PDA

View Full Version : Από τον **** ΔΕΝ το περίμενα



johnpan
14/01/2010, 23:31
Ονομάζομαι Γιάννης Πανουτσόπουλος και είμαι κάτοικος Πατρών. Εχω ένα DT200 και κάποια στιγμή μετά από πολλά πολλά χιλιόμετρα χρειάστηκε μια αλλαγή πιστονιού όπως όλα τα δίχρονα. Το τονίζω, ούτε κόλλησε ούτε έβγαλε κάποια βλάβη. Κατάλαβα ότι χρειάζεται αλλαγή γιατί αργούσαν ελαφρώς να πέσουν οι στροφές του και γιατί με συμβούλεψαν σωστά άτομα του φόρουμ.

Το πήγα λοιπόν στο συνεργείο του Βασίλη ****. (Ναι, ειναι ο πατέρας του γνωστού αγωνιζόμενου). Συμφώνησε ότι θέλει πιστονάκι και είπα ότι δεν το βιάζομαι, θα το ήθελα σε δύο εβδομάδες. Πέρασαν τέσσερις εβδομάδες μέχρι με πολλές πιέσεις να μου το φτιάξει. Του είχα πει να το δώσει και σε ηλεκτρολόγο να κοιτάξει τα φώτα του γιατί δούλευαν όποτε ήθελαν, με αποτέλεσμα να καεί ο προβολέας. Πάω στο συνεργείο, μου λέει όλα πάνε ρολόι, και ότι δεν ήθελε ούτε γυάλισμα ο κύλινδρος. Το τσεκάρω, είχε φώτα, το παίρνω και πάω σπίτι.

Την άλλη μέρα κάνω μια βόλτα και γυρνώντας σούρουπο μένω από φώτα. Φτάνω σπίτι, βάζω σταντ, και έτρεχαν βενζίνες από το καρμπυρατέρ. Αναγκαζόμουν στο εξής να κλείνω το ρουμπινέτο όταν πάρκαρα τη μηχανή, κατι που φυσικά δεν έκανα ποτέ πριν. Το άλλο πρωι κάνω άλλη μια βόλτα, και μετά από λίγα χιλιόμετρα το μηχανάκι δούλευε συνέχεια στα κόκκινα. Στο ρελαντί ειδικά, λύσσαγε. Η βίδα του ρελαντί δεν είχε καμία επίδραση. Πήγα σπίτι και έβαλα γράσσο γύρω από τη ''μπότα'' εισαγωγής αέρα, και σταμάτησε να το κάνει. Την τρίτη μέρα, οδηγώντας σε ρυθμούς στρωσίματος πάντα, το μηχανάκι κόλλησε. Εσβυσε σε ένα φρενάρισμα και δεν ξαναπήρε. Δεν ξέρω αν τεχνικά λέγεται αυτό κόλλημα, πάντως έχασε εντελώς τη συμπίεση του και δεν έπαιρνε μπροστά. Είχα κάνει μόλις 55 χιλιόμετρα συνολικά με το νέο πιστόνι.

Στο τηλεφωνο ο μάστορας μου είπε:
1. σχετικά με τα φωτα: άλλαξε λάμπα, είδε ότι δούλευε οπότε θεώρησε ότι ήταν οκ. ΕΝΩ του είχα πει ότι το φως αναβόσβυνε πολύ πριν καεί.
2. σχετικά με το ότι δούλευε στα κόκκινα το μοτέρ: Μάλλον δεν κατάλαβα καλά και απλά ανέβαζε στροφές λόγω του τσοκ. Οδηγώ μηχανές εδώ και οχτώ χρόνια καθημερινά, και έχω αλλάξει πέντε. Μπορώ να ξεχωρίσω τις 2500 από τις 12500 σαλ.
3. για τη διαρροή βενζίνης: μπορούσα απλά να στρίψω λίγο το καρμπυρατερ, έτσι δουλευουν αυτά, πρέπει να κλεινω το ρουμπινετο.
4. για το μοτερ: μαλλον κάτι πήρε από το φίλτρο αέρος, μάλλον κάτι πείραξα άθελά μου, αποκλείεται να είναι δική του υπαιτιότητα γιατί το φύσηξε καλά.

Τελικά συμφωνήσαμε να μου βάλει νέο πιστόνι και να πληρώσω μόνο αυτό. το αφήνω στο συνεργείο και περιμένω άλλες δύο εβδομάδες γιατί δεν έβρισκε λέει πιστόνι. Το παίρνω και γυρίζω σπίτι. Τις επόμενες μέρες με μικρές βόλτες δούλευε κανονικά. Δεν το πίεσα ποτέ βεβαια. Στην πρώτη μεγάλη βόλτα, όταν ζεσταινόταν κανονικά, δε μπορούσε να κρατήσει ρελαντί και έσβυνε. Τον πήρα τηλέφωνο και μου είπε να παίξω με τη βίδα του αέρα μέχρι να βελτιωθεί. Το έκανα και κάπως διορθώθηκε. Το καρμπυρατέρ συνέχισε να στάει βενζίνη στο σταντ, και τα φώτα συνέχισαν να δουλεύουν όποτε θέλουν. και χτες μου ΞΑΝΑΚΟΛΗΣΕ, ενώ είχα κάνει 180 χιλιόμετρα. Δοκιμάζοντας να το ανοίξω λίγο, πριν καλά καλά πιάσω 100χαω, άρχισε να με φρενάρει και κόλλησε. Εριξα την καθιερωμένη μανιβελιά για να μην παγώσει κολημένο, (υπήρξε αρκετή αντίσταση), και το έφερα σπίτι σπρώχνοντας. Η μανιβέλα δεν έχει συμπίεση, το μηχανάκι είναι σίγουρα κολλημένο.

Τον πήρα τηλέφωνο και του είπα ότι υποψιάζομαι πως βάζει λάθος πιστόνι ή πάντως είναι δικό του λάθος. Φυσικά αρνήθηκε αυτή την εκδοχή όπως και την πρώτη φορά και μου είπε πως αν ήταν λάθος πιστονι έπρεπε να κολλήσει αμέσως. Μου είπε να του το πάω εκεί, του είπα πως δε σκοπεύω, καλή μας χρονιά.




:beer:

διορθώθηκε από τον makis206
Γιάννη τσέκαρε πμ όπως επίσης και αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28026) :winka:

nic mor
14/01/2010, 23:36
:mad: :mad: :mad: :mad:

Zid
14/01/2010, 23:39
Τι ενοεις δεν το περίμενες?:confused:

ArgyP
15/01/2010, 00:28
Ο ανθρωπος λογικα φτιαχνει στην πεννα αγωνιστικα μηχανακια, σε διχρονο θα κολλησει??
Χωρις παρεξηγηση στα διχρονα, αγαπαμε διχρονιλα απλα ειναι πιο απλοι κινητηρες!
Κριμα που οι καλοι μηχανικοι σπανιζουν πλεον

ArgyP
15/01/2010, 01:43
Και τωρα? :confused:
Βρηκες καποιο αλλο συνεργειο?

epp1640
15/01/2010, 02:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Ονομάζομαι Γιάννης Πανουτσόπουλος και είμαι κάτοικος Πατρών. Εχω ένα DT200 και κάποια στιγμή μετά από πολλά πολλά χιλιόμετρα χρειάστηκε μια αλλαγή πιστονιού όπως όλα τα δίχρονα. Το τονίζω, ούτε κόλλησε ούτε έβγαλε κάποια βλάβη. Κατάλαβα ότι χρειάζεται αλλαγή γιατί αργούσαν ελαφρώς να πέσουν οι στροφές του και γιατί με συμβούλεψαν σωστά άτομα του φόρουμ.

Το πήγα λοιπόν στο συνεργείο του Βασίλη ****. (Ναι, ειναι ο πατέρας του γνωστού αγωνιζόμενου). Συμφώνησε ότι θέλει πιστονάκι και είπα ότι δεν το βιάζομαι, θα το ήθελα σε δύο εβδομάδες. Πέρασαν τέσσερις εβδομάδες μέχρι με πολλές πιέσεις να μου το φτιάξει. Του είχα πει να το δώσει και σε ηλεκτρολόγο να κοιτάξει τα φώτα του γιατί δούλευαν όποτε ήθελαν, με αποτέλεσμα να καεί ο προβολέας. Πάω στο συνεργείο, μου λέει όλα πάνε ρολόι, και ότι δεν ήθελε ούτε γυάλισμα ο κύλινδρος. Το τσεκάρω, είχε φώτα, το παίρνω και πάω σπίτι.

Την άλλη μέρα κάνω μια βόλτα και γυρνώντας σούρουπο μένω από φώτα. Φτάνω σπίτι, βάζω σταντ, και έτρεχαν βενζίνες από το καρμπυρατέρ. Αναγκαζόμουν στο εξής να κλείνω το ρουμπινέτο όταν πάρκαρα τη μηχανή, κατι που φυσικά δεν έκανα ποτέ πριν. Το άλλο πρωι κάνω άλλη μια βόλτα, και μετά από λίγα χιλιόμετρα το μηχανάκι δούλευε συνέχεια στα κόκκινα. Στο ρελαντί ειδικά, λύσσαγε. Η βίδα του ρελαντί δεν είχε καμία επίδραση. Πήγα σπίτι και έβαλα γράσσο γύρω από τη ''μπότα'' εισαγωγής αέρα, και σταμάτησε να το κάνει. Την τρίτη μέρα, οδηγώντας σε ρυθμούς στρωσίματος πάντα, το μηχανάκι κόλλησε. Εσβυσε σε ένα φρενάρισμα και δεν ξαναπήρε. Δεν ξέρω αν τεχνικά λέγεται αυτό κόλλημα, πάντως έχασε εντελώς τη συμπίεση του και δεν έπαιρνε μπροστά. Είχα κάνει μόλις 55 χιλιόμετρα συνολικά με το νέο πιστόνι.

Στο τηλεφωνο ο μάστορας μου είπε:
1. σχετικά με τα φωτα: άλλαξε λάμπα, είδε ότι δούλευε οπότε θεώρησε ότι ήταν οκ. ΕΝΩ του είχα πει ότι το φως αναβόσβυνε πολύ πριν καεί.
2. σχετικά με το ότι δούλευε στα κόκκινα το μοτέρ: Μάλλον δεν κατάλαβα καλά και απλά ανέβαζε στροφές λόγω του τσοκ. Οδηγώ μηχανές εδώ και οχτώ χρόνια καθημερινά, και έχω αλλάξει πέντε. Μπορώ να ξεχωρίσω τις 2500 από τις 12500 σαλ.
3. για τη διαρροή βενζίνης: μπορούσα απλά να στρίψω λίγο το καρμπυρατερ, έτσι δουλευουν αυτά, πρέπει να κλεινω το ρουμπινετο.
4. για το μοτερ: μαλλον κάτι πήρε από το φίλτρο αέρος, μάλλον κάτι πείραξα άθελά μου, αποκλείεται να είναι δική του υπαιτιότητα γιατί το φύσηξε καλά.

Τελικά συμφωνήσαμε να μου βάλει νέο πιστόνι και να πληρώσω μόνο αυτό. το αφήνω στο συνεργείο και περιμένω άλλες δύο εβδομάδες γιατί δεν έβρισκε λέει πιστόνι. Το παίρνω και γυρίζω σπίτι. Τις επόμενες μέρες με μικρές βόλτες δούλευε κανονικά. Δεν το πίεσα ποτέ βεβαια. Στην πρώτη μεγάλη βόλτα, όταν ζεσταινόταν κανονικά, δε μπορούσε να κρατήσει ρελαντί και έσβυνε. Τον πήρα τηλέφωνο και μου είπε να παίξω με τη βίδα του αέρα μέχρι να βελτιωθεί. Το έκανα και κάπως διορθώθηκε. Το καρμπυρατέρ συνέχισε να στάει βενζίνη στο σταντ, και τα φώτα συνέχισαν να δουλεύουν όποτε θέλουν. και χτες μου ΞΑΝΑΚΟΛΗΣΕ, ενώ είχα κάνει 180 χιλιόμετρα. Δοκιμάζοντας να το ανοίξω λίγο, πριν καλά καλά πιάσω 100χαω, άρχισε να με φρενάρει και κόλλησε. Εριξα την καθιερωμένη μανιβελιά για να μην παγώσει κολημένο, (υπήρξε αρκετή αντίσταση), και το έφερα σπίτι σπρώχνοντας. Η μανιβέλα δεν έχει συμπίεση, το μηχανάκι είναι σίγουρα κολλημένο.

Τον πήρα τηλέφωνο και του είπα ότι υποψιάζομαι πως βάζει λάθος πιστόνι ή πάντως είναι δικό του λάθος. Φυσικά αρνήθηκε αυτή την εκδοχή όπως και την πρώτη φορά και μου είπε πως αν ήταν λάθος πιστονι έπρεπε να κολλήσει αμέσως. Μου είπε να του το πάω εκεί, του είπα πως δε σκοπεύω, καλή μας χρονιά.




:beer:

όχι ρε συ.. έλεος.. αν ήταν να δώσεις τόσα.. άλλαζες και μόνος σου κύλινδρο πίστονι σετ και τέλος.. :rolleyes:

καλά ξεμπερδέματα ρε Γιάννη..

nassosxlvbros
15/01/2010, 07:53
Νόμος του Μέρφυ αδερφέ...στα επώνυμα γίνονται οι μεγαλύτερες πατάτες...:sick:

ktmakis
15/01/2010, 08:06
Καλά ξεμπερδέματα.

Να ρωτήσω : Το ήξερες τον κύριο απο πριν και πήγες εκεί ή απλά βρέθηκε στο δρόμο σου ???

Απλά να επισημάνω πως το google δεν ενημερώνεται άμεσα με τις αλλαγές των ποστ οπότε το επώνυμο ακόμα είναι ορατό.

lspiros
15/01/2010, 08:17
καταρχην να εξηγησω οτι ειχα το DT200R το μπλε κιτρινο.το συγκεκριμενο μου κολαγε γιατι ενω ηταν ανοικτο(υπηρχαν και κλειστα απο Γαλλια με ενα κωνο στον λαομο εξαγωγης)η τρομπα λαδιου ηταν κακορυθμισμενη και εδινε λιγοτερο λαδι απο το απαιτουμενο.το γελιο ειναι οτι κολλαγε οταν το πηγαινα κυρια.οταν το λυσαγα ανοιγε ο ρυθμιστης της τρομπας τερμα και δεν παρουσιαζε τιποτα.

γενικα παντως τα διχρονα κολανε απο τα εξης:

λαθος μπουζι
μη στεγανοποιηση της τσιμουχας στροφαλου
ελειπης λιπανση(τρομπα)

ελπιζω να βοηθησα και να μην μπερδεψα...:wave2:

2stroker
15/01/2010, 12:58
καλο κουραγιο man και καλα ξεμπερδεματα επισης

τωρα οσο για την βενζινη που τρεχει
αυτα που μου ρχονται στο μυαλο ειναι


1.κολαει η βελονα στο καρμπ οποτε μενει ανοιχτη η πεταλουδα και κανει υπερχειληση
2.δεν κουμπωνει καλα το καρμπ με το λαστιχο που παει στο φιλτροκουτι το οποιο οφειλετε ή επειδη εχει φθαρει πολυ το λαστιχο και δεν στεγανοποιει ή δεν ειναι σφιγμενο καλα το κολαρο ή σου αλλαξε ο μαστορας το καρμπυρατερ με μικροτερο και ετσι ειναι λασκα (μην το γελας το λεω γιατι το χω παθει και φυσικα μετα τον γ@@@@@)ή εβγαλε το καρμπ και οταν το ξαναβαλε το τοποθετησε λαθος με αποτελεσμα να γερνει και ολα τα επακολουθα.

κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω
ελπιζω να βοηθησα:wave2:

johnpan
15/01/2010, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ArgyP
Και τωρα? :confused:
Βρηκες καποιο αλλο συνεργειο?

Τώρα φίλε όπως καταλαβαίνεις δεν έχω εμπιστοσύνη πουθενά στην Πάτρα.

1. Πήγαινα το husaberg που είχα σε έναν πασίγνωστο που μου τον σύστησαν παιδιά από τοπικό όμιλο εντούρο. Καλός έπρεπε να ήταν, σωστά? Να σου δείξω φωτογραφίες πώς το έκανε? Αστο καλύτερα. Τόσο που παιδί που το αγόρασε από μένα με έχει πάρει για απατεώνα και με το δίκιο του.

2. Πήγαινα το cbf250 που είχα, σε κάποιον που μου σύστησε παιδί από εδώ μέσα που είχε το ίδιο μηχανάκι. Ο άνθρωπος ήταν για το τσίρκο, μου άλλαξε ζιγκλέρ με μικρότερο δήθεν για οικονομία ενώ του είχα ζητήσει να πηγαίνει ΚΑΛΥΤΕΡΑ. Και μετά δεν ήθελε να μου δώσει πίσω το δικό μου!

3. Τώρα την έπαθα και με το DT, ένα μηχανάκι που το πήρα κυρίως γιατί δε σπάει δε χαλάει. Και για να απαντήσω και στον ktmakis, ο μάστορας αυτός έχει όνομα σε όλη την Ελλάδα, λόγω του γιου του Ηλία που είναι αγωνιζόμενος και πολύ καλός. Πού να φανταστώ ότι δε μπορεί να βάλει ένα πιστόνι σε δίχρονο?

Πες μου τώρα πού να πάω!! Να το γυρίσω στο ράψιμο, δε με θέλουν οι δύο ρόδες. Αναγκαστικά θα εμπιστευτώ τον ακριβότερο (και καλύτερο όμως) της Πάτρας και ίσως της Ελλάδας που για καλή μου τύχη δουλεύει Πάτρα.

Αλλά πρώτα θα πρέπει να μαζέψω λεφτα... :wave2: :wave2: :wave2:



Υ.Γ. Οσο για το φίλο ΖΙD, σου απάντησε σωστά ο ArgyP, για αυτό το λόγο δεν το περίμενα από το συγκεκριμένο μαγαζί.

bros400pgm
15/01/2010, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
[ Αναγκαστικά θα εμπιστευτώ τον ακριβότερο (και καλύτερο όμως) της Πάτρας και ίσως της Ελλάδας που για καλή μου τύχη δουλεύει Πάτρα.



Δεν μου τον λες να γελασω? :wave2: :wave2: :wave2:

DimChios
15/01/2010, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
1. Πήγαινα το husaberg που είχα σε έναν πασίγνωστο που μου τον σύστησαν παιδιά από τοπικό όμιλο εντούρο. Καλός έπρεπε να ήταν, σωστά? Να σου δείξω φωτογραφίες πώς το έκανε? Αστο καλύτερα. Τόσο που παιδί που το αγόρασε από μένα με έχει πάρει για απατεώνα και με το δίκιο του.

2. Πήγαινα το cbf250 που είχα, σε κάποιον που μου σύστησε παιδί από εδώ μέσα που είχε το ίδιο μηχανάκι. Ο άνθρωπος ήταν για το τσίρκο, μου άλλαξε ζιγκλέρ με μικρότερο δήθεν για οικονομία ενώ του είχα ζητήσει να πηγαίνει ΚΑΛΥΤΕΡΑ. Και μετά δεν ήθελε να μου δώσει πίσω το δικό μου!

3. Τώρα την έπαθα και με το DT, ένα μηχανάκι που το πήρα κυρίως γιατί δε σπάει δε χαλάει. Και για να απαντήσω και στον ktmakis, ο μάστορας αυτός έχει όνομα σε όλη την Ελλάδα, λόγω του γιου του Ηλία που είναι αγωνιζόμενος και πολύ καλός. Πού να φανταστώ ότι δε μπορεί να βάλει ένα πιστόνι σε δίχρονο?




:rolleyes:

κατι σημαινουν ολα αυτα αλλα τί?

sabayam
15/01/2010, 18:39
oti και να πεις εχεις δικιο.....ελπιζω να βρεις εναν καλο μαστορα να ηρεμησεις αλλα ρε παιδακι μου εσυ εισαι σα το στρουφακι που εχει μονιμα ενα συννεφο βροχης απο πανω του.....χωρις παρεξηγηση αλλα ολο ατυχιες εισαι με τους μηχανικους....





Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
καταρχην να εξηγησω οτι ειχα το DT200R το μπλε κιτρινο.το συγκεκριμενο μου κολαγε γιατι ενω ηταν ανοικτο(υπηρχαν και κλειστα απο Γαλλια με ενα κωνο στον λαομο εξαγωγης)η τρομπα λαδιου ηταν κακορυθμισμενη και εδινε λιγοτερο λαδι απο το απαιτουμενο.το γελιο ειναι οτι κολλαγε οταν το πηγαινα κυρια.οταν το λυσαγα ανοιγε ο ρυθμιστης της τρομπας τερμα και δεν παρουσιαζε τιποτα.

γενικα παντως τα διχρονα κολανε απο τα εξης:

λαθος μπουζι
μη στεγανοποιηση της τσιμουχας στροφαλου
ελειπης λιπανση(τρομπα)

ελπιζω να βοηθησα και να μην μπερδεψα...:wave2:

γενικα τα διχρονα κολλανε λογω λαθος λειτουργια απο τον ιδιοκτητη......
και σαφως απο τρομπα μειξης συνεπαγεται οτι καθε ποτε κανετε σερβις-ποτε ελεγχεται--και ποτε το κοιταει ενα μηχανικος που να γνωριζει απο το μηχανακι....

sabayam
15/01/2010, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Νόμος του Μέρφυ αδερφέ...στα επώνυμα γίνονται οι μεγαλύτερες πατάτες...:sick:


δεν ισχυει παντα αυτο που λες για τα επωνυμα γιατι μια μαλακια να γινει και ενημερωσεις την αναλογη αντιπροσωπεια εχει τρεξιμο μετα & κατι σαν συσκεψη ανωτερων & απολογια του ιδιοκτητη...


Καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα λενε......ή φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα...

johnpan
15/01/2010, 18:48
@ DimChios + @ sabayam

Γκαντεμόσκυλο είμαι που πέφτω σε όλους τους άχρηστους ή απατεώνες ή και τα δυο μαζί. Και δε σας έχω πει για τις περιπέτειές μου με το ΑΧ-1 που είχα πρώτα πρώτα. :bigcry:
Γκαντέμης και ευκολόπιστος αν όχι αφελής. :wave2:

jimmis5
15/01/2010, 19:57
Με ολα αυτα που εχεις παθει επρεπε ηδη να το φτιαχνεις μονο σου.Μου κανει εντυπωση που ο συγκεκριμενος σου εκανε τετοιο πινελο γιατι τουλαχιστον στα καθαρα εχει μεγαλη εμπειρια,ελπιζω να ξεμπερδεψεις γρηγορα και οσο πιο φθηνα πλεον γινεται θα σου ελεγα να σου προτεινο τεχνικο αλλα φιλε μου σε φοβηθηκε το ματι μου.:wave2:

ArgyP
15/01/2010, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Με ολα αυτα που εχεις παθει επρεπε ηδη να το φτιαχνεις μονο σου.

..Αυτο θα ελεγα, manual, γαντια μηχανικου και υπομονη.

stefanos
15/01/2010, 20:17
Και εγώ ελπίζω να βρείς ένα καρμπιρατέρ της προκοπής και κάποιον να στο ρυθμίσει σωστά μαζί με ένα καινούργιο λαιμό, και ένα γενικότερο έλεγχο στεγανότητας του μοτέρ πριν κολλήσης και το επόμενο πιστόνι.

emiliano
15/01/2010, 20:25
Κουράγιο φιλαράκι,
με τόσα χαστούκια που έχεις φάει θα μπορουσες να γίνεις ο Μποτρίνι των συνεργείων :lol:
Σου εύχομαι αυτό να ήταν το τελευταίο σου πακέτο.Πάντως πστεύω πως υπάρχουν και μηχανικοί που τουλάχιστον είναι φιλότιμοι και διορθώνουν τα λάθη τους.

johnpan
15/01/2010, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από emiliano
Πάντως πστεύω πως υπάρχουν και μηχανικοί που τουλάχιστον είναι φιλότιμοι και διορθώνουν τα λάθη τους.

Κι εγώ αυτό νόμιζα αλλά όχι πια! Γιατί άμα δεν έχει φιλότιμο ο μηχανικός - πατέρας που φτιάχνει το μηχανάκι που τρέχει ο γιος του, άντε βρες φιλότιμο...


:wave2:

camen
15/01/2010, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Κι εγώ αυτό νόμιζα αλλά όχι πια! Γιατί άμα δεν έχει φιλότιμο ο μηχανικός - πατέρας που φτιάχνει το μηχανάκι που τρέχει ο γιος του, άντε βρες φιλότιμο...


:wave2:

Υπαρχουν φιλοτιμοι μηχανικοι σιγουρα εδω στην Πατρα...
Θα σου ελεγα να περασεις απο τον δικο μου αλλα οπως ειπε και ο Jimmis σε φοβηθηκε το ματι μου...
Οποτε αστο καλυτερα μην με βλαστιμας κιολας...

Εμενα παντως τοοοσα κολληματα σε αλλο λογο μου κανουν και οχι σε μαλακια του μηχανικου.
Δε μπορει να ειναι τοσο αχρηστος και να μην μπορει να βαλει σωστα ενα πιστονι...
Θα εχει βαλει ουκ ολιγα...
Ρε μπας και παιζει τιποτα αλλο με το μηχανακι???:look: :look: :look:

Επειδη μαλλον τωρα θα το πας στον Φελουντζη απο οτι καταλαβα να εισαι ετοιμο για τσουξιμο...:winka:


Καλα ξεμπερδεματα:beer: :beer: :beer: :beer:

menelaos46
15/01/2010, 23:07
Λοιπον Γιαννη, επειδη χρονια τωρα κι εγω βασανιζομαι με την ιστορια του μηχανικου κι εχω παρει μπιελα στο χερι εχω να σου πω καποια πραγματα.
Πρωτα απ'ολα το οτι σε τοσα μηχανακια σου ειχες προβλημα με μηχανικους σημαινει οτι κατι κανεις κι εσυ λαθος.
Για παραδειγμα οταν κανεις επισκευη κινητηρα ψαχνεσαι λιγο κι εσυ για το τι θα κανεις.Δε μπορει να βαλεις καινουργιο πιστονι και να μη ξερεις τι πιστονι θα βαλεις.
Δευτερον, οταν αλλαζεις κατι στο cbf για παραδειγμα μη εργοστασιακο θα πρεπει να ξερεις αν εχει δοκιμαστει κι οχι να λες στο μηχανικο κανε μου κατι να πηγαινει καλυτερα...
Να σου πω βεβαιως οτι τα παλια μηχανακια που εχουν χρονια στην πλατη τους οσο τα βαζεις χερι αν δεν ειναι καλοσυντηρημενα ολο και κατι θα βγαλουν.
Μη περιμενεις το μηχανικο να τα κανει ολα για παρτη σου κανεις αν δεν ειναι αδερφικος φιλος δε τα κανει.
Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω.

johnpan
15/01/2010, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Λοιπον Γιαννη, επειδη χρονια τωρα κι εγω βασανιζομαι με την ιστορια του μηχανικου κι εχω παρει μπιελα στο χερι εχω να σου πω καποια πραγματα.
Πρωτα απ'ολα το οτι σε τοσα μηχανακια σου ειχες προβλημα με μηχανικους σημαινει οτι κατι κανεις κι εσυ λαθος.
Για παραδειγμα οταν κανεις επισκευη κινητηρα ψαχνεσαι λιγο κι εσυ για το τι θα κανεις.Δε μπορει να βαλεις καινουργιο πιστονι και να μη ξερεις τι πιστονι θα βαλεις.
Δευτερον, οταν αλλαζεις κατι στο cbf για παραδειγμα μη εργοστασιακο θα πρεπει να ξερεις αν εχει δοκιμαστει κι οχι να λες στο μηχανικο κανε μου κατι να πηγαινει καλυτερα...
Να σου πω βεβαιως οτι τα παλια μηχανακια που εχουν χρονια στην πλατη τους οσο τα βαζεις χερι αν δεν ειναι καλοσυντηρημενα ολο και κατι θα βγαλουν.
Μη περιμενεις το μηχανικο να τα κανει ολα για παρτη σου κανεις αν δεν ειναι αδερφικος φιλος δε τα κανει.
Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω.

Οχι δεν καταλαβαίνω τίποτα ρε Μενέλαε.
Είμαι πελάτης εγώ, δεν είμαι μηχανικός να σχολούμαι με το πού θα βρει πιστόνι ο μάστορας. Τι είναι αυτά που λες? Ο πελάτης πληρώνει την τεχνογνωσία του μάστορα. Δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει ούτε τι σημαίνει πιστόνι. Το μηχανάκι μου κόλλησε δύο φορές σε ένα μήνα και φταίω εγώ που δεν ξέρω πόσα χιλιοστά θέλει? Τι λέμε ρε παιδιά?
:wave2: :wave2: :wave2:

camen
15/01/2010, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Οχι δεν καταλαβαίνω τίποτα ρε Μενέλαε.
Είμαι πελάτης εγώ, δεν είμαι μηχανικός να σχολούμαι με το πού θα βρει πιστόνι ο μάστορας. Τι είναι αυτά που λες? Ο πελάτης πληρώνει την τεχνογνωσία του μάστορα. Δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει ούτε τι σημαίνει πιστόνι. Το μηχανάκι μου κόλλησε δύο φορές σε ένα μήνα και φταίω εγώ που δεν ξέρω πόσα χιλιοστά θέλει? Τι λέμε ρε παιδιά?
:wave2: :wave2: :wave2:

Eσυ προφανως κ δεν φταις...
Αλλα δεν ειμαι σιγουρος και αν φταιει απολυτα ο μαστορας...Εχω την εντυπωση οτι κατι αλλο φταιει και κολλαει...Αποκλειεται να μην ξερει να βαλει πιστονι...:sick: :sick: :sick:

Βεβαια,και παλι ειναι δικη του ευθυνη να βρει τι φταιει και ειδικα οταν το ΞΑΝΑεφτιαξε...
:evil: :evil: :evil:

sotpag
15/01/2010, 23:27
τι να πω... δε το περιμενα απο τον Β





εχω εναν καλο αλλα βαζει χερι μονο στα δικα του.........
εμενα :rotflmao: :rotflmao:




τωρα αν θελεις καποιον αξιοπιστο

σου λεω σε πμ

camen
15/01/2010, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag



εχω εναν καλο αλλα βαζει χερι μονο στα δικα του.........
εμενα :rotflmao: :rotflmao:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

johnpan
15/01/2010, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
τι να πω... δε το περιμενα απο τον Β





εχω εναν καλο αλλα βαζει χερι μονο στα δικα του.........
εμενα :rotflmao: :rotflmao:




τωρα αν θελεις καποιον αξιοπιστο

σου λεω σε πμ

φυσικά και θέλω Σωτήρη, αν ξέρεις από πρώτο χέρι να μου πεις, ευχαριστώ

johnpan
15/01/2010, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Βεβαια,και παλι ειναι δικη του ευθυνη να βρει τι φταιει και ειδικα οταν το ΞΑΝΑεφτιαξε...
:evil: :evil: :evil:

αυτό ακριβώς

arxaios
16/01/2010, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
..........
Εμενα παντως τοοοσα κολληματα σε αλλο λογο μου κανουν και οχι σε μαλακια του μηχανικου.
.............

Ρε παιδιά ......... ας σοβαρευτούμε λίγο !!!
Στον μηχανικό δεν πάμε τα μηχανάκια μας μόνο για λάδια, μπουζί και φίλτρο ..........

Φυσικά και είναι μαλακία του μηχανικού !!!

Για μένα ........ ο μηχανικός ΠΡΕΠΕΙ να είναι ικανός να ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ και να ΠΡΟΛΑΒΕΙ την βλάβη !!!
Πρέπει να ελέγχει ΟΛΟ το μηχανάκι και να σε ειδοποιεί αν ακούσει ή δει κάτι ύποπτο !!!

Το μηχανάκι πρέπει να δουλεύει ΑΨΟΓΑ όταν φεύγει από το συνεργείο !!!
Όχι να στάζει από δω, να τρέχει από 'κει και να ξεφυσά από αλλού !!!
ΔΕΝ οφείλει ο ιδιοκτήτης να είναι και μηχανικός !!!

Αν τώρα σου πει " αυτό θέλει άλλαγμα ή επισκευή" αλλά εσύ δεν τον ακούσεις ....... τότε ας πρόσεχες !!!

Λάδια, μπουζί και φίλτρο κάνω και μόνος μου ............

stefanos
16/01/2010, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Ρε παιδιά ......... ας σοβαρευτούμε λίγο !!!
Στον μηχανικό δεν πάμε τα μηχανάκια μας μόνο για λάδια, μπουζί και φίλτρο ..........

Φυσικά και είναι μαλακία του μηχανικού !!!

Για μένα ........ ο μηχανικός ΠΡΕΠΕΙ να είναι ικανός να ΔΙΑΓΝΩΣΕΙ και να ΠΡΟΛΑΒΕΙ την βλάβη !!!
Πρέπει να ελέγχει ΟΛΟ το μηχανάκι και να σε ειδοποιεί αν ακούσει ή δει κάτι ύποπτο !!!

Το μηχανάκι πρέπει να δουλεύει ΑΨΟΓΑ όταν φεύγει από το συνεργείο !!!
Όχι να στάζει από δω, να τρέχει από 'κει και να ξεφυσά από αλλού !!!
ΔΕΝ οφείλει ο ιδιοκτήτης να είναι και μηχανικός !!!

Αν τώρα σου πει " αυτό θέλει άλλαγμα ή επισκευή" αλλά εσύ δεν τον ακούσεις ....... τότε ας πρόσεχες !!!

Λάδια, μπουζί και φίλτρο κάνω και μόνος μου ............

Οποιοσδήποτε μηχανικός και αρκετοί βοηθοί θα μπορούσαν να λέγονται καλοί με τον παραπάνω ορισμό.
Γιατί πολύ απλά θα έλεγαν τα αυτονόητα , καρμπυρατέρ κύλινδρος πιστόνι και γιατί οχι ρουλεμάν στροφάλου τσιμούχες για αρχή και σίγουρα θα έπαιρνες το μηχανάκι σου να είναι σάν καινούργιο θα δούλευε άψογα.
Αυτό δεν είναι καλός μηχανικός είναι καλός έμπορος.

arxaios
16/01/2010, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Οποιοσδήποτε μηχανικός και αρκετοί βοηθοί θα μπορούσαν να λέγονται καλοί με τον παραπάνω ορισμό.
Γιατί πολύ απλά θα έλεγαν τα αυτονόητα , καρμπυρατέρ κύλινδρος πιστόνι και γιατί οχι ρουλεμάν στροφάλου τσιμούχες για αρχή και σίγουρα θα έπαιρνες το μηχανάκι σου να είναι σάν καινούργιο θα δούλευε άψογα.
Αυτό δεν είναι καλός μηχανικός είναι καλός έμπορος.

:confused: :confused: :confused:
Δεν το εξηγείς λίγο αυτό ;;;

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις !!!

menelaos46
16/01/2010, 11:11
Οχι δεν καταλαβαίνω τίποτα ρε Μενέλαε. Είμαι πελάτης εγώ, δεν είμαι μηχανικός να σχολούμαι με το πού θα βρει πιστόνι ο μάστορας. Τι είναι αυτά που λες? Ο πελάτης πληρώνει την τεχνογνωσία του μάστορα. Δεν είναι υποχρεωμένος να ξέρει ούτε τι σημαίνει πιστόνι. Το μηχανάκι μου κόλλησε δύο φορές σε ένα μήνα και φταίω εγώ που δεν ξέρω πόσα χιλιοστά θέλει? Τι λέμε ρε παιδιά?


Το ειναι υποχρεωμενος και το πρεπει απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα.Δε μιλαω συγκεκριμενα για την περιπτωση σου γιατι προφανως δε μπορω να ξερω τι εχει γινει αλλα εχοντας δουλεψει μεσα σε συνεργειο σου λεω αυτα που σου λεω γιατι εχω δει απιστευτα πραγματα απο μηχανικους κατα καιρους.
Καλα ξεμπερδεματα ευχομαι αλλα εγω οσο πηγαινα στο μηχανικο και του ελεγα καντο μου πιο γρηγορο, καντο ετσι, καντο καινουργιο....
και με ειχαν κλεψει και ειχε κολλησει και πολλα αλλα.

johnpan
16/01/2010, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
αλλα εγω οσο πηγαινα στο μηχανικο και του ελεγα καντο μου πιο γρηγορο, καντο ετσι, καντο καινουργιο....
και με ειχαν κλεψει και ειχε κολλησει και πολλα αλλα.

τα έχεις μπλέξει, δεν του είπα να μου το κάνει πιο γρήγορο, όπως πήγαινε ήταν τέλειο το μηχανάκι, ένα πιστόνι ζήτησα να μου βάλει.

"Να πηγαίνει λίγο καλύτερα" ζήτησα από έναν άλλο αχαρακτήριστο για το CBF250 και αυτός αποφάσισε ότι έπρεπε να μου βάλει ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ζιγκλέρ και όταν πήγα να το πάρω μου είπε "στο έκανα οικονομικότερο". :wave2:

και σου βρήκα και αυτό που είχα γράψει τότε, επαναλαμβάνω, είναι άλλος μάστορας εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=61917)

stefanos
16/01/2010, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
αυτό ακριβώς

Ακόμα και αν φταίνε τα ρουλεμάν στροφάλου?

johnpan
16/01/2010, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ακόμα και αν φταίνε τα ρουλεμάν στροφάλου?

Ξαναλέω Στέφανε, δε με απασχολεί τι φταίει, είμαι πελάτης όχι μηχανικός. Θα μπορούσε να μου προτείνει να το ανοίξει όλο και να το κοιτάξει και εγώ θα αποφάσιζα ανάλογα με το κόστος, και ΤΟΤΕ θα ήταν δικό μου φταίξιμο. Εκείνος όμως έκανε διάγνωση, μου είπε ότι "κάτι πήρε μέσα" και μου άλλαξε για ΔΕΥΤΕΡΗ φορά πιστόνι το οποίο μέσα σε 200 χλμ ΞΑΝΑΚΟΛΗΣΕ.

stefanos
16/01/2010, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Ξαναλέω Στέφανε, δε με απασχολεί τι φταίει, είμαι πελάτης όχι μηχανικός. Θα μπορούσε να μου προτείνει να το ανοίξει όλο και να το κοιτάξει και εγώ θα αποφάσιζα ανάλογα με το κόστος, και ΤΟΤΕ θα ήταν δικό μου φταίξιμο. Εκείνος όμως έκανε διάγνωση, μου είπε ότι "κάτι πήρε μέσα" και μου άλλαξε για ΔΕΥΤΕΡΗ φορά πιστόνι το οποίο μέσα σε 200 χλμ ΞΑΝΑΚΟΛΗΣΕ.

Δίκιο.Στο κάτω κάτω είχε υποχρέωση εφόσον ήταν δεύτερη φορά να το ψάξει και λίγο παραπάνω.

kawazoyras
16/01/2010, 13:32
φίλε τό πρόβλημα απ ότι διαβάζω πρέπει νά ήτανε στή μίξη βενζίνας-λαδιού, τό ότι δουλεύει καλά γιά τόσα χλμ κ μετά κολλάει αυτό δείχνει άλλο πρόβλημα κ όχι τό πιστόνι που βάζει. προφανώς δέ πήγαινε επαρκές λάδι στό κινητήρα μέ αποτέλεσμα νά ζεσταίνεται υπερβολικά κ νά έχεις αυτά τά αποτελέσματα.. Γνώμη μου πάντα κ κατά τά γραφόμενα. εύχομαι το καλύτερο κ ανώδηνο στή τσέπη σου.....:wave2: :wave2: :wave2:

Zid
16/01/2010, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Τ



Υ.Γ. Οσο για το φίλο ΖΙD, σου απάντησε σωστά ο ArgyP, για αυτό το λόγο δεν το περίμενα από το συγκεκριμένο μαγαζί.

Δεν το είπα ειρωνικά... απλά εχω δει οτι σε ολα τα συνεργεία γίνονται λάθη ειδικα οταν δεν ειναι εξουσιοδοτημένα και αναλαμβάνουν οτιδηποτε πέσει στα χέρια τους...

Απλά δε καταλαβαινω εφόσον καθε φορα που το επαιρνες και ειχε πρόβλημα γιατι δεν του το άφησες μέχρι να το φτιάξει να δουλευει ρολοι...

Πάντως ολα να τα περιμένεις ειναι δύσκολο να βρεις σωστούς επαγγελματιες στο χώρο των συνεργείων.. αλλα αυτο ισχύει και για άλλους κλάδους στην Ελλάδα...

:yuck:

johnpan
18/01/2010, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid

Απλά δε καταλαβαινω εφόσον καθε φορα που το επαιρνες και ειχε πρόβλημα γιατι δεν του το άφησες μέχρι να το φτιάξει να δουλευει ρολοι...

:yuck:

Όταν το πήρα τη δεύτερη φορά δούλευε. Και έκανε και 200 χλμ μέχρι που κόλλησε. Και φυσικά τσέκαρα ότι είχε λάδι και το κατανάλωνε κιόλας γιατί συμπλήρωνα μέχρι να γεμίσει, για αυτό το λόγο.

Τώρα να του το πάω για τρίτη φορά εννοείς? Και πώς ξέρω ότι σε άλλα 200 χλμ -που μπορεί να είμαι και νύχτα-στου διαόλου τη μάνα-χωρίς παρέα-κλπ-κλπ δε θα με ξανααφήσει? Εχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στο μάστορα αυτό και δε γίνεται να την ξανακερδίσει. Εδώ καλά καλά πήγε να με πείσει ότι ήταν δικιά μου μαλακία που κόλλησε στην πρώτη αλλαγή, με μόλις 50 χιλιόμετρα χρήσης. :wave2:

VASOS
18/01/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Υπαρχουν φιλοτιμοι μηχανικοι σιγουρα εδω στην Πατρα...
Θα σου ελεγα να περασεις απο τον δικο μου αλλα οπως ειπε και ο Jimmis σε φοβηθηκε το ματι μου...
Οποτε αστο καλυτερα μην με βλαστιμας κιολας...

Εμενα παντως τοοοσα κολληματα σε αλλο λογο μου κανουν και οχι σε μαλακια του μηχανικου.
Δε μπορει να ειναι τοσο αχρηστος και να μην μπορει να βαλει σωστα ενα πιστονι...
Θα εχει βαλει ουκ ολιγα...
Ρε μπας και παιζει τιποτα αλλο με το μηχανακι???:look: :look: :look:

Επειδη μαλλον τωρα θα το πας στον Φελουντζη απο οτι καταλαβα να εισαι ετοιμο για τσουξιμο...:winka:


Καλα ξεμπερδεματα:beer: :beer: :beer: :beer:

Φελουντζής? Άσε καλύτερα. Ή κάντο μόνος ή φέρτο Αθήνα.

johnpan
18/01/2010, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από VASOS
Φελουντζής? Άσε καλύτερα. Ή κάντο μόνος ή φέρτο Αθήνα.

Αν μπορούσες με ένα mail να με διαφωτίσεις γιατί όχι Φελουντζής θα ήταν μεγάλη βοήθεια. Με ένα σκέτο "άστο καλύτερα" τη στιγμή που όλοι λένε μόνο καλά λόγια, γιατί να σε ακούσω? Αν θες στείλε johnpan papaki sound.gr

camen
18/01/2010, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Αν μπορούσες με ένα mail να με διαφωτίσεις γιατί όχι Φελουντζής θα ήταν μεγάλη βοήθεια. Με ένα σκέτο "άστο καλύτερα" τη στιγμή που όλοι λένε μόνο καλά λόγια, γιατί να σε ακούσω? Αν θες στείλε johnpan papaki sound.gr

Κ εγω καλα πραγματα εχω ακουσει ΑΛΛΑ ειναι ακριβος.
Αυτο μονο.Εμπειρια ο ιδιος δεν εχω.

:beer: :wave2:

johnpan
18/01/2010, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Κ εγω καλα πραγματα εχω ακουσει ΑΛΛΑ ειναι ακριβος.
Αυτο μονο.Εμπειρια ο ιδιος δεν εχω.

:beer: :wave2:

Σίγουρα, αλλά αν το είχα πάει σε αυτόν από την αρχή, τελικά θα έβγαινε φτηνός... Αλλά από τα λάθη μας μαθαίνουμε :beer:

camen
18/01/2010, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Σίγουρα, αλλά αν το είχα πάει σε αυτόν από την αρχή, τελικά θα έβγαινε φτηνός... Αλλά από τα λάθη μας μαθαίνουμε :beer:

Το χερι στην φωτια δεν το βαζω για κανεναν μαστορα πλεον....
Εχω ακουσει τα μυρια οσα...:yuck: :yuck: :yuck:

Οποτε πηγαινε το,βρειτε τι εχει και πεστο κ σε εμας...:winka:

johnpan
29/01/2010, 20:36
Υπάρχουν λίγα νεότερα...

Έδειξα το πρώτο πιστόνι που κόλλησε στα 30 χιλιόμετρα σε ένα φίλο μου μηχανικό από Αθήνα. Το πιστόνι ήταν πεντακάθαρο οπότε όπως μου εξήγησε δεν έμεινε από λάδι. Όπως υποψιαζόμουν, είναι σαφές λάθος του μηχανικού:

Το μηχανάκι κόλλησε γιατί ΠΕΤΑΞΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΠΥΡΟΥ. Αυτό ήταν το "κάτι" που "μπορεί να πήρε" σύμφωνα με τα λόγια του Β***** Μ*** (ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΙ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ για την επίσημη διαδικασία ώστε να φαίνεται το όνομά του, σέβομαι τους κανόνες και δεν το ξαναβάζω αλλά παρακαλώ ενημερώστε με.) Οπως έμαθα, χρειάζεται συγκεκριμένος τρόπος και θέση να μπει η ασφάλεια ώστε να μην την πετάξει. Αλλά προφανώς δε το ξέρουν όλοι αυτό.

Το δεύτερο πιστόνι που κόλλησε στα 200 περίπου χιλιόμετρα δεν το έχω δει ακόμα. Ισως τελικά να ανοίξω μόνος μου το μοτερ πριν το παω σε μάστορα. Πάντως είναι σχεδόν σίγουρο ότι ούτε αυτό έχει μείνει από λάδι....

Το πρώτο πρώτο πιστόνι -που το έδειξα και αυτό του μηχανικού φίλου μου- το οποίο σας θυμίζω είχε πάνω από 2.000 χιλιόμετρα, μου είπε πως ΔΕΝ χρειαζόταν αλλαγή, παρά μόνο ελατήρια, αφού είχε απλώς κατεβάσει κάπνα. Οπότε μάλλον θα πάω στην οικονομική λύση να βάλω μόνο ελατήρια - πήρο - ασφάλειες και θα χρησιμοποιήσω το παλιό μου πιστόνι.


:wave2:

camen
29/01/2010, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Υπάρχουν λίγα νεότερα...

Έδειξα το πρώτο πιστόνι που κόλλησε στα 30 χιλιόμετρα σε ένα φίλο μου μηχανικό από Αθήνα. Το πιστόνι ήταν πεντακάθαρο οπότε όπως μου εξήγησε δεν έμεινε από λάδι. Όπως υποψιαζόμουν, είναι σαφές λάθος του μηχανικού:

Το μηχανάκι κόλλησε γιατί ΠΕΤΑΞΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΠΥΡΟΥ. Αυτό ήταν το "κάτι" που "μπορεί να πήρε" σύμφωνα με τα λόγια του Β***** Μ*** (ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΙ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ για την επίσημη διαδικασία ώστε να φαίνεται το όνομά του, σέβομαι τους κανόνες και δεν το ξαναβάζω αλλά παρακαλώ ενημερώστε με.) Οπως έμαθα, χρειάζεται συγκεκριμένος τρόπος και θέση να μπει η ασφάλεια ώστε να μην την πετάξει. Αλλά προφανώς δε το ξέρουν όλοι αυτό.

Το δεύτερο πιστόνι που κόλλησε στα 200 περίπου χιλιόμετρα δεν το έχω δει ακόμα. Ισως τελικά να ανοίξω μόνος μου το μοτερ πριν το παω σε μάστορα. Πάντως είναι σχεδόν σίγουρο ότι ούτε αυτό έχει μείνει από λάδι....

Το πρώτο πρώτο πιστόνι -που το έδειξα και αυτό του μηχανικού φίλου μου- το οποίο σας θυμίζω είχε πάνω από 2.000 χιλιόμετρα, μου είπε πως ΔΕΝ χρειαζόταν αλλαγή, παρά μόνο ελατήρια, αφού είχε απλώς κατεβάσει κάπνα. Οπότε μάλλον θα πάω στην οικονομική λύση να βάλω μόνο ελατήρια - πήρο - ασφάλειες και θα χρησιμοποιήσω το παλιό μου πιστόνι.


:wave2:

Γνωμη μου να μην πειραξεις τιποτα εσυ γτ μπορει να χαλασεις καποιο "αποδεικτικο στοιχειο"...
Ασε να το δει μηχανικος κατευθειαν...

Τωρα,επιμενω να μην μπορω να πιστεψω οτι τοοοοσο εμπειρος μηχανικος δεν ξερει να κουμπωσει ενα πιστονι...:sick: :sick: :sick:
Τι παιχτηκε δε ξερω αλλα ελπιζω να ηταν το τελευταιο που σου συμβαινει και να πανε ολα καλα...

:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

reinmeister
29/01/2010, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan


Το μηχανάκι κόλλησε γιατί ΠΕΤΑΞΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΠΥΡΟΥ.




απο που προεκυψε αυτο το συμπερασμα?

johnpan
29/01/2010, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
απο που προεκυψε αυτο το συμπερασμα?

Δεν το έβγαλα εγώ το συμπέρασμα, αλλά ο μηχανικός που το είδε. Από τη φύση και το μέρος των χτυπημάτων στο πιστόνι υποθέτω. Όμως αν σκεφτείς ότι αυτό που έκανε τη ζημιά έχει αφήσει μεγάλα σημάδια και κάτω από τα ελατήρια, και κοντά στον πήρο... ίσως στέκει καλύτερα από το να πήρε κάτι από το φίλτρο αέρος. Αυτό το κάτι θα έπρεπε να είναι μεταλλικό. Ενας κόκκος άμμου δε μπορεί να το κάνει αυτό. Και τέλος, συναινεί το ότι ένα δευτερόλεπτο πριν σβύσει το μηχανάκι άκουσα από το μοτέρ έναν μικρό μεταλλικό ήχο σα να πετάχτηκε από κάπου ένα ελατήριο. Το μηχανάκι δεν κόλλησε το ξαναλέω, δηλαδή δε με φρενάρησε καθόλου.

kawazoyras
03/02/2010, 13:46
σήριαλ....... πάλι κάτι δέ κολλάει, άν έφυγε η ασφάλεια τού πύρου θά έκανε γραμμές κ στό κύλινδρο, Αν έγινε αυτό προφανώς θά έκανε ρεκτιφιέ η στή καλύτερη τρίψιμο, μιλλάω κ γιά κόστος, τέλος αν έγινε τό παλιό πιστόνι (πρώτο) ίσως νά μήν κάνει πλέον.

johnpan
06/03/2010, 21:50
Παιδιά, θα προσπαθήσω με τη βοήθεια του φίλου μου μηχανικού να το φτιάξω μόνος μου. Βήμα-βήμα. Μπορεί να τα σκατώσω, αλλά θα το έχω κάνει μόνος μου και δωρεάν!! Καλή μου επιτυχία. :beer: