PDA

View Full Version : Προδιαγραφές κράνους



downhill
29/05/2005, 08:04
Γειά σας.
Μήπως ξέρει κάποιος ποιές είναι οι τρέχουσες προδιαγραφές για κράνη;Αγόρασα ένα SHARK S500 και γράφει Ε02.Το αγόρασα 125?.Είναι ασφαλές;(Σίγουρα θα είναι πιο ασφαλές απο το "τίποτα" ή απο αυτά που πουλάνε με 35?!)

tifoefs
30/05/2005, 01:25
Αυτη τη προδιαγραφη πρεπει να εχουν.

ECE R 22-05

:)

Λυπαμαι αλλα αυτο που πηρες ειναι ζμπουτσουμ αου αου κεφαλακιμ !!!

:wave2:

downhill
30/05/2005, 07:09
Και γιατί επιτρέπεται η κυκλοφορία κρανών,που δεν έχουν τις προδιαγραφές,στην Ε.Ε;

Tropeas
30/05/2005, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
Και γιατί επιτρέπεται η κυκλοφορία κρανών,που δεν έχουν τις προδιαγραφές,στην Ε.Ε;
Αυτό ξαναπές το όπως και το γιατί πληρώνουμε 19% ΦΠΑ ....:sad:

downhill
30/05/2005, 13:12
Το δικό μου γράφει Ε2 και είναι της SHARK.Ευρωπαϊκή εταιρεία.Όσο για το ΦΠΑ είναι η μεγαλύτερη απάτη.Νόμιζα πως το είχαν μειώσει για τα κράνη αλλά μάλλον έκανα λάθος.

ea6gka
30/05/2005, 13:26
το Ε3 , βασικα που θα βρουμε τι σημαινει αυτη η διαβαθμιση?

Tigas
30/05/2005, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
Γειά σας.
Μήπως ξέρει κάποιος ποιές είναι οι τρέχουσες προδιαγραφές για κράνη;Αγόρασα ένα SHARK S500 και γράφει Ε02.Το αγόρασα 125?.Είναι ασφαλές;(Σίγουρα θα είναι πιο ασφαλές απο το "τίποτα" ή απο αυτά που πουλάνε με 35?!)

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΧΕΙΣ , ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ SHARK S600.
H ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ SHARK ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΝΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΓΡΑΦΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΣΕΛΚΥΟΥΝ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΑΝΑΒΑΤΗ(ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ).
Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΦΟΡΕΣΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ, ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΟΜΩΣ ΜΟΥΡΛΕΝΕΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ, ΑΠΟ ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΠΑΝΙ ΚΟΝΤΡΑ ΣΕ ΤΥΦΩΝΑ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ, ΤΑ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΞΕΚΟΛΑΝΕ ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΝΤΖΟΥΝΙΣΕΙΣ ΚΑΠΟΥ.
ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ FAN ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΜΑΡΚΑΣ.
ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΒΑΛΑΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΠΙ ΟΠΩΣ ΕΓΩ Η ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΟΥΤΕΡ ΕΝΤΟΣ ΠΟΛΗΣ, ΤΟΤΕ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ZEUS ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ

ea6gka
30/05/2005, 13:41
το οτι επειδη καβαλει ενα παπι στη πολη σημαινει πως πρεπει να πηγαινει με ενα κουβα στο κεφαλι? οπως λενε και οι παλαιοτεροι, ποσο κοστολογειται το κεφαλι σας?:confused:

alex14
30/05/2005, 13:58
Νομιζω οτι καπου τα εχετε μπερδεψει.
Αλλο ειναι το Ε02, Ε03 κτλ το οποιο εχει να κανει με την χωρα προελευσης και αλλο το ECE 22-5 κτλ το οποιο ειναι η προδιαγραφη.

:wave2:

stratospr
30/05/2005, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Νομιζω οτι καπου τα εχετε μπερδεψει.
Αλλο ειναι το Ε02, Ε03 κτλ το οποιο εχει να κανει με την χωρα προελευσης και αλλο το ECE 22-5 κτλ το οποιο ειναι η προδιαγραφη.

:wave2:

Σωστός ο ALEX14...

Πάνω που πήγα να κάνω reply είδα οτι με είχε προλάβει... :)

downhill
30/05/2005, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΧΕΙΣ , ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ SHARK S600.
H ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ SHARK ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΝΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΓΡΑΦΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΣΕΛΚΥΟΥΝ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΑΝΑΒΑΤΗ(ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ).
Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΦΟΡΕΣΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ, ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΟΜΩΣ ΜΟΥΡΛΕΝΕΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ, ΑΠΟ ΑΕΡΟΔΥΝΑΜΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΠΑΝΙ ΚΟΝΤΡΑ ΣΕ ΤΥΦΩΝΑ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ, ΤΑ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΞΕΚΟΛΑΝΕ ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΝΤΖΟΥΝΙΣΕΙΣ ΚΑΠΟΥ.
ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ FAN ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΜΑΡΚΑΣ.
ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΒΑΛΑΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΠΙ ΟΠΩΣ ΕΓΩ Η ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΟΥΤΕΡ ΕΝΤΟΣ ΠΟΛΗΣ, ΤΟΤΕ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ZEUS ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ

Ένα HONDA AX-1 οδηγάω.
Το κράνος που αγόρασα είναι αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία.



http://www.skirace.gr/SHARK.jpg

div400
30/05/2005, 15:27
γεια παιδες

λοιπόν φίλε το shark s500 το έχω και εγώ και είναι μια χαρά και περνάει και τις προδιαγραφές. όπως είπε και φίλος μας δεν έχει καλή αεροδυναμική στα πολλά και κάνει ''λίγο'' θόρυβο ο οποίος κουράζει μετά από αρκετή ώρα. ας μην ξεχνάμε όμως ότι πρόκειται για ένα ''οικονομικό'' κράνος όποτε κάτι τέτοια ίσως και να είναι αναμενόμενα. στο παλιό μοντέλο(αγορά 2001 το κράτησα έως το 2005) όντως τα αυτοκόλλητα ξεκόλλησαν μετά από λίγο, ενώ είχαν αρχίσει να ξεθωριάζουν και η επένδυση έκατσε γρήγορα. στα νέα μοντέλα όμως (πάντα για s500 λέμε αγορά 01/05 175€) τα έχουν βάλει κάτω από το βερνίκι όποτε τουλχ. από ξεκολλήματα δεν χρειάζεται να φοβασε.5 μήνες το έχω τώρα και δεν έχουν ξεθωριάσει ενώ και η επένδυση είναι σε άριστη κατάσταση (συχνό καθάρισμα με το καθαριστικό της MOTOREX)
εγώ παντός είμαι πολύ ικανοποιημένος από το s500 και μάλιστα τώρα που πήρα καινούργια μηχανή (1000αρα) πήγα και πήρα το shark το rsf το οποίο καμία σχέση δεν έχει με θόρυβο η κακή αεροδυναμκη. αυτα.
ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ!

downhill
30/05/2005, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
γεια παιδες

λοιπόν φίλε το shark s500 το έχω και εγώ και είναι μια χαρά και περνάει και τις προδιαγραφές. όπως είπε και φίλος μας δεν έχει καλή αεροδυναμική στα πολλά και κάνει ''λίγο'' θόρυβο ο οποίος κουράζει μετά από αρκετή ώρα. ας μην ξεχνάμε όμως ότι πρόκειται για ένα ''οικονομικό'' κράνος όποτε κάτι τέτοια ίσως και να είναι αναμενόμενα. στο παλιό μοντέλο(αγορά 2001 το κράτησα έως το 2005) όντως τα αυτοκόλλητα ξεκόλλησαν μετά από λίγο, ενώ είχαν αρχίσει να ξεθωριάζουν και η επένδυση έκατσε γρήγορα. στα νέα μοντέλα όμως (πάντα για s500 λέμε αγορά 01/05 175€) τα έχουν βάλει κάτω από το βερνίκι όποτε τουλχ. από ξεκολλήματα δεν χρειάζεται να φοβασε.5 μήνες το έχω τώρα και δεν έχουν ξεθωριάσει ενώ και η επένδυση είναι σε άριστη κατάσταση (συχνό καθάρισμα με το καθαριστικό της MOTOREX)
εγώ παντός είμαι πολύ ικανοποιημένος από το s500 και μάλιστα τώρα που πήρα καινούργια μηχανή (1000αρα) πήγα και πήρα το shark το rsf το οποίο καμία σχέση δεν έχει με θόρυβο η κακή αεροδυναμκη. αυτα.
ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ!

Το καθαριστικό της Motorex πού μπορώ να το βρώ;Σίγουρα δεν είναι της πλάκας τα κράνη της Shark.Αν ήταν δε θα τα εμπιστεύονταν οι Fogarty,Nieto,Corser!Και τα χρώματα αυτού που αγόρασα με βερνίκι είναι,όχι αυτοκόλητα.

tifoefs
30/05/2005, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Νομιζω οτι καπου τα εχετε μπερδεψει.
Αλλο ειναι το Ε02, Ε03 κτλ το οποιο εχει να κανει με την χωρα προελευσης και αλλο το ECE 22-5 κτλ το οποιο ειναι η προδιαγραφη.

:wave2:

Ολες οι χωρες εχουν Ε0χ-χ εκτος απο Ελλαδα !
Για να δειτε τι καφροι ειναι στο Υ. Συγκοινωνιων !
Ακομα δεν εχουν ζητησει Ε !!!!


:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

div400
30/05/2005, 16:58
downhill

το motorex θα το βρεις σίγουρα στο moto market Λ.Συγγρου 195 νομιζω, από εκεί το παίρνω και εγώ.

tip: στο δικό μου το s500 τα μαγούλα είναι αφαιρούμενα όπως και το επιρηννιο αν και δεν το διαφημίζουν και μάλλον δεν το σκοπευαν. υποθέτω ότι μάλλον ήταν κολλημένα στο κέλυφος αλλά ξεκόλλησαν και κρατιούνται στην θέση τους πιεζόμενα από το επιρηννιο. όποτε μπορείς να τα βγάζεις και να τα καθαρίζεις με ευκολια. και αν σου κάτσουν η σκιστούν παίρνεις ανταλλακτικό και το αντικαθιστάς.
κατασκευαστική ατέλεια προς όφελος του καταναλωτη

tifoefs
31/05/2005, 08:53
Copy+Paste απο ιστοσελιδα !

---------------------------------------------------------------------------------
Το τελευταίο σαφάρι της τροχαίας Αθηνών-Πειραιώς για όσους οδηγούς μοτοσυκλέτας δεν φοράνε κράνη, έφερε στα ράφια των καταστημάτων και πολλά ακατάλληλα και -πάντως- χωρίς έγκριση τύπου. Αρκετά από αυτά δεν είναι a priori ακατάλληλα, αλλά δεν μπορεί κανείς να ξέρει την αποτελεσματικότητά τους. Οπως δήλωσε ο πρόεδρος της ΕΛΠΑ Βασίλης Δεσποτόπουλος, κάθε κράνος πρέπει να έχει τη σφραγίδα έγκρισης τύπου είτε κάποια χώρας της ΕΕ με το γράμμα Ε κι έναν αριθμό π.x. Ε1 Γερμανία, Ε2 Γαλλία, Ε3 Ιταλία κλπ. Το κράνος, πρόσθεσε ο κ. Δεσποτόπουλος, πρέπει να είναι στο κατάλληλο μέγεθος και να φοριέται πάντοτε δεμένο.

Ξεχωριστή έγκριση έχει η Αγγλία - BS 6658 TYPE A για χρήση σε δρόμο και TYPE B για χρήση εκτός δρόμου και οι ΗΠΑ με το χαρακτηριστικό DOT ή το SNELL M95. Αξίζει να σημειωθεί -δυστυχώς- ότι η Ελλάδα δεν έχει πάρει ακόμη τον δικό της αριθμό Ε, διότι ποτέ κανείς δεν ενδιαφέρθηκε στα υπουργεία Μεταφορών, Εμπορίου και Βιομηχανίας.

Αξίζει εδώ να σημειωθεί ότι όχι μόνο η Τουρκία έχει το δικό της πρωτόκολλο προδιαγραφών (Ε37) ή η Γιουγκοσλαβία (Ε10), αλλά ακόμη και χώρες που δεν έχουν προλάβει να ρυθμίσουν άλλα σοβαρότερα προβλήματα σχετικά με την κρατική υπόστασή τους, φρόντισαν να έχουν τις δικές τους προδιαγραφές, όπως για παράδειγμα η... Βοσνία!

-------------------------------------------------------------------------------

downhill
31/05/2005, 16:10
Ξέρει κανείς αν η SHARK βγάζει ζελατίνα με κίτρινη απόχρωση;Έχω λίγο αστιγματισμό και τη νύχτα μικρό πρόβλημα,και θέλω να ανεβάζει το contrast.Είχα κάτι γυαλιά με κίτρινους φακούς και ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικά.Επίσης πού μπορώ να βρω ζελατίνες.Ο Νομικός απο τον οποίο αγόρασα το κράνος δεν έχει...

div400
31/05/2005, 19:21
για ζελατινα κιτρινη δεν ξερω παντως ζελατινες γενικα θα πρεπει να βρεις καθε εξουσιοδοτημενο της YAMAHA που τα εισαγει κιολας ή απευθειας στην μοτοδυναμικη.

GTZ750
31/05/2005, 20:41
απο οτι ξερω η shark βγασει μονο δυο τυπους ζελατινας την πολυ σκουρα που ειναι μονο για την ημερα και την λιγοτερο σκουρα που κανει και για το βραδι!!!και φυσικα την τελειως αχρωμη!!!εγω εχω το s800!σε γενικες γραμμες μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος και δεν εχω κανενα προβλημα με ξεθωριασμα ή τα αυτοκολλητα(εξαλλοτ εχει βερνικη απεξω)!!!!βεβαια το μονο κακο με το κρανος μου ειναι οτι εχει ημερομηνια ληξης στα 5 χρονια!!!!τοεχω ηδη ενα χρονο!!!!:wave2: :wave2: :wave2: