PDA

View Full Version : λάστιχα - διαστάσεις



faraway
14/01/2010, 20:08
Καλησπέρα σε όλους τους απανταχού κατόχους xt .
:wave2:

Έχει έρθει η ώρα για λάστιχα στο xt600Ε (2002) και μάλλον καταλήγω για michelin anakee .

Στο site της michelin προτείνει για το πίσω διάσταση 130 ενώ κανονικά η yamaha δίνει 120 .

Έχει βάλει κανείς τέτοια διάσταση σε xt 600 ? Αξίζει ?

Επίσης ρε παιδιά αν και πολυσηζητημένο το θέμα πραγματικά έχω μπερδευτεί με τα τόσα που έχω διαβάσει για το θέμα των ελαστικών .

Αυτή τη στιγμή έχω το pirelli scorpio αλλά δε το εμπιστευομαι καθόλου .

Θέλω ένα λάστιχο που να είναι άψογο στην άσφαλτο , χωρίς να με ενδιαφέρει το πόσο γρήγορα θα φθείρεται κτλ, και παράλληλα άμα συναντώ κανά χωματόδρομο να μπορώ απλά να το περάσω .

Καλά δεν έχω καταλήξει στο anakee τι λέτε??? :confused:

xenos
14/01/2010, 21:51
Εγώ έχω βάλει τα anakee στην εργοστασιακή διάσταση και είμαι ευχαριστημένος. Απλά, δεν είναι και πολύ για χώμα. :)

faraway
14/01/2010, 21:55
και γω για τη κανονική διάσταση λέω να πάω και να αφήσω τα πειράματα!!:beer:

στο δρόμο είσαι ευχαριστημένος από την αίσθηση που σου δίνουν??

Λευκάδιος
15/01/2010, 06:46
εχω τα pirelli scorpion a/t με 6000χλμ και ειμαι ευχαριστημενος.απο πιεσεις βαζεις τις προτεινομενες της εταιριας?τα metzeler enduro 3 απ'οτι ακουω και διαβαζω εδω ειναι μια καλη επιλογη για μηχανακι κατηγοριας xt.ειναι αρκετα ακριβα ομως και δεν εχουν διαρκεια ζωης.αν συναντας πολυ συχνα χωματοδρομο θα σου προτεινα continental tkc 80.τα ειχα βαλει σε kle 500 και ειναι αριστα σε κρατημα σε ασφαλτο και στεγνο χωμα.βεβαια λογω της σχεδιασης τους ειναι λιγο 'αργα' σε εναλλαγες κλισεων πχ σε σφιχτο στροφιλικι.για διαστασεις ζαντων-ελαστικων ριξε μια ματια στους πινακες http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=59188 :wave2:

faraway
15/01/2010, 09:37
Απο πιεσεις βαζω 1,5 μπροστα και πισω 2,25 που ειναι και αυτες που λεει η yamaha για τα κιλα μου , αλλα ρε γαμωτο νομιζω πως γλυστρανε πολυ , και το συγκρινω κυριως με τα tourance που φοραγα στο supre tenere!!

faraway
15/01/2010, 15:53
...εσείς με τα xtr και το tenere καμμιά άποψη για τα λάστιχα .

ίδια κοψιά μηχανάκια είναι όλα.

Τι φοράτε πόσο ευχαριστημένοι είσαστε??:wave2: