PDA

View Full Version : Νέος μόνος ψάχνει.....



Spitfire1.2
15/01/2010, 06:54
Γειας σας παιδια!

Οπως πολοι πιτσιρικαδες πριν απο μενα, ετσι κι εγω θελω να κανω μια ερωτηση για το τι μηχανη να παρω :D
Ειμαι 19 χρονων και τωρα δινω για διπλωμα Α1, δεν ειχα ποτε δικια μου μηχανη, αλλα εχω μεγαλη εμπειρια στους δρομους σαν ποδηλατης (εντος και εκτος πολεως) φυσικα με το ποδηλατο το κοντερ μου το πηγαινα μεχρι 55 χλμ, οποτε δεν ξερω αν εχει μεγαλη σημασια :rolleyes:
Την κατηγορια "παπι" την εχω αποκλησει απο το νου μου απο τα δωδεκα μου, τα απεχθανομαι απο μωρο εχω βαρεθει να ακουω τις κλανιες των εξατμησεων τους εξω απο το σπιτι μου. Παλαιωτερα ητανε μοδα να βγαζεις τελειως την εξατμηση.....Ασε που πολοι τα φτιαχνουν κιολας, αφου στην τελικη μονο μες την πολη θα το εχεις τι θελεις την σελα carbon ή τη χαμηλωμενη αναρτηση;;;.........Τωρα ισως ακουγομαι σαν 85 χρονη γιαγια που κραζει την νεολαια αλλα ετσι το βλεπω εγω τις "παπιες"...
Αρχικα εβαλα στο ματι μου την FZR 250 αλλα αργοτερα καταλαβα οτι ειναι λιγο δυσκολο να βρεις ανταλακτικα...Αργοτερα, απο διαφορες συζητισεις που διαβασα σε αυτο το φορουμ λεω να ψαξω για την Bros 400

το budget που μπορω να διαθεσω ειναι μεχρι 1200ους Ευρεους, ε.. αντε και λιγο πιο πιο πανω...

Ευχαριστω πολυ που καθησατε και διαβασατε τα παραπανω...(Αν βγαλατε ακρη ακομα καλυτερα
:) )

nickald
15/01/2010, 09:26
1200ε μαζι με τον εξοπλισμο ασφαλειας ή θα διαθεσεις εξτρα χρηματα για τον εξοπλισμο?

Γιατι πρεπει να ξερεις οτι ειναι ενα σεβαστο ποσο για να κυκλοφορεις με ασφαλεια στην ζουγκλα.

manhunter
15/01/2010, 09:31
Kοίτα καλύτερα προς cb400 μεριά, και όχι bros.
Πολύ πιο αξιόπιστο, πιο μηχανή.

Σε αυτά τα χρήματα υπάρχει περίπτωση να βρείς.
Μπορείς να κάνεις υπομονη, να μαζέψεις λίγα ακόμα (500-700?), και να πάρεις ένα καλοδιατηρημένο σχετικά cb.

:wave2:

nassosxlvbros
15/01/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Kοίτα καλύτερα προς cb400 μεριά, και όχι bros.
Πολύ πιο αξιόπιστο, πιο μηχανή.

Σε αυτά τα χρήματα υπάρχει περίπτωση να βρείς.
Μπορείς να κάνεις υπομονη, να μαζέψεις λίγα ακόμα (500-700?), και να πάρεις ένα καλοδιατηρημένο σχετικά cb.

:wave2:

Αδερφέ δε νομίζω να βρεί μηχανή με πιο αξιόπιστο μοτέρ από το BROS...όχι πως το φουράκι υστερεί αλλά τό'χα το BROSάκι και ξέρω καλά πόσο σκυλί είναι...και με καλύτερο πλαίσιο και φρένα...το κακό είναι πως παραπαλιώσανε όλα αυτά τα 400άρια και θέλει ψάξιμο και υπομονή να βρεις ένα σε καλή κατάσταση είτε φουράκι είτε BROS....:wave2:

Spitfire1.2
15/01/2010, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
1200ε μαζι με τον εξοπλισμο ασφαλειας ή θα διαθεσεις εξτρα χρηματα για τον εξοπλισμο?

Γιατι πρεπει να ξερεις οτι ειναι ενα σεβαστο ποσο για να κυκλοφορεις με ασφαλεια στην ζουγκλα.


Οχι, το κρανος σακακι κλπ. ειναι εξτρα....Ενοεται χρειαζεται ασφαλεια, εδω με το ποδηλατο το καταλαβα αυτο...

notakos600
15/01/2010, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Αδερφέ δε νομίζω να βρεί μηχανή με πιο αξιόπιστο μοτέρ από το BROS...όχι πως το φουράκι υστερεί αλλά τό'χα το BROSάκι και ξέρω καλά πόσο σκυλί είναι...και με καλύτερο πλαίσιο και φρένα...το κακό είναι πως παραπαλιώσανε όλα αυτά τα 400άρια και θέλει ψάξιμο και υπομονή να βρεις ένα σε καλή κατάσταση είτε φουράκι είτε BROS....:wave2:



+1000

Καλύτερα να τα φάει καραμέλες τα 1.500 παρά να του τα φάνε.
Τα 400 κλείνουν πια έναν αιώνα, ήμουν νιος και γέρασα, πόσο θα πηγαίνουν ακόμα ;

giospy
15/01/2010, 18:52
Γεια σου φιλε μου.Σου απανταω σαν συμποδηλατης (κατοχος MONGOOSE) και σαν κατοχος BROS 400.Την μηχανη την εχω ενα μηνα ακριβως, την πηρα μαζι με το διπλωμα,αρα ειμαι και νεος μοτοσυκλετιστης.

Μπορω να σου πω οτι με την μηχανη αυτη θα μαθεις να οδηγεις σωστα,τουλαχιστον εμενα μεχρι στιγμης με μαθαινει μια χαρα!Ειναι αρκετα μαζεμενη,στενη δλδ (θα το καταλαβεις αν την παρεις οταν θα βρισκεσαι στην κινηση αναμεσα σε σταματημενα αμαξια...)ελαφρια, και με αρκετο γκαζι για πρωτη μηχανη.Μπορει να σε χαλασει λιγο η θεση οδηγησης,ειναι λιιιγο σκυφτη, εγω την συνηθισα τωρα.Επειδη ειναι τελειως γυμνη, θα χρειαστει να συνηθισεις τον αερα μετα απο καποια χιλιομετρα.

Εν κατακλειδι,αν την παρεις θα μεινεις ευχαριστημενος, μου ειχαν πει οτι ειναι ενα καλο σχολειο, πραγμα το οποιο το βλεπω καθημερινα, ασε που ειναι κ πολυ ομορφη!!

ΥΓ: Τι ποδηλατο εχεις??

Spitfire1.2
15/01/2010, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από giospy


ΥΓ: Τι ποδηλατο εχεις?? :-) Εχω ενα custom ποδηλατο με σκελετο apo ballistic focus
δες εδω (http://img401.imageshack.us/i/dsc00009ox2.jpg/)

Βασικα αυτο ηθελα να μαθω αν μια τετοια μηχανη ειναι καταληλη για αρχικη...

dimr1
15/01/2010, 22:49
Φυσικά και το bros 400 είναι μια πολύ καλή μηχανή να αρχίσει κάποιος, όπως είπε κι ο φίλος πιο πάνω ψάξε για κάποιο καλό. Σε Yamaha υπάρχει το SRX 250 (σπανιότερο) και 400 που πρέπει να είναι και λίγο φθηνότερα άν και πιο ταλαιπωρημένα συνήθως. Μπορείς να πας και σε εντουράκι Honda ΝΧ, Υamaha Serrow, Kawasaki Sherpa. Έχε το νου σου αφού δεν έχεις ξαναοδηγήσει μηχανή: Με 400 κυβικά θα σου φανεί ότι τα χλμ ανεβαίνουν σχετικά γρήγορα :beer:

giospy
16/01/2010, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spitfire1.2
:-) Εχω ενα custom ποδηλατο με σκελετο apo ballistic focus
δες εδω (http://img401.imageshack.us/i/dsc00009ox2.jpg/)

Βασικα αυτο ηθελα να μαθω αν μια τετοια μηχανη ειναι καταληλη για αρχικη...


Ωραιο το fitness σου...Σημερα εφαγα καλη βροχα ερχομενος στην δουλεια με το ποδηλατο,κ**λα ηταν..!!

Η μηχανη ειναι ο,τι πρεπει για αρχικη.Αυτο ακριβως που χρειαζεσαι.Βεβαια ειναι λιγο σπανια,κ θελει ψαξιμο..αλλα αν βρεις μια σε καλη κατασταση,μην το πολυσκεφτεις!! Και μην ξεχνας αυτο που λεει ο φιλος απο πανω..τα χλμ ερχονται πολυ γρηγορα, η επιταχυνση ειναι αποτομη, σε περιπτωση που ειναι νεος ψαρακας στους 2 τροχους...(σαν τον υποφαινομενο!!)..θελει προσοχη μεγαλη.

grinder
01/02/2010, 15:34
και εγώ νέος οδηγός είμαι κ φοιτητής ταυτόχρονα!
το bross καίει αρκετά? δλδ με κανονική οδήγησή είναι οικονομικό? ι το ζητάει το 10ευρο ανα 2 μέρες?!!

dimr1
03/02/2010, 12:28
To 650 που έχω καίει 5 λίτρα στα 100 χλμ.

project.breeze
03/02/2010, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από grinder
και εγώ νέος οδηγός είμαι κ φοιτητής ταυτόχρονα!
το bross καίει αρκετά? δλδ με κανονική οδήγησή είναι οικονομικό? ι το ζητάει το 10ευρο ανα 2 μέρες?!!



Η κατανάλωση μετριέται σε λίτρα/100 χιλιόμετρα όχι σε ευρώ ανά μέρες.Εξαρτάται από τις διαδρομές που θα κάνεις,από το αν το "κυνηγάς",αν κυκλοφορείς κατά βάση στην πόλη κτλ...Οπότε μπορεί τα 10 ευρώ να σε βγάλουνε και 10 μέρες αλλά μπορεί να σε βγάλουνε και 2 ώρες :beer: