PDA

View Full Version : Το CBR1000RR στο δυναμόμετρο



Wizard13
19/01/2004, 10:16
Διάβαζα στο 0-300 ότι αν καταφέρει η Honda να βγάλει από αυτό το μηχανάκι παραπάνω από 140 ίππους στον τροχό, θα πάρει τα σκήπτρα της ομοιογένειας, καθότι βγάζει την δύναμη απίστευτα ομαλά χωρίς να τρομάζει κανένα, τόσο που νομίζεις ότι δεν έχει δύναμη

Ιδού τα πρώτα αποτελέσματα: http://www.sportrider.com/features/146_0404_cbr_dyno/
:D

gmakris
06/11/2004, 23:19
Αυτο πες στον φιλο που μετα απο 4 μηνες που εχει το νεο CBR 1000 το αλλαζει για το R1.....

Το CBR θελει αρκετη δουλεια ακομη για να γινει πρωτο....

ireneepi
07/11/2004, 11:59
Κυριε
gmakris ,φιλικα παντα μα νομιζω οτι τα παραλετε.....




:)

anco
07/11/2004, 15:06
Οχι δεν τα παραλεεει και εγω R1 2004 θα παρω αν και ορκισμενος Suzuki.....



:wave2:

gmakris
07/11/2004, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ireneepi
Κυριε
gmakris ,φιλικα παντα μα νομιζω οτι τα παραλετε.....




:)

Εαν ποτε σας τιμησω με την παρουσια μου θα σας συστησω και τον φιλο απο κοντα να σας τα πει απο πρωτο χερι.
Μαλιστα το καταστημα που το εδωσε ανταλλαγη του ειπε οτι εχει πουλησει με το ζορι 1 -και μονο- CBR 1000 αντι 5 R1 γι'αυτο και δεν ηθελε να το παρει ανταλαγη (!) - εκτος βεβαια και εαν τα ελεγε για να ριξει την τιμη....
Μπορει το μηχανακι να ειναι ακριβοτερο απο το CBR αλλα αξιζει καθε ευρω παραπανω......

:wave2:

ireneepi
10/11/2004, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Εαν ποτε σας τιμησω με την παρουσια μου θα σας συστησω και τον φιλο απο κοντα να σας τα πει απο πρωτο χερι.
Μαλιστα το καταστημα που το εδωσε ανταλλαγη του ειπε οτι εχει πουλησει με το ζορι 1 -και μονο- CBR 1000 αντι 5 R1 γι'αυτο και δεν ηθελε να το παρει ανταλαγη (!) - εκτος βεβαια και εαν τα ελεγε για να ριξει την τιμη....
Μπορει το μηχανακι να ειναι ακριβοτερο απο το CBR αλλα αξιζει καθε ευρω παραπανω......

:wave2:


Ισως εχεις δικιο....:)
Φταιει οτι δεν εχω ασχοληθει με τα της yamaha σε συγκριση με καποιο αλλο εδω και καιρο...


ΥΓ Να μας τιμησεις......και θα σας τιμησω και εγω...:wave2:

Xlitos
10/11/2004, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Αυτο πες στον φιλο που μετα απο 4 μηνες που εχει το νεο CBR 1000 το αλλαζει για το R1.....

Το CBR θελει αρκετη δουλεια ακομη για να γινει πρωτο....

Μπορείς να γράψεις 2-3 λόγους για τους οποίους το δίνει;Τι δεν του άρεσε;(πληροφοριακά ρωτάω)

idi
10/11/2004, 01:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από HotDog
Μπορείς να γράψεις 2-3 λόγους για τους οποίους το δίνει;Τι δεν του άρεσε;(πληροφοριακά ρωτάω)

θα το χτυπησεις? :D

gmakris
10/11/2004, 15:13
Οπως το συζητησαμε παντα του αρεσε το R1 (μαλιστα λεγαμε να παμε να τα παρουμε μαζι για καλυτερη τιμη) αλλα τελικα πηρε το CBR γιατι ειναι φθηνοτερο και εκανε καλυτερη συμφωνια (εδωσε το 636 για ανταλλαγη, και την καλυτερη συμφωνια την εκανε εφοσον αγοραζε το CBR)

Tι του αρεσει στο CBR : Kινητηρας, φρενα, ομοιογενια

Τι του αρεσει στο R1 : Design, ηχος, κινητηρας, φρενα, θεση οδηγησης, φινιρισμα.

Κατα την αποψη μου τα μηχανακια ειναι ισοδυναμα αλλα το Yamaha ειναι ποιο ομορφο και οταν βαζουμε τα μηχανακια διπλα το CBR δειχνει παλαιο....

Επειδη τωρα εχει την οικονομικη δυνατοτητα, αποφασισε να δωσει το CBR για να παρει το κοκκινο R1 (lava red) που του ειχε κολησει απο την εκθεση μοτοσυκλετας....
:beer:

Xlitos
10/11/2004, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
θα το χτυπησεις? :D

:rotflmao:

Το φαντάζεσαι;Από xl125v σε CBR1000RR! :lol:

Στο 'κα πεί Γκιώργη(τότε στην παραλία....με την φωτιά....τα δυο μας...θυμάσαι; :blush: :lol: ) ότι ζαχαρώνω 600άρι :D

Xlitos
10/11/2004, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Οπως το συζητησαμε παντα του αρεσε το R1 (μαλιστα λεγαμε να παμε να τα παρουμε μαζι για καλυτερη τιμη) αλλα τελικα πηρε το CBR γιατι ειναι φθηνοτερο και εκανε καλυτερη συμφωνια (εδωσε το 636 για ανταλλαγη, και την καλυτερη συμφωνια την εκανε εφοσον αγοραζε το CBR)

Tι του αρεσει στο CBR : Kινητηρας, φρενα, ομοιογενια

Τι του αρεσει στο R1 : Design, ηχος, κινητηρας, φρενα, θεση οδηγησης, φινιρισμα.

Κατα την αποψη μου τα μηχανακια ειναι ισοδυναμα αλλα το Yamaha ειναι ποιο ομορφο και οταν βαζουμε τα μηχανακια διπλα το CBR δειχνει παλαιο....

Επειδη τωρα εχει την οικονομικη δυνατοτητα, αποφασισε να δωσει το CBR για να παρει το κοκκινο R1 (lava red) που του ειχε κολησει απο την εκθεση μοτοσυκλετας....
:beer:


Thanks! :beer:

gmakris
12/11/2004, 10:44
Oριστε και μια ωραια Video ληψη απο Ναυπακτο την Κυριακη που ειχα παει για να στρωσουμε το R1..... (ωραιος κωλος εεε!...)


6075

sniper
12/11/2004, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Oριστε και μια ωραια Video ληψη απο Ναυπακτο την Κυριακη που ειχα παει για να στρωσουμε το R1..... (ωραιος κωλος εεε!...)


Εμένα μου αρέσει περισσότερο ο κ@λος του 1000RR αλλά αυτά είναι γούστα......

Να υποθέσουμε ότι το σακίδιο στην πλάτη παίζει ρόλο Κροκόδειλου; Χμμμμ

:nono: :nono: :nono:

idi
12/11/2004, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Oριστε και μια ωραια Video ληψη απο Ναυπακτο την Κυριακη που ειχα παει για να στρωσουμε το R1..... (ωραιος κωλος εεε!...)

φιλε gmakris βλεπω στο στροφομετρο σου ~5600 στροφες...

πως στριβεις με τοση λιγη ροπη:confused:

(δεν "στη λεω" ρωταω να μαθω...):beer:

DUKASII
12/11/2004, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
φιλε gmakris βλεπω στο στροφομετρο σου ~5600 στροφες...

πως στριβεις με τοση λιγη ροπη:confused:

(δεν "στη λεω" ρωταω να μαθω...):beer:

παλι βλέπω στην είσοδο..να έχει αυτές τις στροφές..
οπότε αν υποθέσουμε οτι εκεί έχει αρχίσει να δίνει γκάζι..στη κορυφή θα έχει με την ίδια ταχύτητα[στο κιβώτιο] θα έχει 2500 -3000 στροφές παραπάνω και όση ροπή χρειάζεται για να έχει μια γρηγορη έξοδο..με το στροφόμετρο στο κοφτη!

ασε που την ασφαλτο δε τη βλεπω και τη καλύτερη δυνατή για να κάνεις και παιχνιδια με το στροφομετρο στα κοκκινα!:beer:

ΓΙΑ ΤΑ ΜΟΤΟΡΙΑ ...ειναι και οι 2 κούκλες...

sniper
12/11/2004, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
φιλε gmakris βλεπω στο στροφομετρο σου ~5600 στροφες...

πως στριβεις με τοση λιγη ροπη:confused:

(δεν "στη λεω" ρωταω να μαθω...):beer:

Εξαρτάται ρε Γιώργο από την ταχύτητα εισόδου, όλα αυτά που λέει ο ββκος, αλλά ξεχνάς ότι μιλάς για SS που στρίβουν όπως και να πηγαίνουν :winka:

Δεν είναι Ζ ρε σουρικλεμέ :lol:

gmakris
12/11/2004, 11:46
Να σας εξηγησω... ;)

1 - Το σακιδιο εχει τα βασικα (πετσετουλα, νερακι, προφυλακτικα, κλπ) στο μπουφαν φοραω κροκοδειλακι...

2 - Το μηχανακι στρωνεται μεχρι τις 7.000 στροφες (ειχε μονο 300km) εμπαινα στην εισοδο μια σχεση πανω ξεκινωντας απο 5.500 και το ανεβαζα σιγα μεχρι τις 7.000 γι'αυτο και οι κλησεις δεν ειναι μεγαλες :bawl:

3. Το μηχανακι εχει πολυ ροπη και μετα τις 5.500 παει πολυ καλα και το νιωθεις "γεματο" και δεν ενιωσα προβλημα :hypnotize

Εγω ειμαι εμπρος, πισω ακολουθει R1 2003 (με την on-board camera) φιλου ο οποιος ειχε λυσαξει με τον αργο ρυθμο που πηγαιναμε λογω στρωσιματος και με ειχε τρελλανει στην....σουζα........ :eyepop:

idi
12/11/2004, 11:49
οκ το πιασα... :beer: :beer: :beer: :beer:

idi
12/11/2004, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

αλλά ξεχνάς ότι μιλάς για SS που στρίβουν όπως και να πηγαίνουν
Δεν είναι Ζ ρε σουρικλεμέ :lol:


αν στριβουν οπως να'ναι... να παρω SS...
αλλα παλι γαμαω SS οποτε τα πετυχενω σε στροφιλικια και ξυνω το τζιν στα γονατα... καλο ειναι και το Ζ :evil: :evil: :evil: :wave2:

RapidShade
12/11/2004, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αν στριβουν οπως να'ναι... να παρω SS...
αλλα παλι γαμαω SS οποτε τα πετυχενω σε στροφιλικια και ξυνω το τζιν στα γονατα... καλο ειναι και το Ζ :evil: :evil: :evil: :wave2:

Δεν έχουμε τα ίδια μοτορια ρεεεεεε
άκου τα αμερικανάκια που σου λένε
ότι με το Ζ πατάνε όχι μόνο R1, αλλά
και busa, kai zx12 kai OTI ALLO ΝΟΜΙΖΕΙ
ότι είναι γρήγορο... το σκίζουν...και όχι
μόνο με το Ζ1000, αλλά και με το 750...

ΞΥΠΝΑ ΡΕΕΕ!!!! ΠΟΥ ΠΑΣ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ!
:rotflmao: :rotflmao:

sniper
12/11/2004, 13:13
Δεν είναι τι καβαλάς, αλλά ποιός το καβαλάει...

(Για μηχανές μιλάμε)


:smokin:

idi
12/11/2004, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Δεν είναι τι καβαλάς, αλλά ποιός το καβαλάει...

(Για μηχανές μιλάμε)


:smokin:

ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ

εμενα με εχει πατησει και monster 620... αλλα μαλλον θα παταγε οποιονδηποτε εδω μεσα... SS και αρχιδια και μιδια... 1000 και 1200...


ο τυπος ηταν αλλου... στη στρατοσφαιρα της αυτοκαταστροφης και στον διακτινισμο... Ο ΓΑΜΑΩ λεμε (στις στροφες...)

Κανένας
12/11/2004, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Να σας εξηγησω... ;)

1 - Το σακιδιο εχει τα βασικα (πετσετουλα, νερακι, προφυλακτικα, κλπ)


τώρα που θα στρώσεις, στα βασικά να προσθέσεις και το τσαγακι για τα χονδα :sun: :beer:

idi
12/11/2004, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από RapidShade
Δεν έχουμε τα ίδια μοτορια ρεεεεεε
άκου τα αμερικανάκια που σου λένε
ότι με το Ζ πατάνε όχι μόνο R1, αλλά
και busa, kai zx12 kai OTI ALLO ΝΟΜΙΖΕΙ
ότι είναι γρήγορο... το σκίζουν...και όχι
μόνο με το Ζ1000, αλλά και με το 750...

ΞΥΠΝΑ ΡΕΕΕ!!!! ΠΟΥ ΠΑΣ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ!
:rotflmao: :rotflmao:

πλακα κανω ρεεεεεεεεεεε ξεκολα βλημα...

(κανα καφεδακι αυριο? Θησειο?) :beer:

x-rider
12/11/2004, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Δεν είναι τι καβαλάς, αλλά ποιός το καβαλάει...

(Για μηχανές μιλάμε)


:smokin:




ΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕ!!!!!!!!!!!!!



ΓΙΑ ΟΛΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ:rotflmao: :rotflmao:


:lol: :beer: :lol:

RapidShade
12/11/2004, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
πλακα κανω ρεεεεεεεεεεε ξεκολα βλημα...

(κανα καφεδακι αυριο? Θησειο?) :beer:

ΣΟΒΑΡΑ????
ΕΛΑ ΡΕ!!!

Και ότι ήμουν έτοιμος να μη σου ξαναμιλήσω
για κανα δυο χρόνια!... :P

:bigcry: :rotflmao: :bigcry:

ZazouKaravaki
17/11/2004, 10:25
Για στειλτε μας (οι υπολοιποι) καμμια δικη σας photo να δουμε πως "το πατε" γιατι διαβαζω πολλες αποψεις σχετικα με οδηγηση/εξοπλισμο/συνθηκες και θελω να μαθω.....

:uplate:

Wizard13
17/11/2004, 13:57
Είστε εντελώς εκτός θέματος βέβαια και θα απαντήσω σχετικά με το θέμα που ξεκίνησε...

http://www.worldsbk.com/Campionato.asp?p_S_Campionato=SBK&p_Anno=2004

Είπον... :wave2:

DUKASII
17/11/2004, 14:18
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Είστε εντελώς εκτός θέματος βέβαια και θα απαντήσω σχετικά με το θέμα που ξεκίνησε...

http://www.worldsbk.com/Campionato.asp?p_S_Campionato=SBK&p_Anno=2004

Είπον... :wave2: [/QUO

λοιπον παρε..DUCATI 999 !

ZazouKaravaki
20/11/2004, 23:34
Σε Αγγλια & Αμερικη το R1 ειναι top σε πωλησεις και μαλιστα με μεγαλη διαφορα απο το CBR - Ισως εχουν επηρεαστει απο τον "ειδικο" τυπο που 6 στα 10 περιοδικα βγαζουν το R1 κορυφαιο ενω τα υπολοιπα το ZX 10....

Eνδεικτικα σε Αγγλια πωλησεις μεχρι σημερα για το 2004

R1 > 2.593 (λιστα αναμονης)
CBR > 1.786
GSXR > 1.599
ZX 10> 1.100

Και τo link που το αναφερει : www.motorcycletrader.net/Display_Picture.asp?PIC_ID=923

Το CBR ως συνηθως ειναι το "φιλικο" της παρεας και στα σημεια κυμαινεται στον μεσο ορο των υπολοιπων, δειχνοντας λιγο "ξεπερασμενο" (!!!)

Alex6RR
08/12/2004, 12:56
Το CBR το βρίσκω πολύ ομορφο και σύνγχρονο design αλλα γούστα ειναι αυτα!εξήσου πολυ ομορφο το R1!!!:wave2:

VFR781
15/12/2004, 12:57
Το δικο μου cbr1000rr με akrapovic ολοκληρη, PCIII, φιλτρο αερα DNA , flapper mod εχει 161,7 ιππους.

Tigas
15/12/2004, 14:37
ΚΕΡΝΑΩ ΤΣΑΓΑΚΙ ΟΠΟΙΟ R1 ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ.ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΠΕΙΝΑΕΙ.

VFR781
15/12/2004, 15:25
Στα R1 2004 κερναω και με το παλιο μου 954.

ZazouKaravaki
15/12/2004, 16:56
:lol: :rotflmao: CBR 1000 / 954 τσαγακι στο R1..... :rotflmao: :rotflmao:

Ζητησα απο τους moderators να το στειλουν στα "ανεκδοτα"

Να παρω τοτε και εγω ενα CBR.....ειναι και φθηνοτερο.......

:rotflmao:

Μικρή Λουλού
15/12/2004, 18:12
ΩΡΑΙΑ...

Ο ΜΙΣΤΕΡ 1 ΜΗΝΥΜΑΤΑ,ΚΑΙ Ο ΜΙΣΤΕΡ 5 ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕ ΦΟΡΑ ΝΑ ΜΑΣ...

ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΕΘΥΣΜΕΝΟ ΖΑΖΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΣΟΒΑΡΑ...:lol: :lol:

ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΦΡΟ....."ΡΕ.ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΥΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΜΕ ΠΥΡΠΟΛΗΣΕΙ !!!":rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ΡΕ ΖΑΖΟΥ,ΕΓΩ ΠΙΝΩ ΚΑΙΖΕΡ ΑΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ !!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tigas
16/12/2004, 09:06
ΓΙΑ ΚΟΙΤΑ ΡΕ ΠΟΥ ΤΑ ΚΟΥΝΑΒΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ

idi
16/12/2004, 10:29
αφου τα εχετε τοσο μεγαλα εσεις με τα CBR, να βαλετε βελκρο και ξυστρες στα αρχιδια να μη τριφτουν στο δρομο οταν στριβετε :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ZazouKaravaki
16/12/2004, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΩΡΑΙΑ...

Ο ΜΙΣΤΕΡ 1 ΜΗΝΥΜΑΤΑ,ΚΑΙ Ο ΜΙΣΤΕΡ 5 ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕ ΦΟΡΑ ΝΑ ΜΑΣ...

ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΕΘΥΣΜΕΝΟ ΖΑΖΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΣΟΒΑΡΑ...:lol: :lol:

ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΦΡΟ....."ΡΕ.ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΥΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΜΕ ΠΥΡΠΟΛΗΣΕΙ !!!":rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ΡΕ ΖΑΖΟΥ,ΕΓΩ ΠΙΝΩ ΚΑΙΖΕΡ ΑΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ !!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ρε παιδια το ορκιζομαι δεν εχω πιει τιποτις.......απλα με επνιγε το δικιο με αυτα που διαβασα απο τους νεουπες και τραβηξα μερικες ρουφηξιες για να παει κατω.....:lol:

Αντε καλημερα :beer:

VFR781
16/12/2004, 11:46
Μιλαω παντα για το τετρακοσαρι και για αγωνες dragster με τους οποιους ασχολουμε αρκετα χρονια και η εμπειρια μου ειναι οτι το R1 κανει σουζες ακομη και με τριτη το ιδιο και το zx10 (το πανελληνιο ρεκορ στην κατηγορια νορμαλ το εχει ενα 954 με χρονο 9,652). Τα R1 δεν μπορουν να κατεβουν το 9,9 και μιλαω για μηχανακια με αφτερμαρκετ εξατμισεις power commander φλατζες λεπτες και οδηγους της βουτας. Επισης για οποιον εχει αμφιβολιες φετος λενε οτι θα γινουν 2 αγωνες dragster στην νοτια Ελλαδα μπορει να παρει R1 του και να ερθει να δοκιμασει.

Για στροφιλικι ειναι θεμα οδηγου και οχι μηχανης. Για οσους πατε Επιδαυρο και Μπραλο ισως να ξερετε ενα κοκκινο vfr800 που περναει πολλα 1000αρια και 600αρια σουπερσπορτ. Αν εχετε διαφωνια το συζηταμε.

Επισης zazou σου προτεινω να παρεις ενα cbr1000rr για να δεις την γραμμικοτητα στην αποδοση, την ποιοτητα και την φιλικοτητα στην καθημερινη χρηση. Πιστευω οτι το χοντα ειναι πιο καλο για χρηση στους ελληνικους δρομους. Για την πιστα και για λιγους πυροβολημενους ισως ειναι το γιαμαχα η το καβασακι.
Αυτα......

x-rider
16/12/2004, 12:10
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από VFR781

Για στροφιλικι ειναι θεμα οδηγου και οχι μηχανης. Για οσους πατε Επιδαυρο και Μπραλο ισως να ξερετε ενα κοκκινο vfr800 που περναει πολλα 1000αρια και 600αρια σουπερσπορτ.







ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΣΤΑΘΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Xlitos
16/12/2004, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από VFR781



Επισης zazou σου προτεινω να παρεις ενα cbr1000rr για να δεις την γραμμικοτητα στην αποδοση, την ποιοτητα και την φιλικοτητα στην καθημερινη χρηση.Πιστευω οτι το χοντα ειναι πιο καλο για χρηση στους ελληνικους δρομους.

ΔΑΤΣ ΙΤ,ΜΠΕΙΜΠ!!!ΧΟΥΟΝΔΑ ΡΟΥΛΖ!!! :p :p :p :p :p :p :p :smokin:



:alien: :D ;) :sun: :bawl: :smokin:


6619

hornet
16/12/2004, 13:02
χαχαχα ζητω οι βεφες!!!

Εννοειται οτι δεν ειμαι εγω Αρη!

ZazouKaravaki
16/12/2004, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από VFR781
Μιλαω παντα για το τετρακοσαρι και για αγωνες dragster με τους οποιους ασχολουμε αρκετα χρονια και η εμπειρια μου ειναι οτι το R1 κανει σουζες ακομη και με τριτη το ιδιο και το zx10 (το πανελληνιο ρεκορ στην κατηγορια νορμαλ το εχει ενα 954 με χρονο 9,652). Τα R1 δεν μπορουν να κατεβουν το 9,9 και μιλαω για μηχανακια με αφτερμαρκετ εξατμισεις power commander φλατζες λεπτες και οδηγους της βουτας. Επισης για οποιον εχει αμφιβολιες φετος λενε οτι θα γινουν 2 αγωνες dragster στην νοτια Ελλαδα μπορει να παρει R1 του και να ερθει να δοκιμασει.

Για στροφιλικι ειναι θεμα οδηγου και οχι μηχανης. Για οσους πατε Επιδαυρο και Μπραλο ισως να ξερετε ενα κοκκινο vfr800 που περναει πολλα 1000αρια και 600αρια σουπερσπορτ. Αν εχετε διαφωνια το συζηταμε.

Επισης zazou σου προτεινω να παρεις ενα cbr1000rr για να δεις την γραμμικοτητα στην αποδοση, την ποιοτητα και την φιλικοτητα στην καθημερινη χρηση. Πιστευω οτι το χοντα ειναι πιο καλο για χρηση στους ελληνικους δρομους. Για την πιστα και για λιγους πυροβολημενους ισως ειναι το γιαμαχα η το καβασακι.
Αυτα......


Το CBR το οδηγησα στα στροφιλικια της Ναυπακτου για αρκετη ωρα και οντως ειναι φιλικοτατο και μου αρεσε. Το R1 ομως ειναι σε αλλο κοσμο σε οτι αφορα τα στροφιλικια.
Τα 400-αρια, τελικες κλπ με αφηνουν αδιαφορο - περισσοτερο με ενδιαφερουν τα συγκριτικα σε ρεπριζ με 4-5-6η ταχυτητα απο τις 8.000 οπου εχω δει το R1 να λιωνει 954, Fazer 1000 (κοντο γραναζωμα) R1 2003 & GSXR 1000 K4.

Η κοντρα των φαναριων -χικ- ειναι βαρετη και εκει ειναι θεμα οδηγου περισσοτερο απο τα υπολοιπα....

VFR781
16/12/2004, 15:11
Εχω οδηγησει R1 2004 για καμια 10αρια χιλιομετρα. Συμφωνω οτι ειναι πιο στημενο για στροφες απο το cbr. Ειναι σκληροτερο και πιο απολυτο.
Μπορεις να ανοιξεις το γκαζι γερα μεσα στην στροφη με το R1?

Επισης αυτο που πατατηρησα και με χαλασε πολυ ηταν οτι το γυρω στις 7000 στροφες το R1 εχει τρυπα και η δυναμη απο εκει και πανω ειναι πολυ αποτομη και κατα την γνωμη μου μη αξιοποιησημη σε στροφιλικι.

anco
16/12/2004, 16:28
Λοιπον βλεπω τσακωνεστε εδω και 10 Post.

R1 2004 καλητερο απο τις 8000 και πανω.

Πιο racing κινητηρας, το ιδιο και το ZX10.

R1 2003 τελεια γραμικοτητα.

GSXR 1000 2003-04 ιδιο με το CBR 1000 RR ακριβως σε ολο το φασμα της ιπποδυναμης.

Ολα αυτα σε αναλογο πιλοτο.

Εχω δει αυτο που λες VFR να τα ξυνει ολα και φτιαγμενα R1 με ΟHLINS και να μην μπορουν να τα φτασουν.


Και για να μην λεμε παρα πολα ο Γ.Μπουστας περυσι καιναργε τσαι τους αδελφους Συνιωροι με GSXR 750 2001 πανω απο 20" στο συνολο σε ολο τον αγωνα με πρωσοπικη μηχανη και οχι ολη την Yamaha Hellas που ειχαν οι Συνιωροι. Με R1 full kit.

Οδηγος ειναι το απολυτο γκαζι στην μηχανη.

idi
16/12/2004, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Οδηγος ειναι το απολυτο γκαζι στην μηχανη.

ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:







και φυσικα ο καλος οδηγος δε θα παρει honda.
χεχε την ειπα παλι την κακια μου

VFR781
16/12/2004, 18:08
Συμφωνω οτι το ειναι το πιο ευστροφο απο ολα τα χιλιαρια και πως να μην ειναι με τον λογο διαμετρου προς διαδρομη που εχει.
Ας μην ξεχναμε οτι η Yamaha παρουσιασε τελευταια το R1 Επισης γραφεται στο ιντερνετ και μου το εχουν πει και γνωστοι μου που εχουν δυναμομετρα οτι τα R1 τους εχουν τρελανει οι μεγαλες διαφορες ιπποδυναμης απο μηχανακι σε μηχανακι.
Συγκεκριμενα γνωστος μου μου ειπε οτι βαζει σε R1 ολοκληρη akrapovic, PC, φιλτρο τον χαρτη για τα συγκεκριμενα πραγματα και βγαζει 153,9 και αλλο R1 βγαζει μαμα τα ιδια αλογα.
Εμενα η ενσταση μου ειναι στο πως ερχεται η δυναμη.

Και θυμαμαι στους 2 πρωτους αγωνες περυσι στο ελληνικο τον Μπουστα να ριχνει μισο γυρο/ανα γυρο στους αλλους με το δανεικο gsxr750 δρομου.

Tigas
16/12/2004, 23:30
ΣΩΣΤΟΣ O ANCOGSXRRRRRRRRRR

Vivoula
19/12/2004, 17:57
Μην ψαχνετε αλλο....ερχεται το νεο GSXR οποτε και τα πραγματα θα ξεκαθαρισουν....:eek:

Υπομονη μεχρι τοτε....

Suzuki rulez!!!!!!



:wave2:

anco
20/12/2004, 19:52
Ride the wings of change.......

:)

VFR781
23/12/2004, 11:35
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ