PDA

View Full Version : Digea



Anty12
14/01/2010, 12:38
Μου ρθε σήμερα με mail


............................................................

Ίσως αρκετοί θα έχετε ήδη δει την διαφήμιση της Digea, του νέου ψηφιακού πάροχου των ιδιωτικών καναλιών, με πρωταγωνισή την 'Οικογένεια… Κλικλίκου'. Αν όχι, απολαύστε την στο http://www.youtube.com/watch?v=1TmHdrbECF0είναι μια μεγάλου budget διαφημιστική υπερπαραγωγή, με τα κανάλια να αυτοδιαφημίζονται και φυσικά να μην εξηγούν τα παρακάτω.



Οι περισσότεροι θα θυμάστε ότι όταν η ΕΡΤ ανακοίνωνε την έναρξη της ψηφιακής τηλεόρασης στην Ελλάδα, τρέχαμε να πληρώσουμε και να πάρουμε κάτι κουτάκια για να πιάνουμε τα νέα κανάλια, και από τότε όταν αγοράζαμε νέα τηλεόραση ή DVD-R video πληρώναμε το κάτι παραπάνω και φροντίζαμε να έχουν ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη ώστε να είμαστε έτοιμοι σύμφωνα με αυτά που μας λέγανε για την εξέλιξη στις τηλεοπτικές μεταδώσεις.

Φυσικά, σας φαίνεται αυτονόητο ότι οι συσκευές αυτές θα συνεχίσουν να λειτουργούν και με την Digea.

Για ξανασκεφτείτε το! Η οικογένεια Κλικλίκου δεν σας τα λέει όλα ξεκάθαρα.

Το πρότυπο που θα εκπέμψει η Digea ΔΕΝ είναι συμβατό με την πλειοψηφία των συσκευών με ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη που έχουν πουληθεί στην χώρα μας. Η οικογένεια Κλικλίκου θεωρεί λοιπόν ότι ήρθε η ώρα να αγοράσετε νέο ψηφιακό δέκτη.

Εν συντομία, το πρότυπο που είχε ανακοινωθεί και εκπέμπει ήδη η ΕΡΤ είναι το DVB-T (Digital Video Broadcasting Terrestrial)mpeg2 ενώ η αγαπητή Digea (τα ίδια τα κανάλια δηλαδή) αποφάσισε να υιοθετήσει το DVB-T mpeg4 το οποίο ΔΕΝ μπορούν να αποκωδικοποιήσουν οι περισσότερες συσκευές.

Εάν αγοράσατε την ωραία σας τηλεόραση πρόσφατα (το τελευταίο 6μηνο), ανήκετε πιθανότατα στους λίγους τυχερούς και δεν θα έχετε πρόβλημα. Εάν πάλι όχι, θεωρείται ότι πιο φυσικό η απαξίωση του εξοπλισμού σας. Αγοράστε τώρα πάλι κινέζικα εξωτερικά κουτιά - δέκτες και καλώδια για να συνοδέψουν την λεπτή σας LCD και αυξήστε και τα τηλεκοντρόλ στο τραπεζάκι σας. Πετάξτε τοDVD video recorder σας διότι αυτό δεν σώζεται ούτε με εξωτερικό δέκτη.

Θα πείτε, δεν πειράζει, αφού το DVB-T mpeg4 είναι καλύτερο, χαλάλι. Αν μη τι άλλο, το 4 είναι μεγαλύτερο του 2 άρα καλύτερο θα είναι. Όμως και εδώ κάνετε λάθος, έτσι μας κάνανε να νομίζουμε! Τα κανάλια θα εκπέμπονται και πάλι σε 4:3 (!!!) standard definition, με εξαίρεση τον ΣΚΑΙ που ήδη εκπέμπει 16:9. Δηλαδή, θα μπορούσαν κάλλιστα να εκπέμψουν στο συμβατό mpeg2 και πάλι θα είχαν δυνατότητα για καλύτερης ανάλυσης σήμα.

Θα πείτε πάλι, δεν πειράζει, η Digea λέει ότι ο εξωτερικός δέκτης που χρειάζομαι είναι φτηνός και η οικογένεια Κλικλίκου δεν ενοχλείται που θα βάλει άλλο ένα κουτί με καλώδια και κοντρόλ στο σαλονάκι της, δεν βαριέσαι βρε αδελφέ ας πάρω και εγώ ένα.. Και πάλι λάθος. Ας δούμε τι απάντησε η Digea σε κάποιον που τους ρώτησε που θα βρει αυτό τον περίφημο οικονομικό δέκτηhttp://www.sdtv.gr/smf/archive.php?topic=13054.0 . Βέβαια σίγουρο είναι ότι σύντομα θα εμφανιστεί και φθηνό μοντέλο made in Pouthena με ποιότητα εικόνας χειρότερη από αυτή που βλέπουμε τώρα, design Αφρικανικής φριτέζας κάρβουνου και διάρκεια ζωής κουνουπιού. Ψήνεστε να το καμαρώνετε δίπλα στην TV σας;

Άρα γιατί mpeg4? Διότι είναι φθηνότερο για τα ίδια τα κανάλια που μόνα τους κάνανε την Digea και μόνα τους αποφασίσανε για το mpeg4. Διότι θα χωρέσει περισσότερους σταθμούς από τις ίδιες συχνότητες και έτσι θα γεμίσουμε ευκολότερα με κάθε είδουςtelemarketing. Πράγμα το οποίο δεν θα ήταν τόσο κακό εάν δεν γινόταν και πάλι στις πλάτες του κάθε ένα από εμάς που πλήρωσε για τηλεοράσεις, video & εξωτερικούς δέκτες οι οποίοι θα γίνουν άχρηστοι. Να πουλήσουν και κάτι τα καταστήματα, κρίση έχουμε. Στο κάτω κάτω, ας διατηρούσαν οι σταθμοί ένα σήμα συμβατό με τις συσκευές μας και μετά να κάνανε εκπομπή και σε mpeg15 και όποιος μετά ήθελε, ας αγόραζε νέο δέκτη.

Σκεφτείτε το λίγο καλύτερα. Δεν σας λένε ότι εάν δεν αλλάξετε εξοπλισμό δεν θα μπορείτε να έχετε κάποια επιπλέον υπηρεσία. Σας ακυρώνουν τον εξοπλισμό σας και σας λένε ή τον αλλάζετε ή πάπαλα. Υπάρχει Ευρωπαϊκή οδηγία ότι τα τηλεοπτικά κανάλια θα πρέπει να γίνουν ψηφιακά, αλλά δεν είπε ότι πρέπει να γίνουν mpeg4 για να τραβάμε τα μαλλία μας. Ούτε η γιαγιά μου δεν πέταξε την παλιά ασπρόμαυρη τηλεόραση όταν άρχισαν οι έγχρωμες εκπομπές στην Ελλάδα, αλλά καλούμαστε εμείς να πετάξουμε συσκευές με ηλικία 1 χρόνου ή να γεμίσουμε κουτιά, καλώδια και τηλεκοντρόλ το σαλόνι μας για να πλουτίσει ο κάθε Χατζηκολάου.

Εάν παίρνατε αυτοκίνητο και σας καταργούσαν την βενζίνη θα το βρίσκατε φυσιολογικό; Κουζίνα φυσικού αερίου και σας καταργούσαν το αέριο; Εάν αγοράζατε ραδιόφωνο και καταργούσαν τα FM? Εάν αγοράζατε απλό κινητό και σας λέγανε να πάρετε νέο διότι τώρα βγήκε η νέα video κλήση υψηλής ευκρίνειας και το πρότυπο κινητής τηλεφωνίας GSM καταργείται? Ας μην αναφέρουμε την περίπτωση τώρα που πήραμε φόρα, να ξανααλλάξουμε το τηλεοπτικό πρότυπο σε κανένα χρόνο.

Μη μένεις πάλι απλός (τηλε)θεατής. Αντέδρασε, ή κλείσε την ριμάδα την τηλεόραση και άσε την οικογένεια Κλικλίκου να πάει να κλικλιστεί. Άλλαξε συχνότητα και όχι τηλεόραση!



Digea:

Τηλέφωνο: 210 6838700 210 6838700
Fax: 210 6823205
E-mail: info@digea.gr



ΙΝΚΑ: inka@inka.gr



ΕΘΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ (Ε.Σ.Ρ.)

Πανεπιστημίου & Αμερικής 5, 10564 Αθήνα

Τηλ.: 210-3354500 210-3354500, Fax: 210-3319881

Email:ncrtv@otenet.gr

cityfly
14/01/2010, 12:44
ευκαιρία να πετάξουμε τις τηλεοράσεις να βρούμε την υγειά μας

m@stermind
14/01/2010, 12:48
8ελουν να μας κανουν να πιστευουμε οτι χρειαζομαστε τελειως αχρηστα πραγματα
κριμα..

zephyr1
14/01/2010, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
ευκαιρία να πετάξουμε τις τηλεοράσεις να βρούμε την υγειά μας

Την πεταξα απο 11-12-09,μονο ραδιο και ιντερνετ.:D

SnakeMJK
14/01/2010, 12:54
αυτά είναι... κ νόμιζα ότι είμαι καλλυμένος μιας κ η τηλεόραση μου έχει ψηφιακό δέκτη, αλλά αγνώστων χαρακτηριστικών....

:rolleyes: :rolleyes:

makis206
14/01/2010, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
αυτά είναι... κ νόμιζα ότι είμαι καλλυμένος μιας κ η τηλεόραση μου έχει ψηφιακό δέκτη, αλλά αγνώστων χαρακτηριστικών....
:rolleyes: :rolleyes:

Ομοιοπαθής! Είχα και στην καβάντζα το πενηντάευρο για του χρόνου που θα φτάσει και στην Κρήτη λέει...:a24: :a31: :lol:

Εχετλαίος
14/01/2010, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
ευκαιρία να πετάξουμε τις τηλεοράσεις να βρούμε την υγειά μας

:winka:

byron
14/01/2010, 13:25
:a31: :a06:

makis206
14/01/2010, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:a31: :a06:

Αυτό κι αν είναι γρίφος..:uplate:

Για το mail, για την Digea, για τις τηλεοράσεις που πήγαμε κι αναμαζώξαμε, για τις τιμές των δεκτών ή για τα πενηντάευρα που βάλαμε στην άκρη;:look:

Red Rider
14/01/2010, 14:53
Εγω ρε παιδια αυτο το θεμα με το mpeg4 το γνωριζω πολυ καιρο,πριν μια εβδομαδα μαλιστα πηρα και καινουρια τηλεοραση.
To θεμα ειναι οτι πλεον δεν αγοραζεις τηλεοραση οπως παλια,πλεον υπαρχουν χαρακτηριστικα που πρεπει να γνωριζεις,και η περιοδος ειναι μεταβατικη για την τηλεοραση λογω σηματος,εξ'ου και η αγνοια(σχετικο).

perastikos
14/01/2010, 15:03
Στις κάποιες χώρες όντως πήγαν σε MPEG-2 ΑΛΛΑ μετά θα μεταβούν τελικά σε MPEG-4!
Απλά εμείς κάναμε δύο βήματα (καθώς είχαμε χάσει χρόνο) μαζί και πήγαμε κατευθείαν στο MPEG-4 όπως η Νορβηγία, η Ιρλανδία, η Πορτογαλία

Για την ποιότητα του MPEG-4 ένα googling αρκεί για να σας πείσει...

Το mail μάλλον το έγραψε κάποιος που έσκασε πολλά για TV αλλά τελικά του είπαν ότι είναι μόνο για MPEG-2 :bigcry:

Επίσης και η ΕΡΤ θα μεταβεί σε MPEG-4 (το συνολικό κόστος της μετάβασης είναι 100.000Ε)...

Τέλος, τηλεοράσεις με Mpeg-4 υποστηρίζουν και mpeg-2 ;)

Gandalf dr685sm
14/01/2010, 15:04
Επίσης σημαντικό που δεν αναφέρει και το είχα δεί κάπου αν και μη γνώστης που έκανε εντύπωση.

Για να έχετε πλήρη εικόνα σε ποιότητα των όποιων καναλιών εκπέμψουν κάποια στιγμή σε FULL HDTV θα πρέπει ο δέκτης σας να έχει συνδεσμολογία HDMI και οχι scart που έχει ας πούμε το Turbo-X κουτάκι δέκτης που πωλείται προς 45-47 ευρώ.

Ενας καλό δέκτης DVB-Terestrial με mpeg-4 και HDMI χωρίς όμως Ελληνική υποστήριξη σε menu και fonts-tvguide (ναι παίζει και αυτό...) κοστίζει απο 80ευρώ και πάνω.

Τυχεροί όσοι έχουν ήδη δορυφορικό δέκτη που έχει και στοιχεία DVB-T καθώς δεν χρειάζονται κανένα πρόσθετο κουτάκι αποκωδικοποίησης.

Αίντε βρε... περαστικά μας.

Gandalf

super_toto
14/01/2010, 15:09
Να ρωτήσω εγώ κάτι.

Θα σταματήσουν να εκπέμπουν αναλογικό σήμα ή θα συνεχίσουν?

Δηλαδή όλες οι τηλεοράσεις που είναι παλαιότερης τεχνολογίας θα πάνε στα σκουπίδια? Σε κάθε σπίτι υπάρχουν 2-3 τηλεοράσεις, μερικοί έχουν και στην εργασία τους, το εξοχικό κτλ. Όλες αυτές θα πάρουν τον πούλο?

Anty12
14/01/2010, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αυτό κι αν είναι γρίφος..:uplate:

Για το mail, για την Digea, για τις τηλεοράσεις που πήγαμε κι αναμαζώξαμε, για τις τιμές των δεκτών ή για τα πενηντάευρα που βάλαμε στην άκρη;:look:


Τα πήρε απ' τον Γλυκσμπούργκ....και ξεσπάει επάνω μας....:rolleyes:

byron
14/01/2010, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Τα πήρε απ' τον Γλυκσμπούργκ....και ξεσπάει επάνω μας....:rolleyes:


:bawl: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bawl:

SVX
14/01/2010, 15:20
το FORUM ΠΟτε θα το κανουμε ψηφιακο....? να ειναι Live feed? REAL time και 3D ? :lol:

gs 500 f
14/01/2010, 17:55
ευτυχως στη 46αρα που πηρα πριν κανα 4μηνο το ελενξα και ειναι οκ,δυστηχως τις αλλες 3 παλαιες θα πανε για πεταμα......

ermiss
14/01/2010, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
ευτυχως στη 46αρα που πηρα πριν κανα 4μηνο το ελενξα και ειναι οκ,δυστηχως τις αλλες 3 παλαιες θα πανε για πεταμα......

Σπάσε την 46ρα, κάντην 28ρα και και σου μένει και μια 18ρα για την κουζίνα...

sergiosm
14/01/2010, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Δηλαδή όλες οι τηλεοράσεις που είναι παλαιότερης τεχνολογίας θα πάνε στα σκουπίδια? Σε κάθε σπίτι υπάρχουν 2-3 τηλεοράσεις, μερικοί έχουν και στην εργασία τους, το εξοχικό κτλ. Όλες αυτές θα πάρουν τον πούλο?

ΟΧΙ απλά θα πρέπει να πάρουμε αποκωδικοποιητή

ermiss
14/01/2010, 18:50
ΑποκωδικοποιηΤΕΣ...

Έναν για κάθε συσκευή...

guzzistas
14/01/2010, 19:45
Μετά τις αντιοικολογικές λάμπες πυρακτώσεως των 0,90 λεπτών που αντικαταστάθηκαν από τις "οικολογικές" λάμπες των 6 ευρώ με το απαίσιο φως...

Μετά τα επικίνδυνα θερμόμετρα υδραργύρου του 1 ευρώ που αντικαταστάθηκαν από τα ψηφιακά των 4 και πλέον ευρώ

Ερχεται η φοβερή ψηφιακή τηλεόραση που θα είναι και 4:3... και απορώ γιατί αγοράσαμε όλοι αυτά τα μακρυνάρια που δείχνουν παραμορφωμένη εικόνα..... και πρέπει να αγοράσουμε αποκωδικοποιητές για να λειτουργήσουν οι "παλιές" τηλεοράσεις.....

:lol: Ε ΡΕ ΔΟΥΛΕΜΑ ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ!!!!!

sergiosm
14/01/2010, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
ΑποκωδικοποιηΤΕΣ...

Έναν για κάθε συσκευή...

Ναι σωστά,


όμως ΔΕΝ πετάμε τίποτα

sergiosm
14/01/2010, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Μετά τις αντιοικολογικές λάμπες πυρακτώσεως των 0,90 λεπτών που αντικαταστάθηκαν από τις "οικολογικές" λάμπες των 6 ευρώ με το απαίσιο φως...

Μετά τα επικίνδυνα θερμόμετρα υδραργύρου του 1 ευρώ που αντικαταστάθηκαν από τα ψηφιακά των 4 και πλέον ευρώ

Ερχεται η φοβερή ψηφιακή τηλεόραση που θα είναι και 4:3... και απορώ γιατί αγοράσαμε όλοι αυτά τα μακρυνάρια που δείχνουν παραμορφωμένη εικόνα..... και πρέπει να αγοράσουμε αποκωδικοποιητές για να λειτουργήσουν οι "παλιές" τηλεοράσεις.....

:lol: Ε ΡΕ ΔΟΥΛΕΜΑ ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ!!!!!

Μπορείς να αγοράσεις και άλλη τηλεόραση

Μπορείς να δεις και σε 4:3

Και επίσης για το δούλεμα να το πεις σε αυτούς που μέχρι σήμερα ΔΕΝ έβλεπαν γιατί δεν είχαν σήμα και αναγκάζονταν να πληρώνουν nova για να βλέπουν τα ελεύθερα κανάλια.

Α και οι "οικολογικές" των 6 ευρώ μια χαρά φως έχουν.
Αρκεί να πάρεις το σωστό μέγεθος

sergiosm
14/01/2010, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
... η Digea λέει ότι ο εξωτερικός δέκτης που χρειάζομαι είναι φτηνός...
Και πάλι λάθος.


Εγώ πάντως με μια γρήγορη έρευνα βρήκα αποκωδικοποιητές από 49 ευρώ
με 79 έχει και HDMI με 109 είναι και δορυφορικός

gcrook
14/01/2010, 20:46
Μπουρδες.

Το aspect ratio καταρχας (ειτε 4:3 ειτε 16:9) δεν εχει καμια σχεση με τον αποκωδικοποιητη ουτε αν το προτυπο ειναι mpeg2 η mpeg4.
Ουτως η αλλως το aspect ratio του HDTV ειναι 16:9 που να βαρας τον κωλο σου κατω.
Το προβλημα ειναι οτι πολυς κοσμος προτιμαει να βλεπει στις νεες τηλεορασεις την εικονα που εκπεμπεται 4:3, στρετσαρισμενη, για να γεμισει το καδρο της τηλεορασης, απο το να βλεπει μαυρες μπαρες αριστερα δεξια (που αναγκαστικα τοποθετουνται).Το οτι φαινονται ολα σαν κακο hangover μαλλον δεν απασχολει ιδιαιτερα και μου κανει εντυπωση.

Αποκωδικοποιητη mpeg4 εχουν τηλεορασεις που αποσυρονται σιγα σιγα η που πουλουνται φθηνα πλεον (ξεστοκαρισμα) .

Αποκωδικοποιητης mpeg4 που δεν εχει εξοδο HDMI μπορει καλλιστα να εχει DVI εξοδο που κανει την ιδια δουλεια (πλην της μεταφορας του ηχου).Να εχει μονο scart μου φαινεται εξαιρετικα απιθανο αλλα ποτε δεν ξερεις μπορει να απευθυνεται σε παλιες CRT.

Aυτο που δεν ξερω ειναι ποια καναλια θα εκπεμψουν 1080 και ποια 720 (η δευτερη λυση λογικα απιθανο να συμβει αλλα ποτε δεν ξερεις τι θα κανουν καποια ιδιωτικα καναλια) .

guzzistas
14/01/2010, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Μπορείς να αγοράσεις και άλλη τηλεόραση
Μπορείς να δεις και σε 4:3
Και επίσης για το δούλεμα να το πεις σε αυτούς που μέχρι σήμερα ΔΕΝ έβλεπαν γιατί δεν είχαν σήμα και αναγκάζονταν να πληρώνουν nova για να βλέπουν τα ελεύθερα κανάλια.
Α και οι "οικολογικές" των 6 ευρώ μια χαρά φως έχουν.
Αρκεί να πάρεις το σωστό μέγεθος

ΔΕΝ βλέπουν ποιοί? το 1% του πληθυσμού? Βρε κανα άλλο επιχείρημα να μου πεις... και NOVA θα συνεχίζουν να πληρώνουν για να βλέπουν και τα άλλα κανάλια τα δορυφορικά...

Εγώ θεωρώ κοροϊδία να πληρώνω λάμπα 6 ευρώ από 0,90 .... για χάριν της οικολογίας...
και ψάξτο λίγο να δεις ότι είναι και ανθυγιεινές...:wave2:

Ε ρε δούλεμα που πέφτει..... Νο2

super_toto
14/01/2010, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Εγώ πάντως με μια γρήγορη έρευνα βρήκα αποκωδικοποιητές από 49 ευρώ
με 79 έχει και HDMI με 109 είναι και δορυφορικός

Δηλαδή ο πιο φθηνός θα έχει ας πούμε ένα 50αρι .

Αν έχεις δηλαδή μια 14αρα τηλεόραση των 70 ευρώ θα δώσεις και άλλα 50 για να παρεις το μαραφέτι? Δεν την πετάς να πάρεις μια καινουρια με ενσωματωμένο αποκωδικοποιήτη?
Ο πιο πολύς κόσμος έχει μια μεγάλη τηλεόραση και κάνα δυο τρεις μικρές.

Κανονικά θα έπρεπε να διατηρηθεί το αναλογικό σήμα έστω απο την κρατική. Θα τρέχει η κάθε γιαγιά τώρα που έχει μια 14αρα για να περνάει την ώρα της να αγοράζει μαραφέτια ή να αλλάζει συσκευή? Η ο ψιλικατζής ή ο μικρομαγαζάτορας που έχει κι αυτός την 14αρα για να περνά η μέρα.

Δεν έχουν όλοι ανάγκη για κρυστάλλινο ήχο και ποιότητα mpeg 4.

Άσε που γενικά δεν έχει νόημα να έχεις άριστη ποιότητα τηλεόρασης κατά τη γνώμη μου. Τι να δεις? Πρώινάδικα, τηλεπαιχνίδια και σειρές του κώλου σε mpeg 4?

MitsosNaked
14/01/2010, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto

Άσε που γενικά δεν έχει νόημα να έχεις άριστη ποιότητα τηλεόρασης κατά τη γνώμη μου. Τι να δεις? Πρώινάδικα, τηλεπαιχνίδια και σειρές του κώλου σε mpeg 4?


+675

guzzistas
14/01/2010, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Δεν έχουν όλοι ανάγκη για κρυστάλλινο ήχο και ποιότητα mpeg 4.

Άσε που γενικά δεν έχει νόημα να έχεις άριστη ποιότητα τηλεόρασης κατά τη γνώμη μου. Τι να δεις? Πρώινάδικα, τηλεπαιχνίδια και σειρές του κώλου σε mpeg 4?

Σωστός ο φίλος!:beer:

Acacius
14/01/2010, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Κανονικά θα έπρεπε να διατηρηθεί το αναλογικό σήμα έστω απο την κρατική. Θα τρέχει η κάθε γιαγιά τώρα που έχει μια 14αρα για να περνάει την ώρα της να αγοράζει μαραφέτια ή να αλλάζει συσκευή? Η ο ψιλικατζής ή ο μικρομαγαζάτορας που έχει κι αυτός την 14αρα για να περνά η μέρα.

Δεν έχουν όλοι ανάγκη για κρυστάλλινο ήχο και ποιότητα mpeg 4.
[/B]
Πρώτον, εσύ μπορεί να μην έχεις ανάγκη το mpeg 4 αλλά οι κατασκευαστές έχουν ανάγκη τα λεφτά σου - ειδικά με την κρίση έχει αγριέψει το μάτι τους οπότε δώστε και σώστε. Δεύτερον και βασικότερον, με την κατάργηση της αναλογικής αναμετάδοσης απελευθερώνεται το εύρος συχνοτήτων που χρησιμοποιεί και μπορεί να αξιοποιηθεί για άλλους σκοπούς. Οι συχνότητες είναι πολύτιμες οπότε δεν είναι καλή ιδέα να τις "χαραμίζεις".

Ιδανικά η ψηφιακή αναμετάδοση θα είχε αρχίσει να γίνεται ευρύτερα διαδεδομένη πριν 5-6 χρόνια ώστε να έχουν όλοι καιρό να αλλάξουν χωρίς μεγάλες βιασύνες. Αλλά εντώ είναι Ελλάντα καρντιά μου.... Τουλάχιστον όσοι αλλάξουν τώρα μπορούν να πάρουν απ'ευθείας κάτι με αποκωδικοποιητή mpeg4 οπότε γλυτώνουν μία αναβάθμιση.

Εγώ έχω την φθηνή και αναλογικού δέκτη 42άρα μου συνδεδεμένη με HDMI στον υπολογιστή για dvd-έργα-παιχνίδια οπότε απλά τώρα θα βλέπω και τηλεόραση μέσω αυτού με την κατάλληλη κάρτα που είχα βρει σχεδόν τσάμπα και πήρα "για αργότερα".

ernti
14/01/2010, 21:54
Εγώ ρε παιδιά το μόνο που κατάλαβα είναι οτι πρέπει να πάω να τελειώσω το μασατσούτσες ινστιτιουτ οφ τεκνολοτζι για να δω τηλεόραση
:dizzy: :dizzy:

McTalas
14/01/2010, 22:10
1ον τα καταστηματα που πουλαγανε τις τηλεορασεις με τον mpeg2 ηξεραν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλα για το Mpeg4 εδω και ΑΡΚΕΤΑ χρονια, αλλα κανανε μοκο... αλλα δεν ακουω κατι για αυτο.

2ον το meil αυτο ειναι ΓΤΠ εντελως ομως με παρα πολλες γενικοτητες και ανακριβειες.


θεμα HD 4:3 ή 16:9 ή οτι αλλο ειναι καθαρα υπευθυνα τα εκαστοτε καναλια. αυτα κανονιζουν τι θα παιζουν και αυτα το οριζουν η digeα απλα διαχιριζεται το σημα που περνει.

και και για ολα αυτα φταιει η Ε.Ε. που εβγαλε την οδηγια αυτην...

α! και για οτι αποριες σας δημιουργουντε παρτε να ρωτησετε κανενα υπευθυνο και μετα εκφραστε αποψη, μην αρχιζετε να τα καταδικαζετε ολα...

gcrook
14/01/2010, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto


Άσε που γενικά δεν έχει νόημα να έχεις άριστη ποιότητα τηλεόρασης κατά τη γνώμη μου. Τι να δεις? Πρώινάδικα, τηλεπαιχνίδια και σειρές του κώλου σε mpeg 4?

Και συ γραφεις απο ενα μηχανημα που μπορει να κανει δισεκατομμυρια μαθηματικους υπολογισμους το δευτερολεπτο, να δωσει λυσεις σε προβληματα που καποτε εκαναν αιωνες να λυθουν,να σχεδιασεις και να δημιουργησεις πραγματα που καποτε ηθελες ενα ολοκληρο επιτελειο ανθρωπων και μηχανηματων για να γινουν, να διαβασει ολος ο κοσμος της σκεψη σου μεσα σε δευτερολεπτα ενω καποτε περνουσαν αιωνες μεχρι να φτασουν τα νεα απο το ενα σημειο της γης στο αλλο,και αντι για αυτα καθεσαι και γραφεις μισες και ανοητες σκεψεις.Και με γραφομηχανη εκανες την δουλεια σου.Μπορω και να το συνεχισω αμα θες και με αλλα παραδειγματα. :lol:

Το περιεχομενο της τηλεορασης ειναι αλλο θεμα.Αν νομιζεις οτι εχει να κανει με την αριστη ποιοτητα τηλεορασης μονο και εξαντλεις εκει την επιχειρηματολογια σου εκει μπορεις να ζησεις σε μια σπηλια και να απαρνηθεις την εξελιξη της τεχνολογιας που καλως η κακως ολοι μας βιωνουμε.

Επισης "να διατηρηθει η αναλογικη τηλεοραση" μιλας σε παγκοσμιο επιπεδο φανταζομαι.Το θεμα ειναι οτι αυτο γινοταν ολα αυτα τα χρονια ενω θα επρεπε να ειχαμε περασει στο ψηφιακο δεκαετιες πριν ακριβως για αυτο το λογο.Το προβληματα της αναλογικης εκπομπης σε εναν ψηφιακο κοσμο (εκτος και αν πιστευεις οτι χρησιμοποιουμε ακομα τηλεγραφο και οτι το εσεμες στην γκομενα περναει απο επιγεια καλωδια) δημιουργουσαν τοσο προβληματα σε επιπεδο παραγωγης, μηχανηματων,προτυπων, κοκ, που ολο το pipeline ηταν και ειναι κατα καποια εννοια προβληματικο και χαωδες ωστε να παραμεινει συμβατο με στανταρ που θεσπιστηκαν πριν απο μισο αιωνα και βαλε.

Αν το βλεπεις το ολο θεμα κοινωνικα η και πολιτικα τοτε δεν το βλεπεις ιστορικα αλλα σκεψου και συ κατι ολα εγω θα στα λεω;:lol:

SnakeMJK
14/01/2010, 22:28
απλά είναι μια μεταβατική περίοδος που μας έπεσε ο κλήρος να περάσουμε!

προσωπικά τηλεόραση δεν βλέπω... μόνο λίγο το βράδυ για να αποκοιμηθώ. αλλά με την ψηφιακή τηλεόραση και το αναμενόμενο hdtv ανυπομονώ να δω ποδόσφαιρο στα 1080p! θα είναι μεγάλη απόλαυση! :eyepop: :p :p

gcrook
14/01/2010, 22:30
Το mpeg4 ειναι στανταρ και οχι επειδη οι κατασκευαστες θελουν τα λεφτα μας διοτι ολοι απολαμβανουμε εδω και χρονια και θεωρουμε δεδομενο το mpg4 σε οτιδηποτε αλλο (κινητα,ιντερνετ βιντεο,καμερες εικονα και ηχο γενικα) και απλα περασε και στην ψηφιακη αναμεταδοση και επειδη ηταν αναμενομενο και επειδη ειναι πιο efficient και για εμας και για τους brodcasters και ολο το κυκλωμα γενικα.

Επειδη με κουραζουν απιστευτα κλισε του στυλ "οι κατασκευαστες θελουν τα λεφτα μας" κοκ ,ριχτε μια ματια λιγο στην ζωη σας πως και με τι μεσα επικοινωνειτε, πως διασκεδαζετε, πως ψωνιζετε, και πως ζειτε,που τα εχετε ως δεδομενα χωρις να το πολυσκεφτεστε.

Ειναι σαν να σας πηδανε απο γεννησιμιου σας και να σας πειραξε στα γεραματα μολις μαθατε οτι η πραξη αυτη λεγεται βιασμος.:sick:

super_toto
14/01/2010, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Και συ γραφεις απο ενα μηχανημα που μπορει να κανει δισεκατομμυρια μαθηματικους υπολογισμους το δευτερολεπτο, να δωσει λυσεις σε προβληματα που καποτε εκαναν αιωνες να λυθουν,να σχεδιασεις και να δημιουργησεις πραγματα που καποτε ηθελες ενα ολοκληρο επιτελειο ανθρωπων και μηχανηματων για να γινουν, να διαβασει ολος ο κοσμος της σκεψη σου μεσα σε δευτερολεπτα ενω καποτε περνουσαν αιωνες μεχρι να φτασουν τα νεα απο το ενα σημειο της γης στο αλλο,και αντι για αυτα καθεσαι και γραφεις μισες και ανοητες σκεψεις.Και με γραφομηχανη εκανες την δουλεια σου.Μπορω και να το συνεχισω αμα θες και με αλλα παραδειγματα. :lol:

Το περιεχομενο της τηλεορασης ειναι αλλο θεμα.Αν νομιζεις οτι εχει να κανει με την αριστη ποιοτητα τηλεορασης μονο και εξαντλεις εκει την επιχειρηματολογια σου εκει μπορεις να ζησεις σε μια σπηλια και να απαρνηθεις την εξελιξη της τεχνολογιας που καλως η κακως ολοι μας βιωνουμε.

Επισης "να διατηρηθει η αναλογικη τηλεοραση" μιλας σε παγκοσμιο επιπεδο φανταζομαι.Το θεμα ειναι οτι αυτο γινοταν ολα αυτα τα χρονια ενω θα επρεπε να ειχαμε περασει στο ψηφιακο δεκαετιες πριν ακριβως για αυτο το λογο.Το προβληματα της αναλογικης εκπομπης σε εναν ψηφιακο κοσμο (εκτος και αν πιστευεις οτι χρησιμοποιουμε ακομα τηλεγραφο και οτι το εσεμες στην γκομενα περναει απο επιγεια καλωδια) δημιουργουσαν τοσο προβληματα σε επιπεδο παραγωγης, μηχανηματων,προτυπων, κοκ, που ολο το pipeline ηταν και ειναι κατα καποια εννοια προβληματικο και χαωδες ωστε να παραμεινει συμβατο με στανταρ που θεσπιστηκαν πριν απο μισο αιωνα και βαλε.

Αν το βλεπεις το ολο θεμα κοινωνικα η και πολιτικα τοτε δεν το βλεπεις ιστορικα αλλα σκεψου και συ κατι ολα εγω θα στα λεω;:lol:

Άρες μάρες κουκουνάρες. Ήθελα νά ξερα τι πίνεις βραδιάτικα :lol:

Ξαναδιάβασε αύριο που θα είσαι νηφάλιος αυτά που έγραψα και θα δεις ότι απαντάς σε πράγματα που δεν ειπώθηκαν.
Προσοχή αν οδηγήσεις.

stefanos
14/01/2010, 23:09
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά τα κανάλια δεν με θέλουν για πελάτη?
Και δεν θα βλέπω τηλεόραση?

toyar
15/01/2010, 06:18
Δηλαδή αν δεν πάρω αποκωδικοποιητή δεν θα βλέπω τίποτα;:cry:
Κι αν πάρω δεν θα βλέπω τα μικρά κανάλια;:look:

Anty12
15/01/2010, 09:49
Κορίτσια....

Όλη η φασαρία γίνεται για να μπορούν οι καναλάρχες να μεταδίδουν το σήμα τους όλοι μαζί μέσα από μία συχνότητα επειδή το ΕΣΡ (βλέπε εκάστοτε κυβέρνηση) χρησιμοποιούσε πάντα τις συχνότητες ως μέσω πίεσης προς τα ΜΜΕ και ειδικότερα την τηλεόραση (θυμάστε τα επιλεκτικά ξηλώματα κεραιών γιατί και καλά δεν είχαν άδεια στον Υμηττό) , και επειδή το να πάρεις μία συχνότητα κοστίζει.

Τώρα που πιέζονται οικονομικά (βλέπε εθελουσία έξοδο στον ΑΝΤ1 το καλοκαίρι που μας πέρασε) συνασπίστηκαν μέσα από μία εταιρία και μέσα από την τεχνολογία αντεπιτίθενται........σε ποιον...???.....θα δείξει ο χρόνος.....ίσως γιατί βλέπουν να έρχεται το fiber to the home , η διαδραστική τηλεόραση..... και προετοιμάζονται να προλάβουν να είναι έτοιμοι για την εποχή που ο κόσμος θα τους γράψει στα @ρχίδια του και θα πουλάει η διαφήμιση μόνο στην γιαγιά μου.



Και μερικές διευκρινήσεις

Πρώτα απ' όλα η τεχνολογία mpeg δεν είναι τρόπος μετάδοσης, δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του σήματος, είναι μέθοδος συμπίεσης δεδομένων, ευρύτατα διαδεδομένη στο χώρο του video και του ήχου.

Δεύτερον το ψηφιακό σήμα ΔΕΝ είναι ισχυρότερο από το αναλογικό, απλά το περιεχόμενο ενός ψηφιακού σήματος είναι ποιοτικότερο και πιο εύκολα διαχειρίσημο. Σκεφτείτε απλά που έχετε σήμα στο κινητό, που στην τηλεόραση και θα καταλάβετε τι εννοώ.


Η τεχνολογία μετάδοσης που θα χρησιμοποιήσουν (πιθανότατα πολυπλεξία σήματος τύπου TDMA time division multiple access) θα είναι να εκπέμπουν 4 κανάλια μέσα σε μια συχνότητα 31,6mbps δηλαδή 8mbps (downstream) ....δηλαδή τεχνολογία των σπηλαίων, όταν μία οπτική ίνα στο σπίτι θα σου έδινε την δυνατότητα τουλάχιστον 100mbps, δηλαδή να βλέπεις ειδήσεις στο ένα κανάλι, να γράφεις ταυτόχρονα ένα έργο στο άλλο κανάλι, να επιλέγεις εσύ τι θέλεις να δεις μέσα από το ίδιο κανάλι και όταν σου πασάρουν Ανίτες και Τατιάνες να αλλάζεις κανάλι και αυτό να το καταλαβαίνουν χωρίς να υπάρχει μηχανάκι της AGB………..

Δυστηχώς όμως το πρόγραμμα FTTH (fiber to the home) πάγωσε γιατί δεν υπάρχει φράγκο.

Τέλος, με δυο-τρεις μέρες διάβασμα, έναν μέσης ισχύος υπολογιστή, και λίγα ευρόπουλα, δεν χρειάζεται να πληρώσεις φράγκο σε κανέναν. Ότι βγαίνει στον αέρα, είναι προσβάσιμο από όλους.


Υ.Γ.Εδώ δεν τους νοιάζει το περιεχόμενο του σήματος.... θα τους νοιάξει η ποιότητα του.

perastikos
15/01/2010, 09:58
Πέρα από τις φιλοσοφίες για τον αν θα έπρεπε να πάμε σε ψηφιακό mpeg 4 ή 2, να μείνουμε στο αναλογικό ή να μείνουμε στο ασπρόμαυρο για να γλυτώσουμε την αγορά έγχρωμης TV ("έγχρωμη TV, ασπρόμαυρη ζωή" που λέει και το σύνθημα...).

Καθαρά πρακτικά:
- Έχω σπίτι 3 τηλεοράσεις, μία καινούργια με Mpeg-4 και δύο μικρές παλιές.... Τι κάνω?

Η νέα παίζει τα πάντα! Και MPEG-4 και MPEG-2 και αναλογικό. Δεν ασχολούμαι άλλο μαζί της.-

Για τις δύο παλιές:
- Αγοράζω έναν ψηφιακό αποκωδικοποιητή MPEG-4 και βλέπω και στις 2 τηλεοράσεις τα ίδια
- Αγοράζω δύο αποκωδικοποιητές και βλέπω ότι θέλω και στις 2 τηλεοράσεις, ψηφιακό και αναλογικό
- Δεν αγοράζω τίποτα και περιμένω τη στιγμή (μετά από 2-3 χρόνια) που θα βλέπω μόνο χιόνια καθώς δεν θα υπάρχει αναλογικό σήμα στην περιοχή μου.
- Πετάω τις δύο παλιές τηλεοράσεις γιατί είναι μαλακία να υπάρχουν 3 τηλεοράσεις σε 1 σπίτι! :p

ermiss
15/01/2010, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos

Για τις δύο παλιές:
- Αγοράζω έναν ψηφιακό αποκωδικοποιητή MPEG-4 και βλέπω και στις 2 τηλεοράσεις τα ίδια
- Αγοράζω δύο αποκωδικοποιητές και βλέπω ότι θέλω και στις 2 τηλεοράσεις, ψηφιακό και αναλογικό
- Δεν αγοράζω τίποτα και περιμένω τη στιγμή (μετά από 2-3 χρόνια) που θα βλέπω μόνο χιόνια καθώς δεν θα υπάρχει αναλογικό σήμα στην περιοχή μου.
- Πετάω τις δύο παλιές τηλεοράσεις γιατί είναι μαλακία να υπάρχουν 3 τηλεοράσεις σε 1 σπίτι! :p
το τελευταίο :lol:

gcrook
15/01/2010, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12

Πρώτα απ' όλα η τεχνολογία mpeg δεν είναι τρόπος μετάδοσης, δεν έχει να κάνει με την ποιότητα του σήματος, είναι μέθοδος συμπίεσης δεδομένων, ευρύτατα διαδεδομένη στο χώρο του video και του ήχου.

Δεύτερον το ψηφιακό σήμα ΔΕΝ είναι ισχυρότερο από το αναλογικό, απλά το περιεχόμενο ενός ψηφιακού σήματος είναι ποιοτικότερο και πιο εύκολα διαχειρίσημο. Σκεφτείτε απλά που έχετε σήμα στο κινητό, που στην τηλεόραση και θα καταλάβετε τι εννοώ.


Η τεχνολογία μετάδοσης που θα χρησιμοποιήσουν (πιθανότατα πολυπλεξία σήματος τύπου TDMA time division multiple access) θα είναι να εκπέμπουν 4 κανάλια μέσα σε μια συχνότητα 31,6mbps δηλαδή 8mbps (downstream) ....δηλαδή τεχνολογία των σπηλαίων, όταν μία οπτική ίνα στο σπίτι θα σου έδινε την δυνατότητα τουλάχιστον 100mbps, δηλαδή να βλέπεις ειδήσεις στο ένα κανάλι, να γράφεις ταυτόχρονα ένα έργο στο άλλο κανάλι, να επιλέγεις εσύ τι θέλεις να δεις μέσα από το ίδιο κανάλι και όταν σου πασάρουν Ανίτες και Τατιάνες να αλλάζεις κανάλι και αυτό να το καταλαβαίνουν χωρίς να υπάρχει μηχανάκι της AGB………..



Υ.Γ.Εδώ δεν τους νοιάζει το περιεχόμενο του σήματος.... θα τους νοιάξει η ποιότητα του.

Ξερεις αν η κωδικoποιηση θα ειναι vbr στα 8 mbps η cbr?

Επισης αυτο το 4 καναλια σε μια συχνοτητα με μπερδεψε.Εννοεις απο την ιδια συχνοτητα (τι σχεση εχει η συχνοτητα με το ευρος των 32mbps αληθεια) 4 διαφορετικα προγραμματα ενος καναλιου μηπως;:confused:


Η ποιοτητα τους νοιαζει..αμε.Εδω η ΕΡΤ περηφανευεται οτι ακολουθει το προτυπο BBC.:lol: :bigcry:

Περα απο αυτο δεν σταθηκα καθολου στο θεμα DIGEA.Απλως δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατον νεοι ανθρωποι να θεωρουν την τεχνολογια δεδομενη απο την μια και να την αφοριζουν απο την αλλη....

ermiss
15/01/2010, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Περα απο αυτο δεν σταθηκα καθολου στο θεμα DIGEA.Απλως δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι δυνατον νεοι ανθρωποι να θεωρουν την τεχνολογια δεδομενη απο την μια και να την αφοριζουν απο την αλλη....


Απλά δεν σου δίνουν το δικαίωμα επιλογής.

Σαν να σου πουν αύριο κομμένο το tcp/ip τράβα αγόρασε νέο ρούτερ, νέο modem και νέο laptop γιατί ούτε το wifi δεν θα δουλεύει... Α ναι, θα μπορείς να αγοράσεις ένα 3κιλο usb converter που θα κατασκευάσουν οι κινέζοι και ίσως βγει φτηνά...

Anty12
15/01/2010, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ξερεις αν η κωδικoποιηση θα ειναι vbr στα 8 mbps η cbr?

Όχι δεν γνωρίζω.....αλλά τα πάντα "σπάνε" αν αυτό εννοείς


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Επισης αυτο το 4 καναλια σε μια συχνοτητα με μπερδεψε.Εννοεις απο την ιδια συχνοτητα (τι σχεση εχει η συχνοτητα με το ευρος των 32mbps αληθεια) 4 διαφορετικα προγραμματα ενος καναλιου μηπως;:confused:

Οχι

Αν και εφόσον χρησιμοποιήσουν TDMA , τότε μία συχνότητα Χ Μhz για παράδειγμα την κωδικοποιείς ψηφιακά σε ένα εύρος 31.6 mbps streaming, από το οποίο μέσω του time division δίνεις time slots για εύρος 8 mbps σε κάθε κανάλι. Δεν είναι 8 ακριβώς γιατί κρατάς και εύρος για τον συγχρονισμό κτλ.

Ουσιαστικά σε ένα κανάλι (carier) φορτώνεις τον περιεχόμενο 4 καναλιών (τηλεοπτικών) σε διαφορετικό χρόνο το καθένα.

byron
15/01/2010, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Αν και εφόσον χρησιμοποιήσουν TDMA , τότε μία συχνότητα Χ Μhz για παράδειγμα την κωδικοποιείς ψηφιακά σε ένα εύρος 31.6 mbps streaming, από το οποίο μέσω του time division δίνεις time slots για εύρος 8 mbps σε κάθε κανάλι. Δεν είναι 8 ακριβώς γιατί κρατάς και εύρος για τον συγχρονισμό κτλ.

Ουσιαστικά σε ένα κανάλι (carier) φορτώνεις τον περιεχόμενο 4 καναλιών (τηλεοπτικών) σε διαφορετικό χρόνο το καθένα.

Τις λατρεύω αυτές τις συζητήσεις. :a07:

Δεν καταλαβαίνω Χριστό, αλλά μ΄άρέσει :D

project.breeze
15/01/2010, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Όχι δεν γνωρίζω.....αλλά τα πάντα "σπάνε" αν αυτό εννοείς



Οχι

Αν και εφόσον χρησιμοποιήσουν TDMA , τότε μία συχνότητα Χ Μhz για παράδειγμα την κωδικοποιείς ψηφιακά σε ένα εύρος 31.6 mbps streaming, από το οποίο μέσω του time division δίνεις time slots για εύρος 8 mbps σε κάθε κανάλι. Δεν είναι 8 ακριβώς γιατί κρατάς και εύρος για τον συγχρονισμό κτλ.

Ουσιαστικά σε ένα κανάλι (carier) φορτώνεις τον περιεχόμενο 4 καναλιών (τηλεοπτικών) σε διαφορετικό χρόνο το καθένα.



Ε φιλαράκι μη βρίζεις

Anty12
15/01/2010, 11:31
Νταξ ρε παιδιά μη βαράτε .......:smilea:

Απ' αυτά βγάζω το ψωμάκι μου .... 15 χιλίαρικα είναι αυτά...... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1634155#post1634155):cry:

Anty12
15/01/2010, 11:48
Και για να μην πετάτε 2 και 3 ετών συσκευές εδώ (http://www.neotion.com/products/module.htm)....άκου εκεί 70 Ε το κουτί όταν το αγοράζουν 12.

Garfield
16/01/2010, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12


Αν και εφόσον χρησιμοποιήσουν TDMA , τότε μία συχνότητα Χ Μhz για παράδειγμα την κωδικοποιείς ψηφιακά σε ένα εύρος 31.6 mbps streaming, από το οποίο μέσω του time division δίνεις time slots για εύρος 8 mbps σε κάθε κανάλι. Δεν είναι 8 ακριβώς γιατί κρατάς και εύρος για τον συγχρονισμό κτλ.

Ουσιαστικά σε ένα κανάλι (carier) φορτώνεις τον περιεχόμενο 4 καναλιών (τηλεοπτικών) σε διαφορετικό χρόνο το καθένα.

Στην μάνα σου το είπες? :confused:

thagro
16/01/2010, 20:03
Ερωτηση επειδη δεν το εχω το θέμα:
Αν εχω κεντρική κεραία και βάλω ΕΝΑΝ αποκωδικοποιητή στην κεντρική δεν είμαι καλυμμένος?
Θα χρειαστώ ενισχυτές ίσως?
Κάτι τέτοιο έχω ακούσει οτι γίνεται σε άλλες περιπτώσεις....όπου πληρώνεις με το μήνα...:confused:
Οποιος έχει το θέμα ας απαντήσει,δεν είμαστε τώρα για άλλα διακοσάρικα...

laryfz1
16/01/2010, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Και για να μην πετάτε 2 και 3 ετών συσκευές εδώ (http://www.neotion.com/products/module.htm)....άκου εκεί 70 Ε το κουτί όταν το αγοράζουν 12.




επειδη τα αγγλικα μου ειναι χαλια τι ειναι ακριβως αυτο

byron
16/01/2010, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από thagro
Ερωτηση επειδη δεν το εχω το θέμα:
Αν εχω κεντρική κεραία και βάλω ΕΝΑΝ αποκωδικοποιητή στην κεντρική δεν είμαι καλυμμένος?
Θα χρειαστώ ενισχυτές ίσως?
Κάτι τέτοιο έχω ακούσει οτι γίνεται σε άλλες περιπτώσεις....όπου πληρώνεις με το μήνα...:confused:
Οποιος έχει το θέμα ας απαντήσει,δεν είμαστε τώρα για άλλα διακοσάρικα...

Μπορείς αν βάλεις, αλλά όλες οι τηλεοράσεις θα δείχνουν το ίδιο πρόγραμμα. Ετσι έμαθα τουλάχιστον + το ότι ο κεντρικός είναι πιο ακριβός.

byron
16/01/2010, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από laryfz1
επειδη τα αγγλικα μου ειναι χαλια τι ειναι ακριβως αυτο Αποκωδικοποιητής σε μέγεθος πιστωτικής κάρτας. Η τηλεόραση πρέπει να έχει υποδοχή για κάτι τέτοιο όμως.

McTalas
17/01/2010, 03:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από thagro
Ερωτηση επειδη δεν το εχω το θέμα:
Αν εχω κεντρική κεραία και βάλω ΕΝΑΝ αποκωδικοποιητή στην κεντρική δεν είμαι καλυμμένος?
Θα χρειαστώ ενισχυτές ίσως?
Κάτι τέτοιο έχω ακούσει οτι γίνεται σε άλλες περιπτώσεις....όπου πληρώνεις με το μήνα...:confused:
Οποιος έχει το θέμα ας απαντήσει,δεν είμαστε τώρα για άλλα διακοσάρικα...
ποια περιοχη εισαι?
οχι Δεν μπορεις να βαλεις κεντρικο αποκωδικοποιητη, θελεις εναν για καθε τηλεοραση.

Οι ενισχυτες σηματος δεν χρειαζονται πια, πρεπει να βγουν γιατι διμηουργουν προβλημα στην ληψη πλεον.

Anty12
19/01/2010, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μπορείς αν βάλεις, αλλά όλες οι τηλεοράσεις θα δείχνουν το ίδιο πρόγραμμα.

:a013:

Anty12
19/01/2010, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αποκωδικοποιητής σε μέγεθος πιστωτικής κάρτας. Η τηλεόραση πρέπει να έχει υποδοχή για κάτι τέτοιο όμως.


Λογικά όλες οι tv που είναι 1-2 ετών έχουν.Κοιτάξτε πίσω και στο πλάι , πρόκειται για μία θυρίδα όπως αυτές των ΑΤΜ περίπου.

yannis24
19/01/2010, 10:30
ερωτηση πρωτη :
και ποσο στοιχιζει αυτη η καρτουλα ?
γιατι αμα μιλαμε για κανενα €200 αστο καλυτερα !!

ερωτηση δευτερη :
που την βρισκουμε στο Ελλαντα ?

golis
19/01/2010, 10:34
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=20251&cat=0&page=1

LsKostas
19/01/2010, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Άρες μάρες κουκουνάρες. Ήθελα νά ξερα τι πίνεις βραδιάτικα :lol:

Ξαναδιάβασε αύριο που θα είσαι νηφάλιος αυτά που έγραψα και θα δεις ότι απαντάς σε πράγματα που δεν ειπώθηκαν.
Προσοχή αν οδηγήσεις.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

Anty12
19/01/2010, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τις λατρεύω αυτές τις συζητήσεις. :a07:

Δεν καταλαβαίνω Χριστό, αλλά μ΄άρέσει :D


Επειδή σε πάω ρε mod θα προσπαθήσω να το εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται.

Πες ότι το τηλεοπτικό σήμα ενός καναλιού που φτάνει στην τηλεόραση σου στην Αθήνα, εκπέμπεται από έναν σταθμό (κεραία ) στην Θεσσαλονίκη, σε μία προκαθορισμένη συχνότητα (π.χ. στο κανάλι 5 το Tv Μακεδονία ) και έχει στην συχνότητα αυτή, ένα συγκεκριμένο περιεχόμενο (π.χ. την εκπομπή του Λιακόπουλου στις 8 ή ώρα).

Και ας υποθέσουμε ότι όλα τα κανάλια στην Ελλάδα, εκπέμπουν από την Θεσ/κη, για λόγους απλότητας.

Φαντάσου τώρα ότι η τηλεόραση σου είναι ο ΟΣΕ Αθηνών (δέκτης), η κεραία εκπομπής είναι ο ΟΣΕ Θεσ/κης (πομπός), η συχνότητα εκπομπής (π.χ. κανάλι 5) είναι η σιδηροδρομική γραμμή Αθήνα- Θεσ/κη , και η εκπομπή (σήμα) του Λιακό στις 8 η ώρα, είναι το τραίνο μαζί με το εμπόρευμα.

Τα τραίνα έρχονται το ένα πίσω από το άλλο, συνεχώς με μια συγκεκριμένη ταχύτητα και ξεφορτώνουν στην τηλεόραση σου το εμπόρευμα, οπότε έχεις εικόνα στο γυαλί χωρίς διακοπές να σου λέει : σηκωθείτε από ντιβάνια, καρέκλες καναπέδες κτλ……

Άμα αλλάξεις κανάλι για να δεις τα μπούτια της Μενεγάκη, θα χρειαστείς δεύτερη σιδηροδρομική γραμμή Αθήνα- Θεσ/κη , δεύτερο τραίνο, δεύτερο εμπόρευμα.
Άμα ξανααλλάξεις , για να δεις π.χ. πως το κάνουν οι σουπιές, σε κάνα ντοκιμαντέρ του ΣΚΑΙ…..τρίτη γραμμή, τρίτο τραίνο, τρίτο εμπόρευμα.

Αυτά στην αναλογική εποχή.

Πως θα σου φαινόταν όμως , άμα στις ράγες του Αθήνα – Θεσ/κη, βάζαμε ένα σουπερ ντουπερ , βολίδα τραίνο, που μετά την ατμομηχανή, στο πρώτο βαγόνι έχει σαν εμπόρευμα τον Λιακό, στο δεύτερο την Μενεγάκη, στο τρίτο τις σουπιές του ΣΚΑΙ, στο τέταρτο δεν ξέρω γω τι…..?

Και αυτό το τραίνο αριβάρει τόσο γρήγορα και είναι τόσο καλά εξοπλισμένο που στο χώρο μόνο ενός βαγονιού του, χωράει ολόκληρο το περιεχόμενο ενός παλιού τραίνου?

Γίνονται όλα τόσο γρήγορα, τόσο νοικοκυρεμένα που εσύ δεν την καταλαβαίνεις την διαφορά.

Σούπερ θα μου πεις….πάνω στην ίδια γραμμή, πάνω στο ίδιο τραίνο, τέσσερα διαφορετικά εμπορεύματα (δηλ. τέσσερα κανάλια, σήματα, εκπομπές).

Καλωσήλθατε στο ψηφιακά διαμορφωμένο αναλογικό τηλεοπτικό σήμα, δηλαδή την ψηφιακή τηλεόραση.

Και φαντάσου την εποχή που η σιδηροδρομική γραμμή Αθήνα- Θεσ/κη θα είναι σαν την Εγανατία οδό (οπτική ίνα) τα τραίνα θα είναι ακόμη πιο γρήγορα (Νext Generation Networks-MPLS), να μπορείς να διαλέξεις εσύ πια παρκαρισμένα στη Θεσ/κη τραίνα θα έρθουν στο σταθμό σου, να μπορείς να πεις το τραίνο των 8 θέλω να έρθει στις 11, να στέλνεις δικά σου τραίνα (έστω και μικρά) και να τους λες :Τι μαλακίες μου στείλατε, δεν σας ξαναξεφορτώνω (διαδραστική τηλεόραση) και…και…και…

Ένας γενναίος νέος κόσμος.

Για τα κακά και άσχημα της ψηφιακής , ίσως σε κάποιο άλλο post

Nostra
19/01/2010, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12

Πως θα σου φαινόταν όμως , άμα στις ράγες του Αθήνα – Θεσ/κη, βάζαμε ένα σουπερ ντουπερ , βολίδα τραίνο, που μετά την ατμομηχανή, στο πρώτο βαγόνι έχει σαν εμπόρευμα τον Λιακό, στο δεύτερο την Μενεγάκη, στο τρίτο τις σουπιές του ΣΚΑΙ, στο τέταρτο δεν ξέρω γω τι..?

Ένας γενναίος νέος κόσμος.

κάνα γενναίο πολύνεκρο εκτροχιασμό? ... καλέ μου σταθμάρχΑ?

NikosR
19/01/2010, 12:57
Αυτό που δε λέει η Digea ειναι πώς οι προδιαγραφές του συστήματος της αυτή τη στιγμή, όπως και οι μινιμουμ προδιαγραφες των αποκωδικοποιητών που έχει δημοσιοποιήσει, καλύπτουν μόνο Standard Definition (720x576, DVD quality). Οι φτηνοί αποκωδικοποιητές που άρχισαν να κυκλοφορούν από όσο είδα μόνο SD ή αντε μέχρι 1080i καλύπτουν. Ενας αποκωδικοποιητής μπορεί αυτή τη στιγμη να πωλείται ώς κατάλληλος για την digea και μόνο με υποστήριξη standard definition. Για αυτό προσοχή στην αγορά σας (αν είστε αισιόδοξοι και πιστεύετε πώς σύντομα θα έχουμε εκπομπές HD στην Ελλάδα....)

http://download.digea.gr/admin/spaw2/uploads/files/STB%20Requirements%20Ver%201%201.pdf


:rotflmao:

Λεωνίδας
19/01/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
κάνα γενναίο πολύνεκρο εκτροχιασμό? ... καλέ μου σταθμάρχΑ? :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

dukeandthecity
19/01/2010, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Όχι δεν γνωρίζω.....αλλά τα πάντα "σπάνε" αν αυτό εννοείς



Οχι

Αν και εφόσον χρησιμοποιήσουν TDMA , τότε μία συχνότητα Χ Μhz για παράδειγμα την κωδικοποιείς ψηφιακά σε ένα εύρος 31.6 mbps streaming, από το οποίο μέσω του time division δίνεις time slots για εύρος 8 mbps σε κάθε κανάλι. Δεν είναι 8 ακριβώς γιατί κρατάς και εύρος για τον συγχρονισμό κτλ.

Ουσιαστικά σε ένα κανάλι (carier) φορτώνεις τον περιεχόμενο 4 καναλιών (τηλεοπτικών) σε διαφορετικό χρόνο το καθένα.

Εχεις βγάλει γκομενα με τετοιες ατακες μωρη κουφάλα...:rotflmao: :rotflmao:

σαν τον γεροαντουαν στα τεχνικά είσαι :lol: :lol:

Anty12
19/01/2010, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
Εχεις βγάλει γκομενα με τετοιες ατακες μωρη κουφάλα...:rotflmao: :rotflmao:

σαν τον γεροαντουαν στα τεχνικά είσαι :lol: :lol:

Μίλησε και η "αιχμή του δόρατος της ελληνικής τεχνολογίας" τώρα......:a13: :a31:

OldMan
19/01/2010, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το aspect ratio... (4:3 16:9)... αποκωδικοποιητη... το προτυπο ειναι mpeg2 η mpeg4...
το aspect ratio του HDTV ειναι 16:9... Αποκωδικοποιητης mpeg4... εξοδο HDMI... DVI εξοδο... μονο scart... παλιες CRT.... εκπεμψουν 1080 και ποια 720... (
Άμα ξέρει να μιλάει πρόστυχα ο άντρας... :blush: :a07:

blackbusa
19/01/2010, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ξερεις αν η κωδικoποιηση θα ειναι vbr στα 8 mbps η CBR?



οπου Honda και μπερδεμα ρε πουστη μου....:sad:

PortisHead
26/01/2010, 10:01
Ηδη βλεπω στην αγορα να πουλανε τετοιους αποκωδικοποιητες για την λήψη του νεου ψηφιακου σήματος.
Οσα εχω βρει όμως ειναι εξωτερικες συσκευες (σαν DVD Player).
Γνωριζει κανεις αν κυκλοφορει τίποτα στο εμποριο σε μορφή κάρτας ? stick ?
Να συνδεετε δλδ απευθειας πανω στις εξοδους που διαθετει η TV , π.χ. USB ,HDMI κ.λ.π.


:wave2:

Stergios69
26/01/2010, 10:02
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=20251&cat=0&page=1

matmat
26/01/2010, 10:19
public (http://www.public.gr)

GABBER
26/01/2010, 10:25
Οκ super..Μια ερωτηση και απο μενα , ομως.

Control παραμενει , αυτο της τηλεορασης??? Γιατι αν ηταν εξωτερικο , θα ειχε δικο του...

Οεοοοο????

PortisHead
26/01/2010, 10:26
Θυρα CI ???
:(
Σε USB ? HDMI ? δεν υπαρχει κατι ?

byron
26/01/2010, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Θυρα CI ???
:(
Σε USB ? HDMI ? δεν υπαρχει κατι ?

Ψάξε εδώ που σε ΄φερα.

GABBER
26/01/2010, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Θυρα CI ???
:(
Σε USB ? HDMI ? δεν υπαρχει κατι ?


Δεν υπαρχει TV που να εχει usb , hdmi και δεν εχει PCMCIA θυρα....

Ειναι παλιο προτυπο...

CIRUS
26/01/2010, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Αυτό που δε λέει η Digea ειναι πώς οι προδιαγραφές του συστήματος της αυτή τη στιγμή, όπως και οι μινιμουμ προδιαγραφες των αποκωδικοποιητών που έχει δημοσιοποιήσει, καλύπτουν μόνο Standard Definition (720x576, DVD quality). Οι φτηνοί αποκωδικοποιητές που άρχισαν να κυκλοφορούν από όσο είδα μόνο SD ή αντε μέχρι 1080i καλύπτουν. Ενας αποκωδικοποιητής μπορεί αυτή τη στιγμη να πωλείται ώς κατάλληλος για την digea και μόνο με υποστήριξη standard definition. Για αυτό προσοχή στην αγορά σας (αν είστε αισιόδοξοι και πιστεύετε πώς σύντομα θα έχουμε εκπομπές HD στην Ελλάδα....)

http://download.digea.gr/admin/spaw2/uploads/files/STB%20Requirements%20Ver%201%201.pdf


:rotflmao:

οποιος πιστεύει ότι θα πάμε σε High definision πριν το πέρας 10τιας και βάλε μάλλον γελασμένος είναι

κατα τη γνώμη μου περιμένετε ένα χρόνο να πέσουν οι τιμές στα 30 ευρουλάκια και πιο κάτω και μετά πάρτε έναν φτηνό standard definition MPEG-4. Προς το παρόν δεν αξίζει να πάρετε αποκωδικωποιητή ούτως ή άλλως το αναλογικό παίζει μια χαρά ακόμα και για τουλάχιστον 2 χρόνια μην πω και παραπάνω πριν σταματήσει η εκπομπή του.

PortisHead
26/01/2010, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από GABBER
Δεν υπαρχει TV που να εχει usb , hdmi και δεν εχει PCMCIA θυρα....

Ειναι παλιο προτυπο...

Μπορει να κανω και λαθος...αλλα ειναι διαφορετικο το PCMCIA slot απο το CI.

Αραγε να υπαρχει καποιος μετατροπεας : USB-->CI ? HDMI --> CI ?

:rolleyes:

SnakeMJK
26/01/2010, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Μπορει να κανω και λαθος...αλλα ειναι διαφορετικο το PCMCIA slot απο το CI.

Αραγε να υπαρχει καποιος μετατροπεας : USB-->CI ? HDMI --> CI ?

:rolleyes:

το CI slot δέχεται και PCMCIA κάρτες!

όσο για τους μετατροπείς που λες, υπάρχουν, αλλά θέλει ψάξιμο.

PortisHead
26/01/2010, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
το CI slot δέχεται και PCMCIA κάρτες!

όσο για τους μετατροπείς που λες, υπάρχουν, αλλά θέλει ψάξιμο.

Ναι ισως.
Αλλα αποτι βλεπω , στην αγορα παιζουν μονο mpeg4 decoders για CI slot :(

GABBER
26/01/2010, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
οποιος πιστεύει ότι θα πάμε σε High definision πριν το πέρας 10τιας και βάλε μάλλον γελασμένος είναι

κατα τη γνώμη μου περιμένετε ένα χρόνο να πέσουν οι τιμές στα 30 ευρουλάκια και πιο κάτω και μετά πάρτε έναν φτηνό standard definition MPEG-4. Προς το παρόν δεν αξίζει να πάρετε αποκωδικωποιητή ούτως ή άλλως το αναλογικό παίζει μια χαρά ακόμα και για τουλάχιστον 2 χρόνια μην πω και παραπάνω πριν σταματήσει η εκπομπή του.

To πρόβλημα είναι σε αυτούς που έχουν απαράδεκτο αναλογικό σήμα (όπως εγώ...)

Το ψηφιακό αν και χαμηλής ανάλυσης σήμα ( για HD ...ΥΠΟΜΟΝΗ...) τους (μας) λύνει το πρόβλημα...

No more mirror idols :smilea:

PortisHead
26/01/2010, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από GABBER
To πρόβλημα είναι σε αυτούς που έχουν απαράδεκτο αναλογικό σήμα (όπως εγώ...)

Το ψηφιακό αν και χαμηλής ανάλυσης σήμα ( για HD ...ΥΠΟΜΟΝΗ...) τους (μας) λύνει το πρόβλημα...

No more mirror idols :smilea:

+ 1250

jimmis5
30/01/2012, 12:20
Up στο θεμα και ερωτηση μπας και εχει κανενας κανα λινκ για κανα τσαμπε ολε αποδοικοποιτη με εχει πρηξει μια χηρα στην πολυκατοικια και δεν ειμαι να τις κανω τα γλυκα ματια:look: :sick:
κανα ebay δεκτον


ΑΑΑα και γκαμο την Τζιτζια
Θα βλεπω Mega Hd να γουσταρω:evil:

perastikos
30/01/2012, 14:09
Εγώ αυτόν εδώ θα πάρω, η τηλεόραση που έχω δεν αξίζει για κάτι παραπάνω:
CRYPTO DVB-T RECEIVER [ReDi 40MP]
http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?partno=W003501

28 Euros στο (πατρινό) Play247... 25,50 μπορώ να στον βρω εγώ αν ενδιαφέρεσαι ;)

PortisHead
30/01/2012, 18:00
Μακρυα απο τους TURBO-X αποκωδικοποιητές του ΠΛΑΙΣΙΟΥ
2 έχω παρει..και τους 2 , απο 2 φορες για service(κολάγαν , σβήναν κλπ).
Τσαμπα μεν η επισκευή...αλλα δεν αξίζει την ταλαιπωρία.

vaska
30/01/2012, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Μακρυα απο τους TURBO-X αποκωδικοποιητές του ΠΛΑΙΣΙΟΥ
2 έχω παρει..και τους 2 , απο 2 φορες για service(κολάγαν , σβήναν κλπ).
Τσαμπα μεν η επισκευή...αλλα δεν αξίζει την ταλαιπωρία.

Ισχύει γενικότερα για ότι Τ-Χ. Ποιοτικά είναι Γ Τ Π Κ με όλο το σεβασμό στις λέξεις.


Προτιμήστε crypto, Ελληνική εταιρία και πολύ πολύ καλή και ποιοτική εδώ και πολλά χρόνια.


:wave2: :wave2: :wave2:

SVX
30/01/2012, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Ισχύει γενικότερα για ότι Τ-Χ. Ποιοτικά είναι Γ Τ Π Κ με όλο το σεβασμό στις λέξεις.


Προτιμήστε crypto, Ελληνική εταιρία και πολύ πολύ καλή και ποιοτική εδώ και πολλά χρόνια.


:wave2: :wave2: :wave2:

Και τα 2 σωστα ......

sotpag
30/01/2012, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5



Θα βλεπω Mega Hd να γουσταρω:evil:



α ρε κουφάλα θες να βλέπεις τον Πρετεντέρη HD με στέρεο ήχο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

bulmont
31/01/2012, 05:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
α ρε κουφάλα θες να βλέπεις τον Πρετεντέρη HD με στέρεο ήχο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Και την Ολγα Τρεμη επιτελους.............................ΣΤΑΘΕΡΗ


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

John Steed
31/01/2012, 06:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernti
Εγώ ρε παιδιά το μόνο που κατάλαβα είναι οτι πρέπει να πάω να τελειώσω το μασατσούτσες ινστιτιουτ οφ τεκνολοτζι για να δω τηλεόραση
:dizzy: :dizzy:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:






No point in watcing tv anymore... And don't get me wrong, I digg the whole digital thing....

jimmis5
31/01/2012, 07:37
Perastikos thaks θα δω τι θα πει η θειά και θα ενημερωσω:beer:


sotpag κουφαλιτσα θα ερθω σπιτι σου να βλεπουμε παρεα να γουσταρουμε ..εμαθα κερνας και καλοριφερ:lol:



bulmont δεν το ειχα σκεφτει αν και τωρα θα φαινονται η ραφες απο το συρραπτικο στην μαπα της:lol: :lol: :lol: :lol:



John Steed συμφωνω απολυτα εγω για παρτη μου πες οτι με πιασει υστερηση και θελω να δω Παπαδημητριου ρε αδερφε και δεν μου ανοιξει την πορτα ο sotpag θα βαλω εδω και ειμαι οκ http://www.kanalia.eu/