίζω. :smilea:

downhill
18/06/2005, 19:48
Παλιότερα ο Schumacher φόραγε κράνος της BELL όπως και ο John Kosinski.Όποια εταιρεία τους δώσει τα περισότερα χρήματα φοράνε τα κράνη της,εννοείται βέβαια ότι έχουν ποιότητα.

pavlaras1
25/07/2005, 04:46
BMW SYSTEM 5 BLUETOOTH

Μηπως ξερει κανεις καμια πληροφορια περισσοτερο για αυτο το κρανος?

Αν το εχετε οι ιδιοι θελω την προσωπικη σας γνωμη.

Αν το εχει καποιος φιλος σας τι εχετε ακουσει για αυτο.

Αν το ειδατε πουθενα ή ακουσατε για αυτο πως σας φανηκε.

Επισης μηπως ξερετε κανενα μαγαζι - καταστημα εδω στην Θεσσαλονικη που να τα προμηθευει?

Για να μπορω να το ριξω και μια ματια απο κοντα?

:D

:smilea:

:wave2: